Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.






  2019.11.16. 21:24  Hozzászólás  Válasz Jana11 (9545) hsz.-re     Olvasás  
  •   9547   


---
 
Először is: sajnos, csak... kajszi, birs, kökény, meggy, szőlő /Irsai Elemér/ pálinkám van. Nem tudom, hogy ezek megfelelnek-e.
Másodszor: jó lesz-e ha ilyen sorrendben kínálom.
Harmadszor: kelet, vagy nyugat ugyanolyan kedves számomra.
Negyedszer: csülökpörkölt? Nem gond, ha nem koleszterinszegény?
Ötödször: ki hozza a süteményt?
 


  2019.11.16. 18:54  Hozzászólás  Válasz Jana11 (9545) hsz.-re     Olvasás  
  •   9546   


*
 
A nyugatiak meg le vannak...mi ez ha nem hatranyos megkulonboztetes...hol van ilyenkor a kerteszeti ombudsman ??? :)
 


  2019.11.16. 17:15  Hozzászólás
  •   9545   


---
 
Azért Ali-bá barátom én elgondolkodnék bizonyos dolgokon....Ki is fejtem.
Például tudjuk, te becsületesen csinálsz 4 emeletes alma sövényt. Ez eddig rendben. :thumbup:
De Imre53 meg suttyomban 3 emeletes kajszi sövényt. :dejo: Sövény licenszes probléma...
Na most el kell beszélgessünk Imrével a kártérítés ügyében....Pár csülkös vacsora, pár liter pálinka
jóvátétel itt a keleti végeken fórumozóknak, létszámban Ali-bá, baby-lon, Jana11 eddig biztos.... :super:
 




  2019.11.15. 13:53  Hozzászólás  Válasz baby-lon (9541) hsz.-re     Olvasás  
  •   9543   


---
 
Szóval, közel jártok az igazsághoz.
Az eredeti kajszi, aminek a levele sárgul, az Samourai.
Mutatós, picos fajta. Éretten is inkább kemény állagú. Ízre pedig olyan átlagos, nem igazán kiemelkedő.
Aztán megkóstoltam a Jengat-ot. :nahat: Ez viszont aromás, puhára érő, leves, gyönyörű piros színű.
És elérkezett a hajtószemzés ideje.... a növekedés brutális lett.
Az eredményét láthatjátok. A vesszővégek már elfásodtak, de még nem érkezett el számukra a lombhullás ideje.
Ezért zöldek. :thumbup:
 






  2019.11.14. 22:17  Hozzászólás  Válasz imre53 (9539) hsz.-re     Olvasás  
  •   9540   
Avatar

terra alapító
 
A genetika. :O Fuego? Az őszi alvószemzésből kettő megfakadt az egyik kajsziban, lett egy méteres és egy 30 centis hajtás. Épp ma gyönyörködtem a fában /kár, hogy nem fotóztam le/, mert a két hajtás ilyen bordópiros levelű, a fa többi hajtása pedig halványzöld és sárga. ;)
 


  2019.11.14. 21:44  Hozzászólás  Válasz Jana11 (9538) hsz.-re     Olvasás  
  •   9539   


---
 
Köszönöm az elismerést, de, valami még hiányzik a magyarázatból. :mivanm:
 


  2019.11.14. 19:51  Hozzászólás
  •   9538   


---
 
Talán az a titok, hogy jó gazdánál van, aki szereti és gondozza. /Bőséges volt a tápanyag ellátás, ebből raktározott bőven,
még zölden tartja a fölső hajtásokat, ahová természetileg fölfelé az erőt nyomta. Ugyanakkor a gyökérzet már
áll át téli üzemmódra, ezért az alsóbb részen lévő levelek már nem működnek/
 


  2019.11.14. 19:16  Hozzászólás
  •   9537   


---
 
Az élet apró csodája. Mi lehet a titka?
KAJSZI.jpg
------------------------
Megtekintve 13088 alkalommal.

 


  2019.11.13. 17:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9535) hsz.-re     Olvasás  
  •   9536   


*
 
Érted te a humort..de egy kis igazság is van benne. ;)
Szerintem sokkal több oldalt ismersz, mint én. Elégedetlen már én sem lehetek, de az álmaimtól még messze vagyok...
 


  2019.11.12. 21:54  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9534) hsz.-re     Olvasás  
  •   9535   


*
 
Az első mondat kicsit erős :) Nagyon nagyképű lennék , ha én így gondolnám. Mindig van új és azért minden országban, minden faiskolában ésn sem jártam / nyilván virtuálisan gondolom /. ...de...sajnos a legtöbb faiskola vagy nem foglalkozik a hozzám hasonlóakkal, vagy annyira drága, hogy az nekem elérhetetlen...így tehát az érdeklődés megvan / akár az általad jelzett faiskola fajtáival kapcsolatban is /, de kb ebben ki is merül....a mellékelt faiskola árai az én lehetőségeimmel köszönő viszonyban sincsenek , a lélektani határon anno az olasz fák mozogtak a 10-12 eurós áraikkal.,...de nincs ezzel gond , jó dolog a fajtagyűjtés , de én már nem érzem elégedetlennek magam , szerintem bőven elértem azt amiről valaha álmodoztam :)...a többi már csak bónusz.
 


  2019.11.12. 11:46  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9533) hsz.-re     Olvasás  
  •   9534   


*
 
Most arra kérsz, hogy egy fanatikus zoológusnak mutassak egy új állatot. :hiha:
Talán...Ez most csak neked (almásnak), és itt főként ritkább almákat találsz. Most egy kicsit már ki is fogyott, pedig még sok fajtája volt. A képei nem mindig fedik a valóságot. De vállal garanciát, ha a fád pl. elpusztulna, és nem hajt el a kérdéseiddel.
A küldött fái kicsik.
Döntsd el, hogy adnál-e neki esélyt. Persze csak, ha még találsz számodra érdekeset...

https://www.ebay.com/sch/rarefruittrees/m.html?item=264392861408&hash=item3d8f0ae6e0%3Ag%3A3goAAOSwPX1dJLJr&rt=nc&_trksid=p2047675.l2562
 


  2019.11.11. 22:42  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9530) hsz.-re     Olvasás  
  •   9533   


*
 
Hát feldobhatsz párat , hátha nem botlottam még mindbe bele ;) :lol:
 


  2019.11.11. 22:41  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9531) hsz.-re     Olvasás  
  •   9532   


*
 
Ez rendben, de sajnos ha a faiskolák leírásaira alapozik az ember, akkor abból sokszer lehet csalódás...ez már tapasztalat...a faiskolák ízlése nem mindig fedi mondjuk az enyémet , sok általuk dicsért fajta nem jött be nekem.
 


  2019.11.11. 22:33  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9529) hsz.-re     Olvasás  
  •   9531   


*
 
Hogy mire vadászom? Különleges ízekre, különleges és jó tulajdonságokra mindenféle gyümölcs esetén. ;)
 


  2019.11.11. 22:27  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9527) hsz.-re     Olvasás  
  •   9530   


*
 
Köszi. Az elsőt ismertem. A 2. választéka elég szegényes...és drága is, de tényleg van 1-2 új fajta. Alma-körte választékban több német, lengyel és cseh, illetve szlovák oldalt tudok mondani, amik jobbak. Lehet, hogy létre hozhatnánk egy vásárlási link gyűjteményt egy topikban...persze csak a hazánkba postázókat. ;)
Mindenkinek lehet újat mutatni...
 


  2019.11.11. 22:20  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9528) hsz.-re     Olvasás  
  •   9529   


*
 
A Maiolit régebben már megtaláltam , egy Indexes fórumozó segítségével még kapcsolatom is volt velük..én oltóvesszőt kértem volna , cserealapon...volt pár oda-vissza levél, de abbamaradt...ők egyébként főként régi fajtákat forgalmaznak.
Ha új fajtákat akarsz itt is körülnézhetsz : https://www.vitroplant.it/albicocco/

...de igazából mire vadászol ? Sok faiskola van Európában :lol: Én az elmúlt években csomó oldalt megnéztem , spanyol, francia , holland, belga...orosz, ukrán, román oldalakat is...hát ...van még mire vadászni :lol:
 


  2019.11.11. 22:14  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9526) hsz.-re     Olvasás  
  •   9528   


*
 
Igen, van még pár olasz faiskola, de a kínálatuk elég hasonló. Az általad említettekben sem találtam mostanában magamnak tetszőt.
Illetve egyre több nagy cég nem akar 1-es tétellel foglalkozni, már a Battistini is alig. Másrészt az olaszok csomagköltsége egyre magasabb...
A Maioli-t csak nem rég fedeztem fel, és elég jelentős fajtaválasztéka van, de a postaköltsége elég húzós...
Az angolok közül alig postáz valaki Magyarországra, de a Blackmoor igen, és baráti áron. ;)
Köszönet Imikertnek, tőle kaptam a linket. ;)
 


  2019.11.11. 22:09  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9523) hsz.-re     Olvasás  
  •   9527   


*
 
Ajánlok még egy faiskolát, igaz ez német : https://www.bayoz.de/en/obstsorten/  https://shop.obstzentrum.de/Birne-AlessiaZ

Barack ugyan nincs, de másból nagyon ú fajtáik vannak.
 


  2019.11.11. 20:48  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9523) hsz.-re     Olvasás  
  •   9526   


*
 
Azért az olaszoknál van még jópár nagy faiskola , a Zanzi , a Dalmonte , a Geoplant , a Mazzoni vagy a Fortunato...pl ez utóbbinak van 3 olyan körtéje is amire fája fogam / de aligha fog összejönni.../
 


  2019.11.11. 20:39  Hozzászólás  Válasz fresno (9516) hsz.-re     Olvasás  
  •   9525   


*
 
Nincs ezzel semmi gond . Sokszor írtam már, hogy az ízlés szubjektív dolog. Ha megnézed az értékelésemet , akkor láthatod, hogy ízben a négyből második helyre tettem , vagyis nem mondom, hogy rossz amúgy sem mondom egy fajtára se, max azt, hogy nekem nem jön be../ ...az egyéb tulajdonságai miatt szórtam ki. Mivel nagyon sok fajtám van, a közel egyidőben érőkből kell szelektálnom és ezért esett ki nálam , egyrészt mert a leggyengébb termőképességű volt a négyből, másrészt meg a legapróbb. A Rubistával egyetértek, de a külleme, a termőképessége, a mérete a Tsunami elé helyezi...így ez ezért marad. A Wonder, hát az primőr bolti fajtának nagyon jó lehetne , akik boltban vesznek gyümölcsöt azok mind íztelen sza.. vesznek , nekik jó...de se nekem, se az én vásárlóimnak nem, az ilyen típusra az én vevőkörömben nemigen van igény. Priciám nincs , nem is vágytam rá , így nem tudom minősíteni...a Magic meg kicsit talán jobb a Wondernél, de már vmivel későbbi, tehát nem vettem bele ebbe a négyesbe...szóval nálam a Tomcot a favorit ebben az érésidőben...de ez senkire se nézve kötelező ;) :)
 


  2019.11.11. 20:24  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9523) hsz.-re     Olvasás  
  •   9524   


---
 
Köszi, ez megtetszett, de egyébként már beszereztem amit akartam és legközelebb akkor lesz helyem, ha valamelyik kajszi nem indul tavasszal.
 


  2019.11.11. 19:52  Hozzászólás  Válasz CAMROM (9522) hsz.-re     Olvasás  
  •   9523   


*
 
Sajnos a szlovák rendeléseim még szeptember elején meg is érkeztek, és most nem látok náluk semmi számomra vonzó fajtát, ami még nincs meg.
Később oltóágat szívesen adok, de erre még várni kell, mivel kicsi a fám.
Jelenleg az angol és olasz faiskolák ajánlatait böngészem, ők még tele vannak csemegékkel. ;)
Sajnos a Battistini-nél és a Gabbianelli-nél már nem találok számomra érdekeset.

http://www.maiolifruttiantichi.it/ec43/frutti-antichi/

https://www.blackmoor.co.uk

https://www.orangepippintrees.com/trees

https://www.orangepippintrees.co.uk/categories.aspx


DSCF7740 Inka.JPG
Inka
Megtekintve 13290 alkalommal.

 


  2019.11.11. 19:20  Hozzászólás  Válasz Misimanó (9520) hsz.-re     Olvasás  
  •   9522   


---
 
Köszönöm, közben látom, hogy Lengyel nemesítés és hogy a szlovákiai faiskolák árulják, de itthoniaknál sajnos nem látom. Amennyiben te rendelnél Szlovákiából valamit és azoknál van ez, akkor betársulnék egy fa erejéig, tőled meg elhoznám.
 


  2019.11.10. 23:02  Hozzászólás  Válasz fresno (9512) hsz.-re     Olvasás  
  •   9521   


*
 
A Pricia minősége is sokban függ a helytől(magyarországi elhelyezkedése), talajtól, időjárástól, stb. Ezért van sok eltérő vélemény róla itt is. Szerintem finom, tényleg van egy kis savassága még érett állapotban is, nálam ez minimálisan érezhető.
 


  2019.11.10. 22:53  Hozzászólás  Válasz CAMROM (9519) hsz.-re     Olvasás  
  •   9520   


*
 
Egy lengyel kertészeti intézet nemesítette (Institute of Horticulture and Floriculture, Skierniewice, Poland), szerintem nincs itthon. De persze nem ismerhetek minden faiskolát. Az idén ültettem én is.
 


  2019.11.10. 22:32  Hozzászólás
  •   9519   


---
 


Szlovák faiskola "INKA" néven árulja ezt, valaki tudna segíteni, hogy nálunk mi a neve a fajtának?
 


  2019.11.10. 08:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9515) hsz.-re     Olvasás  
  •   9518   
Avatar

---
 
Kizárásos alapon a Tomcot marad . A szemzésekből 1-2 ha kihajt , így lehet hogy rendelek az angoloktól - még a brexit előtt , később úgy se lehet .

Bár az olaszoknál is létezik ... magyart nem tudok.
 
derűs napot !




  2019.11.09. 20:11  Hozzászólás
  •   9516   


---
 
A Tsunamit én nem írnám le ennyire! Nekem nagyon bejött,a család többi tagjának is.Ültettem is belőle még egy fát! Ellenben a Priciánál nagyon puha állapotban is beleharapás után vágtam egy két furcsa grimaszt. Elképzelni is rossz, hogy milyen amikor kicsit éretlenebbül kerül a polcokra?! A Magic Cot
elég méretes de elég jellegtelen íze van! Rubista se nagy szám a küllemét leszámítva!
 


  2019.11.09. 18:55  Hozzászólás  Válasz Imikert (9513) hsz.-re     Olvasás  
  •   9515   


*
 
Hát némiképp módosult már a véleményem...emiatt a Tsunamit már el is tüntettem teljesen, a Wonderből is irtottam ki, azon még gondolkodom, hogy az egy megmaradt kicsinek egy részét meghagyjam e ennek, de sok értelmét nem látom.Én a kemény fajtákat nekiálltam leépíteni , a boltoknak jó, de nekem nem...
 


  2019.11.09. 18:07  Hozzászólás  Válasz mary51 (9511) hsz.-re     Olvasás  
  •   9514   


---
 
Szia! Köszönöm az érdeklődésed, egy személy megvette a maradékot.
Konkrétan a Priciáról: koraisága ellenére a virágzása nem korai, inkább közép kései, azaz kevésbé fagyérzékeny. A színe előbb alakul ki, mint az íze, viszont érett állapotban gyorsan le kell szedni. Tsunami ízre jobb, de nagy hátránya, hogy esőre reped és kicsivel érzékenyebb a fagyra, mint a Pricia
 


  2019.11.09. 16:57  Hozzászólás  Válasz mary51 (9511) hsz.-re     Olvasás  
  •   9513   
Avatar

---
 
Itt van egy rangsoroló vélemény , én a Tomcot-ra szavazok .

atifoci2

Nálam még csak éregetnek a koraiak , de azért kóstolgatom...ez alapján egy kis rangsorolás .

Méret : 1. Wonder cot
2. Tomcot
3.Rubista
4.Tsunami
Íz :_ 1.Tomcot
2.Tsunami
3.Rubista
4.Wonder cot

termőképesség : 1 .Tomcot
2. Wonder cot
3.Rubista
4.Tsunami

A Rubista Ishtarában érik , az eredeti myr29-en és GXNre szemezve még tök kemény, ill. több fában is van 1-1 ág, ezek is kemények.
A tapasztalatok alapján annyi változtatást tervezek , hogy a kis önálló Wondert átszemzem , csak a meglévő fákban hagyom meg ami van , a Tsunamiból amúgy is csak egy ág van , ez maradhat. A Rubistákból viszonylag sok van , így a két kis , myr29-en lévőt teljesen átszemzem , a rászemzésekből meg valszeg veszek le. A Tomcotból van 3 fa, azok maradnak.

Tomcot ," Ami negatív lehet , hogy -hasonlóan a matt színűekhez pl Pinkcot - viszonylag hamar puhul , nem pultálló...de azoknál meg sokkal jobb az

íze." - írta Atifoci.
 
derűs napot !


  2019.11.08. 20:58  Hozzászólás  Válasz mary51 (9511) hsz.-re     Olvasás  
  •   9512   


---
 
Nem lebeszélni akarlak a Príciáról, de nagyon érett állapotban is elég savas ami elég zavaró.Egyébként minden más tekintetben kiváló fajta! A Tsunami szerintem jobb választás. Biztos vannak ezeknél is jobb és újabb korai fajták,de erről nem tudok véleményt mondani.
 


  2019.11.08. 09:39  Hozzászólás  Válasz Laci2018 (9451) hsz.-re     Olvasás  
  •   9511   


---
 
Ha még nem késő, rendelnék egy darabot a Priciából. Köszönöm! :dejo:
 


  2019.11.07. 11:35  Hozzászólás
  •   9510   


---
 
Én is szeretnék rendelni Olaszból. Szívesen betársulnék valakihez! :)
 


  2019.11.04. 12:49  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (9508) hsz.-re     Olvasás  
  •   9509   
Avatar

terra alapító
 
Valószínűleg sok minden befolyásolja. Minden esetre jópofa volt, hogy a sok kajsziból csak a piros fedőszínűek levele pirosodott be...
 


  2019.11.02. 18:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (9492) hsz.-re     Olvasás  
  •   9508   


*
 
Most kezd kicsit bordósodni , nem lehet, hogy az éghajlati tényezők befolyásolják ?...lehet, hogy nálad előbb és többször volt hideg és azért színesedik jobban ?...amúgy más ötletem nincs....
 


  2019.11.02. 00:19  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (9500) hsz.-re     Olvasás  
  •   9507   


---
 
Monília ellen mindenképpen permetezni kell. A fa korábbi tulajdonosa elhanyagolta ezt a dolgot, ezért leromlott állapotban vettem át a fát tőle, de végül sikerült kikezelnem a betegségből.
Nem látom rajta azt, hogy vírusos lenne, de idén valami miatt a termések idő előtt fonnyadtak és feketedtek.
Biztos vannak modernebb fajták, de a gyümölcse kiemelkedően zamatos. Gyakorlatilag nem lehet abbahagyni az evését. Kóstoltam már az íze miatt sokat dicsért Göncit, Ceglédi óriást, de szerintem finomabb tőlük. Van valami plusz az aromájában.
 


  2019.11.01. 22:47  Hozzászólás  Válasz CAMROM (9505) hsz.-re     Olvasás  
  •   9506   
Avatar

---
 
Köszi, de nekem bőven elég lesz, ha adsz a gyümölcséből egy kis kóstolót (ha az lenne, mint amiben reménykedem, akkor természetesen jöhet a szaporítóanyag is)! :dejo:
 






  2019.11.01. 21:46  Hozzászólás  Válasz kaalyzo (9500) hsz.-re     Olvasás  
  •   9503   


---
 
Nekem nagyon bejön az aromája, és megfelelően édes, méreténél fogva is jólesik beleharapni egy egészségeset.
Nálam szilva alanyon van, nincs kirívó érzékenysége, de permetezni kell, a tavaszi fagyokat egész jól tűri. Később fordul termőre mint a divatos új fajták, de utána stabilan terem. Július vége az igazi érési ideje.
 


  2019.11.01. 21:31  Hozzászólás  Válasz CAMROM (9501) hsz.-re     Olvasás  
  •   9502   


---
 
Ugyan már....Oly sok jószándékú bolondériás gyümölcstermesztő van itt a terrán, hogy ihaj :roll:
Engem is rendszeresen elkap a hév...Annyi, hogy itt nem akarjuk átverni vagy eladni egymásnak
azt ami mégsem olyan jó a valóságban, mint mondják :angry-banghead:
Küld még neked Jana11 jófajta kajszit jövőre is, ha élünk! ;) /Nagyon tetszik a csevegőn betett idézet, mert úgy van./
 


  2019.11.01. 21:10  Hozzászólás  Válasz Jana11 (9495) hsz.-re     Olvasás  
  •   9501   


---
 
Köszönöm, én bolond már majdnem elgondolkodtam megint a kajszi beszerzésen, pedig tavasszal eldöntöttem, hogy vége, maximum ami nagyon érdekel abból a meglévőkbe 1-1 ág oszt jól van :-)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 12 vendég

cron