Dinnyefajták Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    


Tartalomjegyzék:



Tartalom beküldésre a "Tudástába ajánlom" című topikon keresztül van lehetőség.





  2015.12.08. 14:43  Hozzászólás
  •   9   


---
 
Sárga Crimson

[walbszov],Régen közönséges fajta volt, mára gyakorlatilag letűnt. A szabad forgalomban lévő és bármelyik szaküzletben megvásárolható, rózsaszinhúsú Crimson sweet, egyeneságú testvére. A külső megjelenésében nem, de izében hús szinében és a magokban különböző. Ez is egy fajtakör, jelenleg egy aranyszinű változatot vágtam fel. A magja elég nagyméretű, van benne bőven, de még élvezhető mennyiségben. Édes, aromás fajta, a többitől fajtától, eltérő zamattal. Betegségekre nem kifejezetten fogékony, viszont kései, nagyon kései érésű. Még vizsgálom, de valószinűleg ez sem hajlamos lőrincesedésre, igy őszi termelésre (is) alkalmas lehet.[/walbszov]
 


  2015.12.08. 14:43  Hozzászólás
  •   8   


---
 
Ime egy fajtakör, ami valami miatt, nálam mindig háttérbe szorul. II Jánosik Pál fajtakörön belül, van egy ún. Janosik szelekció, vagy forditva, nem tudom melyik a fajta és a fajtakör, ez nem derül ki egyértelműen a leirásokból. Az biztos, hogy lengyel fajtakör. Jól látszik rajta, hogy tőlünk északabbra szelektálták, mert hűvös időben is jól köt. Anno kaptam egy marék magot, hogy válogassam ki őket, a magok szine, mérete, a dinnye belseje szinte tökéletesen megegyezik, egyedül a dinnye héjának mintáatában van különbség. A nagyon sötét zöldtől (fekete), a világoszöld alapon, sötét csikozásig terjed. A legtöbbjük sötét héjú. Magja (kutyaszxr) barna, a csücsökben két oldalt fekete ponttal. Estenként a fekete foltok leérhetnek mag aljáig, azt körbefutva.
Nem túl bőtermő fajta, de akár üzemi termesztésben is helye lehet. Átlag tömege 6-10 kg, nagyobb, mint a koreai vagy japán fajtakör. Állaga hasonló, kellemesen omlós, puha húsú. A magok mérete átlagos, a magok száma még éppen határértéken belül van, nem zavaró. Könnyen reped, nagybanin biztosan nem fog tömegesen elterjedni. Édes, nagyon édes húsa van, csak rá jellemző, fűszeres zamattal. Hasonlit a Vaniliára, de nem olyan betegség érzékeny. Közepes érésű, a képeken szereplő példányt ma szedtem, tökéletes izű és állagú, a lőrincesedés nyomai sem lelhetők fel nála, igy ismét arra a következtetésre jutottam, hogy őszi termesztésre is alkalmas lehet. Vettem ma le egy piros húsút is, annak semmi ize nem volt.
Figyelembe véve, átlagostól eltérő, attraktiv megjelenését, valamint igen értékes beltartalmát, házi valamint közvetlen értékesitésre is igen alkalmas lehet.

 


  2015.12.08. 14:43  Hozzászólás
  •   7   


---
 
Szibériai dinnye (Sweet Siberian

[walbszov],Életem első szibériai dinnyéje. Annyira édes lett, hogy szinte már bántó. A képen egy 4 kg-os példány látható, lesz ettől nagyobb is. A magok mérete átlagos, darabszámuk is átlagos, így aki szétrágva szereti, annak sem bántó. Színe világos barna, jól passzol a hússzínéhez. Íze átlagos dinnyeíz, mely magas, nagyon magas cukortartalommal párosul. Hússzínű különleges barack/barackvirágszín. A kést beleszúrva, a héj hangos roppanással végigrepoed, így ez sem javasolható hosszan tartó szállításra. Betegség érzékenysége átlagos, virágok száma átlagos, de könnyen köt, hűvös időben is. Gyenge növekedésű, oltásnál sokat kell várni, hogy az alannyal megegyező erősségű legyen. Az 1800-as évek végén volt elterjedt néhány keleti piacon, majd folyamatosan kikopott, a divatos piros hússzínű dinnyék miatt. Kár érte, pedig helye lenne minden ültetvényben.[/walbszov]
 


  2015.12.08. 14:43  Hozzászólás
  •   6   


---
 
Sriorange F1

A mai nappal megkezdtem a próbaszedést, az alábbi rövid tenyészidejű F1 hibriddel. Ránézésre, mint egy uborka, szétvágva arany - narancssárga hús, roppanó, édes - extrém édes ízzel, csak a fajtára jellemző aromával. Vékony héj, kevés, apró fekekete mag. Hűtő vagy tartályládás méretű, 3-5 kg átlagtömegű, így gyorsan hűthető, egy evésre, maradék nélkül is fogyasztható. Oltottan várhatóan nagyobb lesz, de az még nem érett. Magyarországon nem forgalmazzák.

 


  2015.12.08. 14:42  Hozzászólás
  •   5   


---
 
Vanilia

[walbszov],Gyakorlatilag nincs köztermesztésben, letűnt fajta, sehol nem lehet hozzájutni. A génbankokban megvan, de hivatalosan tagadják a létezését, nem adják ki. Kár érte, igen ízletes fajta. Klasszikus sárga húsú, fekete héjú fajta. Húsa igen puha, omlós, édes, nagyon ízletes. Átlagos méretű, és számú, fekete magokkal rendelkezik. Könnyen reped, a kést beleszúrva, hangos roppanással végigreped, így lékelésre alkalmatlan. De nincs is rá szükség, mert ha a hasi oldalon felfekvő rész, felveszi a hús színét, akkor gyakorlatilag érett. Ezt, eddig csak ennél a fajtánál tapasztaltam. Betegségekre az átlagnál fogékonyabb. Kötési hajlandósága, átlagos. Növekedési erélye, átlagosnál gyengébb. Napégésre érzékeny[/walbszov]
 


  2015.12.08. 14:42  Hozzászólás
  •   4   


---
 
Golden Honey, és Golden Grace

[walbszov],Egy fajtakör, minimális különbséggel. Ránézésre egyformák. A sárgahúsúak közül ez a konstans, jelenleg ez a fő fajtám, mindent "tud", amit egy dinnyének tudnia kell. Hűvös időben is jól köt, esős, borús érési időben is kielégítően édes. Puha húsú, könnyen reped, ezért nehezen szállítható. Főként ezért nincs a nagybanin, széleskörű elterjedésére nem kell számítani. Helyi termesztőknek kihagyhatatlan.[/walbszov]
 


  2015.12.08. 14:42  Hozzászólás
  •   3   


---
 
Saját keresztezés

[walbszov],A képen egy általam próbakeresztezett hibrid látható, ezt ma sikerült levennem, nem gondoltam hogy érett, majdnem el is késtem vele. Ezek szerint, korai, nem kell neki 80 nap, hogy termést érleljen. Előnye az a kiinduló fajtákkal szemben: kevés, kisebb mag, vékony , egyedi mintázatú héj, egyedi íz. Hátránya: ő is zsebdinnye, vszínű 3-4 kg- lesz az átlagtömege. Nagyon jó és egyedi ízű, egyetlen általam ismert fajtához sem tudom hasonlítani.
Orangeglo x Belij dinij fajtákkal állt elő, a keresztezés, általános szabályai szerint. Innentől kezdve, 2 lehetőség van. Visszavetem sokszor a magját, szelekció útján kiválogatom, majd sok év múlva előáll egy stabil tájfajta.
Vagy, minden évben elvégzem magam a keresztezéseket és hibrid vetőmagot állítok elő, saját részre.
Volt már sok - sok zsákutcám, de ezt most egy részsikernek könyvelem el.[/walbszov]
 


  2015.12.08. 14:42  Hozzászólás
  •   2   


---
 
OrangeGlo

Majdnem elfeledkeztem róla, ő az a fajta, amit feltöltöttem a rekordos topic-ba. Orangle a neve, főképp Ázsiában elterjedt, nálunk, szinte senki sem termeszti. Tegyük hozzá, nem könnyü, talán nem véletlenül nem terjedt el. Puha húsú, nagyon könnyen reped, igy a nagybanira ezt sem fogja termeszteni senki. Formáját, habitusát, érésidejét, leginkább a konstans Charston Grey fajtához lehet hasonlitani, annak kiegészitésére, vagy alternativája lehet. Főbb betegségei szinte ugyanazok, neki is a csúcsa felől elkezd rothadni a vége, igy a növényvédelemből a kontakt szeres kezelést nagyon szigorúan kell venni. Magja hatalmas. Akkora mint egy tökmag:) Szoktak is nevetni, mikor felvágom, csak rázok rajta egyet, aztán kiszórom, és hullik mint a pénz, olyan súlyosan robusztus Aki szereti szétrágni a dinnyemagot, az nem fogja szeretni ezt a fajtát. A belseje az érés kezdetén, rendszeresen megszakad, igy puffogó hangot ad, nehezitve a direkt értékesitést, ill. az időbeni szedést. Nem könnyű szedni, pár mázsát el kellett baxxxnom hozzá, hogy rájöjjek a titkára, nem úgy kell szedni, mint a hagyományos piros görögöt. De mára tudom Ja, és hiába nagy a magja, mégis nehezen, és gyenge arányban kel.
A sok sok hibáját leszámitva, mégis érdemes helyet adni neki, mert nagyon finom, speciális ize van, a Charlsetonénál finomabb, különleges izű. Én a kései árualapomat fogom erősiteni vele. Előnye még, hogy húsa, leve, nagy dózisú béta-karotint tartalmaz, azt meg tudjuk, hogy miért olyan fontos Ezen tulajdonsága, kizárólag néhány narancssárga bélű görögre jellemző, a többi fajtakör ezt nem tudja.
A képeken egy középerős alanyra oltottam, igy már nem szakad meg, de az ize, állaga megmaradt, a húsa, ugyanúgy puha, átlagsúlya: 10-12 kg. Jövőre megpróbálom erősebb alanyon is.

 


  2015.12.08. 14:41  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
Early Silver Line

[walbszov],Gyönyörű, ovális alakú, sárga gyümölcs, szép ezüst csíkokkal. Súlya 300-600 gramm, fehér húsú nagyon édes. Ez egy koreai fajta, amit a Burpee cég karolt fel. Nagyon termékeny és igen korai. Ennek ellenére csak ínyenceknek ajánlom, mert nem puha a húsa, hanem kemény, ropogós.[/walbszov]
 





Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég