Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.12.13. 14:31  Hozzászólás  Válasz vagoalex (8027) hsz.-re     Olvasás  
  •   8028   


---
 
Sajnos csak 100-as tételt éri meg hozni, meg csak annyit is adnak, Ha összejön ennyi, akkor tudok segíteni, de egyébként nem terveztem hozni.
 


  2018.12.12. 16:32  Hozzászólás
  •   8027   


*
 
Üdv!
Érdeklődnék, hogy tavasszal nem hoz be valaki Spanyolországból őszibarack csemetéket? Ha igen, vevő lennék pár darabra!
Elsődleges a Guayox laposbarack érdekelne, de vevő vagyok más fajtákra is.
Előre is köszi!
 


  2018.12.02. 22:18  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (8025) hsz.-re     Olvasás  
  •   8026   
Avatar

terra alapító
 
Azt a hosszanti repedést a télvégi fagyás okozhatta. (A törzs meszelésével megelőzhető.)
 


  2018.12.02. 19:58  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (8023) hsz.-re     Olvasás  
  •   8024   


---
 
Látom, hogy kevesen reagálnak a képekre.
Nehéz segíteni, mert nem látom a fa kondícióját.
Nem tudjuk, hogy hány éves a fa.
Csak ez az egy fád ilyen?
Ilyen tüneteket produkál egy előző évi jégverés is.
Hasonló tünetek jelentkezhetnek, ha nem meszes a talajod, vagy a gyökérzet körül problémák vannak .
És ne is gondoljunk a leukosztómás elhalásra.
Javaslatom: Tavaszi rezes lemosó permetezés, ezt követően több alkalommal Cuproxat-tal való permetezés.
Ha nyár közepére sem hoz erőteljes hajtásokat, akkor jöhet a vas. /ásó, csákány, fűrész/
 


  2018.11.30. 20:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (8021) hsz.-re     Olvasás  
  •   8022   


---
 
Lehet, hogy az a fajta!
A fotón már nincs a teljes pompájában, kicsit fel van kopaszodva, csak azért osztottam meg, mert november 28-án még így nézett ki!!

Erősen vissza kell metszeni, csonkolni..
Legalább 50, de inkább 100 literes cserépben, tőzeges, enyhén savanyú földben tartani és komplex, nyomelemes műtrágyával locsolni. (esővízzel)

Mozgatása molnárkocsival történik. A tőzeg másik előnye, hogy ha kicsit kiszárad pille könnyű lesz egy 120 literes cserép is, ez mondjuk viharban hátrány, úgyhogy ha veszély van, akkor - ha ráérek - alaposan meg szoktam locsolni és ki is vannak támasztva a cserepek, különben borul minden..
 


  2018.11.30. 20:00  Hozzászólás  Válasz laposbarack (8019) hsz.-re     Olvasás  
  •   8021   
Avatar

---
 
Nagyon szépek! :thumbup: Mivel kezeled őket? Jöhetnél hozzám is felturbózni a murvafürtjeimet! :D
(a bugi fajtája a Vera deep purple lenne? - bár mintha kérdeztem volna már)
 


  2018.11.30. 16:48  Hozzászólás  Válasz laposbarack (8019) hsz.-re     Olvasás  
  •   8020   
Avatar

terra alapító
 
Egyetértek! Én a magastörzsű nagy koronájú fákat száműztem a /házi/ kertemből, mert pl. egy nagy cseresznye fa helyén 10 szuperorsó is elfér és még könnyebb is kezelni. :nahat: (A 'nagykertet' pedig eladtam, mert hiába volt körülkerítve diófával és kerítéssel, 'egyre nagyobb lett'. :o 45 évig jól szolgált! :banana:
 


  2018.11.30. 01:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (8017) hsz.-re     Olvasás  
  •   8019   


---
 
Én pont emiatt nem akartam diófát ültetni, a mindenféle kioldódó juglonok és a nagy helyigény miatt. Egy diófa helyén elfér 6 őszibarack.
A nagyapám által ültetett (nem papírhéjú) diófák egy részét is kivágtam. A helyén Guayox 35 nől. :)
Nekem is a kert mozgási lehetőség a pc előtt végzett ülőmunka mellett. Régen edzőterembe jártam, de az unalmas.

Off: Virágoznak a karácsonyi kaktuszok!
Második kép, Baugenwillea tegnap, a behordás előtt, Ebből kellett egy 60 cm átmérőjű, 1,8 m magasat csinálni, hogy beférjen..


IMG_7316j.jpg
------------------------
Megtekintve 15174 alkalommal.

IMG_7319.JPG
------------------------
Megtekintve 15221 alkalommal.

 


  2018.11.29. 19:41  Hozzászólás  Válasz baby-lon (8012) hsz.-re     Olvasás  
  •   8018   


---
 
Én is hasonló döntésre jutottam és megpróbálom magam "előállítani". Egyre több cserealapom van nekem is, Nyíregyháza-Debrecen vonalon havonta megfordulok és azért postát is kibírom.
 
silvanus


  2018.11.29. 17:52  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (8015) hsz.-re     Olvasás  
  •   8017   
Avatar

terra alapító
 
A diófákat (56db) 1992-ben ültettem azzal a hátsó szándékkal, :$ hogy ne kelljen annyit bajlódnom az egyéb gyümölcsfákkal. (A családi béke érdekében pl. az őszibarackfák kivágása szóba se jöhetett.) Az ötlet bevált, mert ahogy nőttek a diófák, úgy ment tönkre a dióktól 4 méterre lévő őszibaracfa-sor. (ld. kép.) /A diókat ugyanis nemcsak metszeni, permetezni és eleinte szedni se kellett, hanem még a gyomok se nagyon nőttek alatta a lehulló lomb kioldódó juglonja miatt./
 


  2018.11.29. 17:36  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (8014) hsz.-re     Olvasás  
  •   8016   
Avatar

terra alapító
 
A sövényt minden évben kell metszeni? Milyen sűrűn ültetted a gledisiákat? Illetve milyen magas a sövény?


Célszerű minden évben metszeni, mert akkor metsző- és kétkarú ollóval könnyen metszhető. Mindig télen játszottam vele sízés helyett. Ez volt a sportom a jó levgőn olyankor, amikor fagyos, havas, szikrázó napsütés volt.

A sűrűségről annyit, hogy én kis árokba vetettem a magot, mint a borsót, vagy a guggonűlő babot szokták. Semmiféle praktikát nem alkalmaztam előzetesen a magokkal (csiszolás, forrázás, erjesztés), csak kifejtettem a csőből és bőven adagoltam. /A kelési arány kb: 1000-ből az első éven kikelt 100, a következő évben még vagy 20./ Szóval hagytam a sűrűséget ahogy keltek. Nem egy helyen néhány év mulva már a törzsek is érték egymást. Így a sövény is jó sűrű lett és egyúttal fékezték egymás növekedését is.

A sövényt 2,5 m magasra engedtem, majd kb. 4- 5 évente visszavágtam 2 méterre eleinte (25 év), majd rátértem arra a ódszerre, hogy minden évben a negyede-ötöde törzset visszavágtam fél méterrel (köv.19 év). Az utóbbi 6 évben már nem én metszem, mert 2012-ben eladtam a 'nagykert'-et. Az eladás fő oka az volt, hogy érthetetlen okból :fejvaka: "egyre nagyobb lett", :'( pedig alaposan körül volt kerítve, mint látszik.
 


  2018.11.29. 16:31  Hozzászólás  Válasz Alibá (8013) hsz.-re     Olvasás  
  •   8015   
Avatar

---
 
Aliba, en is kerdeznek. Hany evesek ezek a diofak, milyen fajtak es hany meterre van toluk a kepen jobbra lathato gyumolcsfasor (talan oszibarack)?
 


  2018.11.29. 15:41  Hozzászólás  Válasz Alibá (8013) hsz.-re     Olvasás  
  •   8014   
Avatar

---
 
Alibá nem emlékszek, hogy a diófáidat eddig mutattad volna. Biztonságos sövényről korábban már volt szó, hogy a vadcitrom is milyen jó. Viszont gledisiáról nem hallottam eddig.
A sövényt minden évben kell metszeni? Milyen sűrűn ültetted a gledisiákat? Illetve milyen magas a sövény?
 


  2018.11.28. 19:17  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (8011) hsz.-re     Olvasás  
  •   8013   
Avatar

terra alapító
 
Mikor kezdtem kertészkedni, akkor gallyfát vettem kerítés-'oszlop'-nak. Csukló-kar vastagságú, girbegurba, elágazó... Azért a drótot megtartotta és a tövébe ültetett gleditsia leváltotta 4-6 év mulva,
Kert 2010. ápr. 017.jpg
------------------------
Megtekintve 14949 alkalommal.

mire kezdett kikorhadni az 'oszlop'. Aképen látható diófákat később ültettem, mint a sövényt.
/Nem kell drága pénzért erős oszlopokat venni./
Egy idő után se két,- se négylábú állat nem megy át rajta.
Kert 2010. ápr. 064.jpg
------------------------
Megtekintve 14949 alkalommal.

 


  2018.11.28. 08:29  Hozzászólás  Válasz silvanus (8003) hsz.-re     Olvasás  
  •   8012   
Avatar

terra alapító
 
Sajnálom, hogy így jártál, jó hogy tudjuk, hogy sajnos ilyen is van... Nagyon nehéz megbízható kertészetet találni, nagyon meg kell fizetni a minőséget. Én inkább oltok, szemzek, itt a fórumon még senki nem vert át, max. úgy, hogy őt is átverték...
 


  2018.11.27. 22:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (8010) hsz.-re     Olvasás  
  •   8011   


*
 
Néró kizárva , ha az volt ami volt, akkor számomra nagyon gyenge fajta...fekete az jó , de kis bogyójú, jellegtelen ízű...semmi extra...idén kivágtam...ha próbálkozok is vmivel az inkább ezekből a szovjet fajtákból kerül ki.
Ja igen...a dupla soros dróthoz amúgy oszlopok is kellenének...nos ezeket elsősorban a kerítéshez kellene beszereznem , ami viszont nem igazán olcsó...ha össze is jön szőlőoszlop már nem lesz.Nagyon meg kell néznem mire osztom be a költségvetést és a szőlőre nem igazán tartok fenn pénzt....messze nem annyira fontos , mint a fáim.
 


  2018.11.27. 21:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (8009) hsz.-re     Olvasás  
  •   8010   
Avatar

terra alapító
 
Ha kicsit ügyeskedik az ember, akkor héhány tővel nincs sok gond. (Novembertől kezdve már metszheted, amikor ráérsz. Ha rezisztenst pl. Néró, Palatina, Pölöskei muskotály, Moldova ... fajtákat oltasz, szinte permetezni se kell. Ha dupla soros drótot teszel, akkor közözgetni se kell. Mi is a gond vele?) :O
 


  2018.11.27. 21:02  Hozzászólás  Válasz gergerg (8006) hsz.-re     Olvasás  
  •   8009   


*
 
Hát majd meglátjuk annak idején , hogy megpróbálom-e ezt az oltást....őszintén tényleg meló szempontjából nem vagyok igazán szőlő-fan.
 


  2018.11.27. 20:04  Hozzászólás
  •   8008   


---
 
Tapasztalataim szerint, Farkasék az egyik legkorrektebb faiskola, évek óta vásárolok náluk, igaz mindig személyesen.( gumicsizma kötelező)
 


  2018.11.27. 19:51  Hozzászólás  Válasz Jana11 (8005) hsz.-re     Olvasás  
  •   8007   
Avatar

---
 
Igazad van ! Akkor te jobban ismered . Köszi az infót !
 
derűs napot !


  2018.11.27. 19:29  Hozzászólás  Válasz Alibá (7985) hsz.-re     Olvasás  
  •   8006   
Avatar

terra alapító
 
8 éve szinte szóról szóra ezt a tanácsot kaptam én is. Úgy emlékszem ez volt az első nekem adott válasza, és ezt követően szántam rá magam az oltásra. Szóval jól meglökött a lejtőn, amiért a mai napig hálás vagyok. Igy 8 év után is köszönöm szépen Alibá!

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9100475&go=97417724
 


  2018.11.27. 18:49  Hozzászólás
  •   8005   


---
 
Imikert, akkor te vagy a hibaszázalék. Az élet úgy hozta, hogy kb. 10. éve szintem minden évben rendeltem Farkaséktól,
barackot, almát,még kuriózumokat is, stb.telefonon beszéltünk, személyesen találkoztunk. Egy rendkívűl jószándékú, segítőkész embernek ismertem meg, például az idén háromszor ő cseszegtette a futárszolgálatot a pontos kézbesítésért.
S minden alkalommal, ahogy baby-lon írta, nagyon jó minőségű csemetéket kaptam.
 


  2018.11.27. 18:42  Hozzászólás  Válasz baby-lon (8002) hsz.-re     Olvasás  
  •   8004   
Avatar

---
 
Drága ..? 1-2 db fáért szaladgálni idő -költség , ilyen mikor az ember s.gge alá viszik , annak ára van .Felhívtam egyszer Farkast 10 db M9 alanyt elküldene -e postán - azt mondta igen , emailbe megrendeltem .3 hét után felhívtam , hogy akkor mikor küldi el . A válasz ; ' majd egyszer ' . Azóta is küldi..
Ha egy egyenes ember lenne , nem hiteget , azt monda volna - sajnáljuk , de nem foglalkozunk csomagküldéssel . Megérteném . Magyar mentalitás - a szónak nincs becsülete - nála ! Az ilyeneket én ' törlöm '.
 
derűs napot !


  2018.11.27. 16:27  Hozzászólás  Válasz baby-lon (8002) hsz.-re     Olvasás  
  •   8003   


---
 
Sajnos, én nem így jártam. A kajszi csemete féloldalas és magasan vannak a hajtások,kevés hajszálgyökere van és szakítottak a gyökerek. A tavalyi meggy csemetével meg voltam elégedve.
 
silvanus


  2018.11.27. 15:20  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7999) hsz.-re     Olvasás  
  •   8002   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon drága Megyeri Szabolcs kertészete! Én nagyon elégedett vagyok a szentkirályi Farkas faiskola választékával, megbízhatóságával és eddig a fajtaazonossággal is. Minden fát, - a különlegeseket is - 1100 forintért vettem, és nem néznek le azért, mert nem 50 fát veszel...
 




  2018.11.26. 21:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7995) hsz.-re     Olvasás  
  •   8000   


---
 
Érdekes, mert Szabadszálláson is agyagos a talaj, mert vizesen úgy csúszik, kenődik, mint a zsír, de az valahogy mégis más, egyrészt nem vöröses, hanem szürke (kevés benne a vas?) és nem keményedik meg úgy szárazon. Ott simán ki tudtam ásni a porszáraz talajban 6 db elég méretes gödröt a szőlőknek pár hete.

A kis barackfákat pedig szeptember végéig locsoltam, látva a talajt, nem véletlenül tűntek szomjasnak.
 


  2018.11.26. 20:31  Hozzászólás  Válasz Imikert (7996) hsz.-re     Olvasás  
  •   7999   


---
 
Igen, őket, akkor megpróbálom én is, bár nekem az Extremekből és a laposokból csak 10-esével adtak, de azok "védett fajták". Én amúgy a Plane szériától az első évben meghagyott termés alapján nem voltam elájulva, remélem jövőre jobban teljesítenek. A Guayox 35 sokkal komolyabb cucc, mondjuk abból meg 100 a minimum.

Szabolcs megbízhatóbbnak tűnik ezeknél a magyaroknál, sok videóját láttam, neki rendes áruja van. Én is rendelek tőle egy Laroda szilvát és egy mag nélküli szőlőt.
 


  2018.11.26. 20:10  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (7997) hsz.-re     Olvasás  
  •   7998   
Avatar

---
 
Bonyolultabb mint gondoltam , egyik lapon a nyári csíkos fűszerest borízű - ként is írják , az biztos nem az amit keresek .

Ilyennek kell lennie:
Magyar származású ,Augusztus legvégén érik, sokáig tárolható, héja fényes, kissé hamvas, sárga alapszínű kárminpirossal sűrűn csíkozott. Gyümölcs nagysága középnagy, szalmasárga, napos oldalon kárminpirossal sűrűn csíkozott, közben pirossal bemosva, zömök tojásdad vagy kúpos gömb alakú. Bőre finom, kissé hamvas, alapszíne zöldessárga, amely azonban csaknem egészen kárminpiros csíkozottságú. Gyümölcs húsa: sárgás, néha rozsdaszínű, porhanyó, leve cukros, gyengéden savanyú, igen kellemes fűszeres ízű.
Arra kíváncsi lennék , hogy a génbanknál mi a leírása a két fajtának miben különböznek illetve melyik hasonlít legjobban a fenti jellemzésre.
Neked termett már az a kettő , és a leíráshoz hasonlít ?
Köszönöm a lehetőséget , oltásban nem vagyok jó , de szemzőágat elfogadnám - augusztus elején jelentkezem .
 
derűs napot !


  2018.11.26. 18:17  Hozzászólás  Válasz Imikert (7996) hsz.-re     Olvasás  
  •   7997   
Avatar

---
 
A Megyeri fele Fahej alma, nem Barna fele, de szerintem a szaporitoanyag mindket esetben Ujfehertorol szarmazik. A Fahej alma elvileg szinonimaja a Nyari csikos fuszeresnek, azonban a genbankban megis ket kulon tetel, ketfele alma. Nekem megvan mindketto, de lehet egyik sem az :D. Fahej almat Ausztriabol is hozattam, hatha ott jobban tudjak. Majd adok oltovesszot ha gondolod.
 


  2018.11.26. 17:48  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7994) hsz.-re     Olvasás  
  •   7996   
Avatar

---
 
Ettől tartottam ! :angry-banghead: Hogy ezek a Barnáék vannak minden fele . Saját tapasztalat : kb. 6 éve , 11 db fa - 3 db fajtaazonos , mikor felhívtam a nyáron ,hogy 1 db fajtaazonos fát tud -e biztosítani - válasz : ' elég sokszor előfordult már hogy nem az lett '. Egy faiskolai ismerősöm is ezt tapasztalta , ' x fajták helyett vackokat adott ' . Ez egy link hozzáállás drága pénzért ! De azért neked legyen hozzá szerencséd azt kívánom ! Fahéj almát most a Megyeri Szabolcs kertészetből rendeltem , hátha nem a Barnáék állítják elő - hülyét kapok ha még is . :nahat: Esetleg a Megyeriékről van tapasztalatod , vagy valakinek a fórumon ?? Köszönettel . :udvozlet:
A kiskert.com is tele van tévedéssel ! / saját tap. /

Ezt a céget írtad ? https://www.battistinivivai.com/index.php

Tavaly 5 db -ot , az idén mindössze 3 db barackot rendeltem tőlük - szó nélkül számlázták , 2 hét múlva utalok . Korrektnek találom .
Fajtaazonosságról csak jövőre tudok nyilatkozni . Köszi a tájékoztatást !
 
derűs napot !


  2018.11.26. 15:12  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7994) hsz.-re     Olvasás  
  •   7995   


*
 
Én ezért nem is erőlködök az ültetéssel. A talaj olyan nálam is mint nálad.Most pár napja esik , így arra van esély, hogy tavaszig ki tudom ásni a gödröket...legalább azzal is előrébb leszek , de az ültetéseket már nem erőltetem.
 


  2018.11.25. 21:24  Hozzászólás  Válasz Imikert (7992) hsz.-re     Olvasás  
  •   7994   


---
 
Szia, igen megjött 3 napja. Rendeltem a fa mellé 2 szedret is. A szeder szabványos címkével jött (a fajtán és kódokon kívül "nem vírustesztelt" volt rajta olvasható ???), a fán csak egy kézzel írt szalag volt. Kecskemétről küldték, Rosznáky-Barna Péter Tamás őstermelő, Ballószög tanya.

A kiskert.com se különb, a Tündekert legalább szép fát küldött.. A kiskertnél tavaly rendelt 3 fából egyen volt szabvány címke. (az is eredt meg legszebben) Botrány ez a hazai faiskolai helyzet. Ha nem a sztenderd fajtákból akarsz, hanem kicsit különbet, akkor nem lehet szerezni szabályos szaporításút. Csak külföldről. (pl Battistini min 10) Aztán ki tudja az-e egyáltalán?

A fa amúgy szép fejlett, 3 éves koronás oltvány, 2 m magas, rövid törzzsel, sok virágrüggyel, erős gyökérrel, szerintem meg is mutatja majd magát 2019-ben, ezzel nem volt gond.
A szedren láttam, sima bujtás, ezt én is meg tudom csinálni, azt többet tuti nem rendelek.

A fát 2 nap alatt ültettem el, mivel Vácon is a száraz ősz miatt a barna erdőtalaj úgy megkeményedett, mint az üveg. Tegnap nagy nehezen kiástam egy gödörkezdeményt 90×90 cm területen 15 cm mélyen. belocsoltam, meg az eső is esett és másnap (ma) folytattam. Sajnos csak a felső 20 cm ázott át. Alatta ismét üveg keménység. És nem vittem csákányt..
De legalább az eső is esett folyamatosan, remélem nem fáztam meg. 6 talicskát kapott a saját komposztomból.
 


  2018.11.25. 19:14  Hozzászólás  Válasz Imikert (7991) hsz.-re     Olvasás  
  •   7993   


*
 
Jó, megyek oda :)
 


  2018.11.25. 17:20  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7877) hsz.-re     Olvasás  
  •   7992   
Avatar

---
 
Szia laposbarack !

Meg jött neked a Calred amit rendeltél innen ,tunderkertek.com/webaruhaz/gyumolcsfa-csemetek/oszibarack/calred-749 ??

Jó az anyag , van rajta szalag hogy ki a termelő ? Próbáltam felhívni őket más fajta iránt , de egyszer sem vették fel - tel. info nincs náluk , kissé bizalmatlan vagyok irántuk . Köszi.
 
derűs napot !


  2018.11.23. 20:19  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7984) hsz.-re     Olvasás  
  •   7991   
Avatar

---
 
Tehát most már inkább a két utóbbi faj körre fókuszálsz . Óriási gyűjteményed lesz az tuti, ide haza talán a legnagyobb , és ezeket koordinálni , kiértékelni nem kis feladat lesz , pláne rangsorolni ízlés szerint . :fejvaka: E sok fajta eredményeit ,tulajdonságait adminisztrálni kell, fejben tartani sok lenne , gondolom szelektálni azokat is fogod , csak a legjobbak maradhatnak . A kurrens fajtákra - mint nekem a Rubinella alma - gondolsz ? Az engem is érdekelne. :mivanm:

Folytatás , válasz a témában mehet az ' almák , körték ' rovatba , ne hogy megsértsük mások érdekeit . ;)
 
derűs napot !


  2018.11.23. 15:39  Hozzászólás  Válasz csehrigo (7988) hsz.-re     Olvasás  
  •   7990   
Avatar

---
 
Az Incrocio Pieri volt a kiindulási pont: erre írtam, hogy mint fehér húsú hagyományos őszibarack, kevésbé érzékeny a tafrinára, mint a sárga húsú társai. Nem tudom, hogy a laposaknál mi a helyzet ebben a vonatkozásban, mert nekem erről nincs tapasztalatom ... már mint az összehasonlítás terén. Egy fehér termő laposom van mindössze, egy Platifortwo: ez eddig szerencsére elég jól viselte a "gyűrődést".
 




  2018.11.23. 13:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (7980) hsz.-re     Olvasás  
  •   7988   


---
 
Az én lapos barackom (ami fehér húsú) meg a tafrina imádják egymást !
 


  2018.11.23. 13:19  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7986) hsz.-re     Olvasás  
  •   7987   
Avatar

terra alapító
 
Több év időveszteség az oltáshoz képest a gyökereztetés és semmivel sem kevesebb idő megcsinálni.

Itt a módszer képekben: http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=109728231&t=9048304 (én így csinálom)

Tőkét visszavágom és a kihajtott vesszőket mikor egyforma vastag az oltóvesszővel, akkor beoltom.
1. kép. viszavágott tőke, kihajtott vessző (ápr vége, május eleje)
2. kép. hajtás levágása, behasítása
3. kép. oltócsap ék alakra vágása (faragása, nem lényeges az egyszeri vágás)
4. kép. oltócsap alnyba helyezése
5. kép. bekötözés rugalmas oltószalaggal szorosan
 


  2018.11.23. 11:45  Hozzászólás  Válasz Alibá (7985) hsz.-re     Olvasás  
  •   7986   


*
 
Már lecsonkoltam őket...Délkelettel is beszéltem erről az átoltásról , de időm se nagyon lesz rá , meg mint írtam is a szőlő csak amolyan mellékes nálam. Amit vele beszéltem az esetleg a vesszőgyökereztetés , azt esetleg megpróbálom.
 


  2018.11.23. 10:46  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7984) hsz.-re     Olvasás  
  •   7985   
Avatar

terra alapító
 
Szóval a szőlő : igazából helyem sincs rá ... úgy, hogy a régebbiek közül vágok ki haszontalanokat.

Ne vágd ki a meglévő tőkét. Oltsd át tavasszal és nyersz 3-4 évet. Már az oltás évében megmutathatja a termése, hogy mit oltottál. (Zöldbe-fás oltás, nagyon egyszerű!)
 


  2018.11.23. 10:23  Hozzászólás  Válasz Imikert (7983) hsz.-re     Olvasás  
  •   7984   


*
 
Mivel most elég csendes a fórum talán nem számít, hogy kicsit szétoffoljuk :)
Szóval a szőlő : enni szeretem, de foglalkozni vele nem annyira. Az elmúlt évben azért a sok jónak tűnő fajta és a többiek lelkesedése persze felkeltette a figyelmemet , így pár darabot én is kipróbálok, de igazából helyem sincs rá ,meg kapacitásom se nagyon , így ebből valóban csak pár darab lesz , úgy, hogy a régebbiek közül vágok ki haszontalanokat.
A csere-bere : mivel kaptam fordítási-ügyintézési segítséget így valszeg sikerül külföldről oltóvesszőket vennem. Igaz ezek nem kifejezetten új fajták , de körtéből újat nagyon nehéz beszerezni ill. a régiek között is vannak-lehetnek jó fajták. Találtam egy német gyűjteményes oldalt, ahol összegezve van fajonként a fajtalista+ a gyüjtők , elérhetőséggel . Én 3-nak írtam /pontosabban irattam.../ , 2 válaszolt és egyik már le is van fixálva, de sztem a másikkal is összejön. Igaz költségekkel együtt annyira nem olcsó , de olcsóbb, mint ha oltványt vennék és azért 1 oltóvesszőből több helyre is lehet oltani. A másik lehetőség az angol Nemzeti Fajtagyűjtemény , ez húzósabb, de mivel idén ugye nem vettem fákat így bevállalok innen is pár vesszőt. Ezzel a gyűjteményes fajtákat lezárom...a jövőben tényleg csak az új /mondhatni kurrens /fajták megszerzése lesz motiváció....ha érdekel mikre gondolok /alma, körte/ megírom majd :)
 


  2018.11.22. 20:34  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7982) hsz.-re     Olvasás  
  •   7983   
Avatar

---
 
A talán soha nem látott száraz ősz engem is elbizonytalanított , amolyan 'pesszimista optimizmussal ' - ültetek de nem túl bizakodóan az értelmét.
A másik meg , hogy most kell megszerezni - ki tudja meddig lesz rá lehetőségem . Bár nem ide tartozik , de a szőlő terveim kevésbé sikerültek , ezért jövőre több irányú párhuzamos rendeléssel tudnám biztosítani. Amúgy te szőlővel nem is foglalkozó ??
Amit viszont szeretnék gyümölcs fronton jövőre - véleményezni a fórumon saját tapasztalatom alapján olyan fajtákat - pl. ő.barack- ami nem igen szerepelt a írásaitokban , hogy úgy érezzem - én is teszek valamit a közösségért , mert sokat kaptam belőle már.
Meg a csere-berét a jövőben is érdekesnek tartom , mint újabb kihívást - ahogyan te is .
 
derűs napot !


  2018.11.21. 21:05  Hozzászólás  Válasz Imikert (7975) hsz.-re     Olvasás  
  •   7982   


*
 
Nekem rendhagyó őszöm van/volt...huszonvalahány éve ez az első ősz, hogy nem vettem 1 azaz egy db fát sem / igaz rajtam kívül álló okból hiúsult meg egy szervezkedésem...sajnos a segítő eltűnt.../ és szintén kb ennyi ideje, hogy nem is ültettem egy db fát sem /ez is rajtam kívül álló okból , pedig a mini faiskolámban ott az anyag...de sajnos a régóta tartó szárazság miatt a föld beton állapotú, így minden marad tavaszra, ami viszont szívás...sajnos /.
Így az oltványok helyett most oltóvesszőkre fókuszálok ,némi segédlettel külföldről...ez 17 körte és 4 almafajtát jelent ill. még van pár itthoni lehetőség is ebben a faj-körben....
 


  2018.11.21. 19:08  Hozzászólás  Válasz délkelet (7980) hsz.-re     Olvasás  
  •   7981   
Avatar

terra alapító
 
Általánosságban azt lehet mondani, hogy legérzékenyebbek a nektarinok, utána a sárga húsúak és legkevésbé a fehér húsúak.
 


  2018.11.21. 18:19  Hozzászólás  Válasz csehrigo (7979) hsz.-re     Olvasás  
  •   7980   
Avatar

---
 
Belekotnyeleskedem, aztán majd Ali-bá megerősít vagy megcáfol: a fehér húsúak kevésbé fogékonyak a tafrinára (ezt nemcsak olvastam, hanem tapasztaltam is)
 


  2018.11.21. 17:37  Hozzászólás  Válasz Alibá (7972) hsz.-re     Olvasás  
  •   7979   


---
 
Nem tudom, hogy a fehér és a sárga húsú fajták között mi a különbség a betegségeket illetően.
A tafrinára mennyire fogékony? A lapos barackom szerelmes belé ! Annyira,hogy inkább átoltom.
 






ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron