Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2021.12.29. 18:58  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2602) hsz.-re     Olvasás  
  •   2605   


---
 
Jó az elképzelés, de arra ügyelj, hogy csak vírustűrő kajszit oltsál az alanyokra. Mivel a nemest túlélő alanyok lehetnek vírusfertőzöttek. A Goldrich választása nagyon jó, mivel vírusrezisztens. De a magyar fajták közül egy sem vírusrezisztens.
Ha más vírusrezisztens fajtát is akarsz még akkor, a Flavorcot, Tomcot, Shamade, Bergarouge, Bergeval stb közül választhatsz.
A magyar fajták sajnos könnyen befertőződhetnek vírussal és akkor végük.
 


  2021.12.29. 18:37  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2602) hsz.-re     Olvasás  
  •   2604   
Avatar

terra alapító
 
A válasz egyszerű, de propagandistának fogsz tartani. :hiha:

Az oltás működik!

Szóval bevett gyakorlat, hogy koronaszinten oltanak kajszit. Nekem a legszebb és legegészségesebb kajszim, egy olyan egyébként vírusos szilvába van lett oltva 10-15 éve, amit hiába csákányoltam, nem tudtam kipusztítani. Ezért oltottam bele, és egyáltalán nem bántam meg. Az, hogy az alany jól érezze magát a helyi viszonyok között, legalább olyan fontos, mint a nemes fajtája. Az oltástól meg ne félj, van egy csomó időd gyakorolni. Holnap szedsz bármilyen vesszőt, és gyakorolod az angol nyelves párosítást. Mire eljön az idő, profi leszel. Aztán megszeded az oltóvesszőt február elején, és márciusban oltasz.
 


  2021.12.29. 18:29  Hozzászólás  Válasz hevezoli64 (2602) hsz.-re     Olvasás  
  •   2603   
Avatar

terra alapító
 
Teljesen jó az elképzelésed. Szedd meg az oltóvesszőket, tárold el és tavaszig megtanulod, hogyan kell oltani. ;)
(Kérdezz!)
 


  2021.12.29. 18:24  Hozzászólás
  •   2602   


---
 
Kedves fórumtársak!
A kertemben (erősen kötött talajú) a kajszi fáim sorra kipusztulnak, általában a törzs betegsége miatt. a kajszik mirabolán alanyúak voltak eddig.
A szilvák nagyon szépek, különösen jól érzi magát a már általatok is ismert un. "egri veres " szilva, ami legjobban a német Wagenheim alany szilvára hasonlit. Sok gyökérsarjam van ezekkel "népesítettem2 be a kertet.
Az az ötletem támadt, hogy ilyen alanyra oltok (soha nem csináltam, nincs semmilyen felszerelésem) kajszit, mondjuk goldrichot.
Mi a véleményetek, tanácsotok?
 


  2021.10.29. 16:48  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2600) hsz.-re     Olvasás  
  •   2601   
Avatar

terra alapító
 
Igen. De ne aggódj, én is ugyanezt csinálom, csak a paprikával, meg a paradicsommal.
 






  2021.10.18. 20:02  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2594) hsz.-re     Olvasás  
  •   2598   


---
 
A tavalyi ősziszemzéseim nekem is elég vacakok lettek , talán fele maradt meg /mandulabarack magoncba szemeztem /...de mondjuk mennyiségre / 9-10 db / így is elég lesz pótlásnak.
 


  2021.10.18. 20:01  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2596) hsz.-re     Olvasás  
  •   2597   


---
 
Bár a kajszikért nem töröm magam , de a Koolgatot /..és a Rubissiát/ még kipróbálnám...jövő nyáron ...ha tudok szerválni szemzőágat...ill. az Albinovát , de azt nemigen láttam a fórumozóknál.
 


  2021.10.18. 12:56  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2595) hsz.-re     Olvasás  
  •   2596   
Avatar

terra alapító
 
Persze...

Kajszi: Koolgat, SunnyCot (Köszönöm Jana!)
Őszi: Sweet Juana (kései kombifa kialakítás)
 




  2021.10.07. 06:35  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2593) hsz.-re     Olvasás  
  •   2594   
Avatar

terra alapító
 
Én csináltam párat, kajszit és őszit. A kajszikat kétségesnek látom, az őszi meg tuti jónak látszik. Bár tavaly is így nézett ki, aztán egy lett jó összesen...
 




  2021.09.17. 19:21  Hozzászólás
  •   2592   


---
 
Az első év hosszú-hosszú ideje, hogy egy alvó/szemzést sem csináltam....
 


  2021.08.09. 07:24  Hozzászólás  Válasz Mezőföldön (2590) hsz.-re     Olvasás  
  •   2591   
Avatar

---
 
Nem kapkodja el, az biztos...mégiscsak elég kemény a maghéja. Nálam előrébb vannak, de vannak most csírázók is (az utóbbi hónapban folyamatosan nedvesen tartottam a földjét)
 


  2021.08.08. 13:56  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2584) hsz.-re     Olvasás  
  •   2590   
Avatar

---
 
Én is már rég lemondtam az indián banán magokról, de legnagyobb meglepetésemre kb. egy hete kezdtek el előbújni! A képeken a bodza magoncok melletti nyársak azok, azóta már az első leveleiket is kibontották néhányan. Ezúton is köszönöm Délkeletnek a magokat!


20210802_0074.jpg
Közelebbről. Nagyon katonásak.
Megtekintve 13432 alkalommal.

20210802_0072.jpg
Ennél több is lett, csak más cserépben.
Megtekintve 13432 alkalommal.

 


  2021.07.29. 19:22  Hozzászólás
  •   2589   


---
 
Úgy tűnik, a légbujtással is érdemes próbálkozni. :banana:
Azt nem jegyeztem fel, hogy mikor indítottam (fénykép sincs), de úgy emlékszem, hogy valamikor június 25. magasságában lehetett.
A vályogos, friss gyökeres képek július 18-án készültek, a fóliás, új gyökeres pedig ma. A vályogot már nem tettem vissza, saját keverésű, laza földben van,
ott is marad a szedésig, már nem bontom meg.
Tanulság: mivel működhet a vályoggal is, ha minden áron ezt akarja valaki használni, akkor elvileg ez is jó, de ezt csak olyankor, ha az ültetéskor akarja bontani
(vályoggal együtt ültetni).
Két nóduszt takartam a földdel, az első bontáskor (ahogy a képen is látható) csak a felsőből jött gyökér, de most már az alsóból is erőlködik. :dejo:
A nódusz két oldalát hosszában késsel megvágtam (lásd a képen), hormont nem használtam semmilyen módon.
Egyébként érdemes laza földbe tenni, úgy tapasztalom, hogy mintha a gyökérnek is jobb lenne. Ebben az esetben viszont leáztatható a gyökérről a föld és akár postázható is a vessző.
Ha nincs postázási igény, akkor tulajdonképpen lehet vályoggal is, ideje van... Ültetésig simán megnő és megérik a gyökér.
A szotyis zacskó a fóliát és vele együtt a gyökeret takarja a nap elől (kifordítva).

K 1.jpg
------------------------
Megtekintve 13650 alkalommal.

K 2.jpg
------------------------
Megtekintve 13650 alkalommal.

K 3.jpg
------------------------
Megtekintve 13650 alkalommal.

K 4.jpg
------------------------
Megtekintve 13650 alkalommal.



K 5.jpg
------------------------
Megtekintve 13650 alkalommal.

K 6.jpg
------------------------
Megtekintve 13650 alkalommal.

K 7.jpg
------------------------
Megtekintve 13650 alkalommal.

 


  2021.05.16. 20:10  Hozzászólás  Válasz gaabre (2587) hsz.-re     Olvasás  
  •   2588   
Avatar

---
 
A datolyaszilvát kizárólag chippel (csináltam úgy 10-15-öt belőle és ilyen sem volt még soha, mert 100%-os lesz, nagyon úgy néz ki). A kivit angol nyelvessel (20-30 % körüli), 8 szilva (az is mind sikerült ... angol nyelves és héj alá oltás) és kajszi (no az a tavalyinál árnyalatnyival jobb, mert talán, ha kettő sikerült belőle, tavaly pedig csak egy (angol nyelves és héj alá oltás).
 




  2021.05.16. 19:58  Hozzászólás  Válasz Alibá (2578) hsz.-re     Olvasás  
  •   2586   
Avatar

terra alapító
 
De általában az a gondom nekem is ezzel a kérdéssel, hogy a 20-30 cm-es nyárs kihajt: a leges legvégén. De maga a nyárs ettől függetlenül kopasz, a pár levél meg mint egy pamacs. Olyankor is visszavágandó, ha tehát csak a legvégén van élő rügy? Van ezekben alvórügy? :fejvaka:
 


  2021.04.26. 18:25  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2584) hsz.-re     Olvasás  
  •   2585   
Avatar

---
 
Valószínűleg nem csináltál semmit se rosszul. Nálam volt olyan, hogy csak nyár közepe felé keltek ki a magok. Tavaly tavasszal vetettem szabad földbe egy csomó magot és talán ha kettő indult meg. Szóval elég hektikus egy növény. Először hosszú karógyökeret fejleszt, ezért minél hosszabb/magasabb edényzetbe érdemes vetni. Itt egy cikk a vetéséről:
https://szabadfold.hu/zoldfold/termesszek-velem-indian-banan-265480/
 


  2021.04.26. 11:57  Hozzászólás
  •   2584   
Avatar

---
 
A magcserében kaptam indiánbanán magokat. Úgy keltettem, mint a paprikákat, a paradicsomokat, míg azok mind kikeltek, a banán 10 magjából egy se kelt ki. Mit csináltam rosszul?
 




  2021.04.05. 14:37  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2581) hsz.-re     Olvasás  
  •   2582   
Avatar

terra alapító
 
Szia! Én biztosan tudok adni bármelyik időpontban. Sőt, lehet, hogy akár most is, szerintem egy vesszőm maradt...
 


  2021.04.05. 11:22  Hozzászólás
  •   2581   


---
 
Tisztelettel érdeklődöm, hogy esetleg valaki ki tudna segíteni augusztusban némi szemző- és/vagy télen oltóanyaggal Zard kajsziból?
Nagyon elegem van már ebből a bizonytalan libikókából... Csak nyeli az időmet és pénzemet. Eredmény: semmi... :angry-banghead:
Előre is köszönöm. :udvozlet:
 




  2021.03.30. 10:23  Hozzászólás  Válasz délkelet (2577) hsz.-re     Olvasás  
  •   2579   


---
 
Brutál hogy lefagyott az orangered felém is, a még élő virágokból 10 ből 1 ép.
Pricia is szét fagyott, de ami maradt rajta ott 10-ből 9 ép még.
Auróra meg komplett kifagyott, ágak minden :fejvaka:
 




  2021.03.27. 18:58  Hozzászólás
  •   2577   
Avatar

---
 
Az Orangered vázágain lévő nyársakon elfagytak a virágok. Mit csinálnátok ezekkel a nyársakkal? Egyáltalán: meg szoktátok hagyni ezeket ilyen közel a törzshöz? Mi a teendő úgy általában a nyársakkal, amikor elérik a 20-30cm-t? Felére visszavágni? Köszönöm!
IMG_20210327_171843.jpg
------------------------
Megtekintve 17144 alkalommal.

 






  2021.03.23. 12:32  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2571) hsz.-re     Olvasás  
  •   2574   


---
 
baby-lon, tudod nincsenek a világban véletlenek....
Nem véletlenül küldte a hűtőbe a sok oltóvesszőt a Jóisten.
Őszibarackból a tőled kapottaknál 3 ból 1 lesz. /ezért az a sok oltóvessző, hogy javuljon az arány! :hiha:

Kajszibarack tőled kapott 1-ből 1, ami három teljes virág elvirágzás után 2 db termést mutat az idén.
Az igaz, hogy a kazánházban, de ez csúcsteljesítmény!!! :dejo:
 






  2021.03.21. 20:52  Hozzászólás
  •   2571   
Avatar

terra alapító
 
Elhatároztam, hogy idén kevesebbet szaporítok. Hát benéztem a hűtőbe, nos, szerintem jobban állok oltóanyaggal mint a Pfizer, és az Astra-Zeneca együtt... :nahat: :lol: :lol:
 


  2021.03.13. 20:45  Hozzászólás
  •   2570   
Avatar

---
 
Keresek Van cseresznye, illetve bármilyen nektarin oltóvessszőt. A cseresznyével egy Carmen fa egyik ágát szeretném átoltani a jobb beporzás érdekében, a nektarinnal pedig egy redhaven őszi fába szeretnék egy ágat oltani. A nektarin fajtákat nem ismerem, ezért bármilyen fajtaválasztási tanácsot is szívesen fogadok. Tud valaki segíteni?
 


  2021.03.13. 18:30  Hozzászólás
  •   2569   
Avatar

---
 
Ali-bá: írtad a Csemegeszőlősben, hogy már hozzákezdtél a kajszi oltásához. Én még nem mertem nekifogni, de most, hogy írod, a jövő héten valamikor én is elkezdem (több részletben, biztos, ami biztos). A tavalyi kajszi oltások/szemzések katasztrofálisak voltak, az ideiek csak sikerülnek valamennyire :fejvaka: Viszont én is oltottam már az idén: a szabadban kivit, a lakásban két kis datolyaszilvát (mindkettőt febr. 20-a körül - egyelőre biztatóan néznek ki...)
 


  2021.03.07. 20:39  Hozzászólás
  •   2568   


---
 
Jó lesz a cucc, csak arra figyelj, hogy 2-3 nap múlva eléggé penetráns illata lesz ahogy oldódik.
Külső pincében,tárolóban jó.
Lakásba bevinni semmiképp, mert az asszony vele együtt teszi ki a szűröd... :hiha:
 


  2021.03.07. 18:41  Hozzászólás
  •   2567   


---
 
Kókuszrost helyett, 'ingyen' verzió. Max. az esetleges fertőtlenítő anyag kerül pénzbe, a többi - gép, keverőszár, stb.- minden rendes háznál van. :lol:
Kipróbálása a közeljövőben, illetve egy projektben már most is fut, de a felhasználhatósága (előnyök, károk) később derül ki.
Az állaga alapján nagy reményt fűzök hozzá. :thumbup:
Előtte, utána (és egy kicsit közben):

20210306_pudva.jpg
Fűzfa pudva (2021. 03. 06.)
Megtekintve 17587 alkalommal.

20210306_112604.jpg
------------------------
Megtekintve 17587 alkalommal.

 


  2020.12.06. 21:30  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2561) hsz.-re     Olvasás  
  •   2566   


---
 
Elsüllyedek a szégyentől... Bocsánat a tévesztésért, de a képen látható példány Jubilej novocserkaszka, nem Viktor. :( :$ :oops:
A többi természetesen stimmel (a 2563-ban írtakban a kérdéses, gyenge növényről szóló mondat vonatkozik a Viktorra, a többi mindkettőre).
Mindjárt át is írom a kép alatt. :( :oops: :@
 


  2020.12.04. 19:55  Hozzászólás  Válasz kezdővega (2564) hsz.-re     Olvasás  
  •   2565   


---
 
Szia! Igen, ebből a téli két rügyes történetből származó növények mind azonos körülmények közé kerültek. A szőlő vitalitásán én is csak ámulok néha... Magáról a fajta terméséről már most is tudnék fényképet mutatni, mert az anyanövények második éve teremnek. A téli szaporításún értelemszerűen max. lehet valami biling esetleg, ha épp úgy jön ki, de ez persze inkább csak 2022-től esedékes.
 


  2020.12.04. 14:46  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2563) hsz.-re     Olvasás  
  •   2564   


---
 
Szia,szertnék ilyen satnya növényeket nevelni,gondolom a többi is ugyan ilyen ellátást kapott! Hihetetlen ,hogy milyen élni akaró növény a szőlő.
Egy képet ősszel kérek róluk ha lehet! :alvaka: Remélem termést is tudsz mutatni! :udvozlet:
 
Minden jót!


  2020.12.03. 13:52  Hozzászólás  Válasz kezdővega (2562) hsz.-re     Olvasás  
  •   2563   


---
 
Szia! Köszönöm. Annyit még az egészhez, hogy ez a példány a gyengébbek közül való. Kissé sanyargatva volt egy gyümölcsfa által, illetve a szomszéd akácfái sincsenek jó hatással a növényekre...
Volt ennél jóval szebb is és lényegesen gyatrább is. A szebb marad a helyén, a gyenge még kérdéses. Az lehet, hogy végül kikerül (hogy átültetem, vagy mi lesz vele, akkor eldöntöm).
Ezt mindenképpen ki akartam venni, így derült fény a gyökér milyenségére.
 


  2020.12.03. 12:18  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2561) hsz.-re     Olvasás  
  •   2562   


---
 
Szia,profi munka ,figyelembe véve a talajt, gratulálok . Mézes vízről nekem is az a véleményem a tavaly nyárvégi gyökerezési próbálkozásomnál ,hogy erjesztésnek jó ez a technika!!! :alvaka: :mivanm:
 
Minden jót!


  2020.12.03. 10:36  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2365) hsz.-re     Olvasás  
  •   2561   


---
 
Az már csak az indulás utáni szakaszra jó. Úgy is tettem. Ilyen-olyan flakonokba helyeztem, igyekeztem nekik jóféle földet adni, majd április 22-én kiültettem.
A pellettált trágyát nem sajnáltam, plusz a környezete is fel volt ásva ugyanezzel az anyaggal és fahamu + fél adag 0-10-24-es NPK + komposzt.
A végeredmény alább látható. Most a végleges helyére tettem, mert ahová áprilisban került, ott nem igazán volt jó helyen. Ezúttal is adtam neki pelletet és 10-24-est.
A környezetének az egyik fele az új helyén is trágyázva lesz (a másik felén 'fű' van).
Az idei helyén vacak homok van, pokol forrósággal, ott produkálta ezt a fent írt körülmények között (néha + víz a töve köré). Ahová most ültettem, ott kissé jobb a helyzet.

Fénykép-0240.jpg
Jubilej novocserkasszka,
2020. 11. 27.

Megtekintve 19416 alkalommal.

Fénykép-0242.jpg
------------------------
Megtekintve 19416 alkalommal.

Fénykép-0243.jpg
------------------------
Megtekintve 19416 alkalommal.

 


  2020.12.01. 19:29  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2559) hsz.-re     Olvasás  
  •   2560   


---
 
Értem ,de van 4-5 méteres vessző amivel légbujtást is lehet csinálni meg a hagyományosat is csak a kíváncsiság kedvéért :alvaka: ? Azt is olvastam színes alanyra jobb ha színes nemes kerül,szép lesz a Viktor egyébként is tetszetős !!
 
Minden jót!


  2020.12.01. 18:38  Hozzászólás  Válasz kezdővega (2557) hsz.-re     Olvasás  
  •   2559   


---
 
Az erős növekedés sajnos csak egy dolog, de ezt Te is tudod, nem árultam el nagy titkot. A fajtáról viszonylag kevés infó van a neten. Egy helyen írnak a levélről.
Szerintem egyelőre maradjunk a hasonlításnál, aztán meglátjuk. Ezt a fajtát eleve ezzel a névvel kaptam (ami persze nem jelenti automatikusan a biztos azonosságot),
tehát elvileg ennek a legnagyobb az esélye. Egyéb fel sem merült. Azt mondanám, hogy induljunk ki ebből!
Még sose bújtottam, nincs saját tapasztalatom, de érzésből úgy vélem, kb. mostanság már aktuális lehet. Én legalábbis már csinálnám, ha nálam lenne.
 




  2020.12.01. 17:33  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2556) hsz.-re     Olvasás  
  •   2557   


---
 
Az én szőlőm is olyan erős növekedésű ,metszést nem tudom ki és hogy csinálta szemet szinte nem hozott de a diófára felment! Tavasszal ha kihajt akkor a levél forma segíthet az azonosításban?? Vannak hosszú vesszők abból már most készítsek elő a bújtatáshoz? :alvaka:
 
Minden jót!


  2020.12.01. 17:24  Hozzászólás  Válasz Alibá (2554) hsz.-re     Olvasás  
  •   2556   


---
 
Jó ötlet, de sajnos az égben van, ráadásul több tíz méterre a tervezett helyétől.
Amolyan 'zöldet nem dobunk el' akció volt, hirtelen jött az ötlet. Volt még egy hűtőzött csapom, a Kurucvér zöld hajtása meg ott kínálta a lehetőséget. Hova tegyem, hova tegyem, eldobni sajnálnám, az említett fajtáról pedig tudtam, hogy milyen vitális, hát kész is volt a haditerv... ;)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron