Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.


  2018.12.31. 16:47  Hozzászólás  Válasz délkelet (2143) hsz.-re     Olvasás  
  •   2144   
Avatar

terra alapító
 
Leki szemeim előtt ott állnak a szomszédok tátott szájjal :remulet: és nézik, hogy fúrod a meggyfát. :hiha:
 


  2018.12.31. 14:42  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2142) hsz.-re     Olvasás  
  •   2143   
Avatar

---
 
Nem fogok jelentkezni a kísérlet végeredményével:
- ha sikertelen lesz, akkor azért
- ha pedig sikeres, akkor arról az újságok címlapjain úgyis olvashattok majd :D
 


  2018.12.31. 14:31  Hozzászólás  Válasz délkelet (2141) hsz.-re     Olvasás  
  •   2142   


*
 
Én sem lebeszélni akartalak :)
 


  2018.12.31. 14:22  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2140) hsz.-re     Olvasás  
  •   2141   
Avatar

---
 
Én is csak minimális esélyt adok a sikerre. Viszont egy próbát tényleg fogok tenni, már csak azért is, mert a házam előtt nyáron csonkoltam két meggyfát, hogy hozzon új hajtásokat a törzsből, amikbe tavasszal pont a tőled kapott nagygyümölcsűből szándékozok tenni. Azt hagyományos módon végzem...nagy baj nem érhet, ha mellettük lesz egy fúrógépes vari is...
 


  2018.12.31. 14:06  Hozzászólás  Válasz délkelet (2138) hsz.-re     Olvasás  
  •   2140   


*
 
Megnéztem...és nem fogom kipróbálni.Amennyit ezzel kell tökölni annyi idő alatt egy csomó oltást vagy szemzést meg tudok csinálni....gondolom ez vmi spéc oltás különleges növényekhez....mondjuk pl őszibarackkal nem látom sok értelmét / őszintén szólva máshoz sem.../....de azért érdekes...
 


  2018.12.28. 19:32  Hozzászólás  Válasz délkelet (2138) hsz.-re     Olvasás  
  •   2139   
Avatar

terra alapító
 
Próbáld meg, hogy nehogy kutya légy. De csak azért. :hiha: Szerintem jobb a héj alá oltás. ;)
 


  2018.12.28. 14:31  Hozzászólás
  •   2138   
Avatar

---
 
Kissé meghökkentő volt számomra az alábbi oltásmód néhány mozzanata (de kutya legyek, ha nem próbálom meg) :D
 


  2018.12.16. 15:52  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2136) hsz.-re     Olvasás  
  •   2137   


---
 
Újra olvasva nekem is eszembe jutott, hogy itt-ott még némi plusz infó nem ártana a jobb megértésért. Mivel mások nem ismerik az összes részletet.
A pellettált trágya esetében az történt, mint ami újabban már mindig, hogy bármit ültetek, vagy akár kiások valamit és visszatemetem a gödröt:
megragadom a kínálkozó lehetőséget és egyből ellátom a kérdéses részt tápanyaggal. Itt is ez volt. A gyökerek bolyhossága szerintem elsősorban ennek köszönhető. Gondolom ezt azért is, mert már tapasztaltam néhányszor, hogy az évek óta el nem bomlott régebbi trágyadarabokat a gyökerek jól körbeszövik hajszálgyökerekkel, igyekeznek abból minden felhasználhatót kivenni. Egy idevágó régi tapasztalatom (első szőlőtelepítésem után, amikor a már meglevő sor kicserélt talaja mellett ástam az ültetendő fának a gödröt), hogy a szőlő gyökere képes a javított rész határát elérve élesen elkanyarodni, majd annak mentén végigmenni, mutatva ezzel azt, hogy mennyire érzékenyen reagálják le a talajban levő tápanyagot. A kicserélt rész felé haladva, bontva a földet,
a régi, homokos részen még semmi, majd az utolsó egy-két centi leszedése után jobbra-balra csak gyökeret láttam... :nahat:
Párhuzamosan a szőlő sorával, tehát merőlegesen az addigi növekedési irányra. :nahat: :P
Nem tudom, nem lett-e ez így túl zagyva, remélem, nem bonyolítottam túl. A 4× ugyanaz csak annyit jelent, hogy a négy képen ugyanaz a növény van,
a barna homok pedig csak viszonyításnak lett megemlítve. Hogy ebből kell kiindulni, ennek mentén célszerű értelmezni a látottakat, egyéb infókat.
Az alany, ahogy írtam a legelején: Kurucvér vagy Othello, szerintem az előbbi.
Még annyi eszembe jutott, hogy a kézben oltáskor csak frissen szedett vessző volt, egyből oltottam szintén frissen szedett csappal, nedves forgácsban tartottam (összeforradás, gyökerezés, utóbbiról talán mutattam is fényképeket), majd a gyökeresedésnek indult növényeket pillepalackban, földben,
ablakban tartva neveltem a kiültetésig. Ezért írtam, hogy 'csemete'. Úgy rémlik, olyan verzió is volt, hogy az alján kalluszgyűrűt mutató, megindult vesszőbe
oltottam a nemest. De ennek pontosabban utána kellene néznem. A képeken látható nemes egyébként Dunav volt.
Ezzel a módszerrel  indítottam a növényeket.
 


  2018.12.16. 09:19  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2135) hsz.-re     Olvasás  
  •   2136   
Avatar

---
 
Ha ilyen sok munkát belefektetsz a fotózásba, írhatnál hozzá egy olyan magyarázatot, ami segítené a magamfajta amatőr kertészeket a fotók megértésében.
pl: "Ezért célszerű az ültetéskor a csemete környezetébe pellettált trágyát tenni (ugyanaz 4× - barna homok): " Ezzel kapcsolatban azt nem tudtam kikövetkeztetni, miért célszerű az ültetéskor a csemete környezetébe pellettált trágyát tenni? Illetve mi ugyan az 4x és mi köze a barna homokhoz?
Még az is érdekelne, milyen alanyokba oltottad őket?
 


  2018.12.14. 08:55  Hozzászólás
  •   2135   


---
 
Tavaly decemberi kézben oltások következményei, tanulságai (Kurucvér ill. Othello alany, már csak részben kideríthető, de nem feltétlenül ez a lényeg):

Ezért célszerű az ültetéskor a csemete környezetébe pellettált trágyát tenni (ugyanaz 4× - barna homok):
Fénykép-5154_mod.jpg
------------------------
Megtekintve 11158 alkalommal.

Fénykép-5155_mod.jpg
------------------------
Megtekintve 11158 alkalommal.

Fénykép-5156-mod.jpg
------------------------
Megtekintve 11158 alkalommal.

Fénykép-5184_mod.jpg
Angol nyelves párosítással. Talán jó lesz...
Megtekintve 11158 alkalommal.


Ha két növény fejlődik közvetlenül egymás mellett... :
Fénykép-5164_mod.jpg
------------------------
Megtekintve 11158 alkalommal.


A madzag + fólia nem annyira vált be (egész évben rajta hagytam, most szedtem le):
Fénykép-5165_mod.jpg
Itt még reménykedtem...
Megtekintve 11158 alkalommal.

Fénykép-5168_mod.jpg
Aztán ezt találtam... Kuka!
Megtekintve 11158 alkalommal.

Fénykép-5172_mod.jpg
Másik növény ugyanazzal a módszerrel.
Megtekintve 11158 alkalommal.

Fénykép-5173_mod.jpg
Elkezdtem lebontani a kötést.
Megtekintve 11158 alkalommal.

Fénykép-5178_mod.jpg
Szintén kuka...
Megtekintve 11158 alkalommal.

Fénykép-5179_mod.jpg
Ez maradt. Levágtam, tavasszal talán kihajt. Alanynak jó lesz.
Megtekintve 11158 alkalommal.

 


  2018.12.03. 20:37  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2132) hsz.-re     Olvasás  
  •   2134   


---
 
Sajnos az lett a sorsuk, hogy a kemény tél elvitte őket. Pedig perlittel töltött zacskókkal is körbe vettem őket, de volt
akkor is nagyon hideg felénk, és a kihajtások átmérője csak 2-3 mm volt, nem bírták ki tavaszig.
 


  2018.12.03. 13:12  Hozzászólás  Válasz csehrigo (2131) hsz.-re     Olvasás  
  •   2133   
Avatar

terra alapító
 
Bocs, hogy csak most válaszolok, de elkerülte a figyelmem. A galagonya nem túl jó alanya a körtének. Vannak szelektált birs alanyok, amiken nagyon jó a birs (BA-29), elég néhány ilyen alanyt szerezni, mert nagyon könnyű dugványozással szaporítani. Faiskolában vettem 100 ft/darab.
 




  2018.09.11. 20:38  Hozzászólás
  •   2131   


---
 
Olyan kérdésem lenne még,hogy birset érdemes-e körtére,galagonyára vagy almára oltani vagy a birs legjobb alanya maga a birs?
Galagonyára almát? Törpésíti?
Azért kérdezek ilyeneket,mert 1, ezek az alanyok elérhetőek nekem, ingyen van, 2, kísérletező kedvű vagyok.
Idén oltottam 1 körtét galagonyára, de alig nőtt valamit. :-(
 


  2018.08.28. 20:54  Hozzászólás  Válasz imre53 (2124) hsz.-re     Olvasás  
  •   2130   


*
 
Feladat az lesz de nem a szemzes lesz az elsodleges.
 


  2018.08.28. 20:52  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2125) hsz.-re     Olvasás  
  •   2129   


*
 
Nalam mult heten szepen adta igaz a tobbseget nem szilvakra csinalom.
 


  2018.08.28. 16:24  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2127) hsz.-re     Olvasás  
  •   2128   


---
 
Talán arra is gondolni lehet a különböző sikerességnél, hogy az egyik fajta vesszői 3 napig vízben áztak, míg a másik az aszályos időjárásban került friss szemzésre.
 
silvanus


  2018.08.28. 13:48  Hozzászólás  Válasz imre53 (2124) hsz.-re     Olvasás  
  •   2127   


---
 
imre53, én a baby-lon véleményét látom alátámasztva az esővel kapcsolatban. Az idén hajtószemzéshez kaptam egyik fórumtárstól két fajta vesszőt, nagyon szép minőségben. Az egyik fajtát miután anno megtörtént a friss szemzés, /pedig előtte is utána pedig durva aszály volt-van felénk/ két napig eső mosta. A másik fajta vesszői vödör vízben várakoztak 3 napot zárt helyen, és csak eső után kerültek szemzésre. Az eső áztatta szemzések csak kb 30-40 %-os mértékben hajtottak ki, a később szemzettek csaknem 100 %-ban.Alanyok, eszközök,technika, kötözés ugyanaz, általam végrehajtva.
Szerintem egy tartós eső esetén a legjobb kötözés mellett is szivárog be valamennyi víz, és megzavarhatja a forradást.
A következő évi feladatokra való utalásban tökéletesen egyetértünk! ;)
 


  2018.08.28. 13:05  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2122) hsz.-re     Olvasás  
  •   2126   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem a friss szemzésnek sajnos árthat. Ha kicsit is be tud szivárogni a víz, akkor bajt tud okozni...
 


  2018.08.28. 13:04  Hozzászólás
  •   2125   
Avatar

terra alapító
 
Nálatok mennyire adják a héjukat a szilvafélék? Pénteken alig tudtam szemezni, mert le voltak tapadva, pedig öntöztem... Remélem most az eső után jobb lesz...
 


  2018.08.26. 18:30  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2122) hsz.-re     Olvasás  
  •   2124   


---
 
Jövőre is kell feladat :D
Egyébként az eső nem befolyásolja, csak a hőmérséklet.
Alacsony hőmérsékletnél a forradás gyenge. Szemzés idején kb.20 fok kellene.
Jó hír, hogy javul az idő :fejvaka:
 


  2018.08.26. 17:47  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2122) hsz.-re     Olvasás  
  •   2123   
Avatar

---
 
Ha jól be van kötözve, úgy gondolom, hogy semmit sem árt, inkább használ, mert legalább nincs forróság. Nálunk tegnap másfél mm esett, ma semmi.
 


  2018.08.26. 14:10  Hozzászólás
  •   2122   


*
 
Tegnap este óta esik...nem tudom ez mennyit árt a szemzeseimnek??
 


  2018.08.24. 18:51  Hozzászólás
  •   2121   


*
 
Nekem az oszibarackok vannak vissza , jovo hétre azokat tervezem...aztan vege....
 


  2018.08.23. 16:20  Hozzászólás  Válasz imre53 (2119) hsz.-re     Olvasás  
  •   2120   
Avatar

terra alapító
 
Szerintem se egy különlegesség, de választékbővítésnek egy kombi fában elmegy. :roll:
 


  2018.08.23. 15:30  Hozzászólás  Válasz Alibá (2118) hsz.-re     Olvasás  
  •   2119   


---
 
Az Elegant Lady kellemes ízű, de a Regináról írta valaki, hogy "nem egy nagy durranás". Igaz, a betegségekkel szemben jó ellenálló képességgel rendelkezik. Szerinted??
 


  2018.08.17. 19:16  Hozzászólás  Válasz baby-lon (2117) hsz.-re     Olvasás  
  •   2118   
Avatar

terra alapító
 
Én is! Weivába kajszit, szilvát, őszibarackba őszibarackot. Az Elegant Lady fa kombi lesz, :nahat: ment bele Regina.
 




  2018.08.17. 15:41  Hozzászólás  Válasz csehrigo (2115) hsz.-re     Olvasás  
  •   2116   
Avatar

terra alapító
 
Igen, ha adja a héját. Ha nem adja akkor alaposan be kell öntözni és egy hét múlva adni fogja. ;)
 




  2018.06.21. 11:08  Hozzászólás
  •   2114   


*
 
Mindig mondtam, hogy a körte a leghálásabb szaporítás szempontjából , íme egy példa , egy most megindult tavaszi oltás :) Ezt elfelejtettem lekenni fagéllel, a szigszalag minősége meg látszik...felvált..és mégis :super:
 


  2018.06.16. 22:12  Hozzászólás  Válasz andras (2108) hsz.-re     Olvasás  
  •   2113   


---
 
Igen, idei szemzés. A kósza pocokra vonatkozó kérdés szerencsére nem aktuális. Van egy kis faiskolám, melynek talaját a fűnyíróból kiszedett fűvel takarom. Szemzéskor ezt sikerült kissé megbolygatni. Kósza pocok ellen legjobban bevált módszer a "régen" használt hörcsögfogó. A járatába vízszintesen kell elhelyezni és a fénytől takarni kell. Tegyek fel róla képet?
 


  2018.06.16. 20:55  Hozzászólás
  •   2112   


---
 
Köszönöm a válaszokat, akkor az oltás felett 10-15 centiméterrel visszavágom az alanyt.
 


  2018.06.16. 20:24  Hozzászólás  Válasz 123János (2109) hsz.-re     Olvasás  
  •   2111   
Avatar

---
 
Azonnal vissza kell vágni, de kell hagyni egy csapot (kb 10-15 cm) amihez hozzá kötöd a kihajtó szemet (ágacskát) és egy szívó ágat, ezen a csapon, h ne fulladjon bele a szem. A szívóágat majd le kell vágni, ha jól kihajtott a szem.
 


  2018.06.16. 18:24  Hozzászólás  Válasz 123János (2109) hsz.-re     Olvasás  
  •   2110   
Avatar

---
 
Szemzéskor azonnal visszavágtam... nem tudom, mások mikor szokták, de gondolom, hogy nem várnak sokat vele :)
 


  2018.06.16. 17:59  Hozzászólás  Válasz délkelet (2107) hsz.-re     Olvasás  
  •   2109   


---
 
Mikor kell az alanyokat visszavágni, hogy még kihajtsanak a szemek ? Eddig csak alvószemzéseket készítettem, de ma oltottam néhány kajszit én is hajtóra.
 


  2018.06.16. 12:04  Hozzászólás  Válasz imre53 (2106) hsz.-re     Olvasás  
  •   2108   
Avatar

---
 
Jól látom, az ott egy kósza pocok lyuk?
Én semmivel sem tudok tőlük megszabadulni.
Volt már méreg, elektromos riasztó, füstpatron, kipufogó gáz, csapda, fagyállóval áztatott gabona, eddig semmi nem mūködött. :(

Ez idei hajtószemzés?
 


  2018.06.15. 21:15  Hozzászólás  Válasz andras (2097) hsz.-re     Olvasás  
  •   2107   
Avatar

---
 
Ma szemeztem hajtóra a szomszédomnak 8 őszit és 3 kajszit, egy-egy fajtából. Kíváncsi leszek az eredményre, mert a szemek nem voltak igazán fejlettek (nem lettek visszacsípve a hajtások, ill. igen, de nem abból kért végül is, amikre készültem)
 


  2018.06.12. 15:04  Hozzászólás  Válasz alex (2103) hsz.-re     Olvasás  
  •   2106   


---
 
Nem akartam túl bonyolítani a leírt szöveget. Az egyetlen osztódásra képes szövet a kambium. Az osztódó sejtekből lesz a háncsrész, és a farész, a kettőt a kambium választja el.
Az én tapasztalatom szerint a szövetdifferenciálódásnak be kell fejeződnie, - ez az elfásodásban nyilvánul meg. Ezután jöhet a szemzés, ahol
a metsz-lap képzésével osztódó szövet találkozik osztódó szövettel. Ezek összeforrnak és az auxin áramlásával a nemes rügy kihajt.
fejlett


tardibelle.JPG
Tápanyagtorlódás. Így is lehet.
Megtekintve 10690 alkalommal.

 






  2018.06.12. 06:49  Hozzászólás  Válasz imre53 (2100) hsz.-re     Olvasás  
  •   2103   


---
 
Nagyon érdekes és elgondolkodtató amit írsz az összeforradás optimális időpontjáról. Egy kicsit hezitálok, hogy hogyis van ez? Tehát ott van a még élő farész és a háncs és a kambium. Közben elkezdődik a kalluszodás.
Lehet, hogy ez független a fásodosástól, viszont a kambium működésének ez az optimális időpontja. (Persze ez csak spekuláció a részemről, hátha valaki rajtam kívül is hozzászól)
 


  2018.06.11. 21:46  Hozzászólás  Válasz imre53 (2100) hsz.-re     Olvasás  
  •   2102   
Avatar

---
 
Nekem a nemes visszavágása volt újdonság, pedig nagyon logikus. :)
A csavarással már találkoztam, de nem mertem alkalmazni. Egy idősebb olasz bácsi mutatja be, igaz?
Mikor csavarta az ágakat, mintha a szívemet csavarta volna. :'( De azért jó ötlet.
 


  2018.06.11. 21:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (2098) hsz.-re     Olvasás  
  •   2101   
Avatar

---
 
Már szemeztem néhányat, lehet, hogy elsiettem.
Néhány kajszit C29-be és Wavitba. Hargrandot és Frissont.
 


  2018.06.10. 21:04  Hozzászólás  Válasz andras (2097) hsz.-re     Olvasás  
  •   2100   


---
 
Én szívesen alkalmazom ezt a módszert még az őszibaracknál is. A siker alapfeltétele, hogy mind az alanynál, mind pedig a nemes vesszőnél a végleges szövetszerkezetnek ki kell alakulni. Magyarul, a már elfásodott növényi részek forrnak össze. Ezért volt több esetben sikertelen több próbálkozásom is az elmúlt években, mert türelmetlen voltam, és már május közepén próbálkoztam. Rájöttem arra is, hogy a nemes vesszőt kb. egy héttel a szemzés előtt vissza kell vágni, hogy fejlett rügyeket hozzon létre. A szemzést követően pedig az alanyt vissza kell csonkolni a biztosító csap meghagyása mellett. Gondolom, ezeket Ti is tudtátok, elnézést ha feleslegesen terheltelek benneteket.
 


  2018.06.10. 10:38  Hozzászólás  Válasz délkelet (2095) hsz.-re     Olvasás  
  •   2099   


*
 
Kortebe es almaba csinaltam mar...igaz nem ilyenkor,hanem tavasszal....meglevo fakra gondolok elsosorban, nem vekony alanyokra.
 


  2018.06.10. 08:06  Hozzászólás  Válasz andras (2097) hsz.-re     Olvasás  
  •   2098   
Avatar

---
 
Hamarosan fogok pár őszit a szomszédomnak (tavaly csináltam neki kettőt, ami szépen kihajtott abban az évben ... idén már ő vetette fel, hogy jó lenne megint ezzel próbálkozni)
 




  2018.06.10. 06:45  Hozzászólás  Válasz délkelet (2095) hsz.-re     Olvasás  
  •   2096   
Avatar

---
 
Én egy almafába alkalmaztam ilyen oltást tavasszal, mivel az ágak kikötésénél letörtem egy vázágat. Így pótolni kellett azon a felén.
Megfogant, de lemaradt a többitől. Szerencsére felette pár centire kihajtott és lett egy jó erős karágam.
Ő is él, az idén termés van rajta. :)
 


ElőzőKövetkező

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég