A paprika és a paradicsom Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2019.08.16. 20:01  Hozzászólás  Válasz délkelet (3908) hsz.-re     Olvasás  
  •   3909   
Avatar

rendszer admin
 
Nem!

Facebook
Kertészeti csoport!

Poloskadömping van
Bedobtam nekik, hogy próbálják ki.
Már vagy 560-an lájkolták, és vagy 40-en jelezték vissza, hogy mindenképpen kipróbálják! :hiha:

Én nem tudom kipróbálni, ma sem láttam egyetlen egy poloskát sem ... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2019.08.16. 14:28  Hozzászólás  Válasz Alibá (3906) hsz.-re     Olvasás  
  •   3907   
Avatar

rendszer admin
 
Ez marha nagy buli! :fetreg:
Ha ez működik máshol is ... :hiha:

Sokan vannak, akik nem permeteznek vegyszerrel, inkább nekiállnak kézzel összefogdosni őket.
De így sokkal egyszerűbb lenne.

Ezt a képet lopom! Kipróbáltatom velük. :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2019.08.16. 12:59  Hozzászólás
  •   3906   
Avatar

terra alapító
 
Eltévesztették a házszámot ezek az apró poloskák. A jelzésnek kitett piros kupakot érett paradicsomnak nézték. :o
IMG_3420.JPG
Eltévedt poloska gyerekek
Megtekintve 14729 alkalommal.



Én meg megpróbáltam megtanítani őket úszni, de hamar feladták. :O
IMG_3423.JPG
------------------------
Megtekintve 14729 alkalommal.

 


  2019.08.13. 08:58  Hozzászólás
  •   3905   
Avatar

terra alapító
 
15656829424482739216851583500948.jpg
------------------------
Megtekintve 14824 alkalommal.


A bal oldali 2017-es, a következő sima olajjal felöntött 2018-as, majd egy rehidratált 18-as a hűtőből mert már fel volt bontva. A jobbszélső idei, majd ráérő időmben csinálok vele valamit.
 




  2019.08.13. 08:38  Hozzászólás  Válasz délkelet (3902) hsz.-re     Olvasás  
  •   3903   
Avatar

terra alapító
 
Háromféleképpen tárolom.
Idén még eddig simán csak üvegben. Ezt használom többnyire főzéshez, piros pestohoz,
Leöntve olivaolajjal, esetleg kis oregano és babérlevél mehet bele. Ekkor elég rágós a paradicsom. Télen szendvicsre, vajaskenyérre tesszük.
Olasz módszerrel rehidratálva, ez puhább. A lényege, hogy a kész aszalt paradicsomot fövésben lévő ecetes vízbe tesszük rövid időre. Kiszedjük, kicsit szikkasztjuk, majd üvegekbe rakjuk vegyesen fokhagymaszeletekkel, oreganoval, babérlevéllel vagy ami eszünkbe jut, és felöntjük olivaolajjal. Én ezeket az üvegeket kicsit hőkezelem (legtöbbször az aszalóban) hogy a tető vákumosan lezárjon. Ha megtalálom a videót ami alapján először csináltam belinkelem.
 


  2019.08.13. 06:17  Hozzászólás  Válasz edit (3901) hsz.-re     Olvasás  
  •   3902   
Avatar

---
 
Köszönöm :) A fátyolfóliát a napégés miatt gondoltam, régebben mindig megfeketedett a gyümölcs az aszalás során. Az elkészült aszalványokat hogyan tárolod egyébként?
Tegnap előtti képek:

P8110075.JPG
Baloldalt az a pár szem pari, a kajszik többsége elfolyósodott
Megtekintve 14372 alkalommal.

P8110074.JPG
Kajszilva a tepsin: ez jó lesz
Megtekintve 14372 alkalommal.

P8110072.JPG
Saját készítésű szúnyoghálós aszaló - fügékkel
Megtekintve 14372 alkalommal.

 


  2019.08.13. 03:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (3900) hsz.-re     Olvasás  
  •   3901   
Avatar

terra alapító
 
Teljesen jól csináltad, kivéve a fátyolfóliát. Az szerintem akadályozza a párolgást. Szúnyogháló darab, régi függöny jobb lehet. Én sem kapartam ki ennek a magját, bő egy nap alatt elkészült ebben az időben. A nagyobb fajtáknak 3 nap is kellett.
 


  2019.08.10. 23:56  Hozzászólás  Válasz edit (3807) hsz.-re     Olvasás  
  •   3900   
Avatar

---
 
Edit! Nekem is van pár tő a Somoskőiből, most kezdenek érni. Szeretnék belőle keveset aszalni, de nekem a Napon történő aszalás nem szokott sikerülni. Ma pár darabot próbaként hosszában megfeleztem (a magvakat bennehagytam, mert ha kikanalazom, nem marad szinte semmi a paradicsomból) , megsóztam, csomagolópapírra tettem és fátyolfóliával lefedve kiraktam őket a Napra.
Mit tettem rosszul? (egyébként füge, szilva és kajszi a fő vonulat, paradicsomból csak mutatóban van - eddig)
 




  2019.08.10. 19:34  Hozzászólás  Válasz délkelet (3895) hsz.-re     Olvasás  
  •   3898   


---
 
Én csak jóból írtam, ha a szándékosság nem is, de a gondatlanságból elkövetett is okozhat galibát. Egyébként befejeztem, tőlem mindenki azt csinál amit akar. ;)
 


  2019.08.10. 08:50  Hozzászólás  Válasz délkelet (3896) hsz.-re     Olvasás  
  •   3897   
Avatar

rendszer admin
 
Bár nem szándékom személyeskedni, vagy rasszista megjegyzéseket kreálni, de sok esetben teljesen mindegy, hogy ki van írva valami, vagy nincsen.
A hét első, és egy második, az csak nyolc osztály, és nem 8 általános!
Azok közül, akik gyümölcsöt, zöldséget, csirkét, libát lopnak, túlnyomó többségüket nem is érdekelné, hogy mi van odaírva.
Nagy részét már csak azért sem, mert el sem tudja olvasni.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2019.08.09. 21:05  Hozzászólás  Válasz gergerg (3888) hsz.-re     Olvasás  
  •   3896   
Avatar

---
 
Gábor, szerinted a tolvajok hány százaléka foglakozik azzal, hogy az éppen ellopott gyümölcs tartalmaz-e valamilyen szermaradványt? Még talán akkor sem érdekelné őket, ha piros betűkkel ki lenne írva, hogy Méreggel permetezve! - "hazamegyek oszt majd jó megmosom!"
 


  2019.08.09. 20:58  Hozzászólás  Válasz CAMROM (3887) hsz.-re     Olvasás  
  •   3895   
Avatar

---
 
Laci, azért ne tegyünk már egyenlőségjelet a fagyálló és társai (pl. kerítésbe vezetett villanyáram) és egy permetszer okozta bántalom közé, még akkor sem, ha ez a dózis az átlagos többszöröse. Ne menjen lopni és passz.
 




  2019.08.09. 20:20  Hozzászólás  Válasz CAMROM (3887) hsz.-re     Olvasás  
  •   3893   


*
 
...ráadásul én könnyen bizonyíthatom az igazam...ugyanis a poloskák ott vannak....
 


  2019.08.09. 20:18  Hozzászólás  Válasz CAMROM (3887) hsz.-re     Olvasás  
  •   3892   


*
 
" meg amúgy a fákra se szoktam kiírni / egy esettől eltekintve / , hogy kedves tolvajok nem ehető...meg szerintem sehol nem írják ki.." .nem olvastad el teljesen ...
 






  2019.08.09. 20:13  Hozzászólás
  •   3889   
Avatar

terra alapító
 
:) Milyen jó hogy mind értjük egymást :) kezdenek mutatkozni a zárt közösségekre jellemző jelek. :)
 


  2019.08.09. 20:11  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3886) hsz.-re     Olvasás  
  •   3888   
Avatar

terra alapító
 
Én értem amit mondasz, és vitázni sem szándékozom, csak mivel kérdezted, elmondom a véleményem. Elsőre én is azt gondolnam a tulajdonról és a tolvajról amit te, de másodikra az jutna eszembe, hogy vajon biztosan a tolvaj fogja-e megenni? (hozzáteszem hogy még egy tolvajnak sem kívánnám hogy túlrovarölőzött zöldséget egyen). De mi van akkor ha hazaviszi a gyerekeinek? Mi van akkor ha eladja? Azok az emberek nem viselhetik a tolvaj tettének következményeit, ezért gondolom veszélyesnek.
Ettől függetlenül a csalinövényes ötleted jól is működhet, de én csak nem ehető növényeken alkalmaznám.
 


  2019.08.09. 20:08  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3886) hsz.-re     Olvasás  
  •   3887   


---
 
Értem amit mondasz, de emlékezz a fagyállós borosgazdára, ha jól emlékszem lecsukták. A saját borába tette a saját pincéjében csak ellopta a tolvaj. Rád is mondhatják hogy a tolvaj miatt szórtad le és nem a poloskák miatt.
 


  2019.08.09. 19:43  Hozzászólás  Válasz gergerg (3883) hsz.-re     Olvasás  
  •   3886   


*
 
Értem amit mondasz ,de...alapjáraton egyedül járok ki, ha mégsem akkor aki velem van tudni fogja, hogy mit ehet és mit nem....a terület be van kerítve és az én MAGÁNTULAJDONOM....vagyis ha , véletlenül, netántán, esetleg az ENGEDÉLYEM NÉLKÜL betéved oda valaki és onnan bármit elvisz , az tolvaj , vagyis köztörvényes bűnöző...nos nem kifejezetten érdekel az egészségi állapota...meg amúgy a fákra se szoktam kiírni / egy esettől eltekintve / , hogy kedves tolvajok nem ehető...meg szerintem sehol nem írják ki...de nem akarom túllihegni ezt a témát , volt hasonló eset a másik fórumon is...sajnos bármennyire is tisztelek, becsülök embereket a kertésztevékenységük miatt az nem jelenti , hogy egyéb dolgokban is egyetértek.
 


  2019.08.09. 19:13  Hozzászólás  Válasz gergerg (3884) hsz.-re     Olvasás  
  •   3885   
Avatar

---
 
Szerintem valami kimaradt a felsorolásból:
- ha azt gondolod, hogy nem vagyok mazochista, tévedsz... :D
 


  2019.08.09. 18:30  Hozzászólás
  •   3884   
Avatar

terra alapító
 
Készül a chili lekvár!

Drága barátaim,! Megosztok néhány tapasztalatot, ha hasonlóra adnátok a fejeteket!

-ha azt gondolod, 3 kg chili kimagozása 5 perc, tévedsz
-ha azt gondolod kemény vagy, és neked nem kell kesztyű, tévedsz
-ha rájöttél, hogy mégis kellene a kesztyű, már késő, ha felveszed, maró dunsztba teszed a kezed
-ha azt hiszed, hogy a víz segít, szintén tévedsz
-ha úgy érzed kellően kezet mostál ahhoz, hogy megvakard a szemed, tévedsz
-ha azt gondolod, hogy a szemed a legérzékenyebb testrészed, tévedsz
-ha azt gondolod kellően megmostad a kezed, hogy csurrants egyet, tévedsz
-ha azt gondolod, hogy maradt a konyhában bármi ami nem csíp, tévedsz
-ha azt gondolod, hogy ez nem igaz, szintén tévedsz

Ja, és darálás/kevergetés közben olyan lesz a kezed, ne próbált lenyalni!


67810198_640694746423374_1259276048885874688_n.jpg
------------------------
Megtekintve 12679 alkalommal.

 


  2019.08.09. 18:29  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3880) hsz.-re     Olvasás  
  •   3883   
Avatar

terra alapító
 
Én sosem permeteznék túl olyat, amit bárki esetleg ehetőnek vélhet.
 


  2019.08.09. 17:35  Hozzászólás  Válasz Alibá (3876) hsz.-re     Olvasás  
  •   3882   


*
 
Most igen...de vhogy nem tetszik...a poloskák jellemzően érés körül támadnak , akkor fújjak ilyen kotyvalékot a gyümölcsökre...étolaj meg mosogatószer...és utána vigyem eladni, vagy megenni.....inkább agyalok vmi máson...
 


  2019.08.09. 17:32  Hozzászólás  Válasz Cicero (3873) hsz.-re     Olvasás  
  •   3881   


*
 
Oks..én pont azért szeretnék vmi olyan növényt permetezni, ami elvonja a kártevőket a gyümölcsökről, hogy a gyümölcsöket ne kelljen nagyon permetezni , mert alapból nem vagyok híve a sok permetezésnek...nyilván a csalinövényt nem fogyasztásra szánom , lehet mondjuk komposztálni...
 


  2019.08.09. 17:29  Hozzászólás  Válasz gergerg (3869) hsz.-re     Olvasás  
  •   3880   


*
 
Be van kerítve ...a saját paradicsomunk meg a kertben növöget...szóval mi lenne a veszély ?
 


  2019.08.09. 15:58  Hozzászólás
  •   3879   


---
 
Nálunk is így készült eddig, de újabban üvegbe töltés előtt botmixerrel átdolgozzuk, így teljesen krémes lesz.
 


  2019.08.08. 21:26  Hozzászólás  Válasz gergerg (3877) hsz.-re     Olvasás  
  •   3878   
Avatar

terra alapító
 
A darált nyers paprikakrém 1 kg paprika 20 deka só, nem jódozott. Kicsit állni kell hagyni üvegezés előtt. A csiliket érdemes kevés piros paprikával keverni, kápia vagy kaliforniai vagy túlérett fehér paprika. Szoktam csinálni, volt hogy hőkezeltem (dunsztoltam), akkor kicsit lágyabb az állaga. Ez nagyon sós. Most vadászok valami főzött paprikakrém receptet. Ami biztos, hogy abba kell valami enyhe savanyítás mert a paprika nem áll el másként. Nekem csak 4 tő chilim van, de van rajta sok.
 


  2019.08.08. 15:33  Hozzászólás  Válasz edit (3875) hsz.-re     Olvasás  
  •   3877   
Avatar

terra alapító
 
A paradicsomokkal nem vagyok kibékülve, sőt, úgy az egész évvel nem, mivel nem permeteztem, a determináltakról ez a szedés jött le, aztán még maradt rajta ennek a mennyiségnek kb a 2/3-a, de az is úgy fog beérni hogy a bokor addigra teljesen tönkremegy. A faparadicsomoknak gyakorlatilag végük, minden termés reped, rohad, potyog, azt végképp nem érte meg ekkora számban ültetni.

A paprikákat le szeretném darálni nyersen. (nagy Erős Pista fogyasztók vagyunk, csak a tejbegrízre nem teszünk)

Viszont kellene egy jó recept, mert szeretném ha jó lenne. Gondolok itt só arányra, meg hogy ne romoljon el, és a víz se váljon ki belőle. Emlékszem hogy valaki szokott itt a fórumon rendszeresen csinálni, de nem tudom ki, remélem olvassa most ezt és megszán néhány instrukcióval.
 




  2019.08.08. 11:59  Hozzászólás  Válasz gergerg (3870) hsz.-re     Olvasás  
  •   3875   
Avatar

terra alapító
 
Gyönyörű teríték!!!
Mi lesz a sorsa ennyi chilinek? A paradicsom egyértelmű, irígykedek is, de ennyi chili egy falunak elég, főleg ha jó csípős.

Nekem majd az összes méretes paradicsomom kimúlt, szinte csak koktélok maradtak. Tegnap végre sikerült idén először paradicsomot befőzni pár üveggel. Tavaly 107 üveg készült, idén ha elérem a 30-at örülök. Igaz, van még tavalyi.
 


  2019.08.08. 08:45  Hozzászólás
  •   3874   
Avatar

rendszer admin
 
Beindult kiskertem konyhakerti része ... :)
Ez most cca. 2 napi termés, de még pár nap, és naponta lesz ennyi ... :)

20190808_093258.jpg
------------------------
Megtekintve 12182 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2019.08.08. 08:05  Hozzászólás
  •   3873   


---
 
Lebomlik, naja... Mellékelek egy ismertetőt, nem a saját véleményemet írom le, mert az egyértelműbb, látva egyes gazdák felelőtlen termés-növelő és -megőrző igyekezetét.

„Sokadszorra teszi közzé az amerikai nonprofit környezetvédelmi szervezet, az Environmental Working Group (EWG) azt a listát („Piszkos tizenkettő”), amelyben azok a gyümölcsök és zöldségek szerepelnek, amelyekben a legtöbb növényvédőszer-maradvány található.
Most 48 különböző fajtájú termékből 34 ezer mintát vizsgáltak, melynek kétharmada pozitív lett a teszten, és sajnos az alma hosszú évek óta a lista elején jár. A vizsgálat eredményeit több okból is érdemes azért némi óvatossággal kezelni. Egyfelől más – megengedőbb – szabályok vonatkoznak a növényvédőszerek használatára az USA-ban, mint az EU-ban. Másfelől a vizsgálati eredményekből nem megfejthető, hogy mennyi szermaradványt találtak az egyes mintákon, és azok mekkora része volt mosással eltávolítható. (Vizsgálták azt, hogy van-e az adott terméken szermaradvány és ha igen, hányféle, ha igen, akkor milyen mennyiségben, ám ezek az adatok az összefoglaló jelentésből nem derülnek ki).
A növényvédőszerek hatásait már sok mindennel összefüggésbe hozták, többek között a gyermekek fejlődési rendellenességeivel, illetve nem kizárható, hogy bizonyos fajták rákkeltőek lehetnek, és/vagy felborítják a hormonrendszer egyensúlyát – mutat rá a U.S. Environmental Protection Agency.
„A lényeg, hogy az emberek ne akarjanak növényvédőszert fogyasztani a gyümölccsel vagy zöldséggel, amit bevisznek a szervezetükbe – mondja Ken Cook, az EWG elnöke és társalapítója nyilatkozatában. Ezért továbbra is hírt fogunk adni a vásárlóknak a mezőgazdasági vegyszerekről, amelyek felbukkanhatnak a termékeken.”
Sonya Lunder, az EWG vezető elemzője nem arra buzdít, hogy az emberek leszokjanak a zöldség- és gyümölcs evésről. „Azt mondjuk, egyen zöldséget és gyümölcsöt, de ha tudja, hogy mely termékeknek van a legmagasabb növenyvédőszer tartalma, van opciója erről áttérni a bio változatra.”
A "Piszkos tizenkettő" idei dobogósai:
1. Alma (a minták 99 százalékán találtak növényvédőszer-maradványt)
2. Őszibarack (a minták 98 százalékán találtak növényvédőszer-maradványt)
3. Nektarin (a minták 97 százalékán találtak növényvédőszer-maradványt)
A további helyezettek pedig: 4. eper, 5. szőlő, 6. szárzeller, 7. spenót, 8. kaliforniai paprika, 9. uborka, 10. koktélparadicsom, 11. hüvelyes zöldborsó, 12. burgonya.”
 






  2019.08.07. 20:58  Hozzászólás
  •   3870   
Avatar

terra alapító
 
"Tűzvarázsló, kék szemeddel égess el"


chili.jpg
Chili bí chili bá
Megtekintve 12137 alkalommal.

 


  2019.08.07. 20:53  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3867) hsz.-re     Olvasás  
  •   3869   
Avatar

terra alapító
 


Szerintem marha veszélyes lenne, hacsak nincs agyonkerítve a terület. De még úgy is.
 


  2019.08.07. 20:52  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (3867) hsz.-re     Olvasás  
  •   3868   
Avatar

terra alapító
 
A gyümölcsökben nemigen halmozódik fel a növényvédőszer, a poloska pedig nem a leveleket 'rágja', hanem a gyümölcsel foglalkozik. (Akár barack, akár paradicsom.)
 


  2019.08.07. 17:53  Hozzászólás  Válasz gergerg (3866) hsz.-re     Olvasás  
  •   3867   


*
 
Ez saját szerzemény ?...akkor is jó :lol:

Mivel te nagy paradicsomos vagy egy kérdés , szted érne vmit ha jövőre a fasorközöket teleraknám paradicsommal, de nem étkezési célra, hanem hogy folyamatosan tele legyen nyomva rovarölőkkel ...poloskák ellen , mintha azt olvastam volna, hogy azt /is / nagyon szeretik.
 


  2019.08.06. 19:51  Hozzászólás
  •   3866   
Avatar

terra alapító
 
Süt a nap, egy felhőn fekszem
Rózsaszín napszemüvegben
Bíbor köd a felhők fölött
Kipróbálom máskor is, bejött
Ez a végtelen kényelem sziget
Nézz szét, úgyse láttál ilyet
Végtelen kényelem sziget
Paradicsom a felhők felett
Ez marhajó, mint egy léghajó
Ez marhajó, repülsz, mint egy léghajó
Hé, várj, szívj el egy cigit
Élvezd te is ezt a bibliai bilit
Ádám, Éva a felhők között
Lehet, hogy holnap odaköltözöm
Ott nyaral a pápa, a Vatikán hideg
És ott lóg a láma, mert unalmas már Tibet
Végtelen kényelem sziget
Paradicsomi bőségliget
Ez marhajó, mint egy léghajó
Ez marhajó, repülsz, mint egy léghajó
Süt a nap egy felhőn fekszem
Rózsaszín napszemüvegben
Bíbor köd a felhők fölött
Kipróbálom máskor is, bejött
Ez a végtelen kényelem sziget
Nézz szét, úgysem láttál ilyet
Végtelen kényelem sziget
Paradicsom a felhők felett
Ez marhajó, mint egy léghajó
Ez marhajó, repülsz, mint egy léghajó
Az én paradicsom (×3)
Paradicsom
Az én paradicsom


IMG_20190806_201450.jpg
------------------------
Megtekintve 12145 alkalommal.

 


  2019.08.04. 18:10  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (3860) hsz.-re     Olvasás  
  •   3865   
Avatar

terra alapító
 
Az ilyen fehérség a poloskaszívás nyoma. Szerintem ehetrtlen tőle.
 






  2019.08.04. 11:46  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (3861) hsz.-re     Olvasás  
  •   3862   


---
 
Hát ez úgy néz ki, hogy valóban lisztharmat. Minél előbb permetezni kellene kéntartalmú készítménnyel. Ki nem gyógyul belőle, de a továbbterjedését megakadályozza.
 


  2019.08.04. 10:34  Hozzászólás
  •   3861   
Avatar

rendszer admin
 
SOS!

Ez viszont az enyém!
3-4 napig lucskos, esős idő volt.
Csak ezeken helyeken ilyen, sehol máshol nincs nyoma.
Ez kezdődő lisztharmat, vagy mi a fene lehet?

20190804_112634.jpg
------------------------
Megtekintve 12086 alkalommal.

20190804_112650.jpg
------------------------
Megtekintve 12086 alkalommal.

20190804_112714.jpg
------------------------
Megtekintve 12086 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2019.08.04. 08:07  Hozzászólás
  •   3860   
Avatar

rendszer admin
 
Nem az enyém, egyik szomszédé!

Ez a fehérség mitől lehet, vagy ez micsoda egyáltalán.
Van, aki szerint kalcium-hiány.
Mások meg ezt is a poloskára fogják ...

paradicsomfeherseg.jpg
------------------------
Megtekintve 11996 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég