Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.08.14. 22:29  Hozzászólás  Válasz Vebber (323) hsz.-re 
  •   326   
Avatar

terra alapító
 
Az a helyzet, hogy 24 fa küzül 5 GxN és GF alanyokon van és azokkal nincs baj. Azt hiszem egyszerűbb új alanyokra oltott barackokat ültetni, mint majd húsz fa alatt kicserélni a talajt.
Ettől függetlenűl vagy 1000 tonna homok elkelne az agyaggal összekeverve, de a megvalósítás kissé problematikus. :P
 




  2014.08.14. 21:26  Hozzászólás
  •   324   


---
 
Üdvözletem! Most vettem észre ezt az új fórumot, csupa ismerős hozzászólóval, és rengeteg hasznos info-val a kajszikról :) Mi történt a zindexel? :O
 


  2014.08.14. 21:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (322) hsz.-re 
  •   323   
Avatar

---
 
Ha esetleg mégis hajlasz rá, hogy akár 2 fa esetében megpróbálni az ültető gödörben a talajt cserélni, keverni, szívesen segítek. Homokot is tudok adni/cserélni hozzá.

A nyáron is csináltam egy ilyet. Itt az ültetőgödör már ok volt, ezt szélesítettem. Szélsőséges Július lett ültetve a télen, ami úgy néz ki megérdemli a törődést. Látszik is mekkorát nőtt néhány hónap alatt, az összes hajtás idei, csak a törzs volt tavasszal.
/Mikor csináltam az ideg kerülgetett, mert már a teljesen kiásott állapotban vihar közeledett, és a szele kezdte a fát tépázni, a henger alakban a tövén maradt talaj repedni kezdett, félő volt, hogy a tövéről lehullik, de szerencsére a vihar széle érintett csak./

Kép_July.jpg
 


  2014.08.14. 19:57  Hozzászólás  Válasz Vebber (320) hsz.-re 
  •   322   
Avatar

terra alapító
 
Nem talaj csere, hanem alany csere! Még nem tudom pontosan hogyan csinálom. Azt hiszem, hogy a jó alanyokra átoltom a jó fajtákat a beteg fákat pedig kivágom.
 


  2014.08.14. 17:21  Hozzászólás
  •   321   
Avatar

---
 
Főleg őszibarack, kevés kajszi (PPV) betegség ek beumutatása képekkel is szemléltetve:
[url]http://www.condifesabrescia.it/wp-content/uploads/2014/03/Incontro-Frutticoltura_Pollini.pdf[/url]
 




  2014.08.13. 20:57  Hozzászólás  Válasz Vebber (312) hsz.-re 
  •   319   
Avatar

terra alapító
 
Sajnos nem. (Illetve egy magához tért, két évig 'lyuköntöztem' minden jóval, vagy attól, vagy túlért a gyökere a gonosz zónán - nem tudom.) Kivétel a GxN-15 és a GF-677 alanyon lévők (köztük a Sweet Lady, ami szépen színesedik már), ezeket eleve nem zavarta a rossz talaj. Azt hiszem a többinél csere lesz.
 


  2014.08.13. 17:13  Hozzászólás  Válasz Vebber (316) hsz.-re 
  •   318   


*
 
Ne vedd meg...teljesen azonos a két cikk.
 


  2014.08.13. 09:39  Hozzászólás  Válasz gaabre (311) hsz.-re 
  •   317   


---
 
Nem tudom.
Egy ismerősöm járta meg az utat anno a Palesits faiskolába Albertirsára, és kapva az alkalmon kértem őt, hogy hozzon nekem is szaporítóanyagot.
Amit a neten kinéztem, nem is volt akkor, ezért onnan hívott, hogy mi legyen, akkor a választékból ez mellett döntöttem.
Most megnézve idén ősszel csak St. Julien A oltványon lesz, ezért egy lehetőség, hogy az enyém is azon van.
Ez egyébként milyen???

Akkor hozattam még sarjon termő málnát tőlük... nem volt szép az anyag, amit kaptam, mert abból is csak a maradék volt, úgyhogy két év kellett, hogy erőre kapjon, de szuper! Mindenkinek ajánlom!
Most is van pár szem érett, extra nagy bogyójú, az íze sem rossz (kétségtelen, hogy a fertődi zamatossal nem veszi fel a versenyt, de az meg nincs ilyenkor...), vitális, egészséges.
 


  2014.08.12. 18:17  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (315) hsz.-re 
  •   316   
Avatar

---
 
Nézd már meg légyszíves, ha meg van neked, hogy az egyező teljesen azzal amit linkeltem?
Az a cikk címe "segítik a fajtaválasztást" ez van az újság fedlapján is. A címnek viszont nem sok köze van a neten található tartalomhoz. Nem teljes?

Amennyiben az újságban van valami fajtákról szóló bemutató is -amire a cím is utal-, akkor megvenném ezt a számot, egyébként nem kajtatok utána.
 


  2014.08.12. 18:13  Hozzászólás  Válasz Vebber (313) hsz.-re 
  •   315   


*
 
Én is olvastam a cikket,le is fénymásoltam...de már korábban tudtam ezekről az új magyar fajtákról.Most is nálam van a Magyar gyümölcsfajták c. könyv /szerk Soltész Miklós/,ebben vannak leírások a még számozott,de ígéretes /?/ fajtajelöltekről is...nemcsak kajszi,hanem minden faj.Itt sem írnak jókat róluk,a Corlate pl sarka vírusra és moniliára fogékony...na akkor mi a jó benne ??...érdemes megnézni,hogy miből kisérletezték ki / vajon a franciák mit használnak nemesítési alapnak? ...nem értem ezt a keleti erőltetést..../,a Corlate pl a Kecs-psar szabadmegporzású magonca,a Corfirm a Bergeron és a román Baneasa 4/11 keresztezése,a Corred a román mamaia és a 20/79/1 es hibridből van...de a többinél is románok meg ázsiaiak a szülők....jó tulajdonságuk alig....na ennyit a magyar fajtaelőállításról.
 


  2014.08.12. 18:05  Hozzászólás  Válasz andras (303) hsz.-re 
  •   314   


*
 
Passz,nemigen szoktam feljegyezni.A korai időszakban van ,nálam kb a 4-5 fajta a sorban.
 


  2014.08.12. 17:32  Hozzászólás
  •   313   
Avatar

---
 
Érdekes cikk jelent meg a Kertészet és Szőlészet 32. számában.
A Carmingo 'Cot' sorozat után, már van magyar nemesítésű, 'Cor' sorozat, amit az idén fajtaminősítő bizottság elé terjesztenek állami elismerésre, amikről többek között írnak a cikkben.
' Corred ', ' Corfirm ', ' Corlate' fajtákról írnak egy keveset. Bár sztem kissé negatívra sikeredett az a kevés írrás.

A cikk itt olvasható:
[url]http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/irasok/kerteszet-szoleszet-boraszat/segitik-fajtavalasztast[/url]
 


  2014.08.12. 17:17  Hozzászólás  Válasz Alibá (310) hsz.-re 
  •   312   
Avatar

---
 
Az őszik levélzetét sikerült gatyába rázni?

Mi volt az ami hiányzott nekik?
 


  2014.08.11. 08:12  Hozzászólás  Válasz beetee (296) hsz.-re 
  •   311   
Avatar

terra alapító
 
Lehet tudni, hogy ez a fölső képen látható fa (sweet red?) milyen alanyon van?
 




  2014.08.10. 08:53  Hozzászólás
  •   309   
Avatar

---
 
Alibá!

A Sweet Lady, hogy áll? Lassan érik, kettőt már levettem a fáról (ezek érésére rásegített bogár szúrása is).
 




  2014.08.06. 20:32  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (300) hsz.-re 
  •   305   


---
 
Olyan fotód nincs ahol a fán van, vagy ahol a gyümölcs egészben látszik?
 


  2014.08.06. 20:30  Hozzászólás  Válasz andras (301) hsz.-re 
  •   304   


---
 
Sajnos saját tapasztalat nincs, csak olyan amit olvastam.
A Harlayne-t mindenhol a PPV ellenállósága miatt emlegetik. A gyümölcse viszont állítólag nem annyira jó. Kicsi-közepes méretű, nem kiemelkedő ízű.
Az Orangered fajtát viszont ez is porozza.
 


  2014.08.06. 19:45  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (302) hsz.-re 
  •   303   
Avatar

---
 
Köszönöm. Az Orangeredről azt írják, hogy nagyon jó fagytűrő és porozza a bergeron, már csak az ízére voltam kiváncsi.
Nálad mikor terem?
 


  2014.08.06. 19:13  Hozzászólás  Válasz andras (301) hsz.-re 
  •   302   


*
 
Orangeredem van,finom és a korai időszakban terem,nem rossz.
 


  2014.08.05. 19:31  Hozzászólás
  •   301   
Avatar

---
 
A harlayne és az orangered termett-e már valakinek. Az ízviláguk érdekelne.
A springbusht néztem de porzó kell neki, nálam nem lesz egyelőre csak bergeron, farbaly és Kiotó.
 




  2014.08.05. 17:01  Hozzászólás  Válasz beetee (296) hsz.-re 
  •   299   


---
 
Nagyon mutatós barackok.
Ne haragudj meg, ennek a fácskának még koronára kellett volna dolgozni. Túl lett terhelve, ami meglátszik a növekedésén is.
 




  2014.08.04. 22:18  Hozzászólás  Válasz Vebber (295) hsz.-re 
  •   297   


---
 
Falu, kertes házak. Hátul zártkerti övezet. Rengeteg, főleg régebbi fajták a környéken.
Valami biztosan jó neki. Tavalyelőtt őszi ültetés. Tavaly már volt 5-6 szem, idén 33.
 




  2014.08.04. 22:06  Hozzászólás  Válasz beetee (294) hsz.-re 
  •   295   
Avatar

---
 
Pedig kell hozzá porzó fa. Jó lenne tudni vajon mi van a szomszédokba, mi porozta?
 








  2014.08.04. 21:46  Hozzászólás
  •   291   
Avatar

---
 
Tsunami :

Tsunami.jpg
Tsunami kajszi


Tsunami2.jpg
Tsunami kajszi


Francia fajta. Nemesítője B. Escande.
Nagyon korai, érési ideje 2 nappal az Aurora, és 4-6 nappal a Spring Blush előtt. Az egyik legkorábbi kajszi fajta. /Előtte érik a Pricia /
Gyümölcse közepes méretű 45-50 mm átmérőjű, kerek/ovális. Íze kitűnő, aromás és édes. Húsa narancssárga, lédús és vastag. Héja közepes vastagságú. Élénk narancssárga alapszínű, napsütötte felületén 60-70%-os piros fedőszínnel. Brix értéke 14,0-15°
Növekedése közepesen erős, közepes lendülettel feltörő koronájú. Tavaszi és nyári zöldmetszést is igényel. A korona belsejéből fontos az erőteljes elágazások eltávolítása. Vezérágakat visszavágni nem szabd.
Korán virágzik, virágzás átlagos. Bár részben öntermékenyülő, beporzók használata ajánlott. Pellenadói: Big Red, Pinkcot Copty, Spring Blush, Sylred, Soledane.
A fajta déli területeken kiválóan alkalmas művelésre, ez leginkább nem hazánkra értve, jóval délebbre.

Video bemutató, prezentál Edwige Remy Escande csoport:
[url]http://www.yourepeat.com/watch/?v=keeliqZEi1o&feature=youtube_gdata[/url]


[youtubekod]https://www.youtube.com/watch?v=ASdLPiMoE8g&feature=player_detailpage[/youtubekod]
[youtubekod]https://www.youtube.com/watch?v=keeliqZEi1o&feature=player_detailpage[/youtubekod]
 






  2014.08.04. 21:00  Hozzászólás
  •   286   


---
 
De egy mésztűrő alany majd jól jönne, mert a mostani szomszédaimnál is van egy számomra kedves típus, és pont most kezdik áruéni a házat... a fene tudja kijövök-e az új tulajokkal, Vagy csak egyszerűen útban lesz nekik...
 




  2014.08.04. 20:59  Hozzászólás  Válasz Gergely (gergerg) (281) hsz.-re 
  •   284   
Avatar

---
 
Nem csak a virágzási idő számít, hanem az is, hogy az egyiknek betesz a /hasamra ütöttem/ -2, a másik meg bírja a -5-öt is. Elég sok cikket, tapasztalatot elolvastam és egyöntetű, hogy nem ajánlják.

Ha már mindenképpen korai akkor Spring Blush, ami egy fokkal jobb fagytűrő, és nem mellékesen PPV rezisztens.
 


  2014.08.04. 20:58  Hozzászólás  Válasz Vebber (278) hsz.-re 
  •   283   


---
 
Ezek a magoncaim.
Fogalmam sincs az eredeti fajtáról. Apámék ismerősénél tetszett meg egy gyümölcs, abból kértem pár szemet és ez lett belőle...
 


  2014.08.04. 20:55  Hozzászólás  Válasz beetee (277) hsz.-re 
  •   282   


---
 
Majd teszek fel képet a gyümölcsről is. ha érik. Már nem sok kell...
Fehér húsú, magvaváló, a mag környékén a hús pirosas. Illatos, szaftos.
Érdekesség, hogy az egyazon fáról fogott magból kelt két példány gyümölcsben alig tér el, de virágzáskor az egyiknek kisszirmú sötétebb virága van, míg a másik nagy telt szirmokkal világos árnyalatú.
 


  2014.08.04. 20:54  Hozzászólás  Válasz Vebber (280) hsz.-re 
  •   281   
Avatar

terra alapító
 
Én is akartam mondani, a koraisága miatt, de aztán meg az jutott eszembe, hogy nálam egy perccel sem virágzott korábban a többitől (kivéve a Kioto-t, az talán 2 héttel is később nyílt) és úgy nő mint a gomba, és magasabban ugye jobbak az esélyek, szóval nem lehet tudni. Ráadásul lehet hogy 10 év múlva szegedi klíma lesz náluk.
 




  2014.08.04. 20:50  Hozzászólás  Válasz beetee (277) hsz.-re 
  •   279   
Avatar

terra alapító
 
Á, nem is. Bár a deszkákat már tényleg túlzás volt nekitámasztgatni. :lol:
 


  2014.08.04. 20:49  Hozzászólás  Válasz beetee (269) hsz.-re 
  •   278   
Avatar

---
 
Továbbra is azt mondom, a magról kelt erősebb példányokat szelektálni, vagy ha hozzájutsz akkor GF 677, ez bírja a meszet.
Több mint 10% tartalmat is elvisel.

A 277.-ben milyen fajtáról tettél képet?
 




  2014.08.04. 20:46  Hozzászólás  Válasz andras (264) hsz.-re 
  •   276   
Avatar

---
 
Más néven Stark Red Gold = Andosa
A fagyokat tűrhetően bírja, de van tőle jobb fagytűrő. Szép fedőszínű, nagy gyümölcsöket terem.
Az íze viszont nem nagy szám. 1 fát tartok azért belőle, mert késői fajta.
 


  2014.08.04. 20:45  Hozzászólás  Válasz beetee (269) hsz.-re 
  •   275   
Avatar

terra alapító
 
Meszesen elvileg jó lenne a magoncod is, de én ennek a gyümölcsnek csak csodálója vagyok, érteni nem igen értek hozzá. Viszont ha valaki azt mondja hogy a gxn 15 jó neked, szívesen adok egyet lombhullás után.
 


  2014.08.04. 20:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (263) hsz.-re 
  •   274   
Avatar

---
 
Igen,ez így igaz :). A ajánlatodból a bergeronon kívül még ezt a kettőt látom, hogy bírná nálam. Nem tudtam még utána olvasni a többinek.
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég