Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Megvilágítás palántaneveléshez Terra Lotto Jackpot:
1510 terra    
  2015.02.01. 14:51  Hozzászólás  Válasz Peter (22) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   

Most megtápláltam mindkét végén a szalagokat, de az áramfelvételen semmit nem változtatott. Idén már nem hiszem hogy feldarabolom, mert közben elkezdtek kelni a palánták, és mint írtam nem rácson/táblán vannak, hanem 3 méteres (340cm de a 2 végén nincs). Most számolgattam.
Az egyik cég honlapján fel vannak tüntetve a szinenkénti lumen értékek.Itt az szerepel:

Piros 120lm/m
Zöld 240lm/méter
Kék 150lm/méter

Azt is írják, hogy a gagyi ennek a felét tudja. Ami nekem van, arra is 600 körüli lument írtak, de tegyük fel hogy gagyi.Ez esetben

Piros 60lm/m
Zöld 120lm/méter
Kék 75lm/méter

Nekem 50cm szélesek a tálcák, és 3 méter hosszban vannak, vagyis 1,5m2-t világítok 12 méterrel

1m2-re tehát 8m szalag jut, ez pedig

Piros 480lm/m2
Zöld 960lm/m2
Kék 600lm/m2

Ha a zöldet nem számolom, akkor is kapnak 1080lm tökéletesen hasznosítható fényt.

Ha ezt a tartományt tudják a növények hasznosítani:
Kép

az én kékem pedig durván 425nm-500nm között sugároz, a piros pedig durván 590nm-650nm-ig, akkor az teljesen jó, mert szinte a fotoszintetikus aktivitás csúcsán sugároznak.

Így aztán hiába tűnik kevésnek az 1080 lumen, az mind hasznosul, és még ott van a zöld is, pótlásnak.

Ez az elmélet. A gyakorlat meg.... majd kiderül. :)

Elhatároztam hogy minden nap készítek majd egy képet róluk. Ma csináltam egyet, hogy mennyire tartom majd be....

Érdemes megjegyezni, hogy a 10db 50x30 cm-es vetőtálcát, amiben 660db palántát tudok saját kis pohárkában nevelni, így kevesebb mint 60W teljesítménnyel világítok. Ez 12 óra mellett annyi, mint néhány tipusú műholdvevő 1 napi fogyasztása.
Szóval ha működik, HBO kontra paprika a meccs. :lol:

2015.02.01. 14:27  Hozzászólás
  •   22   

Vágd fel a szalagokat és keresztbe ragaszd fel elosztva. A tábla két szélére készíts táp síneket megfelelően vastag drótból. Így minden szakasz elején -végén meg lesz táplálva.
Általános probléma a Ledekkel, hogy a fényforrás, a tápvezeték, az előtétellenállások és a táp is melegednek, végül nem lesz jobb a hatásfok a fénycsöveknél.

Gondolni kell a gyártó szemétségére is, a névleges feszültségen az élettartam általában kamu. 0,5V-tal kevesebb feszejen már háromszoros.

Ezek az öntapadó ragasztók csak üvegszerű felületre ragadnak megfelelően.

2015.02.01. 12:47  Hozzászólás
  •   21   

2 másik fórumon értetlenkedek mi lehet a probléma, talán jobb lenne ha egy helyen születne meg valamiféle megoldás.

Szóval leírom összefoglalva:

Van 4db 3 méter hosszú gipszkarton profil. Erre ragasztottam 5050-es rgb ledszalagot. Ezekkel paprika és paradicsom palántákat szándékozok nevelni így fontos a lumen érték. Eddig fénycsövekkel csináltam, de mivel a led eleve kék, és piros (a zöldet ki is hagyhatnám) a növények pedig ezt a két színt hasznosítják a legjobban, gondoltam a led jobb ötlet. Először modulokból akartam megépíteni a lámpát, de a szalag egyszerűbbnek tűnt.

Innen indultunk:

Sziasztok!

Vettem led szalagot RGB 5050-es led 60 db/m. Ennek a teljesítménye ugye 14-15 w/m

Nekem egy 12m-es darab van. Az 14w/m-rel számolva 168w. Az 14A. Eddig ok.
Van 3 db 3 méteres, ezek külön külön egyik végéről vannak táplálva, egy egy érpár utp-vel ami kb 60 cm hosszú. A negyedik 3 méteres 2 darabból van, az is külön külön táplálva, az egyik szintén 60 cm utp érpár, a másik 360cm utp érpárral. A szalagok végén nem látok halványodást.

Rámértem egy multival. Vezérlő nélkül.

Piros 2,8A
Kék 2,2A
Zöld 2,4A

Ennek együtt működve 7,4A-nek kellene lennie. Miért nem 14-nek?
Ehhez képest nem 14A, de még csak nem is 7,4A, hanem 4,18A

Hogy lehet ez?

Számítógép tápról megy ha ez segít valamit.

A táp teher nélkül 12V kereken, a szalagokkal 11,5V

Fogtam egy maradék 111 ledes szalagot, megnéztem a tápról, 1,2 A közvetlenül a tápon utp itt nem játszik.
Ugyan ez a szalag autó aksiján 1,5A

Rámértem a tápra teher nélkül, kerek 12V Ha ráteszem a szalagokat 11,5V

0,13W/led a táppal

0,16W/led az aksival

papírforma szerint 0,24W/led-nek kellene lennie

Hülye legyek ha értem.

Most azt megállapítottam, hogy ha csak egy 3 ledes mudult táplálok meg, az 50mA-t vesz fel, ez már kezd hasonlítani a megadott áramfelvételre. Vagyis az már tiszta hogy a veszteség java a szalag vékonyka nyákjából adódik, kérdés hány helyen kellene megtáplálnom hogy lényeges javulást érjel el?

2015.01.31. 14:14  Hozzászólás  Válasz gergerg (18) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   

Csak egy kis kosárnyit. Két égőm lesz.

2015.01.31. 14:11  Hozzászólás  Válasz baby-lon (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   

Én tavaly a Tungsram boltban ezt vettem:

1 db T8 lámpatest fényterelővel 1x18W (#01086) bruttó 4.990 Ft
1 db Sylvania Grolux fénycső T8 F18W/GRO 8500K 26x590mm (#00339) bruttó 3.700 Ft
Szállítási költség - Futár bruttó 1.590 Ft
Összesen: bruttó 10.280 Ft

Vettem ae E-bayon 60 centis ledet, ami fénycső foglalatba tehető. Idén próbálom ki.

2015.01.31. 13:50  Hozzászólás  Válasz baby-lon (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   

Mennyit akarsz nevelni alatta?

Ezzel az szokott a baj lenni, hogy nagyon központos a fény. Ha egy 60x60-as tálca fölé engeded, összeállnak a növények mint a szalmakazal mert mind a fény felé megy. Ha meg felemeled, rettentő sokat veszít az fényerőből.

2015.01.31. 13:36  Hozzászólás
  •   17   

2015.01.31. 13:08  Hozzászólás  Válasz Rhéman (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   

Tudom. Ha optimista vagyok, akkor azt mondom, a három szín 1/3 1/3 1/3 arányban oszlanak meg a szalaghoz írt lumenérték mellett (600lm/m) Vagyis 200 lm kék és 200lm piros fényt tudok adni nekik. Ha ezt összevetem egy cool white csővel, akkor elvileg sokkal jobb vagyok.

Ugye elvileg ez lenne a legjobb:
Kép

Ezt tudja a cool white cső:

Kép

Ezt meg a daylight:

Kép

Egy rgb led meg ezt:

Kép

Beszerzési forrást tudok mondani, ha érdekel, elég sok helyen kapható amúgy.

2015.01.31. 12:22  Hozzászólás  Válasz gergerg (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   

Az lehet, hogy fehér lesz, de a növény külön érzékeli a hullámhosszakat, ezért fontos, hogy a megfelelő hullámhosszú komponensek legyenek.

A ledfűzért hol vetted?

2015.01.30. 18:51  Hozzászólás
  •   14   

Majdnem végeztem. Természetesen fényképezni elfelejtettem közben.
330cm hosszú és 40 cm széles lett. A profilokat összecsavaroztam, de a led persze hogy nem akart ráragadni, ezért 40 centinként celluxszal megerősítettem. Csináltam 3 képet a 3 színről. Ez most egy félig merült 9 voltos elemről mentek, mert 12v-ról semmit nem látnátok, csak a fényességet. Ezt a három színt valószínű mindet fogom járatni, aminek az eredménye fehér fény lesz.

184418421840

2015.01.29. 21:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   

Nem lesz valami bonyolult, 4 db 3 méteres UD 27x27-es gipszkarton profilra felragasztok 12 méter RGB ledszalagot, és felteszem a tálcák fölé.

2015.01.29. 21:10  Hozzászólás  Válasz gergerg (11) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   

Mindenképp!!

Ma én is eldöntöttem, majd mutatom...

2015.01.29. 20:35  Hozzászólás
  •   11   

Holnap kezdem a lámpaépítést. Fényképezzek majd? :-)

2015.01.28. 20:35  Hozzászólás  Válasz baby-lon (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   

Anro Kft. Kemény János út/utca

2015.01.28. 20:25  Hozzászólás  Válasz Vebber (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   

Nem ismerem, merre van? Ma elmentem Debrecenbe a hobbiba, négyszeres áron akarták adni a nethez képest....

2015.01.28. 19:20  Hozzászólás  Válasz baby-lon (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   

Böszörményben van egy kimondottan LED-ekkel foglalkozó bolt. Ismered?
Állítólag rendelésre szállítanak is. Növény ügyben nem tudom, hogyan állnak, de azt mondták "mindent" be tudnak szerezni.

2015.01.27. 22:19  Hozzászólás  Válasz baby-lon (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   

Kettőt és könnyebbet! :-) a 3528-as ledből készültek (60 led/m ) átlagosan 200 lument tudnak. Az enyém 5050-es ledekből van. Erre 600 lumen van írva.

2015.01.27. 22:10  Hozzászólás  Válasz gergerg (4) hsz.-re     Olvasás  
  •   6   

Úgy nézem elég nagy különbségek vannak árban, melyiket érdemes venni?

2015.01.27. 22:00  Hozzászólás  Válasz tgwh (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   

Nem feltétlenül a K érték a lényeg. Lényegesebb hogy a kék és a piros tartományba mennyit sugároz a lámpa. Egy fénycsövet ma már lehet überelni. Mivel annak nagy rész, mármint a fényének a nagy része nem ezekbe a tartományokba tartozik. Viszont ha van a padláson, akkor legalább olcsó.

2015.01.27. 21:57  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   

Valami amire ráragasztod (öntapadós) Meg egy tápegység mert 12V-os. Azt meg kell hogy milyen kell, egy 5 métereshez max 1,5 A kell. Kisebb szalagoknál az 1A-es táp is jó. (A=amper) De egy használt számítógép tápegység is tökéletes. Vagy szét lehet nézni, régi modemek, ruterek adapterjei közt.

2015.01.27. 21:43  Hozzászólás  Válasz gergerg (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   

Tele van a padlás neoncsöveket fogadó lámpatestekkel, én biztos ott indulnék el, de a vellanyszerelő jobban tudja a K értékeket, asszem azok neonnál egész jók már :D volt pár iszonyat jó leírás, azt kéne bemásolni, forrással feltüntetni.

off: a láncfűrészesen van fűkasza meg láncfűrész olajról egy jó csigaírás, egy témát megérne itt is a megosztása :P 8-)

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2015.01.27. 21:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   2   

Köszönöm! A ledszalaghoz mi kell még?

2015.01.27. 21:36  Hozzászólás  Válasz baby-lon (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   1   

Az a legkevésbé jó megoldás. 100 palánta elfér egy 60x60 cm-es területen. Arra pedig a legegyszerűbb egy 4x18W-os fénycsőarmatúra. Ilyet ha van ismerősöd, bontottan kaphatsz olcsón. Én idén új kisérletbe kezdek. RGB ledszalaggal fogok világítani. Ebbe értelem szerűen van piros, zöld, kék fény, de külön külön is felkapcsolható. Én teljes fényben, vagyis mindhárom színt fogom járatni, így látszólag fehér lesz a fény, de a valóságban egész szép kék és piros sugárzásra számítok. Felétek is láttam egész olcsón ilyen szalagot vaterán. Az enyém 600 lument tud méterenként. Ennek a fele biztos hogy hasznos fény. Én ezen is gondolkodnék a helyedben.

2015.01.27. 15:41  Hozzászólás
  •   0   

Szeretnék segítséget kérni. Kb 100 palántának szeretnék megvilágítást 2x2 méteren, a lehető legegyszerűbb módon, nem kell profi cucc. Legjobb lenne egy (két) asztali lámpába becsavarható izzó. Tudtok ajánlani valamit konkrétan?