Barkácstippek avagy ezt eszkabáltam Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    


Tartalomjegyzék:

-Csepegtető a földben /gergerg/
-Eper/virág oszlop /gergerg/
-Gazoló /Megwelder/
-Időjárás okozta fahibák eltüntetése /gergerg/
-Napelemes aszaló /Bubus/
-Óriás gomba gyerekeknek /gergerg/
-Palántanevelő /gergerg/
-Térdeplő gyomláláshoz /gergerg - wogboy/
-Virág a nadrágban /gergerg/
-Vízlopó esőcsatornába /gergerg/


Tartalom beküldésre a "Tudástába ajánlom" című topikon keresztül van lehetőség.





  2014.10.12. 18:46  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

adatrögzítő
 
Ebben a topikban a már elkészült tákolmányokat tesszük közzé. A megvitatásra a Kerti eszkába (pihenteknek)  topik hivatott. Természetesen ebbe a topikba is az A tudástárba ajánlom  topikon keresztül lehet hozzászólást beküldeni.
 
 


  2018.05.10. 11:48  Hozzászólás
  •   10   
Avatar

terra alapító
 
Időjárás okozta fahibák eltüntetése

A héten szabadságon voltam. Bár nem volt könnyű elintézni de nagyon kellett, így volt lehetőségem leszinezni a garázst, lekenni az alját, megcsinálni benne a villanyt, lekaszálni a kertben a gazt (mert idén azt termeltem), kicsit összerámolni az udvart, összevágni a garázsépítés hulladékát gyujtósnak, közben a tüzifa is megérkezett, azt is be kellett stócolni, lenyírtam a füvet, elpakoltam a medencét, trambulint, szóval volt tennivaló bőven. Jó lett volna rotálni is, de arra már nem maradt idő. Viszont mivel maradt lezúrom, és az előtető nagyon ocsmány volt már, gondoltam nem megyek neki a télnek anélkül hogy lekenném.

Szóval az előtetőt 6 éve csináltam, fából, mindenre odafigyelve a fa kezelésénél. Kapott alapozót, és talán még több réteg lazúrt mint kellett volna, és nem is teszkós lazúrt. Az idő viszont csúnyán elbánt vele azokon a részeken amiket ért a nap és az eső.Kép


Jól látható hogy a lazúr gyakorlatilag megszünt létezni. Gondolom a nap megette a rugalmasságát, felpattogott, az alá befolyó víz pedig szépen elkezdte enni a fát is. Nekiálltam lecsiszolni, de láttam hogy ez kevés lesz, mert a lazúralatt a fa megfeketedett. Na ha ezt a feketedést ki akarom csiszolni, akkor csiszolhatom hetekig is. Ha rákenem az új lezúrt, akkor a feketeség mégjobban láthatóbb lesz. Aztán az jutott eszembe, mitől fekete? Nem sokat kellett rajta gondolkodni hogy ez valami gomba lehet, a penészhez hasonló. Márpedig ha olyan mint a penész, akkor azt ki tudom szedni belőle.

Ezen a képen látható az eljárás ererdménye. Az első oszlop az eredeti állapot, vízzel megkenve hogy látszódjon milyen lesz ha rákenem a lazúrt. Aztán ezt az oszlopot lecsiszoltam. Jól látszik hogy hiába szedem le a lazúr maradványait, a feketeség megmarad, ha rákenem a lazúrt olyan eredményt kapok mint az első oszlop. A harmadik oszlop megkapta a csodaszert amitől eltünt a feketeség. Ez már lazúrozható, és nyoma sincs feket foltoknak. Persze csiszolással kell kezdeni mert a fát meg kell nyitni hogy a maradék lazúr ne gátolja a csodaszer beszívódását, de a kezelés után már nem kell csiszolni.Kép


Végül hogy mégjobban szemléltetni tudjam a csodaszer hatását, csináltam mégegy kisérletet. Ezt az asztalt kb 4 éve csináltam, Nem kezeltem a fát semmivel, látszik hogy szépen meg is feketedett. Ideális tesztalany. Az egyik tagját mindenféle csiszolás vagy kaparás nélkül bekentem a csodaszerrel. Az eredmény azt hiszem magáért beszél. Gondolom mostmár mindenki érdekel mi is az a csodaszer aki eddig elolvasta a hozzászólást. A csodaszer nem más, mint 3dl vízben feloldva 1 evőkanál klórgranulátum, amit a medencéhez vettem. Ha első kenésre nem tünik el a feketeség, meg kell ismételni. Kb 10 perc után látszik hogy elég volt-e egy átkenés. Lazúrozás előtt érdemes a kezelt fát egy szivaccsal átmosni, mert ha töményre sikerült a klóros oldat, akkor kifehéredik. Szóval a felületére kirakódottat jobb lemosni.Kép


Remélem ezt a tapasztalatomat ti is tudjátok majd hasznosítani a későbbiekben, pl fa kertibútorok felújításánál, ahol nehézkezs lenne csiszolgatni. Próbáltam a háztartási hipótis, az gyengének bizonyult.
 


  2018.05.10. 11:44  Hozzászólás
  •   9   


*
 
Gazoló

Sziasztok,a héten pihenőmet töltve kiötlöttem és meg is valósítottam a legújabb kerti segítségemet,egy "gazolót"
Itthon található hulladékanyagokból készült,két darab cső,néhány nagyobb alátét,pár darab 120-as szeg,egy kis nyomórugó..Kipróbáltam,kiválóan működik,gazra rászúrok,kar meghúz,szögek összezárnak,kihúz..ennyi,nincs térdelés,hajlongás.Alkalmas a palánták közül-mellől kiszedni a gazt,serkenő gyomnövényeket.
Az utolsó képen látható hogy a szögek nem zárnak össze tökéletesen,azóta kalibrálásra került,bár így is kiszedte a legkisebb gyomszálat is,mivel az gyökérre fognak a szögek némi földdel együtt.
 
20180217_105854q5plj.jpg
------------------------
Megtekintve 5607 alkalommal.



20180217_110120nuqvl.jpg
------------------------
Megtekintve 5607 alkalommal.

20180217_1058426bprx.jpg
------------------------
Megtekintve 5607 alkalommal.

20180217_1059387sotm.jpg
------------------------
Megtekintve 5607 alkalommal.

 




  2014.10.21. 18:46  Hozzászólás
  •   7   
Avatar

---
 
Napelemes aszaló



Egy kis késéssel de végre kész lett az első napkollektoros egyszerű aszalóm.



Nem lett túl nagy, hogy könnyen tudjam mozgatni és egyébként is akarok majd még egy ugyanekkorát csinálni. Az üveg használt volt és kicsit töredezettek voltak a szélei ezért nem mindenhol passzol az oldalához, de egyébként más szépséghibája szerintem .nincsen. Az oldalai maradék tölgyfából vannak, 2 réteg lenolajjal lekenve eső ellen. Az alja rétegelt lemez amelyre egy feketére festett alumínium lemezt erősítettem és azt pedig egy átlátszó hőálló fóliával vontam be.
A napra kitéve ezzel az egyszerű aszalóval sokkal gyorsabban megaszalódik a gyümölcs mint a napon. Úgyhogy elelégedett vagyok magammal.

8-)
 


  2014.10.13. 10:59  Hozzászólás
  •   6   
Avatar

terra alapító
 
Csepegtető a földben


Szóval a locsolás akkor hatékony ha kevés vízzel megfelelően el tudjuk látni a növény vízigényét. Ehhez ismernünk kell a növények gyökereit. A paprika kimondottan szereti a sok vizet. Aki húzott már ki paprikatövet az láthatta hogy a gyökere nem megy lefelé, kb. 5cm mélyen szétterül. Locsolással ebben a tervében csak segítjük, mert ha megkapja fönt a vizet mégúgy sem akar lemenni. Ez még nem is lenne baj, ha ez a fölső réteg nem száradna ki locsolás után pár órával. Ezen kívül a gyomok kelését is segítjük az öntözés során. Hogy mit lehet tenni hogy ne keljen egy víztározót építeni? 2 lehetőség van. Az egyik a talajtakarás. Ezt nem részletezem.

A másik, egy olcsó, víztakarékos öntöző, ami egyenesen a gyökerekhez juttatja a vizet.

Mivel ez itt az eszkába topic, essünk neki. (én már kipróbáltam, garantáltan ez a leghatékonyabb, akár a csepegtetőtől is.

Az elv gyakorlatilag ugyan az mint a csepegtető öntöző, csak nem a föld tetejét hanem a gyökeret csöpögtetjük.

[albszovkep],Mi kell hozzá?

-néhány karó
-néhány flakon
-MüIII 13.5mm védőcső
-szerszámok[/albszovkep]


A védőcső villanyszerelő boltban kapható, kb. 25ft/m áron. Ugyanitt kapható hozzá hajlító ami pár száz forint. A boltost megkérhetjük hogy mutassa meg hogy hogy kell hajlítani.

Ha megvettük a csöveket, (2.5m/szál) minden szál mindkét végére hajtunk egy-egy könyököt, úgy hogy az egyik kb 15cm-t a másik 15+flakon cm-t álljon ki. Kihúzzuk a sort a palántáknak, és a tőtávolságnak megfelelően kifurkáljuk egy 2-es fúróval a csövet. Beletesszük az árokba, majd befejezzük a palántázást mintha a cső ott sem lenne. A cső két végén kiálló könyök mellé egy-egy karót ütünk. A rövidebbik könyökre rögzítjük a levágott aljú, és kifúrt kupakú (14-es fúróval) flakont amit a tetején egy csavarral a karóhoz fogatunk. Ez a cső-flakon rögzítés lehet szigetelő sz. is.

[walbszov],Öntözéskor csak a flakont kell megtölteni egy kannával. Így 2l vízzel egy 2 méteres sort öntözhetünk úgy, hogy egy csepp víz sem veszik kárba. Föntről nézve nem is látszik semmi mert a föld teteje porszáraz. Ez jó a gyomok miatt, és egyes betegségek miatt is.

Az ágyásokat meg kell tervezni hogy a csőméretnek megfelelőek legyenek. Lehet más méretet is csinálni, nem nehéz toldani ezt a csövet, de azt tapasztaltam hogy ha más más méretek vannak, ősszel kiszedés után senki sem mondja meg melyik hova való.[/walbszov]



 


  2014.10.12. 19:31  Hozzászólás
  •   5   
Avatar

terra alapító
 
Eper/virág oszlop

 Tüzépeken kapható ilyen ponthegesztett háló, elég erős, sűrű lyukú, és gyakorlatilag öntartó.


 Ezzel semmi dolgunk nincs, mint megvenni a kívánt méretet, hengert formálva összekötni kb 10cm átfedéssel.


 Az eper palántákat egymástól, minden irányba, kb 25cm-er ültethetjük. Kiszámoljuk hova esik majd a palánta, majd a helyüknél egy + alakot kivágunk, hogy könnyebb legyen majd a palántát beültetni.

 Egy betonoszlopot beásunk, ez fogja tartani az építményt. Erre ráhúzzuk a dróthengert, majd kibéleljük geotextillel, vagy fekete mg fóliával. (ez nálam most a szemléltetés kedvéért a sárga papír)

 Ezután a hengert feltöltjük földel. A geotextilen T betű alakú bevágásokat csinálunk a palánták helyén, majd a geotextilt kihajtva beültetjük a palántákat.


 Aki tart a kimosódástól, az madzaggal vissza is zárhatja a vágást ültetés után.



Másik verzió

 Az eper/virág oszlop készülhet 200l-es vashordóból is. A hordón fejre állított T betű alakú bevágásokat készítünk, és az így létrejött zsebekbe ültetjük a palántákat. Természetesen a hordót fel kell földel tölteni.
 


  2014.10.12. 19:14  Hozzászólás
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
Virág a nadrágban

 Talán kicsit fura az ötlet, de kimondottan kellemes látvány élőben. Szóval semmi más nem kell, csak egy kinőtt nadrág. A szárai végét elkötjük, leütünk 2 karót, majd ráhúzzuk a nadrágot. A kötés a karó tetején fog lenni, így garantáltan nem jön ki a föld az alján. Megtöltjük földdel, beletesszük a virágot, és már kész is a virágedény.
 


  2014.10.12. 19:07  Hozzászólás
  •   3   
Avatar

terra alapító
 
Óriás gomba gyerekeknek

 Egy darab tüzifa, egy rossz zománcos tál, némi festék és már meg is van a gyerekek új kedvence. (szemétből)
 


  2014.10.12. 19:04  Hozzászólás
  •   2   
Avatar

terra alapító
 
Térdeplő gyomláláshoz (gergerg)

Sokaknak problémát okoz gyomlálás közben a hajlongás. Guggolni fárasztó, térdelni pedig nem kellemes a nedves földön, és a sorokat sem szeretnénk letaposni. Így aztán kellene valami térdeplő szerűség, amit a sorokra lehet tenni, és arra térdelni. Ilyen térdeplőt lehet barkácsolni vasvázas székből is, de én egy megpusztult fűnyíróból csináltam. És az még összecsukható is.






Térdeplő gyomláláshoz (wogboy)

Minap, bóklászva a Gold Coaston, beugrottam egy használt cikket áruló boltba, mert imádom látni a múlt emlékeit, és ott aztán minden van, a szárított cigány gyerekek között! :-D

Ez már a megfaragott " stoki" - aki volt katona, az érti a szót! -, és $ 5-öt kértek érte, az a hülyének is megérte, egy kísérletet - , és volt két merevítő, amiből csak az egyiket használtam fel! Nem kell a merevítés, de ha már ott volt a lyuk, és a merevítő, akkor miért ne tegyem oda? :-D

Kép

A bőrpárnás ülőke pont a fordítva volt, és pár facsavar, megoldotta a gondomat! :-D

A 8mm.-s fémlapot biztonságból tettem rá, mert az eredeti pozdorja lapot nem láttam elég erősnek, a használat során! :-D

Kép

A facsavaros gondűző! :-D

Kép

Kép

Az még a gondom, kell-e a négy volt láb? :-D

Kép

A visszatett merevítő nem akadályozza a kertészkedést, de adja az erősebb meglátást! :-D

Kép
 


  2014.10.12. 19:02  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
Vízlopó esőcsatornába.

[albszovkep],A terv: Ha a kifolyó könyököt fölhajtom,akkor a fekete lyukon át elfolyik a víz a földben lévő csőbe. Ugyan ez történik akkor is ha nem bírja a kifolyó elvezetni a vizet. Ahogy számolgattam 1000 ft körül van az anyagköltsége. A fekete lyukas csövet télen kihúzom, elkerülni a szétfagyást. Az egész tetejére lehet hogy teszek még egy dugót amit csatornalefolyó méretre fúrok, és akkor nem lötyög rajta.[/albszovkep]

A végeredmény pedig ez lett. Szűkítőt természetesen nem kaptam, így egy kupakból oldottam meg, némi ragasztó segítségével.

 



Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron