Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.11.23. 13:19  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7986) hsz.-re     Olvasás  
  •   7987   
Avatar

terra alapító
 
Több év időveszteség az oltáshoz képest a gyökereztetés és semmivel sem kevesebb idő megcsinálni.

Itt a módszer képekben: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=109728231&t=9048304 (én így csinálom)

Tőkét visszavágom és a kihajtott vesszőket mikor egyforma vastag az oltóvesszővel, akkor beoltom.
1. kép. viszavágott tőke, kihajtott vessző (ápr vége, május eleje)
2. kép. hajtás levágása, behasítása
3. kép. oltócsap ék alakra vágása (faragása, nem lényeges az egyszeri vágás)
4. kép. oltócsap alnyba helyezése
5. kép. bekötözés rugalmas oltószalaggal szorosan
 


  2018.11.23. 11:45  Hozzászólás  Válasz Alibá (7985) hsz.-re     Olvasás  
  •   7986   


*
 
Már lecsonkoltam őket...Délkelettel is beszéltem erről az átoltásról , de időm se nagyon lesz rá , meg mint írtam is a szőlő csak amolyan mellékes nálam. Amit vele beszéltem az esetleg a vesszőgyökereztetés , azt esetleg megpróbálom.
 


  2018.11.23. 10:46  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7984) hsz.-re     Olvasás  
  •   7985   
Avatar

terra alapító
 
Szóval a szőlő : igazából helyem sincs rá ... úgy, hogy a régebbiek közül vágok ki haszontalanokat.

Ne vágd ki a meglévő tőkét. Oltsd át tavasszal és nyersz 3-4 évet. Már az oltás évében megmutathatja a termése, hogy mit oltottál. (Zöldbe-fás oltás, nagyon egyszerű!)
 


  2018.11.23. 10:23  Hozzászólás  Válasz Imikert (7983) hsz.-re     Olvasás  
  •   7984   


*
 
Mivel most elég csendes a fórum talán nem számít, hogy kicsit szétoffoljuk :)
Szóval a szőlő : enni szeretem, de foglalkozni vele nem annyira. Az elmúlt évben azért a sok jónak tűnő fajta és a többiek lelkesedése persze felkeltette a figyelmemet , így pár darabot én is kipróbálok, de igazából helyem sincs rá ,meg kapacitásom se nagyon , így ebből valóban csak pár darab lesz , úgy, hogy a régebbiek közül vágok ki haszontalanokat.
A csere-bere : mivel kaptam fordítási-ügyintézési segítséget így valszeg sikerül külföldről oltóvesszőket vennem. Igaz ezek nem kifejezetten új fajták , de körtéből újat nagyon nehéz beszerezni ill. a régiek között is vannak-lehetnek jó fajták. Találtam egy német gyűjteményes oldalt, ahol összegezve van fajonként a fajtalista+ a gyüjtők , elérhetőséggel . Én 3-nak írtam /pontosabban irattam.../ , 2 válaszolt és egyik már le is van fixálva, de sztem a másikkal is összejön. Igaz költségekkel együtt annyira nem olcsó , de olcsóbb, mint ha oltványt vennék és azért 1 oltóvesszőből több helyre is lehet oltani. A másik lehetőség az angol Nemzeti Fajtagyűjtemény , ez húzósabb, de mivel idén ugye nem vettem fákat így bevállalok innen is pár vesszőt. Ezzel a gyűjteményes fajtákat lezárom...a jövőben tényleg csak az új /mondhatni kurrens /fajták megszerzése lesz motiváció....ha érdekel mikre gondolok /alma, körte/ megírom majd :)
 


  2018.11.22. 20:34  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7982) hsz.-re     Olvasás  
  •   7983   
Avatar

---
 
A talán soha nem látott száraz ősz engem is elbizonytalanított , amolyan 'pesszimista optimizmussal ' - ültetek de nem túl bizakodóan az értelmét.
A másik meg , hogy most kell megszerezni - ki tudja meddig lesz rá lehetőségem . Bár nem ide tartozik , de a szőlő terveim kevésbé sikerültek , ezért jövőre több irányú párhuzamos rendeléssel tudnám biztosítani. Amúgy te szőlővel nem is foglalkozó ??
Amit viszont szeretnék gyümölcs fronton jövőre - véleményezni a fórumon saját tapasztalatom alapján olyan fajtákat - pl. ő.barack- ami nem igen szerepelt a írásaitokban , hogy úgy érezzem - én is teszek valamit a közösségért , mert sokat kaptam belőle már.
Meg a csere-berét a jövőben is érdekesnek tartom , mint újabb kihívást - ahogyan te is .
 
derűs napot !


  2018.11.21. 21:05  Hozzászólás  Válasz Imikert (7975) hsz.-re     Olvasás  
  •   7982   


*
 
Nekem rendhagyó őszöm van/volt...huszonvalahány éve ez az első ősz, hogy nem vettem 1 azaz egy db fát sem / igaz rajtam kívül álló okból hiúsult meg egy szervezkedésem...sajnos a segítő eltűnt.../ és szintén kb ennyi ideje, hogy nem is ültettem egy db fát sem /ez is rajtam kívül álló okból , pedig a mini faiskolámban ott az anyag...de sajnos a régóta tartó szárazság miatt a föld beton állapotú, így minden marad tavaszra, ami viszont szívás...sajnos /.
Így az oltványok helyett most oltóvesszőkre fókuszálok ,némi segédlettel külföldről...ez 17 körte és 4 almafajtát jelent ill. még van pár itthoni lehetőség is ebben a faj-körben....
 


  2018.11.21. 19:08  Hozzászólás  Válasz délkelet (7980) hsz.-re     Olvasás  
  •   7981   
Avatar

terra alapító
 
Általánosságban azt lehet mondani, hogy legérzékenyebbek a nektarinok, utána a sárga húsúak és legkevésbé a fehér húsúak.
 


  2018.11.21. 18:19  Hozzászólás  Válasz csehrigo (7979) hsz.-re     Olvasás  
  •   7980   
Avatar

---
 
Belekotnyeleskedem, aztán majd Ali-bá megerősít vagy megcáfol: a fehér húsúak kevésbé fogékonyak a tafrinára (ezt nemcsak olvastam, hanem tapasztaltam is)
 


  2018.11.21. 17:37  Hozzászólás  Válasz Alibá (7972) hsz.-re     Olvasás  
  •   7979   


---
 
Nem tudom, hogy a fehér és a sárga húsú fajták között mi a különbség a betegségeket illetően.
A tafrinára mennyire fogékony? A lapos barackom szerelmes belé ! Annyira,hogy inkább átoltom.
 








  2018.11.20. 20:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7974) hsz.-re     Olvasás  
  •   7975   
Avatar

---
 
Más téma ,: Az eddigi szlováknál a rendelés nem jött össze , nem is lényeg - a DM -től meg van a Bergeval kajszi, a másik szlováktól Joganta szilva és lesz Reliance őszi is - amiről jók a vélemények világszerte. :super: Meg lesz olaszból pár barack január végén - ha nem fagy meg. Ennyivel talán be is fejezem a beszerzést - ideje lenne már ! :palinka:
 
derűs napot !


  2018.11.20. 15:57  Hozzászólás  Válasz Imikert (7967) hsz.-re     Olvasás  
  •   7974   


*
 
Az enyém nem ilyen , annak a hússzíne is olyan , mint a héjszín , kár, hogy ízre meg semmi... :(
 


  2018.11.20. 15:56  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7964) hsz.-re     Olvasás  
  •   7973   


*
 
Azért kipróbálhatod, hátha neked...tudod ízlések és pofonok. Az Angeleno nekem se jött be , nagyon kései, ha nem ilyen ősz lenne , mint az idei talán be se érne...ízre meg..semmi. Én idén szemeztem bele normál szilvákat.
 


  2018.11.20. 11:02  Hozzászólás  Válasz csehrigo (7971) hsz.-re     Olvasás  
  •   7972   
Avatar

terra alapító
 
Kb. annyira kényes /csak/, mint a többi fehérhúsú. Az őszibarack nem igényel külön megporzást, nem kell vele foglalkozni.
 


  2018.11.20. 10:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (7966) hsz.-re     Olvasás  
  •   7971   


---
 
Akkor jó,mert ültettem egyet.
Mennyire kényes fajta ?
Van a kertben 2 féle parasztbarack meg egy lapos amit vagy teljesen vagy részben átoltok.
Ez elegendő lesz a megporzáshoz?
 




  2018.11.19. 19:33  Hozzászólás  Válasz Jana11 (7968) hsz.-re     Olvasás  
  •   7969   
Avatar

---
 
Mondjuk úgy, hogy átmenetileg nálam tároltad ... mehet vissza belőle, tavasszal úgyis metszenem kell. Baby-lonnak is jut, ha kér belőle.
 


  2018.11.19. 19:14  Hozzászólás
  •   7968   


---
 
A korábban létező két fajta japánszilvámon az volt a tapasztalat, hogy valóban nagyon sok dupla és gyönyörű apró
fehér virágot hoz. Ugyanakkor mindkettőnél tapasztaltam, hogy még a korábbi kajsziknál is sokkal korábban virágzanak, emiatt
Magyarországon a termésbiztonság igen kicsi. Volt egymás után akár 2 év is, hogy a tél végi, tavaszi visszatérő fagyok után semmi termés. Ezt is vállalni kell hozzá. Betegségek inkább a kajszihoz hasonlítanak mint a hagyományos szilvákhoz.
Még baby-lon-nak annyit üzennék, hogy Ali-bá és délkelet barátoknál talán még megvan egy korábbi jó fajta japánszilvám
/amit kóstoltál/, nekem már sajnos nincs, én is tőlük próbálok majd visszaszerezni belőle, ezt a fajtát javaslom, nagyszemű és finom.
 


  2018.11.19. 18:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7963) hsz.-re    Olvasás  
  •   7967   
Avatar

---
 
cernyj-princ-1000x800.jpg
------------------------
Megtekintve 13398 alkalommal.

Talán 5-6 éve ,hogy vettem a Sieberz -től kajszilvát akkor árult előszőr azt , de a fajtaneve nem volt megadva . 2 éve majdnem kidobtam mert nem találtam elég finomnak , meg a rengeteg virágból csak pár szemet nevelt meg. Az idén is csak 6 szem volt rajta ,de az íze igen jó lett , így megmarad amig él . Érdekes rövid száron dupla nagy fehér virágja van általábanTeljesen ilyen mint ez. Forrás :http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/medzidruhov%C3%A9-hybridy/marhu%C4%BEo-slivka-%C4%8Dernyj-princ
 
derűs napot !






  2018.11.19. 08:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7963) hsz.-re     Olvasás  
  •   7964   
Avatar

terra alapító
 
Köszi, akkor csak az első kettőből kérek... Az Angelino fát akarom átoltani, mert semmirevaló. Szeretnék egy jó japánszilva szerűséget, hibrid is jöhet...
 


  2018.11.18. 20:11  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7957) hsz.-re     Olvasás  
  •   7963   


*
 
Azért egy szubjektív vélemény /nem lebeszélni akarlak , mert , mint írtam is szívesen adok oltóvesszőt / : A Black Splendor még nem termett , a Flavor tavaly hozott 2 szemet , ebből állapítottuk meg , hogy érdemes tartani , idén teljesen lefagyott a virága . A fekete kajsziból két fajta volt, csak érésidőben különböztek...nos ez sztem teljesen értéktelen fajta , ami pozitívum benne az a színe /héj+ hús /. Ízben nulla , féléretten kicsit savanykás , éretten olyan...semmilyen , érés kezdetén még elvan , de ahogy puhul potyog rendesen . Én az egyiket , amiből teljes fa volt idén kivágtam , a másikból csak rászemzések voltak , de nagy részét eltávolítottam , egy fában hagytam, " ha már van " felkiáltással...de sok jövője nincs.
 




  2018.11.15. 18:52  Hozzászólás
  •   7961   


---
 
Nem tudom figyeled é baby-lon, hogy amit előterjesztettél kívánságokat az a terrán fél nap alatt megvan.....
 




  2018.11.15. 16:12  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7957) hsz.-re     Olvasás  
  •   7959   


*
 
Az első nincs, a tobbibol szivesen. :)
 


  2018.11.15. 15:11  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7957) hsz.-re     Olvasás  
  •   7958   


---
 
Ha megerősödik a fácskám, fekete kajszi szemzőt jövő augusztusban tudok küldeni.
 


  2018.11.15. 14:27  Hozzászólás
  •   7957   
Avatar

terra alapító
 
Kedves Barátaim! Keresek oltóvesszőket tél végére az alábbi fajtákból:

Spring Blush kajszi
Black Splendor japánszilva
Flavour Supreme japánszilva
Fekete kajszi (bármelyik fajta)

Cserébe sokféle oltóvesszőt tudok kínálni!
 


  2018.11.13. 22:15  Hozzászólás  Válasz Imikert (7952) hsz.-re     Olvasás  
  •   7956   


*
 
Mondjuk az én gumim nem tudom melyik fajta , ezt még apu vette jó 30 éve...tévedésből /ill. sztem mást akart venni, de végül is jó, hogy ez lett belőle /...de ettől még tény, hogy befőttnek kiváló...és én még frissen is elrágom :)
 


  2018.11.13. 22:13  Hozzászólás  Válasz Imikert (7952) hsz.-re     Olvasás  
  •   7955   


*
 
A Priscilla idén 2 szemet termett...hát majd esetleg visszakeresem , hogy írtam e róla...igazából ennyi termésből még sokat nem tudok megállapítani...rossz biztos nem volt...
 


  2018.11.12. 20:07  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7953) hsz.-re     Olvasás  
  •   7954   
Avatar

---
 
Teljes mértékben elfogadom a véleményed , már csak azért is , mert te ismered ezeket a fajtákat és érdemben tudsz jellemzést mondani.
Mifelénk viszont alternatívák / érdektelenség / híján többnyire maradnak a régi fajták .
Hogy szemléltessem a helyzetet - a falumban talán egyedül nálam található egy-egy újabb vagy ritka darab - itt nem érdekli már az embereket a hobbikert. Nagyban meg , őszibarackkal kevesen foglalkoznak azok is régi fajtákkal .
 
derűs napot !


  2018.11.12. 19:29  Hozzászólás  Válasz Imikert (7952) hsz.-re     Olvasás  
  •   7953   


---
 
Azért én szívesen részt vennék egy gumibarack összehasonlító kóstoláson, ahol résztvevők a Babygold 6, vele kb egy időben érő Andross, vagy az előtte lévő sajátjaim, a Guadalupe és JALON. Mind a 3 eléggé verte a Ghiaccio-t, ami szintén nem rossz, de egymás után kóstolva ezek a sárgák sokkal ízletesebbek. A jégbarack úgy jó, ha már egyrészt teljesen érett és nem eszel mellé más barackot :)

Friss fogyasztásra ezek a gumik kicsit kemények. Nekem a csúcs idén meglepetésre az Extreme Great lett, fehérek közül a Extreme Moon, laposok közül a Guayox 35 és a Plane Top. Csupa késői..
 


  2018.11.12. 18:29  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7948) hsz.-re     Olvasás  
  •   7952   
Avatar

---
 
Új nemesítés ide,új nemesítés oda : megnyugtató számomra , hogy a babygold 6 -osnak továbra sincs párja - mármint aroma szempontjából - a gumik között ! :dejo:
Az alföldön általános vélemény , hogy befőttnek a Babygold sorozatból 6 -os a legízesebb , ahogy mondják : " ez mindet veri " :super:

Atifoci ! Ha már itt vagyok , érdeklődöm - a Priscilla termett már neked ? Véleményed ? Az időben érők között hová sorolnád , ill. jobb-e ? Köszönöm a válaszod előre is ! :udvozlet:
 
derűs napot !


  2018.11.11. 21:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (7949) hsz.-re     Olvasás  
  •   7951   


*
 
Igen....mondjuk rohadt sokáig a fán tartható...meg utána se puhul, úgyhogy biztos lehet találni vele egy időben érő gumit :)
 




  2018.11.11. 16:43  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7945) hsz.-re     Olvasás  
  •   7948   


*
 
Megkóstoltam a Ghiaccio befőttet , hogy mit is tud :) Szóval állagban tudja amit a gumibarack , aromában halványabb , viszont talán még annál is édesebb...szóval el fog fogyni , de azért a gumit nem veri...mondjuk lehetne vegyesen rakni...
 




  2018.11.11. 11:56  Hozzászólás
  •   7946   


---
 
Sziasztok!
Őszibarackot hozat esetleg valaki?Szívesen beszállnék!
Köszönöm!
 


  2018.11.10. 12:55  Hozzászólás
  •   7945   


---
 
November közepe lassan és még ilyen zöld a levél a fákon, már amit hetekkel ezelőtt nem fújt le a szél.


CC42D744-592E-455E-B252-F9AA5A876FE7.jpeg
------------------------
Megtekintve 13936 alkalommal.

 


  2018.11.07. 18:49  Hozzászólás  Válasz Alibá (7938) hsz.-re     Olvasás  
  •   7944   


---
 
Köszi, igyexem megfelelően táplálni őket. Ez is egy tavasszal (át)ültett fa volt, termés nem volt rajta, minden erejét a regenerálódásra fordíthatta..

A Pricia rendeléshez:
Öntermékeny, szép színű, korai kajszi.
 


  2018.11.05. 20:24  Hozzászólás  Válasz Darorr (7939) hsz.-re     Olvasás  
  •   7941   


---
 
Rendben, ha össze jön a köteg jelzek.

Maradt még 5 db Pricia.
 


  2018.11.05. 19:56  Hozzászólás  Válasz Darorr (7939) hsz.-re     Olvasás  
  •   7940   


*
 
Bolero , Cirano , Cheyenne,Rubissia / nem RUBISTA .../, Rubeli fajták közül esetleg nem hozat vki ?...ezek közül esetleg 1-1 darabba beszállnék...
 






  2018.11.05. 13:00  Hozzászólás  Válasz firpolino (7935) hsz.-re     Olvasás  
  •   7937   


---
 
Nekem az egyik kései spanyol laposom törzsén a kéreg déli oldalon egy szakaszon teljesen elfagyott. Egy szezon után így néz ki:


64A79946-C955-4407-A47A-9F4C8496D603.jpeg
------------------------
Megtekintve 14445 alkalommal.

 


  2018.11.05. 11:28  Hozzászólás
  •   7936   


---
 
Sziasztok!

Olaszból érkező Pricia kajszira keresnék vevő társakat. 7db szabad lenne.
Érdeklődi: laci7062@freemail.hu

Maradt 5 db Pricia szabadon, azaz várok még vevő társat.
 


  2018.11.03. 13:47  Hozzászólás  Válasz 123János (7934) hsz.-re     Olvasás  
  •   7935   


---
 
Köszi a segítséget. Valószínűleg tényleg a téli hőingadozás lehet a kiváltó ok, mert csak a törzsek déli oldala repedt, az északi teljesen sima.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 28 vendég

cron