Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2019.07.02. 10:27  Hozzászólás  Válasz Totya (9043) hsz.-re     Olvasás  
  •   9045   


---
 
Melyik vidéken laksz, hogy épp fordítva érik az Orangered és Harlayne, mint nálam? :nahat: :fejvaka:
Az előbbi gyakorlatilag az érés vége felé tart, az utóbbi pedig csak megkezdte a színesedést, egyébként kőkemény... Meg hogy szép méretes...
Ez nem annyira jellemző az én fámon levőkre. :fejvaka: :alvaka: Igaz, elég száraz, vacak helyen van, szoktam is öntözni (itt muszáj), a következő időszak egyik programja lesz.
Lehet, hogy valamelyikőnknek nem fajtaazonos egyik vagy másik? :mivanm:
 


  2019.07.02. 09:42  Hozzászólás
  •   9044   


*
 
Az Anegat egy másik PPV rezisztens az Aramis-tól. ;)


DSCF7345 Anegat.JPG
Anegat
Megtekintve 12595 alkalommal.

DSCF7346 Anegat.JPG
Anegat
Megtekintve 12595 alkalommal.

 


  2019.07.02. 06:08  Hozzászólás
  •   9043   


---
 
Sziasztok,

Folytatódik az érés,
- Carmella volt rajta két szem kóstoló, nagyon finom volt, szép méretesek, kicsit mintha citrusos beütése is lett volna.
- Harlayne tegnap már találtam rajta puha szemeket, szép méretes, nagyon nagyon finom, érdemes rá odafigyelni, ahogy lentebb is írtátok! ;)
- Orangered most kezdi.
- Shamade, véletlenül hozzá értem, levertem két szemet, ami már kezdett puhulni, hát semmi de semmi íze....megvárom még mi lesz a többivel a tapasztalat ami még a fán van, eddig egy 0-a.

Ui. főztünk lekvárt a Priciából, nagyon finom lett, igaz mamám becukrozta rendesen, de nagyon finom, kicsit pirosas a színe miatt. :)

Érett a sugar time is, huh nagyon finom, oda van érte mindenki, olyan mint a méz, kevés sava van ami különösen bejön a családnak, sajnos a hangyák is oda vannak érte.
Jó olvasni mindenkinek a véleményét, örülök végre egy jó évünk van. :)
 


  2019.07.01. 20:55  Hozzászólás  Válasz laca12 (9039) hsz.-re     Olvasás  
  •   9042   
Avatar

---
 
A Magic-ről nekem is ez a véleményem: jól beérve egészen jó ízű, viszont a Wonder-ről ezt már nem tudom elmondani.
 


  2019.07.01. 15:19  Hozzászólás  Válasz imre53 (9038) hsz.-re     Olvasás  
  •   9041   


*
 
Igen erről tudok. Az Aramis-nál és a Cebas-nál sok PPV rezisztens van. A Harlayne-ről viszont nem tudtam...
 


  2019.07.01. 15:18  Hozzászólás  Válasz laposbarack (9028) hsz.-re     Olvasás  
  •   9040   
Avatar

---
 
A 9007 -es hozzászólást tudom ajánlani ,ha minden igaz az enyém Kuresia ,,még kemény 7-8-10 nap biztosan kell még neki ,hogy fogyasztható legyen...
 


  2019.07.01. 15:11  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9015) hsz.-re     Olvasás  
  •   9039   
Avatar

---
 
Wonder-Magic duó marad ezekkel nincs különösebb bajom.Jó beérve a Magic is egész jó a vásárlóink oda vannak érte nekünk ez a lényeg mi majd eszünk Göncit meg Pannóniát , :lol: A Lillyből meg cefre lesz úgy néz ki ,de legalább sikerül eladni ez is siker..
 


  2019.07.01. 14:36  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9034) hsz.-re     Olvasás  
  •   9038   


---
 
Congat a CEP Innovation katalógusban a legerősebb sharka ellenálló fajta.
 










  2019.07.01. 09:57  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9031) hsz.-re     Olvasás  
  •   9033   


---
 
Ha már felmerült a téma, kicsit ránéztem, egyelőre csak magyar oldalakon. Nem bújtam bele nagyon, de érdekes volt, hogy sehol, egyetlen helyen se említik a rezisztenciáját. :alvaka:
Pedig egyértelműen emlékszem, hogy olvastam erről. Még olyan mondat is volt, ezt direkt megjegyeztem, hogy a Harlayne a kajszik Jojoja. Na, mindegy, egyelőre nem látok rajta tünetet.
Köszönöm a külföldi forrásokat, így legalább látható, hogy talán nem beszéltem annyira mellé.
 


  2019.07.01. 08:54  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (9027) hsz.-re     Olvasás  
  •   9032   


---
 
Igen, az alakja elég jellegzetes. Idei tapasztalatok:
- Aurora: a hideg május miatt a szokásosnál később, júnus 10 után ért le. A termés kb 1/3-át elvitte a rohadás, az eső-poloska kombó lehetett a ludas. Viszont volt rajta jó sok, és a legjobb érettségben sikerült belőle lekvárt főzni, ami nagyon jól sikerült. Friss fogyasztásra is bejött a rokonságban.
- Rubista: pechjére az Auróra után érik, apósnál van, akinek vittem előtte érett Aurórát. A színe miatt marad, ízre gyengébb (kicsit íztelen nekem).
- Kuresia: most érik, szépen megfontoltan. Poloskák betámadták, de a mennyiség miatt marad bőven (és méretre is nagyon ott van idén). Az íze napról napra jobb, kicsit türelmetlenül válogatom ki az éretteket. Vírusnak nyoma sincs. Lekvár ebből nem lesz, mert elfogy friss fogyasztásra.
- Gönczi:most fog érni, apósnál van rajta bőven, a vírusos tüneteket csak a magja mutatja (egyelőre). Sok van rajta, nem hullik.
- Harlayne: majd megkérdem a sógort, hogy érik-e már, az ízét már tavaly is nagyon dícsérték, és bőtermőnek ígérkezik.
- Farhial: apámén sok van, az enyém kisebb fa és sokat leszórt. Annyira nem hiányzik, bár augusztusban már pozitívabb leszek, hogy van friss kajszi.
Összességében a média-beli sírással ellentétben nálam jó kajszis év van, mert itt nem volt durva fagy, de a poloskákkal egyre több a probléma.
 


  2019.07.01. 05:04  Hozzászólás  Válasz Jani71 (9026) hsz.-re     Olvasás  
  •   9031   


*
 
Érdekes, mert a PPV-ről a kanadaiak nem írnak. Viszont a csehek 6 éven át vizsgálták, és náluk tényleg rezisztens lett rá.
A kanadaiaknál találtam még róla:
"Harlayne: Orig. in Harrow, Ontario, R.E.C. Layne, released in 1980 by Agriculture Canada. Ttree is late blooming, cold hardy to –34F, spreading, productive, and tolerant to brown rot, bacterial spot, and perennial canker. Consistently productive, but needs another variety (Harogem or Hargrand) for cross-pollination. Fruit is orange with red blush, very firm, good texture, freestone, ripens early August "
A Harval-ról még jobbakat olvasok. :alvaka:

https://journals.ashs.org/hortsci/view/journals/hortsci/26/4/article-p424.pdf
 


  2019.07.01. 04:42  Hozzászólás  Válasz laposbarack (9028) hsz.-re     Olvasás  
  •   9030   


*
 
A barackmagról esetleg tudsz képet mutatni?
 


  2019.06.30. 23:53  Hozzászólás  Válasz laposbarack (9028) hsz.-re     Olvasás  
  •   9029   
Avatar

---
 
Szerintem igen, nagy valószínűséggel (gömb alak, enyhe pöttyözöttség, már ahogyan én látom). Nálam még nem ennyire színes.
 


  2019.06.30. 23:23  Hozzászólás
  •   9028   


---
 
Kedves Fórumtársak!

Tavaly Kuresia-nak vett kajszimon maradt 2 szem, egyik moníliás lett, de a fele finom volt, illetve íme a másik. Stimmel a fajta, így fotó és érésidő alapján? A fa Szabadszálláson van, itt relatív korán érik minden.


B830D076-4E33-4097-A371-00F8829228BE.jpeg
------------------------
Megtekintve 11806 alkalommal.

 




  2019.06.30. 20:35  Hozzászólás  Válasz Jani71 (9019) hsz.-re     Olvasás  
  •   9025   
Avatar

---
 
Köszi szépen, hogy nem felejtetted el. Nagyon várom, hogy nekem is legyen belőle.
Az idén nagyon jól sikerültek a sárgabarack oltásaim.

Keveset írogatok, mert nagyon el vagyok foglalva, de azért olvasom a fórumot.
Jól esik látni, hogy milyen finom, mutatós terméseitek vannak.

Nálam eddig a Matis szamóca, The Lathan málna és az Érdi Jubileum termett.
Kezd színeződni a Lady cot, lesz még néhány Frisson és 2db. Kuresia :hiha:
Amit nem vitt el a hideg, azt elvitte a jég, de kóstolónak maradt :)
 


  2019.06.30. 20:16  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9015) hsz.-re     Olvasás  
  •   9024   
Avatar

---
 
Részemről a kemény őszik ellen is , hisz az nem alma hogy roppanjon . :lol:
 
derűs napot !


  2019.06.30. 19:26  Hozzászólás
  •   9023   


---
 

Mai kép, még kell neki 3-4-5 nap, de elutazok egy hétre és meg akartam előtte kóstolni. Már így is ehető, van édesség csak tompulni kell még a savaknak, aroma kialakulóban. Idén ilyen nagyok, de csak kóstolóba van pár darab. Ez a Flavorcot.
 


  2019.06.30. 17:58  Hozzászólás  Válasz Jani71 (9021) hsz.-re     Olvasás  
  •   9022   


*
 
Ez jó hír amit írtál. A rezisztencia mire terjed ki?
 


  2019.06.30. 17:29  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9020) hsz.-re     Olvasás  
  •   9021   


---
 
Eddig egyiket se tapasztaltam. Azért tudnod kell, hogy egyetlen fáról van szó. Nyilván nem tudok olyan, sok darabon nyugvó tapasztalatot írni, mintha lenne belőle egy fél hektárnyi. ;)
Kóstoltam. Azért írtam róla az előzőben az újabban több emberben is felmerülő igény szerinti alkalmasságot, mert valóban kifejezetten finom, ráadásul az állaga is nagyon rendben van.
Nálam friss fogyasztásra és lekvárnak is egyelőre ez a favorit. És még rezisztens is. :dejo: :banana:
Az apró részletekre kiterjedő ilyen-olyan tulajdonságok, esetleges hibák, termeléssel kapcsolatos kívánalmak a következő évek során kiderülnek.
 


  2019.06.30. 17:02  Hozzászólás  Válasz Jani71 (9018) hsz.-re     Olvasás  
  •   9020   


*
 
A Harlayne gutaütésre és moniliára nem érzékeny? Mintha ilyenre emlékeznék. A virágzása is a középmezőnyben volt, későbbinek írták.
Kóstoltad már? Mert aromásnak írják...
Sajnos nekem az idén termett volna először a 2 fám, de az a pár szem leesett idő előtt jóval.
 


  2019.06.30. 16:27  Hozzászólás  Válasz andras (8614) hsz.-re     Olvasás  
  •   9019   


---
 
András! Az élet úgy hozta, hogy a mellékhajtás mellékhajtása lesz az alkalmas vastagságú rész... :nahat: ;) :thumbup:
Ehhez képzeld a mennyiséget! Pedig eredetileg egyetlen darabról van szó. :dejo: :lol: Csak el ne kiabáljam!
Ráadásul a koronában is van olyan rész, amit már most a nyári metszéskor is el kell távolítani. Akár a 'rendes' kifele, akár az egyébként is kivágandó befele növőkről van szó.
 


  2019.06.30. 16:16  Hozzászólás
  •   9018   


---
 
Harlayne? :mivanm:
Ha idén is olyan lesz, mint eddig, akkor azt mondom az előzetes felvetésekre, amihez jómagam is feltétlenül csak csatlakozni tudok, hogy ez lehet a tuti választás. De meglátjuk...
Lehet, megfenem az oltókésemet... ;)
 


  2019.06.30. 16:04  Hozzászólás  Válasz CAMROM (9016) hsz.-re     Olvasás  
  •   9017   


*
 
Persze mindenki olyan kajszit szeretne, ami minden évben terem, finom legyen és ne kelljen nagyon permetezni se... ;) :)
 


  2019.06.30. 15:38  Hozzászólás
  •   9016   


---
 
Osztálytalálkozón voltam, olyan emberek akik sose kertészkedtek kérdeztek az este, hogy milyen kajszit ültessenek , mert sehol nem tudnak finomat venni. A másik csoport szintén ezt kérdezte, de ők meg azért, mert amiket eddig ültettek pár év alatt mindig kimentek. Ebből is látszik, hogy az aroma és a betegség ellenállóság felértékelődött, mondjuk ezek nálam is előtérbe kerültek + a késői vagy fagyálló virág. Tehát a magyar ízlésnek megfelelő szuper kajszi továbbra is kerestetik. :alvaka:
 


  2019.06.30. 14:39  Hozzászólás  Válasz laca12 (9006) hsz.-re     Olvasás  
  •   9015   


*
 
Látom elindult egy folyamat a kemény kajszik ellen...kár hogy COT-ékat ez nem érdekli :)
 




  2019.06.30. 08:37  Hozzászólás
  •   9012   
Avatar

---
 
Azt hiszem érdemes lenne Bergeron helyett Frissont ültetni , jobb az íze . Jól gondolom ? :mivanm:
 
derűs napot !


  2019.06.30. 08:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (8996) hsz.-re     Olvasás  
  •   9011   
Avatar

---
 
Egy régebbi meg állapítás a terrán :

2015.12.04. 18:33 Hozzászólás
15



Frisson

5666 Nagyon jó ízű. Közepesen kemény, leveses, illatos aromás. Fedőszíne nem sok van, de az íze kárpótol. A leírás igaz: jóval édesebb, mint a Bergeron, és nem lisztesedik, mint a Rózsakajszi. Kb velük egyszerre érik, de ez lehet az extrém meleg nyárnak is köszönhető. Nálam a fán megpuhult néhány szem, nem potyog. Nagyon produktív, sok virágot hoz első évben is, és rendkívül jól köt. Viszonylag későn virágzik, idén nem fagyott le, pedig nem magas törzsön van(még). Hamarosan kiderül, hogy tűri-e olyan jól a hideget, mint a Bergeron. Ha igen, akkor azt jósolom, hogy le fogja váltani a fajtát. Nálam a Top 5-ben benne van.


STiszteletes,


Egy kevés tapasztalatom van a Frissonról.
Betegségekre nem nagyon érzékeny, eddig ez bírta nálam legjobban a fagyokat. (14 másik fajta mellett)
Gyümölcse kicsi átlag 40g , narancssárga, napos felén enyhén pirosodik kicsit pöttyösödik (karmin piros).
Íze nem kiemelkedő. Nincs erős aroma de kellemes ízű, selymes állagú közepesen leves, magvaváló.
Nekem nagyon bejön a termésbiztonsága miatt.
A fa amiről kóstoltam még kicsi volt, lehet nem adta a teljes tulajdonságát.
Nekem három fám van, egy mirobalánon és kettő Waviton.

andras, 2019.04.30.

Kíváncsi lennék én is , azóta milyennek találja STiszteletes és András , ha még meg van nekik ??
 
derűs napot !


  2019.06.30. 08:16  Hozzászólás  Válasz laca12 (9006) hsz.-re     Olvasás  
  •   9010   


---
 
Bergeval.
Igaz, hogy egy kicsit később érik. Csodálatosan aromás, jól köt, megbízható fajta.
Hibája az ,hogy a gyümölcse kicsit érzékeny a moníliára.
 


  2019.06.30. 07:52  Hozzászólás  Válasz délkelet (8996) hsz.-re     Olvasás  
  •   9009   


---
 
Frisson.jpg
Frisson azaz l'amour toujour
Megtekintve 10715 alkalommal.

Shamade1.jpg
Shamade, még van ideje az érésig
Megtekintve 10715 alkalommal.


Shamade2.jpg
Ez is Shamade
Megtekintve 10715 alkalommal.

 




  2019.06.30. 07:17  Hozzászólás
  •   9007   
Avatar

---
 
Kezdi a Kuresia is felvenni a szebbik ruháját..
Fénykép0857.jpg
------------------------
Megtekintve 10571 alkalommal.

 


  2019.06.30. 07:14  Hozzászólás
  •   9006   
Avatar

---
 
A Lilly szépnek szép ,de nem ér szinte semmit sajnálom ,de mennie kell a háztól...A mostani érési időbe ki mit ajánl leváltására várom a javaslatokat...
Fénykép0850.jpg
------------------------
Megtekintve 10528 alkalommal.

Fénykép0844.jpg
------------------------
Megtekintve 10528 alkalommal.

 








  2019.06.29. 18:01  Hozzászólás  Válasz CAMROM (8997) hsz.-re     Olvasás  
  •   9002   


*
 
Találtam olyan kajszit is, de azt nem igazán bántották , sztem tavaly a szilvát sem .

Rózsabogár ellen ma raktam ki először próbára Csalomon csapdákat...egyenlőre 3-at + egyet a kertben , kb negyed óra kellett az első fogáshoz :) Ahogy beindulnak az őszik kirakom a többit is / összesen egyenlőre 8 van / és rendelek még csalit bele, mert 1-1 csali kb 1 hónapig hatásos....a közeli elég vacak kép, de talán látszik a 2 koma...élvezettel néztem a kínlódásukat...remélem az állatvédők nem jelennek meg nálam :hiha:
 


  2019.06.29. 17:57  Hozzászólás  Válasz délkelet (8996) hsz.-re     Olvasás  
  •   9001   


*
 
Én elméletileg idén tudom megkóstolni először / a Shamadevel a Harogemmel, a Betinkával együtt ill. amik már lementek azok közt volt a Magic, A Fuego és a Totem /
 


  2019.06.29. 17:55  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (8995) hsz.-re     Olvasás  
  •   9000   


*
 
Kb egyezik a véleményünk a megtartandó fajtasorral kapcsolatban...és a kimenőkben is :thumbup: :)
 




  2019.06.29. 15:22  Hozzászólás  Válasz CAMROM (8997) hsz.-re     Olvasás  
  •   8998   
Avatar

---
 
Fényk.0258.jpg
------------------------
Megtekintve 10365 alkalommal.

Fényk.0254.jpg
------------------------
Megtekintve 10365 alkalommal.

Sajnos igen , a már színes Cherykose is jó nekik . :angry-banghead: Mondhatnám hogy többet érne már most abba hagyni , mielőtt nullára futok . :remulet:
 
derűs napot !


  2019.06.29. 08:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (8992) hsz.-re     Olvasás  
  •   8997   


---
 
Csak az ősziket szurkálják vagy a kajszikat és a szilvákat is?
Nálam meg a rózsabogarak lerágják az alma oltásaimat.
 


  2019.06.28. 22:10  Hozzászólás
  •   8996   
Avatar

---
 
A Frisson mintha elfelejtődött volna, nem nagyon esik róla szó. Nekem nincs, egy időben csupa jókat olvastam róla. Kinek mi a véleménye most erről a fajtáról?
 


  2019.06.28. 19:45  Hozzászólás  Válasz délkelet (8993) hsz.-re     Olvasás  
  •   8994   


---
 
Látom, nem vagyok egyedül a nyűgeimmel... A franc essen bele! :@ :angry-banghead: De idővel majd csak lesz valami megoldás erre is. :fejvaka: Mellesleg részvétem.
Nem utolsó sorban: Attila, én többek között részben a szőlővel vagyok így. Valahol talán már írtam is (Index? - nem tudom). Kezdek más szemmel nézni a hagyományosabb fajtákra.
Arról még nincs szó, hogy vehemens szaporításba vagy arányváltásba kezdenék, egyelőre csak változik a szemlélet. A legnagyobb gond itt is, meg a gyümölcsöknél is a rezisztencia hiánya.
Én se kínlódnék a modernebb fajtákkal, ha pl. a Mandulakajszi, Magyar kajszi, Ceglédi óriás (Szegedi mamut), Besztercei, stb. bírná a vírus támadását
(egyéb szilva, kajszi, szőlő fajtákról nem is beszélve - most csak egy-két példát említettem).
Tulajdonképpen elpocsékoltam rájuk egy nagy halom időt, energiát, pénzt, és a helyről se felejtkezzünk el! Ehelyett lehetett volna foglalkozni a finomabbnál finomabb régiekkel. :fejvaka:
 


  2019.06.28. 18:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (8992) hsz.-re     Olvasás  
  •   8993   
Avatar

---
 
Az Amanda nálam pár napja elfogyott (némelyiknek itt-ott még íze is volt). A poloskák is hagytak belőle, viszont most megtalálták az Orangeredet. Ma leszüreteltem majdnem mindent a fáról, így kénytelenek lesznek átvándorolni a következő kiszemelt áldozatra, a Sugar Time-ra - igaz, a hangyák már megelőzték őket! Ja, és volt jónéhány rózsabogár is a kajszin...
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Mail.ru [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; Linux x86_64; Mail.RU_Bot/2.0; +https://help.mail.ru/webmaster/indexing/robots) valamint 7 vendég