Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.09.02. 15:21  Hozzászólás
  •   1772   


*
 
Hogy minden napra jusson mérgelődni való...a tűzelhalás pár nap alatt kivégezte a fiam fáját. Igaz ő nem kérte , én testáltam rá.Ez ugyanis egy Pónyik , ami Bolyai Farkas kedvenc almája volt...mivel a fiam is jó matekos ,/a fát meg ajándékba kaptam /rátestáltam...idén volt rajta pár szem , ez több mint bosszantó / plusz buktam egy beleoltott Herma nevű fajtát is / :(
 




  2018.09.02. 14:28  Hozzászólás
  •   1770   
Avatar

---
 
Sziasztok,
Tudtok segíteni beazonosítani ezeket?

Bosc.jpg
------------------------
Megtekintve 10147 alkalommal.


Hardy.jpg
------------------------
Megtekintve 10147 alkalommal.


Ilonka.jpg
------------------------
Megtekintve 10147 alkalommal.

 




  2018.08.31. 18:59  Hozzászólás
  •   1768   
Avatar

---
 
Evelina. Egy kis kompakt fám van belőle. A gyümölcsei nekem nagyon tetszetős színezetűek és a fa mellett elhaladva roppant kellemes, diszkrét illatot árasztanak. Ízéről még nem merek nyilatkozni, mert még csak pár darabot termett tavaly:
005.JPG
------------------------
Megtekintve 9891 alkalommal.

 


  2018.08.30. 20:03  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1755) hsz.-re     Olvasás  
  •   1767   


---
 
Oh köszönöm a hazsnos tanácsot.
Megpróbálom majd akkor feltenni a dombra, ott száraz homokos a talaj, hátha az bejön majd neki :thumbup:
Egy vadalanyra oltott is van ezen a lenti részen, kíváncsi leszek hogyan fog viselkedni majd. /ezt egy öreg fáról oltottam, nem bolti/
Többi almám nagyon szép, Jeromine most terem elsőre csodaszép, majd hozok képet.
Cordelia is hozott egy szép példányt. :)
 


  2018.08.30. 18:58  Hozzászólás  Válasz firpolino (1765) hsz.-re     Olvasás  
  •   1766   


---
 
Itt van egy érdekes oldal a beszerzési forrással együtt. Érdemes átolvasni

http://gyumolcseszet.kertk.szie.hu/sites/default/files/files/REZIALMAK.pdf
 


  2018.08.30. 13:01  Hozzászólás
  •   1765   


---
 
Itt van egy érdekes cikk a régi fajtákról:

http://uh.ro/kepriport/814-regorzotttitokkerulteloegymedeseripincebol/detail/31649-medeseralmai05ufojpg?categ=0
 


  2018.08.30. 12:59  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1762) hsz.-re     Olvasás  
  •   1764   


---
 
A négy öreg Jonathánból az egyiknek sajnos nagyon beteg a törzse, belülről korhad az egész fa. Egyelőre még terem, de előbb-utóbb nem fogja bírni az élet megpróbáltatásait. Azon gondolkodtam, hogy valamilyen régi, különleges ízvilágú almát kéne majd ültetnem helyette, amelyet nem lehet a piacon kapni. Csak azt nem tudom, melyik régebbi felelne meg a legjobban annak a követelménynek, hogy ne szakaszosan teremjen, ne hulljon a termése, ne 10 év után forduljon termőre.
Budai Domokos, Batul neve merült fel, de azok állítólag hajlamosak hullásra.
 


  2018.08.30. 12:50  Hozzászólás  Válasz Alibá (1761) hsz.-re     Olvasás  
  •   1763   


---
 
Próbálom őket nagy becsben tartani, és állandóan figyelni, mire lenne még szükségük. Sajnos nem tudom, hogy a Jonathán melyik klónjai lehetnek, mert az előző tulajdonos ültette őket.Amikor 2012-ben megvettem a területet, kifejezetten rossz állapotban voltak, nem teremtek, a koronájuk teljesen el volt seprűsödve, ágaik egy része rákosodással küzdött. Aztán nagy lelkesedéssel kezelésbe vettem őket.Azóta sokat javult a helyzet, másodvirágzásukat élik.
A kisebb Jonathánokat (MM 106-os alanyon) én ültettem, ők JonathánbM41-ek. A régebbiek viszont vad alanyon életerősebbek, termékenyebbek. Legalábbis ezen a talajon.
Egyébként október elején szokott lenni a szüret. Addigra még színesebbek lesznek.
 


  2018.08.30. 12:16  Hozzászólás  Válasz firpolino (1759) hsz.-re     Olvasás  
  •   1762   


---
 
firpolino, én is tegnap többféle almám közül is a jonatánt ettem a gyümölcsösben. Jelenleg kb 8-10 almafajtám van, ami terem, de egyik sincs ízben még közelében sem, beleértve a Gálát is. A Gála egy pici édesség meg parás, és semmi több. Pár éve már itt kifejtettem, hogy a Gálának meg a Pink Ladynak iszonyú jó a marketingje, de nincsenek olyan finomak szerintem, mint a Jonatán.
 


  2018.08.30. 11:31  Hozzászólás  Válasz firpolino (1759) hsz.-re     Olvasás  
  •   1761   
Avatar

terra alapító
 
Szépen van rajta és jól színeződöttek. (Az ilyen almámat 6,5 felett annó - 1970-86 - körszedettként nyugati exportra vitték. A 288 fa kétharmada Jonathán, egyharmada Starking volt.) A Jonatán a kedvenc almám.
 


  2018.08.30. 10:14  Hozzászólás  Válasz firpolino (1759) hsz.-re     Olvasás  
  •   1760   


---
 
A legelső kép is a vadalma alanyra oltott Jonathán, csak távoli nézetből.
 


  2018.08.30. 10:13  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1755) hsz.-re     Olvasás  
  •   1759   


---
 
IMG-3283-alma.jpg
------------------------
Megtekintve 9983 alkalommal.

Nekem van több Jonathán almafám is kifejezetten nehéz, kötött agyagtalajon. Az a tapasztalatom, hogy a vadalma alanyra oltott Jonathánok nagyon szépek, jól érzik magukat ezen a talajon is. Az MM 106-os alanyra tett Jonathánok viszont gyengén fejlődnek, sőt szakaszosan teremnek.

Én például a lisztharmatot sem érzem olyan nagyon komoly problémának. Legalábbis nálam eddig különösebb kárt nem okozott. Permetezni természetesen kell őket, de nem többet mint a mellettük lévő Sampion almát. Aztán lehet, hogy a végén kiderül, hogy az is kényes fajta permetezés szempontjából.

Nemrég vettem a piacon Gála almát. Nem rossz, de nálam a Jonathán az igazi ízélmény. Persze aki az édesebb almákért van oda, az biztos nem ért velem egyet.

Íme néhány kép a vadalma alanyra oltott fa egyikéről és terméséről.


IMG-3285.jpg
------------------------
Megtekintve 9983 alkalommal.

IMG-3284-alma2.jpg
------------------------
Megtekintve 9983 alkalommal.

 




  2018.08.29. 12:28  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (1756) hsz.-re     Olvasás  
  •   1757   
Avatar

---
 
Én az egyiket Bosc kobaknak, a másikat talán Fétel apátnak látom, a bajuk pedig minden bizonnyal az, hogy kukacosak.
 


  2018.08.29. 09:57  Hozzászólás
  •   1756   
Avatar

rendszer admin
 
Van a kertben két "örökölt" körtefa.
Nem tudom, milyen fajták.
Az egyik hasonlít a vilmoskörtére, de annál jóval kisebb.
A másikat meg tényleg nem tudom .... passz!

A gondom ezzel a másikkal van.
Éretlen, és még kő kemény.
Viszont (de szó szerint) egyik napról a másikra bebarnul, megrohad, és lepottyan.

Most leszedtem mindegyiket, gondoltam kipróbálom, hogy vajon beérik-e, ha a konyhában a polcra kirakom(??).
Aztán ez lett belőle ... :(

20180829_104549.jpg
Így néz ki a fán, mint egy érőben lévő szép körte ...
Megtekintve 9971 alkalommal.

20180829_104436.jpg
Így néz ki leszedve majdnem mindegyik, ha félbe vágom ....
Megtekintve 9971 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2018.08.29. 07:13  Hozzászólás  Válasz Totya (1754) hsz.-re     Olvasás  
  •   1755   


---
 
Totya, a te környékeden és talajodon a Jonatan alma nem lesz jó. Az a gyengébb, homokosabb nyírségi
talajt kedveli, felétek csak szenved. Egy igazi gombás betegsége van, a lisztharmat, de az nagyon.
A csökött, deformált almák is ennek számlájára írhatók, valamint tápanyagfelvételi gondok /valami hiányzik
a talajodból. Egyébként az agrárképzésben is úgy tanítják, hogy a gyümölcs /főleg alma/ fák lisztharmatos
fertőzése egyben kondicionális problémát jelez.
 


  2018.08.28. 19:17  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1752) hsz.-re     Olvasás  
  •   1754   


---
 
Fiatal fák, Jonathán M41 ez a gyári boltban vehető fa, olyan 5éves lehet.
Másik amin láttam az Red Jonaprince 2 éves első terméses M9-en.
Szegényeket kicsit elhanyagoltam, sajnos nagyon kevés időt tudtam kint lenni főleg tavasszal, többin nem látok bajt.
Jonathán egyébként szerintem átoltásra kerül tavasszal, minden nyavaja van rajta nem vesződök vele.
Köszi a segítséged! :)
 


  2018.08.28. 05:58  Hozzászólás  Válasz Darorr (1750) hsz.-re     Olvasás  
  •   1753   


---
 
Darror, így előzetesen annyit, hogy a Pink Lady igen késői érésű alma. Magyarország déli területein is október végén érik, győződj meg róla, hogy tényleg azt a fajtát látod. Az alma esetében mivel késő őszig a gyümölcs fejlesztésével és érlelésével foglalkozik a fa, az őszi alvószemzés megfelelő időszakáig még nagyon fejletlenek szoktak lenni a szemzőrügyek.
Jobb a tavaszi szemzés, vagy inkább oltás.
 


  2018.08.28. 05:54  Hozzászólás  Válasz Totya (1751) hsz.-re     Olvasás  
  •   1752   


---
 
Totya, hogy segíthessek, légy szíves megírni a fajtát, fák méretét kb. és mennyi idősek.
 


  2018.08.27. 19:48  Hozzászólás
  •   1751   


---
 
Sziasztok :wave:

Az mitől lehet, hogy 2 almafámon pici és deformált almák fejlődtek csak? :roll:
 


  2018.08.27. 17:33  Hozzászólás
  •   1750   


---
 
Másik faluba költöztünk és itt van tőlem 2km-re egy alma ültetvény,teli Pink Lady fákkal.Van valakinek esetleg aki tudna küldeni nekem szemzőágat? Mert ha nincs akkor most itt az alkalom valahogy "szerzek" vagy ágat vagy fát.Próbálok majd képeket felrakni ha lesz elég türelmem.Érdekesség:3hétre rá mi után nálunk le érett,láttam Carmen körtét a boltokba 2,69-2.99 euro-ért/kg.
 


  2018.08.24. 10:11  Hozzászólás
  •   1749   
Avatar

---
 
Először termett a Napoca (Kolozsvári) körte, szép méretesek, kíváncsiságból helyenként négyesével hagytam, nem ritkítottam és így is elég nagyokat (160-170g) termett. Szakasosan érik, nálam már egy hete éreget. Finom, könnyed, nem bonyolult ízvilágú. Húsa roppanós, kásásodásra kevésbé hajlamos. Ez egy négyes csokorból van, elsőnek érett közülük, 183g.


20180824_082707.jpg
Naopca körte
Megtekintve 9361 alkalommal.

 


  2018.08.20. 19:11  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1747) hsz.-re     Olvasás  
  •   1748   


*
 
Asszem kapnak egy kis Mospilan+Karate kombot...nem szivesen , de szedesig meg elmeletileg belefer.
 




  2018.08.20. 12:40  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1745) hsz.-re     Olvasás  
  •   1746   


*
 
Ha lemegy a barack..kb 1 het...mennek a bogarak a kortere...muszaj leez elobb leszedni....vagy permetezni...
 






  2018.08.17. 15:53  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1742) hsz.-re     Olvasás  
  •   1743   
Avatar

terra alapító
 
Comice körte esetleg.

"Szeptember közepétől szedhető, kifejezetten nagy méretű (akár 260 grammos!), gömbölyded alakú, vajszerűen olvadó húsú, lédús, aromás, édes, illatos gyümölcsű, friss fogyasztásra a legszebb, legjobb, prémium minőséget adó fajták közé tartozik! Erős növekedésű, jó tűrőképességű, bőven termő körteváltozat, mely francia eredetű, az olaszoknál is igen népszerű, és hazánkban is terjedőben van!"
 




  2018.08.17. 14:24  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1740) hsz.-re     Olvasás  
  •   1741   


*
 
Az elso nincs, de sztem ranezesre a masik ketto se...
 


  2018.08.17. 13:13  Hozzászólás
  •   1740   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok!

Fajta-azonosításhoz kérek segítséget.

Concorde-ként vettem, de nem az:



Szerintem vagy Téli esperes, vagy Nemes Krasszán, vagy Társulati esperes.

Bármilyen segítséget megköszönök!
 


  2018.08.16. 20:59  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1736) hsz.-re     Olvasás  
  •   1739   


---
 
Mindenkinek nagyon köszönöm a gyors válaszát !

Nem adtam már évek óta az almának semmilyen trágyát így nitrogént sem kap ! Mégis nagyon jól nő. 5 éve már elültettem,de biztos, hogy a nemes rész legalább 2 éves volt amikor ültettem + 1 évvel több az alany.
Idén lett volna egy termés rajta,de belemászott valami fránya jószág. Bocsánat,mert hát virágzott a fa, 3 db volt rajta. MIndösza za bosszant, hogy másnál a harmad ekkora fa is terméseket hoz.

Próbálok türelmes lenni még :-(

Jól van, akkor mindegyik hajtás végét visszacsípem.

Azt hittem jót teszek a rügyek fejlődésének ha most locsolok.
 


  2018.08.16. 18:56  Hozzászólás  Válasz andras (1737) hsz.-re     Olvasás  
  •   1738   


---
 
Dehogyis van baj, csak megmosolyogtatni akartalak, emlékszel, mikor a kajszikról mondta, hogy nem szabad felajánlani neked új fát a fórumon. Az idén meg a gyönyörűséges Lady-cot kajszi biztosan neki is nagyon kedvére volt.
 


  2018.08.16. 18:46  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1735) hsz.-re     Olvasás  
  •   1737   
Avatar

---
 
Jana, nincs semmi baj a feleségemmel, szereti a gyümölcsfákat.
Csak időnként túlzásba viszem, ilyenkor van ritkán egy kis baj. :)
 


  2018.08.16. 18:38  Hozzászólás  Válasz csehrigo (1732) hsz.-re     Olvasás  
  •   1736   


---
 
csehrigo, ahogy Ali-bá írta, hidd el jól csinálod. Vannak alanyok és fajták, és az ő közös tulajdonságaik is, melyek
hajlamosak inkább nőni, mint teremni. Ez igaz almánál, baracknál, szilvánál is.
Ezekre a legjobb orvosság az augusztusi metszés, és a rögzíthető ágak minél közelebb lehajtása a vízszinteshez /letörés nélkül, a lehetőségekhez képest/, mert ekkor alakulnak ki rajtuk virágrügyek, termőrügyek. Ha meghagyjuk függőlegesen fölfelé törni, akkor a csúcsi hajtásrügyek dominanciája következtében csak nő, nő, és nem gondolkodik termőrügyben.
Még két apró javaslat, ne nagyon nyomd a nitrogén műtrágyát ha lehet, illetve az ághegyeket is 2-3 centiméterrel csípd
vissza,még most.
 


  2018.08.16. 18:31  Hozzászólás
  •   1735   


---
 
Andras, remélem ebben az évben a feleséged békül a gyümölcsfákkal és a fórummal is. Tudod, anno..
Az idén csodaszép gyümölcsöket /kajszit és ezt az almát is/termesztettél. :dejo:
 


  2018.08.16. 17:13  Hozzászólás  Válasz csehrigo (1732) hsz.-re     Olvasás  
  •   1734   
Avatar

---
 
Ha majd sárgászöld, hosszúkás almát terem és banán ízű lesz, akkor Sir Prize-od van. :)
Ha vadalanyon van akkor 5-7 év után terem.
A kálium alapú műtrágya is segít.


sir price.jpg
------------------------
Megtekintve 9420 alkalommal.

 


  2018.08.16. 16:13  Hozzászólás  Válasz csehrigo (1732) hsz.-re     Olvasás  
  •   1733   
Avatar

terra alapító
 
Jól csinálod :dejo: , a lekötözés előbb-utóbb sergít. Ha jóindulatú a fa akkor előbb ;) , ha makrancos akkor utóbb :O . Légy még 1-2 évig türelmes vele. (Ha akkor se terem , fogok ajánlani drasztikusabb módszert.)
 


  2018.08.16. 15:24  Hozzászólás
  •   1732   


---
 
Van egy nem tudom milyen fajtájú almafám. Talán Granny vagy Golden esetleg banánízű. Úgy kaptuk ! Sárgát vagy zöldet fog teremni. Oltvány.

Nem hoz virágot a fa pedig már nem pici. elérte a 3 métert is egy másik ága. Felfelé törő.
Lekötöztem az ágait 1 hete,hogy segítsem a termőrügyek kialakulását. A metszéshez nem értek,de kicsit megcsipkedtem Eltávolítottam ami befelé nő, túl közel vannak egymáshoz.
Ha nem metszem meg nem hoz virágot, amikor tavasszal metszettem nem hozott virágot, amikor nyár végén vágtam sem hozott következő évben virágot.
Azt írják az augusztusi metszés a termőre metszés,mert segíti a termőrügyek kialakulását. Meg azt is olvastam, hogy még mindig jobb rosszul metszeni, mint nem metszeni.
Nagyon szépen nő.Erős fa.

Mit csinálhatnék,hogy virágozzon végre?

Van egy vadkörte alanyú vérkörtém is, ami csak erősen felfelé nő. Alig akar elágazódni. Amikor tavasszal feleztem a vesszőket csak egy-egy hajtást hozott és nő az ég felé. Virágozni ez sem akar, de az nem is nő olyan lendületesen, mint az alma. Ez is kissé széthúztam madzaggal,kb 45 fokos szögbe valamelyik ,,ágát", hajtását jobban is.
Valami ötlet?
 




  2018.08.14. 17:01  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1728) hsz.-re     Olvasás  
  •   1730   


*
 
Az mas :) a Vili utan nekem is az oszi-teli fajtak jonnek...hogy melyik lesz az elso...na azt nem tudom :lol:
 






  2018.08.14. 14:36  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1726) hsz.-re     Olvasás  
  •   1727   


*
 
Hat az meg raer...sztem.
 




  2018.08.12. 19:38  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1724) hsz.-re     Olvasás  
  •   1725   


*
 
Asszem lassan én is leszedem...mielőtt a poloskák rácuppannak...
 




  2018.08.11. 14:18  Hozzászólás
  •   1723   
Avatar

---
 
Üdvözlök mindenkit !

Segítséget kérek alma ügyben , Pink Lady szemzőágat szeretnék kérni , cserébe valami ritka almafajtát tudnák küldeni , email-es megegyezés alapján .

Köszönettel !
 
derűs napot !


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég