Csemegeszőlő Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2019.04.27. 11:39  Hozzászólás  Válasz muskotály (954) hsz.-re     Olvasás  
  •   955   
Avatar

terra alapító
 
Jó kérdés, a nemes mintha mozdulatlan lenne, szóval én az alanyra tippelek.
 


  2019.04.27. 11:35  Hozzászólás
  •   954   


---
 
Screenshot_2019-04-27-12-29-13.png
------------------------
Megtekintve 13117 alkalommal.

Szép napot!Szeretném megkérdezni,hogy ennél az oltványnál a nemes hajtott ki,vagy az alany,mert én nem tudom egyértelműen meg állapítani?
 


  2019.04.27. 11:30  Hozzászólás  Válasz fogaras4555 (952) hsz.-re     Olvasás  
  •   953   
Avatar

terra alapító
 
Az szerintem egyáltalán nem biztos hogy nemes lesz, kérdés hogy honnan jön a vessző amit leszedsz, mert akár az alanyról is jöhet. Szerintem erre gondolt aki neked ezt mondta. Ha ezt azért kérdezed mert szeretnél alanyokat előállítani, akkor egy oltványról a nemes eltávolításával ez megtörténhet.
 




  2019.04.27. 09:10  Hozzászólás  Válasz fogaras4555 (950) hsz.-re     Olvasás  
  •   951   


---
 
Viszed a teljes génállományt. Az fog legyökerezni. Mitől lenne más? Az alanynak ehhez semmi köze.
Max. az egyéb dolgokban, habitusban, stb. fog különbözni, mivel ekkor már nem befolyásolja az alany ebbéli tulajdonsága.
 






  2019.04.26. 17:29  Hozzászólás
  •   948   


---
 
Lenne egy kérdésem. Én úgyhallottam, hogy, ha egy oltványból szedett vesszőt eldugok, akkor abból ripária lesz. Ez igaz? Ez bujtás során is így lesz?
 


  2019.04.23. 18:32  Hozzászólás  Válasz Szőlős (945) hsz.-re     Olvasás  
  •   947   


---
 
Nekem is sikerült Borisz útmutatását követve a szőlő vesszők gyökereztetése. Gyökereztető hormonba mártottam az útmutatás szerint előkészített szőlő vesszőket. Ablak párkányra helyezést követően csak az elpárolgott vizet pótoltam. Szerintem a fahamu volt a gátja a gyökerek fejlődésének, mert a fahamu PH-ja erősen lúgos kémhatású.
 


  2019.04.23. 18:16  Hozzászólás
  •   946   


---
 
Szőlős:A permetezésben vannak itt hozzáértőbbek nálam,remélem segítenek majd neked.
 


  2019.04.23. 16:39  Hozzászólás
  •   945   


---
 
Érthető volt én is így valahogy csináltam, viszont egy megérzésem, hogy sok fahamut tettem a vizükbe, valamint nagyon ritkán cseréltem a vizet alattuk. Így elég gyatra volt a siker. Bizonyos fajták nem engedtek gyökeret. Köszönöm.
A permetezéshez amit kicsit visszább kérdeztem , volna valmi ajanlásod?
 




  2019.04.22. 21:08  Hozzászólás
  •   943   


---
 
Szőlős:Persze,főleg,ha ezzel segítek.A gyökereztetést két féleképp csináltam,a hét decis dunsztos üveget háromnegyedig töltöttem vízzel beleraktam a vesszőket az alsó rügyet bőven ellepte.A másikat úgy,ahogy Borisz videójában láttam (vatta kb egy centi víz alsó rügy alatt bemeccve stb).Mind a kettönél vagy gyökér jött kb.egy hónap mulva ,vagy két hét után elkezdett hajtani,és utána gyökér is lett.Volt amelyiknél az alsó rügy hajtott ki,volt aminél a felső,de mindkettő is volt.Utána egy hónap után mindet átültettem palántaföld,és tőzeg keverékébe és meleg helyre tettem,radiátor.Egy hét után szinte mindnél látszottak a gyökerek,akkor levettem őket és egy napos,kb 18 fokos helyre tettem az ablak párkányra.Ennyi volt nagyjából.Én egy részét már kiültettem,ha lesz fagy akkor igy jártam.Huszonhat vesszőböl kettő ment tönkre,de azt is meg lehetett volna menteni.
 






  2019.04.21. 20:01  Hozzászólás
  •   940   


---
 
Screenshot_2019-04-21-05-48-24.png
------------------------
Megtekintve 12893 alkalommal.

nekem most igy néznek ki .
 


  2019.04.06. 20:35  Hozzászólás
  •   939   


---
 
Tiszteletem Mindenkinek!
Főleg rezisztens és átlag feletti ellenállású fajtákkal rendelkezem. Kb 25 fajtám van, ami megnehezítí majd ha olyan idősek lesznek a permetezést. Főleg a virágzás előtti és utánit, mind máskor virágzik. (ilyenkor a virágok nagyon érzékenyek a betegségekre?)Ezek a fújások mennyire el hagyhatóak? Elég tapasztalatlan vagyok, ezért is szeretnék kérni egy 3-4 alkalomból álló viszonylag megbízható ajánlást a permetezéshez. A lemosóval már megvagyok. Nem piacra termelek, főleg hobbi és a családnak lesz csemege.
Előre is köszönöm!
 


  2019.04.06. 08:20  Hozzászólás
  •   938   


---
 
Alibának és Mindenkinek itt a fórumon :) Ha már itt vagyok,megkérdezem: Előzmény...a párom adott nekem munkát,rózsa töveket vett,de azt nem kérdezte,hogy van e hely nekik...hát nem nagyon,de jó gyerek lévén én mindent megpróbáltam,hogy a kedvére tegyek ;) Van egy kb.5 méteres falrész (déli fekvésű)ahova még lehetne ültetni.Dee,ha már rózsának kitaláltam,miért nem lehetne ott szőlő is :super: .A kérdésem az lenne hozzátok,hogy milyen fajta lenne jó erre?Gondoltam Itáliára,mert késői nehezen beérő fajta,de eszembe jutott a Néró is,az igénytelensége miatt...ha ráértek (tudom sok a meló)írjatok.Köszi.
 


  2019.04.06. 07:59  Hozzászólás
  •   937   


---
 
Alibá:Hajnal óta én is módosítanák...jó áztató eső volt,de ez kevés a boldogsághoz.Kb.éjféltől esett,de reggel hat körül el is állt.Ebben a homokban el is illan pillanatok alatt,de már ez is jobb mint a semmi!Szép napot!
 


  2019.04.06. 07:30  Hozzászólás  Válasz muskotály (935) hsz.-re     Olvasás  
  •   936   
Avatar

terra alapító
 
De jó a kertednek. Nálunk csak annyi volt, amennyi a tafrinának és a moniliának kell. A növények levelei éppen nedvesek lettek, de a tetőcserepek mind beszívták, az eresz nem csurrant meg. :O
 






  2019.04.04. 06:48  Hozzászólás  Válasz muskotály (932) hsz.-re     Olvasás  
  •   933   
Avatar

terra alapító
 
Ugy tudom, hogy eleinte csak fél-egy órára jó kivinni, hogy szokja a szabad levegőt, szelet, aztán fokozatosan egyre több időre. Azt jól tetted, hogy nem tetted ki a napra, mert ott megégett volna.
 


  2019.04.04. 06:24  Hozzászólás
  •   932   


---
 
Sziasztok!Azt szeretném megtudni,hogy az előhajtatott szőlőt,mikor lehet kiültetni,illetve edzetni,mert eddig mindig szabad földben gyökereztettem és nincs benne nagy tapasztalatom.Attól tartok,hogy elpusztulnak,ha korán ültetem ki,vagy az edzetést elkapkodom.A napokban már próbáltam egy-két tövet az árnyékban edzetni,de ezt látom,hogy nem nagyon esett jól nekik. :angry-banghead: úgyhogy megkérdezem mit csináljak másként?
 


  2019.04.03. 22:24  Hozzászólás  Válasz délkelet (930) hsz.-re     Olvasás  
  •   931   


---
 
Köszi! De az igazi érdem a Természeté. Jól ki van az találva. :thumbup:
Kérdésedre válaszolva: nem félnék, max. úgy mennék neki, hogy esetleg benne van a pakliban, esélyes, hogy megtörténik.
Én nem kötném, hanem kézzel átfognám és nagyon masszívan megtámasztanám a lehajtandó vessző tövét a hüvelykujjammal.
Nagyon gondosan ügyelve, hogy az első, hasadós szakasz folyamatosan pozícióban maradjon.
Ugyebár itt az az egyik alapvető probléma, hogy ezen a szakaszon kisebbek az internóduszok, rövidebbek a rugalmas szakaszok,
ráadásul önmagához nézve a legvastagabb (bár egy fiatal növénynél ez általában nem így van - mármint egyáltalán, hogy vastag). Emiatt veszélyesebb az ügy.
Meg hát a hajlítandó rész egyik oldalán nem rügy van és még további vesszőszakasz, hanem egy hasadásra esélyes rész.
De azért nem lehetetlen, ill. ahogy már tárgyaltuk, vagy lejjebb kell metszeni a tőketörzset, vagy ha már feltétlenül a fix magasságon van vágva,
akkor kicsit nagyobb sugarú ívben lehajtani. Semmi sincs kőbe vésve, lehet próbálkozni, van mozgástér.
 


  2019.04.03. 21:58  Hozzászólás  Válasz Jani71 (929) hsz.-re     Olvasás  
  •   930   
Avatar

---
 
Szép teljesítmény :thumbup: Most már csak az a kérdés, meg mernéd-e tenni a hajlítást a kiinduló kérdés esetében? (lásd: 5cm) Nem félnél-e, hogy az éves vessző a hajlítás miatt lehasad a kétévesről? (mert annak én jó esélyét látom, a törésnek - amit képekkel is bizonyítottál - jóval kevesebbet) Bár ügyesen végrehajtva - mondjuk az egyéves alsó pár centiméterét összekötve a két éves törzzsel és utána hajlítva - lehet, hogy sikerrel lehetne járni.
 


  2019.04.03. 21:23  Hozzászólás  Válasz délkelet (910) hsz.-re     Olvasás  
  •   929   


---
 
Köszi! Próbálkoztam. :)
És ha már szóba került, a mai megkésett metszést kihasználva készítettem néhány képet egy olyan vesszőről, amit írtam: lemetszett, nincs tétje.
Először csak párhuzamosba hajtottam. Semmi repedés, törés.

Vesszőhajtás 1..jpg
------------------------
Megtekintve 13256 alkalommal.

Vesszőhajtás 2..jpg
------------------------
Megtekintve 13256 alkalommal.



Aztán még tovább, már önmagára visszahajtva, irreálisan, gyakorlatilag olyan ívben, ahogy sose hajtanánk. Ezt is bírta repedés, törés nélkül.

Vesszőhajtás 3..jpg
------------------------
Megtekintve 13256 alkalommal.

Vesszőhajtás 4..jpg
------------------------
Megtekintve 13256 alkalommal.

 


  2019.04.02. 16:40  Hozzászólás
  •   928   


---
 
Nagyon szépen köszönöm Akkor próbálok nem túl sarkos lenni. De annyira írják, hogy első évben 1 hajtás, hogy a gyökér fejlődjön, miközben az én logikám szerint 2 hajtás sem vesz el többet, mert akkor azok lesznek vékonyabbak. Köszi még egyszer.
 


  2019.04.02. 08:35  Hozzászólás  Válasz Szőlős (926) hsz.-re     Olvasás  
  •   927   


---
 
Egyértelműen nagy különbség van a kétféle módon kezelt, kitakart szőlő levélégésének valószínűsége között.
Ha etiolált hajtást takarsz ki, szinte teljesen biztos, hogy azzal ki is nyírtad. Ha már akkor süti a nap, amikor kipattan a rügy, nem fog megégni.
A viaszt nem véletlenül használják olyan nagy előszeretettel. Bevált. Mindent tud, amit tudnia kell. Nem rossz dolog a takarás, de tudni kell a csínját-bínját.
A viasz sokkal egyszerűbb és atombiztos.
Ha egy vesszőt 2-3 levél felett elcsípsz, szerintem nagy biztonsággal el fog pusztulni. Még nem érett meg, nem telt el felette annyi idő, amire szüksége van.
Ezért én nem javaslom. Ha mindenképpen meg akarod tartani a második vesszőt, akkor tedd azt. Nem lesz a növénynek semmi baja. Sőt!
Azt javaslom, hogy a tőkenevelés időszakában hagyj meg minden vagy majdnem minden vesszőt, amit hoz a növény!
Esetleg a második-harmadik évtől válogasd le a kora tavaszi metszéskor a legsatnyábbakat vagy ugyanezeket még nyáron,
amikor már látod, hogy vékonyka, szedd le! Ne nagyon féltsd a szőlőt! Ha nem éri valamilyen különösen nagy gond, akkor nem lesz annak semmi baja.
Túlélő növény! :thumbup: Végezd el a növényvédelmet, etesd, esetleg itasd, ha úgy látod, szükség van rá, a többit a Természet elvégzi.

Láttad már, hogy nevelik a telepeken az alanyszőlőt? Gondolom, ott is azért csinálják úgy, mert a tapasztalat azt hozta ki legjobb módszernek.
Ha ilyenbe kezdenék, akkor úgy csinálnám, hogy erős tőkét nevelnék, hosszú, nem túl magas támrendszeren futtatnám a vesszőt.
A tőketörzset alacsonyan vágnám el (hogy a megmaradt hely is szolgálni tudjon a friss vesszőknek), ott képeznék ki egy jó alapot az újabb évi vesszőhozamra.
Növényvédelmi megfontolásból a lehető legjobban igyekeznék a vesszők indulási helyének a szétterítésére.
De még sose csináltam ilyent, ezek csak amolyan ötletelések. Kezeld ekként!
 


  2019.04.01. 21:49  Hozzászólás
  •   926   


---
 
Hello, most egy olyan kérdéssel fordulnék hozzátok, hogy mikor égetheti meg a nap a friss telepítésű szőlő rügyét? Csak hirtelen kitakarásnál, mikor a kis levél még sárga, vagy egy már hamarabb kitakart tőkén lévőjét is megégetheti? Ha első évben 1 hajtás meghagyása helyett hagynám a másodikat is kihajtani, s 2-3 levél felett elcsípném, úgy biztosítéknak az még rendben van? Eléggé féltem az ifjoncokat.

Egy másik kérdésem is volna.
Ültettem pár alany szőlőt(börner, ruggeri,teleki c,so4,georgikon,fercal) azon célra, hogy évente hozzanak nekem 10-15-20 3-4 rügyes vesszőt. Hogyan metszem őket, mit ajánlanátok?
Köszönöm!
 


  2019.04.01. 20:02  Hozzászólás  Válasz kertészgyuri (924) hsz.-re     Olvasás  
  •   925   
Avatar

terra alapító
 
Borisz szerint igen:



Nekem van egy lugasom, vagyis csak volt, ami 3 törzsből állt. Ezeket előbb levágtam, azzal a céllal hogy majd az előtörő hajtésokat zöldbe-fás oltással átoltom, de Alibá felhívta a figyelmem hogy későn szedtem a vesszőt, így Borisz videóján felbuzdulva mégvisszább vágtam, és oldalékezéssel törzsenként 3 vesszővel beoltottam. Borisztól eltérő módon én nem tamponéltam és zacskóztam, hanem az én bevált módszeremmel olasztott viasszal fedtem a vesszőket. Nagyon kíváncsian várom az eredményt. Odafigyelésemről tanuskodik, hogy megint sikerült egy vesszőt fejjel lefelé betennem. :)
 


  2019.04.01. 19:47  Hozzászólás
  •   924   


---
 
sziasztok
ha ilyenkor oltanánk össze két szöllőt megmaradna?? va ameik már csepeg!!
 


  2019.04.01. 19:41  Hozzászólás  Válasz fogaras4555 (922) hsz.-re     Olvasás  
  •   923   


---
 
fogaras4555, az előző év őszi és tárgyévi tavaszi ültetések akár gyümölcsfánál, akár szőlőnél kicsit később hajtanak
ki tavasszal, mint a már több éve helyszínen nevelkedők. Ennek oka, hogy a gyökérzetük regenerálódik, kicsit
később indul meg a nedvkeringés.
A beviaszolt oltványok közül nem jó jel, ha megindult és elszáradt. Amelyik még nem indult meg, és életképes
lesz, az simán lenyomja a rügyfejlődéskor a viaszréteget, nincs semmi teendőd ezzel kapcsolatban.
 


  2019.04.01. 14:54  Hozzászólás
  •   922   


---
 
Jó napot mindenkinek! Lenne pár kérdésem.Ültettem 2 szőlőt, egy olyan 3 hete, be vannak viaszolva, az egyik (itália), azon még nem látszik semmi, a másik (Ottilia), az 2 helyen kihajtott, de el is száradt. A viasszal nem kellene csinálni semmit, vagy valami? Meg az Ottiliának a törzse barázdált, az nem valami betegség?
 






  2019.03.31. 20:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (918) hsz.-re     Olvasás  
  •   919   


---
 
Nincs mit takargatnom,ha rákérdezel megmondom...még rímel is :) Szeged.
 


  2019.03.31. 20:34  Hozzászólás  Válasz muskotály (916) hsz.-re     Olvasás  
  •   918   
Avatar

---
 
És a Tiszától? :D (ez viszont nyugat lesz érzésem szerint). Településre már nem fogok kérdezni.
 






  2019.03.31. 19:28  Hozzászólás  Válasz muskotály (914) hsz.-re     Olvasás  
  •   915   
Avatar

---
 
Nem is a csere miatt kérdeztem. Dél-Alföldön: Dunától keletre vagy nyugatra? (tippem a kelet, de a múltkor sem találtam el a helyes 50%-ot)
 


  2019.03.31. 19:13  Hozzászólás  Válasz délkelet (913) hsz.-re     Olvasás  
  •   914   


---
 
A dél alföldön lakom, amatőr szinten élem a csemegeszőlőzést,csak hobbi.Lehet,hogy csalódást okozok,de többrészt tavaj telepítettem a szőlőimet,így nem sok "csere fajtám van".
 


  2019.03.31. 18:43  Hozzászólás  Válasz muskotály (912) hsz.-re     Olvasás  
  •   913   
Avatar

---
 
Üdv a fórumon és jól tetted, hogy leírtad, amit gondoltál. Rövid (publikus) bemutatkozást lehetne kérni? Merrefelé laksz, milyen fajtáid vannak (úgy általánosságban), mióta foglalkozol szőlővel? Vagy egyéb más...
 


  2019.03.31. 16:31  Hozzászólás
  •   912   


---
 
Szép napot mindenkinek.Új vagyok a fórumon,szeretnék hasznos tagja lenni a közösségnek.Régóta olvasgstom a beszélgetéseket,a jó hangulat és a közvetlenség mellett a szőlő szetetete sugárzik ebböl a fórumból.Kicsit nyálasra sikerült a bemutatkozás,de ezt éreztem így leirtam :wave:
 






  2019.03.30. 21:04  Hozzászólás  Válasz Szőlős (908) hsz.-re     Olvasás  
  •   909   


---
 
Ha jól értem az első kérdésed, akkor a vessző vízszintes és íves lekötése közötti különbségről van szó.
Szerintem a rügyek más erővel fognak kihajtani a kétféle módszerrel. Ne aggódj ezen ennyit! Próbáld meg fokozatosan ropogtatni (csak a héj ropog..., pattog), egyre kisebb ívvel hajtani. A vessző rügy közötti szakaszát támaszd ki a hüvelykujjaddal (!), és csak lassan, finoman.
Mindig csúsztasd arrébb egy kicsit az ujjadat!
Hogy melyik rügyből neveled a második kart, az megint függ néhány dologtól. Az a baj, hogy jó lenne látni a tőkét, értelmesebb választ tudnék adni. :(
Nem tudod megmutatni fényképen a növényt?
 


  2019.03.30. 20:41  Hozzászólás
  •   908   


---
 
Köszi Mindenki! Igen én is a töréstől félek, azért is kérdeztem, szimpatikus megoldásokat olvastam.
A tápanyag áramlásra nincs hatással az egy vessző oldalra vezetése az egyetlen egy vessző leíveléséhet képest? Az ajánlott közel derékszöges íveléstől kifejezetten félek. A másik kar nevelése az első kar első kihajtott rügyéből történjen? Köszi.
 


  2019.03.30. 20:24  Hozzászólás  Válasz Jani71 (906) hsz.-re     Olvasás  
  •   907   
Avatar

---
 
Köszi a megerősítést :) Még két dolog jutott eszembe az olyan lehajlítással kapcsolatban, ahol kicsit kényszerűségből tényleg szinte derékszöget kéne létrehozni. Az egyik, hogy az okosak szerint a hajlítással egyidőben kicsit meg kell csavargatni a vesszőt, akkor kisebb az esélye a törésnek. A másik pedig a fokozatosság: elsőre csak ideiglenes kötözéssel a még nem végleges helyzetet kell kialakítani és lassanként egyre közelebb lehet kényszeríteni a vesszőt a kívánt helyzetbe.
 


  2019.03.30. 20:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (905) hsz.-re     Olvasás  
  •   906   


---
 
Minden szavaddal egyet értek. Apró kiegészítésként csak annyit, hogy ha mégis az említett magasságban vágja el a vesszőt az olvtárs, nyilván akkor is le lehet ívelni, csak úgy már egy arasszal magasabban lesz az ív teteje az általad javasolt alacsonyabb verziónál (de ez már csak szőrszálhasogatás). Persze azért meg lehet azt a vesszőt ropogtatni nyugodtan, csak vigyázni kell vele! Természetesen szerencsésebb, ha alacsonyabban van indítva az egész, így szinte nullára csökkenthető a törés veszélye. Ha úgy adja ki, azt is lehet, hogy ellentétes irányba hajtja le az ember: vagyis a vessző a 'törzs' másik oldalára van lehajlítva. Aztán van olyan is, hogy maga a növény indítja előírás szerűen a vázágnak valót, de őszintén szólva ilyenre inkább csak öregebb tőkénél emlékszem.
Pl. nálam az idén ilyen vesszőn fog indulni a Nagyesda. Már tavaly nyáron nagyon vigyáztam rá, mert tudtam, hogy most tél végén az lesz a lényeg.
Ahogy vízszintesen elindult, a további szakaszt sorozatosan kötözgettem vízszintesre, nem engedtem felfelé. Visszatérve a vessző ropogtatására: egy olyan levágott darabon, amit úgyis csak eldobnátok, javaslom nagyon durván, kis ívben meghajtani. Meglepően későn törik el (még látványosabb, ha előtte leszeditek az elhalt kérget és csak a zöldet hajtogatjátok). Nem gondoltam volna, amikor kipróbáltam. Azóta kicsit másként látom ezt a dolgot. ;)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég