Poloska! Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2019.08.28. 22:11  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

---
 
Úgy gondolom, megér egy külön topicot létrehozni erről a mindannyiunk életét megkeserítő kártevőről. Ide bárkinek a személyes megfigyeléseit, tapasztalatait (mely növényeket kedvel különösképpen a poloska, milyen rovarirtóval lehet sikeresen védekezni ellene, mikortól érdemes a védekezéseket elkezdeni, stb) szeretném várni, de az esetleges fontosabb cikkeket is jó lenne linkelni.
Biztosan nem váltjuk meg ezzel a világot, de hátha egy picit előrébb tudnánk jutni az ellene történő védekezésben...
 
 


  2022.06.29. 08:11  Hozzászólás
  •   87   
Avatar

rendszer admin
 
Csaxolok! :) :)

Piros Pajzsospoloska!

Háta valakinél található!
A zellerféléket elsődlegesen szereti, ezért találtam újabban a lestyán virágzatán. És eddig csak a lestyányon!
Bár a melegebb déli középeurópai területeken fordul elő inkább, de ilyen kánikulai időben majdhogynem bárhol megtalálható Magyarországon is.
Különösebb jelentős kártétele nincsen, bár a számára ízletes puhább szárú növények nedveit szívogatja.
Akik megszokták, hogy az esetleg megjelenő poloskákat csak úgy össze szedegetik, kérem, hogy ezzel kicsit vigyázzanak!
Testnedve mérgező!

milyenbogar.jpg
------------------------
Megtekintve 5299 alkalommal.

 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2022.01.08. 17:04  Hozzászólás  Válasz Kertész (80) hsz.-re     Olvasás  
  •   86   


---
 
Hát...jópár lter sört meg kell innom ahhoz, hogy az összes fámhoz átdolgozzam csalianyaggá :hiha:
 


  2022.01.04. 08:33  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (84) hsz.-re     Olvasás  
  •   85   


---
 
Szerintem nem, de magát már a poloskát nem fogja csábítani, mert nem a dögszagra megy, ha nem arra a feromon szagra amit a vizelet bocsát ki. Szerintem néha érdemes visszapótolni.
 


  2022.01.03. 20:07  Hozzászólás  Válasz Kertész (82) hsz.-re     Olvasás  
  •   84   
Avatar

---
 
Nem azt kérdeztem, hogy szeretik-e a poloskák az esővizet. Hanem azt, ha az eső megtölti a flakont, nagyon felhígul a lé, elveszti a hatását? A sörös csigacsapdánál tapasztaltam, ha megtelik esővízzel, a csigákat nem csalogatja.
 


  2022.01.03. 19:51  Hozzászólás  Válasz Kertész (80) hsz.-re     Olvasás  
  •   83   


---
 
A cukros sör azért gusztusosabb és nagyon jó a fogása a darazsakat illetően.
 


  2022.01.03. 19:46  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (81) hsz.-re     Olvasás  
  •   82   


---
 
Az a gond az esőnek nincs íze a bogarak szerint. Próbáltam de csak a legyek és a darazsak mennek bele. Az ötlete öregapám adta annak idején.
 




  2022.01.02. 16:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   80   


---
 
Szevasztok!
Mi úgy csináljuk (ne botránkozzatok meg): a flakonokat kettévágjuk, a tölcsér részt visszafordítjuk a palacktestbe, összerögzítjük és vizeletet teszünk bel. Nem csak a poloskák de a darazsak a döglegyek, a körtelevélbolhák és egyéb kártékony nyüvek bemásznak és megfulladnak. Nem öntjük ki a belefulladtokat, ha nem pótoljuk a vizeletet addig míg tele nem lesz. Minden fához egyet, vagy kerítésre körbe a kertet 2,5 m-ként. Tavaszon ha kimegyek a gyümölcsösbe készítek fotót és meg fogtok lepődni mennyit össze tud fogni. Persze nem mind mászik bele, de jelentős a mennyiségük így gyérülnek. Borzalmasan büdös lesz, de ez a lényeg. A vizelet édes a poloskák azért másznak bele, a darazsak és többi a dögszagra mennek, a molyok a feromonra amit ezek erjesztenek elpusztulás közben. Nem kell szörnyülködni, mert fordított esetben a nyüvek is ezt csinálnák velünk.
 


  2021.08.04. 16:35  Hozzászólás
  •   79   


---
 
Azért a pofátlanságnak is van határa... :angry-banghead:

20210804_084220.jpg
------------------------
Megtekintve 7994 alkalommal.

20210804_084545.jpg
------------------------
Megtekintve 7994 alkalommal.

20210804_084440.jpg
------------------------
Megtekintve 7994 alkalommal.

 


  2021.07.19. 20:05  Hozzászólás  Válasz P.Tibor (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   78   


---
 
Én is épp ma láttam egy zöldnek az utolsó fejlettségi állapotban levő lárváját szőlővesszőn, egy másik tőkén pedig a petecsomót a levélfonákon. :angry-banghead:
A petéket még figyelem majd, nem lehetek benne teljesen biztos, hogy mi lesz belőlük.
 


  2021.07.19. 15:14  Hozzászólás
  •   77   


---
 
Itt az új generáció.
Szőlő levelén és mogyoró levelén találtam őket.


poloska_2021-07-19_15-57-40-906.jpg
------------------------
Megtekintve 8168 alkalommal.

poloska_2021-07-19_15-05-13-668.jpg
------------------------
Megtekintve 8168 alkalommal.

 


  2021.06.23. 21:05  Hozzászólás
  •   76   
Avatar

---
 
Leginkább meggyen és cseresznyén találtam eddig márványpoloskát, de volt már kajszin és körtén is. Tavaly kefével próbáltam belesöpörni őket egy vízzel teli edénybe, de általában gyorsan reagáltak a dögök és ilyen módon nem értem el az 50%-os hatékonyságot sem. Most ezt sikerült feltornáznom 90% fölé a következő módon: csak az edényt használom és óvatosan a poloskák alá helyezem. Ha észreveszik a mozgást, szándékoltan leesnek a fáról, de pechjükre egyenesen az edénybe. Ha túl ügyes voltam (nem vették észre a mozdulatomat), akkor a másik kezemmel feléjük közelítek és most is hasonló módon reagálnak. A vízbe konyhai mosogatószert teszek és ebben fél percen belül ki is múlnak.
Ez persze csak egy kis lépés előre, alapvetően nem változtatja meg a kártételük mértékét.
 


  2021.06.06. 17:47  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   75   
Avatar

rendszer admin
 
Nekem egyenlőre szerencsém van! :)
Ebben az évben eddig összesen 3 db.-ot találtam, mindegyiket a garázsban.
Ráadásul az egyik már döglött is volt ... :)
Remélem nem is lesz több ....
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2021.06.06. 17:37  Hozzászólás
  •   74   
Avatar

---
 
Fogom a a márványpoloskákat. kétnaponta 30-50 db. Párosodnak. Így kettesével tudom őket megfogni. Mindezt az 1m hosszú magzásban lévő mángoldon. A kert többi részén nem gyűlnek össze. A mángold valamiért nagyon tetszik nekik.
Ami érdekes, vándorpoloskát összesen 1-t fogtam.
 


  2021.01.04. 17:46  Hozzászólás
  •   73   
Avatar

---
 
Ezek a dögök ott vannak mindenhol és mindenkor ,ahogy kisüt a nap és kicsit jobb idő van már jönnek is elő mászkálnak a falon , farakáson ,garázsban .......... :angry-banghead:
 




  2020.09.15. 15:19  Hozzászólás  Válasz délkelet (70) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   
Avatar

terra alapító
 
És már jönnek be a házba, a teraszon minden nap levadászok párat. Meg a szúnyoghálón.
 


  2020.09.14. 22:17  Hozzászólás
  •   70   
Avatar

---
 
Eddig is volt felénk poloska, de mostanra már nagyon elszaporodtak és szinte minden növényen garázdálkodnak: nagyon sok van a körtén, paradicsomon, őszibarackon, de mostanában rákaptak a füge gyümölcsére és még a jujuba levelein is láttam párat. A szomszédom nemrégiben kihúzott egy útban lévő körömvirágot: azt mondta, csőstül potyogtak le róla ezek a büdös bogarak.
 


  2020.08.17. 10:34  Hozzászólás  Válasz délkelet (68) hsz.-re     Olvasás  
  •   69   
Avatar

rendszer admin
 
Nálam mondjuk tavaly, meg tavaly előtt sem volt poloska.
Valahogy ezt a környéket eddig elkerülték, mert a szomszédoknál sem volt.
Az idén a málnán láttam kétszer egy-egy, már kifejlett példány (egyik sem élte túl a találkozást). :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -




  2020.06.26. 20:00  Hozzászólás
  •   67   


---
 
Köszönöm, én a kénre gondoltam mert szaga van, de nincs akkora jelentősége a málnának nálam. Most azért elgondolkoztam, mert előbb utóbb azért lesz nálam sok sok őszibarack is, na addigra kell valamit kitalálni ha így marad a poloska helyzet. Tényleg valami csali lenne jó amiből aztán már nem szabadulnának, szín illat stb. okoskodjunk.
 




  2020.06.25. 07:10  Hozzászólás  Válasz CAMROM (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   


---
 
Van itt egy néhány János, de amit én János gondolok a poloska dologról, leírnám.
A poloska életmódja és kártétele nem egyezik a levélbolhával vagy a levéltetűvel. Ezért is oly
nagyon nehéz ellene védekezni. Nem annyira helyhez kötött, nagyon gyorsan mozgékony. Ezért
például a rovarölő vegyszerek csak akkor bántják, ha ott és akkor találkozik éppen vele.Erre kicsi az esély.
Ekkor viszont például egy érésben lévő gyümölcsnél az ember saját magát is igen mérgezi. A szappan hatása akár
káli, akár egyéb azért alig működik nehezen szintén nála, mert nem hülye, ha szappanos a növény, nem szúr bele,
nem megy oda, majd ha a hatás elmúlik.
Inkább valami illat csapdaféle, csalogató-ragasztó-pusztitó folyadék ami kisebb területen segítheti a gyérítését.
 


  2020.06.24. 18:14  Hozzászólás
  •   64   


---
 
János,
Amit az almásban Gaabre említett a körte levélbolha ellen, az vajon nem lehet jó a poloskákra? Nálam egyenlőre a málna az áldozat csak, de az sajnos teljesen kuka.
 




  2020.06.10. 19:20  Hozzászólás  Válasz edit (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   62   
Avatar

---
 
Lehet, de én mostanában nem permeteztem semmit rovarölővel. Szerintem erre támadt gusztusuk...
 


  2020.06.08. 07:22  Hozzászólás  Válasz délkelet (60) hsz.-re     Olvasás  
  •   61   
Avatar

terra alapító
 
Amikor cseresznyeszedés közben a nyakadba pottyan 1-1 poloska... valóban azon vannak. De lehet az az oka, hogy levéltetű miatt mások kaptak rovarölő permetezést mostanában, a cseresznye a közeledő érés miatt nem.
 


  2020.06.06. 20:41  Hozzászólás
  •   60   
Avatar

---
 
Nincs még őszibarack, paradicsom, ezért úgy gondolta ez a nyavalyás, hogy megpróbálkozik a cseresznyével (kicsit is, nagyot is láttam rajta) :@
 


  2020.05.29. 17:28  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (57) hsz.-re     Olvasás  
  •   59   


*
 
Jol alcazzak magukat...mondjuk a zoldet zold leveleken nem konnyu eszrevenni.
 


  2020.05.29. 08:01  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (57) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   
Avatar

---
 
Legyen így még nagyon sokáig, de sajnos valószínűleg nem fogod megúszni. Az a két egyed, amit láttam még nem is sok ahhoz képest, amennyi időt napi szinten eltöltök a kertben.
 


  2020.05.29. 01:49  Hozzászólás  Válasz délkelet (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   
Avatar

rendszer admin
 
Nem akarom elkiabálni, de én még ebben az évben eddig nem láttam poloskát .... :)
Sem a lakásban, sem a kertben ... :)
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2020.05.28. 22:52  Hozzászólás
  •   56   
Avatar

---
 
Kezdenek aktivizálódni...a napokban az enyhén mézharmatos körtefán találkoztam eggyel, ma pedig az éppen színesedő Carmen cseresznyén dolgozott egy másik (márványpoloskáknak néztem őket)
 




  2020.04.11. 01:45  Hozzászólás  Válasz délkelet (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   


terra alapító
 
A panellakás erkélyén száradó ruhákra tapadva már egy ideje próbálnak bejutni, nagyon ébernek kell lenni. A telki faház padlásáról lehozott cuccok között is találtunk már.
Tegnap a szép napsütésben, gyönyörködvén a Vilmos körte virágain portyázó poszméhekben az tűnt fel, hogy az egyikük igen mozdulatlanul tapad a virághoz, hát nem volt egy élmény, amikor rájöttem, hogy „ki” is ő valójában...
 


  2020.04.09. 21:41  Hozzászólás  Válasz délkelet (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   


---
 
Saját emlékeim szerint az majd jóval később indul. A többit én is csak a netes forrásokból tudom.
Mivel lényegesen nagyobb számban találkoztam a Márványospoloskával, ezért most arra kerestem rá (a magyarázat ebben a cikkben  olvasható).
Itt  pl. elég részletesen írnak róla, de éppen a peték lerakásának idejét felejtették ki. Ez a külföldi cikk  adhat némi támpontot.
 


  2020.04.09. 20:39  Hozzászólás  Válasz Jani71 (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   
Avatar

---
 
Igen, de már itt a jó idő... vagy ez még nem elég jó nekik? A szaporodáshoz mikor fognak neki?
Az előbb olvastam: A mogyorót is kedveli ez a dög
 


  2020.04.09. 20:30  Hozzászólás  Válasz délkelet (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   


---
 
Hetek óta (sőt, tulajdonképpen egész télen az épület falain belül - nem nálunk!). Mindenhol. Ősz óta találkozom az áttelelőkkel itt-ott. Rejtett zugokban.
 


  2020.04.09. 20:24  Hozzászólás
  •   50   
Avatar

---
 
Láttatok-e mostanában poloskát? Nyilván úgy hiányzik, mint hátamra a púp, de mi van ilyenkor velük? Merre rejtőznek?
 


  2020.02.16. 17:53  Hozzászólás
  •   49   
Avatar

---
 
Már majdnem egy hete, hogy a cseresznyefámon láttam sütkérezni egy poloskát - korán kezdi a szezont. Más: felénk gyakori, hogy a szomszédok kertjét nem választja el kerítés és ez többé-kevésbé így van nálam is. Ennek időnként vannak kisebb hátrányai is, de most talán még örülök is annak, hogy a szomszéd tyúkjai a kertemben kapirgálnak, hátha valamennyivel kevesebb lesz a poloskákból (tavaly kitettem eléjük néhány döglött példányt, mire fordultam egyet, már el is tüntették őket)
 


  2020.01.14. 15:50  Hozzászólás  Válasz Tibor81 (47) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   


*
 
...de csak nedvesseghiany miatt szurkalja a zoldsegeket, gyumolcsoket ?
 


  2020.01.14. 08:25  Hozzászólás  Válasz Alibá (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   47   


---
 
Nedvességfelvételt biztosít, így kevésbé fogja a paradicsom szívogatásából pótolni.
 




  2020.01.13. 18:39  Hozzászólás
  •   45   


---
 
A tűzbabot, meg úgy általában a futó fajtájú babokat kedvelik nagyon, az egyik kedvenc szaporodási helyük (2019-ben itthon a tűzbab csalinövény funkcióját töltötte be). Bokor növésű babon még nem igazán láttam volna banditázni őket, csak nagyon elvétve mutatkoztak. Régebben még a kukoricán véltem felfedezni őket nagyobb mennyiségben. Azt megjegyezném még, hogy mióta a kert tele van pakolva kis vizes pitlikkel, lényegesen kevesebb a kártételem általánosságban nézve. Ugye ezen vizes pitlik nagy segítség az élővilágnak a szárazságban, és számomra is hasznos a kártételek elenyésző mértéke végett.
 


  2020.01.12. 18:49  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   
Avatar

---
 
Ez így van. Most olvastam, hogy a zöldbab betakarításának ideje a vetéstől számított 8-10 hét múlva esedékes. Április végi vetést feltételezve június vége felé (saccolom) megjelenhetnek a kis hüvelyek. Az még egész elfogadható idő szerintem. De azt is el tudom képzelni, hogy magán a fiatal hajtásokon is megjelennek már szívogatni a poloskák.
 


  2020.01.12. 18:27  Hozzászólás  Válasz délkelet (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   


*
 
De a kérdés, hogy a babhüvelyek mikor jelennek meg , mert sztem azt támadnák elsősorban , nem a többi részét....csalinövényt én is ültetnék, de most az a kérdés, hogy mennyire lehetne megelőzni a nagyobb problémát , vagyis, hogy már az első gyümölcsök érése előtt írtani lehessen őket, nem csak amikor már érnek.
 


  2020.01.12. 18:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   
Avatar

---
 
Én a szóján agyalok leginkább, az USA-ban nagy károkat okoz rajta a poloska (gondolom, már nálunk is). Meg úgy általában a babféléken. A szomszédom szerint teljesen tönkre tette valamelyik fajtáját, majd rákérdezek, melyiket. Ha a zöldbabot is zabálják (miért ne tennék, szinte mindenevők!), talán az is jó lenne csalinövénynek, mert viszonylag korán megjelenhetnek rajta. Gondolom...
 


  2020.01.12. 17:37  Hozzászólás  Válasz délkelet (40) hsz.-re     Olvasás  
  •   41   


*
 
Filózok ezen a poloskakérdésen ....most azon, hogy ezek a dögök addig min élősködnek , amíg az első gyümölcsök , zöldségek érni nem kezdenek? Vagyis a megelőzésen gondolkodok...lehetne-e gyéríteni az állományukat addig, amig a gyümölcsösben, meg a kertben beindul a nagyüzem.
 




  2020.01.05. 17:12  Hozzászólás  Válasz Z.Szilárd (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   


*
 
Kedves Balogh Úr!

Bocsánat, elfelejtettem választ adni a kérdésére. Sajnos erre a poloskára nincs csapdánk és nem is folynak kísérletek.

Üdv.:

Jurkó Viktória
-- (Dr. Tóth Miklós) FIGYELEM! Ha nem kapna tőlünk választ e-mail üzenetére 48 órán belül, akkor valószínűleg NEM KAPTUK MEG üzenetét (pl. A SPAM szűrő kiszűrte). Ilyen esetben kérjük, használja faxunkat vagy hívjon fel telefonon! Köszönjük! CSALOMON tanácsadás Alkalmazott Kémiai Ökológiai Osztály MTA ATK Növényvédelmi Intézet 1525 Budapest, Pf. 102 tel:+36-1-3918637, +36-1-3918639 e-mail: csalomon@agrar.mta.hu *vagy* toth.miklos@agrar.mta.hu (Tóth Miklós) csalomon@agrar.mta.hu (érdeklődés csapdákról) www.csalomoncsapdak.hu webáruház: csalomon.shp.hu
2020.01.02. 16:06 keltezéssel, Balogh Attila írta:
Tisztelt Balogh Úr !

Köszönöm válaszát , ebben az esetben szeretnék 20 db-ot rendelni belőle.
Továbbá érdeklődnék , hogy a márványpoloska ellen várható-e esetleg a közeljövőben hasonló csapda ? Folynak-e ezirányu kísérletek ?

Tisztelettel :
Balogh Attila


...így tudtam bemásolni a mailváltást...
 


  2020.01.05. 06:38  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (36) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   
Avatar

---
 
Erdekes, pedig pont az MTA oldalan van egy cikk, hogy 2020-ra terveznenek letenni az asztara egy hasznalhato csapdat:
Poloska csapda, MTA, 2020

"Az igazgató úgy tervezi: mire 2020 végén véget ér a kutatást finanszírozó GINOP-pályázat, akkor már egy prototípust le fognak tudni tenni az asztalra."
 


Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron