Ki mit tervez a jövőre nézve ?........ Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2024.02.13. 19:38  Hozzászólás
  •   692   


---
 
Azon gondolkodok egy ideje , hogyan tudnám megállítani a mániámat...és arra jutottam , ha félmegoldás is, de azért csak-csak sikerül...legalább csökkenteni.Nézzük fajonként : a cserkó-szilva-meggy nem sokat nyomott eddig sem, ezután sem...eladásra ezekkel nem foglalkoznék a munkaerő hiánya miatt és növényvédelmi szempontból is macerásak .Ha sokkal nagyobb területem lenne nyilván más lenne a helyzet , mert alapból érdekelnek , de a fentiek miatt kiesnek a pixisből...saját részre elég ami van, sőt szilvából sok is...tehát helyet ezekre nem tudok, nem akarok pazarolni , kombifának sem nagyon lenne érdemes velük foglalkozni .Kajszi...az elmúlt évek nagy csalódása...nem az elfagyások vagy a betegségeik miatt, hanem a számomra gyenge élvezeti értékük miatt / ha lehet senki ne akarja bizonygatni egyik vagy másik agyonsztárolt fajta jóságát...én a saját véleményemet veszem alapul, a saját ízlésem a mérvadó.../ .Az elmúlt években az állomány 2/3-át vágattam ki kb...ami megmaradt maradhat ugyan de kevésbé ragaszkodok hozzájuk. Új fát nem tartok valószínűnek, mert nem akarok rájuk helyet pazarolni...max a meglevőkre lehet némi ráoltás , mivel törpítő alanyaim nincsenek, hogy -mint korábban -orsófákat csináljak ez is kizáró ok. Őszibarack....ha a poloska nem lenne komolyabb fejtörést okozna, így ugyan tartani szeretném a korábbi famennyiséget, de...most ültetem a tavalyelőtti szemzéseimet pótlásként, ezekből sem tudom mindet elültetni /igaz a kimaradók biztonsági szemzések voltak / ...viszont itt vannak a tavalyi szemzéseim kb 20-22 db, na ezekkel gond lesz...jelen állás szerint -ha idén ősszel vágok ki fákat-akkor párnak lesz helye, de a többségnek nem...szóval ha akarok belőlük ültetni vissza kell állnom az orsóra...ill. kell még kerítéstologatással nyernem némi helyet...de a lényeg, hogy saját részre többet nem szemzek, mert minek, hova...igazából nem gondolom hogy a meglevő fajtaválaszték mellett újabb nyújtana vmi pluszt...szóval őszibarack leáll. Körte...egyik kedvenc fajom, de ...egyrészt nem akarom a famennyiséget belőle növelni , nincs is alanyom, nem is vettem és később sem akarok venni /ami negatív benne a leglassabb termőrefordulás.../...viszont mivel kedvenc kombifának, ráoltással még lehetnek új fajtáim...mondjuk ami visszahúzó erő lehet, az , hogy a jó fajtákba nincs értelme beleoltani, mert akkor nem tudok eladni értékelhető mennyiséget...mert azt már többször említettem, hogy a gyümölcsös csak úgy működik, ha kitermeli a fenntartási költségeit, csak és kizárólag úgy...Alma...na ebbe szerelmesedtem bele a legjobban, a legnagyobb fajtaválaszték a világon...a legjobban tárolható , szóval itt még nem mondom azt, hogy nem oltok többet...de biztos fogok, bár egyre extrémebb tőtávokkal tudom majd megoldani, de ehhez legalább vannak elérhető alanyok, koronaformák....másik oldalról ami csökkenti a jövőbeni oltások lehetőségét a szemem...sajnos az utóbbi években egyre vacakabb, a szemüvegbeni oltás, szemzés meg...hadd ne mondjam...szóval előbb -utóbb kénytelen leszek ha nem is teljesen leállni, de radikálisan csökkenteni a szaporításokat...amúgy meg jelentősebb az érdeklődésem a normális fenntartásukkal , a koronaformákkal, a talajjavítás lehetőségeivel, a vízellátás-vízmegtartás problémáival kapcsolatban...ezek meg majd elviszik az energiát :)...hát kb ennyi :D
 








  2023.11.19. 21:15  Hozzászólás  Válasz tgwh (687) hsz.-re     Olvasás  
  •   688   


---
 
Egyszerű...kivágattam 20 fát...és én ugye az intenzív koronaformákat favorizálom, így akár 80-90 centis tőtávra is kerülhetnek a fáim ...persze vannak ennél elvontabb ötleteim is :)
 


  2023.11.19. 19:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (686) hsz.-re     Olvasás  
  •   687   
Avatar

terra alapító
 
Hova ennyi hely? Én mindig azt mondtam, nincs több hely. Most ültetek egy vagy két hét múlva 1 db fát. Meg vagy 40 bokrot :hiha: kiszedtem a szomszéd kerítésének maradékát az őserdőből :dejo:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2023.11.19. 18:33  Hozzászólás
  •   686   


---
 
Tegnap sikerült elültetnem az őszre tervezettek 80 % át elültetni, ez 20 almát, 3 körtét , 1 birset jelent...ha még belefér van 2 szilva és pár körte /attól függ mennyit tudok gyökérrel felszedni.../ ..és a feleségemnek évek óta ígért naspolya :). Tavaszra az őszibarack marad , kb 15 -t tervezek /bár több van, de mindet nem akarom elültetni, mert az idei szemzésekből is kellene -siker esetén - majd ültetni...és hely ...már így is necces.
 


  2023.10.27. 17:34  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (684) hsz.-re     Olvasás  
  •   685   


---
 
Ide tartozik még, hogy a szervestrágya beszerzés már nem egyszerű...így alternatív megoldásokkal javítom a talajt...pl zöldtrágya/takarónövényekkel...mint pl az/ nomen est omen / Attilával...de egyebeket is használok.
 


  2023.10.27. 17:30  Hozzászólás  Válasz laca12 (683) hsz.-re     Olvasás  
  •   684   


---
 
Én a kerítésen pár éve túl vagyok...idén nem is férne bele, de azért küzdök tovább. Az őszi munkálatok terv szerint haladnak .Tegnap leszedtem az alma végét, megy a takarítás, ma kivágtuk a beteg és érdemtelen fákat , kb 25-t .Jelzésértékűen már megkezdtem az újak helyének kiásását / össz kb 50.../, ez egy ásónyomot jelent alatta kemény...talán a mai eső segített valamit. Remélem a nagyját ki tudom idén ásni, mert az alma-körtét el szeretném ültetni, hogy tavaszra csak az őszibarack maradjon.Minden akkor nem férne bele az időbe. Mondjuk egyre neccesebb az ültetés , mert hely az nincs...csak így, hogy vágok ki és sürítek...de a sürítés se megy a végtelenségig . Tegnap a fák nagy része kapott egy bór+cink+felszívódó réz kombót , meglátom lesz-e haszna.Jó lenne egyszer végre őszi lemosózni , az idei tavasz után különösen...ez időjárás és szabadidő függő.Az almaorsóknál a lekötözés is jó lenne ha nem tavaszra maradna...ill. fontos lenne vmi házilagos támogatást is kitalálnom, mert az M9 alanyú fák szeretnek elborulni a sok a termés...ez nem egyszerű, mert az oszlopok drágák...szóval némi kreativitást igényel....de azért várom már a tavaszt :)
 


  2023.10.26. 16:35  Hozzászólás
  •   683   
Avatar

---
 
Nálam folytatódik a kerítés építés lesz benne vadháló és villanypásztor is, az árakat inkább ne is feszegessük szerencsére megint pozitív az év így belefér ez is...csak ne fájna a nyakam ,vállam és a hátam,,,,, :D
 


  2023.10.04. 18:04  Hozzászólás
  •   682   


---
 
Terv : Arccal az alma felé /de közben szelektálom a sok kipróbált fajtát /...körte szinten tartás , szintén szortírozva, őszibarack sok facsere, de a famennyiség marad/ a poloskák ellenére.../ , a többi jelzésértékűen. Lassan sikerül leszállópályára állítanom a gyűjtőmániát ,a csonthéjasokkal az élen. A végtelenségig nekem sincs kedvem küzdeni a természet erőivel.
 


  2023.03.17. 21:15  Hozzászólás  Válasz gergerg (679) hsz.-re     Olvasás  
  •   681   


---
 
A lóhere nem fog sok vizet elvonni a fáktól ? Vagy tudsz öntözni ?
 




  2023.01.14. 11:54  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (678) hsz.-re     Olvasás  
  •   679   
Avatar

terra alapító
 
Nekem volt egy cseresznyesövényem, mellette egy sor körte, aztán egy sor szőlő, majd ribizli felette őszibarackkal, málna, majd végül szeder. Mára a ribizlik mind kipusztultak, a málna is. A málna helyére már ültettem szőlőt, a szeder pedig idén kerül kivágásra, részben már oda is került szőlő.

Málnám van máshol is, igaz kevesebb, de egy kicsit rá is untunk, mikor volt még a fenti sor, akkor sok volt. A szederre sosem volt akkora kereslet a családban, nyersen még megeszegettük illetve gyümölcslevesbe, és lekvárként is hasznosult valamennyi, de az is túl sok volt. Sokkal kevesebb is elég. Fogok ültetni máshova, más művelési móddal.

No de a lényeg: én is úgy voltam mit te, egyszerűen nem maradt időm ezeknek a soroknak a gondozására az utóbbi években. Mindig csak tüzet oltottam, aztán meg mikor dolgom lett volna benne, mindig sár volt. Aztán tavaly úgy döntöttem, hogy elég. Bevetettem az egészet lóherével. Elég nehezen indult meg, kiválasztottam a legszárazabb tavaszt, de ősszel szépen meglódult. A sorokba meg elduggattam 600 db (ha jól emlékszem) nárcisz hagymát. A tervem a következő: A nárcisz kora tavasszal növekedni kezd, ezért nem fogja engedni a gyomokat érvényesülni, aztán mikor elszárad, a szára mulcsként működik. A lóhere meg lefedi a sorközöket, amit minimális nyírással kordában tudok tartani.
 


  2023.01.09. 15:58  Hozzászólás
  •   678   


---
 
Ideális helyzeteben /ha mondjuk öntözni tudnám a fákat / , akkor úgy nézne ki a gyümölcsös, hogy fasorok takarva mulccsal és öntözve , sorközök vagy nírva , alacsonyan tartva, vagy művelve, de zöldtrágya növénnyel bevetve, időnként azt bedolgozva ...csak nem ideális a helyzet.
Öntözni nem tudok, mulcsozni se, mert egyrészt nincs hozzá normális aprítóm /sztem nem is lesz, mert nincs rá keret /, másrészt nincs hozzá elég alapanyag...azért 27 , olyan 20-25 méteres sorról van szó...., meg idő se nagyon, hogy darálgassak. Sorközt művelni se nagyon tudok, mert a kapálógépem is meghalt, amit használtan vettem...na azt hagyjuk...Pár soron kipróbáltam az agroszövetes takarást , nem az igazi , még a gyomosodás ellen is kevés.
Akkor a lehetőségekhez képest marad a: - sorokat gyomírtóval tisztán tartani /kb 70-80 cm s sáv/ , ennek a két oldalán egy rotaszélességben felásnám /el is kezdtem, de egyedül a fenti sormennyiség x2...az elég időigényes / és ezt művelném a fent leírt módon /zöldtrágya /, a sorközök középső sávját meg nyírom.Bár itt az is gond, hogy néhány erőszakos / tarackos / gyom is felütötte a fejét, egyelőre még foltszerűen , szóval a gyomírtót kénytelen leszek több helyen is használni.
Azért ha bármilyen jobb lehetőségem is adódik törekszem az " ideális " verzió felé :)
 


  2022.11.30. 15:01  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (676) hsz.-re     Olvasás  
  •   677   


---
 
...de csak akkor maradnak, ha a szemzés megered.Ha nem kimennek, mert még van egy csomó almaoltványom :)
 


  2022.05.30. 19:34  Hozzászólás
  •   676   


---
 
....azt, hogy nem leszek továbbra sem következetes :) A megmaradt kajszi-orsó félsorban két kivágott kihajtott tőről/ de a nemes/ , most úgy gondolom /most.../ , hogy maradnak...egyiket azért átszemzem, mert az eredeti nagyon nem jött be, a másik...mondjuk kombifaként...a hiányzókat pedig nem almával, hanem szilvákkal pótolom ha már a Jofelát és a Jogantát kénytelen vagyok kimenteni a kertből /
 


  2022.03.05. 18:03  Hozzászólás
  •   675   


---
 
Folytattam a kerti fák kimentését : négy túlkoros alma , 1-1 nektarin és kajszi ,két nyomorult körte[album]...és alanynak valók : ...ezzel a mozdítható oltványok kimentését befejeztem...még van pár dolog amit ki szeretnék szedni, de ezek valszeg őszre maradnak.
 


  2022.01.10. 17:43  Hozzászólás
  •   674   
Avatar

---
 
Fagy védelmi projekten dolgozom ,hétvégén 200 literes fém hordókat daraboltam szűkítettem kisebb átmérőre ,a 60l-t csak félbevágtam ezekben szeretnék a fák alatt tüzelni, füstölni .Minden 10 20 30 literes fém vödröt gyűjtök amiben tüzelni tudok, van egy kevés ág aprítva plusz tűzifa vágásból maradt kéreg ez lesz begyújtva arra rakok szenet és fűrészport.Szenet meg majd veszek az nincs ez így olcsóbb mint a gyertya ...Próbaképp 10 db gyertyát is tervezek venni ,ha kapok ....Röviden ennyi.... :D
 


  2021.11.22. 20:36  Hozzászólás
  •   673   


---
 
A hétvégén lezártam az idei munkálatokat. Amit leginkább szerettem volna azt megcsináltam. Ültettem összesen 30 almát és 7 körtét. Kimentettem a kertből még 5 almát hozzánk. a lemosózás elmaradt, de ez szinte mindíg így volt eddig, szóval nem ért nagy trauma. A takarítás is nagyjából megvan, így kicsit normálisabban néz ki a terület.Részletesebben majd a Blogban :)
 


  2021.11.14. 11:16  Hozzászólás
  •   672   


---
 
A franc az időjárásba. Úgy terveztem ma kimegyek és a körték ültetésével befejezem az idei évet, 3 csemetét a kertből vittem ki a többi alapból a hegyen van...hát nem jött össze, már kifele is szemetelt az eső, aztán még jobban rákezdett..Mivel leföldelni már nem akartam így esőben ültettem el a 3 fácskát...nyakig sárosan, szentségelve mentem haza...ja és nem sokkal hogy hazaértem elállt.... :angry-banghead:
 


  2021.10.26. 21:19  Hozzászólás  Válasz gaabre (670) hsz.-re     Olvasás  
  •   671   


---
 
Kösz, minden hasznos tippet megfogadok...mondjuk a slaggal veretés az nem megy...a hegyen nincs vezetékes víz.
 


  2021.10.26. 18:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (666) hsz.-re     Olvasás  
  •   670   
Avatar

terra alapító
 
Az elmúlt 2-3 évben "kidolgoztam" egy egész működőnek tűnő bio körtebolha antiszérumot: 5 liter vízbe 1 tasak thiovit + 2% káliszappan. Ez egy lúgos lötyi, a gyümölcsöket és a lombot szívogató szárnyatlan egyedeket marni kezdi a lúgos kontakt, emellett a szappan lassítja a kén párolgását, amitől 2-3 hétig is lassan teríti a lombot a kénes gáz. Nagy szárazságban slaggal rásegítek a párologtatásra óvatosan. Általában 8-10 nappal a permetezés után leszáradnak a nem szárnyas egyedek, majd szépen eltűnnek az imágók is. Az elmúlt években rendre lepucolta a fáimat egyéb méreg nélkül is.
 




  2021.10.24. 17:53  Hozzászólás  Válasz tgwh (667) hsz.-re     Olvasás  
  •   668   


---
 
Hát majd rákérdezek...

Tegnap kivágtunk egy csomó fát . Többségében volt vmi nyavalyájuk , de több olyan is kiment ahol a fajtával volt bajom. Persze el lesznek pótolva, sőt...mivel az almát nyomom meg jobban , azok meg sűrűbben is rakhatóak M9en, így az állomány valszeg növekedik...igaz a feleség már beszólt miatta, hogy látta a gödör-kezdeményeket , minek ültetek még, miért nem elég ami van ...főleg , hogy azzal se bírok.Mondtam neki egyrészt hogy néznének ki az össze-vissza foghíjas sorok , másrészt meg ...hiába magyaráznám, úgyse értené meg mit jelent nekem ez az egész....ezért csak annyit tettem még hozzá, ha már nem tudom csinálni /értsd elköltözök az örök gyümölcsmezőkre / akkor majd kivágathatja az egészet...
 


  2021.10.24. 16:48  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (666) hsz.-re     Olvasás  
  •   667   
Avatar

terra alapító
 
Bérelhető ágaprító, sok önkormányzat vett is magának.

Nos. Letört egy korai meggy, kutya vagy ember rálépett, már mindegy. Szóval már tavasszal rágta a fülem a zasszony, hogy kellene helyette kettő másik. Mert akkor már egy cseresznye is. Nyáron már egy szilva is tervbe volt, mínusz két hellyel. Megrendeltem, meg akkor már egy eperfa is jön :dejo: ha már lúd... már csak ki kell matekozni. Kút közelben nem akarok fát. De ha kicsit átlóg majd 20 év múlva a szomszédhoz, meg az első kertbe, akkor belefér. Elfér mellé egy meggy, a letört kicsi meggy helyére meg egy szilva, a másik mellé. Az eperfa meg megy valaki máshoz ahol van hely, családon belül elfér :fejvaka:
Ja, fajták, talán tényleg jók, nem csak felkapottak; Feketicsi meggy, Szomolyai cseresznye. Meg egy Debreceni muskotályos szilva.

Kéne még egy telek. Főleg hogy olvastam, milyen előnyös helybe vetni a gyümölcsfák magvait, majd arra ráoltani valami régi Kárpát-medencei őshonost.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2021.10.09. 18:12  Hozzászólás
  •   666   


---
 
Ma megkezdtem a következő állományátalakítási programot 15 gödör jelképes kiásásával...azért jelképes, mert az idei szárazság miatt a legutóbbi eső egy ásónyomnyi mélységű ásást engedett . Az állománycsere főbb fajai : kb 85 % alma, 10 % őszibarack , 5 % körte...a kimenők nagy része kajszi, japánszilva / számomra értéktelen fajták/ ill. körték / az elmúlt 2 év k.bolhainváziója kivégezte a körtegyűjtemény felét.../ill. néhány őszibarack / kevésbé értékes fajta vagy eűállapot miatt /.
A korábban vadak ellen ültetett turkesztáni szil sövényt is leamortizálom , a-végül megépített - kerítés miatt nincs értelme , ráadásul a sorvégi fáktól elvesz mindent...kár hogy nincs ágaprítóm , jó lenne mulcstermelőnek...így valszeg por és hamu lesz belőle.
 




  2020.06.21. 07:25  Hozzászólás  Válasz gaabre (662) hsz.-re     Olvasás  
  •   664   


*
 
Ősszel tudok csak a kivagassal foglalkozni, a Magique amugy is maradna. Remelem kicsit osszeszedik magukat, mert a tafrina+sztigmina+szarazsag nagyon leamortizalta iden a barackfaimat :(
 




  2020.06.20. 19:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (661) hsz.-re     Olvasás  
  •   662   
Avatar

terra alapító
 
OK; csak a royal glory és a magique kivágásával várd meg kérlek, amíg hozok tőled :)
Mert én meg valahogy pont növelni szeretném az őszibarackok mennyiségét mind fajtára, mind kiloszámra nézve...
 


  2020.06.20. 19:09  Hozzászólás  Válasz gaabre (660) hsz.-re     Olvasás  
  •   661   


*
 
Bővebben kifejtettem az Elmelkedeseimben...összetett a probléma.
 




  2020.06.20. 16:30  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (658) hsz.-re     Olvasás  
  •   659   


*
 
Nagy arányú csonthéjas írtás...kb 25 őszibarack , 5-6 kajszi, 1-2 szilva megy a kukába....
 


  2020.05.24. 20:33  Hozzászólás
  •   658   


*
 
Normális növényvédelem , öntözés , normális tápanyagpótlás....de szépet álmodtam ...
 


  2020.01.27. 18:37  Hozzászólás  Válasz laca12 (654) hsz.-re     Olvasás  
  •   657   
Avatar

---
 
Végre fent van a vadháló a helyén volt vele munka bőven favágás,tuskó kiszedés,lyukfúrás + ásás,oszlopok behelyezése,drót kihúzás.A bejárok kapuk készítése és a szögesdrót vissza van de az már nem olyan nagy meló, 180m drót lett felhasználva és ez csak a kerti barackosra volt elég a kert nagy része most is átjáróház .Néhány kép csak úgy össze vissza a munkákról a végeredményről pont nincs.. :lol:
Fénykép0002.jpg
------------------------
Megtekintve 10830 alkalommal.

Fénykép0003.jpg
------------------------
Megtekintve 10830 alkalommal.

Fénykép0011.jpg
------------------------
Megtekintve 10830 alkalommal.

Fénykép0014.jpg
------------------------
Megtekintve 10830 alkalommal.



Fénykép0027.jpg
------------------------
Megtekintve 10830 alkalommal.

Fénykép0016.jpg
------------------------
Megtekintve 10830 alkalommal.

 


  2020.01.27. 18:26  Hozzászólás
  •   656   
Avatar

---
 
Megjöttek és várják az ültetést ,ha hétvégén végre jó idő lesz és időm is engedi akkor lehet ,hogy a végleges helyükre kerülnek..
Fénykép0021.jpg
------------------------
Megtekintve 10834 alkalommal.

Fénykép0017.jpg
------------------------
Megtekintve 10834 alkalommal.

 


  2019.11.26. 20:34  Hozzászólás  Válasz laca12 (654) hsz.-re     Olvasás  
  •   655   


*
 
Én 250 m-t használtam el , még kellene kb 25-30 m...
 


  2019.11.25. 19:00  Hozzászólás
  •   654   
Avatar

---
 
Kerítés projekt a következő lépés mert a szarvasok már hazajárnak hozzánk pedig nem itt laknak az összes hullott almát felzabálták pedig volt bőven a fák alatt első lépésben a barackos rész lesz kerítve kb 120-150m drót kell majd ....$$$$$$$$$$$$... :angry-banghead:
 


  2019.11.24. 14:58  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (646) hsz.-re     Olvasás  
  •   653   


*
 
Ha nekem ekkora területem lenne....nem kellene kb ugyanezt a fajta/fa mennyiséget harmad akkora területre benyomorítanom :hiha:
 


  2019.11.24. 14:56  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (651) hsz.-re     Olvasás  
  •   652   


*
 
Igen...és gyógyíthatatlan. :)
 




  2019.11.23. 17:02  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (646) hsz.-re     Olvasás  
  •   650   


*
 
A hsz ed eleje vhonnan nagyon ismeros :lol: :lol: :lol:
 


  2019.11.23. 10:13  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (646) hsz.-re     Olvasás  
  •   649   


*
 
Szép gyűjtemény. :dejo:
Sok sikert és örömöt kívánok hozzá. Kíváncsian várom én is majd a beszámolóid. ;)
 




  2019.11.23. 07:58  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (646) hsz.-re     Olvasás  
  •   647   


---
 
Nem semmi... :thumbup: Kíváncsian várom a beszámolót a fajtákról. Ami - úgy sejtem - hiánypótló is lesz egyben. :udvozlet:
 


  2019.11.23. 07:19  Hozzászólás
  •   646   
Avatar

---
 
Az idei evvel talan kijelenthetem betelt a gyumolcsfak szamara kijelolt helyek szama a haz korul, igy jovore nem tervezek mar uj ultetest. (Idenre is alig, aztan megis osszejott 35 fa :) .)Innentol a talajjavitasra, novenyvedelemre, lombtragyazasra egyszoval a faim egeszsegere szeretnek fokuszalni es...kostolgatni. Jelenleg van kb. 90 fele alma, 80 fele korte es osszesen 50 fele egyeb gyumolcs, szilva, cseresznye, meggy, kajszi, oszibarack, birs, dio, naspolya, feher szeder (eperfa), berkenye, gesztenye a kertben, 7000 m2-en. A felsoroltak 85% regi fajta, mert a gyumolcsosre mint egyfajta kis genbankra is tekintek egyben. A kostolgatason es egyebeken kivul a meg be nem azonositott fajtak felterkepezese is folyamatban van, eddig is tobb keveredest sikerult tisztazni. Azok a fajtak amik valami oknal fogva nagyon rossznak bizonyulnanak, kombifava alakulnak (de megtartok beloluk egy-egy agat), amibol mar most is akad par. A gyumolcsost egy termeszetkozelibb rendszerben probalom kezelni, de fontos, hogy megfelelo mennyisegben teremjen gusztusos, hasznalhato, szep gyumolcs. A gyujtemenyem egy jo reszet regi nyari kortek teszik, van tobb regi nyari csikos almam es akad "bőralmából" is nehany. Az utobbi ket csoportot azert emeltem ki, mert laikusok barmilyen regi nyari csikos almara ravagjak, hogy "Nyari csikos fuszeres" holott tobb ilyen csikos fajta letezett. Be szeretnem mutatni a valtozatossagot. Bőralmáknál hasonlo a helyzet, ezen elnevezes alatt hazanban tobb fajta lappang most is, regen is. Nem vagyok amugy egy nagy gourmet, sok gyumolcsben megtalalom a nekem tetszo izeket. Kedvencem almak kozul ezidaig a Batul es annak egy magonca a "Mosolygo Batul", kortek kozul pedig pont a legkisebb amivel eddig talalkoztam, a Kis szegfu korte.


IMG_1202.JPG
Latkep a gyumolcsosbol. Eloterben egy iden ultetett Marosszeki piros paris.
Megtekintve 11290 alkalommal.

 


  2019.11.22. 20:09  Hozzászólás  Válasz Jana11 (644) hsz.-re     Olvasás  
  •   645   


*
 
Nyugtaval dicserd a napot....amugy jobb szeretem magam csinalni
 


  2019.11.22. 19:36  Hozzászólás
  •   644   


---
 
Ezt az asszonyt becsüld meg!!! :thumbup:
Szóval nem minden bokorban terem ilyen asszony, hidd el... Ki főzi holnap az ebédet? :hiha:
 


  2019.11.22. 18:57  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (642) hsz.-re     Olvasás  
  •   643   


*
 
Holnapra jo idot igernek...kb 20 oltvany ulteteset tervezem, a feleség is felajanlotta segítségét az asashoz...
 


Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/), Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 8 vendég