Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Gyümölcssövény Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
  2014.11.09. 20:44  Hozzászólás  Válasz baby-lon (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   

Hát nem nagy vaszisz..az első sort sövénynek akartam először,így amikor visszavágtam két sorirányú hajtást hagytam meg alsó vázkarnak.Aztán meggondoltam magam és onnantól szórt állásban meghagytam felfelé,csökkenő hosszúságban a többi hajtást.Természetesen nem túl sűrűen.Ja igen ,a két vázkart még amikor le lehetett lekötöztem,közel vízszintesbe /2 birsen,6 vadkörtén van ebben a sorban/,hogy mielőbb visszafogjam a felfelé törekvést.Azóta erősen nem metszem,csak a vízhajtásokat és a feleslegeseket tőből,inkább lekötözök,ha szükséges,jövőre belövöm a végleges magasságot kb 2,5 méteren. /Tőtáv kb 2 m/
A következő sor vegyes alanyú,nagyrészt vadkörte ,2-2 birs ill.Farold 40 ill.1 Pyrodwarf alanyon van /,itt kb 1,5 m a tőtáv.
Itt változó a kép,az első ültetéseket még a fentihez hasonlóan kezdtem,a többit már alapból orsónak indítottam.A koronába metszés után gyakorlatilag lekötözés ,szintén csak a fölös vesszők eltávolítása és a vízhajtásoké a metszés,itt is jövőre lövöm be a magasságot,szintén 2,5 mre,ferde helyzetű vesszőre.
Az Alsó két sor tőtávja 1-1,2 m, alany 1 kivételével vadkörte ,itt hasonló az előzőhöz a történet,azzal a különbséggel,hogy nem hagyok hosszabb,alsó vázkarokat,metszőollót alig használok,ide mondjuk terveztem oszlopos,drótos kordont,hogy jobb legyen a tartásuk és könnyebben tudjak lekötözni.

2014.11.09. 20:25  Hozzászólás  Válasz baby-lon (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   37   

Én lehet hogy kiszúrtam magammal az ültetések miatt...ugye múltkor ültettem a saját oltványaimat,szte mind leveles volt.A barackokkal,szilvákkal nem látszik,hogy gond lenne,megy le róluk a levél,de a körték...rájuk barnult,feketedett és nem is akar leválni,lecibálni se nagyon lehet...már várom a tavaszt,hogy mi indul meg.

2014.11.08. 21:40  Hozzászólás  Válasz Vebber (35) hsz.-re     Olvasás  
  •   36   

Én úgy tudom, hogy két rügyre vágják, nem háromra, és azt hajlítják le.

2014.11.08. 21:37  Hozzászólás  Válasz baby-lon (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   35   

Körténél az utolsó emeletet hogyan alakítják ki? Levágják a sudarát és két oldalágat nevelnek, vagy használják a sudarat is, amit valamelyik oldalra lekötnek?

2014.11.08. 21:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (33) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   

Áááá, nem. Egyszerű, mint egy százas szeg :D

Két oszlop, közte drót. Csak két fa lesz, ez az első kísérletem.

2014.11.08. 21:26  Hozzászólás  Válasz baby-lon (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   33   

Milyen kordont csináltál? Fotód van róla?

2014.11.08. 18:51  Hozzászólás
  •   32   

Megcsináltam a kordont, már csak várom, hogy levelet hullajtsanak a körtéim, amiket én oltottam, és mennek a helyükre. Jó érzés.

2014.11.08. 18:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   

Tényleg nem kell litánia. A körtét nagyon szeretném, ha leírnád legalább a télen!

2014.11.07. 20:04  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   30   

Nem kell szakszövegnek lennie, nézz szét a Tudástárban. Elsősorban a saját tapasztalatokat akarjuk összegyűjteni, hogy ha majd egyszer nagy fórum leszünk, és jön a sok új, és minden nap megkérdezik ugyan azt, akkor csak egy linket kelljen betenni. :-) Meg sokszor előfordul olyan hogy "xy írt erről nem is olyan régen, de nem találom" Na ezt szeretnénk kiküszöbölni.

2014.11.07. 19:37  Hozzászólás  Válasz gergerg (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   

Hát ezzel csak az a gond,hogy én nem nagyon szeretek sokat írni,néha ugyan rámjön,de nem igazán...nálam a kommunikáció a beszélgetés jelenti ...sms,facebuk,egyeb hasonlók kilőve,még mailt is nehezen írok.Majd talán télen,meg részletekben...de nagyon tudományos szövegre ne számítsatok,én ugyanis elég trehány termelő vagyok...a begyűjtésig,meg az ültetésig eljutok,na de utána...sokszor esetleges amit csinálok,nemigen van kiforrott munkám...ez van,ilyen vagyok...

2014.11.07. 19:33  Hozzászólás  Válasz gergerg (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   

Nem,az alma a kertben van/volt...a gond,hogy egyszerűen nem értettem/értek hozzá...na jó persze időt se tudok fordítani a kertészkedésre annyit sose,mint amennyit igényelne...

2014.11.07. 19:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   

Engem mind érdekelne... Ha bármelyiket leírod, megköszönöm. ;-)

2014.11.07. 19:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   

Szerintem mindet. :-)
Jó hosszasan, részletesen, hogy aztán áttehessük a tudástárba! ;)

2014.11.07. 19:02  Hozzászólás  Válasz baby-lon (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   

Nos,igen...melyiket ? :?

2014.11.06. 20:51  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (22) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   

Ööö..... igen.... :-D

2014.11.06. 20:19  Hozzászólás  Válasz gergerg (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   

Azéert a tűzelhalás miatt nem árt figyelni...sajnos volt/van vele tapasztalatom.

2014.11.06. 20:18  Hozzászólás  Válasz baby-lon (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   

Az almát,a körtét,az őszit vagy a kajszit kérdezed ? :-D

2014.11.06. 20:16  Hozzászólás  Válasz gergerg (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   

Szerintem a körtéket vadkörtén is kordában lehet tartani /nem kell agyonmetszeni,vágás helyett lekötözés-időben,túltrágyázni sem kell/

2014.11.06. 20:15  Hozzászólás  Válasz Vebber (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   

Nekem az a cikk fénymásolatban van meg...igazából a sövény kialakításásról nincs leírás benne,csak,hogy milyen fajtákat próbáltak ki...inkább csak általános bemutató jellegű cikk volt,nem annyira szakmai...

Képek...hát az indán vannak valahol az almákról,a barackról nem tudom csináltam-e...idén biztos nem /idén amúgy sem nagyon fényképeztem/.

A próblémám velük : almából úgy akartam sövényt csinálni 15-16 éve,hogy semmi fogalmam nem volt az egészről,csak úgy gondolomformán...na sok köszönet nem volt benne,metszési ismereteim sehol /ezek mondjuk azóta sem lettek túl kifinomultak/,túl közel voltak a vázágszintek,később a kajszik le is árnyékolták stb.

Őszi-palmetta : a helykihasználás miatt akartam először laposabb formát,de nem lett értelme..a sorközökbe már több éve nem érdemes semmit rakni,így fölösleges a lapított forma,nem volt jó a metszésem se igazán,túl sűrűre,árnyékosra hagytam,főleg a két vázágat toltam el...az orsó könnyebben fenntartható,nyitottabb..és ez már bizonyított,bevált.
Még jó,hogy ezt a sort könnyebben át tudom alakítani orsóvá,mint az almát/bát 1-2 évig a csonkolások miatt valszeg nem lesz túl szép.../

2014.10.28. 18:58  Hozzászólás  Válasz Ziza (18) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   

A sövény neve gergerg sövény. :-)
Egyedi elképzelés alapján megy, biztos van amire hasonlít, de amiket én elolvastam sövényfajtákat, azzal mindegyikkel volt valami bajom, ha más nem, akkor annyi hogy nem tetszett.

Az almák tamán M26-on vannak, de ebben nem vagyok biztos, mert elég érdekes módon kerültek hozzám, és amikor hozzám kerültek, még nem is tudtam hogy létezik gyümölcssövény. De körtém van vadkörtén, igaz az a sövény egyetlen fából áll, de az is kezelhető. A most készülő (már nemesek, tavaszi oltások) hosszú körtesövényem is vadkörtén lesz.

2014.10.28. 13:35  Hozzászólás  Válasz gergerg (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   

Igen . Azt is add már meg neked milyen alanyúak.

2014.10.27. 21:14  Hozzászólás  Válasz baby-lon (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   

Miért lenne?

2014.10.27. 21:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   

Erről ha írnál bővebben, mi volt a baj vele, megköszönném, ha képeket is mutatnál akkor még egy plusz bubis vizet is innék az egészségedre.

Másik, szintén sövény téma...
Korábban írtál egy cikkről a kert. szőlészetben, ami megvan és jónak találtad. Ez Haag sövény kajsziban, azt írtad a 2011.04.27. megjlent lapban van (2011. 17. szám) és "Kísérletezők a címe. Megkerestem neten, de ott erősen hiányos.

Elküldenéd mailben? Nagyon érdeklne.

2014.10.27. 21:03  Hozzászólás  Válasz gergerg (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   

Körténél nem gáz a nyári metszés?

2014.10.27. 21:01  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   

Ebben azért szerintem az is benne van, hogy nem tudtad napi szinten felügyelni. (gondolom a hegyen volt) Nekem a kertben van, leszaladok locsolni, vagy paradicsomért, ott az olló, és már megy is a zöldmetszés.

2014.10.27. 21:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   

Igen, csak a hely ahova szánom kvázi kétdimenziós. Hogy csinálod az orsókat?

2014.10.27. 20:38  Hozzászólás
  •   12   

Én több mint 10 évi kínlódás után az almasövény átalakítására szántam el magam,nem vált be /na jó én voltam a béna.../,mennek orsóba.
A 6 év körüli őszibarack palmetta is így jár,tavasszal alsó vázkarok le,irány az orsó...
Az összes újabb sorom orsó...ez tuti,már bizonyított :thumbup:

2014.10.27. 19:18  Hozzászólás  Válasz baby-lon (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   

:-) Úgy is lesz az, vagyis benne lesz 5 évbe mire mind meg lesz. Én egyszerre neveltem a 3 kart, nyilván a fölfelé egyre később értek végig.

2014.10.27. 19:16  Hozzászólás  Válasz gergerg (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   

Én évi egyet terveztem. :o

2014.10.27. 19:11  Hozzászólás  Válasz baby-lon (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   

Azt, csak részletekben fogod tudni összehozni. A három emeletet még lehet egyszerre, de az 5 szerintem már sok. Bár......

Én 2m-nél megállnék. Egyéb esetben létra fog kelleni.

2014.10.27. 19:05  Hozzászólás  Válasz gergerg (5) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   

Ez jó hír, öt emeletet szeretnék 250 magasságig.

2014.10.27. 18:42  Hozzászólás  Válasz Ziza (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   

Már mint hogy mi a sövényforma neve?

2014.10.27. 18:37  Hozzászólás  Válasz gergerg (5) hsz.-re     Olvasás  
  •   6   

Amiről itt írsz (alma, körte), az milyen sövény 150cm-es karokkal?
[url]http://terra-kert.hu/viewtopic.php?p=12816#p12816[/url]

2014.10.27. 17:39  Hozzászólás  Válasz baby-lon (4) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   

50cm-től nagyobb kartávolságot szerintem nem érdemes tartani.

2014.10.27. 14:39  Hozzászólás
  •   4   

Saját, birsre oltott körtékből szeretnék haag sövényt kialakítani. 2méteres tőtávot, és 50 cm kartávot gondoltam, de olvasom, hogy nagyobb kartáv esetén jobb a gyümölcsminőség. Vélemény, tapasztalat?

2014.10.25. 19:55  Hozzászólás  Válasz gergerg (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   

Köszi, lehet lesz belőle v.mi :D

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2014.10.25. 17:28  Hozzászólás  Válasz gergerg (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   2   

Hálás vagyok ezért a postért, mert nekem is kell egy ilyen!

2014.10.25. 16:26  Hozzászólás  Válasz tgwh (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   1   

2014.10.20. 18:44  Hozzászólás
  •   0   

Hogyan ültessek és metszek gyümölcssövényt?

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/