Elmélkedések az eddigi gyümölcstermesztő tevékenységemről .. Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.12.30. 12:38  Hozzászólás
  •   0   


---
 
ELMÉLKEDÉSEK AZ EDDIGI GYÜMÖLCSTERMESZTŐ TEVÉKENYSÉGEMRŐL, ILLETVE A TERVEIMRŐL A KÖZELJÖVŐBEN.

Google Earth: - atifoci2 birtok
... elméletileg megmutatja hol is ga/rá /zdálkodok :)


Elöljáróban talán annyit, hogy még mindig a kedvenc hobbim a gyümölcsökkel való foglalatoskodás, de az idei év ...és talán az eddigi tevékenységem is...némileg megváltoztatta a gondolkodásomat, az elképzeléseimet. Az elmúlt 20-25 évben sokat tanultam, de sok minden van amit képtelen voltam megtanulni, leginkább a tanító hiánya miatt. Sajnos hiába olvastam el eddig is sok szakkönyvet, rengeteg cikket sok mindent nem tudtam átültetni a gyakorlatba, mert nekem az jobban érthető, amit gyakorlatban bemutatnak nekem ...nem telefonon, nem e-mailben, hanem közvetlenül, élőben.Így aztán rengeteg hibát követtem el az elmúlt időszakban...de ez most mellékes :)
A „ kisregényhez „ magyarázatként még annyit, hogy a leírtak kizárólag az én véleményemet tükrözik, az én lehetőségeim, tudásom fényében ...csak hogy elkerüljem az olyan hozzászólásokat, hogy ez így vagy úgy jobb lett volna stb.

Az írásaim továbbra is megtalálhatók, csak a kinézete kicsit megváltozott ...
Kép

...s végül:
    sem ez az iromány, sem a gyűjtemény nem jöhetett volna létre a sok jószándékú, segítőkész kertbarát nélkül, NÉLKÜLETEK...ezúton is köszönetet mondok mindenkinek, aki hozzájárult mindehhez. :)

Eddigi működésem képekben: http://indafoto.hu/atifoci/collections
ITT EMLÍTENÉM MEG, HOGY AZ ÍRÁSAIMAT FOLYAMATOSAN SZERKESZTEM, JAVÍTOM MAs SZINNEL A TÉNYLEGES VÁLTOZÁSOK ILL. AZ ELKÉPZELÉSEIM TÜKRÉBEN...!
 
 


  2019.01.07. 15:45  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   130   


---
 
Ma megjött a Symbivit , egy 3 kg-os adagot vettem...sztem ez az elkövetkező ültetéseimhez elég lesz...aztán majd meglátjuk mit produkál. Persze nem csak ezzel próbálok a fáimon segíteni...lesz még amikkel próbálkozok :)
 


  2019.01.04. 18:27  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (128) hsz.-re     Olvasás  
  •   129   
Avatar

---
 
Ismerem a videót. A kék színű tálban bundásbogarak vannak. Jól mondja az illető. Viszont ugyanott amikor azt mondja, lepotyognak a cseresznyék, az nem stimmel. Mert a bundásbogár kártétele abban merül ki, hogy kieszi virág belsejét. Abból viszont nem lesz cseresznye, ami le tudna potyogni.
 


  2019.01.04. 16:47  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (125) hsz.-re     Olvasás  
  •   128   
Avatar

---
 
Nalam nem jelentkezett meg a Rozsabogar kartetel igy nem probaltam. A Csalomon csapdat egy ismerosnel lattam, nagy hatekonysaggal fogta a bogarakat, csatoltam egy fotot. Ez 10 perces fogasi eredmeny. Mikor en lattam a csapdat "csurig" volt bogarakkal, szerintem igen hatekony.
A kek talas modszerrol a lenti videoban hallottam. 13:18-nal beszel errol az illeto. Ugyan Bundasbogarat emlit, de amikor megmutatja az edenyt en rozsabogarakat latok benne uszni. Mivel a Csalomonnal is lenyeges a kek szin, igy ebben is biztos vagyok, hogy mukodik, csak mindig utan kell tolteni folyadekkal.

Gyumolcstermesztes okologiai modszerekkel


IMG_7299.JPG
Csalomon Aranyos rozsabogar / Rezes viragbogar csapda
Megtekintve 11980 alkalommal.

 


  2019.01.04. 10:21  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (126) hsz.-re     Olvasás  
  •   127   


---
 
Így van...nekem az őszibaracktól ezek miatt ment el a kedvem...a poloskák már csak a hab a tortán :(
 


  2019.01.04. 10:08  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (124) hsz.-re     Olvasás  
  •   126   
Avatar

---
 
Mindegyik káros. Az egyik a föld alatt, a másik a gyümölcsökben tesz kárt. Tavaly az Arabitka körtefámon majdnem annyi volt a rózsabogár, mint a gyümölcs. Ha nem vettem volna észre időben a jelenlétüket, nem ettem volna körtét. Iszonyatos kárt tudnak okozni. Macerás őket összefogdosni, mert ha megrázom az ágat, mielőtt a földre esne, elröpül.
 




  2019.01.03. 22:20  Hozzászólás  Válasz laca12 (123) hsz.-re     Olvasás  
  •   124   
Avatar

---
 
Ezek inkabb cserebogaraknak tunnek. Viszonylag konnyu megkulonboztetni a kettot. A cserebogar pajor a hasan, labait hasznalva menekul, mig a rozsabogar a hatan, "szoret" igenybe veve, kozben labai az egnek allnak.
 


  2019.01.03. 19:48  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (118) hsz.-re     Olvasás  
  •   123   
Avatar

---
 
Ha jó tudom ez a rózsabogár pajor ,szép nagyok voltak korhadt tusko alatt találtam..
Fénykép0950.jpg
------------------------
Megtekintve 12305 alkalommal.

Fénykép0949.jpg
------------------------
Megtekintve 12305 alkalommal.

Fénykép0947.jpg
------------------------
Megtekintve 12305 alkalommal.

 


  2019.01.03. 17:24  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (119) hsz.-re     Olvasás  
  •   122   
Avatar

---
 
Azt irjak 15 m-es kotesben kell kitenni a csapdat. Hazi megoldas is mukodik, kek muanyag dobozba kell egy kis mososzeres vizet tenni, akar foldre leteve is, lenyeg, hogy erje a nap. A kek szin csalogatja oket.
 


  2019.01.03. 12:58  Hozzászólás  Válasz Jani71 (120) hsz.-re     Olvasás  
  •   121   


---
 
Találtam egy fényképet az említett elmúlt hetekben történt ásások időszakából, gondoltam megmutatom.
Így néz ki a 10 dkg Italpollina (15 g 0-10-24 NPK-val kiegészítve) a talajra szórva. Ránézésre nem is olyan kevés az.
És akkor gondoljuk hozzá az esetleges magas dózisnál levő még egyszer ennyit... :thumbup:


Fénykép-5354.jpg
------------------------
Megtekintve 13577 alkalommal.

 


  2019.01.03. 11:47  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (115) hsz.-re     Olvasás  
  •   120   


---
 
A mennyiségekről: úgy van, ahogy írod, de a tapasztalatom azt mutatja, elég lehet a kisebb mennyiség is.
Annyira, hogy nálam a viszonylag vacak barna homokon kb. 10 dkg/m² látványosan nyomta a szilva (!) vesszőit, ahogy annak idején írtam is
(általánosságban véve 5-20 dkg a megadott mennyiség  ).
A szőlő pedig egyenesen megbolondult tőle (bár mindkettő esetében talán volt némi Wuxal is, ezt meg kell hagyni - viszont az is igaz, hogy ilyen növekedés
az előtte levő években nem nagyon volt, akkor nem alkalmaztam a trágyát).
Az elmúlt időszakban is ezt a mennyiséget ástam be a talajba a szőlők és gyümölcsfák alá. Tegnap is és van még némi terület, azt majd a jobb idő eljöttével.
Tavaszig belefér, a homokon nem nagyon kell vele rohanni. Beoszthatom. Azért persze nem úgy lesz, hogy leteszem az ásót és már nyomom is a lemosót... :hiha:
Tavaly vegetációban használtam. Nem tudom, hogy ettől van-e, mindenesetre az egyik szőlővessző először vékonyan indult,
majd egyszer csak látványosan megvastagodva rohant tovább. Kb. 6-7 méternél vágtam el... :fetreg:
 


  2019.01.03. 11:42  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   119   


---
 
feltételezem feromoncsapdára gondolsz...a barack-cefre csapdával sok rovart szoktam fogni , rózsabogarat is , de abból keveset /nem eleget /...mondjuk 100 barackfához mennyi csapda kellene ?
 


  2019.01.03. 11:40  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (117) hsz.-re     Olvasás  
  •   118   


---
 
Abban igazad lehet , hogy azok rózsabogár lárvák lehetnek...nagyon hasonlítanak egymásra ....de a túlszárnyalásról csak annyit , hogy gyakorlatilag totál kárt tudnak csinálni /ez tapasztalat / főleg az őszibarack termésében ezt nehéz lenne túlszárnyalni , mert hiába lenne jó a takarás a fáknak , ha ezzel mondjuk többszörösére növelném a rózsabogár populációt ami aztán letarolná a gyümölcstermést...gyakorlatilag a kártevőknek termelnék. :)
 


  2019.01.03. 11:03  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (114) hsz.-re     Olvasás  
  •   117   
Avatar

---
 
A cserebogar pajorok elsosorban elo gyokerekkel taplalkoznak nem hatja meg oket a mulcs. :) A korhadekban inkabb rozsabogar larvak lehettek. Ezek korhado anyaggal taplalkoznak elo novenyt nem bantanak. A kifejlett bogarak a viragok, gyumolcsok megragasaval okozhatnak kart, viszont jol csapdazhatok. A takaras pozitiv hatasai szerintem messze tulszarnyaljak az esetleges rozsabogar kartetelbol adodo veszteseget.
 


  2019.01.03. 10:32  Hozzászólás  Válasz Jani71 (112) hsz.-re     Olvasás  
  •   116   


---
 
Melyik fajta fólia lenne?

Amúgy a felmelegedés miatt valszeg nem lenne az igazi , mert főleg azokat a sorokat kellene takarni , ahol a fáknak magasabban van a gyökérzete / pl M9 alanyú almasor , Weivás kajszik /
Mondjuk gyomelnyomó hatás miatt lehet hogy időlegesen lehetne alkalmazni....Majd agyalok még rajta.

Talán a geotextilek jók lennének...csak azok kicsit drágábbak...mondjuk 1-2 soron lehet hogy érdemes lenne tesztelni.
 


  2019.01.03. 10:28  Hozzászólás  Válasz délkelet (111) hsz.-re     Olvasás  
  •   115   


---
 
Jó kérdés...mondjuk egy fához 3 kg Marhajó / bár 0,5-3 kg ig írják , fél kiló az azért nem egy nagy eresztés...szóval számoljunk a max-al /, akkor egy zsák 8 fához elég.Az egyszerűség kedvéért számoljunk 100 ültetésre váró fával. 100 fához 12-13 zsák kellene. Egy zsák kb 3000ft...13 zsák 39000 ft...ez nálam 2 pótkocsi trágya...na azt viszont nem tudom, hogy ez hány fa ültetéséhez lenne elég...szóval igazából nem biztos hogy jobb lenne...valszeg egyenlőre -lehetőség szerint -maradok a pótkocsis megoldásnál , és később , ha már csak pótolgatni kell pár fát , akkor rátérek a zsákosra...persze ez még a jövő , ennyire meg nem érdemes előre szaladni...
 


  2019.01.03. 09:36  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (113) hsz.-re     Olvasás  
  •   114   


---
 
A rózsabogárra és a cserebogárra , amelyeknek a pajorjai a korhadékot szeretik...azt viszont nem tudom, hogy csak a földben lévő korhadékra mozdulnak-e rá vagy a felszínen lévőre is....A földben lévőre tuti...sok korábban kivágott fa , aztán elkorhadt tuskó amit ki tudtam fordítani tele volt ezekkel...szóval magamnak is szaporítom a kártevőket. Más kérdés persze, hogy sem időm se energiám nem lenne a kivágásra ítélt fákat , bokrokat tuskóval, gyökerekkel együtt kiszedni...A Symbivit se olcsó , de rendeltem egy 3 kg-ost , ez kb lefedi az elkövetkezőkben ültetendő famennyiséget...remélem be is válik.
 


  2019.01.01. 21:23  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (110) hsz.-re     Olvasás  
  •   113   
Avatar

---
 
Atifoci,

Milyen korhadekban elo kartevo rovarokra gondolsz? En rengeteg agapritekot hordtam ki a faim ala, semmilyen gondot nem okozott, sot, megtaltosodtak novekedesben. Egy kis fat at kellett ultetnem iden, amit ket eve igy takargatok es olyan konnyu volt kiasni a korabban kokemeny talajbol, hogy magam sem akartam elhinni. Porhanyos, omlos, fantasztikus morzsalekos fold keletkezett. Annyit szeretnek javasolni elso korben, minden ultetendo fad gyokeret oltsd be Symbivit-el vagy Sym Clay-el, aztan majd segitek ha hazakerulok, hozok apritekot es megfelelo modon takarunk egy-ket fat. Teszteld le, nezd meg milyen valtozast okoz mindez majd a talajszerkezetben. Ha igy csinalod, ontoznod sem kell majd valoszinu, vagy csak joval kevesebbet mint egyebkent.
 


  2019.01.01. 18:37  Hozzászólás  Válasz délkelet (111) hsz.-re     Olvasás  
  •   112   


---
 
Nekem is ez jutott az eszembe. Nem tudom, Attila kimatekozta-e már, de talán megérne egy próbát. Nálam nagyon bevált.
Több előnye is van. Csak javasolni tudom.
Egy kis olvasni való a témában.
A talajtakarással kapcsolatban írt fekete fóliáról: sok évvel ezelőtt vettem egy darab fekete UV-állót, most is éppen olyan a minősége, mint amikor elhoztam.
Elsőre talán nagyon drágának tűnik, de ha elosztom az évek alatt történt 'semmilyen' mértékű változással, akkor csak egyre olcsóbb lesz
(most a káros környezeti hatást nem említve).
Talán annyi lehet a hátránya, hogy nagyon felmelegszik alatta a talaj, ami nem tudom, mennyire rossz a fáknak.
Lehet, hogy emiatt mégsem annyira előnyös.. :fejvaka:

Nem utolsó sorban Mindannyiótoknak sikerekben gazdag, boldog új évet kívánok!
 


  2019.01.01. 16:23  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (110) hsz.-re     Olvasás  
  •   111   
Avatar

---
 
A szervestrágya granulátum nem jöhetne szóba? Tudom, nem olcsó, de ha megnézzük az istállótrágyához kapcsolódó járulékos költségeket (amit írtál is) + még a jelentős munkaidő ráfordítást (mert ugye az idő is pénz), akkor talán már nincs is olyan nagy különbség árban.
 


  2019.01.01. 14:54  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (105) hsz.-re     Olvasás  
  •   110   


---
 
Amiben a jövőben fejlődni szeretnék az a talaj javítása, sorok takarása, esetleges-részleges öntözési mód keresése , vadak elleni védelem , az eddiginél komolyabb növényvédelem , a fáim kondíciójának javítása.
menjünk sorban :

Talajjavítás : műtrágyát jellemzően csak ültetéskor használok ill. néha ha nehezen mozduló vagy természeti csapást szenvedett fát kell bíztani , ez a jövőben sem változik lényegesen, később esetleg minimálisra mehet le.
Szerves trágyához egyre nehezebb hozzájutni , mert alig van marha a környéken...már persze négylábú...a kevés " termékükre " meg van jelentkező bőven. És annyira ez sem olcsó , főleg úgy, hogy a költség fele az a rakodás+ fuvar.
Lehetőség még a zöldtrágya növények használata , ezt a mustárral már el is kezdtem , jövőre is tervezek többet kipróbálni , első körben olajretek , csillagfürt esetleg kevés facélia és bíborhere...de különböző mértékben a jövőben többet is ki fogok próbálni.

Sortakarás : nem egyszerű ez sem legkönnyebb talán fekete fóliával lenne, de az ha szétmálik akkor szennyez , a geotextilia biztos jó lehet , de nekem drága. Mivel több kártevő rovar is korhadékban fejlődik így a nyesedék mint talajtakaró nem biztos, hogy szerencsés lenne, de nincs is belőle annyi, hogy viszonylag zárt takarást adjon. A szalma beszerzése sem egyszerű , ez akkor megy ha a környékemen gabona van és hajlandóak is eladni bálákat...de az ára miatt ez is csak részleges megoldás lehet. Esetleg még a zöld kaszálék , de abból is rengeteg kellene , így ez is csak részmegoldás.

Öntözés : kút nincs, nincs is rá esély. Ami némileg segíthetne az a "hordozható" IBC tartály lenne . Jelenleg van kettő , gyiket mobilizálhatnám , ehhez kellene fabrikáltatni vmi kétkerekű kocsit , amin fixen fent lenne a tartály , a kivontatását meg tudnám oldani / anyu szomszédjának van traktora/...ez még a jövő zenéje, de észben tartom.

Vadak elleni védelem : lényeges kérdés , mert az elmúlt pár évben rengeteg kárt okoztak. Sajnos ez betudható annak is, hogy a környékemen vagy kihaltak a tulajok, vagy abbahagyták és kiadták bérbe gabonának, kukoricának. Kevés a mozgás, sok az elhanyagolt dzsungel...ideális hely a vadaknak. A vadásztársaság meg magasról lesz..ja az embereket...
Sajnos a normális védelem nagyon húzós..így először alternatív megoldásokkal próbálkoztam, sajnos a Kornitol vadriasztó bár iszonyatos szaga van, csak rövid ideig használt , sztem megszokják. Az ultrahangos...hát sztem max halálra röhögik magukat tőle...semmi haszna., marad a kerítés vmi formában. Alapból egy sövénnyel próbálkoznék , tűztövis-gledicsia-turkesztáni szil volt a terv...sajnos a legfontosabb a gledicsia nem jött meg , átmeszelt akitől rendeltem. A tűztövisből az ára miatt rendeltem kevesebbet , de azt legalább el tudtam ültetni, a turkesztáni szil marad tavaszra. A gledicsiáról se mondok le , tudok szedni magot, aztán tavasszal vetek helyre meg külön iskolába is...csak hát ez ugye újabb időveszteség...aztán azon is filózok, hogy legalább az alsó felét be is hálózom , ha tudnék legalább 10-15 akácoszlopot jutányosabban szerválni, akkor a vadhálót meghozatom és talán az őzeket vissza tudja tartani a ritkább oszlopozás is...ha meg majd megnő a sövény az a hálóval együtt fog mindent....csak ez mind idő...


Növényvédelem :Itt a tavaszi időszak a kulcsfontosságú , ha azt sikerül normálisan végigcsinálni később már kevés gond van...kivéve persze a bogarakat. Utálok permetezni , de kénytelen leszek többet rovarölőzni mert a poloskák ill. a rágcsáló bogarak értelmetlenné teszik a kertészkedést. A molyok sokkal kevesebb problémát jelentenek , almát, körtét nem is szoktam emiatt permetezni. A tetvek néha feladják a leckét, de az is kordában tartható...de a poloskák....
idén a rózsabogárra kipróbálom a feromoncsapdát is , meglátom mennyi értelme lenne használni.
Van pár olyan vegyszer amit eddig nem használtam , de idén lehet kipróbálok : Scudo ,teldor , Mirage , Cyperkill , Wetcit .



Fák kondiciójának javítása : a szerves trágya beszerzés mint írtam is nem egyszerű , alig van beszerzési forrás , sok a járulékos költség...de lehetőség szerint 1-1 kocsival azért hozatok. Ez nyilván a normális működéshez kevés, de legalább a még nem termő korú fákat tudom vele segíteni , ill. ha ültetés előtt tudok hozzájutni akkor abban is.
Műtrágyát évek óta nagytermelő ismerőstől veszek , így olcsóbb.
Olvasgatok különböző talajjavító ill. kondicionáló készítményekről , ezek közül is pár felkeltette a figyelmemet : Huminit- Dudarit , Dolomitörlemény / ez pl olcsó...csak a fuvar...az a súly miatt horror lenne.../, Meliorit /ezt már használtam is...ez is olcsó...csak a fuvar /Megafol , Viva , Mc Cream , Algakészítmények , Vermikulit...ezek közül is lesz amit -persze nem a teljes állományban - ki fogok próbálni.

Ezért is kellene az oltványbeszerzést abbahagynom , hogy inkább a meglévő állomány normális életfeltételeit tudjam megteremteni...m,ert sajnos az idő meg halad :(
 


  2019.01.01. 14:34  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   109   


---
 
Ami helyet a határrendezéssel nyertem , azt a sövény ültetésével el is veszítem....
 


  2019.01.01. 13:51  Hozzászólás  Válasz Alibá (107) hsz.-re     Olvasás  
  •   108   


---
 
Igyekszem a télen az eddigi változásokat ill. a jövő terveit jelezni...bár ahogy elnézem időnként a szöveget a sok módosítás miatt lehet hogy néhol nehéz lesz követni :)
 




  2018.12.31. 16:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   106   


---
 
Elkezdtem átszerkesztgetni..egyenlőre a Jelen és jövő soronként c. részt
 


  2018.11.18. 20:33  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   105   


---
 
Azért eltűnődtem , mennyivel másképp gondolkodok , ha kint vagyok terepen , mint amikor a szobában tervezgetek.
Bent ugye ott a net , meg sok fajtaleírás, stb...kint meg a " Való Világ " , a meló....Nem tudom nagyon tartani magam a korábbi elképzeléseimhez ,bár némi pozitív elmozdulás azért tapasztalható . Pl rendhagyó azért is az idei szezon , mert idén nem vettem egy db fát sem /huszon- valahány éve nem fordult ilyen elő... / ,aztán az is régen fordult elő , hogy ősszel nem ültettem egy fát sem.Mondjuk idén ez rajtam kívül álló okból hiusult meg , hónapok óta nem volt eső , a föld beton , nem tudok gödröt ásni...kevés esélyét látom , hogy tudok idén még ültetni , fölösleges kockázatot nem vállalok...igaz ez mindenhogyan szívás, mert tavaszra marad egy csomó meló. Alapból kb 25 fa elültetése volt a terv ősz-tavaszi viszonylatban / az ősziket kizárólag tavasszal..a többi ősszel /, most az egész csúszik...aztán ott a sövényterv. Tegnap az 50 db tűztövist beleerőszakoltam a helyére , de ennek az volt az ára, hogy sza..á mentek a csuklóim és volt egyéb bajom is az ásó-csákányozástól...remélem lesz mostanában annyi eső, hogy legalább beáztatja a gyökerüket.
A 200 db turkesztáni szil marad leföldelve a kertben és a 200 db geldicsia is...majd ha egyáltalán megérkezik /ez eddig még nem történt meg.../.
Szóval kint sokkal fárasztóbb minden és ott kint azért elgondolkodok , hogy mennyit is bírok...persze azért szeretném még befejezni az átalakítást , ez reményeim szerint a 2019/2020-as szezonban kerülne véglegesítésre , mivel az idei csonthéjas - és a jövő évi alma-körte szaporításaim kb akkorra lesznek ültethető állapotban...remélem addigra meg is tudom magam győzni arról, hogy elég az ami van.
Mondjuk azért ebben is fejlődtem A meggy, cseresznye, szilva és őszibarack szaporítása gyakorlatilag befejeződött /ez az alanyokba való szaporítást jelenti , van néhány fám ezekből amit át szeretnék alakítani , de ez már nagyságrendileg nem tétel a korábbi évekhez képest /. Kajsziból is várhatóan befejezem jövőre .
A körte az mozgásban van , de most olyan mennyiségű oltóvesszőt szervezek , ami legalábbis a régi gyűjteményes fajták beszerzését lezárja...új fajtákhoz meg nem lehet hozzájutni / egyenlőre , legalább is azokhoz nem , amiket szívesen kipróbálnék /. Az alma az egyetlen amit figyelek a jövőnem is , ebből lett volna idén is favásárlásom , ez sajnos rajtam kívül álló ok miatt hiúsult meg.
Szóval tényleg nehéz abbahagyni a gyűjtögetést , de az elmúlt évek tapasztalatai /kudarcai... /és a saját adottságaim /ez magánügy /..miatt legalább részleges eredményeket már sikerült elérnem...és remélem , hogy 2020-tól már tényleg csak a fenntartásra kell beosztani az erőmet .
 


  2018.11.15. 09:51  Hozzászólás  Válasz laposbarack (103) hsz.-re     Olvasás  
  •   104   


---
 
Ez elég menő kép.
Amit dugványoztam és cserépben volt, öntözve azon volt pár szem, de amit a helyére ültettem és természetre bíztam, azon idén lett volna először.
 


  2018.11.10. 12:35  Hozzászólás  Válasz csehrigo (102) hsz.-re     Olvasás  
  •   103   


---
 
A füge azonnal, akár 20 cm kicsi korában terem, ha trágyázott, komposztozott földbe kerül és locsolod.


IMG_1365k.jpg
1 éves cserepes füge
Megtekintve 14114 alkalommal.

 


  2018.11.09. 16:33  Hozzászólás
  •   102   


---
 
Testet öltött kudarc vagyok !
A fáim vagy nem nőnek vagy nem teremnek némelyik egyiket sem.
A vad bezzeg szeretik őket !
A supernova mandulák ágrákosak és kevés a termésük, a haza fajták meg nem nőnek és nem teremnek.
A Jujubáim több év után is csak a kudarcra emlékeztetnek.
Idén, 3 év után megkóstolhattam volna az egyik fügém termését,de az őz is pont az nézte ki magának így erről sem ettem.
Ahogy arról az almafámról sem ami 2011-ben ültettem meg arról sem ami a kertben van nő, mint a bajnok csak virágot nem hoz.
Amit Újfehértói fürtös néven vettem az nem is biztos, hogy az.

Nem nagyon akartam szilvát ültetni, mondván vízigényes, a hűvöset szereti, de úgy néz ki azok amiket mégis elplántáltam jól érzik magukat.
 


  2018.10.14. 17:13  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (99) hsz.-re     Olvasás  
  •   101   


---
 
Az érdemesek körét kibővítem a Nojabrskaja , Delwilmor és Dicolor fajtákkal....ill. még bővülhet a jövőben azokból , amelyek ezután mutatkoznak majd be.
 


  2018.09.09. 17:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (99) hsz.-re     Olvasás  
  •   100   


---
 
Természetesen ez a többi fajra is igaz. Idővel a meggy-cserkó-szilva a minimálisra fog csökkenni , mert piaci jelentőségük nálam nincs , saját részre meg max 2 fa is elég fajonként.
 


  2018.09.09. 17:07  Hozzászólás
  •   99   


---
 
Egy adalék , hogy miért kell ésszerűsítenem a kertészkedést. Összeszámoltam , jelenleg 96 körtefám van / árnyaltabban : ebben benne van minden idősebbtől az idei ültetésűig, a normálisan kinézőtől az évek óta nyomorgóig minden , ez kb 85 fajtát hordoz , többségükből nincs önálló fa...ehhez képest piaci haszna kb 10-nek van...a többi csak úgy elvan. vagy én nem tudok érdemleges termést kihozni belőle , vagy alapból nem piacos fajta /vagy ami még rosszabb...teljesen vacak fajta/. Ugyan nem pénz hajhászás a fő célom, de a gyümölcsös költségeit / fenntartás, fejlesztés / ki kell termelniük, az pedig úgy nem megy, hogy vacak fajták, vagy "lusta " fák is vannak. Ezért az elkövetkezőkben a körték is jelentős átalakításon fognak átmenni , első lépésként tavasszal a használhatatlan fajtáktól teljesen megszabadulok , a kevésbé piacos, de saját részre még elmegy fajtákból meg 1-2 ágat hagyok, ez azt jelenti , hogy lesz egy csomó átoltás ...ahol lehet, ill. lesz egy csomó csonkolás, hogy jövő nyáron /vagy utána tavasszal / át tudjam dolgozni használható fajtákra a használhatatlanokat.
Piaci szempontból az alábbiakat tartom teljesen használhatatlannak : ál-Concorde , Clapp, Arabitka ,Kornélia, Vonka, Talgarka, Bohusné, Du Puis , ál-Diel , Pitmaston , Ribbeck-vér,vmilyen Bergamotte , Andre Desportes ...ezek mennek a lecsóba, van sok amiben még bizonytalan vagyok. Amit érdemes tartani : nagyrészt a régiek , Vilmos , Bosc, Packhams, az olasz nyáriak : Carmen, Tosca, Coscia, Etrusca /különböző mértékben /.
 


  2018.08.21. 18:56  Hozzászólás  Válasz Darorr (96) hsz.-re     Olvasás  
  •   98   


---
 
Részben azért , másrészt meg a GF alanyúaknál nem tudtam megoldani , hogy teremjenek normálisan , csak nőttek , mint az őrültek /nyílván ez az én hibám / . Az erős alanyú fáknál nem tartom sűrűnek a 2 m-es tőtávot / tudom nem ez az ideális, de ne nálam mi az ?? :) /
 


  2018.08.21. 18:53  Hozzászólás
  •   97   


---
 

FIGYELEM ! SZOLGÁLATI KÖZLEMÉNY : Az idei évvel befejezettnek tekintem a gyűjtögetést. Nyilván a jövőben is lesznek új, érdekes fajták, de...ezek gyűjtését meghagyom más , hasonlóan elvetemült kertbarátnak.Csonthéjasok teljesen letudva, az alma-körte duónál hagyok egy kiskaput , de a kívánságlistámon olyan fajták szerepelnek , amelyek a legjobb beszerzési forrásomon keresztül sem elérhetőek...még nincsenek faiskolai forgalomban sem, így várhatóan pár évet még várhatok rájuk, de nem is baj.
Cserkó, meggy, szilva alapból nem érdekel, bízva az idei szemzések eredésében bőven több lesz , mint kellene. Az őszikben az elmúlt 2 évben megrendült a bizalmam , meg most már mindenféle színű, alakú , típusú lesz /szintén bízva az idei szemzésekben / , egyszerűen nem tudnak pluszt nyújtani , de mint a képek is mutatják csökkentem és átalakítom ezeket....ja és kajsziból is már bőséges ami van , itt is megkezdődik a szelektálás.

Ezek után tehát megkérem minden kertbarátomat , hogy a jövőben NE ajánljon SEMMILYEN új, hiper-szuper fajtát , köszönettel nem tartok rá igényt.Szeretném az energiát a meglevő fáim normálisabb fenntartására fordítani...épp elég lesz az is.

A megértést köszönöm mindenkinek...ahogy az eddigi segítségeteket is :thumbup:
 


  2018.08.12. 13:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (95) hsz.-re     Olvasás  
  •   96   


---
 
Tehát azért katlanozod ki ,hogy ne kelljen létráznod ha jól tudom.A katlanhoz meg nem túl sűrűen vannak? Vagy ritkítod is őket menet közbe? Az utolsó képet elnézve jópáran "guberálnánk " abba a kupacba
 


  2018.08.12. 09:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (79) hsz.-re     Olvasás  
  •   95   


---
 
Tegnap elszabadult az indulatom...szabadon engedtem garázdálkodni a fejszét, a fűrészt és a metszőollót...mondhatnám, hogy vérszomjas voltam...de a fákra ez furán hangzana mindenesetre az eredmény :
3 kivágott őszibarack / Venus , Caldesi2000 , ismeretlen régi sárga / , további 4 előkészítése kivágásra /teljes csonkolás , egyik Meystar , egyik Royal Gem , Silver Giant +plati kombó , hegyi Royal Time/, kettő előkészítése teljes átszemzésre / Maria Delizia , Royal Summer /..és 5 orsóról katlanra átalakítása :ez a sűrű orsó sor , amit nagyrészt fel fogok számolni.A képen balról az első a Rubira magtermő /némi Platifortwo betoldással / marad , mellette a K8 gyűjteményes kínai lapos kimegy, de egy ágba vhova szemzek belőle, hogy jelképesen megmaradjon , addig marad, a következő kettő a Caldesi 2000 és egy régi sárga húsú a fényképezés után már ki is vágtam , a következő a Silver giant+ Platifortwo kombó is kimegy, csak a Plati vesszőket leszedem szemzésre , Utána van egy Royal Gem , amit teljesen át akarok szemezni ....a sor másik feléből 3 fiatalabb fát megpróbálok átültetni , a másik Rubira magtermőt kivágom ill. a tövéből kihajtott egyik hajtásra rászemzek.
A két teljes átszemzésre kerülő fa : Royal Summer Maria Delizia .
A katlanozás folytatása eléggé durva beavatkozás, de ez van , amelyik kibírja marad, amelyik nem...megy.
nagy Silver Giantnagy Magique
egyik Meystarhegyi Amanda...

...Mementó :

A lelkiismeretem ugyan háborog , de az ésszerűség ezt diktálja.
 




  2018.07.25. 14:47  Hozzászólás  Válasz Jana11 (90) hsz.-re     Olvasás  
  •   93   


---
 
Tudom nem vígasztal , de nem vagy egyedül...mindig van valami probléma , a jelenleg és hosszú távon fennálló pl ez : ...az őszibarackom kb 85-90 % a a bogaraké....van értelme ??
 


  2018.07.25. 13:23  Hozzászólás  Válasz Jana11 (90) hsz.-re     Olvasás  
  •   92   
Avatar

---
 
Bocsánat, véletlenül a Válasz gomb helyett a Köszönöm gombot nyomtam meg :$
Sajnálom, lesz bőven mit újratervezned :(
 


  2018.07.25. 13:11  Hozzászólás  Válasz Jana11 (90) hsz.-re     Olvasás  
  •   91   
Avatar

terra alapító
 
Nagyon sajnálom, együtt érzek veled! Sajnos ebben a hobbiban vannak ilyen évek... :'( A jövő év biztosan jobb lesz! :thumbup:
 


  2018.07.25. 13:05  Hozzászólás
  •   90   


---
 
Ahogy elmélkedem az ezévi gyümölcstermesztői tevékenységemről, most azonnal katasztrófa sújtotta területnek
és katasztrofális gyümölcstermesztőnek nyilvánítom magam...
Kezdődött azzal, hogy valamennyi tavalyi alvó szemzésem elpusztult a késő tavaszi fagytól. Folytatódott azzal, hogy kimentek a fagytól termő szőlők, nem fogantak meg egyáltalán a kapott vesszők gyökereztetésre. Kiment a tavaszi fagytól kb. 40 db tavaly őszi telepítésű szilva csemete, amibe kajszit szemezni szántam 2018-ban. Még az idén az aszálytól /az van nálunk/ követte 20 db tavaszi telepítésű alma csemete, pedig néha még öntözni is sikerült.
Tegnap este megérkezett az eddig nagyon szépen megvédeni sikerült, szép termést mutató termő almafáimra a jégeső, igen csúnyák lettek a termések, ezután csak léalma.
Most valahogy úgy vagyok vele, mint Brad Pitt a Trójában: Van még valami/valaki/?
 






  2018.07.24. 14:12  Hozzászólás  Válasz délkelet (84) hsz.-re     Olvasás  
  •   87   


---
 
Hidd el én legalább annyira örülök, hogy találkoztunk :) végre egy kis valódi élet is költözött a fórumos működésembe , bár én eddig is nagyra értékeltem a fórumon kialakított kapcsolataimat , de a személyes találkozás az más dimenzió, mégis csak az az igazi...én köszönöm, hogy meglátogattatok és remélem vmikor én is elvetődök a Duna túlsó felére :)
 


  2018.07.23. 09:08  Hozzászólás  Válasz Alibá (85) hsz.-re     Olvasás  
  •   86   
Avatar

---
 
Még egy fórumtalálkozó a közeljövőben valahol az ország közepe táján? (mondjuk ahonnan ide-oda el lehetne ugrani) ;)
 




  2018.07.22. 23:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   84   
Avatar

---
 
Gondolkoztam egy ideig, hova is írjam a következőket, de elég gyorsan beláttam, hogy itt lesz a legjobb helye: szívből köszönöm, hogy vendégül láttál engem és az élettársam a birtokodon és bemutattad azt a rengeteg fajta gyümölcsfát, amit már évek óta nagy szeretettel, odaadással gondozol. Kívánjuk, hogy egyre kevesebb gonddal, problémával kelljen szembenézned és egyre nagyobb sikereket érjél el a gyümölcstermesztő munkádban.
 


  2018.07.11. 14:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (79) hsz.-re     Olvasás  
  •   83   


---
 
Az újabb ötlet : csak egy sort hagyok meg -egyenlőre - orsónak. Az első orsósoromat is átdolgozom , jelenleg úgy tervezem, hogy váltakozva lesz egy orsó, egy katlan .Rájöttem az orsóval nem a kialakítás ill. a fenntartás a bajom -továbbra is jó koronaformának tartom - hanem a létrázás...Szedéskor a magasabban lévő termést csak létrával tudnám leszedni , azt meg körülményes autóval minden alkalommal kivinni , meg pár kilóért ide-oda cipelni. Szóval kényelmesebb lesz a katlan és talán a napfény is jobban hasznosul...
A Biricoccolo kimegy, gyakorlatilag uaz ,mint a Fekete kajszi , élvezeti értéke ...nincs.A többi hybridből a Purpple Candy-Black Splendor-Flavor Heart kombiból az első tuti megy , megpróbálom szilvára átszemezni , ha nem megy adieu. A Cherrykose-t bár még nem termett csonkolom és átszemzem , mivel Ishtara alanyon van. A másik kettő / Dapple Dandy , Flavour Queen / egy terméses esélyt kapnak , ha ezek is értéktelenek lesznek kivágom /őszimagonc alanyon vannak így az alany sem veszteség /.
 


  2018.07.03. 14:27  Hozzászólás  Válasz baby-lon (81) hsz.-re     Olvasás  
  •   82   


---
 
Sajnos arra egyenlőre nincs keret...es elnezve az idei kilatasokat egy darabig nem is lesz..
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/), Google [Bot] Mozilla/5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build/MMB29P) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/122.0.6261.94 Mobile Safari/537.36 (compatibl valamint 13 vendég