Védekezés biomódszerekkel Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2016.10.17. 08:57  Hozzászólás  Válasz Jani71 (89) hsz.-re     Olvasás  
  •   90   


---
 
Szia, én szívesen kipróbálnám, nekem is sok a 23 ezer ft körüli összeg, igaz én a Soltvadkert-Kecskemét útvonalon mozgok csak...
 


  2016.10.17. 05:27  Hozzászólás  Válasz Jani71 (88) hsz.-re     Olvasás  
  •   89   


---
 
Egész véletlenül nincs itt valaki, aki szívesen kipróbálná ezt a szert, de neki is sok a literes mennyiség?
Ha esetleg lenne ilyen Paks, Szekszárd vonzáskörzetében (vagy akár Bonyhád-Pécs, Bátaszék-Villány-Pécs, Dunaföldvár-Simontornya-Pincehely útvonal mentén), akkor felezhetnénk/harmadolhatnánk/negyedelhetnénk. Nekem egyszerűen túl sok a liter (matematikailag nyilván nem, mert mindegy, hogy a töredékének az arányosan kevesebb árát fizetem - most eltekintve az ilyenkor szokásos kicsit magasabb árról - de maga a mennyiség nem a legideálisabb a kiskertben... :( Ráadásul ha osztanánk a litert, akkor az említett magasabb ár se játszana be.)
 


  2016.10.13. 08:21  Hozzászólás  Válasz Jani71 (87) hsz.-re     Olvasás  
  •   88   


---
 
Friss infó: a NeemAzal T/S 100 ml-es kiszerelését már nem forgalmazza a gyártó.
Ezért lehet 'mindenhol' csak az egy literes kiszereléssel találkozni a webáruházakban.
Kizárólag külföldről beszerezhető, ha valaki nagyon arra vágyna, de ha neten venné, akkor aranyáron megy... Nem opció...
Mai itthoni literes ára nagyságrendileg 20-25 ezer forint.
 


  2016.10.03. 18:17  Hozzászólás  Válasz andras (86) hsz.-re     Olvasás  
  •   87   


---
 
Neked is köszönöm az együttérzést.
Az csak természetes, hogy mindenről tájékoztatlak Titeket, amint rábukkanok valami hatékony megoldásra (főleg, ha már van saját tapasztalat is).
Ahogy tettem eddig is, az ezutáni időszakra is ez a tervem. ;) Bár ez a biomódszeres topic, de azért megemlítem egy fél mondattal, hogy már mutattam is az egyik alternatívát, a Mospilánt. Csak ugye nyilvánvaló, annál figyelni kell az ÉVI-re, plusz nem lehet eszetlenül 'hadonászni' vele. Fogalmazzunk úgy, hogy ha valaki nem veti el a klasszikus, mérgeken alapuló növényvédelmet, akkor ez is egy szer a több közül, amivel egy adott időszakban győzni lehet. Ha jobban belegondol az ember, akkor az hamar kiderül, hogy ezt a rovart hatékonyan valószínűleg több módszer, anyag használatával lehet kordában tartani.
Mondjuk úgy, hogy kidolgozott, több lábon álló stratégiával.
(Az idei évet már 'elengedtem', a jövő évre koncentrálok. Ebből a szempontból már el is kezdődött.)
 




  2016.10.03. 17:27  Hozzászólás
  •   85   


---
 
És akkor még nem láttad a szilvatermést a nyár folyamán, ill. azt, ahogy a szőlő minden igyekezetem ellenére lassan, de biztosan totál tönkre megy...
Ezekről részben nem készült kép, részben nem mutogatom, nem vagyok rá büszke. Természetesen úgy értettem a minden igyekezetet, ahogy már írtam is,
hogy sose használtam pl. a szőlőben rovarölőt - a szilvában pedig nem eleget és nem elégszer. De az élet megtanított rá, hogy ezt sokkal céltudatosabban és hatékonyabban kell! Muszáj, mivel ha nem így teszek, minden évben így járok, sőt egyre inkább így. De nem ismételgetem magamat, már írtam ezekről,
csak ide kívánkozott, mint a folyamat része, oka. Meg nem is magamról akarok itt folyton beszélni, elsősorban az késztet a billentyűzet használatára,
hogy felhívjam rá a figyelmeteket, tudjátok, hogy esélyes a megjelenése a kertetekben és hogy lássátok, ha némileg hanyagul, vagy fogalmazzunk inkább úgy,
nem kellően felkészülten állunk hozzá, akkor ez lehet a vége.

Köszönöm az együttérzést.
A reményeddel kapcsolatban annyit, hogy erősen rajta vagyok, mert a motiváció nem kicsi... ;)
Kutakodom, tájékozódom, keresem a szereket és fellelhetőségeit. Akárhogy is lesz, jövőre odacsapok! A többi meg majd kiderül...
 


  2016.10.03. 12:50  Hozzászólás  Válasz Jani71 (83) hsz.-re     Olvasás  
  •   84   
Avatar

terra alapító
 
Megnéztem a képeket, csúnya kárt tud csinálni. :remulet: Sajnálom a szőlődet - remélem akad valami ellenszere, vagy kialakul valami ellensége, ami megfékezi a hosszútávú elhatalmasodását.
 


  2016.10.03. 12:41  Hozzászólás  Válasz andras (74) hsz.-re     Olvasás  
  •   83   


---
 
Tipikus kiskerti gyümölcstermelést képzelj el! Természetesen találkoztam már a módszerrel, de őszintén szólva egyelőre nem tervezem a bevezetését.
Ahhoz talán túl kicsi a terület, nem igazán hiszem, hogy bármire is mennék. Vastagon áramlana mindenféle kórság a környezetemből. Tudom. Látom...
Bár én örülnék neki a legjobban, ha ez ki tudna alakulni egy kisebb (nagyobb) területen. De pl. épp velem szemben egy szántóföld van...
Meg a szomszédság se olyan éppen... Köszönöm, hogy felhívtad rá a figyelmemet. (Ha esetleg megnézed a hozzászólásaimat és a belőlük kirajzolódó szándékot, akkor láthatod, hogy a lehetőségek szerint igyekeznék leginkább bio vagy ahhoz közelítő módon garázdálkodni, de sajnos egy fecske nem fecske...)
 




  2016.10.01. 19:19  Hozzászólás  Válasz Jani71 (78) hsz.-re     Olvasás  
  •   81   


---
 
Az egyik szilván találtam a nagyítóval még olyan két ágú 'lárvabőrt' is
Mától pedig a Jonagold almámról nem kell azt gondolnom, hogy nem nyúl hozzá ez a dög...
Petét és kifejlett legyet is találtam benne (utóbbit a közepében)... :R
Kívülről egyértelműen mutatja a nagyon tipikus egy pontról rothadó jelenséget a gyümölcs. Szétvágom, ott vannak a peték... :thumbdown:
Reggel a szőlő bogyó felszínén láttam mászkálni a lárvákat... Két évvel ezelőtti fényképeket nézegetve azt láttam,
hogy ott figyelnek a muslicák a már itt-ott sérült bogyójú, de egyébként még egészséges fürtön.
Az egyik fehér szőlőn pedig az a bizonyos dolog, amiről már írtam: egészségesen induló fürt, de egy-két bogyó valamitől már rothad...
Hát így kezdődött kb. két éve ez az egész... Fénykép bizonyítja.
Elnézést, a tegnap ígért fényképek most elmaradnak, fáradt vagyok, nincs kedvem szöszölni velük.
De egyszer mindenképpen megmutatom, mert szeretném, hogy lássátok, hogy is van ez az egész ügy ezzel a rovarral.

Az Alsystinnek utánanéztem. Ellentmondásos adatot találtam a forg. kat.-ról. Most akkor hányasba tartozik?
Ha III., akkor akár érdemes lehet kipróbálni, ha II., akkor is hozzá tudok jutni, talán beszerzem.
 


  2016.09.30. 21:56  Hozzászólás  Válasz Alibá (79) hsz.-re     Olvasás  
  •   80   


---
 
Ne adja Isten soha, de ha esetleg rejtélyes akármitteszekagyümölccselakkoristönkremegyminden állapot beállna, akkor elsősorban erre vagy a Mediterrán gyümölcslégyre kell gondolni. Csak azért mondom, hogy velem ellentétben Ti már lépéselőnyben legyetek, ne nézzetek értetlenül a jelenségre éveken át,
mint ahogy én tettem. Sőt, mivel már itt van, ezért talán a legjobb lenne megelőzni.
Mondjuk az igaz Ali bá, hogy Tőled lényegesen délebbre lakom, de ez lehet, hogy nem sokáig jelent számodra előnyt.
Jobb, ha beszélünk róla! Aztán esetleg az általam/általunk kipróbált módszert alkalmazva mások/Te már sokkal jobb helyzetbe kerülhetnek,
jobb esélyekkel indulhatnak.
Igen, igyekszem alaposan utána járni az ilyeneknek, mert azt vallom, hogy az ellenséget csak ismerve győzhetem le.
Ha tudom, hol a gyenge pontja, vagy rése a pajzsán, akkor ott hatással tudok rá lenni (ahogy Te is kezdted a témát megközelíteni a nyalogatós meglátással pl., de említhetem tulajdonképpen komplett az egész növényvédelem ügyét mindenestől az elejétől fogva napjainkig). Az Alystinnek még utána nézek holnap.
 


  2016.09.30. 21:03  Hozzászólás  Válasz Jani71 (78) hsz.-re     Olvasás  
  •   79   
Avatar

terra alapító
 
Hűűű, de ronda jószág! :R De jó , hogy nem találkoztam még vele.

Úgy látom alaposan utána jártál. Még van egy ötletem, hogy ne is tudjon bekerülni a nyű a szőlőbe. Az a muslica eszik valamit. A videón azt láttam, hogy nyalogatja a bogyó felületét. Valami szer kellene a bogyóra, amitől megnyúvad.

Itt nemigen tudod alkalmazni, mert hosszú a határideje, de én az almát olyan kontakt szerrel védem /Alsystin/ a moly ellen, ami az alma felületén van és ha rajta mászkál a tojásból kikelő pici almamoly, hogy befurakodási helyet találjon, akkor a szerrel való érintkezés követkesztében elpusztul. /Egy, maximum 2 permetezés elég az egész tenyészidőszakra./
 


  2016.09.30. 20:18  Hozzászólás  Válasz Alibá (77) hsz.-re     Olvasás  
  •   78   


---
 
Igen, természetesen minden ilyen dolgot nagyítóval nézek (30X). Emlegetem is mindig, hogy milyen szinten kitárul a világ, amikor az ember
egy ilyenbe belekukkant, ezen át szemléli a valóságot.
Amíg nem történt meg a kertben (kezdve a szőlővel) ez a bizonyos hirtelen, szinte egyik évről a másikra beálló 'termelési lehetetlenség',
addig én se tudtam, hogy mi a csuda van itt mindennel. :?: :? :shock: :o
Aztán idén végre fény derült rá. :cry:
Most már csak meg kell találnom azt a módszert, ami hatékonyan megoldja ezt a gondot, különben tényleg faásás lesz a vége.
El kell gondolkoznom az alternatívákon. :(
Szóval egyelőre úgy néz ki, hogy teljesen egyértelmű: Drosophila suzukii  .
Addig örüljetek, amíg nem 'találkoztok' vele! :thumbdown:
Épp ma mondták az egyik gazdaboltban, amikor kiejtettem a Foltosszárnyú muslica nevét, hogy a környékünkön már mások is panaszkodnak pl. a szőlővel kapcsolatban. Ha megnézi az ember ennek a rovarnak a szaporodásbiológiáját, akkor hamar rájön, hogy ki kell találni valamit, különben baj lesz.
Az tudható, hogy a Mospilan viszi  . De annak mondjuk 14 nap az ÉVI-je, tehát ennek a figyelembe vételével kell eljárni!
Ha nem jön közbe semmi, akkor holnap hozok fényképeket. Az egyik szilván találtam a nagyítóval még olyan két ágú 'lárvabőrt' is,
amit a fenti filmben mutatnak 1:40 környékén. Meg persze lárvát és rengeteg muslicát. Foltosszárnyú hímet is...
 


  2016.09.29. 21:28  Hozzászólás  Válasz Jani71 (76) hsz.-re     Olvasás  
  •   77   
Avatar

terra alapító
 
Érett szőlőben én még 'muslica nyüvet' nem láttam. Megnézted nagyítóval? Milyen? Nézz utána mi a neve. (A latin neve is érdekelne!) Kitalálunk valamit! :nahat:
 


  2016.09.29. 20:03  Hozzászólás  Válasz Alibá (75) hsz.-re     Olvasás  
  •   76   


---
 
Bárcsak erről lenne szó...! Azzal nem is lenne semmi baj. Némi tanulópénz és idő rááldozásával előbb-utóbb kitanulnám a csíziót,
aztán úgy nagyjából azonos szinten már elboldogulnék a szőlővel.
De sajnos abba is 'belefészkelte magát' a muslica. :angry-banghead:
Épp ma reggel is szerettem volna enni egy szépnek látszó fürtöt, de aztán alaposabb vizsgálódás után kiderült, hogy ott vannak benne a lárvák... :angry-banghead:
Azután vízbe tettem a fürtök megmaradó részét, egy idő után úszkáltak a vízben a fehér nyűvek. :R
Ezt kontaktokkal legyőzni gyakorlatilag már lehetetlen (szerintem).
Sajnos ez a helyzet pillanatnyilag. :cry:
 


  2016.09.29. 19:29  Hozzászólás  Válasz Jani71 (73) hsz.-re     Olvasás  
  •   75   
Avatar

terra alapító
 
Nem értem, hogy szőlőt miért nem tudsz termelni felszívódó szer nélkül. Ültess rezisztens fajtákat, kétszer megpermetezed rézzel és kész. Ha sok a darázy a környéken akkor avastagabb héjú fajtákat részesítsd előnyben. /Amúgy mi bántja a szőlődet?/
 


  2016.09.29. 16:16  Hozzászólás  Válasz Jani71 (73) hsz.-re     Olvasás  
  •   74   
Avatar

---
 
A permafarm megoldás lehetne, de nem ismerem a helyzetedet, úgyhogy lehet mellélőttem.
Nem tudom például, hogy a gyümölcsöket mint megélhetés vagy saját magad részére termeszted.
Ha csak saját magad részére, 3-4 év alatt kialakíthatsz egy olyan rendszert, amelyben ugyan meglesznek a hibás gyümölcsök és a darazsak is megkóstolják, de kialakul egy egyensúly (mini ökoszisztéma). Hátha a muslicáknak is kerül egy természetes ragadozó, amely otthont talál nálad.
 


  2016.09.29. 14:37  Hozzászólás  Válasz Jani71 (71) hsz.-re     Olvasás  
  •   73   


---
 
Azóta a fejlemények megmutatták, hogy nagy valószínűséggel a Foltosszárnyú muslica okozta az idei tragikus eseményeket
(hacsak nem játszik be a képbe a Mediterrán gyümölcslégy, de ez hamarosan kiderül).
Miután nagyon alaposan igyekszem utána járni a dolgoknak, így már majdnem teljesen biztos vagyok benne, hogy erről van szó.
Ha olvassátok mostanában az Indexen a Növényvédelmet és a Rovarok, bogarak, pókokat, akkor láthatjátok a kálváriámat...
Kezd körvonalazódni az ügy kifejlete. Az már teljesen egyértelmű, hogy mostantól nem fogok tudni felszívódó anyagok nélkül
hatékonyan védekezni a többféle kártevő ellen. Ez tuti biztos, ha figyelembe veszem az említett rovarok életmódját, károsításuk mikéntjét.
A nagy kérdés, hogy akkor mivel... A klasszikus szisztemikus vegyszereknek elég hosszú a várakozási idejük, ezért pl. az ominózus muslicánál
gyakorlatilag esélytelen a dolog ezekkel a szerekkel. Mi marad? Ha az ember elkezd kutakodni, akkor előbb-utóbb rátalál a NeemAzal-ra.
Ebben a pillanatban számomra ez az egyetlen szer látszik alkalmasnak a gyümölcsök hatékony belső biológiai védelmére.
Esetleg ismeri valaki testközelből? Használtátok már? Tudom, hogy nagyon jó áron van, de ez nálam kb. a lélektani határ,
ha a meglevő fáim egyre több termésének a hatékony védelméről van szó. Természetesen a fajlagosságot is számolni kell:
mekkora összegből vásárolt vegyszerrel mekkora értékű, milyen minőségű gyümölcsöt tudok előállítani?
Azt hiszem, ez még ezzel a szerrel is pozitív egyenleget eredményezhet
(ma kipróbáltam, hogy kb. mennyi lé kell a teljes területre a mostani állapotok szerinti méretű fáknál).
Arról nem is beszélve, hogy ez biológiai szer!
Az a helyzet, hogy ha nem használok felszívódó szereket, akkor teljesen biztosnak látszik a jövőre nézve, hogy nem fogok tudni
pl. szilvát és szőlőt termelni, de ha így megy tovább, akkor lehet, hogy pl. kajszit se, stb....
Tehát vagy megfizetem a drága szert és hatékonyan meg tudom védeni a gyümölcsöt, vagy kivágom a fákat. Nincs C verzió!
Épp nem rég gondolkoztam el rajta, hogy tulajdonképpen az idei teljes szilvatermést ez az egyetlen rovar vitte el...
Most ne vegyük ide a moníliát (mert bár az is volt szépen), mivel gondolom, hiába volt csapadékos az év, ha ép maradhatott volna a gyümölcsök héja,
elenyésző lett volna a gomba kártétel. Szóval a lényeg, hogy bár írtam valahol, hogy kiraktam a hullámpapír öveket, de ezek szerint lehet, feleslegesen,
mivel tulajdonképpen még csak nem is láttam 'kukacos' szilvát az idén. A folyamat mindig ugyanaz: fonnyadás, (esetleg egyből gomba, ha olyan az idő,
de a mostanában tapasztalható szárazabb időszak megmutatta, hogy ha nincs víz, monília sincs, hiába lyukas a héj, max. egyéb gombától belülről rohad el a gyümölcs, nem mintha nem lenne elég önmagában is az átkozott nyű...), darázs, legyek, Harlekin katicák, muslicák, stb., és vagy még a darázs előtt
vagy utána potyogás. Semmi moly...! Csak egy apró, szabad szemmel nem is igazán látható lyuk, kicsi bemélyedés és kezdődik, amit leírtam.
Ezért nem tudok egy-két éve bármilyen növényvédelem mellett tisztességes szőlőt termelni, de most már mást se.
A csapadék csak rátett egy lapáttal erre az egész ügyre, hogy mégse legyen olyan egyhangú, unalmas...
Szóval így állok pillanatnyilag.
 


  2016.09.15. 15:00  Hozzászólás
  •   72   


---
 
Tapasztalat: a sárga lap  nem fogja meg a lódarazsat. :(
Ez egy olyan élhetetlen és erős dög, hogy rászáll a papírra, szabályosan végigzabálja a menüt mindkét oldalon
(a lábát az erős izomzatával fel tudja húzni a ragasztóról), majd elegánsan távozik, mint aki jól végezte dolgát. :R :angry-banghead:
A darázscsapdába belerepült, addig száldosott, amíg meg nem találta a kivezető utat és pá... :P
Eddig egyetlen egyet sikerült megfognom ebből a fajból (a többiből szép számmal, legyeket nagyon sokat, némi lepkével, ami talán moly,
azt még meg kell néznem). Pedig van belőle éppenséggel... Nagyon utálom (és félek tőle - talán ez az egyetlen faj a faunából, amivel így állok).
 


  2016.09.12. 13:40  Hozzászólás  Válasz Jani71 (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   71   


---
 
A lárva a kikelése után nagyon gyorsan berágja magát. A rajzáskor lehet esetleg esélyem az imágók ellen.

Beugrott még valami. Az említett könyv azt írja, hogy a lárva gyümölcsbe történő berágása néhány perctől 12 óráig tarthat.
Ráadásul vagy nagyon rövid utat tesz meg a tojás héja és a berágás között vagy semennyit, mivel a héj és a gyümölcs héja között rág be.
Tehát ez nagyjából az esélytelen verzió számomra. (Ezt azért vizsgálták annak idején, mert kíváncsiak voltak,
hogy mekkora időszak áll rendelkezésre a kontakt szerek használatánál, amennyiben a lárvát akarják kiiktatni).
Viszont... A lárvafejlődés a hőmérséklettől és hőösszegtől függően 5 és 9 nap között zajlik le.
Ha a szappanoldattal le tudnám szárítani a gyümölcsről a tojást, akkor ez az időszak már elég lehetőséget biztosíthatna
számomra, hogy 'elkapjam' (természetesen sűrű permetezést és alapos gyümölcsmosást feltételezve).
Csak egy ötlet az ismeretek birtokában, aztán a többit meglátjuk.
És ha már alapos gyümölcsmosás: arról is tájékoztat a könyv, hogy a kis lárva rendkívül érzékeny a nedvességre.
Már egészen minimális mennyiség is elég, hogy elpusztuljon. De a nagyon rövid 'berágási idő' miatt sajnos nem igazán játszik a
'lemosom a gyümölcsről a lárvát' verzió. Ezért gondoltam a tojás elpusztítására. Az talán elég hosszú időszak... Kiderül.
 


  2016.09.10. 21:32  Hozzászólás  Válasz Jani71 (69) hsz.-re     Olvasás  
  •   70   
Avatar

terra alapító
 
Igen, olvastam, jövőre én is beragasztom a hangyákak :D
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.09.10. 20:59  Hozzászólás  Válasz tgwh (68) hsz.-re     Olvasás  
  •   69   


---
 
Szívesen!
Almamoly, körtemoly, moly, moly, moly........ Azért ha utánaolvas az ember, nem kicsit rafináltak a rovarok... :geek: :wtf: :o
Az Ilonka körte nálam is molyos, de valahogy még sincs vele igazán probléma. Épp ma ettem meg az egyik szemet. Fenséges csemege! :thumbup: Ha a szilvával és almával is ennyi gond lenne, semmit nem szólnék.
Persze lehet permetezni mérgekkel is, de az ember (-ek egy része) kíváncsi fajta és keresi az egyéb lehetőségeket.
Nem vagyok álszent, én is használom ezeket a szereket, némelyiket nagy megelégedéssel és sikeresen, csak igyekszem csökkenteni, ahogy lehet (árat, mennyiséget, fajták számát).
A hangyákkal nekem is sok problémám volt, mutattam is nem rég, hogy mit vettem, ki is tárgyaltuk.
Muszáj ezek ellen is valamit kitalálni, mert amit idén műveltek... :thumbdown: :R
Én meg alapvetően nem azért dolgozom és költekezem, hogy a hangyák (és az általuk tenyésztett tetvek) jól érezzék magukat.
 


  2016.09.10. 20:39  Hozzászólás  Válasz Jani71 (67) hsz.-re     Olvasás  
  •   68   
Avatar

terra alapító
 
Köszi.
Jövőre én is jobban odafigyelek, itt a hangyák és a tetvek okozzák a legnagyobb gondot. Csalánleves erőleves szerintem használt, de a tetvek azt a levet ami már az én kezemet is marta, kiröhögték... persze, nagy nyomáson spricceled, lemossa őket. Vagy egy részüket kinyírta, lehet bizonyos tetűfajokra nem hatékony.

Ma ettünk két éve először az egyik körtefáról. Minden szem lepotyogott, csak 3 kicsi maradt rajta. Az egyik lepotyogó szemet sikerült elkapnom a dögök elöl. Nagyon finom, tavaly amikor semmit nem termett, kapott még egy évet, élt a lehetőséggel. De az összes körte, már a fán lyukas volt, már ott megkezdték.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.09.10. 20:06  Hozzászólás  Válasz tgwh (66) hsz.-re     Olvasás  
  •   67   


---
 
Nyugodtan tedd a Tudástárba! Azért írtam le, mert azt szerettem volna, hogy mások is tudják ezeket a dolgokat. :banana:
Nem akarom túllihegni a témát, de őszintén szólva megdöbbentően hatékony a káliszappan. :thumbup: :super:
Mivel idén gyakorlatilag elvitte a teljes alma- és szilvatermést a 'moly', ezért azt mondom, hogy az lenne még csak az igazi,
ha a jövő évi kísérlet azt mutatná, hogy arra is hatékony. Természetesen tudom, hogy ez nem ennyire egyszerű...
Teljesen nyilvánvaló, hogy a fajok biológiája ennek ellent mond, de azért egy próbát megér (olvasok ám molyos könyvet  ... ;) ).
Ahogy már máskor is írtam, az a legnagyobb gondom a molyokkal, hogy 'láthatatlanok'. A tetveket, atkákat, szövőlepke hernyóit látom,
ezért ilyen könnyű velük 'kísérletezni'. Egyértelműen látszik a hatás (a szemem előtt zajlik, fél nap alatt).
Tudom azt is, hogy a molyoknál a kukacmentes gyümölcsben nyilvánul meg az a bizonyos hatás, de az hosszabb idő,
és mire kiderül, hogy mi a végeredmény, addigra negatív esetben már rég késő... :(
A lárva a kikelése után nagyon gyorsan berágja magát. A rajzáskor lehet esetleg esélyem az imágók ellen.
Ráadásul leginkább 'éjszaka' repül (a szilvamolyról beszélek, az almamolynak nem néztem utána ilyen szinten). Nem tudom.
De már kibeszéltük ezt a molyos témát, nem akarom tovább görgetni, csak megemlítettem a szappannal kapcsolatos összefüggést.
 


  2016.09.10. 12:10  Hozzászólás  Válasz Jani71 (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   66   
Avatar

terra alapító
 
Engem is nagyon érdekel, és aki ebbe a témába írt, biztos szívesen olvasná. Rajtunk kívül a többieket is biztos érdekli valamilyen szinten.
Akár táblázatban is lírhatod ha úgy tetszik.
Ha megengeded, szívesen betennénk a Tudástárba, erről bővebben itt olvashatsz: http://terra-kert.hu/viewtopic.php?f=162&t=708. Hogy csak az egyik előnyét említsem, a képeid megmaradnak. Nem mondom, hogy mindenkinek a legegyszerűbb a Galéria kezelése, vagy nem tetszik, vagy azonnal rááll a kezed, itt tudsz létrehozni saját mappát: fent vagy egy Felhasználó menü, ott Felhasználói vezérlőpult, ott a füleken lesz a Képgaléria.
szerk.: vagy pedig az Extrák menük szintén fent, ott is van Képgaléria, csak nekem megzavarodott egy kicsit.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.09.10. 05:28  Hozzászólás  Válasz Jani71 (64) hsz.-re     Olvasás  
  •   65   
Avatar

---
 
Abszolut nem olvasom. Azonban érdekelnének a tapasztalataid, örülnék ha itt is leírnád (nem linkelnéd).
 


  2016.09.09. 13:31  Hozzászólás
  •   64   


---
 
Nem tudom, hogy az ide látogatók hányad része olvassa az Indexen a Növényvédelmet, ezért gondoltam, megmutatom  ,
hogy mire jutottam mostanában a szappannal. Folyt. köv. Talán biomódszernek számít a szappanos növényvédelem (nem tudom pontosan).
Mindenesetre nekem sokkal inkább az, mint a méregdrága, ilyen-olyan mérgekkel történő védekezés. Ezért írtam ide.
 


  2016.09.05. 19:31  Hozzászólás
  •   63   


---
 
Én is preferálom a bio módszereket, több-kevesebb sikerrel. Igaz én komolyabb szereket használok, csalánnal meg ilyenekkel nem foglalkozok. Használok biológiai gombaölőt, narancsolajat a tetvek ellen (+tapadásfokozó bór alapú lombtrágya), illetve meg thiovit jet kén is mehet. Lombtrágyaként csak természetes alapú szereket használok, mint pl. Fitokondi, Agrosol Liquid.
Továbbá fatelepítéskor, vagy akár utána is lejuttatok a gyökérhez Symbivit mikorrhiza gombát, illetve gyökéritatót. Ennek hála szépen fejlődnek a fáink és a homoktöviseink.
A ragacs nálam is játszik, bár én jövőre kenek rá még egérragasztót is, mert ez a bikontos szalag hamar megkopik. Idén a gombafertőzés nagyon erős volt, ennek ellenére működött a történet. (Megjegyzem a fater egyszer azért kiszórt némi Dithane-t is..)
 


  2016.08.18. 12:22  Hozzászólás  Válasz Lactarius (61) hsz.-re     Olvasás  
  •   62   


---
 
Semmi gond, így legalább látszik, hogy ugyanaz a tapasztalatunk :thumbup:
Igen, tegnap megérkezett, köszönöm! ;)
 


  2016.08.18. 07:57  Hozzászólás  Válasz Totya (59) hsz.-re     Olvasás  
  •   61   


---
 
Ja, ezt elolvashattam volna előbb, mert ugyanazt írtad :) A csomag megérkezett?
 


  2016.08.18. 07:56  Hozzászólás  Válasz Jani71 (58) hsz.-re     Olvasás  
  •   60   


---
 
Persze, volt erről már szó a fórumon. Nagyon ragad :) Viszont kb fél évet bír, utána szakadozottan leválik és ezt a hangyák azonnal észreveszik; ezért szerintem tavasszal és kb nyár közepén érdemes egyszer-egyszer körbetekerni vele a fatörzset (meg a karót, ha ki van karózva a fa!). Rengeteg rovart fog, és az eltávolításakor a kezedről is alig jön le.
 


  2016.08.17. 21:04  Hozzászólás  Válasz Jani71 (58) hsz.-re     Olvasás  
  •   59   


---
 
Ezt használom én is, lehetőleg sima kéregfelületre tedd fel, mert ha van egy mm rés is, akkor a hangyák átmennek alatta :D
Karó, vagy bármi kötözés ha van, akkor oda is tegyél, mert simán átvernek és felmennek azon :thumbup:
Idén már 1xer cseréltem őket (ahol szükség volt rá), jó mert nem bántja a kérget. Ősszel érdemes lenne leszedni, mert tavaszra szinte elbomlik és alig jön le. :thumbdown:
Öreg fáknál a felső részét simán vastag szigszalaggal körbetekertem, így nem bújnak át alatta.
Más nem jut eszembe hirtelen. ;)
 


  2016.08.17. 19:46  Hozzászólás
  •   58   


---
 
Miután olvastam ezt-azt a 'barkács' megoldások közül a gyümölcsfák törzsén történő hangyafogással kapcsolatban, gondoltam, rákérdezek a gazdaboltban,
hogy esetleg tudnak-e ajánlani gyári módszert. Nem volt, de beszerezték, ma pedig büszkén mutatták. Én meg gyorsan vettem egyet... :lol:
Esetleg ismeri valaki? Pláne tapasztalattal is rendelkezik?

Bio Plantella 1. Bio Plantella 2.
 


  2016.08.17. 19:36  Hozzászólás  Válasz Gyula77 (56) hsz.-re     Olvasás  
  •   57   


---
 
Üdv! Milyen érdekes az élet... :-)
Épp ma vettem egy adaggal, mert tegnap olvastam róla pontosabbat (eddig is hallottam már róla, csak most belefutottam és gondoltam, kipróbálom).
(Ezt a topikot eddig még nem láttam, most is a hangyafogó ragaccsal kapcsolatban kerestem rá, így olvastam a kérdésed.)
Én többek között ezt  olvastam a témáról.
Szóval tapasztalat nincs, de azt hiszem, idén már nem is lesz, max. jövőre. A tejet is olvastam már, de azt valszeg nem próbálom ki.
 


  2016.07.05. 18:51  Hozzászólás
  •   56   


---
 
Üdv! Harcolt-e már valaki innen bikarbonával vagy tejjel lisztharmat ellen? Tapasztalatok? Mi a helyes koncentráció? Előre köszönöm!
 


  2016.05.31. 14:14  Hozzászólás
  •   55   
Avatar

terra alapító
 
Na most két receptet találtam csalánlére, mint lombtrágya:
1, 5kg csalán és 20 liter víz, 10 napig áztatod, és 5*-ös higításban permetezed ki
2, 20 napig áztatod a kb. 1/3 edénnyi mennyiségűt, ezt úgy öntöd fel, hogy ellepje a víz

Én 1kg csalánt áztattam 10 liter vízzel, most már kb. 10 napja.

szerk.: itt egész jól össze van szedve.
http://www.haszonagrar.hu/gazdaasszony/480-keszitsuenk-noevenyved-leveket.html
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.26. 09:18  Hozzászólás  Válasz alex (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   


---
 
Nem annak szánom és nem is tudom mi a provokáció benne.
Kertészkedéssel foglalkozók véleményére lettem volna kíváncsi.
Én olyan vagyok, hogy ha találok egy jó cikket akkor azt megosztom hátha másokat is érdekel.
Ráadásul pont a Védekezés biomódszerekkel-ben kérdezed,hogy provokálok-e?? Mert ha még a vegyvédelmisek kérdeznék. Ők csak leírták a véleményük és szerintük nem provokálok.
 


  2016.05.25. 21:21  Hozzászólás  Válasz alex (52) hsz.-re     Olvasás  
  •   53   
Avatar

rendszer admin
 
Ráadásul hibásan .... :O
 
- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -


  2016.05.25. 21:14  Hozzászólás  Válasz csehrigo (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   


---
 
Ezeket a linkeket 3 helyre is feltetted. Miért? Provokátor vagy?
 


  2016.05.25. 17:16  Hozzászólás  Válasz csehrigo (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   
Avatar

---
 
Az évi 34 permetezés, amire hivatkozik a cikk, döbbenetes. Az ilyet hatóságilag tiltanám, és még állatoknak sem adnám azt az almát.
Kérdésedre viszont, véleményem, teljesen nem lehet mellőzni, a 0. permetezés nem működik.

A második link nem működik.
 


  2016.05.25. 15:19  Hozzászólás
  •   50   


---
 
Ezekhez mit szóltok?

http://www.ma.hu/vilagvege/281876/Hogya ... place=srss

http://www.greenpeace.org/hungary/PageF ... ge_web.pdf

Vajon lehet versenyképesen termelni bio módon?
Lehetne így etetni az emberiséget?
 


  2016.05.25. 10:50  Hozzászólás  Válasz tgwh (48) hsz.-re     Olvasás  
  •   49   
Avatar

terra alapító
 
Feltétlenül csökkenti a kéregmoly támadásának lehetőségét. A mészréteg betölti a kéregrepedéseket, nehezíti, vagy lehetetlenné teszi a kikelő kis (picike) hernyók befurakodást a kéregbe.
 


  2016.05.23. 13:28  Hozzászólás  Válasz csehrigo (47) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   
Avatar

terra alapító
 
A kéreg alatt található kártevők egy részét vagy nagy részét megölheti, nem szeretik a meszet. De attól, hogy be van meszelve, nem hinném, hogy elkerülné a kéregmoly, bár nem tudom, lehet, talán valaki tájékozottabb is hozzászól a kérdéshez.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.23. 10:18  Hozzászólás
  •   47   


---
 
A törzs meszelése alkalmas permetezés kiváltására?
Úgy értem,hogy a kezelt fák törzsét megtámadják a kártevők?
Kéregmoly? Mert akkor talán kevesebbet kell permetezni.
 


  2016.05.21. 19:45  Hozzászólás  Válasz csehrigo (45) hsz.-re     Olvasás  
  •   46   
Avatar

terra alapító
 
Csalánlevet próbáltam, tényleg kiröhögték... hétfőn kapnak rovarölőt...
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2016.05.21. 11:12  Hozzászólás
  •   45   


---
 
Sziasztok

Miből,hogyan és milyen arányokkal lehet otthon permetszert készíteni?
Valahol olvastam,hogy ecetet-talán két evő-vagy teáskanál meg némi szappan belekeverése 1 liter vízbe jó a tetvek ellen.
Kipróbáltam,de semmi.
A cseresznye,alma és kisebb mértékben a körtefámat elárasztották a tetvek. A hangyák nagyon szorgosak.
Mit permetezhetem le őket?
A leáztatott csalán jó?

Mit okozhat a fekete-cseresznyelevél tetű?

Olvastam,hogy a Leander levelének a nedve mérgező. Ha összetörjük és leáztatjuk az jó valamire?
 


  2016.05.19. 18:20  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   44   
Avatar

terra alapító
 
Rendben, köszi.
Kíváncsi leszek, elsőre mint ha hatott volna az egynapos csalánlé. Holnap még keverek egy adagot, másik meg hadd ázzon és erjedjen még :D
A rózsákon elsőre amúgy semmi, mozognak tovább. A hangyaforgalom mint ha élénkült volna a gyümölcsfákon, ahol teszteltem.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/




  2016.05.19. 16:30  Hozzászólás
  •   42   
Avatar

terra alapító
 
Sziasztok.
Egy napos csalánlevem várja, hogy permetezőbe kerüljön, és felvegye a harcot a tetvek ellen. De esik. Ezt már másodszor játszotta el.
Kérdés, mennyi ideig várhatok vele? Vagy inkább készítsek újat holnapra, hátha?
Másik kérdés ami eszembe jutott, ha én most leszűröm, attól az a csalán jó még erjesztésnek, vagy inkább áztassak frisset? Hogy mennyi ideig ázzon, még nem kerestem meg, egyelőre ázik egy másik adag is.
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


  2015.05.05. 22:13  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (40) hsz.-re     Olvasás  
  •   41   
Avatar

terra alapító
 
Hmm, ez így akkor elég nagy hülyeség :D
A postai díjszabásokat néztem, nem is annyira vészes, főleg ha nem ajánlva kéred :)
 
,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég