Télálló déligyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.09.14. 15:24  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1238) hsz.-re     Olvasás  
  •   1244   


---
 
Lang meg egy Li aminek az őzek lehántották a kérgét.
Több éves olasz oltványokat vettem. Szoktak virágozni,de csak egyszer termett 3 szemet 3 éve az egyik.
A legrégebbit 5 éve ültethettem. Sose volt rajta termés. Elegendő napot kapnak, az első években locsoltam is őket.
Nálam is lassan nőnek. Amit jót írnak róla csak azt nem tapasztaltam meg.

Érdemes szerinted ültetni vagy hanyagolható a termés ?
 


  2018.09.13. 21:00  Hozzászólás  Válasz 123János (1242) hsz.-re     Olvasás  
  •   1243   
Avatar

---
 
Köszi... remélhetőleg jövőre is terem gyümölcsöt, mert virágrügy elég bőségesen van rajta (az annonacin meg túlzottan nem idegesít)
 


  2018.09.13. 20:32  Hozzászólás  Válasz délkelet (1241) hsz.-re     Olvasás  
  •   1242   


---
 
Érdekes, hogy teljesen olyan a gyümölcs, mint az oltvány Prima 1216 gyümölcse, pedig annak magonca termett ilyen szép gyümölcsöket.
Dratulálok a szép terméshez.
 


  2018.09.13. 18:48  Hozzászólás
  •   1241   
Avatar

---
 
Tegnapelőtt lepottyant az utolsó paw is (a legelső aug. 23-án). Mind a nyolcról készült dokumentáció, mégiscsak az első saját termés :) Akik ettek belőle, elismeréssel nyilatkoztak az ízéről - kivéve a fiam és a lányom - bár talán az volt a legkevésbé finom a többiek közül, amit ők kóstoltak.
004.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.

006.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.

009.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.

002.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.


003.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.

001.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.

004.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.

007.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.



006.JPG
------------------------
Megtekintve 9572 alkalommal.

 




  2018.09.11. 23:53  Hozzászólás  Válasz csehrigo (1235) hsz.-re     Olvasás  
  •   1239   


---
 
IMG_4598.JPG
Aszalódó termés
Megtekintve 9571 alkalommal.

Sokkal szebb mint amilyen finom,édeskés,a magja körül nagyon enyhén savanykás,keményen ropogós,de a fán is kezd aszalódni. Az illata gyümölcsös-ecetes. Olyan alma szerű ize van,csak nem olyan leves és nem annyira édes. Szerencséte nem volt kukacos,az eso hatasara megrepednek a termesei. Aszalva finom meg ha a fagy megcsipi akkor pikáns mazsola ize lesz(nem tudom más hallott már e erről...)
 


  2018.09.11. 23:42  Hozzászólás  Válasz csehrigo (1235) hsz.-re     Olvasás  
  •   1238   


---
 
IMG_4580.JPG
------------------------
Megtekintve 9565 alkalommal.

IMG_4606.JPG
Lang
Megtekintve 9565 alkalommal.

IMG_4605.JPG
Lang
Megtekintve 9565 alkalommal.

Milyen fajtád van? Nállunk az első 2 évben nem termett,csak virágzott. Azt mondják virágzás idején sok foszfort és káliumot igényel,hogy sokat kössön. Jó a szuperfoszfát is. Szereti az öntözést és a trágyás földet. Nállad árnyékban vannak? Nállunk idén csak 30 centit nőtt. Mennyi idősek a fáid?
 


  2018.09.11. 12:27  Hozzászólás
  •   1237   
Avatar

terra alapító
 
Megkezdtük a mini-kivi szüretet. Szép fokozatosan érik. Nagyon finom, édes-savas kivi íz, a gyerekek rajonganak érte. A Jumbo még nem érik, csak az Issai és a Ken's Red.
 


  2018.09.11. 11:58  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1234) hsz.-re     Olvasás  
  •   1236   
Avatar

terra alapító
 
Szép nagynak látom a termését. A fára akasztott leírás szerint (nagyítóval olvastam) október az érésidő. (!) Ez ilyen év. (A felhsználást nem tudtam elolvasni.)
 


  2018.09.11. 10:43  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1234) hsz.-re     Olvasás  
  •   1235   


---
 
Úgy néz ki, hogy ez a szar csak nálam nem hoz termést !
Viszont gratula neked. Irigység van.
Mekkora a termése? Amit én egyszer kóstoltam az olyan kissé szivacsos volt, alma ízű és a színe halvány fehér némi halványzölddel.
 


  2018.09.06. 15:19  Hozzászólás
  •   1234   


---
 
IMG_4473.JPG
Lang
Megtekintve 9254 alkalommal.

Már tényleg érik a jujuba,a nyari termeseknel sokkal finomabb:
 


  2018.09.04. 18:44  Hozzászólás
  •   1233   
Avatar

terra alapító
 
Megkóstoltam ma egy érettnek látszó jujubát, és nagy meglepetésemre finom édes volt. Először érzek ilyen ízt benne, évről évre finomabb. Az első termés után majdnem kivágtam...
 


  2018.08.30. 07:57  Hozzászólás
  •   1232   


terra alapító
 
Na, igen, hajlamosak vagyunk az alanynevelést kifelejteni a "mikor terem először" témában, igaz, csemete vásárlással megspóroljuk, de minek venni, ha kínlódhatok is vele.
Amúgy teljesen véletlen, hogy elvetettem a magokat (4 db) párom, nagy kupac egyéb zöldségmaradékkal bedobta a tyúkoknak, nem kellett nekik :-( , talán egy hétig is ott voltak a tyúkudvarban mikor összeszedtem és a kuka helyett ledugtam őket a földbe..... még gondolkodom, hogy kell e nekem újabb gond

Köszi a válaszokat!
 


  2018.08.29. 17:52  Hozzászólás  Válasz csehrigo (1218) hsz.-re     Olvasás  
  •   1231   


---
 
A Balaton északi partján, enyhén meszes talajban.Kapott tavasszal NPK 15-15-15-öt és ha ott vagyok, rendszeresen öntözöm. Egyébként ma jöttem meg. Úgy néz ki, hogy idén is lesz rajta, igaz csak pár db. Ezeket korábban nem vettem észre a lombkoroában.
 


  2018.08.29. 13:41  Hozzászólás  Válasz 123János (1229) hsz.-re     Olvasás  
  •   1230   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem az oltvány sem terem sokkal hamarabb. Eleve 2-3 éves lótuszokat szokás beoltani, onnan még legalább 3-4 év mire terem. Én tavasszal oltottam egy három éves lótuszba, most 30 centis az oltvány. Innen még sokára csuklok tőle... ;)
 


  2018.08.29. 13:32  Hozzászólás
  •   1229   


---
 
Ezek a magoncok nem valószínű, hogy a telet túlélik, ezért levél hullás után felszedném. Nekem van egy öt éves magoncom, cserépben neveltem elő és legalább már két éve kiültettem a kertbe. Már 160 cm. magas, de még egyszer sem virágzott. Öt éves oltvány már biztos terem, a magonc első termésre még éveket kell várni. Átlagnál jobb a fagytűrése ezért megtartom, de a kései termőre fordulás (8-9 év) miatt érdemesebb oltványokat telepíteni.
 


  2018.08.29. 12:21  Hozzászólás  Válasz tp329 (1227) hsz.-re     Olvasás  
  •   1228   
Avatar

---
 
Válaszolni szerettem volna, ismét mellényomtam a gombnak.
Tehát: elég sok, főleg alanynak használt lotus magot vetettem már el, de mindig csak egy hajtás fejlődött belőle (célszerűbbnek tartanám azért lotus mag beszerzését, vetését és arra oltani nemest, mert a lotus jóval fagytűrőbb a nemesnél). Kíváncsiságból természetesen megtarthatod ezt a kis növényt - mások is próbálkoztak már gyümölcsből kiszedett maggal történő szaporítással -, de én mindenképp felszedném, mert bármilyen gondos takarás mellett is nagyon jó eséllyel elfagy (hacsak nem segítesz rá fűtéssel, ami nem valószínű).
 


  2018.08.29. 11:34  Hozzászólás
  •   1227   


terra alapító
 
Sziasztok!
Datolyaszilva ügyben kérdezek.
Kikelt 2 mag a kertben (ajándékba kapott termésben volt, fajtát nem tudom), most olyan 3-5 levelesek.
Télire kint maradhatnak szalma takarással vagy jobb felszedni és bent teleltetni?
Az egyik úgy néz ki, hogy több csírás, 4 hajtás nő ki a földből. Föld alatti sérülés és elágazás okozza vagy lehet, hogy valóban több csírás, mint pl. a citrusok? (még nem piszkáltam) ha több csírás, hogyan tovább? Lehet belőle 4 növényt "csinálni"

Mennyi idő múlva terem, ha terem, illetve van értelme várni vagy átoltás?

Köszönöm!
 


  2018.08.27. 11:45  Hozzászólás
  •   1226   


---
 
Más,van valakinek mirtuszdiója szabadföldben? A termést nem szokta sose beérlelni?
 


  2018.08.23. 23:46  Hozzászólás
  •   1225   


---
 
Újraolvastam a kérdést,értem már.Nem tudom megmondni melyik fűrészporhoz hasonlit,a lényeg h nem volt lédús és íze sem...
 




  2018.08.22. 19:59  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1222) hsz.-re     Olvasás  
  •   1223   
Avatar

terra alapító
 
Melyik fűrészporához hasonlít az íze? Tölgy? Fenyő? Akác? Esetleg ecetfa? Nem mindegy! ;)
 


  2018.08.22. 15:07  Hozzászólás
  •   1222   


---
 
IMG_4258.JPG
Lang
Megtekintve 8752 alkalommal.

IMG_4258.JPG
Lang
Megtekintve 8752 alkalommal.

Erik a jujuba?! Fűrészporízű:
 


  2018.08.17. 11:06  Hozzászólás  Válasz Alibá (1220) hsz.-re     Olvasás  
  •   1221   


---
 
Most irigység van, mert az én növényeim évek óta nem akarnak teremni. Nőni se nagyon.
Eddig messze a legrosszabb vétel volt. Kivétel nélkül minden más gyümölcsfa többet tud, mint a Jujuba.
(az irigység nálam azt jelenti, hogy nem elbitorolni akarom, hanem, hogy nekem is legyen) Már kezdek lemondani róla. A leghitványabb növényeim !
 




  2018.08.16. 18:56  Hozzászólás
  •   1219   


---
 
Én úgy tudom mindegy milyen földben van a jujuba. Talajjal szemben igénytelen. Nállunk agyagos a talaj de láttam már homokos földben is,azt sztem jobban szereti.
 


  2018.08.15. 08:28  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (1215) hsz.-re     Olvasás  
  •   1218   


---
 
Milyen földben van a fát,hogy 80 db termést hozott? Öntözted,trágyáztad?
Nekem a fáim nem teremnek.
 






  2018.08.03. 16:54  Hozzászólás
  •   1215   


---
 
Van egy Lang jujubám, tavaly hozta az első termését. Nem volt sok kb. 80 db. lehetett, de méretes terméseket nevelt ki.
Az idén viszont egy szem sem lesz rajta. Egyedüli fa. Ez is alternálni fog talán.Van ez irányú tapasztalat.
köszönettel Zoli.
 


  2018.08.02. 05:49  Hozzászólás
  •   1214   


---
 
Az idei tapasztalat szerint a néhány méterre levő termő korú Tipo ágai lefagytak, a törzs hajtott ki, a Rojo Brillante viszont tövig lefagyott, a föld felett fakadt csak ki. Véleményem szerint is rizikós ezeket nálunk termeszteni.
 


  2018.07.30. 08:12  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1212) hsz.-re     Olvasás  
  •   1213   


---
 
Szeretném én is a Rojo Brillante kákit a kertembe, mert jó ízű és ahogy olvasom nem potyogos fajta. A gond csak az, hogy a téltűrő képessége még a Tioét sem éri el. Becsehelyen otthonra talált, de ez sajnos nem igaz az ország nagy részére.
 


  2018.07.29. 23:08  Hozzászólás
  •   1212   


---
 
A legjobb fajta datolyaszilva a spanyol,rojo brilliante,szerintem azt kell erőltetni,legalábbis mi azt fogjuk...A magyar ültetvényben(becsehely is az a fajta van)... Azért jó mert sok termést köt és nem dobálja le,azt mondják,bár lehet semmi újat nem mondtam...
 


  2018.07.13. 19:31  Hozzászólás  Válasz 123János (1210) hsz.-re     Olvasás  
  •   1211   
Avatar

---
 
Ezt nem tudtam, a Brillantevel szerencsére működött. Sharont elég régen ettem, mostanában nem is láttam.
 


  2018.07.13. 19:26  Hozzászólás  Válasz délkelet (1209) hsz.-re     Olvasás  
  •   1210   


---
 
Természetesen igazad van,ha jól megpuhul a gyümölcs, akkor a legfinomabb. Bolti gyümölcsök közül csak a Rojó Brillante érik almával puhára a Sharon kemény marad .
 


  2018.07.13. 18:48  Hozzászólás  Válasz 123János (1203) hsz.-re     Olvasás  
  •   1209   
Avatar

---
 
Kóstoltam már aszalványt, de nekem nyersen sokkal finomabb (a kemény boltit is alma közé szoktam rakni, sokat javít az ízén szerintem)
 


  2018.07.13. 18:11  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1204) hsz.-re     Olvasás  
  •   1208   


---
 
Köszönöm. Örülök, hogy sikerült az oltás, ha másik fát is szeretnél jövőre, akkor tudod az elérhetőségemet.
 






  2018.07.13. 10:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (1202) hsz.-re     Olvasás  
  •   1205   
Avatar

terra alapító
 
Kicsit aggályosnak érzem a fa hordót a föld alatt, nem fog megtelepedni rajta a gomba?
 


  2018.07.13. 10:24  Hozzászólás  Válasz 123János (1199) hsz.-re     Olvasás  
  •   1204   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon szépek, gratulálok! Köszönöm az oltóvesszőt, gyönyörűen növekszik azóta is az egy megmaradt oltás.
 


  2018.07.13. 04:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (1200) hsz.-re     Olvasás  
  •   1203   


---
 
Tavaly az év utolsó napajaiban fogyott el a Costata, addig teljesen puhára érnek a gyümölcsök ládában. Betárolás: a gyümölcsöket egyesével sorban a csészelevelekkel lefele hideg kamrában tárolom. Szerintem január végéig is lehetne tárolni, de annyi még soha nem termett, hogy evvel kisérletezzek.
Az almák érése során felszabaduló etilén gáz gyorsítja az érést, ezért legjobb külön helyiségben tárolni. Erre ha nincsen lehetőség, akkor lehető legtávolabb egymástól kell tárolni és persze a tároló helyiség szellőztetése is késleltetheti az érési folyamatokat. Costatából kiváló aszalvány készíthető. Már kisérleteztem a szóba hőmérsékleten egészben aszalással. A meghamozott gyümölcsök 10-12 nap alatt megaszalodnak.
 


  2018.07.12. 21:36  Hozzászólás  Válasz silvanus (1201) hsz.-re     Olvasás  
  •   1202   
Avatar

---
 
Novobalt tőzegem van még egy fél zsáknyi (úgy 100 liter). Vannak 30 literes hordócskáim, alul pár helyütt kilyuggattam őket (valamikor növényvédőszert tároltak bennük). Úgy terveztem, hogy ezekbe megy a tőzeg és ha elfogadható méretet ér el az áfonya, akkor beültetem és földbe ásom karimáig. Nem tudom, hogy helyes-e az elképzelésem. Mivel tápozol? - a savanyú talajt szerető növények tápanyag-utánpótlásával kapcsolatban mindig bajban vagyok (a sima tőzegben van egyáltalán tápanyag?)
 


  2018.07.12. 21:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (1192) hsz.-re     Olvasás  
  •   1201   


---
 
Nálam az áfonya évek óta savanyú tőzegben van és citromsavval savanyított vízzel locsolom, eddig bevált. Vettem egy bála savanyú tőzeget, középen kettévágtam és fóliával együtt beástam a földbe, de előtte villával megszurkáltam a fóliáját, ami alulra kerül. Ebbe a tőzegbe ültettem az áfonyát és savas vízzel locsolom (kb.3-5 g citromsav/10 l viz), hetente egyszer tápoldatozom.
 
silvanus


  2018.07.12. 20:03  Hozzászólás  Válasz 123János (1199) hsz.-re     Olvasás  
  •   1200   
Avatar

---
 
Köszönöm :) Ezek szerint közelítőleg másfél hónapos szezonnal lehet kalkulálni + esetleg ha hideg helyen tudnám tárolni egy részét (ami ugye nekem legfeljebb a közel-távoli jövő a gyümölcsszüret vonatkozásában), akkor úgy két hónap körül lehet?
 


  2018.07.12. 19:05  Hozzászólás  Válasz délkelet (1198) hsz.-re     Olvasás  
  •   1199   


---
 
DSC01229.jpg
------------------------
Megtekintve 8018 alkalommal.

DSC01225.jpg
------------------------
Megtekintve 8018 alkalommal.

Nikta most


Az érésidő változó leghamarabb a Nikita érik, már szeptember vége október elejétől szüretelhető. Nikita íz tekintetében a legjobb, renkivül aromás édes. Nem baj, hogy kisebb csak sok teremjen. Costata érik a légkésőbb, általában nem tudom november közepéig fán tartani, mint Zotya papa, mert addig megfagyna. Tavaly még késő ősszel is szép napos volt az idő és nagyon finom lett a Costata, de nem minden évben érik ennyire tökéletesre.
Vanigliát egyszerre szüreteltem a Costatával, de legalább 15-20 nappal hamarabb fogyasztható, mint a Costata.
 


  2018.07.12. 17:08  Hozzászólás  Válasz 123János (1196) hsz.-re     Olvasás  
  •   1198   
Avatar

---
 
Tekintélyes gyümölcsmennyiséged lesz, gratulálok! :thumbup: A különböző fajták mennyiben teszik lehetővé a fogyasztási idő széthúzását? (vagy éppen az eltérő hőmérsékleten tárolás?)
A kéregrepedés nálam is okozott gondot, de nemcsak kakinál, hanem kivinél is - úgy tűnik, hogy ez az egyik legkritikusabb pont a téli fagyok mellett. Eddig több évben is kukoricaszárral próbáltam védeni őket, de valószínűleg felhagyok vele és inkább a jobb fagytűréssel rendelkező fajtákat részesítem előnyben (Rosseyanka, Nikita, Szputnyik ill. lehet, hogy kapok innen a fórumról Gora Rogers oltóvesszőt). Ha ezek megmaradnának takarás nélkül - persze fiatal korukban azért ezeket is illik védeni - akkor a többi vagy megmarad a csirkézéssel, vagy nem (hátha lesz legalább pár egymást követő enyhébb tél, ahogy mondtad).
 




  2018.07.12. 07:12  Hozzászólás  Válasz délkelet (1195) hsz.-re     Olvasás  
  •   1196   


---
 
Szépek. A csirkézés kicsit kevés védelemnek fiatal csemeték teleltetéséhez. Annyira nem tudod védeni, hogy egy kémény téli elfagyástól megvédd a fákat, de ha szerencséd van és most egy darabig nem lessz kemény tél sokat tehetsz a jövőjük érdekében. Mikor vége a mélynyugalomnak és megindul a nedvkeringés a tél végi hőingadozás kéregrepedést okozhat. Én több réteg papírba csomagoltam a fák törzsét még tavaly is,erre kötök még egy zsákot.
Most vannak a termőkorú fáim 5. télen túl elfagyás nélkül. Nyilván szerencsém is volt, mert az elmult télen még a füge sem fagyott vissza, de első termés csak 10-15 darab lessz, mert sok áttelelő virágbimbó elfagyott. Datolyaszilvából most várható az első nagy termés, 300-400 darab gyümölcs.
 


  2018.07.11. 18:47  Hozzászólás
  •   1195   
Avatar

---
 
Akik szórakoznak velem (az utcaiak közül a maradék kettő):
013.JPG
Costata
Megtekintve 7803 alkalommal.

014.JPG
Nikita
Megtekintve 7803 alkalommal.


Az igazság kedvéért el kell mondani, hogy ezek csak tavaly lettek kiültetve és csak csirkézve voltak.
No de a következő három már évek óta játszik velem elfagyás tekintetében:
007.JPG
Lycopersicon
Megtekintve 7803 alkalommal.

008.JPG
Tipo
Megtekintve 7803 alkalommal.

010.JPG
Hana Fuyu
Megtekintve 7803 alkalommal.


Viszont utóbbiak olyan szépen néznek ki az új hajtás nevelésekor, hogy szinte nem is bánom az állandó újrakezdést :lol:
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég