Gyümölcsfa alanyok Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.08.08. 09:45  Hozzászólás
  •   61   


---
 
Szóval akkor a vadkörte és alma azért nem rossz választás.
Nyugodtan lehet ősszel is kajszit ültetni.
Mi a helyzet a mirabolánnal.
Mennyire tűri a szárazságot? A sárgabarack miért rövidebb életű rajta, mint a szilva?
 


  2017.07.30. 16:30  Hozzászólás  Válasz csehrigo (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   60   
Avatar

---
 
Körténél vadkörte, vagy szelektált változatai az Egervár alanyok. Ezek nagyon tűrik a szárazságot, különösen az első, ami karó gyökeret növeszt, és mélyen gyökeresdeik. Előbbit az erdőben talált vadkörte magjából gyárthatsz, utóbbi beszerezhető olcsón, itthon.

Őszibaracknál szintén jó szárazságtűrő a magról kelt alany. Ezek is főként mélyen gyökeresednek, tudok is hazai termelőt, aki saját maga szelektált alanyokat használ, publikáltak is róla cikket a K.SZ.-ben. Néhány éve segítőkész is volt, mikor megkerestem, mert kellett volna. Ha érdekel megkeresem a nevét.

GF677 szép volt az idei évig, míg főleg lombolt termelt, mert először kicsik voltak a fák, majd a fagy rendezte őket. Idén, hogy komoly mennyiség terem, a szárazság beáltával igencsak locsolni kell őket, hogy legyen a termésből valami száraz homok talajon. Még így is a lombjuk már néhány hete viseltes. Nem az a nagyon üde zöld, és a termések egy része méretben is alul marad. A mellettük lévő magról kelt őszi alanyok szebbek, a termés méretben is jobb. Termő fákat kár volt cserélnem.
 


  2017.07.28. 15:31  Hozzászólás  Válasz csehrigo (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   


---
 
Az őszi ültetéssel nyersz fél évet (dehogy szárad ki!), és már erőteljesebb gyökérzettel kezd hajtani tavasszal.
 




  2017.07.28. 14:58  Hozzászólás
  •   56   


---
 
Amit nem értek az ültetésnél, hogy a kajszinál azt javasolják,hogy ne őszi hanem tavaszi legyen, mert a kevés gyökér miatt ki tud száradni.
A szilvánál már elfogadott az őszi ültetés.
És mindkettő mirabolán alanyon van. hm?
 


  2017.07.28. 14:55  Hozzászólás
  •   55   


---
 
Kezdőként jobb híján a körtét és az almát is vad alanyra oltottam. Tudtam vadalmát szerezni körte meg nő elég a környéken.Persze ezk nagy valószínűséggel kivadult vagy valamilyen nemes magról kelhetett utódai .Mondjuk tüskések. De van igazi vadkörtén is.
Sajmeggy alanyon is van meggyem és cseresznyém.
 


  2017.07.28. 12:56  Hozzászólás  Válasz csehrigo (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   
Avatar

terra alapító
 
Nem találsz ilyeneket a faiskolában, vagy csak nagyon kevésben. Vagy magad készítesz ilyen fákat, vagy valahonnan, akár külföldről megpróbálod beszerezni. Mindkettő energiát, és időt igényel. Legelőször azt találd ki, hogy mit szeretnél. Alma esetében továbbra is M7, vagy MM106, körte esetében a FOX-11 ajánlott, ha utóbbi nem beszerezhető, akkor meg kell próbálnod vadkörtén. Nem lesz vele gond.

Ami fontos az alanyoknál, hogy olyat ne tegyünk, ami nagyon nem való arra a területre (pl. száraz, öntözetlen területre birs, vagy M9 alany). A többi csak a nagyonnemnormálisoknak (pl.: ati, én, stb), vagy a termelőknek való.
 


  2017.07.28. 12:34  Hozzászólás  Válasz Alibá (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   


---
 
A nedves homok engem nem veszélyeztet egy száraz domboldalban. :-)
 


  2017.07.28. 12:33  Hozzászólás  Válasz baby-lon (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   


---
 
Én teljesen kezdő vagyok így tapasztalatom nincs,nem is értek hozzá viszont érdekel a dolog.

Ha az ember bemegy egy kertészetbe ott mekkora eséllyel lesznek az oltványok különböző alanyon?
Vagy meg kell rendelni külön azokat az oltványokat amik nem a legnépszerűbb alanyokon vannak?
Külön alanyokat hol lehet rendelni?Már a különböző igényekre szelektáltakat. hazánk milyen szinten van ellátva ezekkel?

Azért érdekel,mert már most is nagy a szárazság,felénk ilyenkor beton kemény a föld,de szeretném ha a jövőben azért lenne néhány gyümölcsfám ami terem is.
 




  2017.07.28. 12:28  Hozzászólás  Válasz baby-lon (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   50   


---
 
És száraz kötött talajra? Ami ilyenkor alaposan összetömörödik
 


  2017.07.27. 18:56  Hozzászólás
  •   49   


---
 
Akkor véletlenül, de szerencsém van, nálam a száraz homok talajon az összes kajszi M29c alanyon van az őszik pedig mind GF 677 alanyon.
Sajnos pont ezért nem tudok tapasztalatokat írni csak annyit, hogy a kajszik szépek egyenletesek, az őszik pedig az idei nyáron locsolás nélkül is szépek megfelelően nőttek de szerencsére nem mentek az égbe.
 


  2017.07.27. 14:55  Hozzászólás  Válasz csehrigo (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   
Avatar

terra alapító
 
Erre általánosan nehéz választ adni, vagy legalábbis én nem tudok. Nem úgy van, hogy vad, meg nemesített, mert pl. a körte esetében a FOX-11 az egy szelektált vadkörte, vagy pl. a mostanában oly népszerű St. Julien "A" az egy kökény, aminek ha elvágod a gyökerét, az elvágott rész kihajt. Általánosságban annyi megállapítható, hogy a modernebb szelektált, vagy hibrid, vagy éppen "in vitro" módon szaporított alanyok valamiben felül múlják a vad alanyokat, hiszen ezért hozták őket létre. Van amelyik betegség ellenállásban, van amelyik mész, vagy szárazság-tűrésben, van amelyik gyümölcsminőségben, van amelyik méretben (mármint annak a csökkentésében). Nekem összesen 22 féle alanyon vannak a gyümölcsfáim, mind más okból. Ha van rá igény, akkor a következő időszakban kitárgyalhatjuk a különböző gyümölcsfajták alanyait, és annak hatásait, de ennek akkor lenne igazán értéke, ha mindenki hozzáteszi a tapasztalatait.
 


  2017.07.27. 14:47  Hozzászólás
  •   47   
Avatar

terra alapító
 
Ja, és almánál száraz talajra az M7 alany ajánlatos, vagy ha az nem hozzáférhető, akkor a jól bevált MM 106.
 


  2017.07.27. 11:51  Hozzászólás
  •   46   
Avatar

terra alapító
 
Pont van egy ilyen táblázatom, amit nemrég állítottam össze:

Alanyok.png
------------------------
Megtekintve 14861 alkalommal.

 


  2017.07.27. 09:41  Hozzászólás
  •   45   


---
 
Melyek a legszárazságtűrőbb alanyok? Akár minden fajhoz,de leginkább az alma és körte alanyok érdekelnénk.
A vad alanyok hol állnak a nemesítettekhez képest?
Nem csak szárazságtűrésben hanem betegség és kártevők terén.
 


  2017.07.27. 07:49  Hozzászólás  Válasz baby-lon (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   


*
 
Csak folyamatos szarazsag esetén...pl ami iden volt nalunk.Az elmult evekben nem volt gond...de ritkitassal lehetett volna kompenzalni, csak én nem szamitottam ra ,hogy ennyire nem lesz eső...most pl minden nap esik, az őszik sztem jók lesznek, bar ott is vannak túlterhelt fak.
 




  2017.07.26. 20:05  Hozzászólás  Válasz baby-lon (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   


*
 
Anno az első olasz szallitmannyal hozattam Csarlival , nagyon jó kajszialany, de a vízellátás / gyümölcsterheles beallitasara nagyon kell fgyelni.
 


  2017.07.26. 12:26  Hozzászólás
  •   41   
Avatar

terra alapító
 
Mostanában sokan jelzik megint a kajszipusztulásokat, én is átestem egyen, ezért felhívom a figyelmeteket egy kevésbé ismert alanyra:

Ishtara (Ferciana)

myrobalán és őszibarack hibrid, elsősorban szilvaalanyként ajánlják, de jól összefér a japánszilva, kajszi, őszibarack és mandula fajtákkal is! Középerős, vagy féltörpe alany, a myrobalánhoz képest jelentősen gyengébb növekedési eréllyel. A fajták rajta korán termőre fordulnak és igen bőtermőek. Az Armillaria gyökérgombával szemben toleráns, kajszialanyként a baktériumos betegségeknek ellenáll
 




  2017.06.01. 15:49  Hozzászólás
  •   39   


---
 
A nemes, hogyan és mennyire befolyásolja az alany gyökérnövekedését?
Több elágazódásra készteti vagy mélyebben,sekélyebben szövi át a talajt.
 


  2017.04.15. 11:44  Hozzászólás  Válasz Vebber (36) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   
Avatar

terra alapító
 
Könnyen megoldható. András! Te nyitottad a topikot, van ellenvetésed?
 




  2017.04.13. 14:22  Hozzászólás
  •   36   
Avatar

---
 
Babylon!

Egy új cseh alany iránti kuatkodás közben, megint több helyen bele botlottam, amiről töbször is beszéltünk, hogy a BA 29 nem rögzíti rendesen a fát karózni kell.
Pl itt lap alja felé: http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tamop425/2011_0001_521_Gyumolcsfaiskola/ch03s03.html

Ez egyező a Hrotko, gyümölcsfaiskola című köbyvében írttal.

Gergergék!
Javaslom a topicot átnevezni, csak simán Gyümölcsfa alanyok-ra, őszi, kajszi, szilva megjelölése nélkül.
 




  2015.12.04. 19:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (33) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   


---
 
Nálam biztos többet,és ha nem zavarok akkor a tél végén "elugranák" hozzád. :)
 




  2015.12.04. 17:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   


---
 
Csongrád.Jut eszembe,ha jól emlékszem te Békésben laksz ,ugye? Egy esetleges eszmecserére vevő volnék személyesen ,a barackokról,ha neked nem probléma. :thumbup:
 




  2015.12.03. 21:30  Hozzászólás  Válasz Vebber (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   30   


---
 
Nekem van 10 wawit alanyom,jövőre akarok kajszit tenni rá.Mit értesz azon,hogy igényes a talajra?Nálam elég kötött fekete föld van,de abba is kb.30-40 centit nőttek tavasz óta,bár nem kaptak semmilyen tápanyagot,csak vizet de azt se sokat.
 


  2015.11.29. 08:24  Hozzászólás  Válasz andras (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   
Avatar

---
 
A Weiva / Wavit a talajra nagyon igényes, nem csak az öntözésre. Ahol nem jók a körülmények, ott valószínű később sem fog csodát művelni.
Ilyen alanyú fát, én a homok talajon nem is ültetek teljes talajcsere nélkül, mert semmit nem fejlődik. Viszont az ültetőgöderbe tett földben (amit szeret) szépen fejlődik :thumbup:

Egyébként azt tapasztalom, hogy a törzön nem hajt minden rügyből mint a bolond, nem nevel sűrű fát.
 




  2015.11.28. 20:54  Hozzászólás  Válasz baby-lon (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   


*
 
Nem tudom...nekem semmi bajom az Ishtarával vagy a Weivával...nagyon szépen fejlődnek rajtuk a fák öntözés nélkül is...ami miatt apró volt rajtuk a gyümölcs az az én hibám...elmaradt a ritkítás miközben rengeteget kötöttek általában a fák.
 


  2015.11.26. 10:25  Hozzászólás  Válasz Jana11 (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   
Avatar

terra alapító
 
Hasonlóak a tapasztalataim, az intenzív alanyok öntözés nélkül csak sínylődnek.
 


  2015.11.26. 09:37  Hozzászólás  Válasz andras (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   


---
 
András, szó szerint, ahogy írod. El kell dönteni, hogy kísérletezni szeretnél vagy termeszteni az adott fán. Gondold el, a wavit saját magát sem tudta fejleszteni, mert nagyon érzékeny a vízhiányra. A közbeoltott, utána pedig nemes részt mennyire? Gyakran esünk abba a hibába, hogy messziről jött
ember azt mond amit akar, azaz többre becsülöm az ismeretlen, de dícsértet, mint a saját hibáival megismertet. Szerintem a helyi vörösszilvák, fehérszilvák
alanynak gyökerestül együtt biztosan sokkal jobbak mint a wavit önállóan vagy közbeoltással.
 


  2015.11.25. 21:30  Hozzászólás  Válasz Alibá (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   
Avatar

---
 
Köszönöm. Tudtam, hogy ez az almafélékre igaz, de a csonthéjasokkal csak most ismerkedek. Minden esetre egy kísérletet megér.
 


  2015.11.25. 21:24  Hozzászólás  Válasz andras (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   
Avatar

terra alapító
 
Úgy tudom, hogy közben oltásnál a közben oltott rész tulajdonsága annál jobban érvényesül, minél hosszabb. Ez a törésítésre bizonyára vonatkozik.
 




  2015.11.24. 14:41  Hozzászólás
  •   21   
Avatar

---
 
Majd ha jön a tavasz, meg fogom nyírni az egy éves Wavit alanyaimat (van amelyiken két ág fejlődött). Idén tavasszal szépen megindultak, májusra egy araszt nőttek, de utána - valószínű a szárasság miatt - leálltak.
Arra gondolok, mivel tulajdonságában gazdag, de sekély gyökérzetű, nem lenne jó a nyesedéket gyökérnyakba mirabolánra, fehér-, vörösszilvára oltani.

Mit szóltok mennyire tartaná meg a törpítő tulajdonságát?
 


  2015.11.15. 21:13  Hozzászólás  Válasz Alibá (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   
Avatar

---
 
Alibá,
Ugyan nem kajszi, hanem őszi sorba, de mutatja, hol helyezkedik el a Barrier 1 alany erőssége. A GF is ott van a sorban, ahhoz pl. tudsz viszonyítani, ami szintén mandulabarack, de más ismerősök is ott vannak a sorban.

Alanyok Növekedése.jpg
------------------------
Megtekintve 13935 alkalommal.

 






  2015.11.14. 17:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   
Avatar

terra alapító
 
Akkor ezt a Barriert reménytelen magról szaporítani, még ha kihajtana is gondban lennénk. :SMOR Esetleg úgy, mint a GXN-t, bujtással.
 


  2015.11.14. 16:57  Hozzászólás  Válasz Alibá (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   


*
 
Igen,a Rubirát a franciák szelektálták amerikai magoncokból ,ez is vörös levelű.Elméletileg középerős növekedést biztosít az őszibaracknak...de én kajszialanynak akarom majd...ha vmikor pótolni kell.
A Barrier ivartalanul szaporítható mandulabarack alany /mint pl a GF 677/ ,az olaszok állították elő,elsősorban ők szaporítják.A fitoftórás gyökérpusztulással szemben rezisztens ,a GF677hez képest kevésbé fagyérzékeny,kicsit mérsékeltebb növekedésű,a gyümölcsök darabosabbak és szebben színeződnek ezen.
 


  2015.11.14. 16:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (14) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   
Avatar

terra alapító
 
Ez a Rubira egy szelektált akármi és nem egy hibrid, mint a GxN és a GF? A Barrierről tudsz valamit?
 


  2015.11.14. 16:16  Hozzászólás  Válasz Alibá (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   


*
 
Pár éve volt egy felvidéki magyar srác a fórumon ,jó viszonyban voltam vele /sajnos jó ideje nem fórumozik.../,neki voltak ilyen alanyú fái.Egynek az alanya a föld felett megfakadt,ebből aztán szemzett őszimagoncba...én meg kaptam tőle 2 ilyen oltványt.Így most van két magtermő Rubirám ,ebben az a jó,hogy ezt magoncként is leshet szaporítani.Idén volt egyiken 3-4 szem,elvetem a magját...aztán majd meglátjuk...
 


  2015.11.14. 12:23  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (12) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   
Avatar

terra alapító
 
A föld felett van egy arasznyi rész, esetleg azt meg lehetne erőszakolni. :R
Hogy is lett a szemzett Rubirádból Rubira alany? :o

Alibá_kedvencei
 


  2015.11.13. 22:23  Hozzászólás  Válasz Alibá (11) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   


*
 
Sztem ha nem hajt nem kell birizgálni...egyébként én nem gyökérsarjra gonoltam,hanem a föld felett esetleg kihajt az alany és abból lehetne pl magoncra rászemezni.Nekem így lett Rubirám.
 


  2015.11.13. 21:52  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
Lesem folyamatosan 3 éve, de nem akar sarjadni az alany. :@ :thumbdown: A fát meg nem vágom le róla, :$ már terem. (Nincs valami ötleted? Ha kikeresek egy ujjnyi vastag gyökerét és a felszinre hozom, nem hajt ki?)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron