Csemegeszőlő Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2019.07.05. 20:50  Hozzászólás
  •   1155   


---
 
WP_20190705_20_02_15_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 14065 alkalommal.

Segitsetek!
Leginkább a Nero szolomon de nehany másikon is ezt tapasztaltam...
Mi lehet?Szárazság?Uv?Orbánc?
Kössz a segitseget!
 


  2019.07.05. 18:06  Hozzászólás  Válasz muskotály (1153) hsz.-re     Olvasás  
  •   1154   


---
 
Amiből volt oltvány, abból azt vettem, a legkisebb is 1,5 méteres, de az egyik valek már 3. A gyökeresek 1 m alatt vannak még.
 


  2019.07.05. 09:30  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1151) hsz.-re     Olvasás  
  •   1153   


---
 
Szia.Oltványokat vettél,Borisztól nem saját gyökeres vesszőket?
 


  2019.07.04. 19:17  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1151) hsz.-re     Olvasás  
  •   1152   


---
 
Azt vedd figyelembe, hogy ez a jelenség azért nagyon fajtafüggő! Meg persze nyilván jelentősen múlhat az alanyon is, ill. hogy egyáltalán oltvány-e. Ezután jönnek csak a környezeti viszonyok.
 


  2019.07.04. 11:04  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1150) hsz.-re     Olvasás  
  •   1151   


---
 
Boriszt dicséret illeti akkor, mert ami oltvány, az szinte mind 2 m felett van.van ami 3 is. Egy oltvány való az itteni piacról, az 50 cm. :)
Köszönöm Ali-bá.
 


  2019.07.03. 19:25  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1149) hsz.-re     Olvasás  
  •   1150   


---
 
Tapasztalatom alapján nem lesz hátrányuk. Ilyen volt/van nekem is. Vannak ilyen fajták... :thumbup:
Már az ültetés utáni évben nagyon jó, látványosan intenzív növekedést produkált (tavaly), aztán idén koratavasszal visszametszettem, most meg kifutna a világból! Brutálisan nő! :nahat:
Visszatérve: esetleg annyi lehet, hogy vessző vége nem érik be, de ez kb. a mindegy kategória, mert azt úgyis eltávolítod.
Hangsúlyozom: tapasztalat alapján írtam, tudományos háttere nem volt az okfejtésemnek. Nem tanultam a szőlősdit, abszolut kiskerti hobbiszint!
 


  2019.07.03. 12:48  Hozzászólás
  •   1149   


---
 
Tiszteletem!
Az őszi ültetésű csemegéimből nem egy már 2,5 méteres. Van valami teendőm, hogy ilyen hosszúak, s nem is vékonyak egyáltalán. Nem lehet ebből hátrányuk?
Előre is köszönöm a válaszokat.
 






  2019.07.02. 16:11  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1145) hsz.-re     Olvasás  
  •   1146   


---
 
Nem tudom hajszálpontosan a magyarázatot, csak azt sejtem, hogy pl. a réz nehézfém, felhasználási korlátai vannak, a mankozeb egészen széles spektrumú hatóanyag
(a réz a baktériumot is öli, a mankozeb csak gombát, de azt jó sokat...). A réznek terméskötődés akadályozó hatása van, ha jól tudom, a mankozebnek nincs.
Előbbi egy-két napra leállítja a növekedést, viszont ahogy több helyen is olvasható, bőrszövet vastagító, tehát védekező képességet növelő hatása van, utóbbinak nincs,
sőt, inkább vékonyítja az epidermiszt (ha jól tudom). Stb.
 


  2019.07.02. 15:56  Hozzászólás
  •   1145   


---
 
Köszönöm tanácsaid, jegyzem őket. Annyi még , gogy peronoszta ugye a réz meg a mankozeb is jó, minek van mind2 fajta ha ugyanarra jó? /pl.: Ridomil/
 


  2019.07.02. 15:46  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1142) hsz.-re     Olvasás  
  •   1144   


---
 
Nincs kialakult koncepcióm. Erősen időjárásfüggő is. Meg mást is használok közben. Idén eddig kétszer szórtam.
Ha eltekintünk a feketerothadás levéltünetétől, akkor gyakorlatilag makulátlan a levélzet és vessző. A feketerothadást most 'tanulom', már kezdek képben lenni,
ill. beszerezni a megfelelő szereket (egy-két éve sejtem, hogy ez a nyavalya is abajgatja a szőlőt, de mint írtam valahol, már biztos vagyok benne, ezért muszáj erre is figyelni).
 


  2019.07.02. 15:41  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1141) hsz.-re     Olvasás  
  •   1143   


---
 
Csak kontaktban bármelyik réz, ezen belül a minél 'fejlettebb', vagyis min. a rézhidroxidok (Champion  és egyebek - tapasztalatom szerint ennek nagyon jó az esőállósága is),
de a legjobbak a 'nanorezek', pl. Cuproxat, Bordóilé Neo SC. Folytatva a kontaktokat: mondjuk Mister  (Amistar). Ha pl. a Miltoxot  ajánlgatják, akkor azért vedd figyelembe,
hogy ezt te is meg tudod csinálni... ;) Ha veszel olcsó rézoxikloridot és mankozebet. Nem számoltam utána, hogy melyik verzió éri meg, jómagam sose foglalkoztam ezzel a szerrel,
ha ilyent akartam használni, csak összekutyultam (akár elemi kén is mehet bele - mondjuk ott inkább a rézoxikloriddal és rézhidroxiddal van tapasztalatom).
Amiben felszívódó is van: Curzate R  , vagy ennek a rézhidroxidos verziója a Curzate Super  , Ridomil Gold Plus  (ez a rezes) vagy R. G. MZ  (ez a mankozebes), Melody Compact
(bár ezt máshol II. kat.-nak írják, talán a szokásos mennyiségi korlátozás van a háttérben).
És így tovább. ;) Ha rákérdezel a gazdaboltban, akkor kb. ott is ezeket fogják ajánlani először (talán a rézoxikloriddal kezdik, de az van a R. G. Plusban is).
Egyébként írtam volna még egy-két jó cuccot, de azok már II. kategóriás szerek. :(
 




  2019.07.02. 15:02  Hozzászólás
  •   1141   


---
 
Igen csak olyat amit a gazda boltból én is elhozhatok. :) Így névvel akkor milyen kombót ajánlasz?
 


  2019.07.02. 14:56  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1139) hsz.-re     Olvasás  
  •   1140   


---
 
De igen. Sőt! Az ezutáni fertőzés megelőzésére nagyon jó szer. Természetesen az ÉVI messzemenő figyelembe vételével. A nagy klasszikus a réz, annak több formátuma.
Felszívódóból is van egy pár fajta, el lehet engedni a fantáziát. Akár a réz + felszívódó vagy mankozeb + felszívódó vonalon is lehet keresgélni, de egyéb alternatívák is vannak.
Amennyire látom, a peronoszpóra elleni védelemre azért már nagyon sok szert kifejlesztettek. Csak III. kategóriában gondolkozhatunk?
 




  2019.07.02. 13:55  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1137) hsz.-re     Olvasás  
  •   1138   


---
 
A mankozeb alapvetően jó a peronoszpórára. Nyilván úgy működik, hogy a hatóanyagnak már ott kell lenni a felületen, amikor a gomba megjelenik.
Ha már a szövetben van, akkor nem alkalmas. Felszívódóval hatékonyabb a védelem. Persze nem azt értem ez alatt, hogy folyton azt kell szórni rá.
Kontakttal a kulcsszó a megelőzés.
Egyébként idei tapasztalatom, hogy a Dithane DG Neotec piszok jó szer!!! Több szempontból is. Csak kicsivel drágább, de ezután csak ezt veszem, ha mankozeb kell. :thumbup: :dejo: :super:
 


  2019.07.02. 13:30  Hozzászólás
  •   1137   


---
 
Tiszteletem!
Kérdezném, hogy a Manzate(mankobez hatóanyag) a kialakulóban lévő peronoszra üegfelelő-r. Köszönöm előre is.
 






  2019.06.29. 13:35  Hozzászólás
  •   1134   


---
 
IMG_20190629_141159.jpg
------------------------
Megtekintve 13932 alkalommal.

Sziasztok!Ezt a fajtát egy barátomtól kaptam,de nem tudta a fajta nevét.Most,kinézetre mint a Vénusz,a termését zöld bogyós állapotban láttam nála,hosszúkás nem nagy,de egyforma fürtök.Valaki tudna közelebbit mondani esetleg?
 




  2019.06.28. 16:28  Hozzászólás  Válasz Alibá (1129) hsz.-re     Olvasás  
  •   1132   


---
 
Köszönöm,gyűjtöm az infókat,de szerintem a Tiédhez lesz hasonló.Barna homokos a talajom,és egy sor 25 méter,ebből a támrendszerből is szeretnék egyet egyenlőre.Először csak 15 tövet akartam a családnak,de már sokkal több van,és iskoláztam is úgy húsz tövet,tehát kellene a további támrendszer.Eddig úgy csináltam,hogy ebbe a távolságba 13 tövet ültettem.
 




  2019.06.27. 20:23  Hozzászólás  Válasz délkelet (1126) hsz.-re     Olvasás  
  •   1130   
Avatar

---
 
Néhány kép az oltásaimról:
009.JPG
------------------------
Megtekintve 13916 alkalommal.

011.JPG
------------------------
Megtekintve 13916 alkalommal.

012.JPG
------------------------
Megtekintve 13916 alkalommal.

016.JPG
------------------------
Megtekintve 13916 alkalommal.

 


  2019.06.27. 19:11  Hozzászólás  Válasz muskotály (1128) hsz.-re     Olvasás  
  •   1129   
Avatar

terra alapító
 
Nálam vegyes a tőtávolság, 0,5 és 1,2 m között változik. A 'véletlen' telepítette a szőlőket, aztán én oltogattam és csak később jött a V támrendszer.

Barátom másfél méteres tőtávot tervezett, kivitelezett.

Az ukránok inkább 3 m-es tőtávval dolgoznak.

Te meg ahogy jónak látod. :nahat: Sok mindentől függhet. Talaj, szőlő fajta, helyi lehetőség, anyagiak, ...
 


  2019.06.27. 17:14  Hozzászólás  Válasz Alibá (1124) hsz.-re     Olvasás  
  •   1128   


---
 
Szia Alibá!A V alakú kordonnál a szimpla sorosnál tőtávolságnak kb.mennyinek kellene lenni,vagy mint a barátodnál láttam,a dupla soros a jobb,nagyon mozgatja a fantáziámat :)
 


  2019.06.27. 13:08  Hozzászólás  Válasz délkelet (1126) hsz.-re     Olvasás  
  •   1127   


---
 
Köszönöm a választ .

Én svich es permetlébe áztattam fél napot , majd ugyanevvel a folyadékkal nedvesített rongyba csomagoltam,majd fóliazacskóba tekerve hűtőben tároltam oltásig.
Láttam az Ukrán akitől vettem ,1 méternél hosszabb vesszőket,fekete fóliazsákban ezrével tárolja pincében ,mindenféle vegyszeres áztatás nélkül.

woodruff
 


  2019.06.27. 12:00  Hozzászólás  Válasz woodruff (1121) hsz.-re     Olvasás  
  •   1126   
Avatar

---
 
Szerintem nem kell átértékelned semmit, egy gondos, minden részletre figyelő szőlőoltás összességében jobb eredményt fog mutatni hosszabb távon, mint az én oltásom (amire csupán az a jellemző, hogy próbáltam precízen elvégezni magát az oltásokat)
Szóval: a vesszők baby-lon után szabadon mindenféle permetszeres áztatás nélkül folpackba csomagolva várták a sorukat a hűtőben (sajnos a pont tőle kapott vesszők közül a már említett trehányságom miatt néhány hosszabb ideig levegőt kapott és azok elég rendesen ki is száradtak - természetesen ezekből nem is sikerültek az oltások, az utólagos áztatás ellenére sem). Magukat az oltásokat kb. máj.18-tól a hó végéig készítettem. Az oltókésem egy átalakított, a régi borbélyok által használt borotvából készült. Az oltásaim alanya néhány olyan 10 év körüli tőke volt, amik nem nyerték el az évek során a tetszésemet (Néró, Kismis moldavszkij) és ezek csapjaiba oltogattam. Fiatal alanyba tehát nem is oltottam, a mostani sikerességet elsősorban ennek tulajdonítom. Másrészt annak, hogy a zömében vásárolt vesszők tisztességes vastagságúak voltak, gyenge vessző alig akadt közöttük. A kötözést az olcsó (zöldes színű) kínai szalaggal végeztem. Fertőtleníteni nem fertőtlenítettem oltáskor, csupán a kést fentem meg időnként. A legvégén a nemes metszlapját fagéllel lekentem. Árnyékolni pedig nem árnyékoltam.
Ezeket csak a "történelmi hűség" kedvéért írtam le, nem pedig azért, hogy bárki számára is javasoljam. Persze nekem sem sikerült mindegyik - idáig egy olyat találtam, ahol az alany csap megbarnult, és még vagy kettő, ami gyanús, mert erősen stagnál.
A sikeres oltások kb. felén vannak kis fürtök is, amik pár napon belül virágoznak is remélhetőleg. Én ezeket a fürtöket meghagyom, csak ott szedem le az egyiket, ahol két fürt is jelentkezett. Majd csinálok pár fényképet róluk.
 


  2019.06.27. 11:58  Hozzászólás  Válasz Alibá (1124) hsz.-re     Olvasás  
  •   1125   


---
 
Egy tőkéről lehet két fajtát nevelni ,egyet jobb a másikat bal oldalon ,vagy akár 2 tőkét 1 helyen.
Házi kertben ,ha az a cél ,hogy sok fajtám legyen kevés fürttel ,ez előnyös .

Több oltásomnál az alatta lévő íznél megnyílt ,és elrúgta az oltást .
Ilyet még soha nem láttam .

Még jó ,hogy lehetőleg mindennap átfutom ,így ezeket széthúztam újra faragtam ,és oltottam őket .
Talán megmaradnak , ezek már előzőekben elkezdtek hajtani .

Amiket a föld közelében oltottam ,mind csupa sár volt a rengeteg esőtől .

Van 200 5c vadalanyom , 3-dik éves .
Jövőre ezeket csak 70 centi magasság felett fogom oltani .
Most igyekeztem föld közelében oltani ,de a levelek az oltások ,és a friss hajtások is dőlnek a sártól .
Ezek sajnos még elfertőződhetnek a későbbiekben .

Ebből is magam kárán tanulok , mivel erre senki nem figyelmeztetett előzőekben .

Woodruff
 


  2019.06.27. 09:52  Hozzászólás  Válasz woodruff (1122) hsz.-re     Olvasás  
  •   1124   
Avatar

terra alapító
 
Egyelőre csak azokat a leveleket szedegettem le, amik hibásak, vagy láthatóan nagyon elöregedtek.

A V kordont én is jónak látom. :thumbup: Sokkal szellősebb a szőlő - bele süt a Nap is.
 


  2019.06.27. 09:50  Hozzászólás
  •   1123   
Avatar

---
 
Nálam az új oltások közül azok mentek tönkre (rohadtak el) amelyikek májusban oltottam a csapadékos
időjárás előtt és azután csak lestek a hűvös időben,csak barkás állapotig jutottak és utánna néztem hogy
mozogott és levettem..az alany volt elrothadva.
Oltottam május végén,június elején és azok nagyon szépen fejlődtek,fejlődnek és szinte az összes megindult.
 


  2019.06.27. 09:06  Hozzászólás  Válasz Alibá (1120) hsz.-re     Olvasás  
  •   1122   


---
 
Nekem is van egy kis noteszom !,az oltásaim listája ,mit hova oltottam .
Minden alkalommal húzgálom ki a listán ,ami nem sikerült .

A fürtök közeléből mikor távolítod el a leveleket ?

Egy hajtáson én csak 1 fürtöt hagyok .
Idősebb tőkén csak azt a hajtást hagyom meg amelyik hozott termést .
Amelyik nem hoz az ne is árnyékoljon.

Nálam is V alakúak az új kordonok ,5 darab 10 méteres .
Ez permetezéskor nagyon előnyös mert a másik oldalt is éri a permet .

woodruff
 


  2019.06.27. 08:51  Hozzászólás  Válasz délkelet (1119) hsz.-re     Olvasás  
  •   1121   


---
 
Akkor szerintem újra át kell értékelnem a legelejétől a szőlőoltást .

Tehát ez a semmilyen faxni érdekelne .

Milyen permetszerbe áztattad a megszedett vesszőket ?
Milyen közegben tároltad oltásig ?
Oltáskor mivel fertőtlenítettél ?
s.t.b. ?

Hátha valamit én rontok el !

woodruff
 


  2019.06.27. 08:43  Hozzászólás  Válasz woodruff (1117) hsz.-re     Olvasás  
  •   1120   
Avatar

terra alapító
 
Nálam is vegyes a kép. Még jó, hogy én is többet oltottam egy-egy fajtából. Összesítettem, hogy melyik sikerült, melyik nem és arra a megállapításra jutottam, hogy az oltás ideje és az időjárás együtthatása döntötte el, nem a mi ügyességünk, vagy módszerünk.
 


  2019.06.27. 07:32  Hozzászólás  Válasz Szőlős (1118) hsz.-re     Olvasás  
  •   1119   
Avatar

---
 
Akkor én nagyon elégedett lehetek a jó 90%-os eredményemmel :dejo: Gyakorlatilag csak az a néhány oltás nem sikerült, amit eleve reménytelennek tartottam, mert ezek a vesszők trehányságom miatt kiszáradtak hűtőben. Ha ezeket nem számolom, akkor a közel negyven oltásból talán kettő, ha nem sikerült (pedig semmi különösebb faxnit nem csináltam velük és oltószalagnak is a gagyi kínai folpackosat használtam ... )
 


  2019.06.27. 04:40  Hozzászólás  Válasz woodruff (1117) hsz.-re     Olvasás  
  •   1118   


---
 
Nálam is volt pár ilyen, az oltás alatt letört, mert a zöld megbarnult. Valamit hibáztunk, nekem ettől függetlenül az oltások 3/4-e sikerült.
 


  2019.06.27. 04:35  Hozzászólás  Válasz Alibá (1116) hsz.-re     Olvasás  
  •   1117   


---
 
Ha sikerültek az oltásaid akkor az fél siker .
A reményhal meg utoljára !

Nálam katasztrófális a helyzet .
Minden újabban kapott fajtából oltottam legalább 3-4 et ,és örülök ha 1 oltás sikerült .
Minden nap újabb fajtánál szembesülök ,hogy egy oltásom sem sikerült ,és akkor még itt a tél .
Tavaly is ,és az idén is ,a zöld megvágott csap ,a kötés alatt lágyrothadást kap , és elfeketedik .
Lehet a vágás előtt fertőtleníteni kellett volna a zöld vesszőt is .


woodruff
 




  2019.06.26. 19:38  Hozzászólás  Válasz woodruff (1114) hsz.-re     Olvasás  
  •   1115   
Avatar

---
 
Értelek, csak akkor mit kellett volna válaszolnom arra a kérdésedre, hogy vannak-e ilyen fajtáim? Azt, hogy nincsenek? :D
 


  2019.06.26. 19:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (1106) hsz.-re     Olvasás  
  •   1114   


---
 
Gondolom tudod az aranyszabályt !

Csak ha kóstoltad ,utána mondhatod el ,hogy neked is van az a fajtád .

Most én is oltottam több mint 40 újnak mondható fajtát , de egy kezemen megszámolhatom hány fogja megmutatnia az idén magát .
Tavalyi beszerzésem és oltásaim közül , még az idén sem akarja megmutatni sok ,valóban az e amilyen fajtának vettem .


woodruff
 


  2019.06.26. 19:22  Hozzászólás  Válasz délkelet (1109) hsz.-re     Olvasás  
  •   1113   


---
 
Ha kitöröd a hónaljhajtást, akkor előfordulhat, hogy a főrügy kihajt és tavasszal a metszéskor nem tudod használni. Különben is praktikusabb a metszőollóval gyorsan levágni a hónaljhajtást 1 levélre metszőollóval. Gyorsabban megy.
 


  2019.06.26. 18:05  Hozzászólás  Válasz Mauzi (1111) hsz.-re     Olvasás  
  •   1112   


---
 
Sajnos nem vagyok egy nagy guru a szőlészetben,én is csak most próbálkozok.Én komplex műtrágyára gondoltam amiben van kálium,kora tavasszal bedolgozom a gyökeréhez.
 




  2019.06.26. 16:57  Hozzászólás
  •   1110   


---
 
Sziasztok!Megnéztem én is a videót,de nekem ez magas egy kicsit.Ez azt jelentené,hogy megnőtt hajtást,amit a következő tavaszon szoktak lehajtani meghagyja,és tulajdonképp a csapokat is,amit gondolom majd tavaszra meg fog metszeni rövid,vagy hosszú csapra?Eddig ezt nem láttam,csak azt,hogy lehajtják az előző évi vesszőket.
Hogy van ez? :mivanm:
 


  2019.06.25. 21:38  Hozzászólás  Válasz Alibá (1108) hsz.-re     Olvasás  
  •   1109   
Avatar

---
 
Megnéztem, köszönöm :) Én viszont az összes hónaljhajtást eltávolítottam menet közben (ha meghagytam volna bármennyit is, azok a szélrózsa minden irányában nőttek volna a lehajlítás után). Viszont meglepődtem, hogy Borisz ollóval metszette le őket ... én nem így tudtam (gondoljunk pl. a mogyoró sarjhajtásainak eltávolítására, ahol egyértelműen a kitörés a célszerű a metszéssel szemben). Nem fogom megkérdezni tőle, de azért a kíváncsiság bennem van, miért így csinálja.
 


  2019.06.25. 20:29  Hozzászólás  Válasz délkelet (1107) hsz.-re     Olvasás  
  •   1108   
Avatar

terra alapító
 
Mondok egy jó hirt! Borisz is így csinálja. Igaz fóliában. https://www.youtube.com/watch?v=ainER0Csa8Q
 


  2019.06.25. 20:14  Hozzászólás  Válasz délkelet (1068) hsz.-re     Olvasás  
  •   1107   
Avatar

---
 
Utánam a vízözön ... mégis megtettem, amitől óvtatok, vagyis lehajlítottam a karoknak szánt vesszőket. Ha nem jön be az elképzelésem, csakis magamat okolhatom. (Az Anjutámnak sajnos annyi, de szerencsére a fajta nem veszett el: az öreg Néróban megtalálható és az idén már normális fürtöt is fog teremni... vagy Attika, vagy Smaragd megy a helyére)
 


  2019.06.25. 20:00  Hozzászólás  Válasz woodruff (1105) hsz.-re     Olvasás  
  •   1106   
Avatar

---
 
Gondolom, hogy a kérdést hozzám intézted (célszerű ilyenkor a válasz gombra és nem az új hsz-ra kattintani :) ): igen, van ezekből a fajtákból, de pont ez a kettő van leginkább lemaradva. A Bajkonur épp hogy túlélte az első évet (szerintem valami föld alatti jószág bánthatta a gyökérzetét), Akademikből pedig az idén dugványoztam sikerrel ill. szintén sikeres lett egy-két ZF oltás belőle (fürt is van rajta, tehát kóstolóra is számítok - remélhetőleg)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/) valamint 10 vendég