Szilvafácska Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.09.03. 21:10  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

terra alapító
 
Szilvafa, nőj nagyra!
(azt a keservit)

Szilvafácska


   A szakirodalmi adatokat és a jelenlegi időjárást alapul véve szeretnék emlékeztetni, hogy a hideg időszak elmúltával beindul a szilvamoly áttelelő lárváinak a kelése. Van feromoncsapdám, ezt az első nemzedéket figyelni fogom vele. Az olvasás gombra kattintva megtekinthető az összesítő táblázat. /Jani71/
Dátum Éjjel Nappal
2017.04.26. 4 1
2017.04.27. 15 6
2017.04.28. 5 0
2017.04.29. 1 0
2017.04.30. 0 1
2017.05.01. 0 4
2017.05.02. 10 2
2017.05.03. 15 9
2017.05.04. 9 5
2017.05.05. 10 0
2017.05.06. 16 1
2017.05.07. 19 0
2017.05.08. 10 4
2017.05.09. 21 0
2017.05.10. 0 2
2017.05.12. 16 3
2017.05.13. 9 2
2017.05.14. 13 3
2017.05.15. 2 11


 
 


  2021.04.14. 20:06  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1409) hsz.-re     Olvasás  
  •   1410   


---
 
Ne is haragudjon hogy megkérdezem mivel szokott szilvadarázs és monilia ellen permetezni a szilvában?
 


  2021.04.14. 11:02  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (1407) hsz.-re     Olvasás  
  •   1408   
Avatar

terra alapító
 
Mi maradt végül?
Hétvégén néztem, kb. 10-15%-a a virágoknak barnult el a bibe, a többi érintetlen volt a fagy ellenére. Rengeteg szilva várható, ha megmarad.
Most az eső miatti moníliától tartok, 12 napja fújtam chorusszal, még bimbósak voltak, remélem megússzuk a moníliát...
 


  2021.01.28. 16:01  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1404) hsz.-re     Olvasás  
  •   1406   
Avatar

terra alapító
 
Ráadásul ez is hiperszenzitív, mint a Jojo... Még nem tudok beszerezhető fajtáról nálunk...
 


  2021.01.28. 15:38  Hozzászólás  Válasz CAMROM (1404) hsz.-re     Olvasás  
  •   1405   
Avatar

terra alapító
 
Tavaly ősz óta próbáltam felvenni a kapcsolatot az obstzentrummal, írtam nekik németül, angolul is többször; idén januárban az 5. kísérletre kaptam tőlük egy 1 tőmondatos választ arra a kérdésemre, hogy szállítanak-e EU területre azon belül is Magyarországra, ami kb. úgy hangzott, hogy nem szállítanak külföldre.
 


  2021.01.17. 17:25  Hozzászólás
  •   1404   


---
 
Hello mindenki, van valakinek ez a fajta?
A "Moni®” fajtára rendszeres és magas hozam jellemző, hozzájárul a jó gazdaságossághoz. Ez nagy előny a „Topfive” fajtával szemben, amely sok gyümölcsösben túl alacsony hozamot eredményez. A „Toptaste” -hez (= „Kulinaria®”) képest az új fajtának három fő előnye van:szabad kő , Sharka ellenállás és nincs hajlam a zsugorodásra a szár közelében.
Innen van:https://www.bayoz.de/en/obstsorten/zwetsche-moni/
 


  2021.01.09. 21:00  Hozzászólás
  •   1403   


---
 
nem haganta_2év.jpg
nem hanita 2 éves
Megtekintve 14809 alkalommal.

fehérbeszter.jpg
fehér besztercei
Megtekintve 14809 alkalommal.

fehérbeszt.jpg
fehér besztercei
Megtekintve 14809 alkalommal.

veres_termő2.jpg
fehér besztercei ez is, csak elnéztem
Megtekintve 14809 alkalommal.

veres_termő.jpg
veres szilva tremő
Megtekintve 14809 alkalommal.

veres_fiatal.jpg
veres szilva fiatal
Megtekintve 14809 alkalommal.



Néhány kép szilvafáimról, metszés közben. Afák tetejét létra nélkül nem tudom metszeni, mert nagy a sár.
A fehér besztercei speciálisan az én ötletemre lett ilyen.
 




  2021.01.07. 13:45  Hozzászólás  Válasz gaabre (1400) hsz.-re     Olvasás  
  •   1401   
Avatar

terra alapító
 
Felszedem neked az egyiket konténerbe, aztán majd csak összehozzuk... Ha nincs pandémia, akkor járok arra néha...
 


  2021.01.07. 13:43  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1399) hsz.-re     Olvasás  
  •   1400   
Avatar

terra alapító
 
Érdekel a dolog, csak abban vagyok bizonytalan, hogy mikor érnék oda hozzád érte...
 






  2020.12.31. 16:18  Hozzászólás  Válasz danicsadam (1396) hsz.-re     Olvasás  
  •   1397   
Avatar

terra alapító
 
Igen, amennyiben arra gondolsz, hogy oltócsapként használnád vírusindikátornak, akkor igen a válasz, fertőzött fában kihajt és leszárad.
 


  2020.12.20. 17:44  Hozzászólás  Válasz gaabre (1389) hsz.-re     Olvasás  
  •   1396   


---
 
Akkor ez a fajta is kiszárad a fertőzött alanyból mint szülője a jojo?
 












  2020.12.20. 15:21  Hozzászólás  Válasz Mezőföldön (1379) hsz.-re     Olvasás  
  •   1390   
Avatar

terra alapító
 
Melyik rezisztensről van szó? Elég kevés ilyen fajta van ugyanis. Általában a toleránsakkal keverik, amik simán leviszik a vírust a gyökérre.
 


  2020.12.20. 15:20  Hozzászólás  Válasz danicsadam (1383) hsz.-re     Olvasás  
  •   1389   
Avatar

terra alapító
 
Brutál jó íze van, a kedvencem. Más szerint nem annyira jó. Lehet hogy a termőhely miatt van, nem tudom. Vágom a centit, mikor érik legközelebb :) (szeptember eleje)
 


  2020.12.11. 00:05  Hozzászólás  Válasz evodia2010 (1387) hsz.-re     Olvasás  
  •   1388   


---
 
Lassú voltam, elfogyott a faiskolából a bellamira...
Én szeretek decemberben ültetni, ha nem fagyott a talaj.
 


  2020.12.08. 20:54  Hozzászólás
  •   1387   


---
 
Látom nincs nagy tapasztalat a bellamira ringló/szilva kapcsán. Barátommal hozatok a kelenvölgyiből....
img_6033.jpg
------------------------
Megtekintve 14913 alkalommal.

 


  2020.12.07. 10:37  Hozzászólás
  •   1386   
Avatar

terra alapító
 
Van két Azura (Blue Frost) szilvafám Ishtara alanyon feleslegbe. Szívesen elcserélem valamire, ha valakit érdekel. Saját oltás, megbízható helyről származó oltóanyagból.



Azura és Jofela
 






  2020.10.14. 06:55  Hozzászólás  Válasz gaabre (1375) hsz.-re     Olvasás  
  •   1383   


---
 
Kedves Tagok, találtam egy olyan szilvát hogy jolefa. Milyen fajta, érdemes e ültetni? Elsősorban lekvárnak szeretném.
 




  2020.10.02. 11:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1380) hsz.-re     Olvasás  
  •   1381   
Avatar

---
 
Igaz, a sarjak nekem is utóbb jutottak eszembe. Mondjuk nem mindegyik fajta hajlamos sarjhozásra, gyökéren keresztül mitől kaphatja el?
 


  2020.10.02. 07:42  Hozzászólás  Válasz Mezőföldön (1379) hsz.-re     Olvasás  
  •   1380   
Avatar

terra alapító
 
Azért nem mindegy, mert az alany is elkaphatja a vírust, akár gyökéren keresztül, vagy még inkább a sarjakon...
 


  2020.10.01. 16:35  Hozzászólás
  •   1379   
Avatar

---
 
Egy teljesen elméleti kérdés a Ppv vonalon: ha a nemes rezisztens, nem mindegy, hogy az alany az-e vagy sem? Nyilván oltás/szemzés előtt még számíthat, de onnantól, hogy az alanynak nincs szívogatható leveles hajtása vagy sebzési felülete, a vírus elvileg csak a nemesen keresztül jöhet, vagyis elég lehet, ha az rezisztens. Vajon a pocok foga terjesztheti a vírust? (Ez utóbbi persze csak vicc :))
 


  2020.09.24. 18:24  Hozzászólás
  •   1378   


---
 
Valakinek van esetleg Czar (Cár) szilvafája. Ez egy angol fajta, melyet Angliában találtak és az Orosz cár 1874 évi angliai látogatása alkalmával nevezték el a fenti névre. Engem elsősorban a gyümölcs mérete, íze, és ellenállósága érdekelne.
Üdv Zoli.
 


  2020.09.24. 07:07  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (1359) hsz.-re     Olvasás  
  •   1377   


---
 
A korábban lefényképezett szilváimat 09.22-én leszedtem a fáról, némelyik roppanósan kemény volt. Nagyon ízletes, édes, zamatos fajta. Ahány gyümölcs, annyi érettségi szint. Tetszik, de jövőre azért is ültetek Hanitát. :D
 


  2020.09.16. 14:17  Hozzászólás
  •   1376   


---
 
Egy nagy áruházban kíváncsiságból vettem előrecsomagolt Elena szilvát. A gyümölcsök már puhák és érettek voltak.

Sajnos nagy csalódás volt az íze. Édesnek édes, de nagyon hiányzik belőle a klasszikus szilva zamata. Olyan volt, mintha cukros vizet kóstolnék. A legjobb része a szilvának a bőr környéke volt, ott legalább éreztem némi savanykás, viszonylag kellemesebb ízt. Nem is értem, hogy írhatják erről a fajtáról azt, hogy a Besztercei helyettesítésére szánták a németek. Ez a fajta ízben meg sem közelíti a Beszterceit.

Tudom, ez bolti szilva, a házikerti biztos finomabb lehet, de pár éve ugyanígy kóstoltam Tuleu Grast is, és az fényévekkel finomabb volt úgy, hogy ráadásul nem is volt még teljesen megérve.

Akinek egy picit is számít a szilva íze, szerintem kerülje el ezt a fajtát.
 


  2020.08.31. 19:35  Hozzászólás  Válasz Alibá (1374) hsz.-re     Olvasás  
  •   1375   
Avatar

terra alapító
 
:) mert akkor nem tudnék kísérletezni vele. Több ilyesmit is folytattam az elmúlt években, hogy megpróbáljam megérteni ezt a vírus dolgot.
1. az említett 9 éves Utility fának még az észlelés évében (kb. 2013/2014 volt) levettem a csúcsrügyét, és azonnal ráoltottam egy egészséges weiwa alanyra. Ez ma már kb. 3 méter magas kisfa, éppen idén oltottam bele Jojo oltócsapot, hogy igazoljam, hogy a csúcsrüggyel átoltott vírusos fa egészséges lehet. A Jojo hajtás szépen meg is indult idén, úgyhogy úgy néz ki, hogy van egy egészséges Utility példányom is weiva alanyon. A tervek szerint a következő években is követem a fa alakulását hiperrezisztens oltócsapokkal.
2. sajnos idén más ritka szilvafajtán is tapasztaltam a vírus tüneteit. Volt a szomszédban egy ultravírusos besztercei fa évekig, azzal hozom összefüggésbe. Mindegy is, a vírusosnak mutatkozó ágakat azonnal kivágtam, ez idén volt. Jövőre tervezem több ponton beoltani Jojo oltócsapokkal ezt a fácskát, hogy lássam, hogyan terjedt el a vírus a fában.
3. pár éve oltottam egy magyar kajszi csapot is egy weivás kajszi fába. Ezt követően vettem észre, hogy a donor fa vírusos, teljesen himlőfoltosak voltak a termések magjai. Azonnal kivágtam a fából a tavasszal berakott csapot. 2-3 éve volt ez a malőr, idén ugyanabba a weiva ágba (a fa többi ága szemzett kajszi) beoltottam szintén egy Jojo oltócsapot. Gyönyörűen kihajtott.

Egyszóval, kísérletezgetek azokkal a növényekkel, amelyek vagy produkálják a tüneteket, vagy csak gyanúsak. Ez nem sok, pár darab, és eddig úgy vélem, elég jól kézben tudom tartani a vírust, már ami a saját fáimat illeti, mert azokat gyakorlatilag "karanténba" helyezem hernyófogó szalagokkal és szükség esetén taglózással. Ha a vírus más fájáról jön, azzal nem tudok mit csinálni, vélhetően a fertőzött fáim is így lettek fertőzöttek.

+kiegészítés: van elég szilvám szerencsére, ha nincs fagy, illetve kihagyó év, rengeteg szilvám terem. Tavaly rengeteget szüreteltem a Tuleuról, Kirkeről, Jofelaról, Jojoról, idén már indul be a Haroma. Magyarán szólva nem okoz kiesést, ha kivágom/megtartom a beteg fá(ka)t, mert ha teljesen tönkremenne, akkor is van szilva bőven. Ráadásul az egyik Jofela fám docera 6-oson van, ami szintén hiperrezisztens, tehát egyáltalán nem fenyegeti a vírus, egymaga is szépen adna szilvát ha beütne bármilyen ménkű. Tervezek németországból még egy docera 6-os alanyú rezisztens fajtát hozatni. Ha összejön, talán még idén, de most a covid is közbeszólhat.
 


  2020.08.30. 21:40  Hozzászólás  Válasz gaabre (1373) hsz.-re     Olvasás  
  •   1374   
Avatar

terra alapító
 
Hogy lehet az, hogy nem vágsz ki egy fát azonnal, mikor észleled, hogy vírusos? :fejvaka:
 


  2020.08.30. 20:54  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (1368) hsz.-re     Olvasás  
  •   1373   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem is nagyon jó szilvatermő helyen lehetsz, ha ennyi év után is elégedetten tudsz a vírussal együtt élni. Valószínűleg nagyon jól érzik magukat a fák, ideálisak az életkörülményeik.
Hogy példát mondjak, mondjuk nekem is ideálisnak mondható a mikrokörnyezet a szilváknak a vízparton, de a talaj kétféle, és több alannyal is kísérletezek, pl. az althann ringlot ishtara alanyon ültettem kb. 6-7 éve, teljesen vírusmentes, de olyan rossz az íze, hogy visszavágtam, átoltom kajszira. Jó ízűnek ígérték a Utility-t, az sajnos vírusosnak mutatkozott, de felneveltem (9 éves), mirobalánon, nagyon nő, az íze viszont pocsék. Valószínűleg kivágom. (nem a vírus miatt, hanem mert egyszerűen rossz ízű)
Sok általad említett fajtát nem is szereztem be, vagy mert eleve gyenge/közepesnek írták a nemzeti fajtajegyzékre hivatkozva (pl. lepotika, bluefre), illetőleg a stanley-t ismerem, azt is közepesnek ígérik, de én nagyon szerettem amíg volt. Azt vírus miatt vágtam ki, minden lehullott mire beérett volna.
Szerencsére ma már egyre több vírusrezisztens fajtát lehet beszerezni, és talán lehet közöttük egész jókat találni. A Jojoval én nem vagyok megelégedve, de valószínűleg az a baj, hogy homokos területre ültettem mandula alanyon; viszont a Jofela számomra kifejezetten ízletes (ma ettem meg az idei utolsókat) - erről meg más mondta már, hogy nem ízlik neki.
Szóval valószínűleg lehetnek a minőségben jelentős eltérések a területek alapján is.
 


  2020.08.22. 19:26  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1369) hsz.-re     Olvasás  
  •   1372   


---
 
Juj, az nagyon nem jó.
A veres szilván 5%-nyi termésem van, a bógyin 0%, a két almafámon 15 szem lesz, kajszi volt 10 kg a 6 fán. Körte egy pár kiló lesz.
Tehát itt sincs jó év.
 


  2020.08.22. 19:24  Hozzászólás  Válasz alex (1370) hsz.-re     Olvasás  
  •   1371   


---
 
Sajnos jojom nincs, így nem tudok róla írni. Még a szomszédoknál sem láttam ilyen fajtát.
 




  2020.08.22. 10:12  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (1368) hsz.-re     Olvasás  
  •   1369   


---
 
Köszönöm, hogy megosztottad a tapasztalataidat. Nagyon szerencsés helyzetben vagy. Nálam sajnos a már említett folyamat szokott lezajlani. Nem tudom, talán a talaj lehet a különbség.
Sajnos a veres szilváról idén se tudok érdemben beszámolni, mert most a fagy vitte el... Pár szem maradt, arra már nem szórtam semmit... A monília leszedte. Talán jövőre. :$ :alvaka:
Nálam idén az egyetlen Jonagoldon kívül gyakorlatilag semmilyen gyümölcs nem termett tulajdonképpen semmit. Minden telibe kapta a fagyot... :angry-banghead:
 


  2020.08.22. 07:37  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1365) hsz.-re     Olvasás  
  •   1368   


---
 
Tudom, hogy rettentő sok szó eett már a vírusról, de néhány gondolatomat 25 év szilvatermesztése után megosztom.
Sokkal kevésbé probléma számomra a vírus, mint kezdetekkor gondoltam.
Három darab stanley fámból egyiken látszik a vírus jelentős mértékben a leveleken, a termést nem befolyásolja.
Az általad ismert "veres szilva" fiatal korában mutat némi levéltünetet, azután gyakorlatilag semmit, gyümölcse hibátlan.
A fehér beszterceiknek a levelén elvétve látszik folt, gyümölcse hibátlan (képzeld, az idényt ez a fajta menti meg, a csésze formára metszett fáimon iszonyatos mennyiség van).
A blufre hibátlan, levéltünetet nagyritkán mutat.
Az althan ringló a pince tufás talaján nagyon él, sokat és jó minőségben terem, érzékeny mindenfélére, csak a vírusra nem.
A cacanska lepotica szintén kevéske levéltünetet mutat, gyümölcse tökéletes.
A boldogasszony (bógyi) szilva legfeljebb moniliás, de nem vírusos, még a levele sem mutat semmit.
A 4 db új fám (? milyen fajta) is mutatja a levéltüneteket, majd meglátjuk a termést érinti-e a vírus, de én bizakodó vagyok.
15 évvel ezelőtt rebondo nick fejszét ajánlott a levéltünetes fáimnak és a gyümülcs leromlását jósolta. Nem lett igaza, ahogy Ő fogalmazott tönkre mennek ezek a fák, csak nekem szerencsém van.
Most érik nálad is a veres szilva. Van már értékelhető mennyiség, tudsz lekvárt csinálni?
 






  2020.08.21. 10:08  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (1364) hsz.-re     Olvasás  
  •   1365   


---
 
Ráadásul minden általad említett fajtát előbb-utóbb tönkretesz a PPV... :thumbdown: Nem biztos, hogy nagyon sajnálnod kell. :(
(Már nem ismételgetem magam, több helyen is leírtam.)
 


  2020.08.21. 07:13  Hozzászólás  Válasz baby-lon (1362) hsz.-re     Olvasás  
  •   1364   


---
 
Köszönöm!
Sajnos nincs szerencsém a vásárlásokkal, egyszer kaptam már 4db althann ringlót stanley helyett (mondjuk nagyon bevált), most meg ez a TopHit vagy Toptaste vagy mit....remélem ez is jó lesz, a fája nagyon szép.
Azért megdöbbentő, hogy eddig csak az OBIban vettem fajtaazonos fát.....
Már nem emlékszem, melyik faiskolától rendeltem a Hanitákat, de jobb ha nem is tudom.
 




  2020.08.20. 19:56  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (1361) hsz.-re     Olvasás  
  •   1362   
Avatar

terra alapító
 
Szia! Sajnos nem hasonlít rá. Sem a gyümölcs, sem a levél, sem az érésidő. Én nagyon hátul vagyok a többiekhez képest, de a nagy része már nálam is lement. Tüske pedig tényleg nincs rajta egy sem. Egyébként piszok jó fajta, majd írok róla hamarosan.
 




  2020.08.19. 19:34  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (1359) hsz.-re     Olvasás  
  •   1360   


---
 
Emlékeim szerint a Hanitán nincsenek tüskék... :( Ez talán Toptaste lehet (nem tudom)?
Az kifejezetten 'tüskefa' (a leírások szerint mostantól kellene érnie, ezért nem teljesen biztos - majd Ali bá kiigazítja az infót, neki van az a fajta).
 


  2020.08.18. 20:36  Hozzászólás
  •   1359   


---
 
hanita3.jpg
------------------------
Megtekintve 16859 alkalommal.

hanita2.jpg
------------------------
Megtekintve 16859 alkalommal.

hanita1.jpg
------------------------
Megtekintve 16859 alkalommal.


Kedves Fórumtársak!
Segítségeteket kérem!
2 évvel ezelőt ültettem Hanita fajtájú szilvát, szeretném, ha megerősítenétek, hogy így néz ki.
Azért érdeklődöm, mert augusztus közepi érést írnak róla, ezek pedig mai képek a jó kemény szilvákról. Szép nagyok, a fája erős növekedésű.
Köszönöm!
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 8 vendég