Télálló déligyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2019.01.21. 20:36  Hozzászólás
  •   1349   


---
 
Datolyaszilva (édesebb fajtából valót )és Indián banán oltványt keresek . Tudok adni Gönci kajszibarack oltványt és saját termesztésből való meggybort :) vagy akár megveszem.
 




  2019.01.17. 10:55  Hozzászólás  Válasz délkelet (1342) hsz.-re     Olvasás  
  •   1346   


---
 
Többször chippeltem már két-három centi vastag alanyokba is (kajszit, meggyet, cseresznyét), de vastagabba is lehet csak több szalag kell. Több szemet is be lehet tenni az adott magasságba egyenletesen elosztva a kerület mentén. Azt hogy az alany kambium rétegei a vagás során ne legyenek túl távol egymástól úgy kerülöm el, hogy nagyon vékony szeleteket vágok és amikor már 'szivacsos - pöttyös' szövetet látok akkor már be lehet tenni a chip pajzsot, ugye a kambiumnak is van vastagsága ha jól gondolom.
 




  2019.01.16. 21:37  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1343) hsz.-re     Olvasás  
  •   1344   
Avatar

---
 
Ugyanez van nálam is: viszont olyan erőseket hajt, hogy alig találok megfelelően satnya vesszőket a chip-szemzéshez :D
 


  2019.01.16. 21:19  Hozzászólás  Válasz délkelet (1342) hsz.-re     Olvasás  
  •   1343   


---
 
Én csináltam már olyat, hogy tavasszal a láthatólag sikertelen szemzések alanyát (amit ha meghagyok következő évben már nagyon megerősödött volna) tőben kivágtam. Ezután elkezdett alulról sok helyen hajtani. Kiválasztottam közülük egy-két jó állású hajtást, a többit lepirgáltam. Ezek már a fejlett gyökérzet révén öntözés nélkül is következő tavaszra bőven oltható vastagságot produkáltak, amit azután oltottam. Ha az sem sikerül, megint metszőolló neki. Így esetleg több éven át lehet oltható méreten tartani az alanyt. És tapasztalat, hogy a már jól begyökeresedett több éves alanyra oltott nemes sokkal, de sokal erőteljesebb hajtást hoz következő évre mint a friss ültetésűre oltott!
 


  2019.01.16. 17:01  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1341) hsz.-re     Olvasás  
  •   1342   
Avatar

---
 
Én is gyakorlatilag csak chippel oltom, magasan ez vált be a legjobban (nekem). A baj most már inkább az lesz, hogy van néhány nagyon erőteljes, vastag alanyom, amihez a jóval vékonyabb nemesek chip-szemzéshez már nem lesznek ideálisak (túl széles csíkot tudok csak kihasítani az alanyból) Lehet, hogy a hagyományos, régi borotvapenge lenne megoldás erre, ívesen használva, de szerintem már nincs is ilyenem.
 


  2019.01.16. 16:20  Hozzászólás  Válasz suske76 (1337) hsz.-re     Olvasás  
  •   1341   


---
 
Nekem is az a meglátásom, hogy nagyon könnyen kihajtanak. Az általad említett chip szemzés szerintem a legjobb megoldás. Nekem ez sokkal jobban bevált mint pl. az angolnyelves párosítás. Én már csak így oltok. De ez csak egy vélemény, lehet másoknak más a tapasztalata...
 




  2019.01.16. 13:56  Hozzászólás  Válasz suske76 (1336) hsz.-re     Olvasás  
  •   1339   
Avatar

terra alapító
 
Az egyiket térd magasság fölé oltottam és egy feneketlen hordót ráhúzva fel is töltöttem földel addig. (Lehet tavasszal a szétszedéskor megbánom. :angry-banghead: Méd nem tudom hogy szedem ki a földet. :fejvaka: ) :$
 


  2019.01.16. 13:51  Hozzászólás  Válasz suske76 (1336) hsz.-re     Olvasás  
  •   1338   
Avatar

terra alapító
 
A talajhőt a föld/kupac/ vezeti, ezért azt az oltás fölé emeltem. A többi rész a szigetelés. /A hőszigetelő akármilyen jó is előbb-utóbb áthűl, ezért kell a földelés is./
 


  2019.01.16. 10:27  Hozzászólás
  •   1337   


---
 
Mennyire hajlamosak ezek az alanyok tőről kihajtani?
Nem akarom kinyírni az alanyokat ha esetleg nem sikerülne az oltás.
A vastagabbakat tudnám chip szemzéssel csinálni közel a talajszinthez.
Mi a véleményetek?
 


  2019.01.16. 10:21  Hozzászólás  Válasz Alibá (1331) hsz.-re     Olvasás  
  •   1336   


---
 
Köszönöm a képeket.
Látom felkupacoltad a tövénél, lehet hogy én csak magsabban tudom oltani, így kicsit nehezebb lesz megvédeni.
 


  2019.01.15. 19:14  Hozzászólás  Válasz suske76 (1325) hsz.-re     Olvasás  
  •   1335   


---
 
Jiro-t tudok adni, ha nem fagynak vissza a vesszők tél végéig! :thumbup:
 


  2019.01.14. 20:00  Hozzászólás  Válasz suske76 (1325) hsz.-re     Olvasás  
  •   1334   


*
 
Én is szívesen adnék...de ezek nem extra fagytűrők. Nekem 3 fajta van , a legöregebb egy magos / nevet nem tudok , több mint 20 éves /a ház előtt , ez normál évben mázsa körüli termést tud , tavaly a termővesszők fullra megfagytak /addig sosem... /, de a vastagabb oldalágakból kihajtott rendesen , szóval idén újra teremhet ...sokat , a kertben van egy Rojo Brillante , tavalyig az is megvolt...aztán akkor tövig fagyott , kihajtott ugyan lentről a nemes, de csak az öcsém kérésére hagytam meg egyenlőre , a hegyen van egy Sharon annak gyakorlatilag semmi baja nem volt / egész minimális vesszőfagyás /...és érdekes módon többet termett , mint normál években szokott...fagyvédelem nálam nincs , ami menni akar az nem való ide, hadd menjen...amúgy a tesómat leszámítva mi már annyira nem rajongunk a kákiért...
 


  2019.01.14. 18:34  Hozzászólás  Válasz suske76 (1329) hsz.-re     Olvasás  
  •   1333   


---
 
Köszönöm. 2011-ben ültettem az első fákat, az első néhány évben Ali-bá módszeréhez hasonló takarással próbálkoztam. Később már csak a fák törzsére kötöttem több réteg papírt és erre rákötöttem egy műanyag tápos zsákot. 2012 februárjában -25,-26 C fok volt a leghidegebb napokon.
Vaniglia, Tipo tövig fagyott, de a takarás arra elég volt, hogy a nemes kihajtott és gyors ütemben fejlődtek a fák. 4-5 éve már teremnek, de a tavalyi
volt az első kiemelkedően jó termő év.
Tavaly és idén télen az idősebb fák semmilyen védelemben nem részesültek.
Mint említettem a fajták Vaniglia, Costata, Mercatelli és egy konténeres Tipom van. Ezen kívül van egy termő korú Nikita's Gift, de ültettem még 4 darab Nikitát. A fiatal Nikiták első telet töltik a kertben. A fiatal Nikiták fagyvédelme elmaradt, mert csak annyit tettem, hogy ősszel a fiatal fák törzsét mésszel lekentem. Eddig a leghidegebb napokon -12,-13 C fok volt, de ez a hideg is csak rövid ideig. Ha már nem lesz hidegebb a télen, akkor ebben az évben is szép termésre számíthatok. Rosseyankát tavaly oltottam, de már nehezen találok neki helyet a kertben.
 


  2019.01.14. 16:36  Hozzászólás  Válasz Alibá (1331) hsz.-re     Olvasás  
  •   1332   
Avatar

terra alapító
 
gy látszik még gyakorolnom kell :$ , mert most meg a sorrend fordított és az egyiket kétszer is sikerült bemásolni. :angry-banghead:
 


  2019.01.14. 16:34  Hozzászólás  Válasz Alibá (1330) hsz.-re     Olvasás  
  •   1331   
Avatar

terra alapító
 
IMG_2913.JPG
------------------------
Megtekintve 8343 alkalommal.

IMG_2910.JPG
------------------------
Megtekintve 8343 alkalommal.

IMG_2908.JPG
------------------------
Megtekintve 8343 alkalommal.


Elnézést az előbbiért azt hittem, hogy a képet is betettem.


IMG_2908.JPG
------------------------
Megtekintve 8343 alkalommal.

 


  2019.01.14. 16:27  Hozzászólás
  •   1330   
Avatar

terra alapító
 
Fagyvédelem nálam:

file:///home/ali/Asztal/IMG_2908.JPG
file:///home/ali/Asztal/IMG_2910.JPG
file:///home/ali/Asztal/IMG_2913.JPG
 


  2019.01.14. 15:31  Hozzászólás  Válasz 123János (1327) hsz.-re     Olvasás  
  •   1329   


---
 
Köszönöm a részletes leírást a fajtákról, és a gratulálok a komoly mennyiségü terméshez, remélem tíz-tizenöt év múlva már én is ennyit szüretelhetek. :-)
Hogy történik nálad a fagyvédelem, hány fád van?
Írok egy emailt.
 


  2019.01.14. 15:27  Hozzászólás  Válasz Alibá (1326) hsz.-re     Olvasás  
  •   1328   


---
 
Köszönöm Ali-bá kedves vagy, de privátban már kaptam felajánlást Rosseyankára.
 


  2019.01.12. 19:32  Hozzászólás  Válasz suske76 (1325) hsz.-re     Olvasás  
  •   1327   


---
 
Vaniglia, Tipo, Mercatelli, Costata, Nikita's Gift, Rosseyanka káki fajtáim vannak. Fagytűrés a felsorolás sorrendjében.
Az első három fagytűrése átlagos -17 C fok körül már számítani lehet kisebb, nagyobb fagykárra, de fiatal fák érzékenyebbek lehetnek a fagyra.
Costata, Nikita, Rosseyanka kisebb a kockázat, téltűrőbbek. Gyümölcs íze, állaga mindegyiknek más. Legfinomabb Vaniglia, Tipo, Nikita.
Íz tekintetébeb a Mercatelli a leggyengébb. Mandarin nagyságú gyümölcsben 6-7 nagy mag található, csekély cukor és aroma tartalommal.
(Tavalyi termés alapján.)
Marcatelli egyetlen értéke, hogy kiváló porzója a Vanigli vagy a Tipo kákinak. Idegen megporzás következtében a Vaniglia és a Tipo keményen is édes, magokat tartalmaz. Tavalyi termésből van még Vaniglia, Costata gyümölcsök. Ezek a fajták elég sokáig eltarthatók, most, hogy 500 darabnál több a termés talán február elejéig kitart a készlet. Tárolás során a Vaniglia, Tipo minősége nem változik, de a Costatának nem tesz jót a több hónapos tárolás.
Costata sem rohad, de csökken az aroma tartalma, de lehet csak unom már a Costatát, mert a Vaniglia sokkal finomabb.
Nikita már október elejétől szüretelhető, az íze finom, édes és aromás. A felsorolt fajtákból tudok oltóvesszőt szedni, de Tipo vagy a Rosseyanka csak egy-egy ágacskát, mert fiatalok a fák.
 




  2019.01.12. 11:37  Hozzászólás
  •   1325   


---
 
Sziasztok!
Káki oltóvesszőt keresek lehetőleg jobb fagytűrő képességű fajtákból.
Cserébe tudok küldeni sok hagyományos gyümölcstermőről oltóvesszőt, esetleg kis magonc kiviket, stb stb.
 


  2018.12.30. 00:48  Hozzászólás
  •   1324   


---
 
IMG_8491.JPG
Kb.30 palánta van eddig
Megtekintve 8045 alkalommal.

Tel kedvez most az osszes ilyen növénynek...Vetettem mirtuszdiot,szinte 100%-os a kelés; remelem lesz kozte jo fagyturo is,max.kettőt hagyunk meg cserepesnek,tobbi majd ki lesz várhatóan ültetve...sokat nem lehet igy veszteni...legalabb fel meter melyre fogom majd oket ültetni...
 


  2018.12.16. 14:17  Hozzászólás  Válasz délkelet (1322) hsz.-re     Olvasás  
  •   1323   


---
 
Egyetéretk a leirtakkal kockázat mentesebb lett volna a tél végén kiültetni a datolyaszilvát, mert könnyen elfagyhat. Ha van lehetőség hideg helyen kiteleltetni, akkor célszerűbb tél végén ültetni. Így sem reménytelen, de most már csak az enyhe télben lehet bízni.
 


  2018.12.16. 12:00  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1320) hsz.-re     Olvasás  
  •   1322   
Avatar

---
 
Legyen szerencséd hozzájuk :) Az én gondolatmenetem a következő volt: most kiültetve nem sokkal lesz előrébb a növényed, mintha most csak becserepezted volna és tavasszal ültetted volna ki. Utóbbi esetben megfelelő körülmények között tárolva, a törzset (koronát) sem érné fagykár (míg jelen esetben ez legalább is necces - bár tőből természetesen nagyon jó eséllyel kihajt). Igaz, hogy ez csak egy telet jelent, de most kiültetve szerintem fölösleges kockázatot vállaltál. Viszont a mostani időjárás miatt (nálunk vagy 20-25 cm hó hullott) a leírtakkal ellentétben jó eséllyel már én sem szedném fel. Bízzunk egy nem túl kemény télben :thumbup:
 


  2018.12.16. 10:12  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1320) hsz.-re     Olvasás  
  •   1321   
Avatar

terra alapító
 
Azért egy kis földkupac nem árt még pluszban rájuk - lehet itt még mínusz húsz fok is ezen a télen.
 


  2018.12.16. 00:13  Hozzászólás  Válasz délkelet (1319) hsz.-re     Olvasás  
  •   1320   


---
 
Ugybizony,ki vannak ültetve,arra figyeltem hogy az oltás a föld szintje alatt legyen,akkora gödröt ástam a choccolatinonak,amekkorából még ásóval tudtam foldet kiszedni anelkul h beleálltam volna a godorbe. Kb.1 méter mély gödröt jelent. Mindkét fát ültethettem volna egy méternél mélyebre is csak nem
volt idő,beesteledett stb. Adtam mindket fanak 50 liter marhatrágyát(èrett). Ho vedi most őket,tövüket...
 


  2018.12.15. 20:40  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1313) hsz.-re     Olvasás  
  •   1319   
Avatar

---
 
Nem akadékoskodni szeretnék, de én nem ültettem volna ki most a szabadba, főleg nem ezt a fajtát. Egy nagyobb cserépben vagy kilyuggatott vödörben biztosabban áttelelt volna akár egy fűtetlen garázsban is (én felszedném a helyedben) Bár egy extrém light-os tél esetén meg engem szidnál a fölösleges munkáért :D
 


  2018.12.15. 20:00  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1313) hsz.-re     Olvasás  
  •   1318   
Avatar

terra alapító
 
Ki is ültetted? Aztán véded úgy, ahogy én az enyémet itt a 404. hsz.-nél? ;)
http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=30&na_step=30&t=9237388&na_order=
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=149645275&t=9237388
 


  2018.12.15. 10:39  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1316) hsz.-re     Olvasás  
  •   1317   
Avatar

---
 
Ha magvak találhatók a gyümölcsben (főleg, ha sok - mert ettem olyat is), akkor valóban: megelégszem a kevésbé finommal is, ha az mag nélküli (utóbbi nekem ui. jobb fogyasztási élményt nyújt, ráadásul én a különbséget csak minimálisnak érzem). Mondom én :)
 


  2018.12.15. 09:39  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1315) hsz.-re     Olvasás  
  •   1316   
Avatar

terra alapító
 
Nekem nagyon ízlett a vaniglia, mikor a choccolatino beporozta. Akkor lett igazán mély színe, és krémes állaga. De nem vagyunk egyformák, Délkelet barátom például pont így nem szereti...
 


  2018.12.15. 09:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1314) hsz.-re     Olvasás  
  •   1315   


---
 
Köszönöm a gyors választ! Vanigliát is vettem,mellette van pàr mèterre. Remélem hogy sötét narancssárga színű. Lehet ez is azért finomabb mert kisebb. Azért is vettem mert jo eros,vastag fa volt.
 


  2018.12.15. 08:54  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1313) hsz.-re     Olvasás  
  •   1314   
Avatar

terra alapító
 
Szia!

Nekem van, konténerben tartom, mert valóban fagyérzékeny. Azért vettem, hogy porozza az akkor még meglévő nagy fámat, egy Vaniglia-t. Kicsi, korán érő, nagyon ízletes gyümölcse van, megérik a fán. Mindig magvas.
 


  2018.12.15. 01:14  Hozzászólás
  •   1313   


---
 
Ma ultetett choccolatino datolyaszlilva. Van valakinek ilyen? Fagyérzékeny,kis termésű,finom? :::
IMG_7828.JPG
Choccolatino
Megtekintve 8211 alkalommal.

 


  2018.12.09. 17:15  Hozzászólás  Válasz édeske1 (1309) hsz.-re     Olvasás  
  •   1312   


---
 
Nekem ez nagyon hasonlít a körtelevél bolha jelenlétének tüneteire a korompenészre, rovarölő szerrel próbálkoznék.
Lemosni nehéz lesz, talán káliszappan segít. Egyenként kesztyűvel :-)
 
silvanus


  2018.12.09. 09:01  Hozzászólás  Válasz édeske1 (1309) hsz.-re     Olvasás  
  •   1311   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem ez korompenész. Valami szívogatja a nedvet a növényen, annak a nyomai...
 


  2018.12.08. 21:00  Hozzászólás  Válasz édeske1 (1309) hsz.-re     Olvasás  
  •   1310   


---
 
édeske1, ezek a tünetek engem a paradicsomvész tüneteire emlékeztetnek. Gomba, ami nemcsak paradicsomot,
többféle növényt is fertőz.
Az utóbbi esetben van ez ugyanígy, ha a gyümölcsre is átterjed, az márványosodik, színe torzul.
Megállítani jobb felszívódó gombaölő szer mondjuk Quadris, és réztartalmú kontakt szer /Cuproxat/ kombinációjával
talán lehetséges, a már elfeketedett részek el fognak halni.
 


  2018.12.07. 20:42  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1306) hsz.-re     Olvasás  
  •   1308   


---
 
Ezt a méret - íz fordított arányú összefüggést más gyümölcsöknél is (pl barackok, málna) megfigyeltem. A függvénybe behozható a kapott hőősszeg is, a napsütéses órák száma, így hát ami nagy és finom, az sokat kapott a harmadikból, vagyis jó késői..

Majd locsolom a Jujubámat, hátha akkor nem lesz olyan száraz, mert ez a másik megfigyelésem, hogy a locsolás jó hatással van a lédússágra.
 


  2018.12.07. 15:48  Hozzászólás  Válasz laposbarack (1304) hsz.-re     Olvasás  
  •   1306   


---
 
Nállunk a lang egyedül is termett. Azt szokták mondani minél kisebb a termésű annál jobb ízű. A li a legnagyobb termésű,sokkal nagyobb mint a lang de nem olyan izletes,legalabbis amit kostoltam 3 szemet. Akinek nem baj h kisebb a termés akkor ültessen nostrano stb.fajtát,mert édesebbek. A nostrano is fele akkora mint a lang es édesebb azt hallottam. Meg ismerek egy biokertészt ausztriából neki nem izlett a lang,azt mondta hogy tul száraz és inkább nem vett,mert neki nem tetszett az állaga. Ezt szokták felhozni problémaként,altalaban ezert van az hogy valakinek nem jon be.Nekünk 9 fánk van eddig de még lehet bővítjük a palettát tavasszal egy màsik fajtával.
 








  2018.12.05. 23:51  Hozzászólás  Válasz délkelet (1301) hsz.-re     Olvasás  
  •   1302   


---
 
Ennek szívből örülök, mert amikor Bulgáriában voltunk a kertészetben, akkor nagyon ajánlgatta a kertészet vezető úriember, hogy most jöttek a Jujubák vagy 7 fajta, kicsi - nagy, gömbölyű - hosszúkás, mutatta a belőle készült befőtteket.. Én nem is hallottam róla, aztán mondom, jó, akkor adjon a legfinomabból és adott egy Lang-ot :)
 


  2018.12.04. 20:19  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1300) hsz.-re     Olvasás  
  •   1301   
Avatar

---
 
Már említettem, hogy kaptam kóstolóba többféle jujubát is: nekem a Lang volt a legszimpatikusabb közülük (az íze is finom volt és a méretére sem lehetett panasz)
 


  2018.12.04. 08:00  Hozzászólás  Válasz Szóráth (1299) hsz.-re     Olvasás  
  •   1300   
Avatar

terra alapító
 
Sok sikert hozzá! A neten megoszlanak a vélemények a jujubáról, de nálunk nagy kedvenc...
 




  2018.11.30. 20:28  Hozzászólás
  •   1298   


---
 
Megfelelő topicot hirtelen nem találtam - ma olvastam a gazdabolt.hu ingyenes szállítású napjáról dec. 3-án...
Gondoltam megosztom a hírt, tavaly többen említették, hogy ki szokták használni. :)
 


  2018.11.23. 21:05  Hozzászólás
  •   1297   


---
 
IMG_6501.JPG
------------------------
Megtekintve 8111 alkalommal.

IMG_6230.JPG
------------------------
Megtekintve 8111 alkalommal.

Ismerős adott 1 li,1 lang fajtát,1 lang magoncot,3 vad jujubát,szabadgyökeresek,mar el vannak ultetve: 2 uzbeg granatalma,1 violette füge:
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/) valamint 16 vendég