Teafilter, avagy bármi ami tea Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
  2015.01.29. 20:59  Hozzászólás  Válasz gergerg (21) hsz.-re     Olvasás  
  •   12   
Avatar

terra alapító
 
Öreg, most kapcsolok, az első elég drága márka :D ilyen áron már szálas teát kapsz, jobbat, finomabbat :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.29. 20:52  Hozzászólás
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
Bence, a soproni ,,teaházról'' mi a véleményed?
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.26. 19:04  Hozzászólás
  •   10   
Avatar

terra alapító
 
Valahogy csak meg lehet oldani :D

Virágzó tea: na ez az ami maximum látványosság, esküvőn el tudnám képzelni, mint különlegesség, meg egyéb romantikus ajándéknak - gergerg felesége beledobja négy deci pájinkába az urának :D - . Egyszer ki lehet próbálni, de tényleg csak esztétikai értéke van.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.18. 18:29  Hozzászólás  Válasz tgwh (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   


---
 
Most pl. ilyenre gondolsz, hogy melyik a legjobb tea Fujianból vagy mondjuk Yunnanból? Vagy annál is szűkebb értelemben, melyik a legjobb tea Fudingból, Fujian tartományból? Mert ezt objektíven összehasonlítani nem lehet, még szubjektíven is nehézkesen, hiszen más teára vágyok egy nehéz nap után, és más teára vágyok egy napsütéses hétvége reggelén. Ezt mindenki magának tudja. :)
Például: én egy Excel fájlban vezetem, hogy eddig milyen teákat ittam. Első cella: tea eredeti (kínai) neve, mellette a tea angol neve, mellete a tea magyar neve, amellett a tea típusa, végül pedig a termőterület (amennyire pontosan csak lehetséges). Ezt csak a rendszerezés miatt csinálom, és sokat segíthet, ha valamit vissza akarok keresni. Az eddigi néhány általam fogyasztott tea után már tudom, hogy nekem Fuding az egyik kedvenc termőhelyem lesz.

Hogy a kommentedre válaszoljak: ez szerintem úgy kivitelezhető, hogy azonos ítpusú teákat hasonlítunk össze, pl két zöld teát, vagy két shu pu-erh teát, termőterülettől és minden egyébtől függetlenül. Sajnos még nem ittam sok teát, ezért én maximum annyit tudok mondani: a két eddigi zöld tea közül nekem a XiHu Long Jing sokkal jobban ízlett, mind a Dragon Pearls jázminos zöld tea. :)
 


  2015.01.17. 21:38  Hozzászólás  Válasz kissbence09 (7) hsz.-re     Olvasás  
  •   8   
Avatar

terra alapító
 
Minden év szürete más, meg ugye a helyszíntől is függ. De talán a különböző termőhelyekről származó olyan teákat is össze lehetne hasonlítani, amit lehet itthon kapni.
Érdekesség képpen különböző árkategórijú teákat is össze lehetne hasonlítani. Szubjektíven akár, kinek mi tetszett jobban, érzett-e különbséget. Vagy először csak össze kéne szedni miből van több fajta.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.17. 14:04  Hozzászólás  Válasz tgwh (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   7   


---
 
Én csak a XiHu változatot kóstoltam, de azon belül is van 13 osztályzat, illetve szedési időtől is függ, szóval ez gyakorlatilag lehetetlen feladat. :D Sok pénz kellene hozzá, mivel ezeket szerintem Magyarországon nem lehet beszerezni, de még külföldi oldalakon is csak pár másik változat van.
 


  2015.01.16. 15:35  Hozzászólás
  •   6   
Avatar

terra alapító
 
Bence, nem kóstoltál még más Sárkány kútját? Össze lehetne hasonlítani melyik fajta milyen, meg melyik a jobb.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.12. 19:11  Hozzászólás
  •   5   
Avatar

terra alapító
 
Azon gondolkodom, össze kéne szedni az alacsony ásványianyag tartalmú ásványvizeket, meg hogy hol mennyibe kerülnek. Lenne egy listánk, amit folyamatosan lehetne frissíteni. Keresnem kéne valami olcsó 20-25 literes kiszerelésűt :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.05. 09:29  Hozzászólás  Válasz Tea UT (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
Az nem jó, mert nálam meg a kelés meg a tea összeegyeztethetetlen :D arra van időm, hogy állva megyegyek egy szendvicset, és közben egy filterre ráöntsek egy liter vizet, majd be a termoszba :D nyáron persze a filtert is száműzöm :D inkább délután egy zöld, vagy este egy fehér.
Így a reggeli fekete szerintem nálam kimarad :P
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.05. 08:42  Hozzászólás  Válasz tgwh (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   3   


*
 
nálam a tea és a meló összeegyeztethetetlen,
vagy teázok vagy melózok,
ezért hát a javaslatom: teázz meló előtt , vagy meló után :)
mármint, ha igazi teát akarsz inni
 


  2015.01.05. 08:03  Hozzászólás  Válasz tgwh (1) hsz.-re     Olvasás  
  •   2   


*
 
ezeket a nagyon lágy, enyhén oxidált zöld oolong teákat (qing cha) lehet hosszan "áztatni", különösen 3gr tea / 135 ml víz arányban. ha jó minőségű a tea, akkor nem lesz keserű...
igazi, napon szárított fehér teát akár 10-15 perces felöntéssel is lehet készíteni, sőt!
 


  2015.01.04. 13:35  Hozzászólás
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
Kisveréb, ez a 10 perces oolong ázás engem kicsit sokkolt :D valaminek már 3 perc is elég, hogy rossz íze legyen :o
De még mindig jobb, mint amikor egy órára hagyják ázni a gyógyteát, mondván hadd oldódjon a gyógy belőle :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.03. 23:02  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

vezető adminisztrátor
 
A teafilterbe kerülhet bármi.
Tealevél, akár porrá őrölve, akár többé-kevésbé egészben.
Így a mi teafilterünkbe is írhattok akármit, ami a teához, teázáshoz kapcsolódik. Ha egy új témán gondolkodtok, de nem vagytok biztosak a dologban, beszéljétek meg itt, mi legyen az új téma pontos címe, vagy célja.
Köszöntünk Titeket a csevegős témában!
 


  2015.01.03. 22:29  Hozzászólás  Válasz gergerg (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   
Avatar

terra alapító
 
Nyáron talán nyitva vannak 9-10 óráig :D ha esemény van, biztos tovább is :D
Megmondtam már neked, keresni kell a közelben egy olyan melót, ami jól fizet, és 8 órát dolgozol, meg max 1 óra alatt beérsz a munkahelyedre. Nem a házon kellett volna spórolni :D mondtam, költözz ide, karácsony előtt két héttel nem találtam villanyszerelőt, aki január közepe előtt szóba állna velem :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.03. 21:20  Hozzászólás  Válasz tgwh (37) hsz.-re     Olvasás  
  •   38   
Avatar

terra alapító
 
Szerinted én minek járok a fővárosba? Reggel hétkor benyomják rajtam a kapcsolót, és 5-kor kapcsolják ki. Nem tudok teaboltokban járkálni. Utoljára akkor kerültem a munkahelyemen kapcsolatba a teával, mint lehetőséggel, mikor kint kellett melózni, és esett az eső, és a főnököm bejelentette: Te ázol.
 


  2015.01.03. 21:02  Hozzászólás  Válasz Tea UT (35) hsz.-re     Olvasás  
  •   37   
Avatar

terra alapító
 
Aszongya hogy van két ilyen:
Huang Da Cha Szálas Tea (50g)
Shirinda Chun Mee szálas tea (50 g)
Most hogy melyik a sárga azt hirtelen csak a google mondja meg :D de kérem nem lelőni a poént, hogy milyen! ;)

Gergerg, azt hiszem az lesz a legüresebb téma! :D felejtsd el, úgyis gyakran jársz a fővárosban, ugorj be egy jó teára pl. az említett repülő madárhoz címzett épületbe :thumbup: rengeteg jó fekete tea van, szerintem még az öreg teákat is megszeretnéd.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.03. 20:52  Hozzászólás  Válasz tgwh (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   36   
Avatar

terra alapító
 
Én szeretnék még egy Én tudom hol lehet gergergnek azt a régi szoci indiai teát kapni topikot! :-)
 


  2015.01.03. 20:43  Hozzászólás  Válasz tgwh (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   35   


*
 
Igen, Bence úgy tűnik jó helyen tea-szocializálódik.

ennek mi legyen a címe? "- kellene egy alapvető dolgokat tisztázó téma, ahová csak a lényeg kerül, kezdőt és haladót egyaránt helyre tesz" pl: Tea Tanoda :D

- Tea Tanoda
- Filteres teák
- Mai Teám
- Teafilter, avagy bármi ami tea

ez a négy talán elég is lehet...

melyik sárga tea??
 


  2015.01.03. 20:36  Hozzászólás  Válasz Tea UT (32) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   
Avatar

terra alapító
 
Ez jó, szerintem Bence írásait át is lehetne helyezni, írt már pár kóstolót. Aztán majd én is csatlakozom, itt van ez a sárga tea :D
Várjuk még a további ötleteket a témacímekre, miket kéne még indítani, vagy kell-e több egyelőre egyáltalán???

A párizsi tényleg nem étel, mégis rengeteg ember eszi :P volt hogy a műanyag láda is belepottyant a darálóba :clap:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.03. 20:34  Hozzászólás  Válasz tgwh (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   33   


*
 
ööö, a párizsit is gép termeli, mégsem nevezném ételnek :P

a kertész is gép ? lol :D

de ahogy írtam az előzőben, lehetne "Filteres teák" téma
 


  2015.01.03. 20:31  Hozzászólás
  •   32   


*
 
kitaláltam :)

nevezzük át ezt "Teafilter' névre és tegyük át a Teaházba, mint alap beszélgetős téma... a filterbe minden belefér alapon, tehát itt lehetne bármiről kötetlenül csevegni, ami kapcsolódik a teához, lehetne témát javasolni, stb...

meg legyen akkor egy "Filteres teák" téma, amihez indítónak tessék: [url]http://teaut.hupont.hu/17/a-teafilter-ertelme[/url]

"Mai teám" - ez lehetne a mit ittam milyen volt téma, én ebben rendszeresen tudnék fotós pár mondatos bemutatókat közzé tenni
 


  2015.01.03. 20:21  Hozzászólás  Válasz Tea UT (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   
Avatar

terra alapító
 
Ha van gép ami kifejezetten azt termeli, akkor miért hulladék? :D
Az is tea, a gyógynövény is tea :lol: gyógynövényt meg termel a kertész is :P
Meg ugye melóba nem vihetek gaiwant vagy yixinget, mert csupa kosz minden. HA meg kényelmesen elteázgatok, akkor nyitva vannak az ajtók, és ha fura hangokat adnak a gépek, futhatok be.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.03. 20:17  Hozzászólás  Válasz tgwh (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   30   


*
 
miért akarunk a filteres hulladékkal foglalkozni? :)
 


  2015.01.03. 19:40  Hozzászólás  Válasz Tea UT (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   
Avatar

terra alapító
 
Üdv nálunk, köszönöm hogy benéztél!
Van egy Teaház, de az már alfórum, tehát sok téma egy csoportban.
Én arra gondoltam, hogy itt megbeszélhetnénk, milyen témák legyenek. A fórumon bárki nyithat témát, bármiről. Ha túl sok téma van, lassul a fórum, ha túl kevés, ás ehhez jön az, hogy sok ember ír, akkor zűrzavar lesz, és túlpörgünk, ami a tea esetén szerintem nem helyénvaló.

- kellene egy alapvető dolgokat tisztázó téma, ahová csak a lényeg kerül, kezdőt és haladót egyaránt helyre tesz
- kellene egy ,,mit ittam és milyen volt'' jellegű téma
- ezt át lehetne nevezni valami beszélgetősre, és áthelyezni a Teaházba
- kellene még egy filteres teákkal foglalkozó részleg

Ötletek, vélemények?

Na igen, a víz mennyisége egy olyan dolog, amiről kb. semmit sem olvashatunk a neten. A Flying Bird írja rögtön a főoldalon, alul, egy táblázatban, 2-5 dl. Aztán hogy milyen módszerrel pontosan mennyit, azt csak az után tudom meg, ha átolvasom az egész weboldalt. Meg talán a Carpe Diem írja részletesen, aztán csókolom, sehol máshol...
És ami furcsább, még a filteres teákra is rá van írva a mértékegység - 1 csésze, vagy x dl -, mégis, a magyar ember ennek jóval többszörösével dolgozik, nem ritkán 2-3 literrel. Vagy a másik véglet, amikor túláztatja, pedig rá van írva minden egyes filterre, hogy pl. 2-3 vagy 5-8 perc. De azért negyed óráig mindig bennemarad, hadd legyen jó erős.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.03. 19:20  Hozzászólás  Válasz tgwh (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   


*
 
jó ez a Flying bird válogatás, de van benne egy alapvető hiányosság: nem kapunk tanácsot arra vonatkozóan, hogy mennyi vízzel öntsük fel a teáinkat.
hozzáértő teásoknak persze ez nem jelent problémát, meg persze ők nem is veszik ezt a válogatást, de kezdőknek nem árt ezt is a szájukba rágni :D
mert ez egyébként fontos: a tealevelek és a víz mennyiségi aránya.
 


  2015.01.03. 19:12  Hozzászólás
  •   27   


*
 
Sziasztok! Itt a Tea UT!

Örömteli, hogy egy alapvetően kertészeti jellegű fórumon is foglalkoztok teával. És éppen a fórum jellegéből adódóan gondolom, hogy nem árt első körben letisztázni a tea fogalmát. Ahogy atifoci2 is írja: a tea elsősorban, (ortodox szemszögből nézve kizárólag), az amit Camellia Sinensis-nek hívnak latin, tudományos nevén.

A Camellia Sinensis (kínai kamélia, kínai tea) őshonos, szubtrópusi környezetében egy 10-15 méterre megnövő fa, amiből legelőször is az következik, hogy nem . Ilyen formán az esetleges magyar teanyelvben a "teafű" fogalma téves és félrevezető. A tea növény leveleit leszedik, majd különféle számtalan módon feldolgozzák. Így jönnek létre az úgy nevezett teafajták (zöld tea, fekete tea, fehér tea, stb...), amelyek azonban mind-mind egy és ugyanazon növényi fajról származnak. Aztán a feldolgozott, megszárított tealeveleket vízzel felöntik (nagyon csúnya kifejezéssel élve "leforrázzák"); ritkán főzik; áztatják, majd leszűrik. Az elkészült öntetet/főzetet szintén teának hívjuk.

Néhány mondat erejéig idézem saját teás oldalamat:
"Ilyen értelemben továbbá, ha szigorúan, mondhatnám nyelvtanilag objektíven nézzük, a menta, a cickafark, a galagonya, a csipkebogyó nem tea, ahogyan a különböző gyümölcsök sem. A menta nevű növényből sosem lesz tea, ahogy a barack vagy a málna sem tea; és fordítva, a tealevélből sosem lesz szeder. (A tea ortodox fogalma mentén az "erdei gyümölcs tea" kifejezés olyan, mintha legalább is azt mondanánk: "nyúl kutya". Mindkettő létezik, nyúl és kutya is, de látott-e már valaki nyúlkutyát?)
Persze hazánkban, meg úgy az egész európai kultúrkörben, ha teát mond valaki, akkor arra gondol, hogy bármi ami vízben ázik és megisszuk. De ha létezik menta tea, akkor az igazi teából készült teát, tea teának kellene nevezi, jelölve, hogy jelen esetben valóban tealevél ázik a vízben! A még nagyobb zavarok elkerülése érdekében (de csak is ezért!) azonban elfogadható, hogy teának hívunk mindent, amit felöntünk avagy leforrázunk vízzel, majd megisszuk a levét.
...
A "szálas tea" kifejezésnek szintén se füle se farka. Milyen szálas? Pamut? Vagy műszálas?!"

Eddig az idézet :)

Most már tudjuk, hogy mi is az a Tea valójában. Tudjuk, hogy nem fű, nem is szál, hanem levél. És elsősorban tea.

Aki komolyan gondolja a teázást, annak legalább a fentiekkel tisztában kell lennie. És ez még csak az előszoba ajtó, mögötte pedig a végtelen teaerdő :)

Annyit mindenképpen jelzek még első hozzászólásomban, hogy alapvetően nem vagyok a fórumok és a fórumozás híve, viszont ez itt egy elég intelligens, nyugis közösségnek látszik, ahol a tea kapcsán azonban elkél némi szakértelem. Ezért és tgwh Atilla külön felkérésére "szólalok meg" itt tehát.

És még egy javaslat a végére: nevezzük át ezt a témát "Tea-ház"-ra, mert szerintem ez a részleg kifejezés túl matekos, illetve részleges :D
 


  2015.01.03. 18:59  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   
Avatar

terra alapító
 
Régebben találtam egy írást, van pár fajta ami nincs benne a táblázatban:
http://shupuerh.blog.hu/2014/10/05/mi_v ... zo_igazsag

Az a baj ezzel a finom nem finom dologgal, hogy lehet van egy finomabb, csak nem kóstoltad. Pl. a ,,menzateát'' is sokan szeretnék visszahozni, de hogy mitől finom, én nem értem :D
Meg kéne nézegetni azt a dobozt, hogy mi áll rajta ;) :P

Én egyetlen teát iszom tejjel, rumaroma van benne, ami ugye nem a legjobb, de van szálas verzióban is :D ez pedig az Irish Cream :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.02. 18:35  Hozzászólás
  •   24   
Avatar

terra alapító
 
Olvastam egy tippet, közzé is teszem:

[youtubekod]https://www.youtube.com/watch?v=bITF4mI4iO8[/youtubekod]
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.02. 15:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (22) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   


*
 
...na jó,max a gyógynövényes teák még beleférnek ;)
 


  2015.01.02. 15:41  Hozzászólás  Válasz kisveréb (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   22   


*
 
Én is azokat komálom,vmikor a sötétkék dobozos Lipton volt a kedvencem /kb 30 éve / ,ezer éve nem láttam olyant.
A gyümölcsteákkal ki lehetne kergetni a világból,a az nem tea,hanem meleg,gyümölcsízű víz.Nekem a tea az amit TEA növényből csinálnak...igaz én sörben sem szeretem a gyümölcsízűeket,meg másban sem a műízűeket...azt szoktam mondani,hogy aki gyümölcsös sört iszik,az megtette az első lépést a guminő felé...
 


  2015.01.02. 12:37  Hozzászólás  Válasz gergerg (20) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   
Avatar

terra alapító
 
Most egy ideje ezt iszom. Ez is hasonló. :-)
Kép

Ebéd után meg ebből kell egy csészével innom, ez lett megszavazva:
Kép
 


  2015.01.02. 12:09  Hozzászólás  Válasz tgwh (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   
Avatar

terra alapító
 
Nem állítom hogy ez egy minőségi tea, de én nem vagyok nagy teás. Az asszonyék isznak minden féle teákat, szerintem van itthon egy tejes ládányi. Tudod, én jobban kedvelem a pálinkát. :-) No a lényeg, hogy nekem az a tea, a tea, és még a család is megmosolyog, mikor a Sir Morton garzon teát nevezem a legjobb teának. (ennek az íze emlékeztet arra a régire) :-)
Volt egy szálkásszőrű tacskó kutyám, őt is Sir Mortonnak neveztem el. :lol:
 


  2015.01.02. 10:44  Hozzászólás  Válasz kisveréb (17) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   
Avatar

terra alapító
 
Puerh teának hívják a téglásat, leveleket préselnek össze és az egyik legjobb minőségű, meg persze nem olcsó :D vannak 10-30 éves darabok, amikért kisebb-nagyobb vagyonokat kiadnak a fanatikusok.
Majd szállít a tesco is vidékre, idővel, talán. Akkor marad évente, kétévente egy fővárosi bolt, ahol nagy a választék, és fizetsz annyit, hogy az ezres postaköltség már ne számítson ;)

Gergerg, lehet csak megszépítetted a múltat. Sokan emlékeznek erre nagy mennyiségben készült speciális, konyhásnéni ízű italra :D Úgy is próbáltad, hogy felteszel 10 liter vizet, bele két-három filter, és úgy forralod fel? Utána pár kiló cukor meg némi citromlé :)
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2015.01.02. 10:08  Hozzászólás  Válasz tgwh (15) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   
Avatar

terra alapító
 
Tudtátok, hogy a Szovjetúnióban is termesztettek teát (Grúzia, Azerbajdzsán és Krasznodari)?
Persze, itt grúz tea néven árulták. Amit én emlegettem teatéglát, az is valami azerbajdzsáni találmány volt, nem fekete tea, de olyan erős volt, mint a lórugás. Szerintem rengeteg tealevéltörmeléket préseltek össze. Olyat azóta sem láttam.

Egyébként a tesco és társai webboltja nem szállít vidékre. Itt helyi webboltok próbálkoznak, de elég gyatra a választék mindenből, kb mint a helyi kisbolt, így nem csoda, hogy sorra mennek tönkre. Én szoktam rendelni ilyen helyről is néha, amikor sok súlyos dolgot kell venni, és nem tudom rávenni életem párját, hogy ráérjen.. Úgyhogy felmértem a lehetőségeket és árukészletet.
 


  2015.01.02. 09:54  Hozzászólás  Válasz gergerg (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   16   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem darjeeling volt benne - valami halvány emlék azt súgja. De próbálkozhatsz az Earl Grey ízesítésű teákkal, azoknak is nagyon kellemes és jellegzetes illata-íze van .
 


  2015.01.01. 23:48  Hozzászólás
  •   15   
Avatar

terra alapító
 
Tudtátok, hogy a Szovjetúnióban is termesztettek teát (Grúzia, Azerbajdzsán és Krasznodari)? Feketét és zöldet, a belső fogyasztás ellátására, egy kicsi exportra is jutott.

Szóval tavaly március körül kezdtem szálas teákat inni, ami azért kicsit seem húsz év :D persze ittam különböző szálas teákat régebben is, teljes tudatlanságban, azóta gyömbért sem eszem, eléggé rossz hatással volt rám egy gyömbéres szálas tea régebben...

Pár indexes hozzászólásomat másolom:

Flying Bird teaház. Van 3 mintakkollekció, azokat érdemes berendelni.
Én a középsőt próbáltam ki, 1800 Ft, ezért kapsz 5*2 adag teát. Mivel ezek között van különlegesség is, így 5 hétvégén nagyon finom teákat ittam, a második adagokat meg szigorúan akkor ittam, ha ráértem. Nézzük:
http://www.flyingbirdteahouse.co.hu/tea ... ?specID=42

White Silver Needle - nem tudom eldönteni, ünnepnapokra való, hihetetlenül egyszerű, ugyanakkor ütős íze van. No meg az ára miatt sem innám minden nap :D
Dragon Well - a legjobb amit valaha ittam :D igaz nem vagyok nagy teás, de nekem ez a csúcs
Iron Goddess of Mercy - egy fokkal azért elmarad a long jing-től - előző :D -
High Mountain Oolong - határozottan finom, kellemes taiwani oolong
Keemun Mao Feng - kissé erős vörös, de jó ez is :)
+1: Formosa Everspring - ajándékba kaptam a rendelés mellé. Alkalmi teának könyveltem el, kissé ,,erjedős'' :D talán pont azért issza az ember az ilyen teákat, mert nem tudja hová tenni őket, próbálja megfejteni a titkukat ;)

Ha azt nézed, 180 forintra jött ki egy adag tea. Tehát egy napi tea. Ami nálam kb. 1,5 liter. Azért nem mondanám, hogy eszeveszettül drága :D még a filtereshez sem, főleg mivel az úgy van kitalálva, hogy egy filter egy bögre tea, csak a spórolós magyar egy filter egy-másfél liter arányban issza :D

Kezdetben vettem 50 gramm japán sencha-t (770 Ft), nagyon finom, kb. 20-25 alkalomra volt elég. HA úgy nézzük, hogy egy kancsó egy filter, 2x drágább mint egy doboz filteres tea. Ha meg úgy nézzük, hogy egy filter egy bögre tea, sokkal olcsóbb a minőségi szálas tea :D

Teás eszközeim:
- kb. 350ml-es üvegkancsó, ebből vennem kell még egyet, egyben fog ázni a teafű, egybe meg majd leszűröm, eddig fém szűrőben ázott a tea, ezen változtatni fogok
- egy 80 ml-es csésze
- fém mikroszűrő, jó cucc, minimális port átenged, ez volt a tanulópénz, jó egy sima megbízható, olcsóbb is, bár azok lehet túl kicsit (eléggé ki tudnak ázni a tealevelek)
- rendeltem Kínából egy 120ml-es gaiwant, még nem jött meg, kell neki vagy egy hónap mire ideér (http://www.ebay.com/itm/250415018530?_t ... EBIDX%3AIT)
- vettem még két csészét, egyet a gaiwanhoz, 115ml-es, meg egy kb. 100ml-eset :D linkelni nem tudom őket, mert a shirinda webáruház megszűnt, más forgalmaz helyettük, ők meg még nem töltötték fel a kínálatot...
+ kellett vízforraló, ezért hőfokszabályzósat vettünk, azaz vettem, a zassony meg morgott hogy minden háztartási gépet én választok ki :D mosógépet is, mindegy, valamit most már hagyok hogy ő vegyen :D

Ti hogy készítitek a szálas teát? Hány liter vízhez mennyi teát tesztek, hogy fogyasztjátok?
További nyugodalmas jó éjszakát! :D

ui.: kb. szeptember óta nem tudok teázni, költözés közben vagyunk, el vannak pakolva a cuccaim. De már elvonási tüneteim vannak, a gaiwant most már biztos kipróbálom :$ :twisted:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.01. 22:19  Hozzászólás  Válasz gergerg (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   14   
Avatar

terra alapító
 
Jobbat nem tudok, keresgélj neten milyen termőterületek vannak indiában - Assam pl. -, és ezen a néven elindulva keress valamiféle teát.
Gyakran jársz a fővárosban, ugorj be egy teaházba, és adnak kóstolót indiai teákból. Hátha :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.01. 21:39  Hozzászólás  Válasz kisveréb (6) hsz.-re     Olvasás  
  •   13   
Avatar

terra alapító
 
Pedig jó lenne ha valaki tudná mi volt a tasakban, mert nekem gyerekként az volt a "tea" és most is azt szeretném. Érdekesség, hogy kb 10 éve dolgoztam egy kórház konyháján, és ott még akkor is abból főzték a teát. Nem is akartam hinni a szememnek.
 


  2015.01.01. 20:18  Hozzászólás
  •   12   
Avatar

terra alapító
 
Rhéman, nem tudhatom, meg kellene keresnem a forrást, talán valamelyik origo-s cikk hozzászólója volt :)

Imre, köszüntünk egy jó csésze gyógyteával! :D a lándzsás utifüvet iszom, allergiára nagyon jó, el is kellene kezdenem valamikor télen, meg tavasz végén egy-egy kúrát.
Menta meg citromfű majd nyáron, pár receptet majd dobunk be, aztán lehet újítani.

kisveréb, látod az gond. Mi egy hónapban egyszer, egy hétköznap letudjuk a nagy bevásárlást, akkor 3 óra alatt kb. mindent bejárunk. Gyors is, és mindenhol ott vagyunk :D
A metrónak meg a tescónak van webboltja is. Talán még egy nagynak nyílik hamarosan, ez az új divat, házhoz is hozzák az élelmiszert, talán ingyen is. Persze nem ugyan az mint nézegetni, de ennek is megvan a maga bája :P

A nagyobb fővárosi, debreceni boltokkal az a baj, hogy különlegességeket árulnak elsősorban, és magas árakkal dolgoznak. Ami egyrészt érthető is, mivel nagyon finom teáik vannak, másrészt pedig hátrány, mert a belépő szint hiányzik, vagy nagyon szűk.

Pár kép, aztán tényleg az eszközök jönnek :D
Bai Hao Yinzhen, kínai fehér tea:

bővebb leírás:
http://www.flyingbirdteahouse.co.hu/tea ... specID=290

Talán egy taiwani magashegyi oolong? Nem emlékszem sajnos mit fotóztam:
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.01. 19:11  Hozzászólás  Válasz tgwh (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   11   
Avatar

terra alapító
 
Hát itt a városban csak amióta én odafigyelek 3 teabolt szűnt meg. Amíg voltak, tudtam venni különlegességeket, amikor nincsenek, marad a bioboltok szegényes teaválasztéka. Néha lehet jóféle szálas teát venni nagyboltokban is - legutóbb pl a lidl-ben találtam néhány fajtát a pultnál, régebben kampányszerűen voltak ametróban is különlegességek - de én olyan ritkán járok ilyen helyre, hogy csak véletlenül akadhatok rájuk. A Müller is olyan hely, ami van ugyan a városban, de gyakorlatilag csak autóval megközelíthető, úgyhogy sose voltam ott. Van ugyan autó, de én nem vezetek, a férjem pedig utál vásárolni, így kb abban a stílusban vásárolunk együtt: van 10 percünk, gyorsan mondd, mit kell venni... szóval körülnézni nem lehet.
Nem rég nyílt a Fórumban egy teabolt, az eddigiek közül ez a legdrágább márcsak a hely miatt is. Kíváncsi vagyok meddig bírja. Lehet, hogy az árak ellenére tovább, mivel eléggé szem előtt van.
 


  2015.01.01. 18:59  Hozzászólás
  •   10   


---
 
Én óvatos duhaj vagyok, főleg a magam által termelt szárított teákat iszom. Ezek a menta, citromfű (ezt kiló számra, mert mindegyikünk szereti), levendula, és csipkebogyó. Anyámtól szoktam kapni kamilla virág teát is, de azt szoktam venni is. Vásárolni hársfa teát, saga zöld, és vörösáfonya teát szoktam.
Nagyon szeretem a vörösáfonya, menta, citromfű és a csipke teát, de sokszor iszom zöld teát, hárs és kamilla teát is.
Feleségem a menta, citromfű teát issza, sokszor nyáron a hűtve viszi a munkahelyére is. De valami kínai teát is szokott venni és inni, tisztító tea, de nem emlékszem a nevére, itthon meg most nincs.
 


  2015.01.01. 18:39  Hozzászólás  Válasz tgwh (8) hsz.-re     Olvasás  
  •   9   
Avatar

rendszer admin
 
Az un. "szocreál" időkben a külföldi teák nagyjából így néztek ki:
Grúz tea - Indiai tea - Ceylon tea - Lipton vagy Sir Morton --- nagyjából az árkategóriák is így változtak, emelkedtek.
És ezek nem voltak "ugyanazok - más csomagolásban"! Még a grúz tea sem.
Ezek mellett aztán a csipkebogyótól a csalánig volt mindenféle tea. Hogy ezek mennyire voltak egyformák, vagy eltérők, azt már nem tudom megmondani, soha nem kóstoltam őket. De gyanítom, hogy ezek lehettek a "PickWick" elődjei, színben. ízben esetleg változó, de valószínű ugyanabból az alapanyagból készültek..
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2015.01.01. 18:22  Hozzászólás
  •   8   
Avatar

terra alapító
 
kisveréb, akkor már van rutinod :D a japán sencha jöhet minden mennyiségben, de a puskapor nem a kedvencem.
A teaboltok nem hinném hogy megszűnnének. A fővárosban megszűnt pár, de vannak még bőven. Vidéken, legalábbis erre pont hogy betört a szálas tea, akár a Müllerbe, akár a kávézókba, lehet egyelőre nem nagy a választék, de van.
Oolong szintén jöhet, a puskaporral ellentétben ezek nekem jóindulatúan erősek és karakteresek :D
off: gyógyfűből mi lesz, ha nem tea? off
Fekete inkább télen munkába (filteresek lehet oda csak), roiboos is még elmegy, de csak mert van egy doboz filteres kóstolónak, de nem ízlik, matet nem kóstoltam.

baby-lon, a mentát inkább nyáron, hidegen :)

kissbence09, örülök hogy itt vagy, én is szívesen olvasom a beszámolókat!

gergerg, akkor még tervbe sem voltam, de hallottam, hogy azok a szocreálteák ugyan azok voltak, csak más dobozba csomagolva :D valaki végigpróbálta, mert volt rá lehetősége. Persze ki tudja mi igaz ebből :D


Na, akkor a választék:
Szálas teák:
- van pár kávézó a nagyvárosban, aminek a kirakatában láttam szálas teákat, tehát haladunk. Egy helyről vettem régebben japán senchat, ott a Demmer (http://www.demmers.hu) teaházból volt egy kis ízelítő, nem árultak olyan sok fajtát, de ahhoz képest, hogy akkor máshol nem találtam teát, nem volt rossz :D
- az Írókéz papírboltban a Mandala teaház tea és eszközkínálatára már azt mondanám jobb, de eszközökből nincs nagy választék
- a Müller is beindította a szálas teák fedőnevű polcot, van olcsó, drágább, van jó és jobb :D nem csúcsminőség, de finom fehér és zöld szálas teáik vannak
+ vagy rendelem netről, itt megszűnnek a korlátok :D

Filteres teák szigorúan télen, munkába:
- Lidl-ben van Lord Nelson, abból a jázminos zöld tea finom
- a hagyományos Lipton és Pickwick vonal, Ceyloni, English breakfast, yellew vagy green label, jó porosak, az ízük meg elmegy, de sokat nem tudok belőlük inni
- tesco/metro/cba/dm, na itt vannak azok a kínaiak, amiket nem volt merszem kipróbálni :clap:
+ a zasszony pickwick barackot issza szinte kizárólag, ez az egyetlen amit citrommal meg cukorral iszom :D

Az eszközökről legközelebb :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.01.01. 15:42  Hozzászólás  Válasz gergerg (5) hsz.-re     Olvasás  
  •   6   
Avatar

terra alapító
 
Akkoriban, és már jóval korábban is nem cifrázták a teaárusítást. Ilyen tasakban voltak a teák, rá volt írva, hogy indiai tea, kínai tea, grúz tea - legalábbis úgy amlékszem az orosz teát így hívták - ceyloni tea. Elég törmelékes fekete teák voltak.
Annak idején (70-80-as évek) valamelyik kárpátalji rokontól kaptunk teatéglát ajándékba. Ez akkora volt mint egy negyedkilós vaj vagy kicsit nagyobb, össsze volt préselve keményre, úgy kellett késsel darabot levágni belőle ha teát akartunk főzni. Nem volt rossz.
 


  2015.01.01. 14:02  Hozzászólás
  •   5   
Avatar

terra alapító
 
Valamikor a 80-as években volt egy tea (?). Mint a mai fűszerestasak, olyan csomagolásba volt, ömlesztve, ha jól emlékszem, fehér tasak, zöld mintával, és az volt ráírva Indiai tea. Más is emlékszik erre? Sehol nem találok képet róla.
 


  2015.01.01. 10:57  Hozzászólás  Válasz kissbence09 (3) hsz.-re     Olvasás  
  •   4   
Avatar

terra alapító
 
Üdv a fórumon, érezd jól magad!

Én szívesen venném, ha megosztanád velünk amit olvasol a teákról!
 


  2015.01.01. 10:46  Hozzászólás
  •   3   


---
 
Sziasztok.
Én még csak nem rég kezdtem el igazi teákat fogyasztani, konkrétan karácsony óta. Elsősorban a gong-fu teakészítést alkalmazom, van egy gaiwanom, pici csészém, meg töménytelen mennyiségű szálas teám. :)
Eddigi kóstolások (a legjobbtól a legkevésbé jó felé haladva): Bai Mu Dan (Kína, fehér), Tie Guan Yin (Kína, oolong), Xi Hu Longjing (Kína, zöld), Keemun Mao Feng (Kína, vörös).
Szeretem kicsit "elemezni" a teákat (utána nézek a pontos termőterületnek, az esetleges legendáknak, és nem utolsó sorban az ízét is megpróbálom leírni). A napokban a Dragon Pearls nevű jázminnal sodort zöld tea van a listám élén, majd írok beszámolót.

Boldog új évet nektek. :)
 


  2015.01.01. 10:09  Hozzászólás  Válasz tgwh (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   2   
Avatar

terra alapító
 
Jó ötlet a teaház!

Én sokféle teát iszom, mindig a hangulatomhoz igazítva. Kedvencem a "friss hajnal" nevű szálas zöld, a fehérek, a mate, és a saját szedésű menta.

Nem szeretem a roiboost.
 


  2015.01.01. 09:58  Hozzászólás  Válasz tgwh (0) hsz.-re     Olvasás  
  •   1   
Avatar

terra alapító
 
Kíváncsi vagyok, hány jelentkező lesz a teaházba!
Magamról és a teáról. Nem vagyok nagy teaínyenc, de azért nem is vagyok teljesen elveszett. Több mint 20 éve iszom zöld teát naponta sokszor. Csakis szálasat, semmi flanc, csak puskapor vagy sencha. Néha ha beszabadulok egy teaboltba - sajnos erős tendenciát mutatnak a megszűnésre - akkor bevásárolok különlegességekből amíg a pénztárcám bírja. Így most van itthon kétfajta oolong is, ma is azt főztem reggel, valami thaiföldi fajta.
Van itthon néhány fajta fekete tea is mindig, de azt ritkábban iszunk.
Van itthon rooibos, lapacho, maté.
És mindenféle gyógyfű amiből teát is lehetne főzni, de ritkán kerül rá sor.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég

cron