Konyhakert Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2015.04.16. 19:14  Hozzászólás  Válasz Sleek (701) hsz.-re     Olvasás  
  •   702   
Avatar

terra alapító
 
Nem tudom, nekem maradt egy zsákkal, ezért a tököket úgy vetettem hogy fészket vágtam, dobtam a fészekbe egy kis műtrágyát, arra egy jó nagy marék palántaföldet, majd megint meglocsoltam, arra 3 szem magot, majd megint egy marék palántaföldet, végül a normál földdel betakartam. Ez egy hete történt, még nem teremnek. ;)
 


  2015.04.16. 19:08  Hozzászólás  Válasz gergerg (700) hsz.-re     Olvasás  
  •   701   


---
 
Palánta föld mennyire lenne jó ilyenre ? Mert akkor nem kell darálni
 


  2015.04.16. 19:00  Hozzászólás  Válasz Sleek (699) hsz.-re     Olvasás  
  •   700   
Avatar

terra alapító
 
No én nem tudom mennyi salátát akarsz ültetni, de palántázáshoz én meg szoktam darálni a földet. Lényeges hogy csak teljesen szárazat lehet darálni. Darálás után olyan lesz mint a homok. Ha szedsz fel egy pár vödörrel, kihúzod a sorokat, jól belocsolod, mejd a darált földből magágyat csinálsz, és azzal is takarod be, nem lesz röges.
 






  2015.04.16. 18:31  Hozzászólás  Válasz gergerg (696) hsz.-re     Olvasás  
  •   697   


---
 
Salátát el sem raktam meg a kaport mert tutti semmi nem lenne belőle.
Szerintem a sárgarépából retekből sem sokminden lesz sajnos.
 




  2015.04.16. 18:22  Hozzászólás
  •   695   


---
 
Nem semmi időjárás volt ma.
Befejeztem a krumpli ültetést ,meg maradt tegnapról még egy kis dughagyma.
Múlthéten még nem tudtam bele menni a földbe annyira vizes volt most meg a szél annyira kiszárította a tetejét hiába tárcsáztam kétszer meg kapott kétszer kombinátort akkor is rögös maradt.
Apró magoknak nem tesz jót de nem tudok mit tenni. Ilyen ez a bakony.
 


  2015.04.15. 18:25  Hozzászólás  Válasz Sleek (693) hsz.-re     Olvasás  
  •   694   
Avatar

terra alapító
 
Én az etnát szeretném kipróbálni. Szomszédnak volt tavaly, nagyon elégedett volt, rengeteget termett.
 


  2015.04.15. 18:16  Hozzászólás
  •   693   


---
 
Sziasztok babban milyen vetőmagot érdemes venni ?
Nem zöldbab érdekel hanem olyan jó nagyszemü amiből finom főzeléket meg levest lehet készíteni :)
 


  2015.04.13. 19:26  Hozzászólás  Válasz Tintus (689) hsz.-re     Olvasás  
  •   692   


---
 
Az én palántáim már kint aludtak a szabadban, a ház beugró részénél. Már az előző meleg időnél is kint maradtak vagy kétszer, most meg már nem biztos, hogy behozom őket valamikor is.
A karalábé és káposzta már több, mint két hete kint lakik, ládában. (A fagyok idején mondjuk csak véletlenül maradtak kint éjszakára, de nem lett baj, pedig még elég kicsit voltak, azóta meg nőnek, mint a gomba.)
 


  2015.04.13. 19:22  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (690) hsz.-re     Olvasás  
  •   691   


---
 
Köszönöm!

A 3 legnagyobbat leszedtem, hogy jobban nőjön a többi.
 




  2015.04.12. 01:30  Hozzászólás
  •   689   


terra alapító
 
ubi-dinnye és tökfélék a keltetőbe.JPG
Ma kint alszanak első alkalommal a palántáim a fóliába . Vetettem uborka és dinnye magokat. És következnek a tökök.
 


  2015.04.12. 01:03  Hozzászólás  Válasz gergerg (677) hsz.-re     Olvasás  
  •   688   


terra alapító
 
DSCN1247.jpg
DSCN0721.jpg


második kép elvetve. A krumpli az árokba van !!Első kép már kétszer betöltve.
Ne ijjedj meg nem ez évi képek . :lol:
 


  2015.04.11. 20:48  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (685) hsz.-re     Olvasás  
  •   687   
Avatar

terra alapító
 
Az é gépem egy indián 55 névre hallgató gép volt eredetileg. Olasz motor volt rajta 5,5 lóerős, de kb 10 év után feladta. Ekkor vettem rá ezt a motort. Hogy miért nem adnak J alakú csoroszlyát? Nem tudom. Nem az én találmányom, egy régi, kétkuplungos (előre-hátra megy) gépen volt ilyen gyárilag.

Az elején azért nem szóltam semmit, mert csak rotálós videónak szántam, nzozz korábbi kérdéseire adott válaszainak kiegészítésére.

Nem tudom mennyire vizes a földed, de ha a kapára nem ragad rá, meg a csoroszlyára sem, akkor az ekére sem hinném hogy ráragad. Meg soronként meg lehet takarítani ha mégsem.
Köszönöm a 8 pontot! Már csak az a kérdés hogy hányas skálán 8? :lol:
 


  2015.04.11. 20:45  Hozzászólás  Válasz sforza45 (681) hsz.-re     Olvasás  
  •   686   
Avatar

---
 
Minden szerves anyag jó mulcsozni. A sóska is jó. Ha van egy 200m2-s zöldségesed és azt 5cm vastagon akarod mulcsozni, ahhoz 10m3 sóska szükséges. Javaslom az őszi mulcsozást. Ez esetben, kötött talajban ilyenkor az egész téli csapadék rendelkezésedre áll.
 


  2015.04.11. 20:34  Hozzászólás  Válasz gergerg (678) hsz.-re     Olvasás  
  •   685   
Avatar

---
 
Sejtettem, hogy a csoroszlya a tettes. Ki fogom próbálni. Hozzáhegesztek egy J szárat. Ha igaz amit írtál, akkor már csak azt nem értem, hogy a Szentkirályi gyár miért adja el gépét használhatatlan csoroszlyával? A gépem hasonlít a tiedre. Az enyém korábbi kiadás, a motor Bridge 5,5LE, apró részletektől eltekintve ugyan olyan mint a tied.
Az oktatásiszonyodat nem értem. Aki ismeri amiről beszélsz, annak tájékoztatás, aki nem, annak oktatás. Mi ezzel a probléma? Én az utóbbiak közé tartozom. Nem tudom feltűnt-e, hogy itt a fórumon gyakran kérdezek. Ha a videó több információt tartalmazna, akkor kevesebbet kéne kérdeznem. Abban a részben, ahol a kordonos fáidat magyarázod, mit, miért, hogyan csinálsz, az egészen jó, már majdnem felér Szerző Laci élményszámba menő videóival. Én 8 pontot adnék a produkciódra, de ha a csoroszlyát nem csak megrugdosod, hanem ugyan olyan lelkiismeretesen elmagyaráztad volna, mint a kordonos fákat, akkor a 10 pontot se sajnálnám megadni. :lol:

Ma egész nap a krumplival kínlódtunk. Az a problémám, hogy kötött a talajom, akár a tiéd, ráadásul télre le volt takarva szénával, így nagyon vizes. Éppen olyan az állaga, mint katona koromban uzsonnára amilyen gyümölcsízt kapunk. Azt hívtuk zsidószalonnának és borzasztóan utáltuk. Annak az állaga olyan gumiszerű, inkább vágható, mint kenhető kulimájsz volt. Na ilyen az én földem is. Megtehetném, hogy nem takarom le, viszont az hátrányos lenne a nyári szárazság idején. Öntözési lehetőségem itt nincs, minden megtakarított csepp csapadék aranyat ér. Ez adja a dilemmámat, Ebben a vizes földben működik-e a barázdahúzó szerkezet, vagy beleragad a vizes földbe?
 


  2015.04.11. 20:11  Hozzászólás  Válasz Mariska néni (601) hsz.-re     Olvasás  
  •   684   


---
 
Rendben, értem.
Szóval, ami gyökér a flakon alján tekereg, azt vágod le, a függőleges részek maradnak?
 


  2015.04.11. 20:09  Hozzászólás  Válasz Jana11 (599) hsz.-re     Olvasás  
  •   683   


---
 
Nálam valami ilyesmi az éves költségvetés, 100 m² krumpliföldre számítva:

- őszi szántás: 450 Ft
- trágya: 300 Ft
- rotációzás (szántás elmunkálása, ültetés, kis géppel 3x sorközművelés, szedés után 3x gyommentesen tartás, benzin plusz gépkopás): 600 Ft
- permetezés (szerrotációt nem tekintve), 4x1 gr Mospilan (12000Ft/0,2kg), 3x3 ml Mister (7000Ft/0,2l), plusz gép benzinnel 600 Ft
- öntözés (szivattyú, benzin, csepegtetőrendszer): 1000 Ft
- terület letakarítása a kiásás előtti napon motoros kaszával: 100 Ft
- autófutás: 800 Ft
Összesen 3850 Ft.
Ezen a területen megterem még átlagos évben is 2 q étkezési burgonya.
Tehát 1 kg megtermelése 19,25 Ft, plusz 6-20 Ft vetőgumó.
 




  2015.04.11. 19:06  Hozzászólás  Válasz gergerg (680) hsz.-re     Olvasás  
  •   681   


---
 
Köszönöm!
Akkor holnap mulcsozók, mert nem bírok a szárazsággal.
Máshol sincs eső? Minket itt Fejérben nagyon elkerül az égi áldás.
 






  2015.04.11. 15:03  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (674) hsz.-re     Olvasás  
  •   678   
Avatar

terra alapító
 
Az ekeszerkezet könnyen megoldható, lemezből is megcsinálhatod, de még fából is, talán az a legkönnyebb, és rácsavarozod a csoroszlyára. Gondolom neked is vannak lyukak rajta. A videót azért nem vettem oktatóra, mert nem érzem hogy tudnék annyit hogy bárkit is oktassak. A trükk hogy olyan könnyen megy a masina, az nem más mint jó kialakítású a csoroszlya, jó a beállítás, és némi gyakorlat. Más nincs. A videót nzozz fórumtársnak csináltam, aki most lép a rotálás rögös döcögős útjára, hogy lássa, hogy ha jól állítja be a gépet, akkor gyakorlás után neki is így fog menni, és nem fog a gép ugrálni. Régebben írtam a gép helyes beállításáról.

viewtopic.php?f=96&t=290

A sorközt nem szoktam mérni, a rota adja meg, de kb 60 cm lehet. A gumókat mérettől függően 15-20 centinként rakom.
Tölteni 1-2 alkalommal szoktam, ahogy az időm engedi. Bogár ellen actara megy, kézzel nem győzném, nagy a kert, van két gyerek, meg dolgozom is, szóval a vegyszermentességet nem engedhetem meg magamnak. A kert valóban nagy, olykor, olykor meg kicsi. A videón nem is látszik. A kert a Márta és a cserhát ölelésében van. A videón a Cserhát látszik, de tettem már fel képet a Mátráról is. Mindjárt megkeresem, meg keresek képet a tavalyi krumpliról is.



 


  2015.04.11. 14:54  Hozzászólás  Válasz Tintus (676) hsz.-re     Olvasás  
  •   677   
Avatar

terra alapító
 
Hangosítottam a videón, így szerintem már jobban lehet hallani. Hogy érdemes-e, az más kérdés. :-D

Nem emlékeztem rá hogy te is így csinálod, de igen, a víz is jobban megáll, főleg hogy lejtésirányra merőlegesek a sorok. Aztán mikor már be lesz töltve, akkor meg a bakhát fogja megtartani a vizet.
 


  2015.04.11. 02:25  Hozzászólás  Válasz gergerg (672) hsz.-re     Olvasás  
  •   676   


terra alapító
 
Úgy látom megtetszett a krumpli ültetési módszerem. A végén még azt mondhattad volna, hogy ha esik az eső jobban az árokba terelődik a csapadék. A szövegből sajnos sokat nem értettem mert halkan beszéltél.
 


  2015.04.10. 21:54  Hozzászólás  Válasz gergerg (672) hsz.-re     Olvasás  
  •   675   


---
 
Hehe, köszi a videót! Holnap én is kipróbálom a saját gépem. A Te kapálógéped mekkora teljesítményű?
 


  2015.04.10. 21:14  Hozzászólás  Válasz gergerg (672) hsz.-re     Olvasás  
  •   674   
Avatar

---
 
Ez a barázdába vetés birizgálja a fantáziámat, már a második videót látom ezzel a módszerrel. Bár nekem nincs olyan ekeszerkezetem, mint neked. Azt írod nem oktató, hanem tájékoztató jellegű a videó, de én úgy gondolom, jobb lett volna, ha inkább oktatóra veszed a figurát. Ugyanis ezt a fórumot nem professzorok olvassák. Vagy ha igen, akkor is akad olyan téma, amit az egyetemen se tanítanak.
Mi a trükk abban, hogy a masinádat oly könnyedén tudod vezetni? Néztem, csak nem tudtam mit kell látnom? Netán összefügg a csoroszlyával?
Mekkora sorközt hagysz a krumpliban és 1m hosszban kb. hány gumót helyezel el?
Az elvetést követően hányszor töltögetsz?
Krumplibogár ellen mit használsz?
Szép nagy kerted van és ami nekem tetszik, hogy olyan szellős. Próbáltam kitalálni, hol lehet, de az adatlapod olyan bőségesen ki van töltve, hogy abból semmi se tudható meg.
 


  2015.04.10. 15:23  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (671) hsz.-re     Olvasás  
  •   673   


---
 
Dehogy haragszom. Egyáltalán nem kérdeztél hülyeséget. Sőt. Az én hülyeségem volt anno, hogy nem így csináltam. Egy ilyen hozzászólással évek hibáit lehet elkerülni. Természetesen lehet, rezisztens /gombabetegségeknek ellenálló / almára átoltani. ugyanazzal a módszerrel ahogy Szerzőlászló fórumtársunk csinálta az őszibarackot. Ha ez év elejéig visszanézed videóit a barackos topic-ban, a módszere úttörő és nagyon tanulságos.
 


  2015.04.10. 13:54  Hozzászólás
  •   672   
Avatar

terra alapító
 
Csináltam nektek egy videót. Nem oktató, tájékoztató jellegű. :lol:
A felvétel minősége sem a legjobb, de hát a telefon ezt tudja. Az elején nzozz-nak vettem fel a csoroszját, valamint a kapa könnyű vezethetőségét, aztán a krumpli ültetését mutatom meg, közben a veteményesbe is benézünk egy kicsit, meg a gyümölcssövényeket is megmutogatom. A rossz képminőséget azzal próbálom kompenzálni, hogy közben hülyeségeket beszélek. :mrgreen:
Akinek van türelme végignézni, annak jó szórakozást!

[youtubekod]https://www.youtube.com/watch?v=Acwg-XS7jEY[/youtubekod]
 


  2015.04.10. 12:43  Hozzászólás  Válasz Jana11 (667) hsz.-re     Olvasás  
  •   671   


---
 
Lehet, hogy hülyeséget kérdezek, és kérlek hogy ne haragudj érte!
Lehet 250 db 10 éves almafát átoltani rezidens fajtára? (Akár több évre elosztva.)
 




  2015.04.10. 10:27  Hozzászólás
  •   669   


---
 
Kicsit elkanyarodva a témától. Nekem az fáj amikor csak azt látják ,hogy milyen drága gépekkel meló..
Akkor jönnek jól fizet a mezőgazdaság meg könnyen vagyunk elvetjük a terményt azt a többit az idő rendezi.
 


  2015.04.10. 10:09  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (666) hsz.-re     Olvasás  
  •   668   


---
 
A talajlakó élőlények elég strapabíróak. Meg lehet találni azt a mértékű műtrágya-felhasználást, ami nem nyírja ki a talajt. De ehhez az kell, hogy szerves anyagot is rendszeresen kapjon a talaj. És az, hogy ne hasracsapás-szerűen nyomjuk ki a műtrágyát.

Ettől függetlenül most én is csak szerves trágyára szeretnék ráállni, és lombtrágyának is csak növények kivonatából készült terméket fogok használni. De korábban is csak úgy használtam műtrágyát, hogy nyár folyamán egy-két beöntözést végeztem, illetve lombtrágyáztam. Ez a mennyiség meg sem kottyan a talajnak, a giliszták ugyanúgy vigyorognak a földben :). Annak nem vagyok híve, hogy házikerti veteményesbe marokszám szórjam ki ősszel és tavasszal az alap és starter trágyákat. Azért pár-száz négyzetméterre sem kerül olyan sokba a szerves trágya, hogy ne lehessen megoldani. Viszont akkor évente kell trágyázni szervessel is, mert a tápanyagok kimosódnak hamar, főleg homoktalajon.
 


  2015.04.10. 10:02  Hozzászólás
  •   667   


---
 
Itt a fórumon tanultam meg, hogy ami igaz egy árutermelőre, nem igaz egy hobbikertészre. Bár van kiskertem is zöldség-gyümölcshöz , "nagykertem" is a gyümölcstermesztésben, mindíg azt láttam magamban, hogy a paprika és a paradicsom mint növény azért van, azért gondozom, hogy paprikát, paradicsomot teremjen. Szerintem nagyon sokat tanulunk itt egymástól hobbi és termelő szinten egyaránt.
Néhány éve olvastam egy igazinak tűnő biokertészről az interneten. Ő szépen elmondta, hogy neki is nagy vágás, hogy van olyan egymást követő 2 év is, hogy mindenét elviszi a növénybetegség. Vagy csak a családja tudja a satnya termést elfogadni, elfogyasztani. Több a hazudós, félhazudós biokertész véleményem szerint, mint aki azt tényleg be is tudja tartani. A természet maga is termel ellenfeleket, erős mérgeket és gyógyszereket is nekünk embereknek.
Szerintem kedvescimbor, többen vagyunk itt olyanok, akik a fő családeltartó pénzkereső foglalkozás mellett vagy már "nyugdíjban" kertészkednek. Jó 30-35 évvel ezelőtt is /már igen öregszem/ imádtam a mezőgazdasági tevékenységet és a növényi produktum minden mozzanatát. De felmértem, hogy ebből bizony nem fogok tudni családot eltartani, erre nem fogok tudni alapozni, nem volt nagy örökségem, lottónyereményem, egyéb jövedelmem, gazdag nagybácsim...stb, csak magam és feleségem. Meg hát, ahogy nagyon pontosan írod, hogy lehetne azt elviselni mondjuk évekig, hogy azt mondani gyereknek, házastársnak, magamnak: nem tudok semmit fizetni, mert a költségek munkám után az árbevétel semmi.
De lehet ezt a mezőgazdasági tevékenységet "normálisan" csinálni. A sztárolt Gála almafajtámat nem azért vágtam ki 250 fát 10 éves korában, mert nem tudtam eladni. Két indok, és mindkettő fontos volt: Évi 22 permetezés mellett is volt benne sokszor betegség. Egyik a költség, a másik az, hogy nem mérgezem sem magam, sem másokat. Lehetett helyette inkább még 8 évi felneveléssel /és időveszteséggel/rezisztens, kevésbé érzékeny almát telepíteni.
Bizony az utolsó 15 évre visszatekintve is, ma is, próbálják azt a szemléletet erősíteni, hogy ne termelj, nem éri meg, olyan helyzetet teremtenek árban, támogatásban, hogy inkább menj el 10-12 órát dolgozni szalag mellé egy nagy multihoz, aki dob annyit, hogy ne halj éhen, az az érték. Nem az.
Ideológiát meg gyártottak hozzá, hogy nem a végterméket, ezáltal a tényleges termelőt, hanem a földet, az ügyeskedő nagytulajdonost kell támogatni.
 


  2015.04.10. 09:36  Hozzászólás  Válasz anegytech (665) hsz.-re     Olvasás  
  •   666   


---
 
A talajt kell táplálni nem a növényt. A műtrágya segíti a növény növekedését és felvenni a feltárt , de fel nem használt nyomelemeket. Közben megöli a talajéletet, ezért nem lesz újabb természetes feltárás.
Ajánlom ezt a videót: https://www.youtube.com/watch?v=9_moo5wH4rk
 


  2015.04.10. 09:20  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (664) hsz.-re     Olvasás  
  •   665   


---
 
Igazad van, kiskerti termesztésnél tényleg megoldható a biológiai termesztés. Bár én úgy gondolom, hogy nem kell teljesen elzárkózni a vegyszeres növényvédelemtől és a műtrágyától. A műtrágya nem halálos méreg, csak a mértéket kellene csökkenteni. Bár most én is szeretnék a kertemben csak bio módon termeszteni, meglátom majd, hogy sikerül :). Azért a monília elleni permetezésre bevetettem a chorust, de zöldségeknél most csak biokalt akarok használni.

Manapság az integrált növénytermesztésé a főszerep. Ez a normál és az öko termesztés közötti megoldás, szerintem ebben van a jövő.

Érdekes a legutóbbi Greenpeace-es felháborodás a vegyszeres paprikával kapcsolatban, mert tudtommal ma már a legtöbb modern üvegházban biológiai védekezéssel termesztenek, mivel üvegházban ez egyszerűbben megoldható, mint szabadföldön. Paprikánál főleg, mert pl a tripszek ellen vegyszerekkel nehéz védekezni, ragadozó atkákkal jobban megéri.

Kishantos ügye nekem sem tetszett. Kétlem, hogy itt nagy összeesküvés elmélet lett volna a háttérben a biogazdálkodások ellen, inkább a pénz beszél és a haverok, akinek kellett a föld-alapú támogatás. Normális helyen ilyet nem csinálnak. De maga a támogatási rendszer rossz, ami nem köti termesztési feltételekhez a gazdálkodót, hanem csupán terület alapján osztogatják. De ez valószínűleg változni fog.

Azt is hozzá kell tenni azért, hogy Kishantos nonprofit vállalkozás volt. Tehát az összes bevételt visszaforgatták a termesztésbe és az oktatásba. Hogy ha profit-orientált vállalkozásként működött volna, nem tudom, hogy mennyire éri meg ekkora területen a biogazdálkodás. De jó lenne, ha igaz lenne, hogy nagyban is megéri bio módon gazdálkodni, egyelőre szerintem ez nem így van. Egyszerűen azért nem, mert a magyar vásárló átlag nem képes megfizetni a bio termékeket. A Magyarországon megtermelt bio áru nagy része megy ki külföldre, ott viszont elvileg nagy a piaca.
 


  2015.04.10. 08:54  Hozzászólás  Válasz anegytech (663) hsz.-re     Olvasás  
  •   664   
Avatar

---
 
Az utóbbi hozzászólásoddal félig egyetértek. Annyi kiegészítést teszek, hogy Kishantoson 21 évig működött egy európai hírű biogazdaság. 452 hektáros területen gazdálkodtak, de tavaly elvették a szántóföldjeiket. Én innen nem tudom megítélni mi volt az oka? Két okot feltételezek:
1. Ne teremtsen precedest, hogy biomódon is lehet termelni és ez szúrta a vegyszerlobbi szemét.
2. Kellett a termőföld ingyenes "használatra" az elvtársaknak, ezért egymás között szétosztották. Azért tettem ezt idézőjel közé, mert többnyire nem a használat a cél, hanem földalapú támogatás megszerzése.
Én ugyan nem vagyok biokertész, de figyelemmel kísérem az eseményeket, a leendő unokáim egészségét, jövőjét féltve. Itt a fórumon meg azért érdemes néha felvetni ilyesmit, mert ha megnézed, a fórum vezérfonalát az árutermelők elvei viszik. Amivel nincs is semmi gondom, hanem azzal van, hogy az amatőr házi kertekben termelőknek nem kéne mindenben utánozni az árutermelőket. Én úgy gondolom, hogy az árutermelőknek a bevétel a fontos, az mindenek felett, hiszen abból élnek. Az amatőr kertészeknek pedig a családjuk egészsége kéne legyen a fő szempont. A kettő pedig üti egymást.
 


  2015.04.10. 07:59  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (662) hsz.-re     Olvasás  
  •   663   


---
 
Elvileg a magyar mezőgazdaság még így is kevés műtrágyát használ Nyugat-Európához képest. Régen is használtak műtrágyát, bár az érdekelne, hogy vajon mióta. Az biztos, hogy 20-30 éve kevésbé figyeltek az adagolásra és az arányokra, mint most.

De azt szerintem el lehet fogadni, hogy jelenleg műtrágya nélkül nem lehet nagyban termelni. Egy kisebb területen megoldható, de mondjuk 1000 hektár szántóföldön hogy oldanád meg a szerves-trágyázást? A tankönyvekben leírtak szerint a hektáronkénti 30-40 tonna istállótrágya közepes adagnak számít, a 15 tonna kevés, a sok mondjuk 60-70 tonna. Ezt legalább 5 évente kellene bedolgozni, de mivel a tápanyagok nagy része egy év alatt kimosódik, ezért ha tápanyag utánpótlás a cél és mellette nem használunk műtrágyát, akkor a szerves trágyázást a műtrágyázáshoz hasonlóan évente meg kell ismételni. Ez esetben elég lehet kisebb mennyiség is. Ha csak 15 tonnával számolok hektáronként, akkor 1000 hektárra 15ezer tonna istállótrágya kell évente. És ez az ezer hektár a teljes termőfelület töredéke. Nem tudom, hogy ekkora mennyiségű istállótrágya mennyibe kerülhet, de biztos nem olcsó.

Egyre többet olvasok a pelletált szerves trágyákról, főleg azért, mert most én is ezt vettem a kertembe. Ára jóval magasabb, mint az egyszerű istállótrágyáé, ellenben nem tartalmaz gyommagvakat, egy hektárra levetítve a gyártó adatai szerint 0,8-2 tonna elég belőle, de évente kell ismételni a kiszórását. Viszont a szállítása, tárolása egyszerűbb, a kiszórása megoldható repítőtárcsás műtrágyaszóróval, így elvileg elképzelhető, hogy ezeken lehet annyit spórolni, hogy nem kerül többe, mintha istállótrágyát használnánk. De nagy gazdaságokban még így is sokkal drágább, mint a műtrágya.

Én is azt támogatnám, hogy mindenhol csak szerves trágyát alkalmazzanak, de el kell fogadni, hogy jelenleg egyszerűen képtelenség, mert a gazdák nagy része tönkremenne a költségekben, mivel a vásárlók nem fizetik meg a sokkal magasabb árakat, és nincs annyi szerves trágya, ami fedezné a szükségletet.

Nekem szimpatikusak az ökológiai gazdaságok, de nem nagyon tudok olyan bio gazdaságot, ami több ezer hektáron működne (ettől függetlenül lehet, hogy van).
 


  2015.04.09. 22:56  Hozzászólás  Válasz Sleek (643) hsz.-re     Olvasás  
  •   662   
Avatar

---
 
Azért írom, hogy modern mezőgazdaság, mert én hagyományos alatt értem nagyanyám korabeli földművelést, amikor nem használtak műtrágyákat. Úgy, mint ahogy se én, se a hivatalos biotermesztők nem használunk műtrágyát. Ha neked nem tetszik a modern szó, mondhatnék új korit is, de nem az a lényeg, hogy minek nevezzük, hanem a tartalom. Ezt olvastam:
"2013 I. félévében az értékesített műtrágya mennyisége 806 ezer tonnát, értéke pedig 75 milliárd forintot tett ki. Az eladott mennyiség és az érték csaknem 20 százalékkal haladta meg, a 2012 hasonló időszakét – derült ki a Növényvédő szer- és Műtrágya Kereskedők Szakmai Egyesülete által a közelmúltban rendezett konferencián."
Felénk ez van. (Én csonka Magyarországon lakok.)
 


  2015.04.09. 20:27  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (660) hsz.-re     Olvasás  
  •   661   
Avatar

terra alapító
 
Ja, így már értem, hogy téged nem szolgálnának ki! (mert nekem eszem ágában sincs odamenni) Köszönöm, kedves vagy, már az ötlettel is, de amit linkeltél az is teljesen jó.
 


  2015.04.09. 20:20  Hozzászólás  Válasz gergerg (659) hsz.-re     Olvasás  
  •   660   


---
 
A "Seminis" a Monsanto egyik vetőmag márkája.
Vevőszolgálatuk:
Monsanto Hungária Kft. 1238 Budapest Túri István út 1.
Tel: +36 1 289 31 22, +36 1 289 32 47
Mondanám, hogy elmegyek és megveszem neked, de nem hiszem, hogy kiszolgálnának ilyen kis tétellel.
 




  2015.04.09. 20:00  Hozzászólás  Válasz gergerg (657) hsz.-re     Olvasás  
  •   658   


---
 
A Monsanto központja itt van Soroksáron. Nem hiszem, hogy kiszolgálnának!
 


  2015.04.09. 19:53  Hozzászólás  Válasz Laci vagyok (656) hsz.-re     Olvasás  
  •   657   
Avatar

terra alapító
 
És én ezt miért nem találtam meg eddig? Csak jóval drágábbakat láttam. Probléma megoldva. Köszi!
 




  2015.04.09. 19:30  Hozzászólás  Válasz Sleek (654) hsz.-re     Olvasás  
  •   655   
Avatar

terra alapító
 
Nem tűnik szélhámosnak a pali, sőt, meglehetősen korrekt ember hatását keltette. Majd kiokoskodok valami. Az lett volna jó ha lett volna valaki ott a közelben, aki átvette volna és tovább küldte volna.
 


  2015.04.09. 19:20  Hozzászólás  Válasz gergerg (653) hsz.-re     Olvasás  
  •   654   


---
 
Akkor tényleg nem egyszerű a dolog.
Amúgy utánvétnél sem bonthatod ki a postán a csomagot. Csak akkor ha kifizetted.
 


  2015.04.09. 19:03  Hozzászólás  Válasz Sleek (652) hsz.-re     Olvasás  
  •   653   
Avatar

terra alapító
 
Az a baj, hogy én nem netbankozok, abban nem bízok, így ha utalni akarok, el kell mennem a legközelebbi városba a bankba. Az üzemanyag, ráadásul rámegy egy fél napom. Akkor megint ott tartok. Mondtam neki hogy majd a hétvégén szólok hogy mire jutottam. Az előre utalást egyébként sem szeretem idegennek, mert ugye elutalok csak úgy egy ötezrest, aztán vagy jön valami, vagy nem.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Ahrefs [Bot] Mozilla/5.0 (compatible; AhrefsBot/7.0; +http://ahrefs.com/robot/), Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 17 vendég

cron