Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2016.04.14. 20:18  Hozzászólás
  •   1284   


---
 
Fiúk !

Nálatok hogy mozognak az oltások ? Nálam vhogy nem strapálják magukat...igaz az oltás környéki időjárás sem volt ideális és a hosszú tárolási idő sem volt jó...gondolom.
 


  2016.04.12. 19:53  Hozzászólás  Válasz gaabre (1281) hsz.-re     Olvasás  
  •   1283   


---
 
Egészséges fát ha nem muszáj nem vágok ki...átoltani akarom /egyenlőre részlegesen/
 


  2016.04.11. 22:08  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1274) hsz.-re     Olvasás  
  •   1281   
Avatar

terra alapító
 
Nem szereti az alany a helyét! :D :D (vicc)
Na majd nálam! (ez nem vicc)
Meg ne szabadulj tőle addig, amíg nem adtál oltóvesszőt! :)

Igen láttam a Lindát. Remélem kiheveri.
 


  2016.04.11. 21:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (1278) hsz.-re     Olvasás  
  •   1280   


---
 
Látom a humor terén is otthon vagy! :D Amúgy teljes mértékben igazad van, a kertészet, nameg a horgászat nem az idegeskedők "sportja" Kivéve, ha nem sikerülnek a kurrens oltások :R
 


  2016.04.11. 21:37  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1272) hsz.-re     Olvasás  
  •   1279   


---
 
Nincs jelentősége. Kösd le nyugodtan egy évre jövő tavaszig.! :D Különben is neked hivatalból alanyi jogon ingyen kéne, hogy járjon a postázás. :lol: Papírgyárban dolgozok, ingyen van a füzet, hétvégéken szódaüzemben, ingyen van a szóda, namármost...
 


  2016.04.11. 21:32  Hozzászólás
  •   1278   
Avatar

terra alapító
 
Ejnye fiúk! Mit sírtok?! :'( Van még idő, nekem elhihetitek. :banana: (Nagyon sok kertészkedőt ismertem, mind sokáig élt. Egy hótt meg fiatalon, de az felkötötte magát. :remulet: Az se a kerben, hanem a padláson.)
 






  2016.04.11. 21:01  Hozzászólás  Válasz gaabre (1270) hsz.-re     Olvasás  
  •   1274   


---
 
Jól beleválasztottál..pontosabban : van olyan weivás orsó amin elég jól kötöttek.Szívesen adok bármit,de pl a jó Lujza azon 3 körtefajtám közé tartozik amin ültetés óta /2011 ősz/ még csak virág sem volt..el is kezdtem átoltani egy részét.
A Linda meg..ha megnézed az indás képeimet,akkor majd meglátod mi a gondom vele..remélem azért megmarad...
 




  2016.04.11. 20:56  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1265) hsz.-re     Olvasás  
  •   1272   


---
 
Szia Balázs !

Még egy adag vesszőre való postaköltséged van nálam :)..hogy tudd.
 


  2016.04.11. 20:55  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (1264) hsz.-re     Olvasás  
  •   1271   


---
 
Amint megjelent a rügy visszavágtam és rendszeresen eltávolítom az alany meginduló rügyeit.
 


  2016.04.11. 08:48  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1263) hsz.-re     Olvasás  
  •   1270   
Avatar

terra alapító
 
:dejo:
a weiwás orsón van bőven bajack ahogy elnézem...
látom van Jó Lujzád, lehet jövő januárban kérnék majd egy oltóágat róla, meg talán egy jófajta cserkó is érdekel majd, Linda esetleg...még megbeszéljük mit adok cserébe :thumbup:
 


  2016.04.10. 21:55  Hozzászólás  Válasz délkelet (1268) hsz.-re     Olvasás  
  •   1269   


---
 
Én is az imént kerestem vissza a naplómban, hogy mikor csináltam. Sok a tennivaló, és nagyon összefolynak a napok. Meg hát öregszik az ember így negyven felé közeledve. :lol:
 


  2016.04.10. 21:47  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1267) hsz.-re     Olvasás  
  •   1268   
Avatar

---
 
Milyen jó, hogy ír néha ide az ember: így legalább vissza tudom nézni, hogy mikor próbálkoztam a "hurma" oltásokkal (márc. 20) :)
 


  2016.04.10. 21:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (1266) hsz.-re     Olvasás  
  •   1267   


---
 
Én is csináltam néhányat elsején. Most próbálkoztam vele először, és érdeklődök a sikeres oltás látszatának az idejéről.
 


  2016.04.10. 21:36  Hozzászólás  Válasz emendasajt (1265) hsz.-re     Olvasás  
  •   1266   
Avatar

---
 
Néhánynál már van fejlemény... a Rosseyankák rügyei már zöldülnek, a többi fajta sorsa pedig egy-két hét elteltével eldől szerintem.
 


  2016.04.10. 21:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (1214) hsz.-re     Olvasás  
  •   1265   


---
 
Hogy állnak az oltásaid? Mennyi idő múlva fog látszani valami mozgolódás?
 


  2016.04.10. 20:38  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (1261) hsz.-re     Olvasás  
  •   1264   


---
 
Szépen megindultak,mikor vágtad vissza az alanyt? Nálam még nincs ennyire előre,van ami most kezd hajtani.Az őszik is ki zöldeltek de ott is van ami még csak rügy,nem tudom abból lesz-e valami.Nincs valami módszer ami kicsit meggyorsítaná a hajtásokat,vagy vágjam már vissza az alanyokat? :?: :wtf:
 






  2016.04.09. 21:23  Hozzászólás
  •   1261   


---
 
1-2 megindult szemzésem :...raknék még fel képeket,de megőrülök a terra képfelrakó módszerétől...az indán ez sokkal egyszerűbb ,1-2 katt és bármennyi képet felrakhatok ,itt meg mindig beleköt vmibe...ráadásul angolul...
 


  2016.04.04. 21:16  Hozzászólás  Válasz gaabre (1255) hsz.-re     Olvasás  
  •   1260   
Avatar

---
 
Esetemben nem ilyen volt a lefolyása. Itt két évet éltek, gond nélkül, az egyiken tavaly volt néhány virág is. Nem hagytam meg őket csak pici korukig, de kíváncsi voltam lesz-e kötés, a porzás miatt.

Alany hajtás egy darab nem volt (sarj sem). Most tavasszal, miután a nemesek tönkrementek, kezdtek jönni alany hajtások.
 


  2016.04.04. 20:34  Hozzászólás  Válasz gaabre (1255) hsz.-re     Olvasás  
  •   1259   


---
 
Én kizárólag szemzéssel csinálom a kajszikat /alvó T/ és semmi gond, nőnek teremnek...
 


  2016.04.04. 20:30  Hozzászólás  Válasz andras (1253) hsz.-re     Olvasás  
  •   1258   


---
 
Én meglehetősen trehány vagyok,de azért vannak sikerélményeim az elmúlt évekből :-) ...na persze kudarcok is...
 


  2016.04.04. 20:27  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1250) hsz.-re     Olvasás  
  •   1257   


---
 
Kíváncsi vagyok hogy sikerülnek ezek mandulára..én is szeretek kísérletezni :thumbup:
 




  2016.04.04. 08:37  Hozzászólás  Válasz Vebber (1247) hsz.-re     Olvasás  
  •   1255   
Avatar

terra alapító
 
Nem kizárt, hogy az oltás mint eljárás az oka.
Ugyanígy jártam vele a 2013 márciusában oltott göncivel, amit gergergtől kaptam. Sikeresnek tűnt az oltás abban az évben, aztán mikor belemetszettem vegetációs időben a rossz irányba nőtt hajtásba, megállt mint a szög.
2014 tavaszán előtörtek az oltás alól a rejtett rügyek, gondoltam meghagyom őket legyen csak több az asszimiláta, és közben persze a kajszi is kihajtott. De az alany olyan vehemensen nőtt, hogy júliusra teljesen leelőzte a nemest, ezért még augusztus elején levettem 4-5 szemet a nemesről, és beleszemeztem a vele párhuzamosan nőtt, addigra ceruzavastagságúnál is tömzsibb új hajtásba (alvó szemzés T-vel).
2015-ben aztán kimetszettem az oltott ágat, és visszametszettem a szemzésekre. Végül egy szemzés sikerült csak, az megindult. Úgy nőtt tavaly a kajszi, mint a bolond, több mint 2 méter magas suháng lett. Néhány hete metszettem koronába. Szépen duzzad az összes rügy, kíváncsian várom hogy fog idén viselkedni.
 




  2016.04.03. 21:38  Hozzászólás  Válasz gergerg (1252) hsz.-re     Olvasás  
  •   1253   
Avatar

---
 
Ki érti ezt?


Én nem :)

Kíváncsi vagyok, hány szemzés fog elindulni és hány oltásom fog megfoganni az idén. Én mindent szakszerűen csináltam, lehet az időpontot annyira nem találtam el. Az a sejtelmem, nem leszek olyan sikeres mint te.
 


  2016.04.03. 19:04  Hozzászólás  Válasz gergerg (730) hsz.-re     Olvasás  
  •   1252   
Avatar

terra alapító
 
Március 21.-én mentünk anyósomékhoz. Reggelről telefonált anyósom, hogy az anyja mondta, hogy vigyek már neki meggy vesszőket, és oltsak be pár kisfát velük. Már minden meggyem meg volt indulva, nem is kicsit. Mondom ebből már nem lesz semmi. No de ugye erősködés, mert most van Gyümölcsoltó, stb. Na mondom, jól van, viszek. Szedtem is. Kicsit siettem, így nem készítettem elő a késem, csak felkaptam egy tapétavágó kést. Útközben nézem, tiszta rozsda a penge, éle semmi. Na, mondom, mindegy ezeknek a vesszőknek, jó lesz ez is. Azért a rozsda nagy részét lekapargattam egy kulccsal. Odaértünk, nézem az alanyokat, tiszta nyugalomban mind (hűvösebb helyen laknak) Legyintettem egyet, majd el kezdtem faragni a nemest. Gondolhatjátok, az a kés olyan életlen volt, hogy még sárkaparónak sem lett volna alkalmas. Össze-vissza farigcsáltam, az esélytelenek nyugalmával, csak hogy a mama megnyugodjon. De ő, is hozzátette, nem baj ha nem sikerül. Betettem neki vagy 6 nemes vesszőt 3 fácskába, de mivel maradt még nemes, meg hogy lássa hogy az unokája mégiscsak rendes embert választott, kifaragtam még 4-5 szemet a nemes vesszőről (rendesen duzzadtak voltak már, már-már bomlani is kezdtek) és belekapartam az alanyok törzsébe. Azért nem írom hogy vágtam, mert az alany nem adta a héját, vágásnak meg nem volt nevezhető az amit azzal a bot késsel műveltem. Gyakorlatilag tényleg csak kikapartam az alanyra a szintén kikapart-feszigetett szem helyét. Mikor végeztem, a vesszők végét is betekertem szigetelő szalaggal hogy látható legyen micsoda alapos munkát végzek, vagyis a sikertelenség nem rajtam múlt.
2 héttel később megint mentünk, kérdezem, elszáradtak-e már az oltások? Mondja a mama, el. Mire én, gondoltam, azért mondtam hogy már késő. Erre ő, egy fenét, nézd csak meg milyen szépek! Megnéztem. Valóban tovább bomlott a rügy, de megint csak legyintettem, biztos a vessző táplálja. Persze azért megdícsértem hogy tényleg szép. Most hétvégén megint voltunk. Nem fogjátok elhinni! AZ összes oltás, az összes szem nem hogy él, úgy hajtanak mint a bolond. Ki érti ezt....?


És egy évvel később:

WP_20160328_003.jpg
------------------------
Megtekintve 14604 alkalommal.



Egy sem volt ami ne sikerült volna.

Ki érti ezt?
 


  2016.04.03. 18:43  Hozzászólás  Válasz Jani71 (1250) hsz.-re     Olvasás  
  •   1251   
Avatar

terra alapító
 
Én pedig végleg átváltottam a kilyukadt gyerek fürdőmedence anyagából vágott csíkokra. Egyrészt azért, mert erősebb húzásra jól nyúlik, utána pedig igyekszik vissza. Húzhatom, nem szakad. Másrészt azét, mert különböző /0,3 - 1,5 cm/ szélességűre vágva éppen a legmegfelelőbbet használhatom a vékony vagy vastagabb vesszők, ágak kötözésénél.
 


  2016.04.03. 17:46  Hozzászólás
  •   1250   


---
 
Ma elvégeztem a nemes kajszi és szilva omega-oltását zömében keserű mandula alanyra, volt néhány magonc (rózsa) kajszi is, plusz egy magonc őszi.
Tapasztalat, hogy a múltkor (1193-94) Alibától kérdezett szalag esetében nem mindegy, melyik színűt használjuk.
A piros érezhetően vastagabb, keményebb, kevésbé nyúlik és szakad (de azért jól használható). Elszakítható, de szerencsésebb a vágás.
A zöldek lazán szét szakíthatóak, nem kell vágó szerszám. Éppen annyira is nyúlik, amennyire kell.
A két zöld árnyalat az igazi. Számomra abszolút ideális minden szempontból. Ezután ezt használom, ha oltok, szemzek.
 




  2016.04.03. 12:57  Hozzászólás  Válasz Vebber (1247) hsz.-re     Olvasás  
  •   1248   


*
 
Én 2013.tavaszán ill. őszén ültettem egy sorra való kajszit Ishtarán /persze ezen kívül is /,saját szemzések 10 fajta volt a 12 fa ,egy ,a sorban az utsó ment ki...szokás szerint a vadak miatt, a többivel semmi baj nőnek,teremnek,sőt túlteremnek...mivel tavaly nem ritkítottam ill. szárazság volt idén túl sok nem lesz rajtuk,de más gond nincs velük...én nem csalódtam benne.
 


  2016.04.02. 22:39  Hozzászólás
  •   1247   
Avatar

---
 
Alany ügyben megosztanám negatív tapasztalatom.
Ishtara alanyról két kurrens kajszim ment ki most tavaszra. Mindkettőnél közvetlen az oltások alatt, és a törzsön is hajt az alany mint a boland. Itt kompatibilitási probléma lépett fel. Két évet éltek Ishtarán.

Roppant érzékenyen érintett, és boszzús vagyok miatta.
Nem elég, hogy a kipróbált új gyümölcs fajták sem azt hozzák amit vár az ember, most még ebben az alanyban is csalódni kellett. Nem oltok többet kajszit erre.
 


  2016.04.02. 21:58  Hozzászólás  Válasz vigh zsolti (1245) hsz.-re     Olvasás  
  •   1246   
Avatar

terra alapító
 
Haggyál egy arasznyit az alanyból a kihajtott rügy felett, hogy ki tudd hozzá kötni a nemes hajtást. Ráérsz levágni jövöre is, ha már megerősödött a nemes.
 


  2016.04.02. 21:36  Hozzászólás
  •   1245   


---
 
Csináltam ma egy pár képet,a tavaly szeptember eleji alvószemzésekről, (köszönöm Attila),úgy néz ki 20-ból 17 sikeresnek mondható. :super: Ami azért nagy szám nekem ,mert ezek voltak az első szemzéseim :clap: Azt nem tudom viszont,hogy ugyanaz a fajta miért nem egyszerre ered,fejlődik,pl.r.summer,vagy r.majestic,pedig egy az alany ,és egy vesszőből lettek szemezve(mondjuk ez nem biztos),mindegy ,szerintem jók lesznek.Mikor szoktátok visszavágni az alanyt,és hagytok valamekkora csonkot ,vagy teljesen lent vágjátok el?
IMG_1812.jpg
------------------------
Megtekintve 14663 alkalommal.

IMG_1811.jpg
------------------------
Megtekintve 14663 alkalommal.

IMG_1810.jpg
Itt van 3 szemzés,biztos ami biztos,jónak tűnik mind.
Megtekintve 14663 alkalommal.

IMG_1808.jpg
------------------------
Megtekintve 14663 alkalommal.

IMG_1807.jpg
------------------------
Megtekintve 14663 alkalommal.

IMG_1805.jpg
------------------------
Megtekintve 14663 alkalommal.

IMG_1806.jpg
------------------------
Megtekintve 14663 alkalommal.

IMG_1810.jpg
Itt van 3 szemzés,biztos ami biztos,jónak tűnik mind.
Megtekintve 14663 alkalommal.



IMG_1809.jpg
------------------------
Megtekintve 14663 alkalommal.

 


  2016.03.29. 18:13  Hozzászólás  Válasz délkelet (1242) hsz.-re     Olvasás  
  •   1243   
Avatar

---
 
Semmi extra, hajtószemzéssel ment az őszibe szem.
Ha erős az "alany" akkor egy évben meg lehet lépni két szemzéssel a kész fát.
 


  2016.03.27. 19:40  Hozzászólás  Válasz Vebber (1231) hsz.-re     Olvasás  
  •   1242   
Avatar

---
 
"Őszibarack (magonc) gyökérbe oltottam GXN-t" - nagyon örülnék, ha részletesen le tudnád írni, hogyan kell ezt megvalósítani (ilyennel soha nem próbálkoztam még)
Előre is köszönöm :)
 


  2016.03.25. 20:05  Hozzászólás
  •   1241   


---
 
Helló Mindenki,

Van olyan alany, ami késlelteti a kajszi virágzását?
Mondjuk a Mirabolan C29-hez képest.
 


  2016.03.25. 17:11  Hozzászólás  Válasz délkelet (1239) hsz.-re     Olvasás  
  •   1240   
Avatar

terra alapító
 
Amikor elkezdtem ilyen módon szemezni az alanyt, eredetileg nekem is az volt a célom, hogy egy szép kiterített tányér korona fog készülni 3 vagy 4 vázkarral. A fölső rügyből azért neveltem tovább a csemetét az alanyból, hogy a sudár biztosításával egyik beszemzett nemes ágat se kényszerítse fölfelé a fa. Aztán időközben ahogy nőtt a sudár tettem bele még több szemet, és megtetszett a kísérletezés, így lett ilyen szép magas, többágas fácska, a törzs végig alanyból.
Még nem tudom mit hoz a jövő, kíváncsian várom hogyan viselkedik tovább a legfölső rügy, mennyire fog szaladni fölfelé...
 


  2016.03.24. 21:26  Hozzászólás  Válasz gaabre (1238) hsz.-re     Olvasás  
  •   1239   
Avatar

---
 
Jól értettél, úgy gondolom :) Annyiban más az enyém, hogy a beleszemzett 3 ill. 4 szem felett visszavágtam az alanyt.
 


  2016.03.24. 21:16  Hozzászólás  Válasz délkelet (1227) hsz.-re     Olvasás  
  •   1238   
Avatar

terra alapító
 
Van ilyen fám nekem is, ha jól értelek: ishtara az alany, a vázágak Mariska szemekből lettek berakva, 3 éven keresztül készült, összesen 8 szemből, a legfölső olyan 1,7 méter magasan van, most abból készülök tovább nevelni a korona tetejét. De igazából én már nem tudom meghatározni hogy ez milyen korona egészen pontosan, talán a termőkaros orsóra hasonlít leginkább :)
 


  2016.03.23. 20:45  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1234) hsz.-re     Olvasás  
  •   1237   
Avatar

terra alapító
 
Mozdulnak, de fázósan. Ha elmulnak a fagyok, kezdődik az akció! Hétvége, köv. hét eleje.
 


  2016.03.23. 19:39  Hozzászólás  Válasz délkelet (1235) hsz.-re     Olvasás  
  •   1236   


---
 
Mindkettőnél jobbnak tapasztaltam a 60-70 cm-es törzsmagasságban indított szemzést.
 


  2016.03.23. 19:32  Hozzászólás  Válasz Jana11 (1233) hsz.-re     Olvasás  
  •   1235   
Avatar

---
 
Neked is köszönöm :) Az őszi magoncra is érvényes, amit írtál, vagy inkább csak a gf-re?
 


  2016.03.23. 19:27  Hozzászólás
  •   1234   


---
 
Ali-bá barátomat kérdezném, ha olvassa, megindultak e, élnek e a konténeresek, és valami akció keletkezett már az oltásukban?
 


  2016.03.23. 19:25  Hozzászólás  Válasz délkelet (1232) hsz.-re     Olvasás  
  •   1233   


---
 
Csatlakoznék Vebber kollégához. Szóval nagy igénybevétel az alanynak, hogy kinyomja a számára elsőre "idegen" szemzést. Tehát ha raktál és sikerült is 3-4 szem, megindult, akkor is egy, nagyon akaratosan 2 szemet javaslok meghagyni. A 60-70 cm-es magasságban lévőket. Valóban szinte mindig egészségesebb az alany törzse, azért választjuk alanynak, mert ő lesz az iparos, a nevelő, tehát sokszor igénytelenebb, edzettebb, erősebb mint a nemes.
Amikor majd hajtást hoz és megfásodik, akkor ott ágaztatod el a nemest úgy, ahogy akarod. Így egészségesebb, életerősebb termő fád lészen.
 


  2016.03.23. 19:19  Hozzászólás  Válasz Vebber (1231) hsz.-re     Olvasás  
  •   1232   
Avatar

---
 
Köszi, elgondolkodtató volt, amit írtál.
Pontosítok egy kicsit: a tavalyi őszibarack alvószemzéseim közül hármat szemeztem gf alanyra, a többséget pedig őszi magoncra. A három gf-es szemzés közül viszont korona magasságában inkább csak egy eredt meg (plusz a tőnél is). Ha jól értem, akkor azt javaslod, hogy ezeknél ebből az egy szemből (60-70 cm) alakítsam ki a koronát, hogy megmaradjon a gf-es törzs?
Az őszi magoncos fák közül van néhány, ahol a korona magasságban elkövetett 3, illetve 4 szemzés mindegyike sikerült: ezeknél is meghagynád a magonc törzset?
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég