Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Mely borsófajták jók tél alá vetésre, korai termesztésre? Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
  2014.06.21. 09:02  Hozzászólás
  •   0   

Néhány dolgot szeretnék megpróbálni.
Ilyen pl. a „tudás-bázis” dolog. (Az ezzel kapcsolatos vélemény csere az ötletládában megtalálható.)

Felteszek kérdést, melyre keresem a választ. A kérdés valós, engem tényleg érdekel, és segítség a számomra, ha választ kapok.
Az a kérésem, hogy ne legyen OFF, és ne legyen más téma, más kérdés. Lehet viszont a témában eltérő véleményeknek hangot adni, lehet egymással vitatkozni. A cél, mindig a feltett kérdésre, tartalmas, helyes válasz keresése. Szerintem a Kérdé_1-ben remekül sikerült ez.
A válaszokat el fogom menteni, és kérni fogom a topik törlését.
3-4 kérdésre gondoltam.
Ha a dolog működik, akkor a vezetőségnek van min gondolkodni, ha nem működik, akkor megtépem a hajam, hamut hintek a fejemre, és beállok a sarokba. :lol:
Tehát a második kérdés:
Mely zöldborsó fajták alkalmasak tél alá vetésre, vagy igen korai termesztésre?

A fajtáról kérek párszavas ismertetést, tapasztalatot. Köszönöm.

Három témát áthelyeztem, kaptak új alfórumot, egyelőre teszt jelleggel, ha nagyon elmegy beszélgetősbe a téma, akkor változtatunk. A téma címét lerövidítettem, mert ilyen hosszú címet nem lehet neki adni.
terratorium

2015.04.20. 09:51  Hozzászólás  Válasz Rhéman (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   

Áttelelőt nem szoktam, mert novemberben van felszántva a kert, és akkor már nem fogok neki eldolgozni a földet. Egyébként sem tartom valószínűnek, hogy korábban teremne, mint a nagyon korán elvetett kifejtőborsó.

Korainak viszont a Rajnai törpe überelhetetlen. Rendszeresen próbálkozom nagyon korainak mondott fajtákkal, de még semelyik nem előzte meg. Ami tartotta az iramot vele, az meg apró szemű volt, viszont a Rajnai a legnagyobb szemű kifejtő.
Most is elvetettem vele együtt egy nagyon korainak írtat (a neve pont nem jut eszembe), de az 10 cm ha van és vékony, a Rajnai másfélszer akkora és sokkal fejlettebb.

2015.04.20. 09:07  Hozzászólás  Válasz Lactarius (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   

Én eddig hétfélét próbáltam, korainak én is csak a Korvint tudom javasolni....

2015.04.20. 09:00  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   6   

Nekem tavaly bevált az "áttelelő" borsó (rajnai törpe lehet?), de a tavaly őszi vetésből alig kelt ki valami, így a márc 1-én Korvint utánvetettem, már szépen bokrosodik :). A Korvint csak ajánlani tudom mindenkinek, szép nagyszemű korai velőborsó!

2015.02.11. 16:02  Hozzászólás  Válasz Rhéman (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   

Igaz hogy már nem aktuális, de új vagyok és amihez tudok hozzászólok most, hiszen szükség lehet még rá ősszel.
Itt egy blog bejegyzésben írtam róla http://kertelgetes.blogspot.hu/2012/03/ ... borso.html
Aprószemű, de bőségesen terem, ezért megéri ültetni.

2014.06.25. 14:38  Hozzászólás
  •   4   

Én kis naiv azt hittem, hogy a kifejtőborsók, mivel elég hidegtűrők, alkalmasak a télalá vetésre.
Valahol azt olvastam, hogy mínusz 10-15 fokig bírják a strapát. Három könnyen elérhető fajtát találtam. A típusra jellemző, hogy hidegtűrő, emiatt nagyon korán vethető, korán kikel. Száraz magja viszonylag sima, gömbölyded.
Rajnai törpe („Peti” borsó ) korai fajta. Alacsony, 35-45 cm magas, hüvelye 7-8 cm, hegyes végű , 6-8 szem van benne. Magok sötétzöldek.

Debreceni világoszöld korai, 35-45 cm magas. 6-8 cm hosszú páros hüvely a jellemzője. Hüvelye hegyes végű, magszám 7-9 db. Színük világoszöld. A Rajnai törpénél valamivel többet terem.

Debreceni sötétzöld középérésű. Bokra 45-55 cm magas. 6-8 cm-es hüvelyei a száron párosával helyezkednek el, 7-9 sötétzöld mag van bennük. A Rajnai törpe után érik, de bővebben terem.

Vetési hónapja ezeknek február.
Teljesen megdöbbentem a találékony elnevezésen, ami az áttelelő borsót illeti. ( Ki fogom próbálni. [url]http://www.kertirt.hu/webshop/product.php?id_product=10052[/url])

Mindenkinek köszönöm a segítséget. :)

2014.06.25. 05:29  Hozzászólás
  •   3   

Két éve vetettem az "áttelelő borsó" nevű magot, de ki sem kelt. Viszont a ZKI Korvinját februárban vetettem, május harmadik dekádjában egyszerre betakarítottuk, igen szép mennyiséget és minőséget adott. Ez marad jövőre is, sőt, talán az idei maradékot kipróbálom tél alá.

2014.06.24. 16:52  Hozzászólás
  •   2   

Szia!
Tavaly ősszel próbaként vetettem a "Sima borsót" (Kertimag). Kifejezetten bevált, jó szívvel ajánlom.
Az elmúlt enyhe telet vígan átvészelte (télállónak írják, - 20 °C-ot a hó alatt..., direkt így van 'kitalálva'), majd tavasszal hozta a formáját és bőven termett.
Néhány tapasztalat:
- velőfajta (ha minden igaz)
- a legkorábbi (sok fajtát próbáltam - a legkorábbi tavasziakból is)
- hézagosan kel
- bokrosodik, kör alakban terül (nem tudom, hogy hálón, vagy egyéb támon mit produkálna, de a kevés tapasztalatom alapján nem biztos, hogy beválna ennél a fajtánál - esetleg némi erőltetéssel..)
- hosszú, 80-100 cm-es hajtásai vannak!
- egy növényen ideális esetben 20-30 hüvely fejlődik (kifejezetten bőtermő)
- mivel velő, így egyszerre felszedhető (a legfelső hüvelyek beérésekor az alsók termései még mindig kifogástalanok)
- nálam idén a hiányos keléssel 12 m-en kb. 4 kg fejtett borsó lett (május 29.)
- kifejezetten finom, jó 'átlagborsó'

2014.06.24. 14:05  Hozzászólás
  •   1   

Megnéztem a nevét: Áttelelő borsó.

Ez komoly! :lol: