Almák, almafélék, körték Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.12.28. 18:11  Hozzászólás  Válasz Imikert (1922) hsz.-re     Olvasás  
  •   1924   


*
 
Az alap Rubinette volt nekem is anno , az egyik fámat a kószapocok nyírta ki , a másikat -ma már másképp gondolkodok... -én. Ami akkor a gondom volt vele , hogy küllemre nem volt igazán szép és elég kicsi méret , szóval nem piacos, viszont az íze jellegzetes és finom...szóval bánom, hogy kivágtam, főleg úgy hogy még egy meglévő fába se csináltam legalább egy ágat mutatóba :oops:
Delbarestivallal is próbálkoztam , szintén oltványt vettem anno / egyet /..amit szintén a kószapocok nyírt ki , nem is volt lehetőségem " mentést " csinálni róla...:(...sajnos az almákkal ez a gond, a hegyen a vadak , a kertben meg a kószapocok /főleg az M9 alanyúakat nyírja ki... /
 


  2018.12.28. 18:06  Hozzászólás
  •   1923   


*
 
Néhány új fajta , legtöbbnek még nincs fajta neve sem : https://hort.purdue.edu/newcrop/pri/coop32.html
 


  2018.12.18. 20:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1915) hsz.-re     Olvasás  
  •   1922   
Avatar

---
 
Ezt nem , és köszönöm !

Kóstolgatva a téli alma fajtáimat - így év vége felé - nálam az abszolút befutó a Rubinette rossina továbbra is és valószínűleg az is marad ,ezért

úgy döntöttem hogy amit 106 -os alanyra szemeztem át , kiemelt helyet kapjon a kertemben és legyen egy igazi fa belőle - mivel az M9 -ből sosem lesz ,

hosszú távra nem alkalmas . A többi fajták megmaradnak ' másodhegedűs szereplőnek '.

De ami igazán újdonság erejével hatott rám a nyáriakból az a Delbarestivale , egyből a kedvencem lett és mielőbbi elszaporításán dolgozom .
 
derűs napot !


  2018.12.18. 18:47  Hozzászólás  Válasz alex (1919) hsz.-re     Olvasás  
  •   1921   


*
 
Ez egyebkent nem olyan nagy meret...nalam a Mutsu 4-500 gr os szokott lenni. Az mar eleg nagy ☺
 


  2018.12.18. 18:44  Hozzászólás  Válasz alex (1919) hsz.-re     Olvasás  
  •   1920   


*
 
Van egy cikk a neten tobb ferdeszemu orszag almairol, csak tabon nem tudom bemasolni...ha vmikor nagy gep elott leszek idemasolom a linkjet.
 


  2018.12.18. 18:28  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1917) hsz.-re     Olvasás  
  •   1919   


---
 
Megnéztem az egész cikket. Ezek mind koreai fajták. Hatalmas gyümölcseik vannak 250-300 g-sak. Kár, hogy a termesztési tulajdonságaikról pl. ellenállóság stb. semmi sincs leírva.
 


  2018.12.18. 18:25  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1917) hsz.-re     Olvasás  
  •   1918   


*
 
A ket fajtanal azt jelzik ,hogy Fuii mutaciok...amelyek gondolom Koreaban alakultak ki / mint ahogy több jelenlegi vagy régi vilagfajtanak is alakultak ki mutansai az őket termeszto orszagokban/. Ezek koreai fajtak ...vhol a neten talaltam parrol irast.
 


  2018.12.18. 15:40  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1916) hsz.-re     Olvasás  
  •   1917   


---
 
Szépek ezek Attila, de nem lehet hogy ausztrál, amerikai, és európai fajták kaptak koreai nevet? Pl. a Fujinál
meg is jelölik. Legalább 3-4 fénykép az almákról a honlapon nagyon ismerősnek tűnik a jelen vagy korábbi
termesztésből.
 




  2018.12.18. 12:03  Hozzászólás  Válasz Imikert (1900) hsz.-re     Olvasás  
  •   1915   


*
 
Nem tudom ismered-e ezt az oldalt...sok leírás sok fajtáról , főleg a csehekről , gugli fordítóval is elég jól ki lehet hámozni a lényeget : http://www.sempra.cz/odrudy/ovoce/index.htm
 


  2018.12.09. 17:18  Hozzászólás
  •   1914   
Avatar

---
 
És most megpróbálkozom a lehetetlennel ;

Jelentkezzen aki vett pár éve a DM kerttől Tentation néven alma csemetét és termet is ! Én is vettem . Egyeztetés - azonosítás céljából kérem .

Nagyon köszönöm !
 
derűs napot !


  2018.12.05. 18:44  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1910) hsz.-re     Olvasás  
  •   1913   


*
 
Én is gondolkodom , hogy vhova besuvasszak egyet ...régebben volt egy , aztán a kertbe betörő tűzelhalás az elsők között végezte ki...azóta nem ültettem , de a feleség is szereti , hát keresek neki helyet...
 


  2018.12.05. 18:42  Hozzászólás  Válasz Alibá (1911) hsz.-re     Olvasás  
  •   1912   


*
 
Két ültetésre váró saját gyártmányú oltványom van...remélem fajtaazonos.
 




  2018.12.04. 08:03  Hozzászólás
  •   1910   
Avatar

terra alapító
 
Mi javában fogyasztjuk a naspolya-készletünket, nekem tulajdonképpen ez a kedvenc téli gyümölcsöm. Nagyon ajánlom mindenkinek, mert a beltartalma sem utolsó: Naspolya
 


  2018.12.03. 17:21  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1905) hsz.-re     Olvasás  
  •   1909   


---
 
A két ország közti jelenlegi viszony megfagyasztotta a "határt". :(
 
silvanus


  2018.12.03. 16:12  Hozzászólás  Válasz Darorr (1907) hsz.-re     Olvasás  
  •   1908   


*
 
Köszi , de 1-2 fát nemigen éri meg messziről hozatni , sok a plusz költség. ha összejött volna az ukrán favétel akkor bevállaltam volna a pluszköltségeket , mert ott azért több fáról lett volna szó...kár , hogy nem jött össze :(
 


  2018.11.29. 21:14  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1905) hsz.-re     Olvasás  
  •   1907   


---
 
Lengyel fajtának írják holnap ha nem felejtem el megnézzük a lengyelekkel,hátha lesz aki segít kis pálinkáért cserébe
 


  2018.11.29. 19:47  Hozzászólás  Válasz Imikert (1904) hsz.-re     Olvasás  
  •   1906   


*
 
Ja hogy honnan tudok ilyeneket ?...hát ez a mániám :lol: profi vagyok a fajtakeresésben ;)

http://www.divosad.com.ua/products/dolores-copy.htm
 


  2018.11.29. 19:43  Hozzászólás  Válasz Imikert (1904) hsz.-re     Olvasás  
  •   1905   


*
 
Ukrán faiskola honlapján ....szerencsém meg akkor lenne hozzá , ha vkivel onnan meg lehetne oldani a rendelést + áthozást...
 


  2018.11.29. 19:33  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1903) hsz.-re     Olvasás  
  •   1904   
Avatar

---
 
Ez igazi ritkaság lehet ... :fejvaka: Semmit nem találtam róla a neten , még egy képet se - honnan tudsz te ilyeneket ? ;) Sok szerencsét hozzá ! :M
 
derűs napot !


  2018.11.27. 21:07  Hozzászólás  Válasz Imikert (1900) hsz.-re     Olvasás  
  •   1903   


*
 
A lengyel vonalon engem a Dolores nevű lengyel körte érdekelne majd, ukrán faiskolában már láttam...nem csúnya :)
 


  2018.11.27. 21:05  Hozzászólás  Válasz suske76 (1899) hsz.-re     Olvasás  
  •   1902   


*
 
Semmi gond , van így is elég almám :thumbup: ...és a sárga /meg zöld / almákat én sem preferálom :)
 


  2018.11.27. 21:04  Hozzászólás  Válasz suske76 (1898) hsz.-re     Olvasás  
  •   1901   


*
 
Ebben tényleg jobbak.
A hűtőhöz gondolom vmi kompresszor kellene...
 


  2018.11.27. 20:38  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1895) hsz.-re     Olvasás  
  •   1900   
Avatar

---
 
Igazad van , ezzel én is így vagyok - max a pénztárcának . :lol:

Én azt szoktam mondani : a jövőbe fektetek ! Amelyik beválik ,lejegyzem és bárhová sodor az élet ezeket fogom előkeresni az én ' tutifajtáimat '

Nekem a legtávolabbi almák angliából jöttek , a legtávolabbi mag , az Egyesült Államokból

A jövőben ' csak ' szlovák ill. lengyel tervek szerepelnek .

Megosztom a német cég /https://www.gartenwebshop.eu/ tapasztalatomat :
Jó minőségű áru , eleinte fajtaazonosan . Későbbi rendeléseknél összekevert fajták , téves fajták . A céget max annyiban hibáztatom , hogy valószínűleg az ' olcsó külföldi munkaerő ' miatt a híres német precizitás veszélybe kerül , ezért a megbízhatóságuk csökken . A hírnevüket elásni pár rongyos euró millióért , legagyisodni .. , őseik elleni vétek !
 
derűs napot !


  2018.11.27. 17:55  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1895) hsz.-re     Olvasás  
  •   1899   


---
 
Az almákról jut eszembe a Fragrance sajnos nem az lett, bocs miatta. Sötétebb sárga kicsit megnyúlt almát termett (még az is lehet hogy az alany tört elő), az íze végül is nem volt rossz csak hamar kásásodik.
Öt fát csináltam belőle, nagyon jól fejlődtek de nem akartam sárga almát mert nem lehet eladni. :angry-banghead:
 


  2018.11.27. 17:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1885) hsz.-re     Olvasás  
  •   1898   


---
 
Az Uta meg az Amfora úgy látszik sokkal jobban tárolható mint a Bosc vagy akár a Pachams, ez sem hátrány, bár valamilyen hűthető kis tárolót mindenképp ki kell alakítani. Van egy hőszigetelt helység ami alkalmas szerintem, csak nem tudom hogy fogom hűteni.
Egy szem Dicolor volt nálam is, tetszetős körte, sajnos megkóstolni nem sikerült valószínű leesett és megették a vadak.
 


  2018.11.27. 16:14  Hozzászólás  Válasz Imikert (1892) hsz.-re     Olvasás  
  •   1897   


*
 
Nem vagy lemaradva...csak te másképp kertészkedsz , ez nem baj. Én a világ minden táján figyelem a fajtákat , nézegetem a leírásokat / Európában talán csak Portugália és Finnország...na meg Izland maradt ki :hiha: /...nem csak az almákat, hanem mindent ...ja és az új alanyokat is.
Én is csak annyit tudok róluk , amit a netről össze tudok ollózni , azért van több olyan fajta , amiről több helyről is lehet infót szerezni...főleg ha a szakszavakból sok nyelven ragad vmi az emberre.
 


  2018.11.27. 16:10  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (1893) hsz.-re     Olvasás  
  •   1896   


*
 
Én is csak a netről ismerem őket , de mivel régóta szondázom a netet a / új és régi / fajták után végül is " ismerősök " , én egyedül a Crimson Snow-wal találkoztam , asszem a Lidl-ben volt.
Persze az újdonság nem jelent feltétlenül kiválóságot is , de az új nemesítésekről azért biztosabb leírásokat lehet találni , mint a régi fajtákról / amiket falvanként másképp hívnak... /.
 


  2018.11.27. 16:07  Hozzászólás  Válasz Imikert (1892) hsz.-re     Olvasás  
  •   1895   


*
 
Amit írtam az csak a töredéke... :lol: Mondjuk nekem se az a célom, hogy mindent összeszedjek , de egy életem van , ez talán nem káros tevékenység , akkor meg miért ne próbálkozzak ? Amúgy sztem azért a felsoroltak kis részének a beszerzéséhez is kell még pár év...és pár forint...meg némi szerencse...
 


  2018.11.27. 15:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1890) hsz.-re     Olvasás  
  •   1894   
Avatar

terra alapító
 
Hűha, mámegin' le vagyok maradva. Ezekről lehet is valamit tudni, vagy csak a kép, és néhány szavas leírás?
 




  2018.11.26. 18:11  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1890) hsz.-re     Olvasás  
  •   1892   
Avatar

---
 
Elképesztö ! :oops: Mármint hogy mekkora arzenál van a netes kínálatban . Teszem fel az ember bármilyen elszánt adottak a lehetőségei , akkor is szélmalomharc marad a nemesítők nyomában maradni . Mennyivel egyszerűbb is lenne , ha előbb meg lehetne kóstolni . :alvaka:

Na de adjunk az adrenalin szintnek ! :cicik:
 
derűs napot !


  2018.11.25. 20:53  Hozzászólás  Válasz Imikert (1889) hsz.-re     Olvasás  
  •   1891   


*
 
...ja igen, sokat nem tudok az újakról , a netről szedem az infókat...aztán vagy bejönnek vagy nem :)
 


  2018.11.25. 20:52  Hozzászólás  Válasz Imikert (1889) hsz.-re     Olvasás  
  •   1890   


*
 
Íz, keménység, tárolhatóság...leginkább...de azért a külsőt is figyelembe veszem. Zöldek kilőve , sárga se igazán /max pl a Gold Chief /...inkább a szép piros almák :) Persze nem csak a külső számít ...
Szóval a vadászat az alábbi fajtákra megy : Ambrosia , Story-Inored , Juliet , Junami , Zestar , Maribelle , Sansa , Mars , Ladina , Balboa , natyra , SweeTango , Scilate-envy , Majesty , Mandy , Cripps Red-Joya , Crimson Snow , Smitten , Sweetie , Silken , Chinook , Creston , Zari , Zonga , Tunda , Kizuri , Makali ,Gradisca , Initial , Antares , Sekzie , Sci Red , Sci Early , Southern Snap , Jazz , Autumn Crisp , Galarina , Sunrise , Suncrisp , Wine Crisp , Candy Crisp..és egy csomó japán fajta......csak így hirtelen. Nyílván soknak tűnik , nem is az a cél, hogy ezt mind összeharácsoljam...inkább csak az, hogy ezek közül majd...legyen meg pár. Ha lenne területem, akkor kipróbálnék régi fajtákat is, biztos azok között is vannak jók, de...én vhogy az újakra, újabbakra vagyok beállva.

Elsősorban én is magamnak próbálom a fajtákat , de nyilván egy család ellátására pár fa is elég lenne, nekem azért annál vmivel több van , még ha nem is szakszerűen vannak rendezve...de így is szokott lenni fölösleg, azt eladom...az meg azért hamar kiderül melyik fajtákat veszik szívesen .
 


  2018.11.25. 20:12  Hozzászólás
  •   1889   
Avatar

---
 
Értem . A szelektálás az kell ,és mindig van ami felülírja az addigiakat . Almából érdekelne mit néztél ki a jövőbe , és hogy mi alapján találod ígéretesnek , vagy hogy mit tudsz róla eddig ? Én mint saját célú felhasználó , nem éppen a külső mint inkább a beltartalmi jellemzők a fontosak / piac a látványra meg a pultállóságra megy /. Köszönöm ,hogy megosztod az infót .
 
derűs napot !






  2018.11.25. 19:35  Hozzászólás  Válasz firpolino (1880) hsz.-re     Olvasás  
  •   1886   


*
 
Kérdésben a válasz...vadkörte erős növekedés...birs gyenge. :)
 


  2018.11.25. 19:34  Hozzászólás  Válasz suske76 (1881) hsz.-re     Olvasás  
  •   1885   


*
 
Jó , hogy felraktad a képeket :)
Nekem még kevesebb a tapasztalatom.
A Karinát sajnos két olyan fába oltottam , amelyek egy nagy diófa közelsége miatt nehezen fejlődnek , főleg az idei szárazság mellett.Volt termés, csak nem tudott normálisan megnőni, így kóstolni sem tudtam. Az látszik ,hogy küllemre szép ,és sztem bőtermő is...ha jót akarok magamnak kénytelen leszek belőle máshova oltani.
A Monika egy szem termést hozott, de sajna nem érte meg a beérést.
Az Uta-t idén tudtam kostolni , sztem kb mint a Bosc...csak kisebb /kis fán , első termés /
Az Erika nálam sose pirosodott...
Az Amfora idén 5 szemet termett , még teljesen zöld , várok vele, remélem jó téli körte lesz...kár, hogy a fája gyakorlatilag semmit nem nőtt az ültetés óta / a Blankával együtt,,,/ még jó, hogy oltottam belőlük másik fákba is. A Blanka méretesebb , tűrhető ősz végi körte lesz , a Decora is bőtermőnek ígérkezik, de még a Dicolornál is kisebb volt az idei első termés...sajnos a hosszú, meleg ősz miatt hamar beértek a körték normál tárolási lehetőség mellett...
A
 


  2018.11.25. 19:27  Hozzászólás  Válasz Imikert (1873) hsz.-re     Olvasás  
  •   1884   


*
 
Szóval igen ,elsősorban az almára és a körtére vagyok rámozdulva. / Ami egyáltalán nem foglalkoztat a jövőben az az őszibarack...már gyűjtés szempontjából /.
Azért túlzásokba ne essünk , nem hinném, hogy nekem van a legnagyobb gyűjteményem , ráadásul ez is változik állandóan. Ami nem tetszik megy, vagy egyéb okokból is bukok fajtákat...aztán jönnek másikak.Tudományos katalogizálást nem csinálok . Van fatérképem , azon szerepel minden lényeges infó, időnként gyártok belőle újat , mert a napi forgatástól , belejavítgatástól időnként elrongyolódik ill. kicsit áttekinthetetlen lesz :)
Rangsort sem csinálok , sok értelme nem lenne. Sokáig a nekem tetszőket helyeztem előtérbe , de már tudom ,hogy nem csak azt kell gyűjteni , ami nekem ízlik...a piac is befolyásol.
Most úgy tűnik a körtefajták számát tudom bővíteni jobban, egy német gyűjteményes oldal gyűjtői közül sikerül felvenni a kapcsolatot 2 emberkével , eggyel már meg is állapodtam. Ez 9 fajtát jelent kb 2 euro/ vessző költséggel.
Pár almát pedig Angliából szervez egy fórumtárs , ez elméletileg jó lehetőség lenne, csak sajnos húzósabb , így innen 4 alma és 3 körte a cél...ill. van még belföldi lehetőség pár darabra.
Sajnálom , hogy a farendelés nem jött össze pedig az alábbi fajták lehettek volna : Ambrosia , Junami , Zari , Sekai-ichi , Gold Chief , Juliet , Graf Ezzo , Sansa.
Ezeken kívül , ha érdekel összeírom , hogy almából és körtéből milyen fajtákra vadásznék a jövőben . a gyűjteményes , régi fajtákat a fenti rendelésekkel befejezem , kizárólag új/ viszonylag új fajták lesznek a célkeresztben.
 




  2018.11.23. 19:00  Hozzászólás
  •   1882   


---
 
Suske, nagyon szépek. Csak saccolom, de a fölső sor második véletlen nem egy Fétel apát?
 


  2018.11.23. 18:42  Hozzászólás
  •   1881   


---
 
vegyes.JPG
Karina, Amfora
Lent: Erika,Uta, Monika

Megtekintve 12171 alkalommal.

monika.JPG
Monika
Megtekintve 12171 alkalommal.

karina.JPG
Karina
Megtekintve 12171 alkalommal.



A Monika nagyon édes, ízletes olvadó húsú, néha fanyar.
Az Amfora is édes, viszont eddig még nem sikerült kivárni hogy megpuhuljon (létezne hogy nem puhul meg?), nagyon jól tárolható.
Az Uta harmonikus ízű van egy kis sava is, nekem ízlik. Túl meleg helyen tároltam ezért kicsit megfonnyadt de įgy sem volt rossz.
A Karina nagyon szép piros fedőszînű, olvadó húsú közepesen lédús, ízletes varasodásra viszont kicsit érzékeny.
Erika (lehet hogy vmi más?) téli fajtának írják, de ami nekem van nem sokáig tartható el, édes vajkörte, nap felőli oldalon szépen színeződik. A netes képeken szimpla sárga, de azt írják néha pirosodik.
 


  2018.11.23. 14:59  Hozzászólás
  •   1880   


---
 
Birs, vagy vadkörte alanyra oltott naspolyát érdemesebb-e venni? Nekem az egyik fő szempont az, hogy erőteljesebben növekedjen. Mit javasoltok?
 


  2018.11.21. 20:57  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1875) hsz.-re     Olvasás  
  •   1879   


*
 
Na jó...csak 25-öt :lol:
 


  2018.11.21. 20:56  Hozzászólás  Válasz fresno (1877) hsz.-re     Olvasás  
  •   1878   


*
 
Szívesen..és örülök , hogy nagyjából hasonló a véleményed a Dicolorrol , mint nekem. Én csak a méretét sajnálom , hogy nem tudták nagyobbra nemesíteni a csehek...
 


  2018.11.20. 17:16  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1831) hsz.-re     Olvasás  
  •   1877   


---
 
Szia Attila!
Bocsesz a késői válaszért! A Dicolorral kapcsolatban kérted a véleményem: olvadó, eléggé bőlevű,nagyon zamatos, aromás, de nálam csak közepesen édes volt. A héja kicsit vaskosnak tűnt de nem bántó evéskor. Megjelenésben,hússzínben és ízben nálam bekerült a körték élmezőnyébe.Ha valaki különlegesen jó körtét szeretne fogyasztani biztosan nem csalódik benne. Egyébként az általad, tavasszal küldött körtevesszők mind megéledtek. Köszönöm őket! :thumbup:
 


  2018.11.13. 22:07  Hozzászólás  Válasz Imikert (1873) hsz.-re     Olvasás  
  •   1876   


*
 
Na az is van nálam...ha csak a tavalyi és az idei szaporításokat nézem a kert végében :lol:
 


  2018.11.13. 22:05  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1874) hsz.-re     Olvasás  
  •   1875   


*
 
Nem is az a gond..hanem ha összejön , akkor hova a francba fogok rakni mondjuk 30 fajta körtét ??? :nahat: :nahat: :nahat:
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron