Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Kártevők a kertben Terra Lotto Jackpot:
1500 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2019.08.29. 20:19  Hozzászólás  Válasz Alibá (186) hsz.-re     Olvasás  
  •   190   

Ugyan ilyen megfigyelésem volt tavaly és az idén kukoricával. Amíg érett addig odavonzotta a poloskákat. Miután leszedtük a leérett csöveket, szétszéledtek a borsón. A kukoricáról könnyű volt összeszedni őket, mert a termés körül csoportosultak, de a borsón már szinte lehetetlen.

2019.08.29. 18:44  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (188) hsz.-re     Olvasás  
  •   189   

A poloskákat előbb-utóbb elviszi a fene. Most okoznak egy csomó gondot, idegbajt, de némi kitartással, türelemmel át fogunk jutni ezen is.
Természetesen mindenkinek egyéni hozzáállása dönt arról, hogy hol húzza meg a határt.

2019.08.29. 16:05  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (183) hsz.-re     Olvasás  
  •   188   

Ehhez csak annyit, hogy a foldem ket oldalan buza ill.arpatabla volt iden...sztem semmit nem befolyasolt...rengeteg vol a poloskas rohadt gyumolcsom....normalis ember inkabb abbahagyna az egeszet :(

2019.08.29. 08:40  Hozzászólás  Válasz Alibá (186) hsz.-re     Olvasás  
  •   187   

Azt a "piros kupakos képet" én felraktam a Facebookra, kertészeti csoportba. :D

Több ezren megnézték, vagy 1.1E lájkot kapott, tömegesen jelezték, hogy kipróbálják, de eddig még senki sem írt vissza, hogy nála bevált ... :)
Viszont jó páran azért írták, hogy aggattak ki piros kupakokat, de baromira nem érdekelte a poloskákat, pedig tele vannak velük a kertjük.

- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -

2019.08.28. 22:39  Hozzászólás
  •   186   

Még egy megfigyelés a 'piros kupakos' kép (ld. paprika és paradicsom 3906. sz. hozzászólás) kiegészítéseként. A poloskák a Kleopatra Tűje nevű virágon is előszeretettel tartózkodnak, illetve vagy 20 féle virág közül csak ezen találtam jó néhányat, nem egy alkalommal. :o

2019.08.28. 22:29  Hozzászólás  Válasz délkelet (184) hsz.-re     Olvasás  
  •   185   

Azt, hogy mennyi van, nehéz megállapítani.
Van, ahol éppen nincsen, van ahol fürtökben csüngenek.
Nem beszélve arról, amikor a faluba valaki meglát egy poloskát, és az egész falut sikítozva felveri.
Másnap már hír az újságban, következő nap már országos ügy ...

2019.08.28. 21:16  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (183) hsz.-re     Olvasás  
  •   184   

Én is hallottam már sok kedvenc csemegéjéről (pl. lóbab, szója), de a poloska olyan, mint a vaddisznó: "mindenevő". A szomszédomnak a zöldbabját tette tönkre. Én inkább arra lennék kíváncsi, miért van az idén láthatóan kevesebb belőlük? Bár a kár, amit okozott, a tavalyival vetekszik. A télre biztosan nem lehet fogni, mert igazi hideg nem is volt. Jó volna tudni az okát, de elképzelni sem tudom sajnos.

2019.08.28. 20:53  Hozzászólás  Válasz délkelet (182) hsz.-re     Olvasás  
  •   183   

Hát', ez a "néhány szem búzát négyzetméterenként" témába csak az a furcsa, hogy az egész Facebookon már tavaly ilyentájt elterjedt ez a dolog, úgy hogy "nagyon jó" szeme van a cikk írójának, mondhatni "vájtszemű".
De ha nem csak ezt, hanem a bejegyzéshez tartozó hozzászólásokat is átnézte volna, valószínű a cikkébe ezt a bekezdést nem tette volna bele.
Volt, aki írta, hogy talált ezeken a búzákon poloskát, de a többség szerint nem nagyon érdekelte őket.

Nem mellékesen egyik ismerősömnél van "'néhány szem búza négyzetméterenként", van sok paradicsomja, van sok málnája, vannak gyümölcsfái, és van jó pár (vagy két tucat) tő olyan chili paprikája, amihez már szerintem "tűzoltósági engedély" kellene. :hiha:

Tippeljél ....
Igen, a poloskák meglepték a chili paprikákat, sem a paradicsomon, sem máshol nem volt szinte egyetlen példány sem! :fetreg:

2019.08.28. 10:01  Hozzászólás  Válasz Alibá (181) hsz.-re     Olvasás  
  •   182   

2019.08.28. 05:59  Hozzászólás  Válasz délkelet (180) hsz.-re     Olvasás  
  •   181   

:o Ez igencsak vérszívó ágyi poloskára vonatkozik. :twisted:

2019.08.28. 00:39  Hozzászólás
  •   180   

Most találtam, nem tudom mikor készülhetett (sokan nem fognak egyetérteni vele):

poloskaterkep.jpg
Poloskatérkép
Megtekintve 513 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.08.13. 06:00  Hozzászólás
  •   179   

Lehet, hogy Ti már ezt ismeritek, de hátha mégsem...
https://doxmand.hu/

2019.08.12. 10:07  Hozzászólás
  •   178   

Nyári fontos ma reggel:

Fénykép-8021.jpg
Ez a darab...
Megtekintve 627 alkalommal.

Megosztás készítés
Fénykép-8022.jpg
... itt volt.

Megosztás készítés
Fénykép-8023.jpg
Ez pedig...

Megosztás készítés
Fénykép-8024.jpg
... itt.

Megosztás készítés

És ez már nem az első ilyen... Honnan a fenéből tudja a dög, hogy pont ott a kaja? :alvaka: Más a talaj hőmérséklete? Vagy érzi az illatát?
Utóbbit tartom valószínűbbnek, mivel ha az előbbi lenne, akkor minden talajra hulló dolog alá odafúrna.
Ettől függetlenül elég idegesítő. :@
Egy-két éve látom itt-ott a lyukakat a fák alatt. Annyira nem örülök neki. :@

2019.06.13. 12:39  Hozzászólás
  •   177   

Idén se maradnak el a kabócák... :@

Szőlőlevél _ kabócák.jpg
2019. 06. 13.
Megtekintve 912 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.05.19. 15:00  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (174) hsz.-re     Olvasás  
  •   176   

A fővadász cimborám mondta, hogy ők is használnak valamilyen vegyszert, de az nekik bevált. Viszont a nevét sajnos nem tudta, de megnézi.

2019.05.19. 14:54  Hozzászólás  Válasz Misimanó (173) hsz.-re     Olvasás  
  •   175   

Vadriasztásra két dolog használ a legjobban. A puska és a kerítés a többi csak pénz pocsékolás. Sajna a saját bőrömön tanultam meg. Illetve nekem még a frissen vágott emberi haj szokott segíteni. A többi kegyszer meg kütyü meg csak a boltosnak használ mert telik tőle a zsebe.

2019.05.19. 14:15  Hozzászólás  Válasz Misimanó (173) hsz.-re     Olvasás  
  •   174   

Én használtam hasonlót https://vadriasztobolt.hu/termek/kornitol-vaddiszno-oz-szarvas-riaszto-1l/

Tény hogy rohad büdös és ha a kezedre kerül egy hétig ne menj emberk közé,de...hamar megszokják ezt is, szóval ez sem igazán jó megoldás...vmi durvább véreb talán hatásosabb lenne .

2019.05.18. 12:56  Hozzászólás  Válasz Misimanó (172) hsz.-re     Olvasás  
  •   173   

2019.05.17. 14:47  Hozzászólás
  •   172   

2019.05.16. 20:53  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (170) hsz.-re     Olvasás  
  •   171   

A természetes megoldásnál valami praktikára gondoltam az ormányos bogár ellen, amit nem ismerhetek.
Az előző években nem volt ilyen problémám, ezért nem sok rovarírtót használtam. Most is inkább a kicsi fákkal van a baj, mert azoknak még túl nagy a terhelés, és ha az összes hajtást lerágják a bogarak, akkor elpusztulhat.
Egy bizonyos kártevő létszám felett szerintem nem működhet a biotermesztés hálózás nélkül.
Vannak fajták amik kevésbé vonzanak bizonyos kártevőket, de csak addig amíg tudnak mást enni. Láttam már krumplibogarat is gyomnövényt enni, mert nem volt más. Illetve cserebogarat is diófát.
Azt nem tudom, hogy milyen természetes védekezőképességre gondolsz egy rágó kártevő esetén...
Nekem is van egy végszomszédom, aki nem permetez. 1-2 évente veszi az új fákat, mert mindig kipusztulnak. A két oldalt viszont végig gyep és azon túl erdő vesz körül, csak elől van műút.
Egyébként a Bayer szerint "a szívókártevők, és az általuk okozott kár erősödésével kell számolnunk az elkövetkező években".

2019.05.16. 15:06  Hozzászólás  Válasz Misimanó (169) hsz.-re     Olvasás  
  •   170   

Te most úgy jártál, mint a balatoni szomszédom. Volt egy almafám amit a telekkel örököltem, de a fenyők eltakarták a szomszéd felé. Mivel nekem volt autóm, neki nyugdíjasnak nem, gyakran velem jött haza, mivel ő is Kaposvári volt. Egyszer éppen pakoltam az almát a kocsiba amikor átjött. Megkérdezte hol termett, megmutattam neki. Ettől annyira elkeseredett, hogy a következő évben kivágta a szőlőjét és a gyümölcsfáit. Mert ő agyon permetezte őket, mégis minden baj volt velük, én meg hozzá se nyúltam a fához. Olyan eset állt elő, amikor a permetezéssel kiölte a védekezőképességet a növényeiből.
A biotermesztőknél előírás, hogy védőtávolságnak kell lenni a bio módon művelt és a vegyszert használó gazdálkodók területe között. Azért, hogy a szomszéd ne tudja vegyszerrel fertőzni a bioterületet. Ezt azért említem, mert fordítva is lehet gondolkodni, honnan, hova megy a fertőzés? Én nem tartozok a biotermelők közé, de nem örülnék neki, ha a szomszédjaim olyan gondos kertészek lennének, amilyeneket te szeretnél. Nem is áll fenn a veszély, mert balra és jobbra is két-két szomszédom megkíméli magát a kertészkedéstől. Részben úgy, hogy a fűnyíráson kívül mással nem foglalkozik, így a gyümölcsfákkal se, vagy már beerdősült a telke, mert még a füvet se hajlandó lenyíratni. Így ideálisnak érzem a helyzetemet.
A természetes módon való kertművelés bonyolultabb annál, mint sem néhány egyszerű tanáccsal el lehetne intézni. Éppen olyan a helyzet, mint ha arra kérnél egy istenhívőt, adjon tanácsot, hogy te is hívő legyél. Azt mondaná, először keress egy olyan közösséget ahol gyakorolni lehet a vallást. Én ugyan ezt mondom. A fészbukkon három csoportot említek, melyek szakítottak a mezőgazdasági trenddel :
Talajéltetés összhangban a természettel 3200 taggal
Talajmegújító kertészkedés 1600 taggal
Magyar permakultúra egyesület 1000 taggal
Mulcsolás és komposztálás 10200 taggal.

2019.05.14. 18:20  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (168) hsz.-re     Olvasás  
  •   169   

Mivel nem látod az itteni állapotokat, megértelek. Itt minden fajta fa, bokor tele van velük amit nem permetezek. A permetezetteken is van, csak kevesebb.
Az almafákkal kezdték, majd az erős permetezések miatt tovább mentek a többire. A diót, a fügét, babért, stb. sem kímélték. Nem tudok kivételt mondani. A gyom a kerítésemen kívül van, ott élnek addig amíg le nem jár a hatása a szernek. De így majd választanom kell, hogy vagy folytatom az írtásuk, vagy én sem ehetek a termésből.
Ha a környék gondozatlan területei nem volnának, akkor nem szaporodtak volna el ennyire. Ilyen év még közel se volt, mint az idei.
Nem a gyomnövény a probléma a szabadon növő fűben, hanem a bogarak létszáma.
Ha tudsz valami természetes megoldást, köszönettel elfogadom.

2019.05.14. 15:46  Hozzászólás  Válasz Misimanó (167) hsz.-re     Olvasás  
  •   168   

Fordítva gondolkodsz. Ha nem lenne ott a gyomnövény, az ormányos bogarak a fákon tenyésznének. Írtam erről egy cikket a fészbukkra, de a honlapomon is olvasható:
A szomszéd kertje mindig zöldebb.A gyomok hasznáról szól.

2019.05.12. 17:36  Hozzászólás
  •   167   

Ma délután fotóztam egy gyomnövényt a fűben tele ormányosbogárral. Hiába permetezem a fáim, ha ilyen utánpótlás van a környezetemből.
Ezt is úgy kellene írtani, mint a szúnyogokat... :(

DSCF6756.JPG
invázió
Megtekintve 1276 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.05.05. 20:10  Hozzászólás  Válasz laca12 (164) hsz.-re     Olvasás  
  •   166   

Igen, szerintem nagy hőscincér. Mit kereshet 1 éve ültetett fán?
A másik meg ormányosbogár ( talán a márványos barkó), csak a kisebb fajta a jellemző. Az idén kiírthatatlan...

2019.05.05. 20:07  Hozzászólás  Válasz Misimanó (163) hsz.-re     Olvasás  
  •   165   

Az első képen levőt vagy ahhoz nagyon hasonlót láttam én is tegnap a kertben. A másodikat nem ismerem (még).

Szerk. (kb. három perc múlva...): Sávos barkó  . ;)

2019.05.05. 19:56  Hozzászólás  Válasz Misimanó (163) hsz.-re     Olvasás  
  •   164   

Ha jól tudom ez első az talán cincér...???

2019.05.05. 19:47  Hozzászólás
  •   163   

Ma is sikerült 2 új jövevényt lefotóznom.

DSCF6706.JPG
------------------------
Megtekintve 1386 alkalommal.

Megosztás készítés
DSCF6741  nagy ormányos.JPG
------------------------
Megtekintve 1386 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.05.02. 21:07  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (157) hsz.-re     Olvasás  
  •   162   

Eddig Én se de az idén almán körtén ott a nyoma,de ennél nagyobb bajunk ne legyen szerintem ez nem olyan vészes dolog....

2019.05.02. 20:47  Hozzászólás  Válasz Alibá (160) hsz.-re     Olvasás  
  •   161   

:D
Igen, rosszul fogalmaztam. A lepke egy kis műanyag dobozba került, hogy meg tudjam mutatni a szomszédaimnak a kártevőt, mivel egyik sem ismerte.
A kis fát permeteztem meg, hátha lerakott petét a lepke, de látni nem láttam. Mindig csak a faforgácsot veszem észre, ami már késő...

2019.05.02. 20:02  Hozzászólás  Válasz Misimanó (159) hsz.-re     Olvasás  
  •   160   

:D
Ma viszont a Red Delicious kis almafán fogtam reggel egy farontó lepkét. Meg is permeteztem gyorsan Karate-Mospilan kombóval jó töményen.

Két kérdés: 1. Miért permetezted meg a farontó lepkét? 2. Utána elengedted? :nahat:
;) :o

2019.05.01. 22:13  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (158) hsz.-re     Olvasás  
  •   159   

Jó is a pörkölt belőle. Hiába vártam, aznap nem jött. Másnap kihúztam szögesdrótot a kerítés fölé, az megtépázta a szőrét.
Tegnap húztam még egyet 20 cm-rel főlé, az éjszaka nem volt. Hátha értett a fájdalmából...
A képen látszanak a szőrcsomók az őzről. ;)
Ma viszont a Red Delicious kis almafán fogtam reggel egy farontó lepkét. Meg is permeteztem gyorsan Karate-Mospilan kombóval jó töményen.

DSCF6646 őz.JPG
------------------------
Megtekintve 1470 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.05.01. 21:26  Hozzászólás  Válasz Misimanó (154) hsz.-re     Olvasás  
  •   158   

Én szeretem az őzet....pörköltnek főleg ;)

2019.05.01. 21:25  Hozzászólás  Válasz laca12 (155) hsz.-re     Olvasás  
  •   157   

Érdekes, de nálam leginkább a körtéket szokta nyaggatni...almán nemigen láttam még.

2019.05.01. 20:36  Hozzászólás
  •   156   

Most már ott tartunk, hogy a Pusztaszil is vastagon atkás... :@ Itt minden atkás! :thumbdown: :nahat: :hiha:

2019.04.28. 12:29  Hozzászólás  Válasz Jani71 (153) hsz.-re     Olvasás  
  •   155   

Nálam is dolgozik Gala,Pachams,Vista B.,Jonagolg,Florina,Bosh K. fajtákon láttam ...

2019.04.28. 12:15  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (149) hsz.-re     Olvasás  
  •   154   

Ma ismét bejött az őz, 4 almafámat lerágott rendesen. Ma éjszaka megvárom, remélem visszajön... :@

2019.04.27. 10:44  Hozzászólás
  •   153   

Idén is megtalálta a Hajtáshervasztó a Nyári fontost. :thumbdown:

Hajtáshervasztó.jpg
2019. 04. 26.
Megtekintve 1589 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.04.14. 19:50  Hozzászólás  Válasz laca12 (150) hsz.-re     Olvasás  
  •   152   

Megtörtént még reggel. Annyi jó is van benne, hogy úgy is le akartam csonkolni, mert nagyon alacsonynak tartottam az oldalágait. Csak még vártam volna vele, hadd induljon meg a földben rendesen.

2019.04.14. 19:48  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (149) hsz.-re     Olvasás  
  •   151   

Nem tudom, hogy ma csuklottál-e? De az első gondolatom te voltál, és a te harcod a vadakkal...

2019.04.14. 19:09  Hozzászólás  Válasz Misimanó (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   150   

Hát erről egy darabig almát nem eszel viszont az őz pörkölt is finom...Még menthető a fácska vágd vissza és ha van benne élet simán kihajt igaz buksz egy évet... :angry-banghead:

2019.04.14. 18:26  Hozzászólás  Válasz Misimanó (148) hsz.-re     Olvasás  
  •   149   

Basszus, ezekre én is allergiás vagyok :twisted: ...a fa talán még megmenthető.

2019.04.14. 18:04  Hozzászólás
  •   148   

Mára ez jutott, betévedt egy őz... :(
Pár hete ültettem a kis almát.

DSCF6498 őz.JPG
------------------------
Megtekintve 1700 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.04.08. 18:49  Hozzászólás
  •   147   

Az ormányosbogarak is dolgoznak. Sajnos a vaku miatt a 1. kép nem igazán jó lett, de látható a kártételük. 2 napja még semmi sem látszott...

DSCF6458 ormányos.JPG
------------------------
Megtekintve 1756 alkalommal.

Megosztás készítés
DSCF6456 ormányos.JPG
------------------------

Megosztás készítés

2019.04.08. 18:46  Hozzászólás  Válasz Misimanó (145) hsz.-re     Olvasás  
  •   146   

8. napja már a permetezésnek, visszatértek, Mospilan hatása még nem járt le, de már nem árt nekik. Kaptak újra...

DSCF6464 Bodobács.JPG
------------------------

Megosztás készítés
DSCF6463 Bodobács.JPG
------------------------

Megosztás készítés

2019.03.31. 20:09  Hozzászólás  Válasz Darorr (142) hsz.-re     Olvasás  
  •   145   

Csak a kertemben van még gyommentes állapot a talajmarózás és rotátorozás miatt. De ha jönne már egy kis eső, ami 2 hónapja nem volt, akkor nem így nézne ki. A képen láthatod, hogy a környezetemben, a kerítésen kívül van legelő és sok zöld is.
Tavaly az év első 3 hónapja nagyon csapadékos volt, de akkor is a rügyeim kellettek nekik. Ma ahogy kitányéroztam és locsoltam a fáim, látható volt, hogy mit is csinálnak most. Alig bírtam leszedni őket a rügyről, úgy kapaszkodtak belé. A saját szememnek még hiszek...
Persze a locsolt, jól táplált fák rügyei jobbak, mint a többi...
Azt eddig sem vitattam, hogy a táplálékszerzés a céljuk... ;)

DSCF6316 elöl.JPG
------------------------
Megtekintve 1863 alkalommal.

Megosztás készítés

2019.03.31. 19:14  Hozzászólás  Válasz Darorr (143) hsz.-re     Olvasás  
  •   144   

Nem láttam egy darabot sem, ma érkeztek meg az elsők. De az is lehet, azért kerülték a kajszi virágait, mert adnak az esztétikumra :D (soha ilyen csúnya virágzás nem volt még a kajszikon, mint ebben az évben - a virágzás kezdeti szakaszát leszámítva)

2019.03.31. 18:47  Hozzászólás  Válasz délkelet (138) hsz.-re     Olvasás  
  •   143   

Kajszikon nálad nem volt? Volt olyan fa amelyikről a feleségem 17et leszedett /3éves/.

2019.03.31. 18:44  Hozzászólás  Válasz Misimanó (141) hsz.-re     Olvasás  
  •   142   

Meg "googliztam" ezt a bodobácsot,hát sehol nem írják,hogy káros lenne a gyümölcsfákra.Véleményem szerint,elnézve a képeidet,a steril föld lehet az oka.Lehet a rügyekből folyadékhoz,táplálékhoz akarnak jutni mert ha lenne kis gaz vagy fű vagy akármi akkor arra mennének és nem a fákra.

2019.03.31. 16:09  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (139) hsz.-re     Olvasás  
  •   141   

Nálam folyamatosan a friss rügyeken ülnek és piszkálják, aztán meg feketedik a hajtás.
Tegnap hogy felhoztam szóba, mintha ma megleptek volna. Egész felhőket látok a levegőben a jó időre.
Viszont a fák környékén szaporodnak a földön is...

Következő