Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.


  2014.09.07. 09:47  Hozzászólás
  •   425   
Avatar

terra alapító
 
Találtam még egy ilyet is, gyorsan át lehet lapozni :D
http://www.scribd.com/doc/81211311/Szal ... hnologiaja
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.09.06. 22:00  Hozzászólás
  •   424   
Avatar

---
 
Köszi mindkettőtöknek. Sajnos kényszerűségből kicsit sűrűbb térállásba kellett kényszerítenem a fáimat (5x2m), emiatt kompakt váza félét szeretnék kialakítani, de csak nagyvonalakban van fogalmam róla. Kérdésem: a viszonylag sűrű telepítés miatt van-e jelentősége annak, hogy honnan, milyen magasságból induljanak a legalsó vázágak? (ha nem írtam volna érthetően: alacsony vagy inkább közepes-magas törzset célszerű ilyen esetben kialakítani?) Én az alacsony törzset preferálnám inkább.
A metszés ABC-je valahol fizikai formában nekem is megvan, csak hát ugye forgatni is kéne:-)
 


  2014.09.06. 21:22  Hozzászólás  Válasz délkelet (421) hsz.-re     Olvasás  
  •   423   
Avatar

terra alapító
 
Van egy remek könyv erre, ha télen szeretnél olvasgatni.
http://www.scribd.com/doc/173428493/A-Metszes-ABC-Je
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2014.09.06. 19:45  Hozzászólás  Válasz délkelet (420) hsz.-re     Olvasás  
  •   421   
Avatar

---
 
Ez pedig a hozzátartozó fa (a gyümölcs valahol elbújt a levelek között)

Másolat - Kép 211.jpg


Megköszönném a jótanácsokat a metszésével kapcsolatban. Idén januárban ültettem, szerintem nagyon emberesen nőtt (amilyen hülye vagyok, akármelyik vesszőjét is sajnálom levágni!)
 


  2014.09.06. 19:03  Hozzászólás  Válasz baby-lon (419) hsz.-re     Olvasás  
  •   420   
Avatar

---
 
A lehullott szemet természetesen megkóstoltam, de az még nem volt érett (legalábbis remélem), mert elég gumiszerű volt, gyengén édes ízzel. Majd ha megérik a fán lévő, talán jobb beszámolót tudok adni.
 








  2014.09.05. 08:32  Hozzászólás  Válasz Vebber (411) hsz.-re     Olvasás  
  •   416   


---
 
Köszönöm a választ! Nekem mulcs van a tányérban. Rakhatnék rá marhatrágyét, de az miért riasztja el őket?
 




  2014.09.04. 20:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (413) hsz.-re     Olvasás  
  •   414   
Avatar

---
 
Nem. Ott mindig bóklászik néhány, nincs annyi rajtuk, mint még laktak is alattuk, de a tetveket az a kevés is odahordja.
 


  2014.09.04. 19:47  Hozzászólás  Válasz Vebber (411) hsz.-re     Olvasás  
  •   413   


*
 
...akkor a fákról is ?
 


  2014.09.04. 19:47  Hozzászólás  Válasz baby-lon (410) hsz.-re     Olvasás  
  •   412   


*
 
Na azt én már nem is tudom megkostolni...az elmúlt napok monszunja után egy barackfámon sem maradt ehető termés...
 


  2014.09.04. 19:27  Hozzászólás  Válasz Lactarius (409) hsz.-re     Olvasás  
  •   411   
Avatar

---
 
Az idei évben erre lehet találtam megoldást.

Ugyanígy gondot okozott, nem tudtam velük mit kezdeni. Tavaly eldöntöttem, hogy mikor tömegesen megjelennek, száraz időben hangya csapdát teszek a kritikus fák tövébe. Erre nem került sor, mert véletlenül megoldódott.

A fák egy részének tányérját érett trágyával takartam be, amit ott hagytam egész évre. Ennek az lett az egyik eredménye, hogy a hangya tömegek, a boly a fák tövéböl eltűntek.
 




  2014.09.03. 21:18  Hozzászólás  Válasz andras (396) hsz.-re     Olvasás  
  •   409   


---
 
Köszönöm. Még az is probléma, hoghy a fészkük is pont a fa tányérjában van :(
 


  2014.09.03. 20:03  Hozzászólás  Válasz gomba2008 (390) hsz.-re     Olvasás  
  •   408   


*
 
Ez az ami elméletileg nem tafrinásodhatna...és az a kesernyés mellékíz...én anno egy német fórumba olvasgattam /khm/ bele,ott eléggé lehúzták...
 


  2014.09.03. 18:54  Hozzászólás  Válasz gomba2008 (390) hsz.-re     Olvasás  
  •   407   
Avatar

---
 
Gomba 2008!

Köszönjük a Revita képekt, infót. Végre saját képet, tapasztalatot osztott meg valaki.
 


  2014.09.03. 17:17  Hozzászólás  Válasz tgwh (405) hsz.-re     Olvasás  
  •   406   
Avatar

moderátor
 
Letöltöttem, és feltettem az itteni galériába. Azt gondolom a webalbummal van valami, én lehet hogy be vagyok jelentkezve oda is és azért láttam. Vagy nem tudom. Nekem a pipás verzió is működött.
 


  2014.09.03. 17:15  Hozzászólás  Válasz Glifozát (404) hsz.-re     Olvasás  
  •   405   
Avatar

terra alapító
 
Most jó, mit csináltál? A pipa nem jó XD remélem most meg Ali bá nem látja :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2014.09.03. 17:13  Hozzászólás
  •   404   
Avatar

moderátor
 
Most nézze meg valaki aki eddig nem látta. Én láttam, és Ali-bá is jól írta, a pipára kattintva, lapozva is látható volt. Most csavartam még egyet rajta, remélem most már tényleg mindenki látja.
 


  2014.09.03. 17:08  Hozzászólás
  •   403   
Avatar

terra alapító
 
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2014.09.03. 14:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (400) hsz.-re     Olvasás  
  •   401   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem gomba2008 három képére gondolt, amióta Glifo megjavította, nem látni semmit :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2014.09.03. 13:40  Hozzászólás  Válasz Ziza (398) hsz.-re     Olvasás  
  •   399   


terra alapító
 
Nálam fekete színűek az X-ek, akkor ez most diszkriminációóóóóóóóóóóóó!!!!!!!!!!!
Ejnye Glifozát, ezt nem gondoltam rólad! :lol:
 


  2014.09.03. 13:34  Hozzászólás  Válasz Glifozát (394) hsz.-re     Olvasás  
  •   398   


---
 
Glifozát, még mindig nem jó valami.
Három piros színű "X" melette "Kep" feliratok láthatóak.
 




  2014.09.03. 10:18  Hozzászólás  Válasz Lactarius (395) hsz.-re     Olvasás  
  •   396   
Avatar

---
 
Nálunk Erdélyben van egy folyékony, átlátszó egérragasztó amit tubusban árulnak. Egy 8-10 cm műanyag szallagot szoktam kötni a törzsre, amit azelőtt ezzel a ragasztóval egy vékony sávban bekenek. A ragasztó a meleg hatására szétterjed, ezért érdemes úgy tervezni a munkát, hogy a ragasztó a műanyag sávnak a felső felére kerüljön.
A hangyák beleragadnak, így nem tudnak tetűtelepet létrehozni sem a gyümölcsökhöz hozzáférni. A ragasztó jó a cseresznye legyeknek is ha sárga fóliára kenjük és az ágakra akasztjuk (tudom Mo lehet taláni készen ilyen fóliákat). [url]http://www.youtube.com/watch?v=-VkVauJfd6I[/url]
 


  2014.09.03. 08:34  Hozzászólás
  •   395   


---
 
Sziasztok! Az őszibarackfám törzsénél rengeteg a hangya, szerencsétlen fa mézgásodással próbál védekezni ellenük. A tetveket is felhordták a levelekre, de azokat már lefújtam. Mivel lehetne kiirtani a gyakorlatilag a törzsnél a földben lévő hangyafészket? Nem akarom, hogy az egyébként egészséges és gyönyörűen fejlődő fának baja essen.
 




  2014.09.02. 20:37  Hozzászólás  Válasz gomba2008 (390) hsz.-re     Olvasás  
  •   393   
Avatar

---
 
Nem nyílnak meg a képek a linkre kattintva.

Ragadozó "megigazítanád", hogy itt is láthatóak legyenek?
 


  2014.09.02. 20:35  Hozzászólás  Válasz Lactarius (391) hsz.-re     Olvasás  
  •   392   
Avatar

---
 
Te sumákolsz :D

Most nézem -ahol említetted- az Aurora, Spring Blush véleményeket. Mit látok, neked van Aurora kajszi fajtád. Képet is mutattál termésről, így saját tapaszatalatod is van.

Fagykár miatt kérdezni szeretném, merre felé díszlik az Aurora?

Közben megtaláltam a Kertészet Szőlészet egyik számát, ami megvan, .pdf formátumban. A képek nincsenek benne, de a szöveg hiánytalan.
A Spring Blush jó ízét itt is megerősítik, és itt tapasztalat igencsak van. Íme:

[url]http://makert.hu/wp-content/files/ujabb-hasznos-cikkek/01olasz-kajszi.pdf[/url]
 


  2014.09.02. 08:49  Hozzászólás  Válasz Vebber (389) hsz.-re     Olvasás  
  •   391   


---
 
Elhiszek én mindent, de pl. a méretnél tévednek, nem kicsi, legalábbis ha nem százezret hagyunk egy ágon (akkor a mandulakajszi is kicsi, meg minden más). Az, hogy gyorsan puhul, és aztán hullik, teljesen helytálló, ez házikerti fajta.
A Spring Blush ízét "bemondásra" méltatja a cikk, magyar tapasztalat az, hogy amikor szedik, még citrusos ízű, és csak teljes érettségben "ehető". Nekem persze mindegy, szerintem jó ez is meg a Tsunami is. Örülök, ha van korai kajszi :)
 


  2014.09.02. 06:27  Hozzászólás
  •   390   


*
 
Sziasztok, szia Vebber! Ideérek nagy nehezen. Kérted a fotókat a revitáról. Sok mondanivalóm nincs róla, semmi újat nem tudok. Megettük, finom volt. Magvaváló, lédús, fehér húsú gyümölcse van, enyhe kesernyés beütéssel. A hangyák sajnos azonnal rátaláltak amint érni kezdett, alid tudtam pár ép darabot megmenteni előlük. A fa kicsinyke, viszont rendkívül egészséges. Azon a pár tafrinás levélen kívül, ami kézzel bőven leszedhető tavasszal, semmi más baja nem volt még.
A fotók augusztus első napján készültek.





Kicsit belenyúltam hogy láthatóak legyenek a képek. Üdv.: Glifo
 


  2014.09.01. 22:21  Hozzászólás  Válasz Lactarius (388) hsz.-re     Olvasás  
  •   389   
Avatar

---
 
Másfelé keresgéltem. Kertészet szőlészet számaiban is foglalkoztak velük. Van újságom azt nem tudom idetenni, de itt van néhány neten is fellelhető:

Aurora -> fagyérzékenység enyhe télben is, aprósodik, hullik, gyorsan puhul:
[url]http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/blogok/kajszimuveles[/url]

Spring Blush -> kifejezetten jó ízű, jol tárolható:
[url]http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/blogok/uj-francia-kajszifajtak[/url]

Spring Blush -> a hazai termesztésre javasolt 5 fajtában; Aurora -> kicsi és puha (cikk végén):
[url]http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/irasok/kerteszet-szoleszet-boraszat/nehez-kajszifajtat-valasztani[/url]

Több helyen olvastam, hogy a Big Red az új fajták közül a leginkább ellenálló a téli hidegre, tavaszi lehűlésre.
 




  2014.08.31. 19:07  Hozzászólás  Válasz Lactarius (385) hsz.-re     Olvasás  
  •   387   
Avatar

---
 
Semmi baj, sőt ne tarsd magadban.
Érdekes amiket írsz. Nem tudnád linkelni, hol olvastad?

Meg fogom keresni, én hol találkoztam vele. Azért keltette fel a figyelmem a Spring Blush, mert jó ízűnek írták.
 


  2014.08.31. 15:25  Hozzászólás  Válasz gaabre (376) hsz.-re     Olvasás  
  •   386   


*
 
Nálam még van belőle /ha le nem rohad mind.../, fehérből ez a vége /egyenlőre.../...sárgából van még vmennyi a Cresthavenen ill. az ezután érő Calred-Padana-Fayette trión,de ezek is előbb érnek,mint szoktak...ill. érnének...
 


  2014.08.31. 08:58  Hozzászólás  Válasz Vebber (381) hsz.-re     Olvasás  
  •   385   


---
 
Bocs a belekottyért, nálam az Aurora sem 2013-ban (abban a márciusban!), sem idén nem fagyott el, de a korán érők a korai virágzás miatt mindig érintettebbek lehetnek...két hete pont "szökőárt" szemeztem az Aurórába, majd kimegyek megnézni hogy áll...a Spring Blush ízértől pont nem olvastam jókat (az Auróra finom).
 




  2014.08.29. 21:34  Hozzászólás  Válasz gaabre (382) hsz.-re     Olvasás  
  •   383   
Avatar

---
 
Ízileg a Ceglédi Óriást is ajánlom. Nagy baja, sajnos fagyérzékeny, önmeddő.

Nem akarlak elkeseríteni, itt van egy 2012. és egy 2013. évi fagykár táblázat Soroksárról, a kertészet szőlészetből:
[url]http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/irasok/kerteszet-szoleszet-boraszat/hogyan-teleltek-kajszik[/url]
[url]http://kerteszetesszoleszet.hu/hu/irasok/kerteszet-szoleszet-boraszat/kajszifajtak-fagyturese[/url]

Viszont az említett Spring Blush benne van a 4 ajánlott Escande fajtába, hazánka.

Épp mostanában morfondíroztam rajta, ha egy korai kajszi alá beteszek közben oltásnak egy nagy hideg igényű, "későn" induló fajtát, vajon mennyit lassítana egy Aurora, Tsunami, stb. fajtán?

Azt már jövőre megtudom, hogy az alanyként használt őszibarack mit jelent-jelent-e valamit.
 


  2014.08.29. 21:15  Hozzászólás  Válasz Vebber (381) hsz.-re     Olvasás  
  •   382   
Avatar

terra alapító
 
Ezt még sajnos nem tudom, nem tartok itt. Tavaly tettem rá a weiwára, idén már szépen fejlődött. Jövőre még az ágak nevelése fog zajlani, talán 2016-ra lehetne belőle valami.
A kajszibarackoknak nem néztem annyira utána, mint pl. a szilváknak, körtéknek.
A göncinél még finomabbat nem találtam, pedig több gyümölcsösből is szedtem már különbözőket. Ennél fogva pedig inkább az érdekel, hogy júniustól július végéig legyen valami. A magyar kajszikon kívül van Aurora, Orangered, Kuresia, Bergarouge.
Kuresiát idén megkóstoltam, de kényszerérő volt a jégkár miatt. Ennek ellenére egész ígéretes volt! Remélhetőleg jövőre már ad néhány kilót.

Ha valamelyik fajta érzékeny lesz a fagyokra, akkor le fogom cserélni. Egyelőre az dominál, hogy a törzsnek használt szilva alanyok (weiwa, ishtara) erősödjenek alattuk.
 


  2014.08.29. 21:08  Hozzászólás  Válasz gaabre (380) hsz.-re     Olvasás  
  •   381   
Avatar

---
 
Ezt kifejezetten fagyérzékenynek írják hazai viszonylatban. Nem szokott gondod lenni vele, vagy nálatok a virágzááskori fagy annyira nem vészes?

Soroksári kísérleti ültetvényben pl. (amire mondjuk adni lehet) vezető helyek egyikén szokott lenni, mikor közzé teszik a fagykár mértékét.
 






  2014.08.29. 20:51  Hozzászólás  Válasz Vebber (377) hsz.-re     Olvasás  
  •   378   
Avatar

terra alapító
 
A telken a hűtőben maradt egy tál, ha nem rohadt el múlt hét óta, vasárnapra megpróbálom...
 


  2014.08.29. 20:45  Hozzászólás  Válasz gaabre (376) hsz.-re     Olvasás  
  •   377   
Avatar

---
 
Képeket hozhatnál róla :)

Az őszibarack nálam is kifut mostmár. Jelenlegi állás szerint (a termő fákból) a kései Elvíra az utolsó, fej-fej melett a Sweet Lady-vel.
A kései Elvírán még van 1 árva ' barackocska '.

Babylon!
Korábbi kérdésedre, sárgabarackból a környken érik a "Farclo".
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég