Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.07.20. 10:34  Hozzászólás  Válasz délkelet (7654) hsz.-re     Olvasás  
  •   7655   


---
 
Nálam nagyobb a lapos, de még betonkemény. Gf-en van. Most kimentem, levettem egyet és kettévágtam. Még zöld a húsa.
 


  2018.07.20. 10:32  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7653) hsz.-re     Olvasás  
  •   7654   
Avatar

---
 
Sajnos mindegyiknél van, különböző mértékben (azért azt a Gloryt nem dobom ki, láttam már szedés közben is) Nagy a Royal, kicsi a Pft.
 


  2018.07.20. 10:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (7652) hsz.-re     Olvasás  
  •   7653   


---
 
Szép! Viszont ott a monília Nálad is, de ez még nem vészes.

Ilyen kicsi a Platifortwo, vagy ilyen nagy a Royal?
 


  2018.07.20. 10:14  Hozzászólás
  •   7652   
Avatar

---
 
Kisebb szüret:
003.JPG
Idén egységesen szép a Maria Bianca
Megtekintve 11941 alkalommal.

007.JPG
Néhány Glory laposokkal
Megtekintve 11941 alkalommal.

 


  2018.07.19. 21:14  Hozzászólás  Válasz délkelet (7649) hsz.-re     Olvasás  
  •   7651   
Avatar

---
 
Idézem akkor, milyen ipari eljárással történik a duránci őszibarack magjának eltávolítása és ezzel együtt a gyümölcs felezése:
"A megfelelő fajtájú (pl. duránci) őszibarackot a gép maggal együtt átvágja és a hajlított kések a félbevágott magot kiemelik." Ez egy fűrészes magozógéppel történik.
Innen idéztem:
http://kepzesevolucioja.hu/dmdocuments/4ap/21_0518_003_101115.pdf
Jövőre megpróbálom flex-szel... :hiha:
 


  2018.07.19. 21:06  Hozzászólás  Válasz délkelet (7649) hsz.-re     Olvasás  
  •   7650   


---
 
Magvaváló , de nem teljesen..
Egyik feléből befőtt, a másikból lekvár :)


IMG_4364k.jpg
------------------------
Megtekintve 11951 alkalommal.

 


  2018.07.19. 20:58  Hozzászólás  Válasz délkelet (7646) hsz.-re     Olvasás  
  •   7649   
Avatar

---
 
Megtaláltam a megoldást, hogyan lesz felezett befőtt duránci őszibarackból! :super: Mondjam, vagy van kedve valakinek tippelni? Kicsit várok...
 


  2018.07.19. 20:50  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7647) hsz.-re     Olvasás  
  •   7648   
Avatar

---
 
Pár üvegre való összejöhet ebből a mennyiségből és még kóstolásra is jut (én nem várnék vele még egy évet)
 


  2018.07.19. 20:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (7646) hsz.-re     Olvasás  
  •   7647   


---
 
Azt nem tudom, de alig várom, hogy Guadalupe teremjen annyit, hogy ne együk meg mind nyersen, mert az biztos, hogy ebből isteni befőtt lenne.
Egyébként simán lehet, hogy ebből csinálják, mivel a Provedo-nak van görög disztribútora.
 


  2018.07.19. 20:32  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7645) hsz.-re     Olvasás  
  •   7646   
Avatar

---
 
Ha már itt tartunk: pl a görög(?) felezett őszibarack konzerv milyen fajtából készülhet? (Ha valaki esetleg tudja, mert gondolom, hogy nehéz kérdés)
 




  2018.07.19. 20:24  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7643) hsz.-re     Olvasás  
  •   7644   


---
 
Igen, spanyolul pavia a fajtaneve ezeknek a gumibarackoknak.

Nem teljen értem, mert nem teljesen magvaváló, akkor hogy jó befőttnek?
Az íze hibátlan. Sűrű szövetű, fűszeres, a húsa sárgább, mint a bőre, isteni.. A full napon lévő gyümölcsök is teljesen sárgák, a legkevesebb pir nélkül.
Ezeket a fákat Spanyolországból hoztam.
 




  2018.07.19. 19:53  Hozzászólás
  •   7642   


---
 
Concettina szüret

IMG_6582kf.jpg
------------------------
Megtekintve 11206 alkalommal.



Már készülődik a következő:

IMG_6571k.jpg
------------------------
Megtekintve 11206 alkalommal.


Guadalupe: 15 Brix, (Redhaven 10) karakteres sav, lédús, ízben veri a Concettinát.. Bőtermő, nem érzékeny. A múltkori esőtől a Melox 26 harmada moníliás lett és lepotyogott, ennél semmi. Viszont a vízhiányt nehezen viseli, locsolni kell. Ez a fajta kezdi leghamarabb lógatni a levelét és sárgulni az alsó levelek, ha fogy a víz a talajból.
 






  2018.07.18. 11:47  Hozzászólás
  •   7639   


---
 
Nekem a későiekből lesz sok fajta, nálam augusztus közepén fog kezdődni a dömping.. Idén lesz az első kóstoló!
A gömbölyűek közül erre vagyok a legkíváncsibb: Malix® 36 (Jomi)
3-4 nappal a Tardibelle előtt érik.

Proseplan, a nemesítő oldalán

Google fordítóval kicsit magyarítva: Malix®36 híres a gyönyörű kinézetéről, nagy gyümölcsének színeződése messze felülmúlja a Tardibelle-t, teljesen kerek. Édes íze nagyon aromás. Nagy agronómiai potenciál, kiváló minőségű gyümölcsök.

Csak ez kapott 5 pontot aromára a videóban.
Youtube bemutató videó Proseplan fajtákról
3.perc körül.
A szerintem nem is rossz Melox 26 csak 2 pontot kapott.

Lesz rajta 2 szem. Furcsa, annyira szőrtelen, mint egy nektarin.
 




  2018.07.18. 09:40  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7636) hsz.-re     Olvasás  
  •   7637   
Avatar

terra alapító
 
Oltsd bele a másikba.(Adok szemzőhajtást.) Nálam az egyik fa Piroskát, Maria Biankát és Early Redhavent terem. Jól megvannak. ;)
 


  2018.07.18. 08:04  Hozzászólás  Válasz délkelet (7629) hsz.-re     Olvasás  
  •   7636   
Avatar

terra alapító
 
Ezzel én is hasonlóan vagyok, már érik a Redhaven, és már a Falvortop is majdnem kész. Még szerencs, hogy a Royal Sweet és a Lady Erica elhúzza a szezont legalább szeptember elejéig... Kell egy még későbbi nekem is, lehet, hogy a Tardibelle, lesz a befutó. Csak hova tegyem... :alvaka: :fejvaka: :alvaka: :mivanm:
 


  2018.07.17. 21:21  Hozzászólás  Válasz Jana11 (7634) hsz.-re     Olvasás  
  •   7635   
Avatar

---
 
Az idén lenne két nyaras, de nem volt termés rajta.
Amikor beszereztem, kb. 25 cm az oltási pontól volt egy tőből kitört ágacska, nem tulajdonítottam, nagyobb fontosságot neki.
Sajnos azon a ponton keresztül begombásodott (monília?) elhalt a szövet és le kellett vágjam. Drukkolok neki, hogy akkorát nőjön, hogy tudjak róla szemezni egy C29-be.
 


  2018.07.17. 20:48  Hozzászólás
  •   7634   


---
 
András, csak azért biztattalak, mert biztos hogy vannak nálatok is és nálunk is olyan egyedek vagy tájfajták,
amelyek érdekesek lehetnek, és jó tulajdonságaik alapján akár szaporításuk is célszerű lenne.
András, ha már így beszélgetünk, tavaly is kérdeztem, te itt a fórumon szinte elsőként szerezted meg a Carmela román
kajszifajtát. Mi lett vele kapcsolatban a tapasztalatod elsősorban íz, méret,termőképesség tekintetében, ha módodban állt az idén megkóstolni vagy megismerni tulajdonságait. Akár saját, akár vásárolt minőségben. Valahogy úgy felfutott itt anno a fórumon, Szerző kolléga is ajánlgatta,utána pedig nagyon elfelejtődött, semmi infónk nincs róla.
 


  2018.07.17. 20:29  Hozzászólás  Válasz Jana11 (7627) hsz.-re     Olvasás  
  •   7633   
Avatar

---
 
Jana, te nagyon jól gondolkozol. :) Szívesen megtenném, csak sajnos a piacon vettem 10 kg-t befőzésre, de nem ért be mire a tengerre kellett indulni, úgyhogy odaadtuk a sógorasszonynak. Hozzá már csak 5kg jutott, mert így féléretten is felséges volt.
Az eladót megkeresem, de szerintem már nem fog emlékezni a fajtára. Ő rózsakajszit mondott nekem, az illata stimmelt is, de a formája nem, ugyanis ez teljesen gömb formájú volt. Az érési idő is korai, a rózsakajszi úgy tudom augusztus elején érik.
Ennél finomabbat még eddig nem ettem :)

Ceglédi óriást még nem kóstoltam, mondják hogy finom. Megtörténhet. :)
 




  2018.07.17. 19:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (7629) hsz.-re     Olvasás  
  •   7631   


*
 
Így van ...rohamtempóban érnek /össze / a fajták...nálam is érik a Bianca ...is.
 


  2018.07.17. 19:10  Hozzászólás
  •   7630   


*
 
A héten szabin vagyok , így jutott némi idő némi takarításra , ráncfelvarrásra a hegyen ...és újabb döntésekre :hiha: ...eszerint a ÖSSZES őszit amit még lehet átalakítok katlan koronára.Továbbra is vallom, hogy jó az orsó és a többi fajnál marad is , viszont az őszinél az a legnagyobb problémám / a bogarakon kívül.../ hogy több menetben kell szedni és az orsók magassága miatt mindig létrázni kellene , a létra kihurcolása minden alkalommal viszont macerás...szóval katlan és a meglévő katlanokat is igyekszem kissé földközelbe hozni.
 


  2018.07.17. 19:06  Hozzászólás
  •   7629   
Avatar

---
 
Kezdem eszegetni a Maria Biancát. Ez az év nagyon gyors volt, minden nagyon hamar érett. Ezért is örülök most két fajtámnak, a R.Sweet-nek és a Tardibelle-nek, remélhetőleg ki lehet nyújtani velük a szezont legalább szept. közepéig (az idei évre gondolok).
 


  2018.07.17. 18:54  Hozzászólás  Válasz andras (7626) hsz.-re     Olvasás  
  •   7628   


*
 
A lady Cot kicsit türelemjáték...elég sokat kell várni , hogy az íze utolérje a színeződését, ami viszont nagyon korai.
 


  2018.07.17. 18:14  Hozzászólás
  •   7627   


---
 
"Tíz nappal ezelőtt ettem egy fajta kajszit, rettenetesen finom volt. Bihar megyéből hozták, egyik felén élénk piros bemosódással, kb 50g-k db., kicsi és duci maggal. Nagyon erős rózsaillatuk volt. Nem voltak teljesen érettek, még kemény volt a húsuk. Nem tudjátok mi lehetett?"

Én nem tudom, de talán neked kellene kapát-kaszát elhajítani és nyomozati szakaszba helyezni a rózsaillatú
barackot / kitől kaptad, kitől hozta, termelőt felderíteni, szemzőágat beszerezni, két év múlva fórumtársaknak
küldeni./ :lol:
 


  2018.07.17. 16:49  Hozzászólás
  •   7626   
Avatar

---
 
Finomakat mutogattok, megindul a nyáltermelés :)

Nekem is sikerült újdonságot kóstolni, kezd érni a Ladycottom ami fehér szilván van.
Igaz az egész inkább erőltetett menet, mert a sok esőtől némely megrepedezett és ott megtámadta a monília.
Ízre szerintem még nem teljes, finomabbat ettem már. Sokat hagytam rajtuk, átlagsúlyuk olyan 45g lehet, valószínű meg kell várjak egy másik termő évet, hogy igazán értékelni tudjam.
Másképp ízre így is finom, ha csak ez marad akkor is nagyon elégedett vagyok.

Tíz nappal ezelőtt ettem egy fajta kajszit, rettenetesen finom volt. Bihar megyéből hozták, egyik felén élénk piros bemosódással, kb 50g-k db., kicsi és duci maggal. Nagyon erős rózsaillatuk volt. Nem voltak teljesen érettek, még kemény volt a húsuk. Nem tudjátok mi lehetett?
 


  2018.07.17. 16:29  Hozzászólás  Válasz imre53 (7623) hsz.-re     Olvasás  
  •   7625   


*
 
Elkestel...en mar megettem azt a 2 szemet ami a Manonba szemzett agon volt :) ...de nalam nem volt ennyi fedoszine. Egyebkent jo lesz...koszonom megegyszer. :thumbup:
 


  2018.07.17. 07:04  Hozzászólás  Válasz imre53 (7623) hsz.-re     Olvasás  
  •   7624   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon szép barack (de megkóstolnám...), és remek leírás, gratulálok mindkettőhöz! :dejo: :dejo: :dejo:
 


  2018.07.16. 20:21  Hozzászólás
  •   7623   


---
 
Priscilla.JPG
Priscilla
Megtekintve 10101 alkalommal.


Fehérhúsú, július 2.-3. hetében érő őszibarck. Az édességét a finom savak teszik élvezetessé. A fehér őszikre jellemző enyhe kesernyés íz egy csodálatos harmóniát varázsol és a gyümölcs fogyasztásakor nem csak azért hajol meg az ember, hogy le ne egye magát, hanem egyben tisztelgés a Priscilla előtt. Teljes éréskor magvaváló.
 


  2018.07.15. 17:54  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7583) hsz.-re     Olvasás  
  •   7622   
Avatar

---
 
Ígértem, hogy beszámolok a Platifortwo szedésével kapcsolatban. Hát, nem egyértelmű a dolog: a többsége kocsányostul (és sajnos néha némi fás résszel is) jött le, a maradék kb. felét hibátlanul, a másik felét pedig kis sérüléssel tudtam leszüretelni.
 


  2018.07.15. 12:36  Hozzászólás
  •   7621   


---
 
Sikerült is egyet lencsevégre kapni a Royal Time-on. Eztán majd én is leKaratézom őket! :twisted:
poloska 055.jpg
------------------------
Megtekintve 10066 alkalommal.

 


  2018.07.15. 08:09  Hozzászólás  Válasz délkelet (7619) hsz.-re     Olvasás  
  •   7620   
Avatar

rendszer admin
 
Az ilyen oldalak túlnyomó többsége ha megnézed, tele van hirdetéssel.
Ezek a hangzatos szalagcímek igazából csak úgynevezett "megtekintés gyűjtők", ami csak arra jó, hogy minél többen nyissák meg az oldalt a reklámok (és annak bevétele) miatt.
Nem beszélve arról, hogy hallott valami ilye-olyan részleteket (a nagymama szomszédjának a keresztfiától, akinek az anyósa élettársának az öccse mesélte), amiből aztán összekerekít egy leírást, mintha az lenne a tök tuti megoldás.
Az a legjobb, amikor kiderül, hogy igazából köze nincsen a kertészethez, sőt lakótelepen a 7. emeleten lakik hosszú évek óta, hobbi kert, vagy nyaraló meg nincsen ... :hiha:

Ráadásul ezek a dolgok eléggé környezetfüggők.
Van, akinél hemzsegnek a poloskák valami miatt, és ez miatt például a szomszéd paradicsomán alig van egy-két darab, és az sem feltűnő.
Az egyik idegesen keres megoldást a poloskák ellen, amíg a másik egyszerűen nem érti, mi a baja annak a poloskákkal, pedig szomszédok.
És ezek a "csodaszerek" is egyik kertben akár látványosan is beválhat valami miatt, míg a másik kertben eléggé hatástalannak látszik. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2018.07.14. 21:14  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (7618) hsz.-re     Olvasás  
  •   7619   
Avatar

---
 
Van itthon többféle rovarölő permetszerem (többek között Karate is), de igazából arra voltam kíváncsi, érnek-e valamit azok a hangzatos szalagcímek, amelyek szerint mennyire könnyen is megvédhetők a növényeink a különböző kártevőktől. Megpróbáltam, de sejtettem az eredményt (illetve eredménytelenséget) Ennek ellenére senkit sem akarok lebeszélni a kísérletezgetésről.
 


  2018.07.14. 20:33  Hozzászólás  Válasz délkelet (7617) hsz.-re     Olvasás  
  •   7618   
Avatar

rendszer admin
 
Én a szomszéd asszony javaslatára vettem tavaly Karate 2,5WG permetezőszert, mert nagyon sok poloska volt a kertben, főleg kicsik, de nagyok is szép számmal.
10-kor nyitott a gazdabolt, majdnem nyitásra mentem.
Kis kiszerelésben is volt, egy zacsi 10 liter vízhez. Nagyjából 11 óra körül végeztem is a permetezéssel.
Délután 2 körül kimentem körül nézni, és bármilyen meglepő, egyetlen élő poloskát sem találtam a kertben a paradicsomok körül.
Azóta van mindig itthon legalább egy zacsival, hogy ha esetleg beindulnak, azonnal tudjak reagálni.
Az idén nálam nincsen (egyenlőre) poloska. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2018.07.14. 13:29  Hozzászólás  Válasz Mauzi (7615) hsz.-re     Olvasás  
  •   7617   
Avatar

---
 
Nemrégiben készítettem egy kis kotyvalékot poloskák ellen (neten találtam, a leírás szerint ha ráspriccelem a paradicsom levélzetére, elűzi őket onnan). Én nemcsak a levélzetet, hanem egy-két dögöt is megkínáltam vele. A hatás: kicsit prüszköltek, mint én, amikor a strandon a hideg vizes zuhany alá állok, aztán folytatták jól megszokott tevékenységüket. Lehet, hogy az volt a baj, hogy eleve szkeptikus voltam a hatását illetően? :nahat: :D
 


  2018.07.14. 11:54  Hozzászólás  Válasz Mauzi (7615) hsz.-re     Olvasás  
  •   7616   


---
 
A váci telkünkön rengeteg borsmenta nő, az előzőleg feltöltött laposbarackos fotó hátterében is az van. Mindig körbe szoktam nyírni őket a damilossal, idáig nem tudtam miért, de most kiderül jól csinálom? Nincsenek egyelőre rovargondjaim, csak el ne kiabáljam. :thumbup:

Amúgy az értékesebbnek, különlegesnek tűnő gazakat, virágokat is meg szoktam hagyni, ha nem konkurálnak a fákkal, ezért tart sokáig a fűnyirás :angry-banghead:

Egyes vélemények szerint nem jó, ha a fák alatt tiszta a talaj, mert a talajból érkező betegségeknek így akadálytalan útja van a fákig, jó ha van köztük valami növény, amiben megakadnak...
 


  2018.07.14. 05:01  Hozzászólás
  •   7615   
Avatar

---
 
Tegnap reggel volt a rádióban..Bozsik Gazda rovatában a darazsak elleni védelem szőlőben..Ő azt mondta a védekezésről hogy borsmenta növényből
készült lével kellene permetezni a szőlőt mert nem igazán szeretik az illatát a darazsak..nálam van a kertben és kevesebb a darázs is..vagy más miatt?...
Azt is mondta hogy elég ebből a növényből több helyre ültetni a szőlő közelébe és nem lesz darázsinvázió... :alvaka:
 


  2018.07.13. 20:06  Hozzászólás  Válasz délkelet (7612) hsz.-re     Olvasás  
  •   7614   
Avatar

terra alapító
 
Emlékszem rá! ;) Az évek óta lakatlan szomszéd házereszén, mellék épületén, kerti pavilonján annyi darázs lakott, hogy a mult héten az új tulaj, nem bírván velük megbírkózni bolti darázsölővell, hivatásos darázsírtókat hozatott. Állítólag rengeteg fészket elintéztek. Az eredmény meglepő - észrevehetően csökkent a szőlőket támadó darazsak száma.
 


  2018.07.13. 20:00  Hozzászólás  Válasz délkelet (7612) hsz.-re     Olvasás  
  •   7613   


*
 
Vittem én előbb is, de a bogár rengeteg és annyi csapdát nem tudok kirakni , hogy az összes abba másszon...
 


  2018.07.13. 19:05  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7611) hsz.-re     Olvasás  
  •   7612   
Avatar

---
 
Lehet, hogy elrontunk valamit. Egyszer Ali-bá írt egy nagyon megfontolandó hozzászólást (vagy mondta nekem), mégpedig azt, hogy nem akkor kell kirakni a szőlőhöz a darázsfogó csapdát, amikor már érik, mert ők sem hülyék és a lötty helyett nyilván a sokkal finomabb muskotályos bogyókat rágcsálják. Jövőre - ha nem felejtem el - már a színesedés kezdetén ott fognak lógni a csapdák a Royalokon. Illetve még ebben az évben is odateszem a később érő fajtákhoz.
 


  2018.07.13. 18:53  Hozzászólás  Válasz délkelet (7605) hsz.-re     Olvasás  
  •   7611   


*
 
Sztem mással nem érdemes próbálkozni , nálam is az vált be...már amennyire. Fogja a rózsabogarakat, a lódarazsakat is, de sajnos nem eleget. Sztem nincs annyi csapda ami elég lenne :( Jövőre kipróbálom a feromoncsapdát , de valszeg csak 1-2 db-ot veszek , mert amennyi kellene annyit nem éri meg megvenni...de kíváncsi vagyok mennyire hatásos.
 


  2018.07.13. 14:46  Hozzászólás  Válasz délkelet (7605) hsz.-re     Olvasás  
  •   7610   


---
 
Huh tegnap én is leszedtem és elfogyasztottuk a 3db első terrmését a glorynak, nagyon finom volt! :thumbup:
Sajnos nálam is kikezdték a rovarok.
Sajnos a magrol kelt kajszim nem túl jó, még éretten puhán is iszonyat savanyú volt a héja.
 




  2018.07.12. 22:26  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (7603) hsz.-re     Olvasás  
  •   7608   


---
 
Ha esténként néhányszor kap a levelzete egy kis vízpermetet az is segít a túlélés során.
Egyébként "Jó szerencsét" :D
 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég