csicsóka Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2017.02.05. 20:12  Hozzászólás
  •   73   


---
 
Szereztem pár új gumót ami erősen másik fajtának tűnik. Lehet lecserélem majd ami most van ha tényleg ilyen egyenletesen nő.

Kép
 


  2017.01.22. 19:15  Hozzászólás
  •   72   


---
 
Felástam egy növényt és ez volt alatta plusz az apraja amit elvetettem. Jövőhéten felások még egyet és elviszem a magcserére.


Kép
 


  2016.09.11. 19:54  Hozzászólás
  •   71   
Avatar

---
 
Így néz ki egy tavasszal vetett csicsóka szeptemberben Kaposváron. A gumókat Alfitól kaptam. Nekem is volt csicsókám, de az rücskös volt, míg a tőle kapottnak sima a bőre. A fotón is látszik, több mint kétszer magasabb mint én vagyok, veri a 3,5 métert a magassága. Ez miatt adódott némi probléma. A sokadik eső után kidőltek a tövek. A kidőlés a csicsókát zavarta legkevésbé. Úgy reagált rá, hogy a földön fekve, felfele irányította a növekedését és két hét múlva ismét függőleges irányt vett fel az új hajtásokkal. Engem jobban zavart, mert rádőlt a kis oltásaimra. Ezért karókból, vesszőkből kis kalodát csináltam, ezzel visszatérítettem őket eredeti helyükre.
 


  2016.04.27. 05:17  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   70   
Avatar

---
 
Szia!

"pedig ugyan az"

Köszönöm a segítő szándékod, és melyik lehet az a csicsóka fajta - a magyar nem megy, mert nem engedik ide be! -, amelyiknek nagyobbak gumói, mert amik nálam voltak, azok csak olyannak való, aki ráér pucolgatni! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.04.26. 17:45  Hozzászólás  Válasz wogboy (68) hsz.-re     Olvasás  
  •   69   


---
 
pedig ugyan az

[url]https://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_artichoke[/url]
 


  2016.04.26. 11:07  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   
Avatar

---
 
Szia!

"Az a csicsóka másik neve a sunchoke, sunroot mind ugyan azt takarja"

Mintha a formája más lenne! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.04.25. 10:07  Hozzászólás  Válasz wogboy (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   


---
 
Az a csicsóka másik neve a sunchoke, sunroot mind ugyan azt takarja
 


  2016.04.24. 05:53  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (65) hsz.-re     Olvasás  
  •   66   
Avatar

---
 
Szia!

Most azt nézem, itt lehet-e venni Sunchoke nevű gumókat, és mintha azok jobban néznek ki! A csicsóka rokona, és ma is voltam az itteni kirakodós piacon - volt sok zöldséges is! -, de sehol nem láttam kitéve!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.04.23. 16:36  Hozzászólás  Válasz wogboy (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   


---
 
nem gond, a link egyébként ausztrál amit az előbb küldtem
 


  2016.04.23. 09:10  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (63) hsz.-re     Olvasás  
  •   64   
Avatar

---
 
Szia!

"Itt van egy neked helyi leírás és beszélgetés alatta."

Köszönöm a velem való időpazarlást, de már majd 30 éve nem élek otthon, és kiestem az otthoni lehetőségekből! Értettem ezt is, de az alap gondom, a méretével nem jöttem ki! :-D

"Igen van több fajtája van egy magyar ami kimondottan nem göcsörtös, de kérdés beengednék e hozzátok."

Ez csapott be, mert olvastam róla, hogy van síma fajtájú is, és amikor felvettem ezeket a kis xarokat - az itteni e-bay-ról! -, nem tudtam, hogy ezek a felnőtt méretek! :-D

Az ideküldés nem fog menni - nem számítana az ára sem! -, mert olyan erős a határvám vizsgálat, egyből a szemetesben landolna a csomag! Azért nincs krumplibogarunk, mert jó az ellenőrzés! :-D

Mindegy, tenni sokat nem tudok a másik csicsóka érdekében, és köszönöm a segítő szándékod! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.04.22. 12:29  Hozzászólás  Válasz wogboy (62) hsz.-re     Olvasás  
  •   63   


---
 
Itt van egy neked helyi leírás és beszélgetés alatta.
http://www.gardenate.com/plant/Jerusale ... kes?zone=1

Igen van több fajtája van egy magyar ami kimondottan nem göcsörtös, de kérdés beengednék e hozzátok.

"Több fajtája létezik, de többnyire csak az alapfajjal találkozunk, amely takarmány értékű. Hazai nemesítésű fajtái a Bárdi 3 és a Bükki 20, amelyek gumója sima felületű, étkezési célokra és ipari feldolgozásra is alkalmas."
 


  2016.04.22. 08:07  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   62   
Avatar

---
 
Szia!

"mennyi vizet kapott ? mert a sok vizet szereti"

Ezt sem tudtam, de van 4 esővizgyűjtő tartályom - 14 ezer liter -, és sokszor rákapcsoltam a locsoló rendszert! Azt szeretném kérdezni, ennek a csicsókának van több fajtája? Mert ami volt nekünk, azt nagyon aprónak véltem!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”




  2016.04.21. 08:05  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (59) hsz.-re     Olvasás  
  •   60   
Avatar

---
 
Szia!

"mértékkel kell enni mint a babot egyébként ugyan olyan pre biotikum"

Ezt sem tudtam, és nem is ettem sokat belőle, de elég volt a bélcsavargatás! :-D

Amúgy, gondom lett a sok apró bogyókkal, és hány fajtája lehet a csicsókának? Ha találnék nagyobbra növő gumósat, akkor talán újravetném! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.04.20. 19:20  Hozzászólás  Válasz wogboy (58) hsz.-re     Olvasás  
  •   59   


---
 
mértékkel kell enni mint a babot egyébként ugyan olyan pre biotikum
 


  2016.04.20. 04:31  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (57) hsz.-re     Olvasás  
  •   58   
Avatar

---
 
Szia!

"Ha felfúvótál tőle az teljesen normális. Így működik. "

Ezt sosem hittem a csicsókáról, és régen akkor környezeti szennyeződést okoztak a szegény emberek, mert csak csicsóka volt nekik? :-D

Ez most állandóan így lehet? Arra gondolva, egyszer még elfogadva a gond okozása, hogy állandóan legyen ilyen helyzet, ezt nem vállalhatom! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.04.19. 16:17  Hozzászólás  Válasz wogboy (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   


---
 
Ha felfúvótál tőle az teljesen normális. Így működik. Az inulint a bélben lévő baktériumok bontják le és eközben elég sok gáz keletkezik.
Ezért is hívják amarikában farticsokának.
 


  2016.04.19. 10:59  Hozzászólás
  •   56   
Avatar

---
 
A csicsókákat kiszedtem a kertből, mert nem ezt vártam tőle - megzavarta a gyomromat -, és most arra leszek kíváncsi, mennyit néztem el? Kétszer átvilláztam a csicsókás részt, és most arra várok, melyik fog kihajtani, mert kész vagyok a teljes kiírtásra! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.04.14. 06:24  Hozzászólás
  •   55   
Avatar

---
 
Közben mutatnám a kispolipokat - megsütve adták a kispolipot! -, és azt kérdezném, ez a fajtától is függ, hogy mekkorák a bogyók?

Kiválogatva maradtak ezek, és túl aprók, és nem tudom az okát!

Kép

Kép

Ilyen formák is lettek, és hiányolom a nagyját.

Kép

Kép
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.04.14. 03:23  Hozzászólás
  •   54   
Avatar

---
 
Sziasztok!

Nálunk ősz lett, és kiszedtem a csicsókát, de rengeteg lett alatta, mind olyan kicsik, mint egy tyúktojás. Nem tudom, a módját, hogyan lehetne nagyobb a termése? Volt 4 tövem, és lett belőle vagy 10 kg., aprós termés!

Remélem, nem kell a fészkét kirabolni, és párat hagyva, majd azokból lehet nagyobb? :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.02.08. 10:55  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   
Avatar

---
 
Szia!

"Igen ezek még maradhatnak, de ígéretesnek mutatkozik."

Köszönöm a válaszod, és azt is megértve, a saját nézetemet jónak látod! :-D

Azt nem tudom felmérni, milyen a jó termés, mert paraszt gyerek voltam, de pont csicsókát nem termeltünk!

"Nálam nyárvégén, ősz elején virágzik és én akkor szoktam kiszedni (már ha virágzik)."

Nálunk már az sincs messze - még mindig a nyárban vagyunk, és a telünk sem sokkal durvább! - de ezt a valahai börtönszigetet nekem is megtalálták a pomyk, mert imádok itt élni! :-D

Az nem tudom szokása-e a nyárközi virágzás, de ezzel fogadott pár hete már! :-D

Jó az oldalad, mert beleolvastam már! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.02.08. 08:41  Hozzászólás  Válasz wogboy (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   


---
 
Igen ezek még maradhatnak, de ígéretesnek mutatkozik.
Nálam nyárvégén, ősz elején virágzik és én akkor szoktam kiszedni (már ha virágzik).
 


  2016.02.08. 05:42  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   
Avatar

---
 
Szia!

"egy szóval sem mondtam, hogy gond :)"

Ez is igazad, és mutatom a sajátjaimat, amelyek - szerintem - még nem kiszedhetők! Most van a nyarunk közepe, és én azt gondoltam, majd csak ősszzel lehet kiszedni, mint otthon - Európában - a kumplit!

Kifordítva

Kép

Meglepődve.

Kép

Hüvelykújjnyiak.

Kép

Szerintem ezek még kicsik, és maradhatnak a többiek!

Kép
 
"There is no easy way from the earth to the stars”




  2016.02.07. 11:36  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (47) hsz.-re     Olvasás  
  •   49   
Avatar

---
 
Szia!

"azóta egy kicsit több nő azon a területen, illetve már nagyobb területen. Mint mielőtt kiakartam irtani."

Látom hol élsz, és ott is gond tudott lenni? :-D

Ahogy elébb írtam, a gyomírtót ismerem, és adok a pofájának! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.02.07. 11:33  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   
Avatar

---
 
Szia!

"Nem csak területfoglaló, hanem területrabló. Igen agresszív."

Na hallod, most már kíváncsivá tetté! :-D

" Nálam az ágyások körül gyep van."

Ez volt a nyárelejei kép, és ilyen nadrágszíj a kertem - ezt adta ki a domboldali terület -, és ha ebből is kimászik, akkor gyomírtózom! :-D

Kép

Ez a másik nadrágszíj! :-D

Kép

"Az erdő mellé vetett csicsókát amikor érik a kukorica, kiszántják, hogy a vaddisznók könnyebben kitúrhassák. Szívesen csemegéznek belőle, így kevesebb vadkár után kell fizetni a vadásztársaságnak a kukoricatermelők felé. "

Ez okos ötlet, és nálunk - felénk nincsenek desznyók, csak madarak -, ez nem lehetne nyerő! :-D

"A szép napot köszönést a népbutító TV médiák terjesztették el. Mivel nekem nincs működő készülékem, a trendjükre se tartok igényt."

Köszi a felvilágosítást, és az adjon az Isten is szép napot, a tiltó listádon van? :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.02.07. 11:04  Hozzászólás
  •   47   


---
 
:D Tavaly kiakartam irtani az egyik területről ahol termesztettem ... azóta egy kicsit több nő azon a területen, illetve már nagyobb területen. Mint mielőtt kiakartam irtani.
 


  2016.02.07. 10:25  Hozzászólás  Válasz wogboy (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   
Avatar

---
 
Nem csak területfoglaló, hanem területrabló. Igen agresszív. Nálam az ágyások körül gyep van. A gyep nem ellenfél neki. Minden gond nélkül feltöri. Abban is jól érzi magát, ugyan úgy hoz gumót, mint az ágyásban. Érdekességként mesélem, hogy a csicsóka mivel könnyű elszaporítani és termesztése olcsó, nem igényel növényvédelmet, gyomirtást, a vadásztársaságok számára előnyös. Az erdő mellé vetett csicsókát amikor érik a kukorica, kiszántják, hogy a vaddisznók könnyebben kitúrhassák. Szívesen csemegéznek belőle, így kevesebb vadkár után kell fizetni a vadásztársaságnak a kukoricatermelők felé. A szép napot köszönést a népbutító TV médiák terjesztették el. Mivel nekem nincs működő készülékem, a trendjükre se tartok igényt.Ezt úgy el szoktam mondani a szép napot köszönőknek, akik általában megsértőnek, ami engem ugyan úgy nem zavar, mint a csicsókát a gyep.
 


  2016.02.07. 09:09  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (44) hsz.-re     Olvasás  
  •   45   
Avatar

---
 
Szia!

Köszönöm a reagálásodat, és a kérdéseidet!

"Díszbokornak is elmenne."

Igazad is van, mert amióta kiszakadt a szemem, ilyet sem láttam!

"Nekem úgy tűnik, túl sok gumót ültettél egy kis felületre. Milyen távolságra ültetted őket? "

Gyakolat nélkül adtam nekik kb. 300 mm.-s távot, és halvány sejtésem sem volt az igényéről! Ez kert a telünkön készült el - az nálatok, a nyár volt! -, és nagyon erős a talaj. Elszórtam vagy 20 gumót, és abból ha kikelt 5-6 gumó! Nem tudom ennek az okát, de annak is örültem, ami kibújt!

"A szaporításával nem kell törődni. Mindig marad annyi apró gumó a földben amiről tovább nőhet. A gyökérről nem is beszélve."

Ezt sem gondoltam, és köszi az infót! Most majd arra leszek kíváncsi - holnap lesz a napja -, mekkorák a gumók, és mennyi termett alattuk?

"A háború után mikor szegénység volt, hámozás után a krumpli héját vetették el. Ugyan úgy kihajt mint a gumó, csak kisebb termést hoz. "

Ezt soha nem hallottam, és a nagyszüleim a Duna- Tisza közének részéről származnak - Csólyospálos -, és erről soha nem is beszéltek! Azt tudom, ha most belekerül a komposztomba a krumplihéja, akkor ott is igyekszik megállni a helyét! Van gilisztás koposztolóim is - 3 is! - ahol kapnak krumplihéjat, csak megszoktam előtte főzni! Van egy kiszuperált edényem - az aszonytól , és abban főzöm meg, mert a szabadba is kellemesebb az illata! :-D

"A csicsóka sokkal életre valóbb mint a krumpli."

Köszönöm a jellemzését, és nálam lesz becsülete, mert igaz a krumpliból csak a krumplis pogácsa ehető, a többi krumplis féléktől - paprikás- krumpli leves - izzad a lábam! :-D

"Szaporodik az még akkor is ha valaki nem akarja."

Ez is jó hír, és annyit kérdeznék ehhez, amúgy területfoglaló is?

Legyen szép napod, és köszönöm a tanácsaidat!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.02.07. 08:44  Hozzászólás  Válasz wogboy (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   
Avatar

---
 
Díszbokornak is elmenne. Nekem úgy tűnik, túl sok gumót ültettél egy kis felületre. Milyen távolságra ültetted őket? A szaporításával nem kell törődni. Mindig marad annyi apró gumó a földben amiről tovább nőhet. A gyökérről nem is beszélve. A háború után mikor szegénység volt, hámozás után a krumpli héját vetették el. Ugyan úgy kihajt mint a gumó, csak kisebb termést hoz. A télen földben maradt úgy szintén.A csicsóka sokkal életre valóbb mint a krumpli. Szaporodik az még akkor is ha valaki nem akarja.
 


  2016.02.07. 05:08  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (42) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   
Avatar

---
 
Szia!

"Én megpróbálnám egy tővel esetleg ásóval oldalról ..."

Köszönöm az ötleted, és azért gondoltam a vasvillára, mert nem tudom, hogyan szaporodik - hogyan maradhat majd hajtás(gumó) a jövőre nézve -, és laza kivételt gondoltam csak jónak!

"Viszont ezek elég kis növésűek, nálam 3 méter magasra s megnő. Aztán az első szélben kidől a fenébe."

Azt hiszem, azért lettek ilyen törpék, mert elég késön tettem talajba - már azt tűnt fel, hogy a fűrészporos átlátszó műanyagban is hajtani kezdett -, és majd jövőre megláthatom a 3 méteres változatát is! :-D

"(Szél alatt a 60-70 km/órát értem ami ma is lesz)"

A szél összesöpri a szemetet! :-D

Szép napot!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.02.06. 09:25  Hozzászólás  Válasz wogboy (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   


---
 
Én megpróbálnám egy tővel esetleg ásóval oldalról ...
Viszont ezek elég kis növésűek, nálam 3 méter magasra s megnő. Aztán az első szélben kidől a fenébe.
(Szél alatt a 60-70 km/órát értem ami ma is lesz)
 


  2016.02.06. 04:03  Hozzászólás
  •   41   
Avatar

---
 
Itt mutatom a csicsókát, és a mai nap adja majd a vasvillát nekik! Soha nem láttam eddig, és azért kérdeztem, ekkor már lehet alattuk is kutatni? :-D

Kép

Kép
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.02.04. 09:16  Hozzászólás  Válasz Mr Eggs (39) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   
Avatar

---
 
Szia Mr Eggs!

"elviekben ha virágzik már lehet felszedni őket"

Köszönöm a válaszod - mára már vége a napnak -, de holnap megnézem! :_D

Legyen szép napod!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2016.02.01. 11:15  Hozzászólás  Válasz wogboy (38) hsz.-re     Olvasás  
  •   39   


---
 
elviekben ha virágzik már lehet felszedni őket
nálam nem mindig virágzik azt javasolná szedjél fel egy tövet egy nagyobbnak kinézőt
abból eltudod már dönteni.
 


  2016.02.01. 10:34  Hozzászólás
  •   38   
Avatar

---
 
A csicsókák majd 2 méteresek, és most már régóta tart a virágzása, mikor lehet majd kivilláznom a talajból?

Nálunk most van a nyár közepe, és meddig hagyhatom a helyén?
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.07. 06:45  Hozzászólás  Válasz lizy72 (35) hsz.-re     Olvasás  
  •   37   
Avatar

---
 
Szia lizy72!

"Hát nem tudom. Nálam magasabb mint 2 méteresre nő :)"

Megmondtam nekik, már másodszor olvasom az európaikról, és igyekezzenek, mert a rotátort beindítva, kifordítom a sorukból, ha nem viselkednek! :-D

Legyen szép napod!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.11.07. 06:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   36   
Avatar

---
 
Szia Alibá!

"Biztasd! :remulet:"

Olvastak pár napja - és köszönöm, mert ezt sem tudtam, mert mióta kihasadt a szemem, ilyet sem láttam! - , de nálam is begyűrüzött a valóság, és volt mit tennem!

Szóltam nekik, az Alibácsinál a 2 méteres is divat, és azóta már igyekeznek felfelé! Már a félméteres magasságban nézelődnek, és tetszhet nekik, mert a pár napja jött esti esők, és mai égzengés is ad valami reményt nekik, a vízháztartásukhoz! :-D

Legyen szép napod!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”




  2015.11.03. 19:26  Hozzászólás  Válasz wogboy (33) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   
Avatar

terra alapító
 
Ha ez csicsóka, akkor legalább derék magasságig fel kell nőjön, de az én kertemben magasabb mikor virágzik, mint én. ( kb.2 méteres)
Biztasd! :remulet:
 


  2015.10.24. 02:18  Hozzászólás
  •   33   
Avatar

---
 
Na kérem, ez lenne a csicsóka - Jerusalem artichoke -, és számomra azért gond, mert soha nem láttam, és arra gondoltam, ha olyan virágja mint a napraforgónak, akkor nem marad ülve, hanem igyekszik felfelé!

Azt is tudom, hinni a templomban kell, és nem a kertben! :-D

Kép

Kép

Kép

Ez most jó jel, avagy még most kiírtsam? :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.10.23. 22:39  Hozzászólás  Válasz baby-lon (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   
Avatar

---
 
Szia baby-lon!

"Felszedtem az első adagot, nagyon elégddett vagyok vele!"

Ügyes is vagy, és talán szép is, és mennyi az elégedettség? Hány gumó lett? :-D

Mindjárt mászok fel a nadrágszj parcellához, mielőtt ideér a nyári esőre jellemző meleg eső! Mire felszáradsz, mint a naposcsibe, kép is lesz!

Legyen szép álmod!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”




  2015.10.23. 11:47  Hozzászólás
  •   30   
Avatar

---
 
Holnap lesz a napja, és hozok képet a csicsókáról, mert számomra furán kezdik az életet! Eddig nem láttam még, és azért vagyok pánikban! :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.08.12. 06:57  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (28) hsz.-re     Olvasás  
  •   29   
Avatar

---
 
Szia cimbora!

Köszönöm a részleteket, és már kész az első kert, a tavaszi palántákhoz, és az igazság, itt télen is virágzik, az elszórt paradicsmagból kelt korcs, de azért a tavaszunk az igazi életérzés! :-D

"Néztem a kerted képeit, amely nem kert, hanem kőbánya. "

Köszönöm a véleményed, és kő az van, de a követlen talaj is nagyon erős, és azért kellett a kőből levő szegély, mert a termeszek szeretik a fát! Nem etetni szeretném őket, egyenek a kerítésen kivüli erdőben! :-D

"Ilyen terepen sokkal nehezebb kertészkedni, mint sík esetén, viszont sokkal izgalmasabb. A munka is, a látvány is."

Ez is igazad, és évekig pont ilyen helyzetről álmodoztam, és bejött! :-D

"Hat gumónak elég az első két évre 1,5m2 terület. később is csak Akkor kell nagyobb, ha tovább kívánod szaporítani."

Köszönöm ezt a hasznos tanácsod, és a nadrágszíj kertbe mennek, és azért kérdeztem a gyökeret, mert ha leteszek határnak, egy 500 mm. széles műanyag lapot - mélységben! -, azt akkor nem tudják átlépni? :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.08.09. 18:38  Hozzászólás  Válasz wogboy (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   
Avatar

---
 
Hát kérlek alássan, arra csak közelítő értéket tudok mondani, hogy milyen mélyre megy le a csicsóka gyökere. ugyanis engem nem a gyökér érdekel, hanem a gumó mélysége, hiszen én ezt szedem ki. Ráadásul nálam futhat bármerre, max. lekaszálom, mert az ágyásaim körül mindenütt fű van. Azon kívül a talaj tipusa szerint is változik, meddig hatol egy növény gyökere. Úgy gondolom, hogy két ásónyomnál nem megy lejjebb agyagos talaj esetén. Az kb. 40cm. Azt tapasztaltam, hogy a gumók zöme egy ásónyomon belül van, kevés megy az alá. Néztem a kerted képeit, amely nem kert, hanem kőbánya. Ilyen terepen sokkal nehezebb kertészkedni, mint sík esetén, viszont sokkal izgalmasabb. A munka is, a látvány is. Hat gumónak elég az első két évre 1,5m2 terület. később is csak Akkor kell nagyobb, ha tovább kívánod szaporítani.
 


  2015.08.05. 09:35  Hozzászólás
  •   27   
Avatar

---
 
Szia cimbora!

Annyit szeretnék még kérdezni, a csicsóka milyen mélységben szánkózik a talajban?

Azért kérdezem, mert az új nadrágszíj kertben szeretném tenyészteni, de azt sem szeretném, ha kinőné a kertet! :-D

Vettem kb. 6 gumót, és arra szánok kb. négy négyzetméter kertet, és az elmászkálása ellen letennék, egy erős műanyag lapot - keresztben - a nadrágszíj parcellában, és azt szeretném tudni, milyen mélységbe tegyem a műanyag lapot, hogy álmom is igaz legyen? :-D
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.08.04. 09:52  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   
Avatar

---
 
Szia cimbora!

Köszönöm az őszinte soraidat, és az ötletet, amit leírtál a csicsóka tudáshoz! :-D

Azt kérdezném, kb. hány méteres kört tud beszőnni a gyökere? Ha én azt elvetem a nadrászíj parcellába, akkor ott is kezelhető lesz?

Nézd meg a képeimet a kertemről! :-D

viewtopic.php?f=160&t=540&start=15
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


  2015.08.03. 13:28  Hozzászólás  Válasz wogboy (22) hsz.-re     Olvasás  
  •   25   
Avatar

---
 
A krumplit nem érdemes a csicsókához hasonlítani, mert teljesen máshogyan viselkedik. Míg a krumpli egy kupacban terem és egy erőteljes ásó mozdulattal ki lehet fordítani a talajból, addig egy több éves csicsóka ágyást keresztül-kasul beszőnek a gyökerek és minden irányban találhatók gumók. Egy alkalommal Alfi Dénes Kaposvár szélén levő, lonkahegyi birtokán tettem tisztelgő látogatást. Dénes bemutatta a csicsókatermését is. Egy darabig néztem, hogyan szedi ki a csicsókát, majd kivettem a kezéből az ásót és megmutattam neki, hogyan kell a csicsókát szedni. Ugyan is, kezdő csicsókatermesztő lévén ugyan úgy szedte a csicsókát, mint a krumplit szokás. A csicsókát az ásózáshoz hasonlóan kell szedni. Egy keskeny barázdából kitermeled a gumókat, majd tovább mész vele, mint az őszi ásózáskor teszed. Így szép lassan az egész felületen végigérsz. Azzal sohase foglalkoztam, hogy szaporítóanyagnak mennyi maradjon a földben. Mert egyrészt mindig marad gumó, ami a föld forgatásával átkerül a megmaradó részre, másrészt az apróbbakat értelmetlen kiszedni, hiszen a hámozása a konyhában sok pepecseléssel jár, viszont kevés alapanyagot ad. Inkább az szokott lenni a probléma, hogy túlságosan sok gumó marad a talajban és sűrűvé válik az állomány. Ezért a nagy gumókat viszem a konyhába, az aprókat kihajigálom a fű közé.

A csicsókaírtásos képet nem azért töltöttem fel, hogy megdícsérd. Nem szolgáltam rá Semmi féle dícséretre. Hanem azért, hogy eloszlassam azt a hiedelmet, mely szerint a csicsóka kiírthatatlan. Miután kihúzgáltam őket tövestől, egy se hajtott ki, de ha majd veszi a bátorságot és kihajt, ismét kihúzgálom. Aztán ha nem tud asszimilálni akkor elhal a föld alatti része. Sokkal egyszerűbb megszüntetni, mint a tarackot, vagy az apró szulákot.
 


  2015.07.31. 21:29  Hozzászólás  Válasz lizy72 (23) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   
Avatar

---
 
Kedves lizy72!

Köszönöm a válaszod, és ma telepítem ki a három kis fát - citrom illatúakat -, mert féltem őket a csicsóka terjeszkedéstől!

" ezt, de nem jött össze, UGyanúgy visszanőttek."

Ezt úgy értsem, az ottmaradt gyökerek adták a csalódást! :-D

Szép álmokat!
 
"There is no easy way from the earth to the stars”


Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 10 vendég

cron