Télálló déligyümölcsök Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.


  2014.11.02. 22:20  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (53) hsz.-re     Olvasás  
  •   54   


---
 
A hibridek jó télállók, de kisebb a termésük (Nikita's Gift, Russian Beauty), a hagyományos kákik közül a Costata számít erős fagytűrésűnek.
 


  2014.10.31. 14:06  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (51) hsz.-re     Olvasás  
  •   52   
Avatar

terra alapító
 
Én is kíváncsi vagyok az ízére. Nem láttam rajta porzós virágot, minden másban hasonlít a Vanigliára. Aztán lehet, hogy mégis Tipo...
 


  2014.10.30. 20:56  Hozzászólás  Válasz baby-lon (50) hsz.-re     Olvasás  
  •   51   


*
 
Kiváncsi leszek milyen lesz az íze,nálunk hiába nagyobb ,meg magnélkülibb a Rojo mégis a magost szeretjük jobban.A Rojoban teljesen beérve is volt fanyarság.Remélem ez nem lesz mindig így.
 




  2014.10.27. 19:02  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (46) hsz.-re     Olvasás  
  •   48   
Avatar

terra alapító
 
Minimálisan utóérő. Hónapokig eláll hűvösben. Be kellett volna már érnie, ha első kötés ( júliusi), ha későbbi (szeptember), akkor sajna lehet, hogy nem is fog már.
 


  2014.10.27. 18:33  Hozzászólás  Válasz beetee (43) hsz.-re     Olvasás  
  •   47   


---
 
Nem tudom milyen fajta/fajták volt, a "télálló" jelölésre lettem figyelmes, és arra, hogy termésről is írtak.
 


  2014.10.25. 19:52  Hozzászólás
  •   45   


*
 
Ma leszüreteltük a kákit.A magos /Mercatelli ?/ hozta a mázs feletti/környéki mennyiséget.Sajnos a vezér felső része letört a súly alatt...A fiatalabb Rojo brillanten is lett kb 30 kg..na ez meg kidőlt a rengeteg eső miatt,visszahúztuk ,megtámogattuk...remélem megmarad...a Sharon meg...hát az nem produkál,max 1-2 szemet...
 




  2014.10.24. 19:04  Hozzászólás  Válasz Ziza (37) hsz.-re     Olvasás  
  •   43   


---
 
Ha téláló banánként valamelyik Musa ...sp. fajt érted, akkor az nem hoz ehető termést.
Van több száz féle ehető banán. Magyarországon kizárólag a Musa nana fajt és ennek fajtáit értik ez alatt. A trópusokon, a származási helyén, azért ennél sokkal többet esznek, hasznosítanak. Pl főznek belőle, mert a főzőbanán kb olyan ott, mint itt a krumpli. Nem édes, és elég nagy a keményítőtartalma.
Itthon ezt nem , vagy csak kurrens cikként egy-két gasztrosznob helyen kapni.
De vissza a télállókhoz. Megfelelő takarással, és egyéb körülmények biztosításával (pl. a pangó téli víz teljes kizárása) nevelhető. Minden évben 2-3-4 méteres nagyságot tud elérni, igazi egzotikum, de nem virágzik, illetve ha el is jut valami virágzat indításáig, addigra jönnek az őszi hidegek. Egyébként sem ehető termést nevelne.
 


  2014.10.19. 22:07  Hozzászólás  Válasz baby-lon (41) hsz.-re     Olvasás  
  •   42   
Avatar

terra alapító
 
De jól néz ki! Nekem csak egy Rosseyankám van, de még el se ágazott, csak egy 60 cm-es hajtás. Atifocitól kaptam magot, 3 kikelt, azok 10-15 cm-esek.
 


  2014.10.19. 10:36  Hozzászólás
  •   41   
Avatar

terra alapító
 
Az én vanigliám (tipom?) Ilyen:

20141012_172518.jpg


Nagyon várom az első termést. Rajta kívül van Rosseyanka, Nikita, Hana Fuyu, Chiocolatino, utóbbi még konténerben.
 


  2014.10.18. 20:53  Hozzászólás  Válasz baby-lon (39) hsz.-re     Olvasás  
  •   40   


*
 
Hát mostanában ritkán van nálam a gép,de talán nem felejtem el.Az indás albumaim között vannak róluk korábbi képek,ha van kedved...ott is találsz.
 




  2014.10.18. 20:22  Hozzászólás
  •   38   


*
 
Lassan szedhető a kákiszilvám.A magos /Mercatelli ?/ hozza a szokásos formáját,nagyon sok van rajta.A Rojo Brillanteén /kisebb fa/ még nem olyan sok-de pár kiló biztosan-,viszont ez méretesebb. A Sharon a hegyen nem jó helyen van..évek óta csak pár szemet hoz.
 


  2014.09.29. 16:36  Hozzászólás  Válasz kisveréb (31) hsz.-re     Olvasás  
  •   37   


---
 
Kisveréb, beetee köszönöm. Lenne még egy kérdésem. Több felé olvasom, hogy télálló banánról írnak ami terem is. Ennek ehető termése van, vagy nem?
 


  2014.09.26. 08:59  Hozzászólás  Válasz beetee (35) hsz.-re     Olvasás  
  •   36   


---
 
Szomszéd inkább örülhetne, hogy egy ilyen fa termése nyúlna át hozzá...ezzel szemben sz**ik az egész kertjére.
 


  2014.09.26. 08:14  Hozzászólás  Válasz Lactarius (34) hsz.-re     Olvasás  
  •   35   


---
 
Ahogy én nézegetem max. 4-5 méteres és inkább magasabb, mint szélesebb fácska lesz. (bár látni a neten gömb alakú koronát is).
Az enyémek most habitusra inkább az elnyúltakat hozzák.
Ha nincs gond a szomszéddal, akkor 1,5 m, ha van, akkor 2m...
 


  2014.09.26. 08:06  Hozzászólás  Válasz beetee (33) hsz.-re     Olvasás  
  •   34   


---
 
Köszönöm, végülis arra vagyok kiváncsi, hogy pl kerítés mellé lehet-e ültetni, vagy valami nagy bokor/fa lesz belőle.
 


  2014.09.26. 07:36  Hozzászólás  Válasz Lactarius (29) hsz.-re     Olvasás  
  •   33   


---
 
:)
Melyiknek?
1. két, még évenként új esélyt kapó törpenövésű szilva között van kb. 1,5 méteres tőtávon
2. 3 méteres tőtávval két körte között, de közel a veteményeshez, illetve 1 m tőle egy szőlőkordon (ezzel megszívtam...)
3. Majdnem szoliter... most már túlnőtte, de van 127 cm-re tőle egy nagy spíreabokor....
 


  2014.09.26. 07:31  Hozzászólás  Válasz Ziza (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   32   


---
 
Hivatalosan tizenx év után fordul termőre, akkor sem úgy, hogy rögtön tele lesz virággal-terméssel, hanem pár szem megmarad rajta, és még hosszú évek, hogy mennyiség is legyen, mindezt hatalmas lomb és gyökérfelülettel, és bizonytalan termésminőséggel.
Sokkal egyszerűbb alanyként használni és fiatal korban beoltani valami nemes citrussal, ami 1-2 éven belül már terem.
A dugványozás is jó néhány fajtánál. Viszont van, ami nem, vagy rettentő nehezen ered, illetve saját gyökéren csak vegetál, nem fejlődik még kielégítően sem.
Citrusok között mondjuk a citrom pont nem ilyen. Az dugványként is elvan.

Termésre bírni fontos a rendes teleltetés. Világos (!!!) teleltető 10, de inkább 5 fok alatt és pangó víz még véletlenül sem!
 


  2014.09.25. 18:56  Hozzászólás  Válasz Ziza (30) hsz.-re     Olvasás  
  •   31   
Avatar

terra alapító
 
Én úgy tudom nincs. Nekem volt egy-kettő magoncom (egészen nagy i) sokáig, mígnem felvilágosítottak, hogy ne is várjam, hogy teremjen. Most van pár dugványból lett példányom, a legnagyobb pár éve termett 28 darabot, de azóta sem birom rávenni, hogy virágozzon. A többi még kicsi, utazásaink eredményei többnyire, illetve a nagyról szedett dugvány.
 






  2014.09.24. 19:44  Hozzászólás  Válasz krnémarika (27) hsz.-re     Olvasás  
  •   28   
Avatar

terra alapító
 
Jó lesz szerintem ott! Én meghagynám a gyümölcsöket, ki fogja nevelni. Viszont én nem viszem be, csak ha már masszív fagyokat mond (-5).
 


  2014.09.24. 19:27  Hozzászólás
  •   27   


*
 
Köszönöm a tanácsaitokat a fügével kapcsolatban.
Csak az előtérben tudom teleltetni, az a leghűvösebb rész a házban. Korábban a leandereket is (míg voltak), ott teleltettem. Egyébként a növény nagyon kicsi, de van rajta 2 termés is. Rajtahagyjam, vagy inkább távolítsam el?
 


  2014.09.24. 07:10  Hozzászólás  Válasz baby-lon (25) hsz.-re     Olvasás  
  •   26   


---
 
Egy termés után botorság kijelenteni, de minimális.
Ez adódhatott például a különböző érettségi fokból, mert két Improvited között is van ennyi, ha az egyik a fáról van szakítva, persze éretten lesz kóstolva, vagy magától hullott le, mert már annyira érett volt és így kerül az asztalra...
Főleg az állaga miatt. Pár nap eltérés is krémesebbé teszi ezt a gyümölcsöt. És így persze érthető, miért nem foglalkozik vele a kereskedelem. Nem szállítható, legfeljebb olyan műanyagtálcás megoldással, mint egyes fügék, viszont még annál is könnyebben érik túl szedés után (valószínűleg, mert ilyen tapasztalatom nincs ezzel a tizenpár gyümölccsel. :) )
 




  2014.09.23. 20:54  Hozzászólás  Válasz baby-lon (13) hsz.-re     Olvasás  
  •   24   


---
 
Jelentkezem.
Mindkét termés elsőéves termő fáról van.
A Sunflower fája jóval nagyobb, már két méter feletti, elég fejletten vettem, az Improvited fiatalabb, és kisebb, mégis ez kötött és nevelt ki több gyümölcsöt.
A Sunflowernek ez volt a 3. virágzó éve, a másiknak a második.
Van még egy NK(talán kettes...), azt megviselte a telepítés, aztán, hogy letörött a fő hajtása, most kezd magához térni, fél méteres, és talán három év múlva teremhet is...
Balra Sunflower, jobbra Improvited.
DSCF1012.JPG

DSCF1014.JPG
 


  2014.09.23. 15:14  Hozzászólás  Válasz baby-lon (22) hsz.-re     Olvasás  
  •   23   


---
 
Nálam kb 15 fokban teleltek (pálmák, leander, füge, bugi, muskátlik stb), egy fűtetlen szobában (melegíti a szomszédos fal, meg eleve déli oldal). Persze egy hidegebb télen csak lemenne 10 fokra. Néha kaptak egy kis vizet. A "melegtől" nem károsodtak. Egyébként ha nem lesz -5 alatt, kint is maradnak november végéig (mint tavaly). A babér, japán naspolya is ki kell bírjon ennyit.
 




  2014.09.23. 11:36  Hozzászólás  Válasz krnémarika (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   21   
Avatar

terra alapító
 
Egyetértek gergerggel. Nekem évek óta van dézsában, fűtetlen garázsban teleltetem kb. 5-10 fokon. A fény nem fontos, mert lombhullató.
 


  2014.09.23. 10:30  Hozzászólás  Válasz krnémarika (19) hsz.-re     Olvasás  
  •   20   
Avatar

terra alapító
 
Én fagymentes, de fűtetlen helyen teleltetném. A tél szerintem a fügének is kell, csak ne fagyjon.
 


  2014.09.23. 10:19  Hozzászólás  Válasz Rhéman (18) hsz.-re     Olvasás  
  •   19   


*
 
Gyönyörűséges.
Tanácsot szeretnék kérni. Tegnap kaptam egy cserépben fügét. Azt mondták, hogy csak tavasszal ültessem ki. De hogyan, milyen körülmények között teleltessem?
 




  2014.08.20. 20:55  Hozzászólás  Válasz baby-lon (16) hsz.-re     Olvasás  
  •   17   


---
 
Idén vettem egy Primát tőlük, már hozott pár új levelet, és árnyékos helyen tartom (kb 30-40 cm magas). Kiültetni szerintem csak tavasszal fogom, addig valahogy átteleltetem. A kákik közül csak a Nikitával merek próbálkozni. Fiatal fügéim is vannak, de azok (az utóbbi két telet leszámítva) úgy is el fognak fagyni, aztán majd gyökérről kihajtanak. Japán naspolyát szeretnék még, de azt hiszem dézsás marad Ja, és van egy Jenny kivim, már 2 m (tavaly ősszel ültettem).
 


  2014.08.14. 13:10  Hozzászólás
  •   16   
Avatar

terra alapító
 
Asimina triloba 2.

Három jellemző módszerrel szaporítják az asiminákat:

-magról,
-gyökérsarjól,
-oltványként.

Sok ellentmondásos információ létezik, de valószínűsíthetően a legtöbb asimina önmeddő, így két különböző fajtát érdemes ültetni. A magról kelt példányok termésminősége kérdéses, a sarjak nagyon gyengén fejlődnek. Érdemes megbízható helyről oltványt venni, vagy még inkább magunknak szaporítani.

Magyarországon kapható fajták:

Sunflower (önporzós!!) - 150-180 gramm
Prima 1216 (önporzós!!) - 210 gr
Wells (nagyon finom) - 110 gr
Mango
Prolific (finom!) 130-150 gr
Overleese (finom) - 170 gr
NC-1 - 180 gr
Davis

Beszerzési forrás:

http://www.dmkert.hu/kereses?s=asimina&x=0&y=0
 


  2014.08.14. 11:02  Hozzászólás
  •   15   
Avatar

terra alapító
 
Asimina triloba 1. (indián banán, paw-paw, papau gyümölcs, paw banán):

atriloba.jpg
images.jpeg
------------------------
Megtekintve 15761 alkalommal.



A legjobb leírás itt található magyarul:

http://terebess.hu/tiszaorveny/gyumolcs/pawpaw.html

Ültetési tanácsok:

http://novenykulonlegessegek.blog.hu/20 ... 9947aedd21
 






  2014.08.13. 12:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (10) hsz.-re 
  •   12   


---
 
Rappai féle snassz. :)
Igen, ezt utó kell érlelni, különben csersavas.
Mint mondtam ez nem nálam terem, húgomékhoz ültettem nagy előrelátással, nekem nem kedvencem a hurma. Egyik sem. Akárhánnyal próbálkoztam mondjuk boltból...
 








  2014.08.13. 12:27  Hozzászólás
  •   8   
Avatar

terra alapító
 
Köszönöm a leírtakat beetee!

Szeretnék kedvet csinálni mindenkinek akit érdekel, úgyhogy szedjünk össze pár dolgot...

Télállóság:

Valamennyiüknek a télállósága az adott tél hőmérsékleti minimumától függ, egy adott pillanatban. Nem számít a téli átlag. Érdemes tudni, hogy egy lakóhelyen +-10 fok, egy kertben +-5 fok is lehet az eltérés, fekvéstől függően.

Télállósági sorrend:

Asimina triloba (Indián banán) ~ -30°C (lásd még: alma-körte)
Diospyros hibrid: ~ -25-35°C
Kivi: ~ -20-25°C (csemegeszőlő)
Diospyros kaki (sharon, hurma, datolyaszilva): ~ -20°C (barackok)
Füge, gránátalma: ~ -15°C
 


  2014.08.04. 09:53  Hozzászólás  Válasz baby-lon (0) hsz.-re 
  •   7   


---
 
Paw-paw
Nekem három fajtája van.
Idén terem ebből kettő először.
Az árnyékolás lehet, hogy hasznos, és akkor jobban megindul az első években, én nem nagyon törődtem vele. Igaz, a legnagyobb példány már túl volt azon a koron, mikor hozzám került, de a kicsik is elindultak.
Lassan fordul termőre. Kb másfél méteres kortól hozott nálam virágot, de az első évben nem kötött egy sem.
Most az egyiken van két termés, a másikon 7-8 csokor.
 


  2014.08.04. 09:48  Hozzászólás  Válasz baby-lon (0) hsz.-re 
  •   6   


---
 
Télálló citrom:
Dísznövény. Ehetetlen termésekkel. Lassan éri el a virágzóképes kort, de onnantól sínen van a dolog.
Gyerek mellé nem javaslom, mert iszonyú tüskés. Kemény, merev tüskékkel. Szakirodalom ezért kerítéssövénynek ajánlja.
Jó vízelvezetéssel nálunk működik.
Nekem is van (talán jövőre már terem)
 


  2014.08.04. 09:45  Hozzászólás  Válasz baby-lon (0) hsz.-re 
  •   5   


---
 
Khaki:
Több fajtája van. Kb. -16 a küszöb, amit még túlélhet, bár vannak keleti fagytűrőbb fajták értéktelenebb gyümölcsökkel.
Fajtája válogatja, hogy éretlenül, keményen is fogyasztható, vagy sem. Ez leginkább az éretlen gyümölcsben felhalmozódó csersav jelenléte akadályozhatja. Fajtafüggő mennyire domináns a dolog, sőt beporzástól is változik.
Elsősorban lótuszszilvába oltják, mert saját gyökéren lassabban fejlődnek, ráadásul a lótusz kevésbé fagyérzékeny.
Metszéssel kordában kell tartani, mert egy jól kötődő termős ágat könnyen letör saját gyümölcse súlya. Ezért mindig vissza kell vágni rövidebb vesszőkre a termős példányokat.
Ha éretlen nem olyan finom, ha túlérik már nem olyan finom... Nehéz eltárolni, kinyújtani a szezonját.
Én nem tartom olyan nagy durranásnak. Próbálkoztam vele, most nincs saját.
 


  2014.08.04. 09:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (0) hsz.-re 
  •   4   


---
 
Kivi: van a nagytermésű (általában A. deliciosa fajból nemesített) szőrös kivi, aminek megvan a bevált termesztési módja (ha kell leírom, vagy linkelek).
Olyan -20-ig bírják mélynyugalomban, de nagyon nem tolerálják a tavaszi változó hideg-meleg időjárást, mert a nedvkeringésük megindultával beálló fagyos időben reped a kérgük, törzsük, és ez kb. a haláluk is. (újraindíthatók, ha van kitörő nemes rügy ez alatt, de több év veszteség...) Felszínen terjed a gyökérzetük, kapálást nem szeretik, viszont a vizet nagyon, ezért homokon, vagy más, könnyen kiszáradó felszínű talajon csak vegetálnak, vagy beadják a kulcsot...
Leginkább termés biztosabb a Hayward-Tomuri páros, az öntermékenyek parasztvakítás. Lehet lesz valami új nemesítés, de ez eddig nem jött be...
Kúszónövény, mivel eredeti élőhelyén fákra kúszva a lombkoronában tenyészik és védve van a Naptól, ezért a direkt napsütétes helyet nem szereti (persze ültetvényeken így nevelik, de intenzíven tartva szokták védőhálózni (Nap és jég ellen is)
Metszése különleges! Ha valakit érdekel segítek.

Kicsi kopasz kivik (általában A. arguta és társaik...) nem olyan igényes. Persze a vizet szereti, de több helyen lehet jó eséllyel gyümölcsterővé nevelni, mint a szőröseket. Metszeni sem kell tulajdonképpen. Ez is kétivarú.
 




ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Bing [Bot] Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36 valamint 19 vendég