Gyümölcsfajták, amik csalódást okoztak! Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.05.07. 10:45  Hozzászólás  Válasz alex (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   


*
 
Nálam idén van rajta először,de detto...szemzem is át...
 


  2017.05.06. 21:42  Hozzászólás
  •   41   


---
 
Rita cseresznye. Még el sem kezdett színesedni, már az összes gyümölcs felrepedt rajta. Ezekből már nem lesz normális gyümölcs. Tavaly is ugyanezt csinálta. Értéktelen magyar fajta. Hogy fogadhatják el az ilyen fajtákat a fajtaminősítők. Szégyen a nemesítőre is és a fajtaminősítőre is.
 


  2017.05.03. 20:54  Hozzászólás  Válasz csehrigo (37) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   


---
 
Olyasmi. Talán van valahol saját képem is a saját termésről (ha még nem raktam fel sehová), de meg kell keresnem, másik adathordozón van.
 


  2017.05.03. 19:26  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   
Avatar

---
 
Jó, hogy említed a goji bogyót: nálam nem Topast, hanem kapát és ásót kapott és még így sem volt könnyű kiirtani!
 


  2017.05.03. 17:46  Hozzászólás
  •   38   


---
 
Nekem a következők nem jöttek be.
Granny Smith ha megmetszettem azért, ha kevésbé metszettem azért nem termett, virágot sem hozott.
Trágyát kapott ennek ellenére semmi. A csavar az egészben, hogy oltottam belé Jonagoldot. Idén harmadik éves, de szintén virágot sem hozott. Holott az anyafája tőle 10 méterre eszméletlen sok gyümit hoz.
Florina keveset terem eddig. Nem hiába friss fogyasztásra ajánlják. Nekem 2 hónap után ráncosodik, kb 5-10 C fok között tárolom.
Kajszi: Bergeron még nem tudtam megkóstolni igazán a gyümölcsét. Idén lett volna őt éves de már ki sem hajtott, meghalt, kivágtam. tavaly fagy és júniusban jégverés tönkretette.
Jonatán M41 alig hoz viréágot, lehet, hogy az a baja, hogy fű között van. Emellett eszméletlen fogékony a lisztharmatra,
A Goji bogyóval együtt. idén TOPAS-T KAPOTT.
 


  2017.05.03. 10:30  Hozzászólás
  •   37   


---
 
http://www.dmkert.hu/enciklopedia/gyumolcstermok/korte_duwals

Ez lenne az Ilonka? Én a neve után azt hittem magyar fajta :-)
 






  2017.05.01. 18:37  Hozzászólás  Válasz Flanell (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   
Avatar

---
 
Megerősítem Jani71-et: valóban nagyon finom az Ilonka! (Meg Gergerget és Ragadozót, mert csak utána olvastam őket)
 


  2017.05.01. 16:44  Hozzászólás  Válasz Jani71 (28) hsz.-re     Olvasás  
  •   33   
Avatar

rendszer admin
 
A szomszédom éppen tavaly vágta ki, mert már nagyon öreg volt.
De tényleg nagyon finom, volt szerencsém megkóstolni egy párszor .... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2017.05.01. 16:16  Hozzászólás  Válasz Flanell (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem is jó a Clapp, csak figyelni kell az érését. Az Ilonka is jó, teljesen más mint a Clapp, olyan mintha téli körte lenne, csak nyáron.
 


  2017.05.01. 16:01  Hozzászólás  Válasz Jani71 (28) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   


---
 
Ilonkával még nem találkoztam.
Meg igazából még nem is hallottam róla, hogy dicsérnék, de most utánaolvasva, a neten szépeket írnak róla.
 




  2017.04.29. 18:50  Hozzászólás  Válasz délkelet (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   


*
 
na az enyém az már nem teljes fa...van benne vagy 10 fajta :lol:
 


  2017.04.28. 19:30  Hozzászólás  Válasz Flanell (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   


---
 
Az Ilonkát kóstoltad már? :thumbup: Szerintem überbrutálnagyontuti! Nálam a kedvenc!
Elnézést, ha már írtam máshol: ha csak egyetlen körtét (vagy egyetlen nyárit) lehetne választanom,
akkor bizony egyből, gondolkozás nélkül emellett döntenék. :super:
 


  2017.04.28. 06:29  Hozzászólás
  •   27   


---
 
Na, ezt a Benitáról lehetett volna egy hónappal korábban írni, pont most ültettem be egy üres helyre. :nahat:
A hajtása viszont rendkívül finom lehet, mert már vagy ötször lelegelték az őzek, ezért is nőtt ilyen lassan ültethető méretre.
Mindegy, ha nem leszek vele megelégedve, majd oltok rá valami mást is.
Vagy lehet, hogy meg se marad, mert innen a cseresznyéket már 3 évben is kiették a hangyák.

A Clapp szotyósodása engem nem zavar, ilyenkor a legjobb (a külső rész, ami még fehér). Szerintem a létező legfinomabb nyári körte.
 


  2017.04.27. 21:03  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   
Avatar

---
 
Nagyon hasznosak az infóid, egyben lehangolóak, ha már van valamelyik és még nem termett.

Körtéből, a körtés topicba írj már olyanokat is (sokat ha létezik), amivel abszolút elégedett vagy.
 


  2017.04.27. 20:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   
Avatar

---
 
A Clappról nekem is rögtön a szotyósodás jut eszembe. A Benita igen íztelen, viszont érdekes módon a lányomnak tetszett :roll: (szerintem a ropogóssága fogta meg). Viszont az Arabitka nekem jó kis rágcsálni való, csak nem kell belőle egy teljes fa (még egy fél sem).
 


  2017.04.27. 19:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   


*
 
...ja ezek egy részét már írtam :$
 


  2017.04.27. 18:59  Hozzászólás
  •   23   


*
 
Teljesen vacak körték : Du Puis , Aromata Bistrita ,
Jellegtelen , nem idevaló / más termőhelyen esetleg jobban teljesítők / , várt-de csalódás :

Társulati esperes - nagyon kényes a vízellátásra és nem bírja a tűző napot , különben jó fajta lehetne...
Köstliche von Charneux- régi leírások dícsérik, én nem , máshol talán ??...
Doppelte Phillipsbirne - mint az előző
Pitmaston - mint az előzők
Talgarka - jellegtelenül édeskés , grízes állagú , nagy csalódás.
Eldorado - Packhamshoz hasonló lehetne , de van egy Technokolos mellékíze , emiatt nekem nem jön be.
Benita - ez még a vacak japánkörték közt is a legvacakabb....
Nemes Krasszán - nekem nem jön be a fanyarkás íze , mondjuk vacak helyen van , de sztem máshol se lenne jobb...
Concorde - már ha az enyém az ....hamar puhuló ...és még van más baja is
Clapp - hamar szotyósodik , állagban a nyári olaszok jobbak.
A vérbelüek inkább csak érdekességnek valók.
 


  2017.04.27. 18:49  Hozzászólás  Válasz délkelet (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   


*
 
A Mutsut én sem szeretem , messze van a Goldentől és nagyon hajlamos a keserűfoltosságra.
 


  2017.04.24. 08:23  Hozzászólás
  •   21   


---
 
Ami eddig nem vált be:
- Kioto sárgabarack: amilyen szép csemete volt dús gyökérzettel, annyira nem vitte semmire, aztán elvitte az ágelhalás két év alatt (fitoplazma?), majd kihajtott az alanya (mirabolan), ami meg totálisan sharka-s volt :) :(
- japán szamócamálna: alig terem, az se jó ízű, ellenben egy agresszív gyom, amit csak Glialkával lehetne kiirtani...tavaly kihúztam minden hajtását, de idén kezdhettem elölről...
- györöki lapos füge: kétségkívül nagyon erős növekedésű, fagytűrő fajta, de a termése...
 


  2017.04.24. 05:14  Hozzászólás  Válasz Darorr (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   


---
 
Relatív, ha másféle az íze valaminek, de ha egy gyümölcsnek egyáltalán nincs íze, azt kevesen preferálják. Nők között vannak inkább ilyenek, saját tapasztalatom is ez.
Meg persze a japánok is ilyenek, amennyire én tudom, minden japán eredetű gyümölcs cukormentes.
Nemrég láttam valami műsort, japánokkal kóstoltattak édességeket, és a többségüknek az az édesség tetszett legjobban, ami savanyú volt. :fejvaka:
 


  2017.04.24. 05:13  Hozzászólás  Válasz délkelet (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   


---
 
Régebben volt Thornfree szedrem. Igaz ugyan, hogy nem egy ízkavalkád, de savanyúra nem emlékszem. Hagyni kell megérni, ahogy Flanell is írta.
Tulajdonképpen most is van a telekhatáron a kerítésben (szomszédnak adtam, ő hagyta ott felnőni, én meg nem foglalkoztam vele),
időnként megmetszem, hogy ne hatalmasodjon el. Termése is lenne, de minden évben elviszi a szürkepenész...
Csak amúgy ímmel-ámmal szórogatok rá néha valamit, abszolút nem tudatosan. Olyan is... :hiha: (Persze tudom, hogy mit, mikor kellene.)
 


  2017.04.24. 05:06  Hozzászólás  Válasz délkelet (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   


---
 
Rokonnak adtunk nemrég pár kiló Grannyt, mondván, süteménynek jó lesz. Egyből azt kérdezte, hogy mivel van kezelve, és hogy kell eltávolítani róla. Nem nagyon akarta elhinni, hogy ez alapból ilyen.
A Mutsu-t én szeretem. Hosszabb tárolás után már nem igazi, de egy darabig finom.
A szeder akkor érett, amikor már kezd kissé összefonnyadni, töppedni. Addig tényleg savanyú. Szóval, nem az az ízminőség, mint a tüskés szeder. Nekem tavalyig volt 40 méter, mert cukorbetegek megveszik a piacon, tavaly a felét kivágtam.
 


  2017.04.23. 21:24  Hozzászólás  Válasz Flanell (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   
Avatar

---
 
"(Tárolás során ragacsos viaszréteg képződik a felszínén.)" - idáig azt hittem, én csináltam valamit rosszul a tárolás során. Elég gusztustalan tud lenni ilyenkor.
Drouard elnök körte - legfőbb hibája az íztelensége, bár némelyik évjáratban egész elfogadható.
Mutsu alma - szintén az ízével nem vagyok kibékülve.
Tüske nélküli szeder - lehet, hogy rossz fajtám van, de - talán a tavalyi évet kivéve - beérve is igen savanykás, a szedése pedig egy rémálom (viszont egész finom likőrt lehet belőle készíteni)
 


  2017.04.23. 17:11  Hozzászólás  Válasz Darorr (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   


*
 
De bizony , mellé lehet nyúlni. Nyugaton is vannak agyonsztárolt fajták , amik nálunk nem válnak be.Az igaz, hogy az íz ízlés dolga...én is szoktam mondani...de pl a betonkemény, savanyú pultálló kajszik sztem nálunk csak nagyon szűk rétegnek jönnek be....vagy pl a német szilvák ,a család egyöntetűen lehúzta , sehol sincs ízben a régi beszterceihez , szilvás gombócnak pl tök alkalmatlan...körtéből is kostolhattam már jópárat , na ez az a faj , ahol minden 50 fajtára jut kb egy használható....stb, stb
 


  2017.04.23. 17:07  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   


*
 
Ja Jonathanom is azért nincs régóta, amit te is írtál...állatorvosi ló , spéci metszés...annyira nem nagy szám.
 


  2017.04.23. 17:06  Hozzászólás  Válasz Flanell (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   


*
 
A Bergeront meg tudom erősíteni , a Kiotot nem :) Nálam semmi baja..kb olyan mint a többi. A japánkörtékről és a Granny Smitről egyezik a véleményünk , nálam csak azért van , mert a feleségemnek bejönnek...fene a gusztusát.
 


  2017.04.23. 16:38  Hozzászólás
  •   13   


---
 
Szinte mindenki panaszkodik a gyümölcsök ízére,azt azért megemlíteném ,hogy az ízlelés nagyon relatív.Ami nektek nem ízlik az másnak még nagyon bejöhet.Manapság nehéz mellényúlni bármilyen oltványt vesz az ember,főleg ha külföldi faiskolából.
 


  2017.04.23. 16:27  Hozzászólás
  •   12   


---
 
Na, ez egy hiánypótló topic, még sehol nem találkoztam ezzel az ötlettel.

Kezdve az említettekkel:

Kioto: Kb. 4 éve oltottam, minden évben az alsó fél méterről hajt erősen, felülről meg mérsékelten. Az első két évben még lecseréltem erre a lenti nagyon erősre, de a következő évben az is ugyanúgy csinált. Még mindig csak csemeteméretű. Pár szemet szoktam hagyni rajta, apró, bár nagyon szép. Épület mellett van, így fagy még nem bántotta.

Bergeron: kiváló minőség, de tavaly az addig nagyon erősen növő, egymástól 30 km-re lévő két 4-5 éves fám gutaütéses lett. Egyiknek teljesen lement a lombja, a másiknak egy oldala. Őszig nagyon erősen fejlődött, idén ez is csak 1 ágon hajtott ki. A harmadik, hasonló korú fám nagyon szép, idén lesz rajta először rendes termés.

President: nekem is volt, soha nem tudtam megmenteni a gyümölcsmoníliától, annyira vékony héjú. Meg persze, nagyon gyenge minőség. Egyik leszármazottja, a Bluefre is hasonló, csak nem nő akkorára a fája.

Jujuba: Ezek a nemes fajták nálam sem teremnek, egyszer volt 1 szem termés. Viszont van valami ismeretlen, erősen sarjadzó fajtám, az kissé másabb.
Kép
Haszna ugyan nem sok van.

Cacanska lepotica: a vírus csak sárga levélfotokban jelentkezik, amúgy mindig annyit terem (az állandó metszés ellenére), hogy a ritkítás ellenére is törnek le az ágak. Közepes ízű, vagyis nem egy Stanley-minőség, de azért jó. Most így huszonévesen elkapta valami baktérium, mennek le egyes ágai, de a többi része még így is sokat terem, év közben nem látni baját.
Rana: Némelyik szemen sharka-foltot látni.
(Ha már megemlítettem: a 30-on felüli Stanley-kre gondoltam. A 15 éves nyilván más klón, rengeteget terem, de sokkal gyengébb az íze, és érzékeny a moníliára, az öregeken még nem láttam moníliát.)

Haganta és Elena szilvák: mindkettőt két helyről kaptam, elsőre azt hittem, nem jót küldtek, mert nem lehetnek ilyen vírusérzékenyek... A Hagantánál minden szem, az Elenánál a többség erősen vírusfoltos. (Ezek a behorpadó foltok.)

Granny Smith: minden metszés és ritkítás és időjárás ellenére rengeteget terem, és április végéig ehető. Ha bármire érzékeny lenne, azonnal kivágtam volna már 10 éve, mert az íze alapján a létező leggyengébb minőségű almák közé tartozik. (Tárolás során ragacsos viaszréteg képződik a felszínén.)

Jonathán (nemtudommilyen klón): anno azt hittem, ez lesz, ami rengeteget fog teremni. Ennek ellenére a leggyengébben termő almáim egyike. Ráadásul csupa lisztharmat, bármennyit permetezem bármivel.

Nashi (Hosui): minden leírás ellenére jól porozzák az európai körték (vagy saját magát). Az íze rendkívül gyenge, csak azért van még meg, mert ez is kibírja április végéig.

Moldova szőlő: fotózni való, gyönyörű, semmilyen betegségre nem érzékeny. Csak éppen ízmentes.

Japán szilva (már elfelejtettem a fajtáját): ez főleg ízmentes, az európai szilvák alig porozták, gyorsan átoltottam.

Datolyaszilva (hurma): nyersen egyáltalán nem szeretem, a csersavmenteseket se, aszalva viszont nagyon finom.

Paw-paw: pár szemet megeszik az ember, de nagyon egyszerre érik (pedig 4 fajta van egy fán), és nem tárolható.
Csak agyonérve finom, úgy meg lehullva agyonüti magát.
 


  2017.04.23. 13:38  Hozzászólás
  •   11   
Avatar

---
 
Nagyon jó a téma. Bízom benne a virágnyelv, és a titkolózás ebbe a topicba nem gyűrűzik be, és a kereső érdemi találatokat ad az érdeklődők számára.

Az elmúlt évek legnagyobb csalódása a Kioto sárgabarck. Fagyérzékeny, moníliás virágfertőzésre nagyon érzékeny. A gyümölcs szép, mutatós, de az íze elmarad a jótol. Már nincs belőle, a természet megoldotta amire a sok befektetett munka után nem biztos, hogy hajlandó lettem volna. Tavaly mindegyiket lenullázta a monília. Egy a nyár végén a szemzés helyétől kihajtott, erőteljesen fejlődött, majd indén tavasszal, azt követően, hogy megmozdultak rajta a rügyek, megint hervadni kezdett mind, tetejétől a talpig.

Ez a fajta a Kertészet és Szőlészet cikkeiben is többször szerepelt az elmúlt években. Többször leírták, fája pusztulásra hajlamos.

Soha többet nem fogom ültetni.
 


  2017.04.23. 11:28  Hozzászólás  Válasz délkelet (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   


*
 
Lisztes , gyenge ízű...a vele egy időben érő Mirandino rosso sztem sokkal jobb...meg a nyári olaszok úgy általában.
 




  2017.04.23. 11:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   


*
 
Elöljáróban néhány :

Cacanska lepotica és rana....vírusosak voltak mint az állat , a rana gyengén is kötött...és ízben sem nagy számok STIHL a barátjuk.
Német szilvák....teremnek rendesen, jól néznek ki, de ízbe, állagban messze vannak az én ízlésemtől...egyenlőre maradnak, de hosszú távon vmit kitalálok rájuk.
Kajszi : Barbora....fura ágrendszer , nulla termőképesség...átszemzés alatt
Körte: Köstliche von Charneux , Pitmaston , Doppelte philips, Talgarka...a leírások ellenére ízban és/vagy állagban kevesek...átoltás alatt
Arabitka, Kornélia, Aromata Bistrita....gyengék, átoltás alatt.
Őszibarack : Earlirich...gyenge termőképesség, kis méret...átszemzése folyamatban.

Egyenlőre ennyi, de van még...
 


  2017.04.20. 15:58  Hozzászólás
  •   7   


*
 
Vmikor előszedem a " nyilvántartásomat " és írok jópárat.... :lol:
 


  2017.04.20. 15:57  Hozzászólás  Válasz CAMROM (2) hsz.-re     Olvasás  
  •   6   


*
 
Hát ...ha nem lenne gutaütésre hajlamos , a legkorrektebb fajtának a Bergeront tartanám , mondjuk még így is a legöregebb kajszim egy Bergeron VOLT...18 évet élt , a másik kettő is simán elvan ...a Big Red pl őszibarackmagoncon él és virul / amikor szemeztem nem volt normálisabb alanyom /, A Kiotok Ishtarán és Weiván vannak , saját szemzések és szépen fejlődnek..és teremnek. Szóval nem feltétlenül a fajtákkal van a gond.
 


  2017.04.19. 22:06  Hozzászólás
  •   5   


---
 
Ziziphus Jujuba /kínai datolya A leírásokkal ellentétben nem nő gyorsan,nem fordul hamar termőre és sokat sem terem.
Ha virágzik is nem köt-nem írják,hogy porzós kellene,de nekem van KI meg Lang is-,alig terem,lassan nő,nem terebélyesedik,nem vastagszik a törzse.
SZAR.
Más fák ennél azért többet tudnak még ha nem is erőltetik meg magukat.
 


  2017.04.19. 20:26  Hozzászólás
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
President szilva. Nem finom, teli van moniliával. Előnye hogy nagyszemű, sokat terem és elég késői, amikor már más szilvák leteremtek.
 


  2017.04.19. 19:15  Hozzászólás  Válasz CAMROM (2) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   


---
 
Alanyprobléma nem lehet? Pl. a Bergeronok min voltak? Ha minden igaz, nálam myrobalanon van, tökéletes.
Annak alapján, amit írtál a többiről, megint csak alanyra tudnék gondolni (feltéve, hogy egyébként a talaj és egyebek rendben vannak,
erre utal a Cotok állapota).
Gondolom, nagyjából mindet ugyanúgy ültetted, ebben nem nagyon lehet eltérés, ami a felvázolt állapotokat előidézhette.
Mert esetleg valamilyen 'helyi' hiányállapot jöhetne még szóba.
 


  2017.04.19. 18:26  Hozzászólás
  •   2   


---
 
Senkit nem akarok befolyásolni, azt írom amit eddigi rövid pályafutásom alatt tapasztaltam kajszi ügyben.
Bergeron, sajnos nem ismerem a fajtát, mert eddig három évben próbáltam, mindig mástól vásároltam mégis mindig kiment a következő évben.
Kioto, nyolcat vásároltam belőle, ami a következő két évben mind kiment, nem tudom miért nem is érdekel C 29-en voltak nálam ez már felejtős.
Big Red, kettőt vettem amik sajnos kimentek, nem adtam fel másik évben vettem szintén kettőt, egyenlőre vannak, de beteg némelyik águk. Olló.
Magamat is okolnám vagy megkérdőjelezném, ha mellettük a Cotok ( kb. 20 db.)nem lennének rendben.
 


  2017.04.19. 08:19  Hozzászólás  Válasz délkelet (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   1   


---
 
A II-16/2-es kajszi. Ma már megszabadultam tőle.
Mindenre érzékeny.
Hiába kései virágzású, mégis nagyon fagyérzékeny.
Önmeddő, vegyes ültetvényben sem terem.
Néhány kg gyümölcs, a nagy fáról sosem jött le.
Moniliára érzékeny, a gyümölcs monilia is jelentősen károsítja.
Sharkára érzékeny.
A fája rákosodik.
Ezek után azt várná az ember, hogy legalább a gyümölcse kárpótol ezért a sok szxxért.
Ezzel szemben ez a legrosszízűbb valami, amit valaha ettem, nem mertem belőle eladni sem.
Ez egy zsákutca volt.
 


  2017.04.18. 20:57  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

---
 
Ide olyan fajták neveit lehetne leírni (rövid jellemzéssel a negatívumot tekintve), amik valamilyen szempontból csalódást okoztak számotokra, éppen ezért nem ajánlanátok másoknak. Vajon mennyi hsz. lesz? :)
 


Előző

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég