Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.08.07. 20:15  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1721) hsz.-re     Olvasás  
  •   1722   


*
 
Attól függ mekkora piacra gondolsz...én úgy gondolom , hogy a jó körtéből még a barack mellett is tudnék többet eladni és ezek az olaszok piacos fajták , jók és szemre is tetszetősek...mondjuk én ugye nem piacozok , azoknak sózom el ., akikkel a munkám során amúgy is találkozok.Sanyit lenne érdemes megkérdezni , hogy a körte szerinte hogy megy a többi gyümölcs mellett , ő mégiscsak nagyban nyomja.
 




  2018.08.05. 12:48  Hozzászólás
  •   1720   


*
 
...és az újabb olasz nyári , a Coscia : Idén termett először /csak ráoltásom van belőle /. A mérete sztem ritkítva is jó közepes / a Tosca-nál kisebb / , de a csomókból látva sztem, ez is bőtermő lesz / ritkítani kell / , az íze finom , a Tosca-nál is édesebb. Ezek a nyári körték egyre jobban követelik a helyet...mivel az őszik több bosszúságot okoznak , mint örömet így erős bennem a késztetés , hogy a körtéket az őszik kárára bővítsem.
 


  2018.07.31. 17:21  Hozzászólás
  •   1719   


*
 
Egy érdekes helyre nőtt almát is találtam :lol:
 


  2018.07.31. 17:20  Hozzászólás
  •   1718   


*
 
Még egy kép a Tosca-ról...a Carmen mellett ez lesz a fő nyári fajtám, szép, jó, bőtermő...és könnyen el tudtam adni , már keresik, pedig még alig van belőle... :super:
 


  2018.07.31. 17:18  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1714) hsz.-re     Olvasás  
  •   1717   


*
 
...ha van vkinek esetleg Turandot ..., :$
 


  2018.07.31. 14:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (1701) hsz.-re     Olvasás  
  •   1716   


---
 
Búcsúkép a Clapp kedveltje fajtáról. A körtét, mint fajt leírtam a kertben. Nem működik. Ezt és a 'Császárkörtét' is kivágtam. Több nincs.

DSC00264.JPG
Clapp kedveltje 2018. 07. 31. (Szüret: kb. 18-án)
Megtekintve 10000 alkalommal.

 


  2018.07.25. 14:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1694) hsz.-re     Olvasás  
  •   1715   


*
 
Na ennyire szotyósodott a Carmen , besárgulva...nálam ennyi még elmegy :) Carmen kívül Carmen belül
 


  2018.07.25. 14:32  Hozzászólás
  •   1714   


*
 
Egyre jobban belezúgok az olasz nyári körtékbe, ahogy érnek a későbbiek úgy javul az állaguk is. Termőképességben sztem nagyon jók / már amennyire a ráoltásokból meg tudom állapítani/ .Most érik a 4-dik a sorban, a Tosca...nagyon jó, mondjuk a normális mérethez célszerű ritkítani , de ez mindegyikre igaz. balról : Clapp, Carmen, Tosca...kb ez a sorrend is köztük...ja leggyengébb a Clapp :) Tosca termőképesség.
Ezért is sajnálom, hogy a Turandot-t elbuktam /jó is lenne pótolni , kíváncsi leszek az idén oltott Norma-ra ebből a sorból...
 


  2018.07.21. 20:18  Hozzászólás  Válasz andras (1712) hsz.-re     Olvasás  
  •   1713   


*
 
Nincs ez a fajta nekem. :)
 








  2018.07.21. 12:09  Hozzászólás  Válasz suske76 (1707) hsz.-re     Olvasás  
  •   1709   


*
 
Ez jó hír :) ...remelem jövőre mar nalam is lesz..nagyon jól néz ki.
 


  2018.07.21. 11:44  Hozzászólás  Válasz suske76 (1707) hsz.-re     Olvasás  
  •   1708   


---
 
Isolda
Most kezd érni. Nagyon ízletes, leves, a magház körül sem kősejtes vajkörte.
Talán nem hajlamos szottyósodásra se.
Súlya kb 200 gramm.
 


  2018.07.21. 11:27  Hozzászólás
  •   1707   


---
 
IMG_0985.JPG
Dicolor
Megtekintve 10701 alkalommal.

IMG_1007.JPG
Isolda
Megtekintve 10701 alkalommal.

IMG_0978.JPG
Isolda
Megtekintve 10701 alkalommal.

IMG_0972.JPG
Isolda
Megtekintve 10701 alkalommal.

 


  2018.07.20. 11:01  Hozzászólás
  •   1706   


---
 
Felszámolás miatt ősszel el lehet vinni a következő alanyokat: Vadkörte, Vadkörte + K 40
 


  2018.07.18. 19:52  Hozzászólás  Válasz délkelet (1703) hsz.-re     Olvasás  
  •   1705   


*
 
Kell nemi rutin mire eltalalja az ember a megfelelo fogyasztasi allapotot :)
 




  2018.07.18. 18:48  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1702) hsz.-re     Olvasás  
  •   1703   
Avatar

---
 
Idén már nálam is termett pár darab belőle :dejo: Az előbb kettévágtam egy éppen színesedőt: teljesen egészséges belülről, viszont még kicsit várhattam volna a kóstolással.
 


  2018.07.18. 16:39  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1695) hsz.-re     Olvasás  
  •   1702   


*
 
Megneztem egy besargultat...igazad volt, van benne egy keves szotty...de meg elviselheto...viszont meg igy is jobb sztem mint a Clapp, foleg hogy ez korrekten botermo, az meg legalabb is nalam...nem.
Kicsit elobb kell leszedni talan, de nalam ennyi szotty meg belefér. :lol:
 


  2018.07.18. 13:26  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1700) hsz.-re     Olvasás  
  •   1701   
Avatar

---
 
Talán nem is gyengét... a második képen láthatók szerintem simán megérettek a szüretre, de nincs kizárva az sem, hogy már kicsit elkéstél vele. Az én Clapp-om már elpusztult, sajnos emiatt nincs összehasonlítási alapom. Viszont mivel az idén minden előrébb tart, ezért a július közepi szüret indokolt lehet (viszont szerintem mindenképpen jobban jársz, ha esetleg a kelleténél éretlenebbül is szeded le és várod az utóérését, mintha egy későbbi szedéssel a nagymértékű szotyósodást kockáztatnád.) Majd számolj be légy szíves a fejleményekről, szezon után :)
 


  2018.07.18. 10:52  Hozzászólás  Válasz délkelet (1353) hsz.-re     Olvasás  
  •   1700   


---
 
Közeleg az általad említett időszak és megint van néhány gyümölcs a fán (egy kukacos ma reggelre leesett, éppen úgy nézett ki, mint amit tavaly mutattam).
Itt tartunk:



Mit gondolsz, érdemes lehet megpróbálni egy gyenge szüretet?
 


  2018.07.18. 10:38  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1698) hsz.-re     Olvasás  
  •   1699   


*
 
Igen...a Turandotra is ugy emlekszem, hogy jo, kar, hogy elbuktam.
 




  2018.07.18. 10:13  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1696) hsz.-re     Olvasás  
  •   1697   


*
 
Ez a beszed :) ....es meg ott a Tosca is, meglatjuk az milyen lesz.
 


  2018.07.18. 10:11  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1695) hsz.-re     Olvasás  
  •   1696   
Avatar

terra alapító
 
Nos, van igazságod, mint mindig, gondolkodom róla... Nem tudom amúgy, hogy mennyi nyári körtére van kapacitása a családnak? A Mirandino jól fogyott, de kevés volt még rajta. A Carmen nagyon ízlik mindenkinek, de ezen sincs még sok. Lehet ebbe kellene még egy fajta a kettő között...
 


  2018.07.18. 09:19  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1694) hsz.-re     Olvasás  
  •   1695   


*
 
Nincs hely...rohej...erre talaltak ki a kombifat. Szotyosodik a Carmen ?? Én nem tapasztaltam, de vmikor teszek fel kepet felbe vagott termesrol.
 


  2018.07.18. 08:08  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1693) hsz.-re     Olvasás  
  •   1694   
Avatar

terra alapító
 
Jó fej vagy, de nincs hova tenni már, így is 9 körtefám van, több mint elég... Amúgy szedtem tegnap Carmen-t, azokat, amik már sárga alapszínt vettek fel (meg piros fedőszínt), és meglepve tapasztaltam, hogy szotyósodik. Ezek szerint hamarabb kell szedni?
 


  2018.07.17. 16:24  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1692) hsz.-re     Olvasás  
  •   1693   


*
 
Szégyellős kódisnak üres a tarisznyája.. ;)...barátok közt nem kunyerálás...azt gondoltam ez már nem lehet probléma :alvaka:
 




  2018.07.14. 13:38  Hozzászólás
  •   1691   
Avatar

---
 
Ajandekba kaptam ezeket a korteket, egy idos farol szarmaznak. Iden julius elejen erett. Valoszinu ez az amit itt a kornyeken "gyikfarku" kortekent is emlegetnek. Nem ismeros valakinek?
Nem szottyosodik belulrol ertevel, hanem inkabb olyan kremesse, kisse izetlenne valik. A hej es az az alatti 1 cm a legfinomabb.


IMG_5866.JPG
Gyikfarku korte 2.
Megtekintve 11985 alkalommal.

IMG_5869.JPG
Gyikfarku korte 1.
Megtekintve 11985 alkalommal.

 


  2018.07.13. 18:56  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1689) hsz.-re     Olvasás  
  •   1690   


*
 
Adhatok belőle vesszőt , de mint írtam is nagyon rövid a fogyasztási ideje és nehéz is belőni.Hamar kásás lesz.Amúgy, mint a többi nyári olasz is erőteljes növekedésű és bőtermő.Tosca, Carmen, Coscia lesz idén, a Turandot-t buktam, mert tavaly tőből letört /a mohóság büntetése.../ , Norma-t idén oltottam, az még pár év....jó lenne még az Aida, Boheme és a Falstaff....bár ez utóbbi már nem nyári.
 




  2018.07.08. 13:28  Hozzászólás  Válasz andras (1681) hsz.-re     Olvasás  
  •   1688   


---
 
Köszönöm a jókívánságot, viszont kívánom neked és a többieknek is.
Az az igazság hogy volt egy kis jégverés de szerencsére inkább csak a kajszikat csúfította el.
 


  2018.07.07. 11:09  Hozzászólás
  •   1687   


*
 
A mai mentésből az Etrusca körte jó lenne , meg szép, meg minden, de el kell találni a szedését , mert amikor már kezd átmenni világoszöldbe , hamar kásásodik /nem szotyósodás /...a Mantet almából csak egy ágam van ,de nem igazán jön be.Nagyon hamar kásásodik és van némi kesernyés háttéríze is.
 


  2018.07.07. 06:15  Hozzászólás  Válasz Szeri (1685) hsz.-re     Olvasás  
  •   1686   


---
 
Szívesen! A szappanos módszernek a viszonylag sűrűn ismétlés és a nagyon alaposság a lényege. És persze a megelőzés, mint annyi más esetben.
Ez tudja garantálni azt, hogy olyankor kapod el a károkozót, amikor még érzékeny korban van. Szinte (vagy nem is annyira szinte) látatlanban.
Írtam már erről valahol talán több esetben is. Ennek lesz aztán az a végeredménye, hogy egyszer csak azt veszed észre, hogy sokkal kevésbé van
jelen az adott faj, tisztább a kert.
Igen, ezt a megrázós, továbbmenős viselkedést jómagam is láttam már, de azért szerencsére nem mindegyiknél van így.
A ként ezúttal kifejezetten a riasztó hatás miatt írtam. Úgy tűnt az elmúlt években, hogy bizonyos fajokra és esetekben működhet.
Nem a kénlapra gondoltam... :lol: Elemi kén (mondjuk így  ) vagy jobb esetben mészkénlé formájában (de ennél észnél kell lenni!!!).
 


  2018.07.07. 00:05  Hozzászólás  Válasz andras (1684) hsz.-re     Olvasás  
  •   1685   


---
 
Jani71: Köszönöm a tippeket! :)
Tavaly ősszel kísérleteztem töményebb szappanos/mosószeres/kicsit olajos oldatokkal,
de nem volt meggyőző az eredmény, csak mikor a kísérleti alanyokat hátra fektettem, jól megmostam
hónalj tájékban is:), de a kulcsot így is csak azután adták be, mikor már ki sem látszottak a habból... :)
Sima spriccelések után megállt, majd kis küszködés után megrázta magát, s ment tovább.
A tiszta ként inkább taglózó, mint riasztó funkcióra értetted? :)
(Közben elképzeltem a kora nyári estéket, ahogy kénlapot égetve védem a barackokat...:)

Azért tavaly találtam egy igazi jó havert, aki nem finnyáskodott poloska témában. ;)
https://www.youtube.com/watch?v=NFqRrSO596w

andras: Köszönöm a linket és a tapasztalatodat!
Kifejezetten hasznos információk!

A száradó Startking fát ma kiszedtem, felaprítottam.
Talaj feletti része kéreg alatt szinte teljesen egészséges, a szú nyomok nem hatoltak mélyre,
a kéreghez közeli részben futnak.
Talajhoz közeli, de már alanyhoz tartozó részen elég vegyes színezetű
a törzs keresztmetszete, csatolok egy két friss képet, hátha kiderülhet,
mi volt a pusztulás fő okozója...


IMG_20180706_164005.jpg
Az ujjam előtt lévő darab most törött le belőle...
Megtekintve 12359 alkalommal.

IMG_20180706_164456.jpg
Talaj felett homogén világos volt.
Megtekintve 12361 alkalommal.

IMG_20180706_164028.jpg
------------------------
Megtekintve 12361 alkalommal.

 


  2018.07.06. 21:16  Hozzászólás  Válasz Szeri (1682) hsz.-re     Olvasás  
  •   1684   
Avatar

---
 
Ajánlom a következő linket: mek.niif.hu/14600/14681/14681.pdf

Nekem ezek közül Topázom, Batulom, Pinovám és Pónyikom van.
Topáz: kevés a tapasztalat, de a fája tényleg rezisztens. Gyümölcse éretten inkább savankás mint édes, tárolva édesedik.
Pónyik: Tapasztalatom szerint védelmet igényel. Régebb rezisztensebb volt, a mai időben sok minden kikezdi, de úgy általában nem kényes faj. Íze jellegzetes, nem hasonlítható más almáéhoz. Én szeretem, az egyik legjobb léalma. Decemberig tartható, a magháznál befeketedik majd romlani kezd.
Batul: Jó édes, de ez is jellegzetes ízű, ha még nem ettél el sem tudod képzelni, nem a szokványos almaíz. Rezisztens faj, sokáig tárolható.
Pinova: Finom édes, egy hibája: gyümölcse érzékeny a lisztharmatra (mint az "apukája" a Golden Delicios), de csak szépséghibának tudható be.


Még megemlíthetem a Budai Domokost. Ezzel nem fogsz mellé, nagyon finom, de az édessége mellett a savassága is jelentős. Nagyon sokáig tárolható. :)
 


  2018.07.06. 19:17  Hozzászólás  Válasz Szeri (1682) hsz.-re     Olvasás  
  •   1683   


---
 
Már csak magamat ismétlem: egyszer(-kétszer...) próbáld ki a szappant! :thumbup: Nagyon alaposan.
Némi kísérletezés után esetleg a kén is bekerülhet a képletbe (külön). Nem ígérem meg, de lehet, meg fogsz lepődni. ;)
A kísérletezés a növények kéntűrésére vonatkozik. Esetleg szóba jöhet még a neemolaj emulgeátorral használva. Hatásosnak találtam a poloskák ellen.
 


  2018.07.06. 14:13  Hozzászólás  Válasz andras (1681) hsz.-re     Olvasás  
  •   1682   


---
 
Ismertek olyan fajtát almából, ami megfelel a következő pár “apró” kritériumnak... ?

Lehetőleg mutasson valamilyen ellenállást lisztharmat, varasodás és tűzelhalás terén,
édesebb ízvilágú, s ha ezek stimmelnek, akár még kompromisszumra is hajlandó
lennék érési idő és tárolhatóság terén... :D


Nem titok, szeretném megúszni (kiskerti szinten) a termesztést évi egyetlen lemosózással.
+Időt és a “kézi”munkát tudom vállalni ilyen kis keretek között.
A kertben általánosságban eddig is így jártam el, pl. tafrinás leveleket inkább lecsipkedtem,
tetvek ellen ha kellett átcsoportosítottam egy marék katica lárvát, vagy jön a metszőolló és
az új frizura, ha végképp szükséges... :)
Gyümölcsfák törzsén a kétoldalú ragasztó/hernyóöv is megfogott sok ízeltlábút.
Almamoly esetében feromoncsapdával próbálkozom.
Igazából mindig van új kihívás, ami egyben fejtörés is...
Most épp a poloskákkal nem jutok dűlőre. Idén már korán erősen felszaporodott a márvány,
s gyakran 3-4 lógott pl. egyetlen szem cseresznyén... így azt a pár 10 szemet is teljesen
élvezhetetlenné tették, ami beérett volna. A madaraknak is csak pár szem maradt,
még a cseresznyelény is szinte kiszorult. :)
Tavaly még nagyrészt megelégedtek a paprika+paradicsommal, mostanra mindent megtalálnak.
Barackokat még éretlenül kóstolgatják, málna, szeder, alma, körte...
Kis piszkok amúgy, mert ahogy közelítek hozzájuk, átmásznak a gyümölcs másik felére, ha pedig
lepöckölöm őket, viszonylag messze repülnek, s jellemzően megússzák.
Próbáltam erős, kétoldali ragasztóval hozzájuk érni, de nehéz rajtuk felületet fogni, így megúszták,
de valamit ki fogok rá találni, hogy összegyűjtsem.
Totális rovarölőt nem fogok használni, féltem a hasznos rovarpopulációt, plusz a környezetemben mindenhol
jelen van, s nem tart nekik semeddig sem pár métert repülni a kerítésen... Esetleg valami csali növény jöhetne
még szóba talán, amit mindennél jobban kedvelnek...
Poloskával kapcsolatban van valakinek hasznos ötlete, vagy tapasztalata?
 


  2018.07.06. 13:19  Hozzászólás  Válasz suske76 (1679) hsz.-re     Olvasás  
  •   1681   
Avatar

---
 
Érdekes fajtáid vannak és szép a termés. Az Úr őrizzen meg a jégtől.
Kérlek majd számolj be a Freedomról, nagyon kíváncsi lennék rá.
Nekem is volt, de kirágta az egér, így nem volt alkalmam megkóstolni.
 


  2018.07.06. 12:58  Hozzászólás
  •   1680   


---
 
IMG_0792.JPG
Wilstons red Jonaprince
Megtekintve 12637 alkalommal.

IMG_0801.JPG
Wilstons red Jonaprince
Megtekintve 12637 alkalommal.

IMG_0783.JPG
Ariwa
Megtekintve 12637 alkalommal.

IMG_0777.JPG
Melodie
Megtekintve 12637 alkalommal.

 


  2018.07.06. 12:49  Hozzászólás
  •   1679   


---
 
IMG_0765.JPG
Fragrance
Megtekintve 12644 alkalommal.

IMG_0761.JPG
Sampion
Megtekintve 12644 alkalommal.

IMG_0758.JPG
Freedom
Megtekintve 12644 alkalommal.

IMG_0754.JPG
Rajka
Megtekintve 12644 alkalommal.

 


  2018.07.05. 17:44  Hozzászólás  Válasz andras (1677) hsz.-re     Olvasás  
  •   1678   


---
 
Kedves andras, délkelet és baby-lon!

Köszönöm a gondolatokat, tippeket és meglátásokat!
A héten szeretném kiszedni, s alaposan szemügyre venni.
Beszámolok, ha találok rajta valamilyen érdekességet...
 




  2018.07.04. 21:02  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1674) hsz.-re     Olvasás  
  •   1676   
Avatar

---
 
Még nem. A fák nagyja most öt éves.
Az első három évben nem szoktam termést hagyni rajtuk, a negyedik évi termést pedig elajándékozom :)
A fák lassan nőnek, gyenge a földem és a pockok is nagyon garázdálkodnak. Több mint 30 fa esett már áldozatul, ezen felül van amit késleltettek.
 


  2018.07.04. 19:43  Hozzászólás  Válasz Szeri (1671) hsz.-re     Olvasás  
  •   1675   
Avatar

---
 
A szú többnyire a legyengült fákat támadja meg, ezért nem ő a fő bűnös szerintem (nekem nagyon régen teljesen egészséges kajszikat is tönkretett, mire kezdőként rájöttem, hogy az a nyavalyás tehet róla). Elsődleges akkor lenne, ha tele-tele lenne apró lyukakkal a törzs.
 




  2018.07.04. 09:15  Hozzászólás  Válasz Szeri (1671) hsz.-re     Olvasás  
  •   1673   
Avatar

terra alapító
 
Biztosan nem tűzelhalás, akkor már fekete lenne minden levél. Nem látszik menthetőnek. Okozhatja a szú, de én fogadni mernék, hogy a gyökerével van valami....
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég