Kertészeti csevegő Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A Kertészek Kocsmája, ahol kötetlen társalgás folyik a világ nagy dolgairól.






  2018.12.31. 16:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (3304) hsz.-re     Olvasás  
  •   3306   


*
 
Na annyira az enyémek se jók...már jó ideje győzködöm magam, hogy elmenjek a fogorvoshoz , de nem vagyok elég bátor :oops:
 


  2018.12.31. 15:35  Hozzászólás
  •   3305   
Avatar

rendszer admin
 
buek2019.jpg
------------------------
Megtekintve 11478 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2018.12.31. 14:27  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3303) hsz.-re     Olvasás  
  •   3304   
Avatar

---
 
Erről a fiú-lány párbeszéd jut eszembe:
- Neked jó?
- Jóóó!!!
- Jó neked...
Persze én most a fogakról beszélek...
 


  2018.12.31. 14:17  Hozzászólás  Válasz délkelet (3299) hsz.-re     Olvasás  
  •   3303   


*
 
Ezt a pazarlást :)...a sasmama is azt mondja a fiának...egyél héját abban van a vitamin :D
 


  2018.12.30. 21:09  Hozzászólás
  •   3302   
Avatar

terra alapító
 
Nekem ez jött be, gyorsabb, mint a kés.
Kép
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.12.30. 21:06  Hozzászólás  Válasz gergerg (3300) hsz.-re     Olvasás  
  •   3301   
Avatar

---
 
Nekem is megfordult a fejemben, csak én nem értek a befőzéshez (egyébként kár, hogy csak almához használható... bár éppen ma kipróbáltam almához hasonló alakú körtével is. Működött azzal is, ha nem volt nagyon puha)
 




  2018.12.30. 20:45  Hozzászólás
  •   3299   
Avatar

---
 
Nem az alma az első számú kedvencem, de mióta megvettem ezt a kis kütyüt, jóval több fogy ebből a gyümölcsből, mint máskor. Kicsit a kényszer is rávitt a vásárlásra, mert a harapás már nem éppen az erősségem. Így viszont térülök-fordulok és egy-egy almával kevesebb van.
 










  2018.12.24. 19:33  Hozzászólás
  •   3294   


---
 
Boldog Karácsonyi Ünnepeket kívánok minden kedves fórumozónak, és családtagjainak!!
 




  2018.12.24. 16:08  Hozzászólás
  •   3292   
Avatar

terra alapító
 
Áldott, békés karácsonyt kívánok mindenkinek :VOPI
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.12.24. 16:07  Hozzászólás
  •   3291   


---
 
Küldöm minden fórumozónak ezt az üzenetet:
Kívánok áldott és boldog karácsonyi ünnepet!
 




  2018.12.24. 12:29  Hozzászólás
  •   3289   


*
 
Békés , boldog karácsonyi ünnepeket , örömökben gazdag új esztendőt és jó egészséget kívánok minden kertbarátomnak : Attila
 




  2018.12.23. 10:55  Hozzászólás
  •   3287   
Avatar

---
 
18419105_cd3a9a5e97de1ade9479a31364488024_wm.jpg
------------------------
Megtekintve 11668 alkalommal.


Kellemes ünnepeket és boldog új évet kívánok minden kedves fórumozónak!
 


  2018.12.09. 08:36  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3284) hsz.-re     Olvasás  
  •   3286   


---
 
Így néz ki a Siforga (viszonyításként egy kis Italpollina is került rá). A fajsúlya kicsit több, mint a vízé, ezzel lehet számolni, ha valaki nem akar súlyt mérni.
Négyzetméterenként az alsó érték kb. felét tettem (50 g), plusz 35 dkg fahamut. Nem akarok kockáztatni.
Ha úgy látom, hogy nincs gond, jövőre emelem az adagot (esetleg a hamu elhagyásával, meglátom). Kajszi és szilva alá ment.
Azért az adatokat érdemes összevetni a gazdaboltos leírással... :nahat: :fejvaka:


Fénykép-5315.jpg
Siforga
Megtekintve 11820 alkalommal.

Fénykép-5317.jpg
Siforga + Italpollina
Megtekintve 11820 alkalommal.

 


  2018.12.04. 16:39  Hozzászólás  Válasz Jana11 (3278) hsz.-re     Olvasás  
  •   3285   


---
 
Ma megmértem, szórtam, lefényképeztem (aztán ástam - 12 dkg Italpollina, meg egy kis komposzt kíséretében). Arra jutottam, hogy egy liter kb. 35 dkg.
Így néz ki a kétféle adag egy négyzetméteren:


Fénykép-5221.jpg
50 dkg
Megtekintve 11813 alkalommal.

Fénykép-5224.jpg
35 dkg
Megtekintve 11813 alkalommal.

 


  2018.12.03. 18:36  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3254) hsz.-re     Olvasás  
  •   3284   


---
 
Hosszas tanakodás, matekozás után mégis a Siforga  mellett döntöttem. Meglátom... :mivanm:
Fajlagosan nézve gazdaságosabb, főleg hogy K túlsúlyos, nekem pedig az kell, ahogy írtam is.
 


  2018.12.03. 18:31  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (3282) hsz.-re     Olvasás  
  •   3283   
Avatar

---
 
En sem tudtam ertelmezni elsore, ezert a google segitsegevel "Talajvizsgalat elemzese" kifejezesre keresve, vegul talaltam olyan oldalt ami segitett. Ezekkozul az alabbi ketto volt a legnagyobb segitsegemre.

Agroinform - Hogyan ertelmezzuk a talajvizsgalati eredmenyeket?

Agroinform - Talajvizsgalat kalkulator

Innen megtudtam, hogy a talajom valyog, szervesanyagban inkabb szegeny, gyengen meszes, Foszfor, Kalium, Magnezium es Nitrogen tartalma nagyon jo, jo, jo es kozepes. Amire valojaban legkivancsibb voltam az a PH ertek, a mesz es a szervesanyagtartalom. Ebbol azt a kovetkeztetest vontam le, hogy a gyumolcsfaim szamara a PH ertek idealis, a meszben szegeny talaj miatt potolnom kell majd a kalciumot idonkent, a tobbivel meg kevesbe foglalkozom, mert tudom a szervesanyagtartalom novelese - talajelet fokozasa altal (talajtakaras) a biologia minden egyeb mikro es makroelem kerdest megold.
 


  2018.12.03. 17:49  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (3275) hsz.-re     Olvasás  
  •   3282   
Avatar

---
 
Ez a táblázat nekem kb. annyit mond, mint amikor az üzemi orvos előírt egy vérvizsgálatot és a laborból megkaptam az eredményt. Már a rublikák nevével se tudtam mit kezdeni, azt értékekkel meg főleg. Tehát az a kérdésem, ezekből a számokból mire tudtál következtetni és ezek a mérési eredmények hogyan befolyásolták a talajjal kapcsolatos munkálataidat?
 


  2018.12.03. 16:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (3250) hsz.-re     Olvasás  
  •   3281   


*
 
Köszi a jelzést , tavaly is hozattam ezt-azt , most is...kár , hogy a Wetcitet nem küldik el futárral...remélem a helyi gazdaboltossal meg tudom hozatni.
 


  2018.12.02. 09:57  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3279) hsz.-re     Olvasás  
  •   3280   
Avatar

---
 
Szerintem is.
Még egy dolog, amin elgondolkodtam: az első linkedben az 55. old. ábráját nézegetve észrevehető, hogy 20t/ha fahamu kiszórásával az eredetileg 5,5 ph-jú talaj jó 2ph-val emelkedett, onnantól kezdve viszont gyakorlatilag bármennyi pluszt szórtak rá, az emelkedés már csak minimális volt. Kérdés: mi a helyzet, ha a kiindulópont nem 5,5 ph, hanem mondjuk 7,64 ( :lol: ), ami nálam éppenséggel elképzelhető. Ezzel természetesen nem azt akarom mondani, hogy ezek szerint én akármennyi fahamut is kiszórhatok anélkül, hogy a talajom ph értéke lényegesen megváltozna, viszont az aggódásomat legalább csökkenthetné. Itt az általad linkelt oldal még egyszer:
53. oldal
 




  2018.12.02. 08:53  Hozzászólás  Válasz Jani71 (3274) hsz.-re     Olvasás  
  •   3278   


---
 
Jani71, Zsigó tanár úrnak én is nagy tisztelője vagyok, de vannak félreírások is. Nem értem én félre. De gondold át vagy nézd meg az arányokat, hogy mi mit és min képes változtatni. A fahamu sűrűségre csak picit erősebb, mint a finomliszt. Egy evőkanálnyi mennyiség kb.2,5 dkg. Na most ha egy négyzetméternyi területen szétterítesz egy evőkanálnyi fahamut, annak ha 0- és 30 cm mélység között kellene javítani a talajt, akkor kb.2- 300 kg /ennyi 1/3 m3 talaj kb. súlya/ ph mondjuk 5-ös értékét kellene változtani és meszezni kb 2,5-5 dkg fahamunak. Akkor ugye 5 dkg ph 13-as fahamu áll szemben 300 kg talajjal.
 


  2018.12.02. 08:42  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (3275) hsz.-re     Olvasás  
  •   3277   
Avatar

---
 
Köszönöm, elgondolkodom, hogy a kertem is megvizsgáltatom (a metódust ismerem, mert a szántóm miatt már többször kellett ilyen talajvizsgálatot kérnem - az ui. pár évente kötelező teendő)
 




  2018.12.02. 08:04  Hozzászólás  Válasz délkelet (3255) hsz.-re     Olvasás  
  •   3275   
Avatar

---
 
En a helyedben csinaltatnek egy talajvizsgalatot. Nem nagy osszeg es sokkal reszletesebb informaciot kapsz, mint barkacs modszerekkel. Magam az ujfehertoi laborba kuldtem ket eve egy kis muanyag zacskoban mintat, rovid idon belul megcsinaltak. Gyumolcsosnel 0-30 es 30-60 cm-es melysegekbol kell tobb helyrol mintat venni es osszekeverni. A kepen lathatod milyen eredmenyek szulettek. Amit fontosnak tartok kihangsulyzoni, egy ilyen vizsgalat sosem mutatja meg a biologiai kotesben jelen levo tapanyagok mennyiseget. Gondolok itt a bakteriumokban, gombakban, amobakban es egyeb talajlako elolenyekben meglevo tapanyagokra amik egymas elfogyasztasa soran szabadulnak fel. Ezekbol pedig igen gazdagon lehet a talajban ha azt szerves anyaggal eteted. Nalam a szervesanyag tartalom kezdetben 1.9% volt, ami alacsonynak szamit. Ezt szeretnem 6-7% kozelebe feltornaszni az evek folyaman. Ez egyben a kation kicserelodesi kapacitast is noveli, amirol kevesen beszelnek es ez a talajvizsgalat sem mutatja, de a lenyege, hogy a humuszban gazdag talaj negativ toltesu reszecskei magukhoz vonzak a novenyek szamara fontos tapanyagokat, pozitiv toltesu kationok formajaban, azokat ott tartjak nem engedik a melyebb retegbe mosodni . Pl.: Ca+2, Mg+2, NH4+(ammonium). Negativ toltesu makroelemek, mint pl. az NO3- (nitrat) nem kotodnek a negativ toltesu talajreszecskekhez igy a melybe vandorolhatnak. Amikor egy ragadozo fonalfereg elfogyaszt egy bakteriumot, NH4+ szabadul fel es azt a humusz megkoti, a noveny felveheti. Ha gazdag a talajelet, aminek az alapja a szen (szerves anyag) sok fejtorest megsporol nekunk mert az elovilag biztositja egymasnak az egeszseges novekedeshez szukseges tapanyagokat. Igy szamomra a legfontosabb ertekmero tulajdonsag egy ilyen talajteszten valojaban a jelenlevo szervesanyag mennyisege.


Talajvizsgalat.JPG
Talajvizsgalat 2016
Megtekintve 11775 alkalommal.

 


  2018.12.02. 07:41  Hozzászólás  Válasz Jana11 (3260) hsz.-re     Olvasás  
  •   3274   


---
 
Megkerestem, erre emlékeztem. Zsigó György 2-3 dkg-t javasol négyzetméterenként.
Kicsit alaposabban elmélyedve a Füzesi-féle értekezésben, úgy látom, a mérések adataira és a talajtani hatásokra vonatkozó részeknek is
érdemes elolvasni minden szavát. Sok fontos, megjegyzendő információ van benne.
(Nehogy félreértsd: nem okoskodni akarok és főleg nem a magam igazát kívánom bizonygatni!!!)
 


  2018.12.02. 06:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (3272) hsz.-re     Olvasás  
  •   3273   


---
 
Nézz rá a linkre! :) Egyébként én ezt használom évek óta: Macherey-Nagel 902 04. pH 1-14  A 'tiéd' lehet, hogy ugyanaz, csak felvágták.
 




  2018.12.01. 21:29  Hozzászólás
  •   3271   
Avatar

terra alapító
 
Ha nem, akkor meg össze lehet ütni egy wc-t :D de nálunk anélkül is lehet, csak megszólnak a szomszédok :hiha: :hiha: :hiha:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.12.01. 21:14  Hozzászólás  Válasz gergerg (3268) hsz.-re     Olvasás  
  •   3270   
Avatar

---
 
Nyáron végignéztem a zsúfolt kertemen és megállapítottam, hogy bizonyos - a komfortfokozatomat növelő - tevékenységeket a kertem legalább kétharmad részén, a szomszédok tekintete elől elzárva el tudnék végezni. A kísérletet néhány esetben el is végeztem... Mondjuk túloztam: közel sincs kétharmad.
 




  2018.12.01. 21:00  Hozzászólás  Válasz Alibá (3265) hsz.-re     Olvasás  
  •   3268   
Avatar

terra alapító
 
Úgy hallottam... Meg egyébként is...

Pisilek hogyha felkelek,
mert este mindig megtelek.
Pisilek délben, délután,
és este is talán.

Moziban menni nem merek,
mert ott pisilni nem lehet.
De a természet lágy ölén
vígan pisilek én!
 


  2018.12.01. 20:59  Hozzászólás
  •   3267   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm, szerintem ki fogom próbálni mind a két módszert.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.12.01. 20:41  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (3263) hsz.-re     Olvasás  
  •   3266   


---
 
Igen, ez a papír nagyon jó és viszonylag pontos, én is használtam már. Ennél az a feladat, hogy az egy marék talajt
desztillált vagy ioncserélt vízzel 1/1 arányban össze kellene keverni. A csapvíz, ivóvíz azért nem jó, mert
ph-ja általában önállóan is magas, ezért megtévesztő eredményt adna. Összerázogatás, 1-2 nap pihentetés
után a talaj leülepszik, és a fölső vízrétegbe mártva a ph csík elszíneződése alapján a skálához hasonlítva, egész értékes
Ph mérés végezhető.
 




  2018.12.01. 20:35  Hozzászólás  Válasz Jana11 (3262) hsz.-re     Olvasás  
  •   3264   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem elég ha "kiengedi a gőzt" és már látja is. Nem kell se befőttes üveg, se ecet. Egy sör persze jól jöhet előtte.
 




  2018.12.01. 20:30  Hozzászólás  Válasz tgwh (3261) hsz.-re     Olvasás  
  •   3262   


---
 
Végy a vizsgálandó talajodból úgy 20-30 cm közötti mélységből egy jó maréknyit. Tedd bele egy befőttesüvegbe.
Végy elő egy üveg 20 %-os ecetet és egy evőkanalat. A kanalat töltsd meg ecettel, majd óvatosan csöpögtesd rá
minél nagyobb felületen a földre. Élénk, erőteljes pezsgés esetén /látható erős gyöngyözés/ talajod lúgos. Közepes mértékű átlagos pezsgés mellett jó a ph-d. Amennyiben nem észlelsz gyöngyözést, gázképződést a talajod felszínén, talajod savanyú, és mészpótlást kíván. Ilyen egyszerű.
 


  2018.12.01. 20:21  Hozzászólás
  •   3261   
Avatar

terra alapító
 
Lakmuszpapír mennyire hiteles? Honnét lenne érdemes a mintát venni, amit a vízbe keverek a földdel együtt? Vagy vizes talajon mérjem? Kíváncsi vagyok, nálunk szerintem nem lúgos a talaj.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2018.12.01. 19:42  Hozzászólás
  •   3260   


---
 
Az a 3-5 dkg/m2 nagyon kevés lesz. Szóval szerintem a minimális 5 t/ha, amiről a szakdolgozat is beszél, 50 dkg/m2.
5000kg/10000 m2 alapján. Ettől többet valóban nem szabad egyszerre, mert kiüti a talaj foszfor és
vastartalmát. Ha egyébként is lúgos a talaj ph-ja, akkor
nem kellene kiszórni semennyit sem. Lúgos talajon a mészpótlás inkább gipsz formájában, vagy lombtrágyával
javasolható részemről.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég