PPV/Sharka, azaz a szilvahimlő vírus Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Egy kertben, konyhakertben sok féle állati, növényi, bakteriális, vagy vírusos veszély leselkedik kedvenceinkre. Itt viszont nem a "megszokott", szinte már standard előforduló gondokról, hanem a ritkán, de akár nagy pusztítást is végző problémákról, betegségekről nyitunk ismertető témákat.
  2014.08.31. 20:29  Hozzászólás
  •   0   
Avatar

---
 
PPV, a csonthéjasok rettegett betegsége, sokakat megmozgató téma, melyre figyelemmel kell lenni mivel hazánkban is fertőz.
A betegség áttekintése képekkel illusztráltan -melyek nagyíthatók-, téma indító hozzászólás itt található
/Terjedelme miatt az 1. hsz.-ban elhelyezve, így a fórumozók hozzászólásai a témában áttekinthetőek./

Különböző fajtákra vonatkozó vizsgálatok anyagai összeszedve:
Katt ide

A témához bárki hozzászólhat, kérdezhet. Kérem mindenki kultúráltan tegye, toleráljuk egymást.
 
 


  2018.04.25. 07:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (178) hsz.-re     Olvasás  
  •   179   


---
 
Docera alanyon van Jofelám, arról szemeznék, ha az alanyok a kellő vastagságot elérik. Akkor reménykedek....
 


  2018.04.25. 06:53  Hozzászólás  Válasz Laca (177) hsz.-re     Olvasás  
  •   178   
Avatar

terra alapító
 
Én nem tartanék ettől annyira a helyedben. Ha az idén beszemzed az alanyokat vírusmentes nemessel, szerintem nagyon kicsi az esélye, hogy elkapja az alany... Nekem jelen van a sharka a kertemben, de egyik alanyon sem látok tüneteket, pedig jópár szilva szaporításon túl vagyok.
 


  2018.04.25. 06:04  Hozzászólás  Válasz Alibá (176) hsz.-re     Olvasás  
  •   177   


---
 
Pont ettől félek, hogy leszárítja magáról a Jofelát, ezért szerettem volna ppv mentesen tartani az alanyokat.
 


  2018.04.24. 20:35  Hozzászólás  Válasz Laca (175) hsz.-re     Olvasás  
  •   176   
Avatar

terra alapító
 
A 100%-os vírusmentesen tartásra azt hiszem nincs mód, de ha a wavit alanyú szilvádba oltasz Jojot (elé egy kis ág is) az jelzi majd, amikor vírusos lesz a fád. Akkor kiszárad belőle. :(
 


  2018.04.24. 17:54  Hozzászólás
  •   175   


---
 
Üdv Mindenkinek!
Lenne egy elméleti kérdésem. Házunktól kb 500m körzetben nem volt szilvafa. Vettem néhány wavit alanyt, hogy remélhetőleg nem fog fertőződni, majd az ősszel beszemzem Jofelara. Az egyik szomszéd nagyot gondolt és a kert mellé ültetett három praktikeres szilvát . Van valamilyen okosság a wavitokat vírusmentesen tartani ? Vagy igy jartam?
 


  2018.02.20. 14:59  Hozzászólás
  •   174   


---
 
a 64.Növényvédelmi Tudományos Napokon elhangzott előadás 2018.02.20

PLUM POX VIRUS TÖRZSEK GAZDANÖVÉNY PREFERENCIÁJÁNAK
INDIREKT VIZSGÁLATA
ÁDÁM JÁNOS1
, SÁRAY RÉKA ANNA2 és PALKOVICS LÁSZLÓ1
1 SZIE Kertészettudományi Kar Növénykórtani Tanszék, Budapest
2 MTA ATK Növényvédelmi Intézet, Budapest
E-mail: adam.janos@kertk.szie.hu
A szilva himlő vírus (Plum pox virus) a csonthéjas gyümölcsfajok egyik legfontosabb
kórokozója, hazánkban súlyos károkat szilva-, őszibarack- és kajszi ültetvényekben okoz. A
fertőzés következtében kialakult terméskiesés több milliárd euróra becsülhető gazdasági kárt
okozott világszerte. Veszélyességét fokozza, hogy a szaporítóanyag-kereskedelemnek
köszönhetően mára világszerte elterjedtté vált, minden fontosabb csonthéjas gyümölcsfajokat
termesztő országban kimutathatóan jelen van. A Plum pox virus nagyfokú genetikai
variabilitással rendelkezik, jelenleg 9 törzsét különböztetjük meg, melyek közül hazánkban a
három legfontosabb, a PPV-D (Dideron) törzs, a PPV-M (Marcus) törzs és a PPV-Rec
(Rekombináns) törzs fordul elő.
Munkánk során a hazánkban gyakori PPV törzsek gazdanövény preferenciáját
vizsgáltuk RT-PCR módszerrel, törzs specifikus primerek felhasználásával. Az elsődlegesen
vizsgált szilva, kajszi és őszibarack fák Pest megyéből, Sóskút területéhez tartozó
ültetvényekből származtak. A laboratóriumi vizsgálatok elvégzéshez 20-20 fáról leveleket
gyűjtöttünk.A sikeresen kivont 52 mintából (8 kajszi esetében a kivonás sikertelen volt)
összesen 42 pozitív és 10 negatív mintát kaptunk, azaz a vizsgált fák 80%-a PPV fertőzött
volt. A pozitív minták aránya szilvánál 17/20 (85%), őszibaracknál 18/20 (90%), kajszinál
pedig 7/12 (58%). Összesen 25 mintánál állapítottunk meg PPV-M, 23 mintánál PPV-D, és
csak 6 alkalommal PPV-Rec fertőzést. Az M törzset legtöbb alkalommal (56%) őszibarackról,
24 illetve 20%-ban pedig kajsziról és szilváról mutattuk ki. A D törzset egyenlő arányban
találtuk meg szilva és őszibarack mintákon (39.1%). Rekombináns törzset csak szilváról
sikerült azonosítani. A 42 pozitív mintából összesen 12 mintán jelent meg valamilyen kevert
fertőzés (28.6%). Az M és D törzsek közös fertőzését összesen 9 alkalommal sikerült
kimutatni őszibarackon és kajszin. Szilva mintákon PPV-M és PPV-Rec kevert fertőzést
találtunk. Három törzs komplex fertőzését, illetve D + Rec közös fertőzést nem sikerült
kimutatnunk.Az őszibarack minták erősen M törzs fertőzöttek. A szilvamintákban legtöbbször
D törzset sikerült kimutatni, és egyedül itt jelent meg a Rekombináns törzs, többször az M
törzzsel kevert fertőzésként. A szilvában tapasztalt PPV-M törzs viszonylag magas arányát a
vizsgált ültetvények közelsége, és a vírustörzs zavartalan terjedése okozhatja. A kajszi
mintáknál a szakirodalomhoz képest több PPV-M fertőzést találtunk, az esetek többségében
D+M kevert fertőzésként. A PPV vírustörzsek gazdanövény preferenciájának okairól ma még
nagyon keveset tudunk. A pontos mechanizmus megértéséhez, és a tapasztalatok gyakorlatba
való hasznosításához a gazdanövény preferencia molekuláris hátterének vizsgálatára is
szükség van.
Kulcsszavak: PPV, törzs, gazdanövény preferencia, PPV-M, PPV-D, PPV-Rec
HOST PREFERENCE OF PPV ISOLATES IN HUNGARY
Keywords: PPV, strain, host preference, PPV-M, PPV-D, PPV-Rec
 






  2018.02.06. 20:10  Hozzászólás
  •   171   


---
 
Egy érdekes összefoglalót találtam a sharka rezisztens szilva (Prunus domestica) és a sharka fogékony kajszi keresztezéséről. Az összefoglaló szerint sikerült vírusrezisztens hibridet előállítani. Ennek a hibridnek a segítségével (többszöri visszakeresztezéssel) egy újfajta sharka rezisztenciát lehet bevinni a kajsziba.
A cikkíró külön felhívja a figyelmet arra, hogy ez a hibrid nem azonos a pluot-tal, amelyet japánszilva és kajszi keresztezésével állítottak elő korábban.

https://www.actahort.org/books/1172/1172_3.htm
 




  2017.12.01. 19:09  Hozzászólás  Válasz Szeri (168) hsz.-re     Olvasás  
  •   169   


---
 
PPV is considered nontransmissible via pruning of branches, leaves, or buds (A PPV-t nem lehet az ágak, a levelek vagy rügyek metszésével átvinni )

Ebben a cikkben jelent meg a kimásolt mondat : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/26047559/

A cikket el tudom küldeni, de a netre csak az összefoglalót szabad feltenni. Fontosnak tartottam ezt közzétenni, mert sokan bajlódnak a metszőollók fertőtlenítésével, holott ez a vírus annyira érzékeny, hogy szinte képtelenség átvinni egyik fáról a másikra. Ha a beteg leveleket eldörzsölik pufferben, akkor legfeljebb lágyszárú tesztnövényekre lehet átvinni, de kajszira nem.
 




  2017.11.30. 17:37  Hozzászólás
  •   167   


---
 
Megjelent egy összefoglaló a sharka vírus fertőzésével kapcsolatban. Egyértelműen leírják, hogy a vírus metszőollóval nem vivődik át egyik fáról a másikra.
 


  2017.06.13. 21:16  Hozzászólás
  •   166   


---
 
Találtam egy irodalmi forrást: http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07060661.2013.873081, amely szerint a GF677 alany szabadföldi rezisztenciát mutatott a sharka vírus D és Rec törzsével szemben. Nem tudom, hogy ez az alany kompatibils-e a szilvákkal?
Egyébként a GF677 alany nagyon jó meszes talajokra, ahol a normális őszibarack alanyokon sokszor klorózi jelenik meg.
 


  2017.04.13. 17:37  Hozzászólás  Válasz andras (164) hsz.-re     Olvasás  
  •   165   


---
 
Igazából egy szilva magonc, augusztusban terveztem rá szemezni, szóval ha tényleg vírusos inkább kiásom, nem kár érte :)
 


  2017.04.13. 17:13  Hozzászólás  Válasz Totya (162) hsz.-re     Olvasás  
  •   164   
Avatar

---
 
Eddig két szilvafát kellett kiszedjek vírustünetek miatt. Egy Beszterceit és egy Fortunát
Mind a kettő jól mutatta a vírus jelenlétét.

Amíg teljesen biztos leszel a dologban addig ragasztózd körbe a törzsét és kezeld nővényvédelem szempontjából is, ne terjedjen, ha tényleg jelen van.
 


  2017.04.13. 11:43  Hozzászólás  Válasz Totya (162) hsz.-re     Olvasás  
  •   163   
Avatar

---
 
Várjál még véleményeket, meg még egyértelműbb tüneteket, ha lesznek. Május végéig biztosan eldől, ráérsz utána is az ásással.
 


  2017.04.13. 11:37  Hozzászólás  Válasz délkelet (161) hsz.-re     Olvasás  
  •   162   


---
 
Nekem is úgy tűnt, gondoltam várok a pozitív megerősítésig, aztán kiásom :)
 




  2017.04.13. 11:02  Hozzászólás
  •   160   


---
 
sziasztok!

Ez a szilván ppv lehet? :roll:

DSC_0405.JPG
------------------------
Megtekintve 22789 alkalommal.


DSC_0406.JPG
------------------------
Megtekintve 22789 alkalommal.


DSC_0410.JPG
------------------------
Megtekintve 22789 alkalommal.

 


  2016.10.23. 09:10  Hozzászólás  Válasz alex (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   159   
Avatar

---
 
Fás dugvány nem tudom milyen arányban gyökeresedeik, de az biztos, hogy az alanyról könnyen lelép. Még homok talajon is, ami nem a nedvességéről híres, ahol a nemes érintkezik a talajal, hozza a gyökereit.

Már tavaly írtam róla, tettem fel képet is, és kérdeztem is vajon milyen lehet saját gyökéren. Az biztosan járható, hogy ráoltva valamilyen alanyra, majd lentebb ültetve legyökerezik hamar. Vagy eleve mélyre ültetni. Ha el van kötve az eredeti alany pici korában, akkor valószínű átülteni sem muszály, utóbbi esetben, mert a fa növekedésével hamar elnyomná.
 


  2016.10.21. 17:59  Hozzászólás  Válasz Alibá (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   158   


---
 
Esetleg a Jojo-ból fásdugványt is meg lehetne próbálni. Persze, ha gyökeresedik. Akkor kiiktatódna az alany.
 


  2016.10.20. 18:44  Hozzászólás  Válasz Alibá (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   157   


---
 
Persze, mit veszthetünk? :D
Csak sajnos a Jojom a bambik áldozata lett, de alvószemeztem. (ha az alanyaim vírusmentesek akkor biztos sikerültek) :)
Jofela, joganta vagy Jojo is mehet rá, elméletileg mind hiperszenzitív ha jól olvastam. :)
 




  2016.10.20. 16:53  Hozzászólás  Válasz Jani71 (154) hsz.-re     Olvasás  
  •   155   
Avatar

terra alapító
 
Oltsál rá Jojot, vagy valamilyen kajszit. ;-) De van még időd gondolkodni, ha még el se vetetted.
 


  2016.10.20. 15:15  Hozzászólás  Válasz Alibá (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   154   


---
 
Ha találok, holnap összekapirgálom a tönkrement és leesett Jojo terméseket a fa alól és elvetem. Rajtam nem múlik... ;)
De mit oltsak/szemezzek rá? :alvaka: Beszterceit (ami már egyébként is rég fertőzött)? Vagy keressek valami mást? Mi lehet itt a jó irány? :fejvaka:
Gondolom, a Beszterceinek vagy bármi másnak, ami már biztosan fertőzött, nincs túl sok értelme... :nahat: :thumbdown:
Egyből olyannal kellene kezdeni, ami legalábbis pillanatnyilag (az oltás/szemzés) idején nem mutat semmilyen tünetet.
 




  2016.10.19. 19:38  Hozzászólás  Válasz petrol (150) hsz.-re     Olvasás  
  •   152   


---
 
Röviden és tömören: ezek nem kutatók, hanem pénzköltők. :angry-banghead: :angry-banghead: :angry-banghead:
 


  2016.10.19. 19:30  Hozzászólás  Válasz petrol (150) hsz.-re     Olvasás  
  •   151   


---
 
Már elkezdtek vele foglalkozni, "némi" késéssel, rezisztens fajtákat pl. Orangered használva, gondolom ezeket keresztezik a szokásos magyar fajtákkal.
 


  2016.10.19. 19:23  Hozzászólás  Válasz alex (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   150   


---
 
Én azt szeretném kérdezni, hogy Magyarországon a kutatók fel tudnak mutatni eredményeket pl. a PPV-vel kapcsolatban? Vagy egyáltalán zajlanak kísérletek? Azt tudom, hogy Cegléden van kutatóállomás, de nem igazán hallom, hogy nagy sikereket érnének el a magyarok, holott nem maradt termeszthető szilva- és kajszifajtánk.. Hol a probléma?
 


  2016.10.19. 19:10  Hozzászólás  Válasz alex (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   149   


---
 
Totál laikusként, ha a Jojo magját elvetem, és azt használom alanyként? :)
 


  2016.10.19. 18:38  Hozzászólás
  •   148   


---
 
Neumüller és társai, termő PPV-re hiperszenzitív szilvafajtákat (Jojo és Hoh 4517) PPV-re fogékony alanyra oltották. A fák 6-8 éves korában megvizsgálták, hogy az alany tartalmazza-e a PPV-t. A Jojo esetében nem volt a vírus kimutatható az alanyból, de a Hoh 4517 alanyából viszont igen. Ezeken a növényeken az ágakon megjelent a hiperszenzitív reakció (lokális szövetpusztulás formájában), majd ezeken a helyeken a növény megfertőződött a Pseudomonas syringae baktériummal. A fertőzés következtében az egész ág és egyes esetekben az egész fa elpusztult.
Neumüller azt a következtetést vonta le, hogy ezentúl a rezisztens fajtákat csak rezisztens (Docera 6) alanyokra ajánlott oltani.
 


  2016.09.08. 18:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   147   
Avatar

---
 
Rezisztenst -tehát amiben nem mutatható ki a fertőzés- csak az Ice Peach amit ismerek.
Tünetet nem mutatóbol Summer Lady, Tastired.

Jó is, hogy kérdezted, mert a Zanzi project keretében akartuk a Tastiredet, ha még emléxel.
Barackosba fel is hívom Tiszteletes figyelmét.
 


  2016.09.06. 19:11  Hozzászólás  Válasz baby-lon (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   146   


---
 
Én nem, de a Michelini (remélem jól írtam) állítólag eléggé bírja, vagy nem fertőződik meg, a gyakorlati tapasztalatok szerint.
 




  2016.07.19. 13:39  Hozzászólás
  •   144   


---
 
Érdekes ez a sharka...
Régebben is hallottam már időskori rezisztenciáról, s most volt is alkalmam megtapasztalni.
Édesapám kertjében áll egy 60-65 éves kajszibarack fa (fajtáját nem tudja senki).
Június utolsó hetében általában már teljesen beérik. Idén szedtem én is belőle.
A vírus jelen van a kertben/környéken egyaránt. Magán a fán nem nagyon lehet észrevenni
sem levél, sem gyümölcstünetet. Kivéve, egy alacsonyabban lévő, néhány éves ágat.
Ezen “ömlesztve” tanulmányozható minden, erősen deformált termés, leopárdmintás magok,
s foltos levelek... Máshol sehol. :)
 


  2016.07.18. 17:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (142) hsz.-re     Olvasás  
  •   143   


---
 
A sharka vírusra T törzsére a következő alanyokat találták ellenállónak: Docera 6 (P. domestica x P. cerasifera) , GF677 és Gamen. Fogékony volt a Myrabolan

http://www.aipp.it/UserFiles/File/ICVF- ... ta-low.pdf
 




  2016.05.27. 21:55  Hozzászólás
  •   141   
Avatar

terra alapító
 
Van egy szilvafa a szomszédom kertjében. (Én ültettem, oltottam.) Fele Toptase, fele Penyigei. Az előző levelei bőven mutatják a vírus jeleit, a másik meg egyáltalán nem. Ha csak ez utóbbit nézném, azt mondanám, hogy vírusmentes, pedig biztos, hogy nem az. Kíváncsi leszek a termésükre.
 


  2016.05.27. 18:21  Hozzászólás  Válasz Alibá (139) hsz.-re     Olvasás  
  •   140   


---
 
Átnéztem a sharka vírusra rezisztens szilvafajtákat. A legtöbbjük csak toleráns, vagyis képes tolerálni a vírust nagyobb károsodás nélkül. Ezekben benne lehet a vírus anélkül, hogy a levelükön vagy a gyümölcsükön (magon) látszanának a szimptómák. A Cacanska származékok általában ilyenek. Szerencsére a Jojo származékainak többsége viszont szintén hiperszenzitív, de ezek a fajták még csak most vannak bevezetés és kipróbálás alatt. A Jojo szülőtől származik a JOFELA® amelyik a leírás szerint immunis. Ezt már lehet beszerezni Németországban.A legtöbb országban (Lengyelország, Szerbia, Bulgária, Románia) intenzív keresztezések folynak ezen a területen.
Szerintem a Jefferson szilva biztos nem hiperszenzitív.
 


  2016.05.26. 20:50  Hozzászólás  Válasz alex (138) hsz.-re     Olvasás  
  •   139   
Avatar

terra alapító
 
Nem véletlenül kérdeztem a Jeffersont. Van egy fám. Persze nem próbálom ki rajta - esetleg oltok róla és azon. :nahat:

Azért az is valami, ha a rezisztens fajtákról tudunk és sikerül néhányra szert tenni. ;)
 


  2016.05.25. 21:23  Hozzászólás  Válasz Alibá (136) hsz.-re     Olvasás  
  •   138   


---
 
Hát Ali-bá megfogtál. Te aztán tudsz aztán jó kérdéseket feltenni. Sajnos nem tudom rá a választ. Talán majd ha lesz időm átolvasgatom a német szerzők műveit, mert ők állították elő a Jojo-t is és állapították meg, hogy hiperszenzitíven reagál a vírusra.
De nagyon is igazad van, hogy jó lenne azt tudni hogy mely fajták reagálnak hasonlóan. (Legalábbis a jelenlegi ismeretek szerint). Ha jól tudom a sharka rezisztens kajszik nem hiperszenzitíven reagálnak, csak a szilváknál írták le ezt.
 


  2016.05.25. 12:35  Hozzászólás  Válasz alex (135) hsz.-re     Olvasás  
  •   137   


---
 
Kipusztult a Kioto kajszim. A tünetek fitoplazmára utaltak, de most látom, hogy az alany mirabolan bokorszerűen kisarjadzott, és tiszta folt a levele. Pedig a sharka nyoma a Kioto-n nem látszott, sokkal inkább ágelhalásnak, gutaütésnek tűnt a két éves pusztulása. Ilyet se ültetek többet.
 


  2016.05.25. 10:57  Hozzászólás  Válasz alex (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   136   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm a felvilágosítást. Most még egy olyan lista kellene, amelyik felsorolja azokat a /kajszi, őszi, szilva/ fajtákat, amelyek hiperszenzitíven reagálnak. Pl. a Jefferson szilva ilyen?
 


  2016.05.24. 09:04  Hozzászólás  Válasz alex (134) hsz.-re     Olvasás  
  •   135   


---
 
Még egy dolgot elfelejtettem a PPV (sharka vírus) fertőzésével kapcsolatban. Ha egy levéltetű megfertőzi a fánkat, akkor a fertőzés inkubációja (addig amíg a vírus el kezd szaporodni) eltarthat néhány hétig. De a látható szimptómák megjelenése eltarthat viszont néhány évig.
Mondanom sem kell, hogy ez a veszélyes szakasz.
 


  2016.05.23. 21:10  Hozzászólás  Válasz Alibá (133) hsz.-re     Olvasás  
  •   134   


---
 
Hát ez jó kérdés szoktuk mondani, de most aztán valóban fején találtad a szöget. Az igazság az, hogy a vírusrezisztens fákban a vírus lehet benne is meg nem is. Egy kicsit világosabban fogalmazva, van olyan fajta vírusrezisztencia egyes kajsziknál, ahol a rezisztensben is benne lehet kis számban a vírus, de tünet nem látszik rajta. Aztán van olyan fajta rezisztencia is mint amilyen a Jojo szilvánánál tapasztalható, hogy a növény hiperszenzitíven reagál a vírusra, vagyis ha a virus megfertőzi a növényt, akkor az a fertőzött rész elhal és nem terjed tovább a növényben. Mondanom sem kell, hogy az előbbi az alattomosabb, mert a kertész nem látja a tünetet és jószándékkal oltóvesszőt, vagy szemzőhajtást vesz a tünetmentes fáról, abban a hiszemben, hogy az vírusmentes. Ha ez az oltással rákerül egy fogékony alanyra, akkor kész, és jó esetben néhány évig még él a fa de a termése csökken.
Ezért aztán a faiskolai anyafákat alaposan ellenőrizni kellene. Ilyen ellenőrzési mód az, amikor egy tesztnövényre pl. kajszi és őszibarack esetében egy rendkívül fogékony őszibarack fajtára (GF305) oltják a tesztelendő fáról szedett oltóvesszőt. Ezen a teszt őszibarackon aztán tipikus tünetek jelennek meg és ebből lehet visszakövetkeztetni arra, hogy az eredeti fa vírusfertőzött volt-e, vagy sem.
Aztán vannak szerológiai és DNS alapú módszerek is, de ezek már elég drágák (3-10 EFt), de előnyük, hogy néhány hónapon belül lehet tudni az eredményt.
Ezeket a módszereket jól ismerik a NÉBIH Velencén lévő laboratóriumaiban, de mondanom sem kell, hogy a költségeket csak nagy faiskolák tudják kigazdálkodni.
Az a gyakorlat, amelyik azt írja a jeltáblára, hogy tünetmentes, az jó esetben lehet vírusmentes, rossz esetben (ez a ritkább eset) pedig vírusos. Az igazi az lenne, ha az lenne ráírva a jeltáblára, hogy vírustesztelt anyafától származik. Az ugyanis elképzelhetetlen, hogy egy fiatal csemete maga vírustesztelt lenne. (Elsősorban a magas költségek miatt).
 


  2016.05.23. 20:39  Hozzászólás  Válasz alex (132) hsz.-re     Olvasás  
  •   133   
Avatar

terra alapító
 
Hogy is van ez? A vírus rezisztensben nincs benne a vírus, vagy csak nem látszik?
 


  2016.05.22. 20:13  Hozzászólás  Válasz Alibá (131) hsz.-re     Olvasás  
  •   132   


---
 
Hát igen. A szomszédok az nehéz ügy. Mindegyikkel jóban vagyok, egyszer próbáltam meggyőzni őket, hogy nem érdemes vírusos fát tartani. (Semmi eredménye nem lett) Megértem őket, ők még reménykednek, hogy hoz még valami termést. Én meg próbálkozom a vírusrezisztens fajtákkal.
 




  2016.05.21. 17:34  Hozzászólás  Válasz Szeri (126) hsz.-re     Olvasás  
  •   130   


---
 
Én elvből nem tartok vírusos fát, még akkor sem, ha egyesek szerint vannak olyan fajták, amelyek vírusosan is adnak elfogadható termést. Egy vírusos fa ugyanis fertőzési forrás. Tőle megbetegedhetnek a kajszik, szilvák, őszibarackok stb. Felesleges rizikót vállalni egy vírusos fa tartásával.
 


Következő

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég