Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2019.06.15. 20:44  Hozzászólás  Válasz délkelet (8890) hsz.-re     Olvasás  
  •   8891   


*
 
Ha szereted a gyümölcsborokat, és készítenél is, akkor mindenképpen hasznos. De egy fajta kiválasztásánál is jó tudni, hogy milyen édes a gyümölcse. ;)
Illetve most itt a fórumon is lehet írogatni, hogy milyen édes valami, ha nem ugyanaz az összehasonlítás alapja. Az is érdekes, hogy ugyanaz a fajta éretten mennyire mást produkál az országon belül...
 


  2019.06.15. 20:03  Hozzászólás
  •   8890   
Avatar

---
 
Most, hogy szóba jött a refraktométer: már jó ideje készülök belinkelni egy olcsó készüléket (Kínából), mert elgondolkodtam én is a vásárlásán. Szerintetek egy ilyen készüléknek a kíváncsiság kielégítésén kívül van valamilyen gyakorlati haszna?
 








  2019.06.15. 16:11  Hozzászólás
  •   8886   


*
 
Egy kérésem lenne. Aki tud brix értéket mérni a kajsziknál, megoszthatná. A legjobb ízű gyümölcsöket mértem én is eddig fajtánként.
A Pricia utolsó darabjai 20,5 értékűek voltak, a Spring Blush 20. Ezek nálam leértek. A többinél is mértem, de még nem 100%-os az érettségük, így jóval alacsonyabb az érték, olyan 15 körüliek . 24 fokon mértem a refraktométeremmel.
 


  2019.06.14. 21:32  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (8868) hsz.-re     Olvasás  
  •   8885   


---
 
Üdv Attila Tomcot milyen alanyon van nálad,? Látom ízben jó besorolást kapott, van gyengébb oldala is valamiben?
 




  2019.06.14. 12:58  Hozzászólás  Válasz Harogem82 (8882) hsz.-re     Olvasás  
  •   8883   


---
 
Talán kert barát lesz..... :alvaka:
IMG_20190613_190902[1].jpg
------------------------
Megtekintve 8577 alkalommal.

 




  2019.06.14. 12:51  Hozzászólás
  •   8881   


---
 
IMG_20190613_190819[1].jpg
------------------------
Megtekintve 8443 alkalommal.

IMG_20190613_190819[1].jpg
------------------------
Megtekintve 8443 alkalommal.

IMG_20190613_190819[1].jpg
------------------------
Megtekintve 8443 alkalommal.

Tavalyi alvók....


IMG_20190613_190741[1].jpg
------------------------
Megtekintve 8443 alkalommal.

 


  2019.06.14. 10:48  Hozzászólás
  •   8880   


---
 
Mindkét kajszis fórumban téma a 'furcsa' termésérés az idei évben. Ráadásul többen is írták, hogy a Springblush már leérett vagy épp most esedékes a szedése.
Ezek fényében nem értettem, hogy a nálam levő, biztosan fajtaazonos fa termése miért ilyen éretlen a napok óta megtörtént színesedése ellenére.
Igaz, hogy tavalyelőtt sokkal korábban érett már, de erről is írtak a fórumokban, hogy idén van némi csúszás, ezért nem nagyon foglalkoztam vele.
Na de másoknál meg már leérett...? Aztán megnéztem a tősarj (alany) levelét. Atom vírusos. :@ :angry-banghead:
A gyümölcs éretlenül potyog, ahol kissé fel is van puhulva, ott sincs semmi íze, cukortartalma...
Úgyhogy akármilyen finom is egyébként ez a fajta (nálam ez egyik kedvenc volt, nagy becsben tartottam) és akármennyire is dicsértem mindenhol,
sajnos úgy néz ki, hogy a termés leszedése után ki lesz ásva. Kár érte! :(
(Több szilvafa is erre a sorsra fog jutni hamarosan...)
 


  2019.06.14. 07:14  Hozzászólás  Válasz Jana11 (8876) hsz.-re     Olvasás  
  •   8879   
Avatar

terra alapító
 
Sajnálom, hogy ilyen hullámokat váltott ki ez az egyáltalán nem provokációnak készült beírás. Én nagyon szeretem ebben a fórumban, hogy mindenről tudunk nyíltan és kulturáltan, egymást segítve beszélni, jó lenne, ha ez így maradna, mindenféle személyeskedés nélkül.
Visszatérve a topic témájához: az Aurora mintha hamarabb puhulna, mint ahogy érik, ez létezik? Nem ismerem ezt a fajtát, idén terem először...
 






  2019.06.13. 21:37  Hozzászólás  Válasz Misimanó (8875) hsz.-re     Olvasás  
  •   8876   


---
 
Köszönöm Misimanó, hogy értetted, meg többen is értették, miről írtam. Továbbra is az egymást segítő szándék kell hogy jelen legyen a fórumon.
Két darab faág hiányáért mint férfiember egyébként sem fogok, vagy tudok évekig haragudni, és semmit sem fogok folytatni.
Ugyanúgy, ahogy baby-lon, én is csak sajnos tényként szántam magamról, hogy mindent ugyanúgy csinálva is
nagyon pusztulnak nálam is az olaszországból származó myrabolan 29 C alanyos fák, négyből most is kettő szépen
fejlődik, kettőben pedig szétvágás után láthatóan végig van a barna elhalt szövet.
 


  2019.06.13. 20:41  Hozzászólás  Válasz csarli1 (8873) hsz.-re     Olvasás  
  •   8875   


*
 
Hát először is, Jana a fórum etikai használatáról beszélt. Igaz a vita alapja az olasz fák voltak.
Senki sem vitatja el az érdemeid a fórumon, de ettől még te is egy fórumozó vagy csak.
Más véleményetek van, ennyi. Velem is fordult már elő ilyen.
Attól, hogy az általad bevizsgáltatott fák rendben vannak, még lehet probléma más időszakban beszerzett fákkal. Sajnos már én is kaptam ránézésre is bizonytalan állapotú fákat a Battistinitől. A jó kondícióban tartás persze rengeteg problémán átsegíti a fát.
Ezzel a hozzászólásoddal viszont nem segítetted a helyzetet...elég nagyképűre sikerült...
Akinek igazán van mire verni a mellkasát, az nem szokta.
 


  2019.06.13. 20:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (8862) hsz.-re     Olvasás  
  •   8874   


---
 
Nem alany probléma, hanem a szemzés magasságával van gond. Mivel a C29 és a szilvák is jobban bírják a téli hőingadozást, mint a kajszik, ezért ha szilva vagy C29 törzs van nem repednek, és nem tud behatolni a Ps baktérium, A fitoplazmát viszont rovarok terjesztik. Fertőzés esetén a fertőzés helyétől lefelé vándorol, Ezért lehet csonkolással megállítani, persze ha időbe észreveszed.
Mivel a fának is van védekező képessége, ezért fontos a jó kondiba tartás, amit csak akkor tudsz megfelelően kezelni, ha tudod, hogy mitől szenved hiányt a fa. Ezt ránézéssel nem lehet megállapítani.
 


  2019.06.13. 20:12  Hozzászólás  Válasz Jana11 (8853) hsz.-re     Olvasás  
  •   8873   


---
 
Hát először is „fogadatlan prókátornak ajtó mögött a helye”.
Másodszor, egy bővített talajvizsgálat Toxikus elemsor [a 150/2004. (X.12) FVM rendelet szerint] 11000 Ft+áfa, Levélanalízis 4500 Ft +Áfa.
Harmadszor, fordított katrionos vizsgálat kimutatja mennyi a felvehető ionos állapotba lévő tápanyag a talajban. Ára 5000 Ft + áfa.
Negyedszer, nem személyeskedek, Baby-Lonnal semmi problémám.
Ötödször, veled annál több, úgy látszik nem tudtad megemészteni, hogy nem voltam hajlandó vegetáción kívüli időbe, oltóveszőt szedni a csonthéjas fákról, fertőzés veszély miatt.
Hatodszor, én hozzád képest, kezdő vagyok, evvel a pár darab fámmal. ezért alkalmazok növényvédelmi, és tápanyag gazdálkodási szakmérnököt.
Hetedszer, körtét valóban kiszedtem, mert a Packems eladhatatlan volt a megjelenése miatt, a Kaisert pedig 14 év alatt nem lehetett termőre fordítani, de ezeket Magyar faiskolába vásároltam. Az hogy az ültetvénybe voltak Olasz fák is, amit pótlásnak raktam, nem maradhattak mivel a teljes ültetvény fel lett számolva.,
Nyolcadszor, barackból csak az egy utas fajtákat szedtem ki, csak azok a honfoglalás kori fajták voltak, vad őszi alanyon.
Szerintem ennyi volt, de ha gondolod folytathatom. Igaz én szaktudásom nem ér a tiédhez fel, de azért, mivel én ebből élek, ezért egy két dolgot én is tudok.
 




  2019.06.13. 20:03  Hozzászólás  Válasz Misimanó (8866) hsz.-re     Olvasás  
  •   8871   


---
 
Nálam az Orange Summer barnult a mag körül, meg keseredett szintén, vírusra gyanakodtam.
 


  2019.06.13. 19:17  Hozzászólás
  •   8870   
Avatar

---
 
A Wonder már a pünkösdi hétvégén le érett a Aurórát most szedtem le nagyon sok benne a rohadt a másik fórumon talán a választ is megkaptuk rá ,hogy miért.A Wonder íze az idén tényleg nem volt kiemelkedő de a mérete és a megjelenése" színe" igen .Az Auróra finomabb /ebből lesz egy kevés dzsem/ ,de a mérete apró lett + rohad a fán ami nekem nem nagyon tetszik...
 




  2019.06.13. 18:21  Hozzászólás
  •   8868   


*
 
Nálam még csak éregetnek a koraiak , de azért kóstolgatom...ez alapján egy kis rangsorolás .

Méret : 1. Wonder cot
2. Tomcot
3.Rubista
4.Tsunami
Íz :_ 1.Tomcot
2.Tsunami
3.Rubista
4.Wonder cot

termőképesség : 1 .Tomcot
2. Wonder cot
3.Rubista
4.Tsunami

A Rubista Ishtarában érik , az eredeti myr29-en és GXNre szemezve még tök kemény, ill. több fában is van 1-1 ág, ezek is kemények.
A tapasztalatok alapján annyi változtatást tervezek , hogy a kis önálló Wondert átszemzem , csak a meglévő fákban hagyom meg ami van , a Tsunamiból amúgy is csak egy ág van , ez maradhat. A Rubistákból viszonylag sok van , így a két kis , myr29-en lévőt teljesen átszemzem , a rászemzésekből meg valszeg veszek le. A Tomcotból van 3 fa, azok maradnak.
 


  2019.06.13. 17:24  Hozzászólás
  •   8867   


---
 
Dunakanyarban ilyen nálam a tsunami.
Sajnos nem ritkítottam le, meg a fűnyírás is hiányzik, de azért látni valamit.
Első termése. Szép a színeződése, elég darabos is koraiságához képes. Negyven grammra saccolom.
A ceglédi óriás meg a big red még sehol nincs nálam.
Tsunami szerintem külsőre veri a big redet, színben méretben egyaránt.
Nálam nem repedt, de volt rovarszívás miatt romlásnak induló.
Amit leszedtem, nem igazán volt még jóízű. Állagra is tömöttebb volt.
Most hétvégére jónak kellene lennie, remélem addig sokat javul az íze. Nap és meleg az van....
tsunami.jpg
------------------------
Megtekintve 8113 alkalommal.

 


  2019.06.13. 14:51  Hozzászólás  Válasz suske76 (8864) hsz.-re     Olvasás  
  •   8866   


*
 
Tsunami-m nincsen, még nem kóstoltam. Lehet, hogy kiváncsiságból veszek most már. ;)
A Pricia nálam finom, édes, a bőre egy picit savas ízt ad, szeretem. Sajnos ezt az erős napsütést rosszul viseli, a Spring Blush-nak meg semmi baja.
A Holly cot a mag körül barnul, keseredik a melegtől. A Rubista igen finom, de még csak 2 szemet vehettem le. Majd még érettebben lehet más véleményen leszek.
Egyébként én jobban szeretem, ha egy kis savas ízt is kapok, nemcsak az édes barackízt. Ízlésekben eltérhetünk...
 


  2019.06.12. 20:36  Hozzászólás  Válasz baby-lon (8863) hsz.-re     Olvasás  
  •   8865   
Avatar

---
 
Én meg ma, kicsivel többet, mint 20 kilót. Még vagy 10 kg maradt a fán. Holnap-holnapután jöhet a Wonder cot - az sajnos kevésbé aromás.
 


  2019.06.12. 16:06  Hozzászólás  Válasz baby-lon (8863) hsz.-re     Olvasás  
  •   8864   


---
 
Ugyanez a véleményem, pedig megvártam míg magától lepotyog a Prícia, eddig hét-nyolc szemből egy volt finom. A Banzai is nagyon finom, még édesebb mint a Tsunami, csak nagyon kevés van rajta a fagy miatt.
 




  2019.06.12. 07:08  Hozzászólás  Válasz csarli1 (8852) hsz.-re     Olvasás  
  •   8862   
Avatar

terra alapító
 
De, eszembe jutott. Nem szidtam semmit, csak tettem egy megállapítást, tényt közöltem. Egyébként én az alanyra gyanakszom. Én persze nem adtam ennyi tápanyagot a fáknak, de azért azt, hogy nincsenek jó állapotban, azt nem mondanám. Egyébként továbbra is hálás vagyok azért, hogy hozzájutottam ezekhez a fajtákhoz, nincs bennem rossz szándék hidd el.De ettől még a tény az tény.
 


  2019.06.11. 20:32  Hozzászólás
  •   8861   


---
 
Jól gondolod... Nálam a 7 Tsunamin (minden fán 10-15db......sajnos) 80%repedt, springblush :van ami jól kötött azon épek a barackom.... ami lejjebb van a kertben kevésbé maradt rajt pár szem az 90%repedt..... Sajnos ez egy ilyen év :(
 


  2019.06.11. 20:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (8857) hsz.-re     Olvasás  
  •   8858   
Avatar

---
 
Pont ezen gondolkodtam ,,sok eső sok víz kevés barack kb 7-8 kg/fa reped ,,,,,,,,,,,20-25 kg/fa és nincs repedés...A megoldás ebben lehet valahol,de ezek csak az Én gondolataim...? :alvaka:
 


  2019.06.11. 19:51  Hozzászólás  Válasz laca12 (8856) hsz.-re     Olvasás  
  •   8857   
Avatar

---
 
Nálam meg éppen fordítva van: a Wonderen sok a barack, kisebbek a gyümölcsök és szerintem ezért nem reped, a Magicnél pedig éppen az ellenkezője az igaz.
 




  2019.06.11. 19:18  Hozzászólás  Válasz délkelet (8839) hsz.-re     Olvasás  
  •   8855   
Avatar

---
 
Nálam látszólag előrébb van a Sugar T mint az Extreme6 pedig a fordítva kellene lenni.Még aprók a barackok de már színesednek..
Fénykép0750.jpg
Sugar T
Megtekintve 8358 alkalommal.

Fénykép0752.jpg
Sugar T
Megtekintve 8358 alkalommal.

 


  2019.06.11. 19:01  Hozzászólás  Válasz délkelet (8836) hsz.-re     Olvasás  
  •   8854   
Avatar

---
 
Mi a hétvégén a Wondert le is szedtük volt közte 15dkg-os is a fagy miatt kevés volt, ja és repedt is volt benne kb 30% sok volt a májusi arany sőt a múlthét szerdán még kaptunk hozzá 25mm-t na az nem kellet volna ...
Fénykép0755.jpg
------------------------
Megtekintve 8340 alkalommal.

 


  2019.06.11. 18:37  Hozzászólás
  •   8853   


---
 
csarli, nem jó vágányon vagy, nem divat itt szidni a külföldi árut. De itt sem csak csarli véleménye vagy
tapasztalata a "perdöntő" vagy "szentírás" kell hogy legyen. Te is csak egy vagy a sokból, se több
se kevesebb, nem bíró. A fórum sokaké, többeké, vélemény szinten vagy tapasztalat, javaslat szinten működik.
Például most tavasszal is Olaszországból hozattam kajszikat Myrobalan 29 c alanyon, nem tőled, nem általad, és megint
ugyanúgy jártam, csak fele maradt meg. Szétvágva a fa gyökerétől kiinduló korhadás, belső barnulás és pusztulás
volt az okozó a csemetében. Nem vizsgáltattam, nem jegyzőkönyveztetem, ugyan minek. Kárt kárral tetézzek?
Ugyanonnan, ugyanaz a fajta, ugyanúgy ültetve. A megfelelő kezelést meg kondíciót baby-lonnak emlegetve
hogy is mondjam csak, olyan, mint esőben vizet adni a csirkének....
Szóval kicsit hátrébb, te is többször szedtél ki saját leírásod szerint is selejtes olasz és barack és körte állományt,
nem kell a személyeskedés.
 


  2019.06.11. 16:57  Hozzászólás  Válasz baby-lon (8848) hsz.-re     Olvasás  
  •   8852   


---
 
Az véletlen sem jutott eszedbe, hogy fertőzést itt kapta, Én tavaly ültettem el 29 C alanyon, 40 db Maya, 40 db Holi, 40 db Delice Cotot, valamint 40 db Sprig Blus, 40 db Swired és 20 db Cosmost.
Érdekes módon mind megvannak, igaz, hogy ültetés előtt kapott 500 mázsa baromfitrágyát, és a fák plusz 25 dkg pétisót darabonként. Ezeket teszteltem, és úgy néz ki jöhet idén 1000 db oltvány.
Megfelelő kondiba kell tartani, és a növényvédelmet szakszerűen kell csinálni, valamint kerülni kell szilvát a kajszik közelében.
Ezelőtt pár éve raktam fel a fórumra egy jegyzőkönyvet, amit a Növény Egészségügyi Állomás készített/ma NÉBISZ/ az Olaszországból származó fákat vizsgálta különböző fertőzésekre voltak kíváncsiak, és negatív eredményt hozott a vizsgálat. Mintát nálam szedték. Neked van ilyen vizsgálati eredményed, vagy csak mivel divat szidni a külföldi árút, te is beálltál a sorba?
 


  2019.06.11. 16:49  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (8850) hsz.-re     Olvasás  
  •   8851   
Avatar

---
 
Pedig én voltam lemaradva ... Azért bízom benne, hogy ez a jelentős repedezettség a folytonos esőnek a következménye (egyébként az előbb is esett pár milli...). Tavalyelőtt volt valamennyire számottevő termés rajta először és akkor ennek semmi jelét nem láttam - a jövőre pedig optimista szemmel tekintek :thumbup:
 


  2019.06.11. 15:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (8841) hsz.-re     Olvasás  
  •   8850   


*
 
Itt is volt boven eső, de repedés minimalis...lehet talan talaj függő , vagy az is szamithatott, hogy nalad minden elorebb van...
 


  2019.06.11. 15:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (8839) hsz.-re     Olvasás  
  •   8849   


*
 
Ezek nálam nagyon le vannak maradva...már hozzad képest.
 


  2019.06.11. 12:20  Hozzászólás  Válasz csarli1 (8847) hsz.-re     Olvasás  
  •   8848   
Avatar

terra alapító
 
Azt nem tudhatom, de tény, hogy eddig csak onnan érkező oltványoknál tapasztaltam ilyen tüneteket, M29C alanyon.
 






  2019.06.11. 09:23  Hozzászólás  Válasz Jana11 (8844) hsz.-re     Olvasás  
  •   8845   
Avatar

terra alapító
 
Egyetértek Janával, még annyit hozzá, hogy már két fámat tudtam megmenteni korai, erős csonkolással (kettőt meg nem...). Mind Olaszból jött...
 


  2019.06.11. 08:57  Hozzászólás  Válasz Mauzi (8840) hsz.-re     Olvasás  
  •   8844   


---
 
Sajnálom Mauzi, a kép alapján talán az egyik rettegett betegsége a barackoknak, az egyöntetű sárgulásos hervadás és a levél fordulás a fitoplazma jellegzetes tünete. Nem mindig egyszerre viszi ki a fát.
Sok mindent nem tehetsz, egész késő esti Cuproxat 30 ml és ami bevigye a szövetekbe felszívódóként 50 ml Trainer 10 liter vízhez.
De alapvetően sajnos nem biztosítható a kigyógyulás, ez esetleg csak egy próbát jelenthet a megmentésre.
 


  2019.06.10. 21:39  Hozzászólás  Válasz délkelet (8841) hsz.-re     Olvasás  
  •   8843   


---
 
Nálam egy hét alatt kb. 500 mm csapadék volt, egyik kajszi sem repedt ki, sőt még a cseresznyéből a Rochket, Samba valamint a kossara is kibírta.
 


  2019.06.10. 21:36  Hozzászólás
  •   8842   


---
 
Maya Cotot és a Rubistát pénteken leszedtem, mert permeteztem. Unokám ma megkóstolta őket, kért egy táskát, és elkezdte pakolni, három szemet meghagyott nekem, a többit elvitte. Ez mindennél többet mond, ha neki is ízlik. :cicik: :cicik:
 


  2019.06.10. 20:49  Hozzászólás  Válasz Jana11 (8838) hsz.-re     Olvasás  
  •   8841   
Avatar

---
 
Látnád a Magic cot-ot! :nahat: Nemrégiben kb. két héten keresztül szó szerint minden nap esett. Majdnem mindegyik gyümölcs kirepedezett, alig van ép barack a fán. A Teldorral meg úgy néz ki, hogy majdnem elkéstem. Amúgy gyönyörű lenne méret szempontjából... no de majd jövőre!
 


  2019.06.10. 20:47  Hozzászólás
  •   8840   
Avatar

---
 
Fénykép0681.jpg
------------------------
Megtekintve 9013 alkalommal.

Fénykép0680.jpg
------------------------
Megtekintve 9013 alkalommal.

Fénykép0682.jpg
------------------------
Megtekintve 9013 alkalommal.

Fénykép0685.jpg
------------------------
Megtekintve 9013 alkalommal.

Szép Napot! Egy kérdéssel fordulok Hozzátok..vajon ez milyen betegség lehet már 4 ágat levágtam mert hasonló tüneteket láttam

azokon is..a gutaütés az egyszerre jelenkezik az egész koronán?..lehet hogy ez is valami vírus lesz és lehet élezni a láncfűrészt..sajnálnám kivágni.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég

cron