Metszés Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2017.03.12. 12:45  Hozzászólás
  •   269   
Avatar

---
 
Az őszibarack fáimat (meg a szőlőimet) megmetszettem, a többihez még nem jutottam hozzá. Tulajdonképpen meddig lehet végezni a tavaszi metszést és mit vesztek vele, ha elhúzódik? (azt tudom, hogy a kajszikat pirosbimbós állapotban célszerű metszeni ... nálam most épp ilyenek)
 


  2017.03.12. 09:21  Hozzászólás
  •   268   
Avatar

terra alapító
 
Üdv, lehet keson dobom be az otletet, de lehetne itt online metsző tanfolyamokat indítani :remulet:
Ha egy-egy hozzáértő egy-egy fajtát elvállal, akkor sok időt sem emésztene fel.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.08.21. 10:36  Hozzászólás  Válasz Jana11 (266) hsz.-re     Olvasás  
  •   267   


---
 
Köszönöm a válaszod.
Van néhány gyümölcsfa a környéken meg a közelében.
Kajsziból csak 2-3 darab és mind fiatal.
Sebkezelőt használtam volna.
Kb 150 centitől nyúltak meg nagyon az ágak.
Mondják azt is,hogy a kajszit nem kell metszeni,mert magától jó koronát nevel.
Szeretnék hozzányúlni,mert legalább lesz pár szemem az alvószemzéshez :-)
Csak ártani sem akarok?
Ha nem értek hozzá és kiveszek a közepéből 2-3 ágat és többit visszavágom a 2/3 ra (max) lekenem azzal ártok a fának vagy kiheveri a rosszat teszek?
Ha én nem nyúlok hozzá más nem fog és tavasszal nem akarom !

Nekem meg otthon van egy besűrűsödött még nem termő almafám. ujjnál nem vastagabb ágakat kellene vágnom. Szabad most még?
 


  2016.08.19. 14:42  Hozzászólás
  •   266   


---
 
Csehrigo, ha elnyúlott fölfelé a fa, akkor nem ritkítani kellene, hanem magasságban korlátozni, azaz visszavágni. Maximum a hossz 2/3-ára visszavágva. Ha ez a fa gyümölcsösben lenne, akkor a válaszom egyértelműen nem szabad lenne már. Ott a fertőzés is más. De ha egyedül van, és, és itt nagyon fontos az és, mivel vélhetően jelentős sebzéssel járna, az azonnali
fagéles, vagy hatásos fasebkezelés. Minden sebre kiterjedően. Ha ez megy, vállalható, akkor igen, egyébként nem.
 


  2016.08.19. 10:06  Hozzászólás
  •   265   


---
 
Sziasztok

Az a nagy kérdésem,hogy szabad-e most még gyorsan a Kajszit megmetszeni. Pontosabban ez egy pár éves fa amin elmaradt a koronaalakítás.
Megkértek,hogy vágjam vissza. 1.Nem értek hozzá, 2 szabad-e most még hozzányúlni.
Azt javasolják,hogy a kajszit virágzás előtt érdemes metszeni. Én megtettem a sajátommal és el is pusztult.
Megfogadtam,hogy tavasszal nem nyúlok kajszihoz !
Elnyúlott felfelé a fa és kissé meg kellene ritkítani. Szabad még?
 


  2016.07.05. 01:05  Hozzászólás  Válasz gergerg (263) hsz.-re     Olvasás  
  •   264   


---
 
Alibá, Gergerg: Köszönöm a tanácsokat.

Megtaláltam a szektoriális kettős metszésről szóló ismertetőt is - közvetlenül az almaültetvény mellett -
le a kalappal az egységes és praktikus koronaformák előtt! :)
 


  2016.07.04. 20:28  Hozzászólás  Válasz Szeri (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   263   
Avatar

terra alapító
 
Én azt mondom, jól csináltad. Továbbra is kifelé álló rügyre metszenék, de csak a külső vesszőket. Középen a beáldozható hajtásokhoz nem nyúlnék. A fád azért tart fölfelé mert a gyökér nyomja. Ha ki tudja élni magát középen, az oldalsó kifelé álló szemek már nem fognak az égbe menni. Aztán a közepét egyszerűen kiveszed mindenestől. Olyan ez mint a gyerek, ha azt akarod hogy hazafelé az úton szépen menjen melletted, hagynod kell hogy a parkban futkározzon. Aztán egy idő után akkor is szépen fog sétálni, ha a parkba be sem mentek.
 


  2016.07.04. 15:00  Hozzászólás  Válasz Szeri (261) hsz.-re     Olvasás  
  •   262   
Avatar

terra alapító
 
Ha korrigálni akarsz, akkorát biztosan nem kell vágnod, mint először tetted.

Nem a legjobb módszer külső szemre metszeni, ha szélesíteni akarod a koronát. Sokkal célra vezetőbb a 'szektoriális kettős metszés'. /Nézd meg a Tudástár-ban./
 


  2016.07.04. 14:08  Hozzászólás
  •   261   


---
 
Mai feladványként egy ifjításon átesett kajszit "hoztam". :)

Teljesen felkopaszodott, meggyötört állapotban találtam,
mikor a telket vásároltam. A régi törzsből a képen, a levelek
alatt látható "Y" formát hagytam meg, s terveim szerint mindkét
oldalról 2-2 vázágat nevelve egy nyitottabb váza formát képzeltem el.
Eleinte csak külső rügyekre vágtam vissza a hajtásokat, egyre sűrűbben,
és egyre erősebben, de kizárólag az ég felé hajlandó nőni, ráadásul
elég agresszíven. :)
Úgy érzem ott hibáztam, hogy nem használtam időben kötözést/súlyokat,
mert most már elég masszívak a vázágak, s hiába feszíteném, mutatnak
továbbra is egyenesen felfelé...

Vajon ezt még lehet korrigálni komoly vágás nélkül is... ?


20160703_195333.jpg
------------------------
Megtekintve 25826 alkalommal.

 


  2016.07.03. 21:18  Hozzászólás
  •   260   


---
 
Gergerg, Alibá: Köszönöm a tanácsokat és az infókat!
Igyekszem megszívlelni.

Holnap újabb feladvánnyal jelentkezem... ;)
 


  2016.07.03. 21:02  Hozzászólás  Válasz Szeri (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   259   
Avatar

terra alapító
 
Felezd meg most a hajtásokat, ahol gondolod ritkíts. A felfele állókat kötözd le, vagy támaszd ki, hogy vízszinteshez közelítsenek. /Egy fával könnyű elbánni - egy ültetvénnyel már nehezebb./
 




  2016.07.03. 20:19  Hozzászólás  Válasz Szeri (256) hsz.-re     Olvasás  
  •   257   
Avatar

terra alapító
 
Fényképet elfelejtettem csinálni, de van itt a fórumon képem a sövényről, mindjárt megkeresem. Szóval egy a lényeg, hogy olyan magasságon amit a földről elérsz, könnyű megfogni a fát, csak határozottnak kell lenni. Időben kell zöldmetszeni és okosan.
 




  2016.07.03. 18:18  Hozzászólás  Válasz Szeri (253) hsz.-re     Olvasás  
  •   255   


---
 
Ha sajmeggy alanyon van sikerülhet, de vadcseresznyén esélytelen vagy.
 




  2016.07.03. 11:26  Hozzászólás
  •   253   


---
 
Szerintetek mennyire reális az az elképzelés, hogy egy Germersdorfi 3-as cseresznyefát max. 2,5-3 m magasságban "megtartsak"?
Sudarat elágaztattam, de jelenleg úgy érzem, a többszöri zöldmetszés ellenére is nagyon meg kell erőszakolni hozzá...

Vélemény/tapasztalat valakinél ilyen téren esetleg...? :)


20160703_114050.jpg
------------------------
Megtekintve 25225 alkalommal.

 


  2016.05.23. 20:28  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (250) hsz.-re     Olvasás  
  •   252   
Avatar

terra alapító
 
:O "Persze kérdés hogy az ember mekkora sövényt akar..." Teljesen igazad van, mert én 1968-ban Olaszországban láttam 4 méter magasságot meghaladó körtesövényt. Sejtelmem sincs, hogy miért ilyen magasra nevelték?! :O
 




  2016.05.22. 18:35  Hozzászólás  Válasz csehrigo (248) hsz.-re     Olvasás  
  •   250   


*
 
Azért Húsvéti rozmaringból nem csinálnék , törpítő alanyon nem tudom hogy viselkedne,nagyon meg...amúgy is nagyra nő,nehéz lenne visszafogni.Persze kérdés hogy az ember mekkora sövényt akar...
 


  2016.05.21. 21:58  Hozzászólás  Válasz csehrigo (248) hsz.-re     Olvasás  
  •   249   
Avatar

terra alapító
 
A gyümölcssövény kialakítása alma és a körte fajtáknál a lgegyszerűbb, de kellő szakértelemmel és kitartással mindenből lehet.
 


  2016.05.21. 11:05  Hozzászólás
  •   248   


---
 
-a,
Melyik fajták alkalmatlanok gyümölcssövény kialakítására?
Vagy ez is csak alany kérdése?
Mondjuk Nyári Kármánból meg Húsvéti rozmaringól lehet? A régi tájfajták alkalmasak erre?
Amik nem bírják azok csak azért nem bírják,mert sok nekik a metszés vagy egyéb oka is van?

-b,
Melyekből a legkönnyebb kialakítani?

Gondolok itt alma,körte,szilva,meggy,cseresznye fajtákra.
 


  2016.03.23. 19:09  Hozzászólás  Válasz Alibá (246) hsz.-re     Olvasás  
  •   247   


---
 
Akkor csak visszavágom 60-70cm-nél.Nem akarom ,hogy a közepe üres legyen.
 


  2016.03.21. 21:38  Hozzászólás  Válasz Darorr (245) hsz.-re     Olvasás  
  •   246   
Avatar

terra alapító
 
Ha azt a suhángot valahol visszametszed, akkor alatta biztos, hogy kihajt. Te döntötted el a vágással, hogy kb. hol. Ha nem metszed vissza akkor nagy valószínűséggel csak a felső részen, vagy ahol Ő akar.
 


  2016.03.21. 17:19  Hozzászólás  Válasz Alibá (244) hsz.-re     Olvasás  
  •   245   


---
 
Tehát ha nem metszem vissza akkor a körte is képes felkopaszodni?
 


  2016.03.20. 20:47  Hozzászólás  Válasz Darorr (243) hsz.-re     Olvasás  
  •   244   
Avatar

terra alapító
 
Ha alul vannak rajta rügyek (ha csak 1 is) én mindenképpen visszavágnám. Különben előfordulhat, hogy csak a teteje hajt ki és lejjebb végig kopasz marad.
 


  2016.03.20. 18:00  Hozzászólás
  •   243   


---
 
Segítséget szeretnék kérni körte suháng metszésébe .BA29 alany 1.7m magas elágazás nélküli Conference ,karcsú orsót szeretnék kialakítani. A leírások szerint vágjam vissza 60-70cm-ig majd hagyjak sudarat és válogassak a kitörő hajtások közül.A problémát a napokban itt járt kertész okozta,ő mindenképp hajtogatást javasolta.Kérdésem,ha nem metszem vissza a körte fát,akkor is jönnek elő hajtások a törzsön? Vagy mi történik olyankor?Több videót és képeket is nézegettem de sehol nem látom a törzsön a metszés nyomait,vagy azt elnövi? Valami hasonlóra gondoltam http://kepfeltoltes.hu/160320/k_rte1_ww ... es.hu_.jpg
 


  2016.03.13. 16:38  Hozzászólás
  •   242   
Avatar

rendszer admin
 
Nekiálltam én is a ribizli ritkításnak. Azért közbe, bár sütött a nap, de kétszer is eleredt az eső. :)
Az ősszel már visszavágtam a nagyját, és kiszedtem az öreg szárakat. Így most már csak a friss vesszőket kellett megritkítani.
De ahogy elnézem, egy jó hónapon belül még egyszer neki kell szaladni, annyi új vessző jön a tőről.
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2016.03.01. 18:54  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (240) hsz.-re     Olvasás  
  •   241   
Avatar

terra alapító
 
Semmit nem értek a cseresznyéhez, de a vezérág mindig maradjon legalább 20 centivel magasabb az oldalágaknál - akármilyen magasra is metszed vissza a suhángot, az oldalágak ha maradnak is, csak alacsonyabbak legyenek a csúcsrügynél.
 




  2016.03.01. 18:35  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (238) hsz.-re     Olvasás  
  •   239   
Avatar

terra alapító
 
Lindáról csupa jót hallottam.
Ahhoz egyébként hogy mekkora lesz a fa, alapvetően hozzájárul az alany. Milyen alanyon van?
 


  2016.03.01. 16:29  Hozzászólás
  •   238   


---
 
Sziasztok,

ma jött ez a cseresznye (Linda), kb. 3 m magas a sudara, legalsó ág kb. 85 cm magasságban van. (Összesen ez a két ága van...)
Nem szeretnék nagy fát (6-8 m), de szuper kicsit sem, nekem a 3-4 méteres tökéletesen megfelel(ne).

Merre induljak el? Vágjam le a két ágat és vágjam vissza a sudarat?
Vagy csak vágjam vissza a sudarat a felső ág felett 5-6-8 rügy mafasságában?

Gyümölcstermesztésben, metszésben kezdő vagyok, kösz a segítséget! :thumbup:

Linda.jpg
------------------------
Megtekintve 21515 alkalommal.

 


  2016.02.27. 20:24  Hozzászólás
  •   237   


*
 
ma elméletileg letudtam az almákat és a körtéket ...a hegyen , a kertben van még némi létrázás 2 körtén ill. a két nagyobb fa /Jonagold ,Bosc/ van vissza teljesen....csak az a fránya szabadidő...
 


  2016.02.23. 08:24  Hozzászólás  Válasz Jani71 (235) hsz.-re     Olvasás  
  •   236   


---
 
Pedig mindent megkapott, ami kell és egész formás kis fa volt, de már meg is rendeltem az utódját, hiszen the show must go on... :D
 




  2016.02.22. 22:46  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (173) hsz.-re     Olvasás  
  •   234   


---
 
No, a Suncrest-em nem várta meg a metszést, kiszáradt... :angry-banghead:
Úgy néz ki, hogy a Bergeron-om is feladta, de várok még... :@
 


  2016.02.22. 22:39  Hozzászólás  Válasz Jani71 (232) hsz.-re     Olvasás  
  •   233   
Avatar

terra alapító
 
Köszi!
Már kezdtem azt hinni, h rajtam kívül mindenki metszeget a Holdvilágnál :D)
 


  2016.02.22. 12:15  Hozzászólás  Válasz gaabre (231) hsz.-re     Olvasás  
  •   232   


---
 
Nem, nem betegség. ;)
Csak megpróbálsz a lehető legtöbb befolyásoló tényezőt figyelembe venni, és a legjobb eredményt elérni.
Aki ezt az egészet kicsit is komolyan veszi, annál ez természetes.
Ennek ellenére jómagam az általad felvázolt szempontok szerint nem foglalkozom a holdfázisokkal. 8-)
Végzem, amikor úgy látom jónak (fenológia, kártevők, időjárás, szabadidő, stb.).
 


  2016.02.21. 10:01  Hozzászólás
  •   231   
Avatar

terra alapító
 
Gondoltam ma elkezdem a metszegetést, mire a kollégám benyögte, hogy a napokban telihold van. Újhold meg ugye kb. még két hét. Így valamiért elment a hangulatom a metszéstől. Ez már betegség lehet? :)
Van aki még figyel erre?
 


  2016.02.21. 09:41  Hozzászólás
  •   230   


---
 
Sziasztok,

segítséget kérnék, mert "metszés-szűz" vagyok és nem boldogulok a Germersdorfi cseresznyénkkel (alma, körte, meggy, szilva kész, kajszi és őszi később lesz):

Megpróbáltam láthatóan fényképezni, remélem sikerült...

Az első ág 85 cm-en van, a sudarat 140 cm magasban vágták el a faiskolában.

Nem célom az "óriásfa", de a "minifa" sem megoldás, lényeg hogy eleget teremjen...

Szóval ötleteket kérnék, hogyan tovább?

Köszönöm!


Germersdorfi_2016_03.jpg
------------------------
Megtekintve 21838 alkalommal.

 


  2016.02.18. 18:51  Hozzászólás  Válasz Jani71 (228) hsz.-re     Olvasás  
  •   229   
Avatar

terra alapító
 
A vizes fagél túl híg, nem védi sokáig, teljesen a sebet. :thumbdown: Az ecsetet tartsd állandóan vízben, igy sose szárad be. :thumbup: (Ha elfelejted vizbetenni és rászárad a fagél, tedd egy napra vízbe, aztán dörzsöld meg erősen, kend vele ujra a fagélt és néhány perc mulva jórajön az ecseted.)
 


  2016.02.18. 17:16  Hozzászólás
  •   228   


---
 
Sziasztok!
Ma elkezdtem a metszést. Az idősebb, kb. 35 éves körte fiatalításával kezdtem, aztán mentem tovább a fiatalabb fákhoz.
Az említett körte az a bizonyos, amiről kérdeztem az almás-körtés topicban. Egy-két éve több lépcsőben fiatalítom, mert nem akarom,
hogy túl nagy stressz érje és nagy vehemenciával átessen a vegetatív állapotba. Közben gyümölcsöt is szeretnék enni... ;)
Jövőre fog lejönni az utolsó idősebb ág.
A régebbi időkben egy kicsit elhanyagoltam, de mostanában szerencsére megnőtt a megbecsültsége.
Igyekszem rá vigyázni, amennyire csak tudok.
Ezúttal szakítottam az eddigi évek szokásával, és nem lemosóztam a metszés után, hanem minden egyes sebet vízzel hígított fagéllel ecseteltem (amint írtam már valahol - növényvédelem? - a lemosózás szinte már meg is volt, úgyhogy most csak metszettem, aztán ha minden kész lesz, rendesen végigmosom őket).
Ezt a sebkezelőt se használtam még így, nagyon bevált, mindenkinek jó szívvel ajánlom.
Piszok jól lehet ecsetelni, nagyon kellemes vele a munka és az ecset sokkal lassabban száradna be, ha hagyná az ember,
de egyrészt néha bele lehet tenni egy kis vízbe, másrészt nagyon könnyű elöblíteni.
Tökéletesen tisztára lehet mosni így a munka végén az ecsetet.
Az elmúlt években mindig egy faág darabkával bénáztam, mert gyakorlatilag szinte azonnal rászáradt a cucc az ág végére,
és nem volt kedvem egyetlen fillért se áldozni a kenőszerszámra. Bevált ugyan, de nem volt nagyon kellemes...
Ja, és legalább ilyen előnyös, hogy maga az anyag se akar rögtön kérgesedni az edénykében, nyugodtan sokkal tovább nyitva lehet hagyni!
A fent említett 'új' módszer nagyon jó, ezután mindig így használom. :dejo:
Egyetlen hátránya van: vigyázni kell, hogy tartja az ember a küblit, mert hogy természetesen kifolyhat!
Ez eddig nem volt probléma, éppen ez volt az előnye.
Visszatérve a metszésre: kajszik, szilvák, kis körtefa (Ilonka), cserikajszi (ami ugye a kajszilva, ha jól emlékszem a néhol fellelhető, fórumbeli hozzászólásokból).
A többi jövő héten kerül sorra.
Bár nem volt valami kellemes időjárás, de azért jó volt már egy kicsit a fák között ügyködni.. :)
Rendesen felöltöztem, tulajdonképpen nem fáztam, éppen jó volt. :thumbup:
 


  2016.02.17. 20:31  Hozzászólás  Válasz andras (226) hsz.-re     Olvasás  
  •   227   
Avatar

terra alapító
 
... merthogy a 'fej magassághoz' igazodik a fa, mindegy hogy 'az' milyen magasan van. :super:
 


  2016.02.17. 20:00  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (224) hsz.-re     Olvasás  
  •   226   
Avatar

---
 
Attila1964 írta:
(Gondolom, az sem megoldás, hogy a törzs 190+ cm magas legyen, hogy elférjek alatta... :twisted: )


Hát a tányér korona alatt biztosan elférnél. Próbáld ki! Megnézted a tudástárban?

viewtopic.php?p=13348#p13348
 


  2016.02.17. 18:59  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (222) hsz.-re     Olvasás  
  •   225   
Avatar

---
 
A Vilmos könnyebben ágazik, de a Bosc nem.

Ha elvágtad a Bosc-ot, vágd be félhold formájában a rügyek felett a fa héját, hogy megeredjenek a kívánt rügyek. Kend be fagélel a friss sebeket.
 


  2016.02.17. 18:38  Hozzászólás  Válasz Alibá (223) hsz.-re     Olvasás  
  •   224   


---
 
Ebben az esetben nyilvánvaló, hogy nem lenne egyszerű. arról nem is beszélve, hogy 193 cm magas vagyok...
Te mit tanácsolnál?

(Gonolom, az sem megoldás, hogy a törzs 190+ cm magas legyen, hogy elférjek alatta... :twisted: )
 




  2016.02.17. 18:28  Hozzászólás  Válasz andras (221) hsz.-re     Olvasás  
  •   222   


---
 
Köszi, holnap megnézem, hol vannak azok az ágak, de amúgy nekem teljesen megfelelnek a "régimói" módszerek, csak saját magunknak kell és csak annyi, amennyi elég, nem akarok semmiféle csúcsot megdönteni... ;)
ippet
Ha már így belebonyolódtunk:

Van 1 tő Bosc és 1 tő Vilmos körtém, suhángok, szintén kb. 170-180 cm magasak.
Célom a nem túl óriás, ill. a nem túl mini fa, én 80 cm törzsmagasságra gondoltam, felette 5-6 rüggyel nyissz, majd később a koronaalakítás, erre kérnék majd tippet. ;)
 


  2016.02.17. 18:18  Hozzászólás  Válasz Attila1964 (220) hsz.-re     Olvasás  
  •   221   
Avatar

---
 
Attila1964 írta:Lemaradt egy kérdés, a már kihajtott ágakat (ha az új magasság alatt vannak), akkor ezek szerint nyugodtan levághatom?

Megnéztem a fákat, a Naményi Jonatán vadalma-alanyon van és kb. 160 cm magas, a javasolt 105 cm alatt, a javasolt 5-6 rügynél lejjebb van az összes ág, elvileg akkor ezek mehetnek? A Golden Delicious-nál nincs a cetlin az alany megjelölve, viszont ennek a sudarát kb. 85 cm magasságban már elvágták, alatta van 3 ág és az elvágott sudár folytatódik felfelé egy új (ál?) sudárban, tehát akkor ehhez már nem nagyon célszerű hozzányúlni, nem?)


Bocsi, csak most értem haza reggeltől...

Tehát, én az almafákat kicsit régi stílusban metszem, emeleteket alakítok, általában hármat. Általánosan 70 cm hagyok közöttük.
Alsószínt 4-5 ág, második 3-4, harmadik 2. Összmagasság 3,5-4m. Törzs általában 80 cm.

Metszheted orsóra is, ha rákeresel az interneten, jó kis leírást kapsz. A lényege, hogy spirálisan haladsz felfelel az ágakkal, nincsenek emeletek.

Konkrétan a te esetedet véve:
Az alanyod elég erős.

Ha levágod az alsó ágakat, veszítesz egy évet. Ha nincsenek túl alacsonyan, 50 cm alatt, akkor szerintem tartsd meg őket, vágd vissza felére őket egy külső rügyre.
Vágd el a sudarat is megfelelő magasságban, ami alatt kifejlődhet a második szint. A felső rügyet hagyd meg a sudár (fővezér) folytatásának.

A Golden ha 3 ágas, második emeletnek nevelj még hármat úgy hogy a felső ágak vetülete az alsók közé essen, így több napfényt kap majd. Az újan fejlődött sudarat ott vágd el ahol szeretnéd, hogy legyen ez a második emelet, csak nézd ki a rügyek megfelelő állását, hogy a kívánt koronát kapd. Ha nem nőtt eleget, hogy ezt a magasságot elérje, akkor is metszd vissza és mikor eléri a kívánt magasságot (pld. augusztusban) akkor vágd le.
De azért nézd át az orsó korona típust is, lehet jobban megfelelne.

A fák az ültetés utáni évben keveset nőnek.
 


  2016.02.17. 08:34  Hozzászólás  Válasz andras (218) hsz.-re     Olvasás  
  •   220   


---
 
Lemaradt egy kérdés, a már kihajtott ágakat (ha az új magasság alatt vannak), akkor ezek szerint nyugodtan levághatom?

Megnéztem a fákat, a Naményi Jonatán vadalma-alanyon van és kb. 160 cm magas, a javasolt 105 cm alatt, a javasolt 5-6 rügynél lejjebb van az összes ág, elvileg akkor ezek mehetnek? A Golden Delicious-nál nincs a cetlin az alany megjelölve, viszont ennek a sudarát kb. 85 cm magasságban már elvágták, alatta van 3 ág és az elvágott sudár folytatódik felfelé egy új (ál?) sudárban, tehát akkor ehhez már nem nagyon célszerű hozzányúlni, nem?)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég