Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2018.06.09. 22:20  Hozzászólás  Válasz Alibá (2094) hsz.-re     Olvasás  
  •   2095   
Avatar

---
 
A nemesre gondolsz? Majdnem mindegy. Enyhén féloldalas a fa, szeretném kicsit pofásabbá tenni (vásárolt Arabitka egyébként, ami az évek során kombifává alakult, mert elég pár szem az eredetiből). Majd teszek bele a meglevő fajták valamelyikéből (akkor van még pontosan egy hetem a sikeres oltáshoz!) :dejo:
 


  2018.06.09. 21:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (2093) hsz.-re     Olvasás  
  •   2094   
Avatar

terra alapító
 
Most próbáld ki. Én egyik évben jún. 16-án oltottam így nektarint 10-05 centis friss hajtással, igaz Gxn 15 alany éves vesszőjébe. Szép fa lett. Mit akarsz oltani?
 


  2018.06.09. 20:55  Hozzászólás
  •   2093   
Avatar

---
 
Héj alá oltást végzett már valaki úgy, hogy az alanyt nem csonkolta? (a jobb érthetőség kedvéért egy T-szemzéssel megegyező vágásra gondolok mondjuk egy fém sörös palack közepén) :D Jövőre kipróbálnám egy kicsit féloldalas, pár centi vastag körtefa törzsébe.
 


  2018.06.05. 20:09  Hozzászólás  Válasz alex (2053) hsz.-re     Olvasás  
  •   2092   
Avatar

---
 
Tapasztalatra. Ugyanabban az alanyban, sőt ugyanabba a vesszőbe rakott két oltásból megesett, hogy az egyik ahogy kell kihajtott, majd néhány hét múlva kihajtott, majd hervadt, végül elszáradt. A másik pedig vígan él.
 


  2018.06.02. 21:08  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2090) hsz.-re     Olvasás  
  •   2091   
Avatar

---
 
Én is próbálkoztam vele (műanyag raffiával), sikerrel.

004 (3).JPG
Kicsit kicsi, kicsit sárga, kicsit savanyú, de az enyém! (Barrier, anyatőről leválasztva)
Megtekintve 10598 alkalommal.

 


  2018.06.02. 20:50  Hozzászólás  Válasz délkelet (2089) hsz.-re     Olvasás  
  •   2090   


---
 
Én meg elkötöttem műanyag madzaggal... :nahat: :lol: :P Egyelőre működni látszik (saját, kötés feletti gyökér).
Most már csak az alkalmas időpontot várom, amikor beszemezhetem. A fajtán még gondolkozom. :alvaka: :fejvaka:

Az elkötött alany St. Julien A (tavaly beszéltünk róla  ).
 


  2018.06.02. 10:25  Hozzászólás  Válasz Alibá (2087) hsz.-re     Olvasás  
  •   2089   
Avatar

---
 
Van alumínium drótom is, de nem eléggé lágy. A rézdrót vékony ugyan, de úgy 10-15 tekerést végeztem, részben egymásra is. Bízom benne, hogy jó lesz.
 


  2018.06.02. 07:32  Hozzászólás  Válasz Alibá (2081) hsz.-re     Olvasás  
  •   2088   
Avatar

---
 
Így volt az eset, de azóta több érdekes fejlemény született. A Dénes annyira megkedvelte a mulcsolást, hogy gyártott egy nagyteljesítményű robbanómotoros gépet. Na azzal gyerekjáték az aprítás. Az első verzióban olyan gyorsan ment, hogy kikapta a kezéből az ágat, áttételváltoztatással le kellett lassítania. Én most is használom a kisbaltás módszert, Mert a hüvelykújjnál vastagabb ágak lassan bomlanak, azokat inkább eltüzelem a kandallóban késő ősszel. amikor még nincs nagy hideg, de azért már jól esik belangyosítani a nappalit. A vékonyabbja megy a fák alá. Azóta szereztem bartel üzlet során egy hasonló elven működő aprítót, mint a tied. Azzal a különbséggel, hogy Bosc a márkája. A Déneséhez képest irtó lassan megy vele az aprítás. Ráadásul a kertem 4 emelet magasan van, oda kéne felvinnem a gépet, minden alkalommal, vagy lehordani az aprítani valókat. Ennél egyszerűbb a kisbaltás módszer. Egyelőre nem is használom, a gépet. Félre van téve, mint a másik amit Alfi meg akart venni. Azt viszont nem is adom már el, mert rájöttem, hogy gyümölcsaprításra cefréhez kiváló.
 


  2018.06.01. 23:14  Hozzászólás  Válasz délkelet (2086) hsz.-re     Olvasás  
  •   2087   
Avatar

terra alapító
 
Ha nagyon vékony a rézdrót, akkor benövi. Legalább 1 mm-es legyen, 2-4-szer körbetekerve, egymáson is. Lágy aluminium drótból a vastagabb is könnyen tekerhető. (Műanyagos aludrótból húzd ki az alut.)
 


  2018.06.01. 21:16  Hozzászólás  Válasz Alibá (2083) hsz.-re     Olvasás  
  •   2086   
Avatar

---
 
Egy gondom van: nem volt megfelelő drótom, amikor ezt csináltam és helyette kábelkötegelőt alkalmaztam :oops: Tegnap kaptam vékony rézdrótot, és a mostani próbálkozásnál (Barrier) többször körbetekertem vele a vékony bujtást. Jó lesz, Ali-bá?
 


  2018.06.01. 13:09  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2084) hsz.-re     Olvasás  
  •   2085   
Avatar

terra alapító
 
Ha lefektetted a törzset is, akkor a hajtás kiindulásánál. Ha csak egy hajtást bújtattál le, akkor az alsó pontján az ívnek. De szorosan ám, dróttal kétszer-háromszor körültekerve, a drót végét összecsvarva.
 


  2018.06.01. 07:42  Hozzászólás  Válasz Alibá (2083) hsz.-re     Olvasás  
  •   2084   
Avatar

terra alapító
 
Ez engem is érint, hol kellene pontosan eldrótozni? A visszahajlás pontján a föld alatt?
 




  2018.05.31. 20:24  Hozzászólás
  •   2082   
Avatar

---
 
014.JPG
Gf bujtás laposbarack végződéssel. Hogy gyökér van-e már lenn, az rejtély
Megtekintve 10611 alkalommal.

 


  2018.05.29. 21:13  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2080) hsz.-re     Olvasás  
  •   2081   
Avatar

terra alapító
 
A Te módszered volt a kisbaltás, nekem ajánlottad, mikor Alfi meg akarta venni az aprítógépedet, de végül letett róla látva a kisbatádat (működés közben?). Aztán én is kipróbáltam a metszőollós módszer helyett, bár nem írtam róla. :$ Végül ez az aprítógép vált be nekem : Makita UD2500.
 


  2018.05.29. 20:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (2073) hsz.-re     Olvasás  
  •   2080   
Avatar

---
 
Alibá, megnéztem az általad ajánlott hozzászólásokat, de ott semmit se találtam a kisbaltás módszeredről.
 


  2018.05.29. 20:55  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2078) hsz.-re     Olvasás  
  •   2079   
Avatar

---
 
Köszi, szerencsére a bőtermő kivételével minden sikerült, amit küldtél. De nyárig azért kitalálok valamit még, ha már úgyis a postán dolgozol ;)
 


  2018.05.29. 20:49  Hozzászólás  Válasz délkelet (2077) hsz.-re     Olvasás  
  •   2078   


*
 
Ha vmelyik nem indulna meg csak szólj és pótolom megfelelő időben ;)
 


  2018.05.29. 20:27  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2076) hsz.-re     Olvasás  
  •   2077   
Avatar

---
 
A héj alá (nagy fa vázágaiba) oltott Fuji-d nekem is most kezd megindulni, pedig április elején, az oltás után alig egy héttel már elkezdett mocorogni. A szintén ide, de hasítékolással elvégzett oltás már vagy 30 centis. A Carmen körte is a napokban indult meg.
 


  2018.05.29. 20:15  Hozzászólás
  •   2076   


*
 
Csoda...még most is van meginduló oltásom / alma /...pedig már lemondtam róla... :super:
 


  2018.05.13. 19:25  Hozzászólás  Válasz tgwh (2074) hsz.-re     Olvasás  
  •   2075   
Avatar

terra alapító
 
Nem a mulcs széles, a járda keskeny. :P (Bontott kerítésből van.) Ha jól emlékszem 55 cm a mulcs. A két fasor között elférek a kapálógéppel, ott az gyomtalanít, itt meg ez oldja meg a problémát és még a talajéletnek is kedvez. Ha sok ágaprítékom lenne, akkor a szőlő alá is azt tennék.
 


  2018.05.13. 19:17  Hozzászólás  Válasz Alibá (2070) hsz.-re     Olvasás  
  •   2074   
Avatar

terra alapító
 
Ez valami gyönyörű, gratulálok, igazi mestermű!
Miért ilyen széles a mulcs?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.05.13. 19:03  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2072) hsz.-re     Olvasás  
  •   2073   
Avatar

terra alapító
 
A mulcsot magam csinálom.(A kisbaltás módszert tovább fejlesztettem.) Nézd meg itt, 194-től. http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9235952
A telek 80x12,5 m, de ezen van a ház is. /A magányos szomszédasszony kertjét is pártfogásba vettem./
 




  2018.05.13. 07:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (2070) hsz.-re     Olvasás  
  •   2071   
Avatar

---
 
Tetszik az agapritek takaras (is)! :thumbup: Latom, hogy nem orokzold es nagyreszt kis atmeroju fas reszekbol all. Ez a legjobb. Igen jo talaj lesz alatta idovel.

En meg erdobol, oreg fak alol hozott fekete komposztalt folddel is beoltottam itt-ott a takarasom, hatha hianyoznanak a megfelelo talajlebontok.


IMG_4850.JPG
Kész apríték.
Megtekintve 10304 alkalommal.

IMG_4839.JPG
Erdei komposzt.
Megtekintve 10304 alkalommal.

IMG_4843.JPG
Mehet az apríték alá.
Megtekintve 10304 alkalommal.

 


  2018.05.12. 22:05  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2069) hsz.-re     Olvasás  
  •   2070   
Avatar

terra alapító
 
IMG_2615.JPG
------------------------
Megtekintve 10293 alkalommal.


Nálam is alakul és én öntözni is tudom. :super:
IMG_2616.JPG
------------------------
Megtekintve 10293 alkalommal.

 


  2018.05.12. 15:57  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2068) hsz.-re     Olvasás  
  •   2069   


*
 
Alakulnak :thumbup: ...idén én is öntözöm /és tápozom is / őket...igaz csak kannás módszerrel :$
 




  2018.05.10. 20:28  Hozzászólás
  •   2067   


*
 
Bár a meglévő fáim idén eddig nem sok örömet okoztak...persze nem a fákkal van a gond, hanem a károkozó kórokozókkal / betegségek, rovarok és főleg a vadak / , de az oltások azért csak-csak hozzák magukat.Ma láttam , hogy egy olyan almaoltás is megindult , amiről igazából már oltáskor lemondtam...vannak még csodák. Jelen állás szerint a két szilvafajta nem jött össze , a 4 birsből kettő fajta hajt, egyben bízok még, a negyediket valszeg elszúrtam , az 5 körte / most csak az új fajtákról írok, a meglevő fajtákból készített oltásokat most nem veszem ide / mindegyikéből sikerült több -kevesebb , az egy kajsziból az oltások nem, de a szemzések sikerültek / vagyis lehet tavasszal is T-szemzést csinálni/ , almából 8 fajtából 7-ből van megindult oltás / ebből kettő tavasszal hozatott fáról biztonsági oltás /....így a szaporítást sikeresnek ítélem...már csak a fenntartást kellene megoldani...
 


  2018.05.10. 20:20  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2065) hsz.-re     Olvasás  
  •   2066   


*
 
Rendben, majd augusztusban visszatérünk rá.
 


  2018.05.03. 09:27  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2062) hsz.-re     Olvasás  
  •   2065   


---
 
Attila, ha javasolhatom, ne hagyd ki a Rebella almát a szaporításból. Még olyanoknak is nagyon ízlett és kértek belőle, akik bevallottan nem nagyon rajongtak korábban az almákért. Tudok belőle küldeni szemzésre, csak emlékeztess és írj
rám ha döntöttél.
 


  2018.05.02. 20:14  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2060) hsz.-re     Olvasás  
  •   2064   
Avatar

terra alapító
 
Szia! Igen, köszönöm őket! Igaz, hogy utolsónak, de megindultak, nagyon örülök nekik!
 


  2018.05.02. 20:11  Hozzászólás
  •   2063   
Avatar

---
 
Nekem csak öt szemzésem sikerült, a Bergevált sikerült rátenni egy C29-re, az eredeti fát kirágta a pocok.
Sikerült a Kuresiát és a Brédát megdupláznom, a Championba pedig tettem egy Nectared 2 szemet.
Dicolorból is lesz egy külön fám.

Sikerült 11 oltásom is, ebből csak 3-at oltottam magamnak. (Prima, Etruska, Empress - dupláztam)
 


  2018.05.02. 19:37  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2061) hsz.-re     Olvasás  
  •   2062   


*
 
Sajnos nem , az idén is vannak gondjaim , mert semmi nem volt ideális. Ezért is gondoltam , hogy lehetőség szerint a vendég fajtáknál áttérek a szemzésre , mert nyáron sokkal ideálisabbak a feltételek.
 


  2018.05.02. 19:12  Hozzászólás
  •   2061   


---
 
Ugyanezt kérdezném Attilától, Rebella tavalyi oltás-szemzés sikerült és megmaradt valamennyire?
 






  2018.05.02. 19:07  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2045) hsz.-re     Olvasás  
  •   2058   
Avatar

terra alapító
 
Új nyertesek:

Körte: 9/7
Alma: 20/15

Én is januárban ültettem az alanyokat, valószínűleg ezért indult később.
 


  2018.05.02. 11:12  Hozzászólás
  •   2057   


---
 
P5010761.JPG
------------------------
Megtekintve 10609 alkalommal.

Egy kis öröm ebben a tavaszi nyárban.
Az előző témához pedig annyit, hogy a klímaváltozás miatt a vírushordozók élettere is megváltozott. Tehát olyan új területek kerültek előtérbe, mint pl. Csehország magasabban fekvő régiói.
 


  2018.05.01. 20:27  Hozzászólás
  •   2056   


---
 
Tiszteletben tartva véleményed, csak jelzem számodra, hogy például az általad említett egy-két országban sokkal-sokkal nagyobb problémák vannak vírus és fertőzöttség területén, mint nálunk. Nem véletlenül termeltetik meg alma, kajszi, szilva oltványaikat
Magyaroszágon, Szlovákiában és Ausztriában, Csehországban.Nagyon sokat visznek ki, százezres mennyiségben például tőlünk . Nem verik nagy dobra "nyugat európai szakembereik" a dolgot, struccpolitika, mert amiről nem beszélünk, az nincs is...
 


  2018.05.01. 19:41  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2054) hsz.-re     Olvasás  
  •   2055   


---
 
Ma már vannak sharka rezisztens szilva és kajszifajták. Következésképpen nem muszáj együtt élni a vírussal. Meggyőződésem, hogy a vírus káros. Vannak országok (Svájc, Franciaország stb.) ahol a növényegészségügyi szabályok szigorú betartásával 0 %-ra tudták csökkenteni a fertőzöttséget.
De aki együtt akar élni a vírussal ám tegye. Tudom, hogy vannak fajták (pl.Stanley) amelyek fertőzötten is teremnek, de ezek egyben fertőzési források is. A kajszinál a fertőzött fák lassan szépen csökkent és értéktelen termést produkálnak.
Tehát az olyan kijelentések, hogy úgy sem lehet tenni ellene semmit sem, nem viszik előre a témát. Inkább azt kellene ismertetni, hogy mely fajták rezisztensek és lehetőleg azokat ültessük. Az európai szakemberek is reálisan látják ezt és az utóbbi alternatívát javasolják a kelet-európai országoknak. Az pedig, hogy nem tudunk változtatni a pillanatnyi helyzeten, az oda vezetett, hogy még a hazai termesztők is külföldről (Olaszországból) veszik meg a szaporítóanyagot és egyáltalán nem tudnak a magyar faiskolások számottevően nyugatra exportálni.
 


  2018.05.01. 18:49  Hozzászólás
  •   2054   


---
 
alex, akárhogy rettegsz a sharkától, akár tetszik, akár nem, vele együtt kell élnünk.
Nagyon sok helyen ott van, a magyarországi szilvaállomány szinte 100 %-osan fertőzött vele, csak vagy
látjuk vagy nem látjuk a tüneteket egy-egy fajtán. Vagy vannak szilva és kajszi fajták, melyeket
nem érdekel a jelenléte.
Nem mondom, hogy a növényvédelemben ne tegyünk meg, amit szükségesnek látunk, de harmonikus
tápanyag ellátással, sebkezeléssel, növényvédelemmel vannak eszközeink. Amelyik fát ezzel sem tudjuk
megmenteni, azt cserélni vagy pótolni kell véleményem szerint. :thumbup:
 


  2018.05.01. 18:32  Hozzászólás  Válasz Vebber (2052) hsz.-re     Olvasás  
  •   2053   


---
 
Ezt mire alapozod? Van valami vizsgálat vagy tapasztalat arra vonatkozólag, hogy nem 100%-os?
 




  2018.04.30. 19:37  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2044) hsz.-re     Olvasás  
  •   2051   


---
 
Igen, persze tudom, hogy fordítva szokták, de én most azt szeretném tesztelni a Jojo szilva kajszira való oltásával, hogy sharkás-e a kajszim. Ha sharkás, akkor állítólag kihajtás után leszárad a Jojo hajtás. De még a módszert csak szilva szilvára oltással olvastam, ezért lenne érdekes, ha valakinek lenne tapasztalata. De logikusan miért ne sikerülne, hiszen a kajszi fő alanya a mirabolán szilva.
Hogy miért okoskodom ezzel a módszerrel? Rettegek a sharkától, és az a tapasztalatom, hogy a sharka tipikus szimptómái előtt már évekkel korábban is fertőzöttek a lehetnek a fák.
 




  2018.04.30. 15:48  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2048) hsz.-re     Olvasás  
  •   2049   


*
 
Mivel ezt tényleg inkább üzleti alapon rendezném , mint szívességként így talán nem szmtelenség : neked, Ali bának ,más kertbarátomnak is vannak ezekből a jó kis ex-szovjet fajtákból . Oltanál belőle nekem , amikor küldhető méretet elér elküldenéd. Természetesen a költségeket én állom , akár alanybeszerésről van szó, akár az oltóvesszők beszerzéséről stb. A lényeg, hogy én nemigen akarok kísérletezni a szőlőoltással /épp elég amit a gyümölcsfákkal művelek... /, inkább rábíznám hozzáértőkre . Kb így :)
 


  2018.04.30. 14:46  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2047) hsz.-re     Olvasás  
  •   2048   
Avatar

terra alapító
 
Szia! Szívesen segítek bármiben , de hogy gondoltad? Nagyon messze lakunk egymástól...
 


  2018.04.30. 14:33  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2045) hsz.-re     Olvasás  
  •   2047   


*
 
Én a szőlővel alapjáraton foglalkozok , bár enni szeretem /és a család is/ ....béroltást nem vállalsz esetleg ? Komolyan kérdezem , a költségeket állom. ;)
 


  2018.04.30. 14:32  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2045) hsz.-re     Olvasás  
  •   2046   


---
 
Én nem tudom így összeszámolni , mert nem csak alanyba raktam , hanem meglévő fákba is .Ami látszik , hogy a körték szokás szerint a legjobban indulnak , sztem közel lesz a 100 %hoz , az almák most kezdenek indulni, de itt ugye idei ültetésű alanyokba kerültek, szóval azoknak még meg is kellett kapaszkodni.
Birset idén csináltam először...hát eddig kb 6-7 ből 1... :oops: , kajszit meg mivel nem szeretek oltani megpróbáltam tavaszi T szemzéssel...sztem lehet így is és 1 már meg is indult :)
Néhány kép róluk itt : http://indafoto.hu/atifoci/20180430

Annak örülök , hogy körtéből az összes kapottból van megindult oltás, a többi változó , de még javulhat.
Én is köszönöm mindenkinek amit kaptam :thumbup:
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron