Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2014.08.04. 10:36  Hozzászólás  Válasz Vebber (183) hsz.-re 
  •   185   
Avatar

terra alapító
 
Én is meg szoktam hagyni az alany alsó hajtásait az oltás/szemzés alatt. Legfeljebb visszacsípem a csúcsát, hogy ne nyomja el a nemest.
- árnyékol UV ellen
- többlet asszimiláta
- vastagítja a törzset

Később, ha már lesz elég levele a nemesnek, tél végén kicsípem; ezek az alanyok begyógyulják.
 


  2014.08.04. 10:32  Hozzászólás  Válasz Vebber (181) hsz.-re 
  •   184   
Avatar

terra alapító
 
Biztosan van más alternatíva is, de nekem ez vált be. Azt különösen kedvelem benne, hogy bitang erősen oda lehet szorítani vele a szemet.

Ez így van, ha sokáig fent marad, meglátszik a nyoma. Valamit valamiért :)
Eddig két hónapos forradás után szedegettem le a raffiát, és kentem utána fagéllel (tehát levélhullásig sincs rajtuk). Ez eddig bevált. A nyomát ki szokta nőni az alany.
Ezeket mindenképpen alvóra szánom, márciusban metszek vissza rájuk.

Megjegyzem volt egy június 6-i szemzésem szintén weiwába, amit hajtónak szántam, de alva maradt az is, pedig rámetszettem két héttel később. A szempajzs máig szép zöld, de nem mozdul.
 


  2014.08.03. 22:28  Hozzászólás
  •   183   
Avatar

---
 
Az idén is csináltam őszibe GXN szemzést, közbe oltásnak. Tovább gondoltam a tavalyi kísérletet és csináltam őszibe GF 677 szemzést is, szintén közbe oltott lesz.
Mindkettő hajtó, ha így fejlődnek, az idén még alvót is lehet szemezni beléjük.


kép_őszibe GXN.jpg
Őszibarackban GXN


kép_őszibe GF.jpg
Őszibarackban GF 677
 


  2014.08.03. 21:38  Hozzászólás  Válasz gaabre (180) hozzászólására 
  •   181   
Avatar

---
 
Ezzel a rafiás kötözéssel nincs rossz tapasztalatod, nem vág be?

Ez még hajtó lesz, vagy már alvónak szántad?
 






  2014.08.02. 05:26  Hozzászólás  Válasz Alibá (171) hozzászólására 
  •   178   
Avatar

terra alapító
 
Aha, esélyes.
Szerintem jövőre nem lemosózom az oltásra szánt alanyokat...
 


  2014.08.02. 05:25  Hozzászólás  Válasz tp329 (170) hozzászólására 
  •   177   
Avatar

terra alapító
 
Arra gondoltam, hogy október 2. felében bonyolíthatnánk a cserét. De tulajdonképpen egész télen jó nekem, csak korábban ne, amikor még levelesek.
 


  2014.07.31. 21:50  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (175) hozzászólására 
  •   176   
Avatar

terra alapító
 
Ha ősszel kapok oltóvesszőt akkor szemzem, ha tavasszal akkor oltom. ;)
 


  2014.07.30. 20:30  Hozzászólás  Válasz gaabre (166) hozzászólására 
  •   175   


*
 
Én is csak szemzem...az jobban bevált.
 


  2014.07.30. 20:29  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (156) hozzászólására 
  •   174   


*
 
A hegyen...kb 250.
 


  2014.07.30. 19:17  Hozzászólás  Válasz gaabre (166) hozzászólására 
  •   173   
Avatar

terra alapító
 
Nekem még nemvolt gondom vele, őszintén szólva nem is emlékszem olyan kaszi oltásra ami ne sikerült volna, pedig én nem is számítok tapasztaltnak.
 


  2014.07.30. 16:09  Hozzászólás  Válasz Alibá (171) hozzászólására 
  •   172   
Avatar

---
 
+ 1.
Sztem is valami az oltás során a sebbe került. Egyébként kis odafigyeléssel a mezei hasítékoltás is olyan szépen forrad mint a párosítás.
 


  2014.07.28. 11:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (167) hozzászólására 
  •   171   
Avatar

terra alapító
 
Azért gyanakszom vegyszer behatásra, mert a forradásnál általában csak olyan bumszli, megvastagodás szokott kialakulni, nem ilyen csúnya dudor. (Na az olaj éppen közrejátszhat!)
 


  2014.07.28. 11:40  Hozzászólás  Válasz gaabre (126) hozzászólására 
  •   170   


terra alapító
 
Akkor egyszerűbb, ha mindkettőből oltok! ;)
De majd megbeszéljük!

Maxmát ősszel vagy tavasszal ültetnél?
 


  2014.07.28. 11:26  Hozzászólás  Válasz Rhéman (152) hozzászólására 
  •   169   


terra alapító
 
Gondolom, a vázágakba szemeznél....
Milyen vastagok ezek?
Mekkora a fa? Mennyi helye van a fának?
Ha a tövük közelében vastagok a vázágak, akkor a szemzésre "jó" hely viszonylag magasra kerülhet. Mire kineveled a koronát, az egekbe kerülhet. Növényvédelem, betakarítás stb....
Oltásnál jobban van mód "alul" kezdeni.
Mindezek csak szempontok.... minden eset más és más.
Sok sikert!
 


  2014.07.27. 22:28  Hozzászólás  Válasz Alibá (167) hozzászólására 
  •   168   
Avatar

terra alapító
 
Oké.
/nem emlékszem, egyébként az alany héján maradhatott olajos mészkénlé, mert kétszeri lemosózás után oltottam/
 


  2014.07.27. 22:26  Hozzászólás  Válasz gaabre (165) hozzászólására 
  •   167   
Avatar

terra alapító
 
Most nem bántanám. Jövő nyáron lehetne hosszanti bemetszéseket csinálni - mondjuk hármat - a daganaton áthaladva (fölötte és alatta 2-2 cm-t). A hosszanti metszés nem 'fáj' a fának és szépen benövi. Az új növedék áthidalhatja a forradási nehézséget.
/Valami vegyszer nem volt a kezed ügyében, mikor oltottad?/
 


  2014.07.27. 22:18  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (154) hozzászólására 
  •   166   
Avatar

terra alapító
 
Én a kajszit nem tenném oltásra. A tapasztaltak is rendszeresen kínlódnak vele. Jobb alvóra augusztusban. Szerintem.
 


  2014.07.27. 22:13  Hozzászólás  Válasz Alibá (142) hozzászólására 
  •   165   
Avatar

terra alapító
 
Aha, hát őszintén szólva nem gondoltam semmit :)
Gondolom ezeket a daganatokat nem szabad ledörzsölni, mert akkor megszakad a keringés!? (mintha háncsot vágnánk)
 




  2014.07.27. 11:53  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (155) hozzászólására 
  •   163   


*
 
Én meg idén elkezdtem átalakítani a korábbi sövényeimet orsóra...a sövény nem vált be.Az őszit ,körtét könnyen át tudom alakítani,az almát macerás /erősen vissza kell csonkolni,hogy megfelelő helyeken megfakadjon,kihajtson.../
 


  2014.07.26. 20:43  Hozzászólás  Válasz Alibá (161) hozzászólására 
  •   162   
Avatar

terra alapító
 
Most nézem hogy tényleg hármat írtam! 30-at akartam! Csodálkoztam is a kapás kérdésen.
 


  2014.07.26. 20:06  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (155) hozzászólására 
  •   161   
Avatar

terra alapító
 
Itt látom a cseresznyesövényedet! Nem is 3 cm a törzsmagasság, mint ahogy írtad. Így már értem, hogy aláfér a kapád.
Jól alakul.
 




  2014.07.26. 19:04  Hozzászólás  Válasz Rhéman (158) hozzászólására 
  •   159   
Avatar

terra alapító
 
Rendben. Akkor ha jön a hűvösebb idő, küldök egy szuper kajszi vesszőt!
 








  2014.07.26. 18:44  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (151) hozzászólására 
  •   155   
Avatar

terra alapító
 
Szóval van már egy alma sövényem (körte is, de azt most nem fotóznám le, kicsit gazos)



Ez egy idei oltás a cseresznyesövényre. Ez az alap.


Ez meg tavalyi meggy, itt már látszik a terv:
 


  2014.07.26. 18:40  Hozzászólás  Válasz Rhéman (152) hozzászólására 
  •   154   
Avatar

terra alapító
 
Az egyik verzió, hogy figyeljük az időjárás jelentést, és ha pár nap hűvös időt mond, akkor küldök neked szemezőhajtást. Arról kivágsz egy szemet, és belerakod. Körültekered, és várod hogy beforrjon. A másik, ha nem sikerült, tavaszra megpróbálod átoltani ékoltással, ami szerintem legalább 90%, ha úgy csinálod ahogy mondom. Irodalmat mindjárt keresek egy jót!
 


  2014.07.26. 18:27  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (149) hozzászólására 
  •   153   


*
 
Az összes fát körbehálózhatnám...
 


  2014.07.26. 18:21  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (148) hozzászólására 
  •   152   
Avatar

terra alapító
 
Legyen belőle kajszi.

Még soha nem csináltam ilyen dolgot. Van hozzá egy szemző késem. Látom, hogy a tapétavágó is jó, az is van. Teflon szalag is. Kéne valami irodalom, bár lehet az is van a könyvtáramban.

Mondjad mit kell tennem?
 


  2014.07.26. 18:06  Hozzászólás  Válasz Sissi (150) hozzászólására 
  •   151   
Avatar

terra alapító
 
Késnek én tapétavágó kést használok, egyszerű és nagyszerű.
Fertőtlenítésnek alaposan eltörlöm egy pzs-vel
Szemezéshez a teflon szalag a legjobb, vízvezeték szerelő boltban kapható. De nylon zacskó csíkok is megteszik, de azzal nehezebb kötözni mert csúszik. Oltáshoz nekem a jó minőségű szigetelő szalag vállt be.
A szemezést én az elágazástól kb 10cm-re csinálnám, lejjebb elmondom miért.
Annyi szemet tehetsz az ágba, amennyi csak belefér.
A szalagot, ha most oltasz, tavasszal vedd le. Ha most szemezel, nem biztos hogy a szem még kihajt az idén, mert lehet hogy "alvóra" marad. Jó jel, ha a levélnyél tőből lepattan pár nap után.
Ha nem eredményes a szemezés, semmi gond, a vessző alsó 10 cm-je sértetlen, ebbe tavasszal olthatsz ékoltással, aminél ha betartod amiket leírunk, el sem tudod rontani. A szempajzsot nem kell kiszedni, ez esetben úgyis levágod, de ha nem, akkor is beforrja/kidobja a fa.
A sövényről megyek fotózni.
 


  2014.07.26. 17:53  Hozzászólás
  •   150   


---
 
Köszönöm a segítséget.
A kés fertőtlenítésére megfelel a Domestos, el kell mosni és ennyi?
Összeillesztés után a műanyag csíkot vagy a szélesebb szalagot érdemes kötözésre használni? Milyen néven keressem?

A Germersdorfi egyik ágának alsó részébe, tehát a törzstől kb. 2-3 centire, kell tennem a szempajzsot?
Elég egy szempajzs vagy a nagyobb eredményesség érdekében, lehet kettővel is próbálkozni?
6-7 hét múlva látszik, hogy sikerült vagy sem. Ha igen, ekkor levághatom a kötözőszalagot és a Germersdorfi ágat, vagy várjam meg a tavaszt?
Előfordulhat, hogy 6 hét múlva megered, de a telet nem vészeli át?

Amennyiben a szemzés nem lesz eredményes, mit csináljak? Ki kell venni a szempajzsot vagy maradhat? Tavasszal lehet újra próbálkozni az előző szempajzs helyén vagy másik helyen, picit fentebb?

Huuhh... a sövényes ötlet szuper! Nagyon megtetszett :-)

Ali-bá megnézhetném én is a szuperorsó fákat? Tenne fel néhány képet?
 




  2014.07.26. 17:45  Hozzászólás  Válasz Rhéman (146) hozzászólására 
  •   148   
Avatar

terra alapító
 
Bármilyen más szilvára ami ízlik, vagy barackra. Ha döntöttél, szólj! Van egy pár jó kajszim.
 


  2014.07.26. 17:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (143) hozzászólására 
  •   147   
Avatar

terra alapító
 
Simán befér a kapa alája. Az alma is így van. Kicsit messzebbre kell majd állni ha szélesedik.
 


  2014.07.26. 17:35  Hozzászólás
  •   146   
Avatar

terra alapító
 
Van egy Hollywood nevű fiatal szilva fám. A Starkl árulta, én bolond megvettem. A gyümölcse nem ízlik.

Mire érdemes át oltani, szemezni? Vagy dobjam ki?
 


  2014.07.26. 17:35  Hozzászólás  Válasz Alibá (132) hozzászólására 
  •   145   


*
 
A rohadt őz /vagy szarvas/ megint kicseszett velem.Meghámozta a legszebb Ishtarámat, a legszebb Far-szemzésemet és az egyik Maxmámat /a 2-ből/...ezenkívül folyamatos terror alatt tartja a szilva és almafáimat.Mintha más bajom nem is lenne...idén kezd csömöröm lenni az egészből..../nem csak emiatt/
 


  2014.07.26. 17:32  Hozzászólás  Válasz gaabre (141) hozzászólására 
  •   144   


*
 
Ilyen nekem is nőtt egy körtére.
 




  2014.07.26. 17:22  Hozzászólás  Válasz gaabre (141) hozzászólására 
  •   142   
Avatar

terra alapító
 
Ez forradási nehézség. (Ugye gondoltad, ezzel nem mondtam sokat.) Lehet, hogy valami 'kenődött' az érintkező felületek közé oltádkor és azt át kellett nője a kallusz, csak úgy tudott kapcsolatot teremteni az alany és a nemes.
/Én sokkal laposabb szögben szoktam megvágni a két felületet, a vessző szélességének háromszorosa a vágás hossza. Így eleve jóval nagyobb felületek érintkeznek./
 


  2014.07.26. 16:33  Hozzászólás
  •   141   
Avatar

terra alapító
 
A baloldali (angolnyelvesnek szánt) párosítást csináltam idén márciusban (weiwa+szilva), a jobboldali képet pedig ma miután lebontottam a szalagot.
Vajon mitől nőtt ekkora bumszli egy párosítás helyén? Gyakorlatilag csúnyább lett mint egy ékoltás.
A növény egyébként szépen hajt és fejlődik.

util_weiwa.jpg
 


  2014.07.26. 08:27  Hozzászólás  Válasz Alibá (136) hozzászólására 
  •   140   
Avatar

terra alapító
 
A törzs kb 3 cm magas, a karok kb 80-80 cm. A függőleges hajtások 2,2m-re vannak tervezve (2,5m ig felérek) de ha nagyon nőni akar, akkor feljebb engedem. Ez tövenként kb 7m2 termőfelület.
 


  2014.07.26. 07:56  Hozzászólás
  •   139   
Avatar

---
 
Nyelves v. angol nyelves párosítás :
/tavasszal végezendő/

[youtubekod]http://www.youtube.com/watch?v=ndTMUw0Oljw&feature=player_detailpage[/youtubekod]
 






  2014.07.25. 17:02  Hozzászólás  Válasz Alibá (132) hozzászólására 
  •   134   
Avatar

terra alapító
 
Azt közben átgondoltam, és a vége nem U alak lesz, hanem elég alacsonyan 2 oldalra vízszintes kar, amiről függőlegesen nevelek hajtásokat. Na majd ezekről a hajtásokról lesznek újabb oldalhajtások. Majd lefényképezem estére most hogy áll.
 


  2014.07.25. 10:59  Hozzászólás
  •   133   
Avatar

terra alapító
 
Miután némelyik már magasabb nálam, lassan ráfogható, hogy már fa. Lehet, hogy még meghagyok néhány alsó ágat eredetiben.. amúgy idén brutálisan belehúztak, mióta szétültettem őket jól előtrágyázott helyekre. Állítom gxn-nel verseng némelyik. Néha megijedek, hogy elkéstem a szemzéssel, úgy bevastagodtak törzsmagasságban is.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég