Szilvafácska Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.09.03. 21:10  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

terra alapító
 
Szilvafa, nőj nagyra!
(azt a keservit)

Szilvafácska


   A szakirodalmi adatokat és a jelenlegi időjárást alapul véve szeretnék emlékeztetni, hogy a hideg időszak elmúltával beindul a szilvamoly áttelelő lárváinak a kelése. Van feromoncsapdám, ezt az első nemzedéket figyelni fogom vele. Az olvasás gombra kattintva megtekinthető az összesítő táblázat. /Jani71/
Dátum Éjjel Nappal
2017.04.26. 4 1
2017.04.27. 15 6
2017.04.28. 5 0
2017.04.29. 1 0
2017.04.30. 0 1
2017.05.01. 0 4
2017.05.02. 10 2
2017.05.03. 15 9
2017.05.04. 9 5
2017.05.05. 10 0
2017.05.06. 16 1
2017.05.07. 19 0
2017.05.08. 10 4
2017.05.09. 21 0
2017.05.10. 0 2
2017.05.12. 16 3
2017.05.13. 9 2
2017.05.14. 13 3
2017.05.15. 2 11


 
 








  2017.11.10. 07:30  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (896) hsz.-re     Olvasás  
  •   898   
Avatar

terra alapító
 
Csak csatlakozni tudok Jani71-hez! A legjobb választás volt szilvafronton. Sharka vírusra nem érzékeny, egészséges fája és gyümölcse van, minimális permetezés mellett. Korán termőre fordul, nagyon bőtermő. Gyümölcse ízletes, magvaváló, nagyon jó egyensúlyú savakkal. Nem tudnék rosszat mondani róla.
 


  2017.11.09. 20:35  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (896) hsz.-re     Olvasás  
  •   897   


---
 
Javaslom a telepítését. Megbízhatóan terem és szerintem nagyon finom a gyümölcse. Jó a mérete, kellemes az állaga.
Nálam még vírustesztelés alatt van, de mivel rossz helyre ültettem, ezért van némi bizonytalansági tényező, amikor az esetleges minőségromlást tapasztalom.
Egy-két éven belül kiderül. Ha nem bántja a vírus, akkor mindenképpen az elsők között javaslom számontartani!
A lepoticánál kb. négyszázmilliárdszor többet ér....... :thumbup: :dejo: :banana:
 


  2017.11.09. 19:36  Hozzászólás
  •   896   


---
 
Sziasztok!

A Hanita szilva fajtáról tudtok-e gyakorlati tapasztalatot írni? A Cacanska lepotica és a veres szilvám közé beillene a róla írt jellemzés, érési idő alapján.
 


  2017.11.05. 08:55  Hozzászólás
  •   895   


---
 
Azt olvastam nemrég, hogy a Besztercei BT2 nagyobb vírustoleranciával rendelkezik az alapfajtához képest. Van valakinek tapasztalata arról, hogy ez pontosan mit jelent? Mit érdemes erről a fajtáról tudni? Gondolkodok a kiskerti telepítésén.
 


  2017.11.03. 19:43  Hozzászólás  Válasz humbuk (893) hsz.-re     Olvasás  
  •   894   


---
 
Köszönöm Neked és délkeletnek a kedvességét. Ha nem sikerül közben beszerezni, akkor tavasszal jelentkeznék
oltóvesszőért.
 


  2017.11.02. 19:25  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (891) hsz.-re     Olvasás  
  •   893   
Avatar

---
 
Nekem van Friar, Nem nagy, de már terem. Vesszőt tudok róla szedni.
 


  2017.11.01. 21:53  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (891) hsz.-re     Olvasás  
  •   892   
Avatar

---
 
Bocsi a közbeszólásért, de Ali-bá is biztosan válaszol majd... én szemeztem japánszilvát weiva alanyra (ami ugye szilva) és teljesen rendben van. A másik pedig, amiért írtam: nekem van Friar (szintén weivára szemeztem), de még elég kicsi. Szívesen küldök szaporítóanyagot, ha gondolod, de mivel még elég gyenge vesszői vannak, inkább szemzésre lennének jók...egyelőre.
 


  2017.11.01. 21:40  Hozzászólás  Válasz Alibá (887) hsz.-re     Olvasás  
  •   891   


---
 
Alibá
Közönséges szilva magoncba lehet japánszilvát oltani? Szerintem lehetséges, hisz valamennyire "rokonok". Van Black Ambar, most veszek még egy Fortune és egy Shiró fajtát. Ezek porzója a Friar, ehhez nem jutok hozzá. Ilyet meg tavasszal oltani szeretnék az említett szilva magoncra. Ha oltottál. mik a tapasztalataid?
 




  2017.10.04. 20:45  Hozzászólás
  •   889   
Avatar

terra alapító
 
Nos, akkor egy kis érdekesség...

Joganta:





Rendkívül finom, zamatos, édes gyümölcs karakteres savval. Így október elején. Remek fajta!
 


  2017.09.29. 04:13  Hozzászólás  Válasz Alibá (887) hsz.-re     Olvasás  
  •   888   


---
 
Régóta gyanítom, hogy egyéb tényező is szerepet játszik a jelenségben, de annyira sokféle verzió van a termesztés kapcsán,
hogy elég nehezen tudom megállapítani azt az egyet, ami ténylegesen okozhatja.
Van homoktalaj (ez a jellemző és alap), de van nagyon jó vályogtalaj, aztán talajtakarás is volt, abból is többféle, volt öntözött és öntözetlen, stb., stb.
Az biztos, hogy valamiért nem igazán akar jó lenni a szilva. Csak kevéske kivétel van, de azt alapul véve se tudom kitalálni, hogy az miért.
Sajnos a sharka nagyon durván jelen van a kertben, ez mindenképpen ráhatással van a termésre. Részben emiatt is mennek ki fák.
Ha már erről beszélünk, egy ideje akartam is kérdezni: réz és kén használata okozhat olyan jelenséget, hogy a szilva, kajszi nem akar megérni...?
De pl. itt se lehet általánosságban beszélni, mert ezeket minden fára egyformán használtam, viszont csak néhány játsza el ezt.
Ezekben az esetekben inkább a vírusra és/vagy esetleg tápanyag, ill. vízproblémára gondolok.
Az a baj, hogy nincs laborlehetőségem, nem látok bele a növénybe, nem tudhatom a tényleges, valódi okot. :(
Mert ha ezt tudhatnám, akkor ugye már sokkal hatékonyabban tudnék ellene tenni. Így viszont marad a kísérletezés. :(
Meg a favágás... :(
 


  2017.09.28. 21:02  Hozzászólás  Válasz Jani71 (886) hsz.-re     Olvasás  
  •   887   
Avatar

terra alapító
 
Írod: "...a szilva nem egy sikernövény nálam." /Sajnálom, valyon miért? Talaj?/
Nálam ragyogóan fejlődnek, bőségesen teremnek. Van tízen-féle. Az Elena pl. biztos, hogy vírusos (Jojo teszt), mégis mostanra szinte kék vot az egész fa a sok szilvától és a gyümölcse is rendben van.
 


  2017.09.28. 16:55  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (882) hsz.-re     Olvasás  
  •   886   


---
 
Volt. Csak az elmúlt napokban további három fajtát vágtam ki és szerintem az Elena is erre a sorsra jut.
Várom a csodát, hogy majd biztos finomra érik ez alatt a néhány nap alatt, ami még visszavan, de az eszemmel tudom, hogy ez nem fog bekövetkezni.
Visszatérve: persze van még jó néhány, de ha kifejezetten így, ezen szempontok alapján kellene választani, ahogy kérdezted, akkor majdnem bajban is lennék...
Bőtermő és kevés permetezést igénylő? Hát, nem is tudom. Azért a szilvának, mint fajnak alapvetően és általánosságban megvannak a kártevői.
De hogy mégis válaszoljak valami értelmeset is, amiben számodra hasznos információ is van, azt mondanám, hogy talán a Jojo, Hanita megfelelő lehet.
Ha az íz számít, akkor mindenképpen az utóbbit válaszd! A Jojo is rendben van, de a Hanita egyértelműen finomabb.
Bőtermő és nagy biztonsággal termeszthető még pl. a Topend, de nálam sajnos rosszul viselte magát, tegnap vágtam ki...
A Toptaste nekem is nagyon édes volt, az első volt, amit kiástam (szerintem vírusos volt, de nem tudhatom, mindenesetre szórta a termést).
Persze vannak még fajták, amik vannak vagy voltak itthon, de mindegyikkel van valami gond, ami miatt nem tudom jó szívvel ajánlani
(potyog, zöld, gumis, nem jó az íze, stb. - ezek hátterében talán a sharka áll, ha ez nem lenne a képletben, akkor sokkal jobb lenne a helyzet,
pl. a Topend is kifejezetten finom volt, amíg nem szólt bele a 'valami', de a Tuleu gras is ez a kategória, stb., stb.)
Ha jobban belegondolok, az Elena többedik éve terem(get), idén lenne az első, igazi, nagyobb termése, de ezt is beleértve tulajdonképpen
még egyetlen egy értelmes gyümölcsöt se tudtam róla enni. Úgy ásom, ki, hogy csak metszettem, permeteztem éveken át (plusz elmentem érte, elültettem).
Ha nagy általánosságban nézem, akkor néhány kivételtől eltekintve azért a szilva nem egy sikernövény nálam. :(
 


  2017.09.28. 11:05  Hozzászólás  Válasz Jani71 (876) hsz.-re     Olvasás  
  •   885   


---
 
Azért nem sivatag :-) mert a szomszéd magról kelt fáin volt némi szilva,de nyár végére száraz.
Tavaly ültettem az Agenit.
Azért Stanleyre gondoltam,mert olcsó,vannak vadak, toleráns a PPV-vel és nem tudom,hogy mekkora reményt kell a szilvához fűzni ha melegebb és szárazabb lesz a jövő. El lenne a 3. szilvám és több nem kellene. Meglátjuk mi lesz belőlük hozzáállással ültetnék szilvát.
 


  2017.09.27. 20:43  Hozzászólás  Válasz Alibá (883) hsz.-re     Olvasás  
  •   884   
Avatar

terra alapító
 
A Toptaste tényleg finom (köszönöm a kóstolót!), de nekem túl édes. Számomra a Hanita a legfinomabb...
 


  2017.09.27. 20:08  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (882) hsz.-re     Olvasás  
  •   883   
Avatar

terra alapító
 
/Bocs, hogy közbe szólok/. Én messze a legízletesebb szilvának a Toptaste fajtát találom.
 


  2017.09.27. 19:26  Hozzászólás  Válasz Jani71 (880) hsz.-re     Olvasás  
  •   882   


---
 
Neked sokfajta szilvád van. A lányomék most költöztek kertes házba, milyen bőtermő és kevés permetezést igénylő fajtákat tudsz ajánlani.
 


  2017.09.22. 19:27  Hozzászólás  Válasz Jani71 (880) hsz.-re     Olvasás  
  •   881   


---
 
Megfontolandó a keverőszáras megoldás. Biztos gyorsabb a magvalásnál, még az átrostálással együtt is.
 


  2017.09.22. 18:57  Hozzászólás  Válasz suske76 (879) hsz.-re     Olvasás  
  •   880   


---
 
A gyümölcsöt kóstolva el is hiszem, hogy nem kellett bele cukor. Szuper édes. :thumbup:
A cefrekészítésnél jól bevált keverőszáras megoldást tervezem majd alkalmazni, ha lesz annyi, hogy lekvárnak is jusson.
Nálad ez nem játszik? Én biztos nem fogok kínlódni a magozással, amikor a keverőszár gyakorlatilag lekvárrá alakítja a gyümölcsöt.
Úgy meg főleg nem, hogy ennyire ragaszkodik a maghoz a hús.
 


  2017.09.22. 17:10  Hozzászólás  Válasz Jani71 (878) hsz.-re     Olvasás  
  •   879   


---
 
Nálam nagyok már a fák így sok a termés is. Pálinkának nagyon jó alapanyag, de mi most nem akartunk főzetni így lekvár lett belőle. Kicsit megszenvedtünk a magvalással de végül is megérte. Az biztos hogy cukor nélkül is jó édes a lekvárja.
 






  2017.09.21. 15:17  Hozzászólás  Válasz csehrigo (875) hsz.-re     Olvasás  
  •   876   


---
 
Ha a lent említett sivatagi körülményeket nézem, akkor talán nálad se lenne gond egy Jojoval. De persze te tudod.
Egyébként volt már termésed az Agenin?
 


  2017.09.21. 13:49  Hozzászólás  Válasz Jani71 (874) hsz.-re     Olvasás  
  •   875   


---
 
A PPV-től nem tudom sajnos megmenti a fáimat. :-(

Nálam a füge tavaly nem fagyott el. Ilyen helyre keresek szilvát.
Jojo vagy érjem be az Agenivel?
 


  2017.09.21. 13:29  Hozzászólás  Válasz csehrigo (873) hsz.-re     Olvasás  
  •   874   


---
 
Öntözetlen körülmények között nem tudom jó szívvel ajánlani sem a Stanleyt, sem a Top sorozatot (néhányat nem ismerek, de többhöz volt szerencsém).
Nálam a fele lehullott, mire leszedhettem a fán levőket. :( Az íze csak tökéletes érésben teljesedik ki, akkor finomnak mondható.
Ha nem lesz nagyon mostoha az időjárás, akkor az egyik Topot épp holnap ásom ki (ma volt a szüret)... A másikat pedig majd ha lejött a termés...
A Tuleu gras is most ment ki. :(
Egyszerűen nem működnek nálam úgy, ahogy szeretném.
A ma szüreteltet még öntöztem és takartam is, mégis szíjas, gumis, zöld, íztelen (ezzel nincs egyedül...).
És persze 'szépen' hullottak is... :thumbdown:
A Jojo viszont bevált, azt ajánlom ültetésre, ha hozzájutsz.
Ma szüreteltem, még várhatott volna egy-két hetet talán, de így is jó lesz (épp rotyog a fazékban :) ).
Jövőre szeptember végéig várok vele. Az első termőév volt az idei, a földön állva szedtem le
kb. 7 kg gyönyörű, egészséges gyümölcsöt (idén a többi is viszonylag jó volt).
Ja, és nem kevésbé fontos szempont: az idei sivatagi pokolban, teljesen öntözetlenül, barna homoktalajon produkálta mindezt.
Úgy tapasztalom, hogy a szilva nem igazán érzi jól magát a száraz körülmények között. Talán csak az Ageni, de erről csak szakirodalmi adatom van,
illetve idén lett néhány szem. Még mindig van belőle, szerencsére sokáig a fán tartható.
Nagyon jó véleménnyel vagyok róla. Már alig várom, hogy sok legyen...
 


  2017.09.21. 13:12  Hozzászólás
  •   873   


---
 
Szeretnék egy szilvafát ültetni és a tanácsotokat kérném,hogy a Stanleyvel jól járok-e.
Ha jól tudom az országban mindenhol bizonyított már.
Meg olyat is olvastam róla,hogy ugyan fertőződik a PPV-vel,de megtartja a termését.
Nem tudom,hogy pl a német TOP sorozat mennyire bírja a száraz magyar nyarakat(noha elvileg az is mirabolán alanyon van) az erősebb napsugárzást.
Öntözetlen körülmények közé kerülne.
Annyit várok a fától,hogy adjon eleget lekvárnak és friss fogyasztásra.
Érdemes így a drágább fajtákat beszereznem?
Vagy ha nem Stanley akkor melyik?
Ageni és Lepotiva már van.
 




  2017.09.20. 12:24  Hozzászólás  Válasz baby-lon (870) hsz.-re     Olvasás  
  •   871   


---
 
De az...
Remélem nem October sun, mert azt hozattam Csárlival tavasszal raktam ki.
 


  2017.09.20. 12:02  Hozzászólás  Válasz Totya (869) hsz.-re     Olvasás  
  •   870   
Avatar

terra alapító
 
Lehet October Sun, vagy late Santa Rosa, vagy bármi más... A Santa Rosa-nak augusztus elején kellene érni... Nem DMkert véletlenül?
 


  2017.09.20. 11:10  Hozzászólás  Válasz baby-lon (868) hsz.-re     Olvasás  
  •   869   


---
 
Az király, valahogy volt bennem kétség, hogy ez nem lesz sárga vagy csak zöld mint a katalógusban :) :D
 


  2017.09.20. 10:34  Hozzászólás  Válasz Totya (867) hsz.-re     Olvasás  
  •   868   
Avatar

terra alapító
 
Én Santa Rosa-ként vettem, de biztos, hogy nekem is ez van...

Délkelet! Te is ebből kaptál.

Nekem is most érik, és nagyon finom!
 


  2017.09.20. 10:23  Hozzászólás
  •   867   


---
 
Végre, érett lett a TC sun is.
Ahogy a leírás is szól, NEM megvaváló, nagyon pici magja van, izre nagyon finom, kevésbé intenzív a szilva íz, némi citrosos jelleg is felfedezhető, nagyon édes harmonikus izű.
Különös, igazából nem beteges, simán annyi növényvédelemmel elvan mint a hagyományos szilkvák, sharka tüneteket nem látok sehol, nem potyogott. Viszont rengeteg kukacos volt, de ez nem egyedi, minden szilvám 50-60%-a kukacos volt idén, jövőre résen kell lenni.
Képek.

21908207_1481452425270425_783917792_o.jpg
Közepes termés.
Megtekintve 14223 alkalommal.



21908792_1481452305270437_447781875_o.jpg
------------------------
Megtekintve 14223 alkalommal.

 


  2017.09.12. 14:59  Hozzászólás  Válasz alex (865) hsz.-re     Olvasás  
  •   866   


---
 
Meg nem mondom,hogy hol olvastam.
Ott is arról beszéltek,hogy a szilva ártéri növény és ugyan a mirabolánon jobban bírja az öntözetlen körülményeket,de így sem az az igazi neki.
Persze látok olyan szilvákat amik minden évben rendszeresen teremnek még idén is amikor felénk sincs vízbőség.
 


  2017.09.11. 18:24  Hozzászólás  Válasz csehrigo (863) hsz.-re     Olvasás  
  •   865   


---
 
Honnét veszed (mi a forrása) annak a kijelentésednek, hogy myrabolán alanyon a szilva jobban szenved a szárazságtól, mint a kajszi? Egyáltalán mi az összehasonlítás alapja?
 


  2017.09.11. 17:30  Hozzászólás  Válasz csehrigo (863) hsz.-re     Olvasás  
  •   864   


---
 
Szerintem: a myrobalan genetikailag jobban tűri a szárazságot, mint a szilva
(úgy általában, bár nyilván tudod, hogy a myrobalan is szilva, csak, hogy cifrázzuk: cseresznyeszilva, fosószilva, stb.).
Ezért az előbbin jobban fog működni, mint saját alanyán.
Ugyanez a magyarázata (szerintem) a második kérdésedben felvetetteknek is. Csak ott nyilván a sárgabarack javára.
 


  2017.09.11. 14:57  Hozzászólás
  •   863   


---
 
Öntözetlen körülmények között a szilvának a saját alanya vagy a mirabolán jobb?
Ha a kajszi is mirabolán alanyon van meg a szilva is akkor a szilva miért érzékenyebb a szárazságra, mint a sárgabarack?
Bocsánat a bugyuta kérdésekért.
 


  2017.09.02. 19:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (853) hsz.-re     Olvasás  
  •   862   
Avatar

---
 
Utólag két kép a kérdésem tárgyáról:
001.JPG
------------------------
Megtekintve 14857 alkalommal.

002.JPG
------------------------
Megtekintve 14857 alkalommal.


Stanley lenne? (azért nem olyan fontos a dolog) :)
 


  2017.09.02. 14:22  Hozzászólás
  •   861   
Avatar

---
 
Blue free az idén szuper mennyiség, méret ,íz alapján..
Fénykép0491.jpg
------------------------
Megtekintve 14885 alkalommal.

Fénykép0487.jpg
------------------------
Megtekintve 14885 alkalommal.

Fénykép0490.jpg
------------------------
Megtekintve 14885 alkalommal.

 


  2017.09.02. 11:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (853) hsz.-re     Olvasás  
  •   860   


---
 
A Stanley nálam is most érik,nagyszemű és nagyon jóízű befőtt készül belőle.
 
silvanus


  2017.09.02. 11:39  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (852) hsz.-re     Olvasás  
  •   859   


---
 
Stanley,Besztercei,Topend+ ennyi a fajtaválaszték az esetleges porzókból,de minden évben nagyon sokat terem pedig csak a harmadát szoktam meghagyni.Semmi különleges nincs a védekezésben, 8-10 naponta Chorus,Thiovit Jet,Signum valamint őszi,tavaszi lemosó permetezés Rézkénnel,Tiosollal. Lombtrágyát Zöldítő komplexet használok és Amalgerol kondicionálót.
 
silvanus




  2017.09.02. 09:22  Hozzászólás  Válasz délkelet (856) hsz.-re     Olvasás  
  •   857   


---
 
Bluefrem nincs, de amennyire a neten látom, a keresztmetszete viszonylag kerek. A Stanley lapítottabb és jellegzetesen nyakas (Stanleym van).
 


  2017.08.30. 21:18  Hozzászólás  Válasz baby-lon (854) hsz.-re     Olvasás  
  •   856   
Avatar

---
 
Köszi, de nem igazán valószínű, bár kizárva sincs természetesen :) Arra gondolok, hogy közelünkben jószerivel csak a legáltalánosabb fajták szerezhetők be egyszerűen (cacakiak, bluefre, stanley meg még egy-két fajta, az Empress-ért már nagyobb távolságot kell megtenni).
A Bluefre és a Stanley viszonylag biztos megkülönböztetésére van-e valamilyen jellemző fajtajelleg valamelyiknek?
Ui.: pont ezeket írtam most! :thumbup:
 






  2017.08.30. 20:56  Hozzászólás
  •   853   
Avatar

---
 
Az élettársam tegnap kapott az ismerősétől valamilyen elég nagy szemű szilvát befőzni (én csak futólag néztem rá) és arra kért, hogy abból a fajtából feltétlen oltsak neki, mert az a kedvence. Természetesen tud szerezni majd oltóvesszőt a fáról - így a fajtaazonosság rendben lesz -, viszont én meg kíváncsi lennék a véleményetekre, hogy milyen fajták jöhetnek szóba? Az szinte biztos, hogy nem új fajtáról lenne szó. (A vírus behozatalának lehetőségét azért megemlítettem neki).
 


  2017.08.29. 19:27  Hozzászólás  Válasz silvanus (850) hsz.-re     Olvasás  
  •   852   


---
 
Őszintén "irigyellek" az én Althan ringlóm alig köt, pedig kb. 10 m-re van egy Sermina. Nálam emelett több szilvafa Stanley, Empress, 2 magonc, Lószemű, Blu-Frey szilva van. permetezem is de érés kezdetén a monilia szinte leviszi az egészet.
Neked hogy sikerül így megóvni.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég