Őszibarack, Nektarin és Sárga-kajszi barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2014.09.28. 12:05  Hozzászólás  Válasz andras (524) hsz.-re     Olvasás  
  •   525   
Avatar

---
 
Ok, teszek fel.

Ezt is ismered?
Escande kajszi technológia bemutató, telepítéstől kezdve, korona alakítás ( metszés ) is /127 kép, lapozhatók/:
[url]http://www.freshplaza.it/photoalbum/PAViewPhoto.asp?ID=23479&AlbumID=531[/url]

Más kerti témában a "Konyhakert" topicba is beteszek egy videót, új fórumozók valszeg még nem ismerik, Iván kertje videóját, ajánlom figyelmedbe neked is.
 


  2014.09.27. 19:48  Hozzászólás  Válasz Vebber (523) hsz.-re     Olvasás  
  •   524   
Avatar

---
 
Érdekelne :D

A videót köszi ismerem, már sokszor végig néztem. Csak azt várom, hogy ekkorát nőjenek a fáim és teremjenek.
 


  2014.09.26. 19:37  Hozzászólás  Válasz andras (517) hsz.-re     Olvasás  
  •   523   
Avatar

---
 
Egyébként ha érdekel, csináltam képet is róluk.
Más...
Kioto kajszi metszése (magyar), kissé eltér a megszokottól:
A videóban nem említi pontosan melyik alanyon vannak, de alatta a kommentek között megtalálható, M29C alany.
[youtubekod]http://www.youtube.com/watch?v=9joepGH-xwY[/youtubekod]
 




  2014.09.24. 08:51  Hozzászólás
  •   521   


---
 
Van két őszibarackom.
A nyári alakítást már lekéstem, a kései érés miatt.
Át szeretném formálni drasztikusan a koronát. Megtehetem ezt még most, és lekezelve elkezd még behegedni a seb, vagy most már várjak vele tavaszig?
 




  2014.09.22. 21:02  Hozzászólás  Válasz andras (517) hsz.-re     Olvasás  
  •   519   


---
 
"Most egy kérdés: ha a kajszi törzsét tavasszal fehér papírral betakarom, késleltethetem a virágzást?" Nem, a fehér papír csak a téli törzsrepedéstől véd meg. Késleltetni csak megfelelő alannyal tudod.
 


  2014.09.22. 19:54  Hozzászólás  Válasz andras (517) hsz.-re     Olvasás  
  •   518   
Avatar

---
 
Azt, hogy míg a mezítlábas (be nem oltott) GF 677-ek már hullajtják jócskán a levelüket, addig az ilyen alanyon álló -vagyis már a GF-re ráoltott- nemes fa nem.

Vagyunk itt kevesen akik saját maguk keverik a lemosót. Én azt mondom rézgálic+oltott mész vagyis házi bordói lé a tuti.
 


  2014.09.22. 19:39  Hozzászólás  Válasz Vebber (516) hsz.-re     Olvasás  
  •   517   
Avatar

---
 
Ezt most én nem értem.
Érdekes, hogy a GF-677 álló fák lombja viszont ezt nem mutatja.
Mit nem mutat?

Most egy kérdés: ha a kajszi törzsét tavasszal fehér papírral betakarom, késleltethetem a virágzást?

Második: Ellenkező véleményeket olvastam: Cu2SO4 -ből az őszi-tavaszi lemosáshoz csonthéjasoknál (inkább az őszibarackra és cseresznyére gondolok) 0,5%, 1%, 2% vagy 3% oldatot készítsek.

A válaszokat előre is köszönöm.
 


  2014.09.22. 15:59  Hozzászólás
  •   516   
Avatar

---
 
Alanyokról tapasztalat:

GXN 15 még javában virul, míg a GF 677 már jócskán hullajtja a levelét. Érdekes, hogy a GF-677 álló fák lombja viszont ezt nem mutatja.


Sztívn,
A vulkáni homokkal megleptél először.
 


  2014.09.22. 06:56  Hozzászólás  Válasz sztívn (514) hsz.-re     Olvasás  
  •   515   


---
 
Gondolom sokan meglepődtek az előző hozzászólás miatt, mert egy szó kimaradt.
Helyesen:
A talaj homok de sajnos nem vulkáni.
 


  2014.09.21. 18:09  Hozzászólás  Válasz Vebber (513) hsz.-re     Olvasás  
  •   514   


---
 
Alföldön vagyok Pest megyében. A talaj homok, de sajnos vulkáni.
 


  2014.09.19. 20:19  Hozzászólás  Válasz sztívn (495) hsz.-re     Olvasás  
  •   513   
Avatar

---
 
Erre a Spring Blush fajtára vadászom egy ideje. Valamelyik nap olvatam róla -az eddigieken túl-, hogy az Aurorat akarják vele leváltani.
Milyen talaj van nálad, hogy olyan szürkés mint valami vulkáni homok?
 






  2014.09.18. 19:36  Hozzászólás  Válasz gergerg (85) hsz.-re     Olvasás  
  •   87   
Avatar

terra alapító
 
Viszont ha tippelni kéne mindenképp a fajtára, akkor azt mondanám Royal-jim. Ennek nézz utána. Ha a gyümölcs jellemzőit is ismered....







Ez az 509-es hsz-re a válasz, csak eltévedt, így át lett helyezve, ezért nem stimmel az előzmény. Üdv.: Glifo
 


  2014.09.18. 19:32  Hozzászólás
  •   510   
Avatar

---
 
Már nem tudom, honnan találtam rá erre a jó kis anyagra, de úgy gondolom, hasznos lehet. (Lehet szenilis vagyok és pont innen töltöttem le valahonnan :shock:)
Nagyon tetszet, jó összefoglalonak találtam.


[url]http://kertgazdasag.uni-corvinus.hu/fileadmin/user_upload/hu/kerteszettudomanyi_kar/kertgazdasag/files/2005_03/2005_03_gyumolcstermesztes2.pdf[/url]
 


  2014.09.18. 19:27  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (506) hsz.-re     Olvasás  
  •   509   
Avatar

terra alapító
 
Én kutakodtam kicsit tegnap, na jó nem kicsit, de nem találtam semmit. Ott ahonnan a kép származik, ott is csak "piros őszi" néven tartják számon. Szerintem nem is létező fajta. Vagyis nem hivatalosan. Vagy csal a kép. Illetve nem is biztos hogy csal, mert ha most érik, a kép meg júliusi, akkor bármi lehet.
 


  2014.09.18. 19:23  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (506) hsz.-re     Olvasás  
  •   508   
Avatar

---
 
Nem igazán értek az őszibarackokhoz (csak a legismertebbekhez konyítok) :oops: , csak azért írtam, hogy a fórumtársaknak több infót szolgáltas, remélem valaki beazonosítja. ;)
 


  2014.09.18. 15:31  Hozzászólás  Válasz sztívn (504) hsz.-re     Olvasás  
  •   507   
Avatar

terra alapító
 
Ha olyan gyökérzete lett volna mint a Göncinek...


Ilyet inkább ne kívánjál! Az így volt jó, ahogy volt...
 


  2014.09.18. 15:09  Hozzászólás  Válasz andras (497) hsz.-re     Olvasás  
  •   506   


---
 
Nem az enyém, csak ilyen csemetéket kapok. Magvaváló és belül is ilyen sötét a húsa. Most van az érése.
 


  2014.09.18. 12:11  Hozzászólás  Válasz gaabre (501) hsz.-re     Olvasás  
  •   505   


---
 
Köszönöm a dicséretet de ezt inkább csak a fának és nem a tapasztalatomnak köszönhetem.
 


  2014.09.18. 12:09  Hozzászólás  Válasz gergerg (499) hsz.-re     Olvasás  
  •   504   


---
 
A Spring Blushnak és a Tsunaminak gyenge volt a gyökérzete, már csak maradék volt tavasszal a faiskolában. Mindkettő St. Julién alanyon van.
Viszont a Göncinek és a többinek jól fejlett, erőteljes gyökérzete volt, mind Mirabolan alanyon. Az eredmény így jött ki az új francia fajták javára.
A Spring Blush magassága már 2 méter feletti, metszéskor az oldalhajtásai kb 80 cm-ről indultak.
Ha olyan gyökérzete lett volna mint a Göncinek...
 


  2014.09.18. 11:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (500) hsz.-re     Olvasás  
  •   503   


---
 
Tavaly ültettem egy gönczit apósomnak, megdöbbenve láttam mekkorára nőtt (2,5 m), azaz talaj-, tápanyag-ellátás-, alany- stb üggő az egész. A sógoroméknak Harlayne-t és Orangered-et szánok, utóbbi tényleg brutálisan erős növekedésű?
 


  2014.09.18. 09:13  Hozzászólás  Válasz baby-lon (500) hsz.-re     Olvasás  
  •   502   
Avatar

terra alapító
 
Illetve tegyük hozzá, hogy gönci barackot nem kaptok olyan alanyon, mint ezek. Ráteszi a mókus a megcsíráztatott kajszi magra, oszt pislog a magyar mitől haldoklik a fája.
Hozzáteszem, hogy Mogyoróországon még a mirobalán sem az, mint mondjuk a plantexnél. Ott az szelektált mirobalán 29C, itt a út széléről hazafelé fölszedett cseresznyeszilva magja.
 


  2014.09.18. 09:10  Hozzászólás  Válasz sztívn (495) hsz.-re     Olvasás  
  •   501   
Avatar

terra alapító
 
Profi volt az indító metszés! :)
Meg is lett az eredménye, jól néz ki!
 




  2014.09.17. 19:22  Hozzászólás  Válasz sztívn (495) hsz.-re     Olvasás  
  •   499   
Avatar

terra alapító
 
Nálam növekedésben a Tsunami viszi a pálmát, és a Kiotó van a legvégén. Érdekes amit a Gönciről írsz, mert az sem tartozik a gyors növekedésűek közé, ezért is érdemes koronába oltani.
 




  2014.09.17. 18:38  Hozzászólás  Válasz NyilasMisi (496) hsz.-re     Olvasás  
  •   497   
Avatar

---
 
Jó lenne, ha ketté tudnál vágni egyet, látni milyen a húsa, magvaváló-e, a mag körül pirosodik-e?
Jó lenne tudni az érési idejét, nagyságát, súlyát.
Így nehéz beazonosítani. :roll:
 




  2014.09.17. 14:11  Hozzászólás
  •   495   


---
 
Sziasztok,

Érdekességként mutatom legerősebb növekedésű kajszibarack fajtám a Spring Blush csemetém fejlődését tavasz óta:
WP_20140412_009 (1).jpg
WP_20140917_11_32_19_Pro.jpg
WP_20140917_11_32_40_Pro.jpg


Növekedés intenzitásban nálam utána következik a Tsunami és a Gönci Magyar Kajszi fej-fej mellett. Azután a Bergeron, Ceglédi Arany, Ceglédi Piroska. Végül a Pannonia alig nőtt valamit.
 




  2014.09.16. 23:46  Hozzászólás  Válasz Vebber (492) hsz.-re     Olvasás  
  •   493   
Avatar

---
 
Azt írják, hogy Monilinia laxa, Stigmina carpophilla, Cytospora cincta és Plum-pox-al szemben jó az ellenálló képessége.
Olyan típus amelyet biókertészetekbe ajánlanak, minimális bióvegyszer.

Ha fele igaz, akkor is jó. Mert itt Kinizsi Pál (Pavel Chinezu) meg Mátyás király is román volt, így tanítják a történelemből. :oops:
Attól még lehet, hogy igaz, mármint az ellenálló képesség. :mrgreen:

[url]http://pomifructiferi.com/cais.html[/url]
 


  2014.09.16. 22:12  Hozzászólás  Válasz andras (488) hsz.-re     Olvasás  
  •   492   
Avatar

---
 
Hatalmas barack, ahogy a videón mutatják. PPV-vel szembeni ellenállóságárol tudsz valamit?
A faiskolának (ahonnan rendelted) ide tennéd a linkjét?
 








  2014.09.16. 19:53  Hozzászólás  Válasz Vebber (486) hsz.-re     Olvasás  
  •   488   
Avatar

---
 
"délkelet" hívta fel rá a figyelmemet, eddig nem sokat tudtam róla. Ép a tegnap rendeltem egy lenti (értsd: kárpátokon túl) faiskolától, ahol viorikát is árúlnak, és ha már a postaköltség elég nagy, gondoltam csatolják a már meglevő rendelésemhez. Egy kajszi 15 lej kb 1000 Ft.
A fa középerős, középkésői-késői virágzás(márc 16 - ápr 10), gyümölcse 118-127 gr. (209g a kisfilmen) narancssárga, június végén érik. Íze jó. Nem teljesen magvaváló, kicsit ragad. A porzókkal van a gond, mert önmedő, román fajok porozzák (Rares, Valeria, Carmela, Dacia, Excelsior), amiből nekem csak egy lesz, de az nem talál. Kipróbálom, hátha megporozza valamelyik az enyéim közül. Ha nem hát akkor meglátjuk mi lesz a sorsa.
[url]http://www.youtube.com/watch?v=zymnjn2BrAA[/url]
 


  2014.09.16. 19:51  Hozzászólás  Válasz andras (485) hsz.-re     Olvasás  
  •   487   


---
 
Ennél a Bata András megbízhatóbb ő szintén Szőregen van, ha kell tudok telefonszámot adni.
 


  2014.09.16. 19:32  Hozzászólás  Válasz andras (485) hsz.-re     Olvasás  
  •   486   
Avatar

---
 
Ezt nem ismerem, de az ismerőseidhez elég közel van a Bellon faiskola, azzal elégedettek szoktak lenni általában.

A Viorica mitől olyan jó? Írd már le róla amit tudsz.
 




  2014.09.15. 21:56  Hozzászólás  Válasz andras (483) hsz.-re     Olvasás  
  •   484   
Avatar

---
 
Köszönöm, de nagyon macerás lenne ezt összehozni. Előbb-utóbb csak megjelenik ez a fajta egy aradi faiskolában.
 


  2014.09.15. 21:39  Hozzászólás  Válasz délkelet (480) hsz.-re     Olvasás  
  •   483   
Avatar

---
 
Sajnos messze lakom a határtól, máskép szívesen kiszolgálnálak. Ha már úgy is rendeltem tőlük (folyamatban van) megplusszoltam egy viorikával is. Ha majd mennek arra ismerőseim, küldök neked oltóanyagot.
 


  2014.09.15. 21:31  Hozzászólás  Válasz gergerg (481) hsz.-re     Olvasás  
  •   482   
Avatar

---
 
Már nem tudom pontosan ki volt, talán az indexfórumon olvastam. De mint ötlet tőletek jött és ez azért jó mert nélkületek fogalmam sem lett volna, hogy érdemes vele foglalkozni. :)
 


  2014.09.15. 21:11  Hozzászólás  Válasz andras (476) hsz.-re     Olvasás  
  •   481   
Avatar

terra alapító
 
Akkor már érdemes volt itt okoskodnom. :D Nekem a gyors növekedése tetszett meg, idén meg, hogy már termett is, a koraisága. (én is északon lakom, nem a legideálisabb a hely) Az íze jó. Nem mondanám különlegesnek, de a cseresznye mellé barackot harapni szerintem önmagában különleges.
 


  2014.09.15. 21:03  Hozzászólás  Válasz andras (476) hsz.-re     Olvasás  
  •   480   
Avatar

---
 
Engem kajsziból már csak egy fajta izgat (helyhiány az oka), a Viorica. A szomszédom Aradról jár át, ha egyszer ott is lehetne kapni, biztos szívesen hozna. (Szerző Lacinak van, tudom, de neki épp elég dolga van ahhoz, hogy háborgassam)
 


  2014.09.15. 20:52  Hozzászólás  Válasz csiki74 (472) hsz.-re     Olvasás  
  •   479   
Avatar

---
 
Ezt jól kivesézzük! Már meg sem merem kérdezni, hogy melyik hányadát melyik oldalon? :-)
Nálam kicsit kevesebb hús maradt rajta, igaz, hogy csak egy magot vizsgálhattam meg...
 




  2014.09.15. 20:39  Hozzászólás  Válasz délkelet (474) hsz.-re     Olvasás  
  •   477   
Avatar

terra alapító
 
Azt tapasztaltam, hogy az őszibarackot jobban kedveli. Mikor az első hajtáscsúcs hervadását észreveszem, akkor szoktam adni egy felszívódós csemegét nekik, igy elég jól gyérül az első nemzedék. A másodikkal már nem foglalkozom, valamennyi nekik is jut a barackból - annyi.
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég