Védekezés biomódszerekkel Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.05.05. 11:38  Hozzászólás  Válasz tgwh (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   
Avatar

rendszer admin
 
Pozitív lista cégekről

Itt az a helyzet, hogy nem fedi át a teljes valóságot a lista.
Csak olyan cégek szerepelnek ezen, akik kérték a felvételüket, és így alá vetették magukat az ezzel járó elég részletes, teljes körű átvilágításnak.
Akik a listán szerepelnek, elvileg(??) tényleg megbízható cégek.

Viszont akik nem szerepelnek ezen a listán, még nem jelenti azt, hogy nem megbízhatóak.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.05.05. 10:36  Hozzászólás  Válasz tgwh (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   


---
 
Lehet, hogy kipróbálom bár a postai díjszabás visszatart.
Előbb körül nézek a környékemen, hogy nincs véletlenül olyan növény(mezei zsurló, nadálytő) ami engem érdekelne.
Elég olcsón adják nem is érdemes kínlódni a szedésével, csak hát a posta árai nem átlagembernek valók.
 


  2015.05.03. 16:14  Hozzászólás  Válasz sforza45 (37) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   
Avatar

terra alapító
 
Ki kell próbálni.
Ha utánvéttel fizetsz, nem lehet nagy gond.
Van valahol egy lista, minden cég szerepel az adatbázisban, ha van valami baj velük, akkor a listán szerepelni fog. Nem tudom hirtelen mi a neve... valamelyik kormányzati oldalon van.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.04.30. 21:05  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (35) hsz.-re     Olvasás  
  •   36   
Avatar

terra alapító
 
Nem kerestem, de nem is nagyon láttam :D még csak épp kezd meghonosodni ez a jó szokás szerintem.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.30. 18:10  Hozzászólás  Válasz tgwh (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   35   


---
 
Mármint boltban nem láttál még ilyet árulni?
(Tegnap már kétszer hozzászóltam, de visszadobta a rendszer.)
 


  2015.04.29. 18:59  Hozzászólás  Válasz suske76 (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   
Avatar

---
 
Az a baj, hogy 1-2 négyzetméteren, már bármilyen üvegház szerűség létesítése, ahova be lehet zárni a katicákat, nem is olyan egyszerű és nem is olyan olcsó. Úgyhogy nekem ez csakis kisebb méretekben jöhet szóba.
 


  2015.04.29. 15:52  Hozzászólás  Válasz tgwh (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   


---
 
Talán még gazdabolt.hu-n láttam, de rettenet drága. Ettől függetlenül gondoltam rá, hogy beszerzem (most minden bio cuccot ki akarok próbálni, sokan hülyének is néznek :-D ). De ez végül kimaradt, mert vettem Artist, ami ugyan nem fonálféreg, hanem gombafajta, de szintén a károkozó rovarokat támadja. De még nemvolt időm kijuttatni.
 


  2015.04.29. 15:45  Hozzászólás
  •   30   
Avatar

terra alapító
 
Nos, ezt talán ide másolom. Eddig nem nagyon láttam, hogy valahol árulnának ilyet.
http://www.biokiskert.hu/yis/fonalfereg-keszitmenyek
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.04.29. 10:15  Hozzászólás  Válasz Bubus (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   


---
 
Igen, úgy kellene csinálni ahogy írod. 4 db. pet palackba vetettem búzát, levéltetveket meg szobanövényről kaptam, szépen fel is szaporodtak, egy katicát is befogtam de azóta nem láttam. Mindenképpen a szabadban kell csinálni nagyobb területen(1-2 négyzetméter már elég). A lóbab kibírja a -5 fokot , búza meg bármit. Levéltetvet is láttam már -8 fokban.
 


  2015.02.02. 12:08  Hozzászólás  Válasz tgwh (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   
Avatar

---
 
Növényi permetleveket már szoktam használni, de erről a tejes módszerről még nem hallottam. Viszont nagyon tetszik, úgyhogy idén biztos kipróbálom! :-D
 


  2015.01.31. 18:30  Hozzászólás
  •   27   
Avatar

terra alapító
 
Akkor idézek ide is egyet :D
Mezei Ottóné - Biodinamikus kertgazdálkodás
Biogazda kiskönyvtár - 2000:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.29. 18:15  Hozzászólás  Válasz suske76 (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   
Avatar

---
 
Én is akartam ilyesmit csinálni mostanában, csak túl későn kezdtem bele, amikor a tetvek már eltűntek, úgyhogy későbbre halasztottam. De jövőre szeretnék ilyesmivel kísérletezgetni és remélem sikerül majd belőle valamit kihozni. Úgy terveztem hogy csinálok néhány faládikót aminek a teteje üveg lenne és ezekben olyan növények lennének amiket nagyon szeretnek a tetvek.(pl.:bab) Ezeket két csoportra osztanám. Lennének olyan ládák amikben csak tetveket tenyésztenék és lennének vegyes ládák, amikben a katicák ennék a tetveket. Így ha esetleg megennék a katicák az összes tetvet, tudnám őket után tölteni. Már csak azt kell kitalálnom, hogy hogyan fogdossak össze egy populációra való katicabogarat. :STABRE Mert nálam azért nem hemzsegnek úgy mint nálad.
 


  2015.01.27. 18:35  Hozzászólás  Válasz suske76 (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   
Avatar

terra alapító
 
Rózsákon vagy egyéb gazokon lehet levéltetvet tartani, elvégre az is siker, ha nem ott vannak ahol szeretnéd :D
Az inváziós katicafajok egy darabig megoldják ezt a problémát...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.27. 15:04  Hozzászólás  Válasz gaabre (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   


---
 
Nálunk is nagyon elszaporodnak tavasszal a levéltetvek, szerencsére csak a szilvafákon. Nincs intenzív hajtásnövekedés és mégis (stanley, ageni) brutális invázió van. (körtelevélbolhát viszont nem lehet látni) Semmilyen bio kezelést nem alkalmazok, a katicák azonban 2-3 hét alatt teljesen felszámolják a telepeket, csak sajnos közben, meg utána is még egy ideig elég cefetül néznek ki a levelek, gyümölcsök. A katicák annyira felszaporodnak hogy minden levélre jut legalább egy(ez nem túlzás). De azután valószínűleg összeomlik a populáció, mivel elfogy a kaja. Nem hiszem hogy a telet ne tudnák átvészelni, de az biztos hogy tavasszal csak nagyon keveset lehet látni. Valahogy fel kellene szaporítani őket tavaszra, hogy a rendszer ne csapongjon egyik állapotból a másikba. Furcsának tűnik, de az lenne jó ha folyamatosan lenne egy jó kis stabil levéltetű kolóniánk. :lol:

Biopaprika termesztésben használnak hasonlót.
http://www.szentesbio.hu/pdf/Paprikabemutato.pdf
Fóliában elő lehetne őket tenyészteni búzán vagy lóbabon. Gyümölcsfánként 1 tő lóbab(10-20 katica is volt rajtuk tövenként valamelyik évben) lehet hogy elég lenne.
 




  2014.11.23. 18:07  Hozzászólás
  •   22   
Avatar

terra alapító
 
Ezeket a régi praktikákat egy 1854-ben megjelent Vasárnapi Újságban találtam. Írójuk Száva Farkas.


Cseresnye, szőllő, és gabonát megőrizni madarak ellen kitömött macskát, héját, ölyvet kell egy fára fel tenni, s nem mer arra felé közeledni semmi madárféle.


:D egy próbát azért megér :D :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2014.10.08. 14:56  Hozzászólás  Válasz Bubus (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   
Avatar

terra alapító
 
Nekünk lehet hogy megmaradnának, csak kell egy kerítés a kutyák meg a sünök közé, meg valahogy be kéne jönniük a másik kerítésen :D sünalagút?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.10.07. 19:41  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   
Avatar

---
 
Nálunk is volt már többször is sündisznó, de sajnos mindig csak rövid ideig, mert a kutya mindig kiszagolta a helyét, és akkor egész éjszaka ugatta. Úgyhogy ez a sünös project nekünk sajnos sehogy sem jött be. :cry:
 


  2014.10.07. 17:57  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   


*
 
Nálunk /pontosabban anyunál a kertben / vannak sünik.Van lakhelyük is.Évek óta kupacba rakott ágak,a tetején komposztnak való takarás.
 




  2014.10.03. 21:31  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   
Avatar

terra alapító
 
Persze hogy van. Ha van új hsz, azt mindenki látja. Mindenki azt olvas amit akar, arról ír amiről akar :D szerintem már felesleges védekezni :D
Most a legfontosabb a fertőzött, felmagzott részeket elégetni, a kártevők telelőhelyeit felszámolni, a hasznos állatok élőhelyét bővíteni :) meg meszelni a gyümölcsöst, komposztot kihordani - vagy tavasszal -.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/






  2014.07.12. 15:31  Hozzászólás
  •   13   
Avatar

---
 
  

Azt nem tudom, hogy ez milyen pók lehet, de ha krumplibogarakat eszik, akkor csak hasznos lehet. Úgyhogy szerintem nyugodtan hagyhatod a kertben tevékenykedni.
 


  2014.07.09. 18:17  Hozzászólás
  •   12   
Avatar

terra alapító
 
Megvan, mit fotóztam június 19-én, ami számos levélen feltűnő volt akkortájt a kertben:

fátyolka_tojás.jpg


Ez a fátyolka tojása (Chrysopidae), ami a kertészek egyik leghasznosabb barátja. Aki ilyeneket lát, nem javasolt bántani.
 






  2014.07.08. 12:02  Hozzászólás
  •   9   
Avatar

terra alapító
 
  


Gyümölcsfáknál igyekszem megfelelő tápanyagutánpótlást biztosítani, így sokkal nehezebben betegszenek meg a fák tapasztalatom szerint.

Egy kiegészítő megjegyzés ide.
Valóban igaz amit írsz; tapasztalatom szerint emellett a túlzásba vitt lombtrágyázás következtében fellépő intenzív és kiterjedt hajtásnövekedés összefüggésben és arányban áll a friss hajtásokon élősködő kártevők szaporulatával és számával. Főként tetvekre, bolhákra gondolva.

Igyekezni kell a táplálást is arányosan fenntartani, nem túlzásba vinni.
Egyébként igaz az, amit sok termelő bizonygat a fórumokon, hogy intenzív műtrágyázás és egyéb trágyázás következtében a növény is intenzív növekedéssel reagál - csak számolni kell a megnövekedett kártevő jelenléttel, és az ellenük szükséges védekezési igénnyel.
 




  2014.07.01. 15:31  Hozzászólás
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
Örülök ennek a topiknak. Az én kertem nem bio, de a célom a minimális vegyszerhasználat. A gyümölcsfákat nem tudom vegyszermentesen tartani, de két lemosó (egy ősszel, egy télen) tapasztalatom szerint nagyon sok problémától megóv. A veteményesem gyakorlatilag vegyszermentes, a burgonyát, és a padlizsánt szoktam néha permetezni burgonyabogár ellen, ha már nagyon muszáj.

A minimális vegyszerhasználathoz szerintem a legfontosabb tennivaló a megelőzés. Én 4 táblás vetésforgót használok a veteményesben, ez nekem nagyon bevált, és figyelek a növénytársításra, és a megfelelő térállásra. Gyümölcsfáknál igyekszem megfelelő tápanyagutánpótlást biztosítani, így sokkal nehezebben betegszenek meg a fák tapasztalatom szerint.
 


  2014.06.30. 19:51  Hozzászólás
  •   6   
Avatar

---
 
  

Az egy- két hétig áztatott lé tényleg nem fogja elijeszteni a tetveket, mert ennyi idő alatt abból már eltűnik a csalán csípős hatóanyaga ami a tetvek elűzéséért felelős. Ezenkívül még az is fontos , hogy alaposan locsoljuk ki a permetet mert csak ott hat ahol érintkezik a tetvekkel. Ezek miatt természetesen, ha nagyon elszaporodtak, a legjobb módszer nem a csalánlé.. Ez inkább a fertőzés elején hatásos. De van még néhány másik biomódszer is ellenük. Ha meg azok sem használnak akkor természetesen jöhetnek a nem bio módszerek.

A kéthetes büdös trágyalé viszont tényleg jó nitrogén pótlásra és általános növény erősítésre. azt nem tudom, hogy a szaga miatt kerülik a hangyák a növényeket, de lehetséges, és még hatásos lehet az is amit írtál, hogy kevered másik növényvédő szerekkel. Ez főleg gyümölcsfáknál igazán jobb, szerintem. :geek:

Úgyhogy nyugodt szívvel ajánlom mind két módszert! Remélem használnak majd neked is! :D
 


  2014.06.30. 18:51  Hozzászólás
  •   5   
Avatar

---
 
  


Még annyit az általam kezelt kultúrák voltak: Őszi, sárga barack; meggy; szilva; paprika; paradicsom; uborka.
 


  2014.06.30. 18:39  Hozzászólás
  •   4   
Avatar

---
 
  

Mindenek előtt, örülök, hogy nyitottál egy ilyen topicot. Bízom benne, sok hasznos infó lesz benne.

A témához:
Már tegnap este írni akartam a csalánléről, de kedv híján elmaradt. Tavaly próbáltam először, mint levéltetvek elleni állítólagosan hatásos szer. Két féle felhasználható formát írnak szinte minden felé.
Az egyik az egy-két hétig áztatott, erjesztett; a másik -amit te is írtál- az 1 napig áztatott.

Az előbbit próbáltam ki. Röviden a levéltetvek röhögtek rajta, semmit nem ér, még csak gyéríteni sem gyérítette őket (esetleg annak okozta vesztét, amelyik a rajtam való mulatozás közben félrenyelt, és torkán akadt).
Még a fekete levéltetveknek sem ártott, pedig ezeketől elég könnyű mentesíteni a kertet (majdcsak a huzat is árt nekik).

Azonban nem ment kárba a munkám, mert azt tapasztaltam, hogy mint nitrogén, vas lombtrágya viszont kiváló.

Tavaly 10 liter vízhez, 1 liter csalánlét használtam lombtrágyázáshoz.
Továbbá töményen öntöttem fák tövére is. Utóbbinál azt tapasztaltam, hogy amíg erős szagú, nem mossa el az eső -ez kb. egy hét- addig a hangyák elkerülik a fákat.

Idén szintén többször használtam, immár lombtrágya célzattal.
Mivel a levéltetvek megjelnetek, így azért megint megtapasztalhattam azt, hogy teljesen hatástalan ellenük.

Legutóbb már 10 liter vízhez, 2 liter csalánlé töménységben használtam. /Ezt megvadítottam egy kis Karate 2,5 WG-vel, így már hulltak a tetűk is./

Az egy napos változatot is ki fogom próbálni.

Azért egy igen fontos tényt megállapítanék, aki a levéltetvek elleni küzdelemben akar "BIO" maradni, és alul marad, az könnyen tapasztalhatja azt, hogy túlzás nélkül a teljes kertet is tönkretehetik a tevek mint vírus vektorok.
 


  2014.06.29. 22:18  Hozzászólás
  •   3   
Avatar

---
 
  

Igen, a megelőzés is egy jó kifejezés lehet rá. Mert végül is a biomódszerek, leggyakrabban a megelőzésben igazán hatékonyak és így jelentősek a védekezésben. :ugeek:
 


  2014.06.29. 21:49  Hozzászólás
  •   2   
Avatar

terra alapító
 
  

Kezd bebizonyosodni, hogy nem is olyan drága a bio.
[url]http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=898%3Aaz-oekogazdalkodas-a-nyer-a-burgonyabogar-elleni-harcban&catid=113%3Aervekabiomellett&Itemid=43[/url]

Én azt mondanám, hogy nem védekezés, hanem megelőzés.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.06.29. 21:08  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

---
 
Kezdésképp itt van az én jól bevált csalánlé receptem tetvek ellen, akit érdekel:

1 kg friss vagy 150g szárított csalánt kell 10 l vízben áztatni 1 napig áztatni. Szűrés után pedig hígítás nélkül kell a tetves részekre jó alaposan kilocsolni vagy permetezni. Esetleg még a második napos csalánlevet is ki lehet öntözni de utána már túlságosan el kezd erjedni a lé és a csalán csípős hatású savja már nem érvényesül. Így a tetvek sem mennek már el a 2 naposnál idősebb permetlétől de az még jó lehet trágyalének. Ez a módszer akkor a leghatásosabb ha még nincsenek túl sokan a tetvek de később is azért hatásos, főleg gyakrabban alkalmazva.

Még annyi, hogy ezt nem szabad összekeverni a trágyalével ami a növények erősítésére szolgál és 12-14 napig kell erjeszteni, majd kb. 1:50 arányban kilocsolni.
 


  2014.06.29. 20:37  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

---
 
Minden jöhet ami a biovédekezéssel kapcsolatos módszer, tapasztalat, recept, ötlet vagy kérdés! Mert sokszor az egyszerűbb jobb, egészségesebb és olcsóbb is :!: :!:
 


Előző

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég