Szilvafácska Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.09.03. 21:10  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

terra alapító
 
Szilvafa, nőj nagyra!
(azt a keservit)

Szilvafácska


   A szakirodalmi adatokat és a jelenlegi időjárást alapul véve szeretnék emlékeztetni, hogy a hideg időszak elmúltával beindul a szilvamoly áttelelő lárváinak a kelése. Van feromoncsapdám, ezt az első nemzedéket figyelni fogom vele. Az olvasás gombra kattintva megtekinthető az összesítő táblázat. /Jani71/
Dátum Éjjel Nappal
2017.04.26. 4 1
2017.04.27. 15 6
2017.04.28. 5 0
2017.04.29. 1 0
2017.04.30. 0 1
2017.05.01. 0 4
2017.05.02. 10 2
2017.05.03. 15 9
2017.05.04. 9 5
2017.05.05. 10 0
2017.05.06. 16 1
2017.05.07. 19 0
2017.05.08. 10 4
2017.05.09. 21 0
2017.05.10. 0 2
2017.05.12. 16 3
2017.05.13. 9 2
2017.05.14. 13 3
2017.05.15. 2 11


 
 


  2014.10.26. 14:13  Hozzászólás  Válasz gaabre (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   47   


*
 
Na kinek a pap,kinek a papné...nálam meg az Ishtara vált be.Főleg kajszialanynak,de szemeztem rá szilvát és,japánszilvát és őszibarackot is.A tavaly ültetett kajszik idén már hoztak mutatóba termést is /én ugye nem szoktam az első termést leverni,mert ahhoz hogy megtudjam egy fajtáról,hogy érdemes-e egyáltalán megtartani meg kell kóstolnom mielőbb/.Igaz alapból is abból hozattam többet,arra voltam rámozdulva.
 


  2014.10.26. 10:51  Hozzászólás  Válasz Vebber (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   
Avatar

terra alapító
 
Miután kevés már a helyem, mindenhez a weiwát preferálom. Az ishtarásat el is fogom ajándékozni, ha sikerült átraknom.
Igen, arra céloztam.
 


  2014.10.26. 09:44  Hozzászólás  Válasz gaabre (44) hsz.-re     Olvasás  
  •   45   
Avatar

---
 
Miért nem ülteted át, ha ahelyet nem szereti? A Gyümölcsészeti vázlatok I. kötetében (487. oldal) leírására gondolsz?
 


  2014.10.26. 08:50  Hozzászólás  Válasz Vebber (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   
Avatar

terra alapító
 
Amit idén láttam a weiwákra oltott szilváktól, az több mint meggyőző volt. Egészségtől kicsattanó oltványok mind, elképesztő növekedéssel és levélméretekkel.
Van egy wangenheim's frühe nemesem (nem weiwa!) ishtarán, de rossz helyre tettem le tavaly, és az idei jégverés óta semmit nem nőtt. Kevés az egészséges nemes rész, de annyi talán még lesz, hogy néhány oltócsapot kiadjon.
Ezen kívül jókat olvasni a wangenheimről, Bereczki Máté is elismerően írt róla, úgyhogy érdekelne is külön fának.

És még annyit, hogy a levelei viszont hiperérzékenyek a rozsdagombára, úgyhogy számíts rá, hogy ha a betegség felüti a környéken a fejét, akkor sokat kell nyár elején gombaölőzni!
 


  2014.10.26. 08:16  Hozzászólás  Válasz gaabre (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   
Avatar

---
 
Saját gyökéren nagyon lassan nő. Így a weivát akarom ráoltani valami erősebb szilva alanyra. Az is eszembe ötlött, hogy őszibarackra, egy kis trükkel.

Miért akarod szinte ugyanazt ráoltani?
 


  2014.10.26. 08:06  Hozzászólás  Válasz Vebber (40) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   
Avatar

terra alapító
 
Hogy érted, hogy "saját lábán"? Magról szaporítva, vagy hajtást gyökereztetve?

Én is szeretnék weiwára tenni egy wangenheim nemest márciusban; és ez most nem vicc :D
 




  2014.10.11. 20:28  Hozzászólás  Válasz andras (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   
Avatar

---
 
Wangenheim szilva szelektált változata. Szintén akarok belőle, csak oltani szereném tavasszal (ha sikerül egészséges vesszőt kapni) , mert saját lábán rettenetesen lassan nő.
Ilyen a termése:

kép_Wangenheim.jpg
Wangenheim szilva
 


  2014.10.11. 19:50  Hozzászólás  Válasz andras (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   


*
 
Ezen én is gondolkodtam,csak már nemigen tudom hova ültetni /ja igen ..nekem még van 1-2 Weiwám,amibe nem sikerültek az oltások-szemzések...de majd még próbálkozok.../.Egyébként a Weiwát a Wangenheimiből fejlesztették,az meg a németeknél és a lengyeleknél eléggé elterjedt szilva /rendes kékszilva/
 




  2014.10.11. 19:40  Hozzászólás  Válasz Vebber (36) hsz.-re     Olvasás  
  •   37   


*
 
Nekem a Cacakiak csalódást jelentenek...így az új fajtáikat se próbálnám ki /mondjuk szilvából így is több van mint amennyit megérdemelnek,mert termés az nemigen van,de betegségek azok doszta.../
 


  2014.10.11. 09:12  Hozzászólás
  •   36   
Avatar

---
 
Čačaki intézet által létrehozott, új szerb szilva fajták:
Timočanka - nagy, 50-70 grammos, kék, aug. elejei gyümölcsöt termő, részben öntermékeny.
Zlatka - 20-30 grammos, sárga, aug. végén érő, öntermékeny. Elsősorban kompótnak.
Krina - 30-40 grammos, liláskék, aug. vége-szept. eleje. Részben öntermékeny, bőtermő.
Pozna plava / Čačak spate - 30-40 grammos, kék, szept. elején érő. Részben öntermékeny, évről évre nem kiegyensúlyozott termésre hajlamos. Gyümölcse jó minőségű.

Elvileg valamilyen szinten mindegyik ellenálló PPV-vel szemben.
 






  2014.09.08. 20:22  Hozzászólás  Válasz délkelet (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   33   
Avatar

terra alapító
 
Persze: katt

A bal oldali menüben a "fruit trees" menüpontot lebontva lehet fajtánként tallózni, és a scion az oltócsap.
 


  2014.09.08. 17:41  Hozzászólás  Válasz gaabre (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   
Avatar

---
 
A beszerzési forrásról tudnál egy linket küldeni? Szeretek böngészni a neten, hátha találnék én is valami kedvemre valót.
 


  2014.09.08. 13:09  Hozzászólás
  •   31   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok!

Tudna valaki ezekről tapasztalatot mondani:

Elena, Hanita, Presenta, Haganta, Tegera.

A netes leírásokat ismerem, saját tapasztalat érdekelne ellenállóság, termőképesség, termőrefordulás, íz és felhasználhatóság tekintetében.

Köszönöm!
 


  2014.09.07. 20:59  Hozzászólás
  •   30   
Avatar

terra alapító
 
Ziza-nak itt válaszolnék a Jeffersonnal kapcsolatban feltett kérdésére.

A miért-re csak Bereczki-t tudom idézni, azon túl, hogy úgy gondolom, egy 190 éve megőrzött fajta ízében többet tud bármely mainál.

"Származása. E kitűnő szilvafaj Amerikából származik; Európában csak a negyvenes években kezdett elterjedni. Buel, amerikai gyümölcsész, ki több jeles szilvafajjal gazdagította Amerika gyümölcsészetét, nyerte e szilvát magról és keresztelte el Jeffersonnak, az egyesült államok egykori elnökének nevéről. Mint jóságára a Zöld ringlóhoz közel álló, de ennél sokkal nagyobb és szebb szilvafaj, mely termékenységre bármely szilvafajjal vetekedik, csakhamar utat nyitott magának minden jelesebb gyümölcsösbe a világon. Downing, amerikai gyümölcsész sok tekintetben többre becsüli a Zöld ringlónál is.
...
Érésideje. Augusztus második fele.
Minősége. I. rendű, néha kitűnőleg I. rendű csemege-gyümölcs.
Nagysága. Nagy, néha a Washington szilvánál is nagyobb.
...
Színe. Bőre finom, vékony, de elég szívós, értével a gyümölcsről lehámozható; elejénte fehéres sápadt-zöld, értével sötétes sárga; napos oldalán violaszín piros pontokkal s bíborpiros pettyekkel majd sűrűbben majd ritkábban behintett. Hamva fehérszínű és ritkás. Néha rozsda alakzatok is láthatók a gyümölcsön.
Ízlelése. Húsa sárga, néha zöldessárga, finom, tömörkés; leve bő, igen czukros, néha gyöngéden illatos, igen kellemes ízű. Oberdieck szerint még nedves időjárással is, mikor egyéb szilvák ízökben veszíteni szoktak, megtartja kellemes ízét, édességét. Magvától nem mindig válik el teljesen. Magva elég nagy, hosszas tojásdad, hegyes, tompa-gerinczes, oldalfalain érdes.
...
Észrevétel. Széles elterjesztésre méltó, még az alföld sík lapályain is. Nagysága, szépsége és jósága s fájának termékenysége végett megérdemli, hogy minden kertben helyet foglaljon."

(Bereczki Máté - Gyümölcsészeti vázlatok, I. kötet, 465. oldal)

A beszerzésével kapcsolatban, számomra nem vesződség, megrendelem e-mailben, kifizetem paypalon, és jövő februárban postán küldik az oltóvesszőt.
 


  2014.09.07. 19:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   
Avatar

terra alapító
 
Tudok neked küldeni egy fajtát, ami vírus ide, vírus oda, vígan él és terem. Majd megnézem hogy van-e itthon fagyasztva vagy egészben befőzve hogy megmutassam.
 


  2014.09.07. 08:33  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (26) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   
Avatar

terra alapító
 
Ha nem tévedek Jojo-t már telepítettél, kíváncsi leszek mennyire lesz életerős és termékeny ott arrafelé.

Jofela ügyében majd még keresem Józsi-bát is, mert mintha már lehetne szaporítóanyagot kapni a németeknél, csak jó volna beszélni hozzá a nyelvüket...
 


  2014.09.07. 06:56  Hozzászólás  Válasz baby-lon (24) hsz.-re     Olvasás  
  •   27   
Avatar

---
 
Van egy rossz hírem meg, egy jó is. Mindkettő ugyanabból fakad.
A rossz, ha már tüneteket mutatott, akkor meggyógyítani nem lehet. A jó, hogy ennél a fajtánál gyümölcsön tünetet nem fogsz látni.
 


  2014.09.06. 18:54  Hozzászólás  Válasz gaabre (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   


*
 
Nálam az a kérdés,hogy érdemes -e egyáltalán szilvával foglalkozni,mert kizárt megúszni a vírust...Beszterceivel biztos nem próbálkoznék még egyszer.
A meglévőkből /de még az el nem ültetett kis fákból is/ több a gyanús...Korábban gondolkodtam a Hanitán,Wangenheimen...dícsérik a Tuleut...de nincs helyem kisérletezni,vagyis oltványként nincs...beleoltani meg meglévőbe reckír...mondjuk amelyik gyanús annak mindegy...

A Jofela nos igen ez még érdekes lehet...
 


  2014.09.05. 16:06  Hozzászólás  Válasz kisveréb (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   
Avatar

terra alapító
 
Valószínűleg lesz közöttük 1-2 fajta, ami ehető lesz, csak még nem találtunk rá.
Amiket eddig kóstoltam az újak közül, borzasztó édesek, zéróhoz konvergáló aromával. Valami a háttérben dereng, amit valaha szilvának hívtunk, de koncentrálni kell rá erősen. Közben mintha cukordarabot szopogatna az ember.

Azt kell mondjam, amennyire emlékszek a Jojora tavalyról, (idén 40-50 szem tűnt el az időjárásnak köszönhetően) nagyon kellemes meglepetés volt. Ami nem meglepetés az annyi, hogy a Stanley-t is anno a '80-as években ugyanígy lehúzták a "szakértők", mint a Jojot most: közepes. Ehhez képest a Stanley az egyik legstabilabban termő muskotályos jellegű szilvafajta Mo-n. Tulajdonképpen a fórumokon rosszat még nem olvastam róla, pedig elég sokfelé elterjedt.

Nekem még az új német fajták közül Haroma-m van, talán 2 éven belül teremni is fog.
A Hanitával szemeztem még, de nem jött össze az oltása.
Más újabb fajtákra nem vagyok kíváncsi, amit még szeretnék majd megnézni, az a Jofela lesz.

Az összes többi szilvafajtám több évszázada ismert. Na jó, talán a Tuleu Gras nem. De annak is van magyar rokonsága...
 


  2014.09.05. 07:00  Hozzászólás  Válasz Vebber (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon szívesen adok, de sajnos a vírusmentességet nem tudom megígérni. A telekkel örököltem a fát. Akkor foltos levelek, és erős mézgásodás jellemezte. Azóta sikerült jó kondícióba hozni, finom és bőtermő, de hogy egészséges-e????
 


  2014.09.04. 20:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   
Avatar

---
 
Erről kérni fogok vesszőt, ha egészséges. Enyém végét járja, pedig idén is nagyon kitett magáért.
 


  2014.09.04. 20:29  Hozzászólás  Válasz Vebber (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   
Avatar

---
 
Stanley fajtával kapcsolatban eszembe jutott még valami. Mióta teremni kezdett, az idei évet kivéve, minden évben tapasztaltam azt, hogy a magot kivettem, de némelyikből úgy jött ki, a mag pici darabja, hegye benne maradt. Néhányszor ráharapatam ilyen "csücsökre" felemelő volt.

Az idén egyet sem találtam ilyet.
 








  2014.09.04. 20:02  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   18   
Avatar

terra alapító
 
Szilvából rengeteg jó fajta terem vadon, a Jóisten tudja milyen fajták, vagy még ő sem, de mind ehető. Én nem is tervezek szilva fa ültetést.
 


  2014.09.04. 19:57  Hozzászólás  Válasz kisveréb (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   


*
 
Hát,lehet nekem is azzal kellene próbálkoznom...bár gombócnak elég macerás lenne /egyszer próbáltunk bolti gombócot...hát halálos:kemény tészta,éretlen szilvával és MAGGAL...idióták,jó hogy nem tört bele a fogam/
 


  2014.09.04. 19:54  Hozzászólás
  •   16   
Avatar

terra alapító
 
Azt nem is írtam, hogy az elhanyagolt kertünkben van egy szilvafa, amit apósom kapott Penyigéről a 80-as évek végefelé. Ő már meg sem tudta kóstolni, 25 éve nincs velünk. Ez a fa valószinűleg azonos a Nemtudom szilvával. Kicsi a termése, nem magvaváló, de finom. Megbízhatóan terem, sose volt permetezve és még csak nem is nagyon kukacos. Homok, se locsolás (se eső...), se trágya.
 


  2014.09.04. 19:45  Hozzászólás  Válasz kisveréb (11) hsz.-re     Olvasás  
  •   15   
Avatar

terra alapító
 
Azt azért remélem tudjátok, hogy a ma divatos szilvák jókora részében ott van a Besztercei!

A Blue free-t P.H. Shepard állította elő a Stanley * President keresztezéséből.
A Stanly-t az Ageni és a Grand Duke keresztezésével állították elő.
A Cacansca rodna-t Stanley és Besztercei keresztezésével állították elő.
A Cacanska rana-t a Wangenheims Frühzwetsche és a Besztercei (Pozegaca) keresztezésével állították elő.
 


  2014.09.04. 19:45  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   


*
 
...ja van 2 kis Jojo-m is.
 


  2014.09.04. 19:44  Hozzászólás  Válasz gaabre (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   


*
 
Ja...szóval a sziva...ez az amit szeretnék,mert imádom a szilvás gombócot,de...DE a kutyaúristenit,ez az a faj,amit képtelenség normálisan termeszteni/legalább is felénk/.
Az pl kizárt dolog,hogy vírus nélkül szilvám legyen,emellett a fajták sem mindegyik jó.
A Lepotica felejtős,nem tetszik az íze,Rana nagyon felejtős keveset terem /már ha egyáltalán/,nagyon vírusos,sajze...a beléjük oltott fajtákat némileg sajnálom : Althann-idén kostolhattam először,nem lenne rossz,Empress-én nem érzem rossznak,a többi Tegera,katinka,Sermina még nem termett...de ha kivágom a két cacakit /ami azért elég esélyes.../,akkor ezek is ugranak /kivéve a Tegerát,mert abból csináltam önálló fát is/
Haganta...azt hittem idén lesz rajta bőven...hát volt,de nem lett...amúgy sztem jó fajta,kb uaez elmondható a Tophitre /ill. a beleoltott Totaste ra/.
Presenta,Elena ...még nem tudtam megkostolni...ami nem is nagy csoda,ahogy a szilvák nálam produkálnak...Ja és van egy kis Kirkém is...PPv,monilia,vadak és egyebek...a szilvákhoz vhogy nincs sok szerencsém.
ja most már van több japánszilvám és hiridem is...na azokkal pláne nem tudom mi lesz...idén ültetem ki őket...bár nem tudom érdemes-e.... :( :(
 


  2014.09.04. 19:35  Hozzászólás  Válasz kisveréb (11) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   


*
 
Nekem is volt Bluefreem,én elvoltam vele...ha rendesen beérett úgy ettem,hogy kifordítottam a bőréből /az savanyú,sóska ízű volt,de a húsa az jó...aztán a PPV elvitte...nem pótoltam/
 


  2014.09.04. 19:33  Hozzászólás  Válasz Vebber (10) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
A Bluefree nálunk is ki lett selejtezve. Az a jellegzetes most divatos fajta, ami szép nagy gyümölcsöt terem, de az íze felejthető.
Nekem akkor is a Besztercei az igazi szilva! :)
 


  2014.09.04. 19:07  Hozzászólás  Válasz baby-lon (9) hsz.-re     Olvasás  
  •   10   
Avatar

---
 
A Lepotica nálam is a feljthető kategória ízileg.

Szilvákról:
Sok évtizedig volt a kertben Bódi Szilva, ez nagyon apró szemű, de nagyon édes, és nulla permetezéssel volt tartva. A fákat az öregség vitte le. Volt egy másik fajta is ami ugyanennyi permetezés mellett termett ilyen jól, sajnos nem tudom a nevét.
Szintén nagyon régóta van Zöld Rinlónk. Ennek az egyetlen hátránya, hogy egyes években keveset terem. Sokáig a frissen fogyasztás mellett, cefrébe ment, befőzve nem lett. "túl leves" címszóval. Mióta a család legkisebbjei nem pelenkások, igencsak odafigyelek arra, hogy mit esznek. Így aztán kipróbáltam belőle a gyümölcspürét (tul. kép mint a lekvár, csak cukor, és tartósító nélkül), majd az első próba után kiderült, hogy nagyon jó lett. Majd következett belőle a befőtt is, szintén jó.
Ez állítólag önmeddő fajta, amit nem tapasztaltam egyetlen évben sem.
Érdemes ültetni.

Néhány éve ültettem egy Stanleyt és akkor a Lepoticat.
A Stanley nagyon jó minden szempotból. Fagytűrő, rendszeresen terem, és jó ízű. Ezt is biztos ültetném megint.
A Lepotica nem lett a szívem csücske. Fagyérzékeny, az íze nem nagy durranás.
Az idén nem hagytam teremni, tavasszal az összes virágot leszedtem róla.

Az idén ültettem Jojot. Eddig jobban szerepel mint amilyennek leírták.
Hátrányaként említették a nagy atka érzékenységét. Ebből semmit nem tapasztaltam. Egy atka nem volt rajtuk.
Teremni ez sem termett még, mert virágaitól szintén meg lett fosztva.

Idén kóstoltam Bluefreet, majd megállapítottam ilyet sem fogok ültetni.
 


  2014.09.04. 09:49  Hozzászólás
  •   9   
Avatar

terra alapító
 
Furcsa ez... Nekem van két öreg nyári szilvám, én Nyári aszalónak azonosítottam, nagyon finom. Aztán ültetten egy C. Lepotica-t, azt mondták, hogy az nem lesz olyan jó, én nagyon szeretem. Ültettem Presidentet is, kíváncsi vagyok, azt is lehúzzák sokan.
 


  2014.09.04. 09:30  Hozzászólás  Válasz tgwh (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   
Avatar

terra alapító
 
Jól néznek ki ezek az újdivatú lóméretű szilvák, de egy sincs olyan finom, mint a Besztercei!
Nekem sajnos nincs. Van egy Debreceni muskotály, idén túlteremte magát, pedig nem szokásos módon ritkítottuk nagyon. Emiatt a túltermés miatt nem olyan finom, mint amilyen lehetne. Még érésben van. Van egy Cacanska rodna, ennek előnye, hogy korai és nem kásás. Van egy Empress, ami óriási méretű, de nem finom, kásás szilva. Még van rajta pár szem. Van egy President, ez nagyméretű, kései, félig magvaváló, finomabb, mint az Empress. Nagy hátránya, hogy a monília nagyon szereti. Kizárólag azért tartjuk, hogy a Debreceni muskotály teremjen.
 


  2014.09.03. 21:44  Hozzászólás  Válasz gergerg (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   
Avatar

terra alapító
 
Mit, hát milyen lenne, padlizsán + szilva keresztezése, tudod, mint a lódarász :lol:
Talán besztercei van nálunk, maga a fa is szép formás, ha megfelelőek a körülmények, bőven és nagyokat terem, nagyon vinom, gombócban vörös, pájinkában ízes, erős :D

szerk.: csak a tetvekre kell figyelni...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2014.09.03. 21:21  Hozzászólás  Válasz gergerg (4) hsz.-re     Olvasás  
  •   5   
Avatar

terra alapító
 
Elvileg lehetett, egyrészt dédanyáink korában több angol fajta (ez amerikai, de a UK-ben is elterjedt) is kedvelt házikerti gyümölcs volt (pl. ismert a Kirke Kékszilvája), másrészt Bereczki is begyűjtötte és leírta. Pont ezen leírásra támaszkodva is tűnik úgy, hogy ez egy elég jó választás a mi éghajlatunkra.
Tulajdonképpen én csak azért néztem ki, mert sárga - ebből a szegmensből szeretnék egészséges, életerős, bevált és jóízű fajtát nevelni.
 


  2014.09.03. 21:17  Hozzászólás  Válasz gaabre (2) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
Ez régen lehetett felénk is? Anyám mesélt egy ilyen szilváról, de én nem ismertem. (a szilvát)
 






  2014.09.03. 21:13  Hozzászólás  Válasz gaabre (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
Most hogy már szilvafás topik is van, kideríthetnénk hogy milyen fajta valójában a padlizsánszilva.
 


Előző

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/) valamint 5 vendég