Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Oltás, szemzés, dugványozás Terra Lotto Jackpot:
1510 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2019.03.18. 17:19  Hozzászólás  Válasz délkelet (2208) hsz.-re     Olvasás  
  •   2211   

Nekem bevált a szig.szalag...maradok is annál...kinek a pap kinek a papne :)

2019.03.17. 23:09  Hozzászólás  Válasz kertészgyuri (2209) hsz.-re     Olvasás  
  •   2210   

Bent hamarabb fog indulni, bár én az oltást nem siettettem volna (lásd: 2202. hsz)

2019.03.17. 22:58  Hozzászólás
  •   2209   

Sziasztok !

A mai napon amit behoztam és bekontinereztem vadkörte alanyt azt ma átoltottam remélem kb 2-3 hét mulva már szépen megered !! szerintetek menyi idő kell neki egy 22c fok-ban elhelyezett előtérben ugyan anyi mint a szabadban vagy sok mindentől függ??

üdv: kertész gy.

2019.03.17. 21:17  Hozzászólás
  •   2208   

Ma ilyen szalaggal kötöztem az oltásokat:
Kötöző kézi készülékhez való szalag
Mint a linkben leírtam, nem az oltások kötözésére ajánlják, de én nagyon szívesen dolgoztam vele, szívesebben, mint a szigetelő szalaggal.

2019.03.17. 21:12  Hozzászólás
  •   2207   

Én is akartam a hétvégén, de még egy alanyom sem volt olyan állapotban....

2019.03.17. 19:51  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2205) hsz.-re     Olvasás  
  •   2206   

A datolyaszilva kivételével letudtam a tavaszi oltásokat (meggy, cseresznye, alma, némi körte - főleg nagyobb fákat igyekeztem átoltani)

2019.03.17. 15:10  Hozzászólás  Válasz délkelet (2203) hsz.-re     Olvasás  
  •   2205   

Én ápr. első hetére tervezem, kértem is egy hét szabit, hogy normálisan megtudjam csinálni...remélem addig nem idulnak meg a hűtőben... :fejvaka:

2019.03.15. 22:58  Hozzászólás  Válasz csehrigo (2200) hsz.-re     Olvasás  
  •   2204   

Semmi bajuk nem lesz.

2019.03.15. 22:07  Hozzászólás
  •   2203   

Ma elkezdtem az oltásokat: két japánszilvát próbálok átoltani hagyományos szilvákra (Topend, Empress).

2019.03.15. 21:33  Hozzászólás  Válasz kertészgyuri (2201) hsz.-re     Olvasás  
  •   2202   

Szerintem nem lesz gond. Viszont ne siettesd az oltást, várd meg, hogy az alany rendesen beinduljon (a nemes meg várjon a sorára a hűtőben).
A körte nagyon hálás az oltás szempontjából, szerintem sokunk kedvence emiatt. Bármilyen oltás sikeres lehet, ha jól csinálod (én az egyszerű, de csúnya forradású hasítékolást, vagy az omega ollóval történő oltást szoktam alkalmazni)

2019.03.11. 21:22  Hozzászólás
  •   2201   

Sziasztok!
Szeretnék tanácsot kérni!
A vadkörte akanyomat kitermeltem és be kontínereztem és a gyökerét is visszább vágtan kb1-2 centivel
behoztam az előtérbe és meglocsoltam,ha igy átoltóm szerintetek megmarad csak az jó időben fogom vissza kiültetni de már akkor a végleges helyére!!!
a körte oltásnál melyik oltás a 100%-os ?? A párositás vagy az angol nyelves párosítás vagy a hély alá oltás ????

üdv: kertész gy.

2019.03.11. 18:25  Hozzászólás
  •   2200   

Mert én ugye oltottam már. Elég meleg volt hozzá.
Arról nem is beszélve,hogy az időjósok nem nagy százalékkal találják el mi lesz. Legalábbis ahol én lakom.
Ha most tényleg 0 közelébe hűl az tönkreteheti az oltásokat? Nem szívesen szerepelnék le,mert oltottam másnak is :-)

2019.03.11. 18:21  Hozzászólás
  •   2199   

Mi történik ha az oltást néhány éjszaka fagy éri vagy 0 fok körüli a hőmérséklet?

2019.03.09. 21:45  Hozzászólás  Válasz Alibá (2195) hsz.-re     Olvasás  
  •   2198   

Ma én is meglepődtem, amikor ránéztem a St. Julien alanyra, hogy mennyire meg van indulva. Sokkal előrébb tart, mint az összes szilva.
Ez az a sarj, amiről már beszéltünk. Ennek kötöttem el a tövét, ahogy ajánlottad is. Ragyogóan sikerült, nagyon szép saját gyökere van.
Addig-addig odázgattam a dolgot (tavaly), amíg végül megcsúsztam az egésszel, de nem is nagyon sajnálom, mert igazából most tart ott a 'csemete',
hogy kb. ideális vastagságú az oltáshoz (esetleg lehetett volna tavaly nyáron alvóra szemezni, de ez így is jó lesz, ha megered).
Sőt! Most sikerült olyan nemeshez jutnom, amit feltétlenül megpróbálok ezzel az alannyal. Tavaly még nem állt rendelkezésre. Remélem, jó lesz!
Volt már sikeres szilvaoltásom, de az keserű mandula alanyra ment és Presenta volt. Azt hiszem, akkor az omega-ollót használtam,
de itt talán csak egy olyan vastag suháng lesz, aminél kipróbálhatom, ezért alapvetően gergerg módszerével igyekszem majd eredményt elérni. ;)

2019.03.09. 20:47  Hozzászólás
  •   2197   

sziasztok

hát igen én is igy vagyok vele hogy a szemzések nagyon be vannak indulva megyfába cseresznye vagy őszibarackba szemzéseim de az oltott almafa sem bír magával az is nagyon ébredezik egy bő hete vettem rolla oltóvesszőt de az alany körte még nem indul na most mi legyen meddig lehet a nemes alma tárolni?? és hogy érdemes??

2019.03.09. 19:29  Hozzászólás
  •   2196   

Szerintem még mindig korai... Jövő héten -3 is lehet...

Viszont indulgatnak az őszi alvószemzések:

8799

2019.03.09. 13:47  Hozzászólás  Válasz csehrigo (2194) hsz.-re     Olvasás  
  •   2195   

Most már mindenféle gyümölcsöt lehet oltani nálunk is. Kezdenek nyílni a bimbók, ami azt jelenti, hogy 'lében' van a fa.

2019.03.09. 10:24  Hozzászólás  Válasz Alibá (2193) hsz.-re     Olvasás  
  •   2194   

Köszönöm Alibá

Videókon oltják a szőlőt fásba fásan is.Úgy mint a fákat. :-) Akkor még várok vele. Tavaly nem jött össze a zöldbe zöld :-(
A csonthéjasok zöme már indul,de az alma pl még nem. Mondanak még lehűlést. Nem kapkodom el ha most oltok?
A körtén pl a virág kezd nyiladozni,de a többi rügy még nem.

2019.03.08. 20:04  Hozzászólás  Válasz csehrigo (2192) hsz.-re     Olvasás  
  •   2193   

A szőlőt zöldbe-fás módszerrel majd április végén, május elején célszerű oltani. Addig hűtve kell tárolni az oltóvesszőt. (Én csak ezt a módszert alkalmazom szőlőnél, mert nagyon hatékony.)

A gyümölcsfáknál, ha megindultak a rügyek, akkor elkezdheted. Ott az angolnyelves párosítást és a héj-alá oltást javaslom.

2019.03.08. 14:18  Hozzászólás
  •   2192   

Sziasztok. Elég régen adtam már életjelet.

Szőlő oltása még/már lehetséges? Jó eredményt ad ilyenkor ha hasítékolva oltok?
Idén szeretném először megpróbálni a szőlőt.
A többi gyümölcsfát már érdemes oltani? Nálam az alma és a szilva van leghátul a többin már nőnek vagy zöldülnek a rügyek.Már a körte virág is...
El lehet már kezdeni az oltást? Vajon a kalluszosodást mennyire hátráltatja az éjjeli,hajnali hideg? Attól tartok lekésem.
Nálam is az van, mint gergerg-nél. Már a hűtőben megindulnak a vesszők.

2019.03.08. 06:09  Hozzászólás
  •   2191   

Vannak fölösleges barrier és gf677 alanyok,ha esetleg valamit érdekel írjon privátba.

2019.03.05. 21:51  Hozzászólás
  •   2190   

Asszem biztonsági őrt kell fogadnom, mert az asszony gyanúsan méregeti a hűtőpolcot , amit elfoglaltam...idén mintha tényleg elszaladt volna velem a ló...de nevezzük ezt kapuzárási pániknak :lol:

2019.03.04. 21:07  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2188) hsz.-re     Olvasás  
  •   2189   

Az élet él és élni akar? Most lebuktál, mostmár tudom ki vagy Endre! :-)

Visszakerestem az indexen, február 18.-án történt az akció. Az eredményről meg van valahol képem... illetve ágak kint a fákon. Szóval ha van mit és hova... Nekem a tárolás sosem ment jól, a kapott vesszők szinte mindig előbb kihajtottak a hűtőben minthogy elhasználtam volna.

2019.03.04. 20:58  Hozzászólás  Válasz gergerg (2187) hsz.-re     Olvasás  
  •   2188   

Elég sokszor elhangzik tőlem: az élet él, és élni akar!
Néha csak pislog az ember, hogy milyen körülmények között és miféle aprócska maradékból képes élet fakadni... :o :alvaka:
Van ennek valami misztikuma... :fejvaka:

2019.03.04. 20:40  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2185) hsz.-re     Olvasás  
  •   2187   

Mikor az oltóollómat rendeltem (emlékeim szerint februárban) és megérkezett, nem bírtam megállni hogy ne próbálljam ki, de se alanyom nem volt, se nemesem, ezért kimentem, és a két egymás mellett lévő cseresznyét oltogattam egymásba. Mind sikerült. De március végén, kibomlott rügyű frissen vágott vesszővel is oltottam már, és meglepetésemre azok is sikerültek. (pedig azokért még csak nem is imádkoztam)

2019.03.04. 19:53  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2182) hsz.-re     Olvasás  
  •   2186   

Én február 28.-án oltottam kivit. Ez egy picit más kategória mint a többi oltás. Ezt időben kell elvégezni, mert nagyon hamar elindul a nedvkeringése és ilyenkor már könnyezik.
Lehet ez is késői már egy picit.Van aki január végén, február első felében olt. Majd meglátjuk...

2019.03.04. 19:39  Hozzászólás  Válasz gergerg (2184) hsz.-re     Olvasás  
  •   2185   

Nagyon köszönöm! Milyen érdekes egybeesés: az írásodban is épp március elejét említettél. :)
Már olvastam ezt régebben, de őszintén szólva megfeledkeztem róla.

Mai és egy régebbi tapasztalat (részben ez is oka volt a feltett kérdésemnek): az oltócsapként kapott szilvavessző még a hűtőben tárolva is nekiállt kalluszosodni. Amikor kiszedtem, nagyot néztem, mivel pl. tavaly hónapok óta pihent a hidegben, ennek ellenére masszív kalluszgyűrű volt a metszlapon.
Már bánom, hogy nem fényképeztem le. Azon agyaltam, hogy ha valaki a tárolás elején összeillesztette volna az alannyal, akkor is lejátszódik talán a forradás.
Természetesen tudom, hogy több módszer is működik már igen régóta, amely éppen ezt a jelenséget igyekszik a hasznára fordítani
(kicsit ez is benne volt a tavaly téli szőlős kézben oltós 'játékomnál'). Csupán arról van szó, hogy az említett tapasztalatok elgondolkodtatják az embert.

baby-lon: igen, szabadtéri oltással kapcsolatban indult be a fantáziám. :nahat:

Azért lehet, hogy teszek egy próbát valami olyan anyaggal és helyen, ahol nincs nagy tétje. Meglátjuk.

2019.03.04. 18:43  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2182) hsz.-re     Olvasás  
  •   2184   

Egyszer februárban. Tökéletesen működik. Egyébként még fagél sem kell.http://terra-kert.hu/viewtopic.php?p=10744#p10744

2019.03.04. 09:06  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2182) hsz.-re     Olvasás  
  •   2183   

Szerintem nem a külső tényezőkkel van elsősorban probléma, mert meleg jön, hanem a vegetációval, nincsenek még megfelelő állapotban az alanyok, legalábbis ha szabadtéri oltásról van szó.

2019.03.04. 08:34  Hozzászólás
  •   2182   

Próbálkozott már itt valaki nagyon korai, mostanában történő oltással (most úgy általában)?
Szerintetek van esélye ilyen akciónak (mondjuk fagéllel zárnám az egész 'felső' részt, hátha nem párologna annyit,
az oltási helyet pedig nyilván a szalag zárná)?
Csak eszembe jutott... :nahat: :alvaka:

2019.01.16. 16:37  Hozzászólás
  •   2181   

Köszönöm mindenkinek :) Valszeg április elejére fogom belőni /jó hogy előre le kell adni a szabi igényt :( /

2019.01.15. 21:13  Hozzászólás
  •   2180   

Márc. 9. Cseresznye.
13. Kivi.
28. Körte, alma.
30. Szilva.
31. Birs.
Ápr. 2. Kajszi.
11. Datolyaszilva.
25. Szőlő.

2019.01.15. 20:17  Hozzászólás
  •   2179   

En marcius 14-en oltottam.

2019.01.15. 20:12  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2175) hsz.-re     Olvasás  
  •   2178   

Április 13-tól én :wave:

2019.01.15. 19:14  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2175) hsz.-re     Olvasás  
  •   2177   

Én április 3-17 között oltottam.

2019.01.15. 17:41  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2175) hsz.-re     Olvasás  
  •   2176   

Én csak arra emlékszem, hogy a tavalyi március elég különleges volt: 1-én volt vagy -19, de 18 vagy 19-e körül is nagyon kemény fagyok voltak. Te április 3-án kezdtél el oltani.

2019.01.15. 17:22  Hozzászólás
  •   2175   

Emlékszik valaki tavaly kb mikor tudtuk elkezdeni az oltásokat ? ...visszaolvasva a fórumon nemigen találok ráutaló jelzést...csak azért mert úgy kellene az idén a szabi igényemet leadni , hogy legyen rá rendesen időm :)

2019.01.06. 19:12  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2171) hsz.-re     Olvasás  
  •   2174   

Én -mint írtam is - "ragasztóval "...tapadásfokozóval képzeltem a kijuttatását. Igaz ez egyenlőre csak fantáziálás , mert nincs csilim...ha lesz a lehető legdurvábbakban gondolkodok...abban bízok, hogy addig azért csak rajta maradna a leveleken , amíg a következő eső le nem mossa....esetleg vmi bolti csípőspaprikával már idén teszek egy kísérletet... :mivanm:

2019.01.04. 22:28  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2172) hsz.-re     Olvasás  
  •   2173   

A Habanero környékén és attól feljebb érdemes keresgélni. ;)

2019.01.04. 21:04  Hozzászólás  Válasz Jani71 (2171) hsz.-re     Olvasás  
  •   2172   

A zsírnak nincs tudományos magyarázata, úgy került képbe, hogy benéztem a hűtőbe, látom ott van egy doboz disznózsír. Ami véletlen eseménynek számít, mert én vegetáriánus vagyok. Egy olyan 20 fős buli volt nálam nemrég. A vendégeim Halászlét főztek bográcsban és tárcsán flekkent. Ők hagyták itt, ami nekem kapóra jött. Arra nem is gondoltam amikor elkezdtem kogyvasztani, hogy jól oldódik benne a paprika hatóanyaga. Viszont amikor felolvasztottam a zsírt és belekevertem a paprikát, meglepően jól fogadták egymást. Szóval lehetne ezzel mit kezdeni, csak sok csilit kell hozzá termelni. Az idén megpróbálok erősebb fajtáról magot beszerezni és azt tovább szaporítani.

2019.01.04. 20:39  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2164) hsz.-re     Olvasás  
  •   2171   

A csili témájához néhány gondolat. A zsír nem volt rossz ötlet, mert ugye a kapszaicin zsírban oldódik.
Esetleg ez is szempont volt? Vagy csak a kenhetőség végett döntöttél mellette? A fára történő kijuttatással kapcsolatban jutott eszembe a következő:
ha emulziót készítenél, azt már permetezhetnéd is. Mivel a kapszaicin oldódik az olajban is, könnyen emulgeálhatod, hígíthatod és szórhatod.
A nagy kérdés, hogy ekként használva hatna-e egyáltalán a 'csili'. És meddig lenne hatékony?
Némi tapadásfokozóval (!) felragasztva (!) talán hosszabbítható lenne a hatás.
El tudom képzelni, hogy az emulziós verziót alkalmazva kevésbé lenne 'elrejtve' a hatóanyag, ezért esetleg hatékonyabb is lehetne, mint a zsírban.
Attila! Természetesen mindenki maga dönt az alapanyag beszerzéséről, csak mivel volt már szerencsém csilit is termeszteni, ezért tudom,
hogy nagyon könnyen, nagy mennyiségű kapszaicin előállítható (értsd: ha tényleg olcsón és esetleg nagyobb tömegben kellene).
(Valaki mondja meg a helyesírás ellenőrzőnek, hogy van olyan szó, hogy kapszaicin! :P )

2019.01.04. 16:49  Hozzászólás
  •   2170   

Igen,Attila jól látja,magasan vannak szemezve a fák 70-80 cm. A törzs wawit. Csak ha esetleg kipusztul a nemes,és visszcsonkolom a földtől 6-8centire ,vajon kihajt-e? Vagy olsam be,de ha sikerül nem szilva törzse lesz hanem kajszi,ezeken filózok,hogy is lenne a legjobb. :alvaka:

2019.01.04. 13:53  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2168) hsz.-re     Olvasás  
  •   2169   

Oks...Farmmix nincs a környéken, ha tavaszig járok OBI környékén , megnézem ott esetleg :thumbup:

2019.01.04. 13:39  Hozzászólás
  •   2168   

Farmmix boltok nem tudom vannak-e a környékeden, de például Bio-filmet OBI-ban is láttam. Én is valamikor /kertemben hátival nyomom, s hát tudod, itt a fórumon a legtöbbet meglátásom szerint nagyon sokat egymás hibáiból vagy tapasztalataiból tanulunk..Van az úgy, hogy aránytalan a költség, ha a valóságban a használhatóság szinte ugyanaz.

2019.01.04. 13:27  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2165) hsz.-re     Olvasás  
  •   2167   

Nézem nézem, de nemigen találok beszerzési lehetőségről leírást... :fejvaka:

2019.01.04. 13:19  Hozzászólás  Válasz Jana11 (2165) hsz.-re     Olvasás  
  •   2166   

Oks, utánanézek ezeknek is.Köszi.

Volt ugye anno a Nonit /, ami úgy emlékszem anno sűrűbb állagú volt mint a most kapható../ ...ha kevés a zsozsó ezt használtam/om...aztán jött az agyonsztárolt Silwet, baromi drágán...egy éven azt is kipróbáltam...azóta megint a Nonit...Igazából nem tudom mennyire van köztük különbség , alapból az én permetezésem se tökéletes / hátipermetezővel nyomom...igazából nem szoktam szakszerűen permetezni, több okból sem...a lényeg, hogy a javát megvédjem annak amim van :) /...egyszer olvastam a Wetcitről...aztán többször..idén gondoltam azt, hogy ki is próbálnám :)

2019.01.04. 13:08  Hozzászólás
  •   2165   

Attila, már többször emlegetted a Wetcit-et. Tavaly tavasszal kipróbáltam. Ugye kb. 10.000,- Ft körüli a liter ára.
Jó-jó, szokták mondani, bővebben meg jó-jó, de tudásához képest rohadt drága.Mert ha pl. a megfelelő dózisú gomba-vagy rovarölőt nem teszem a permetlébe, akkor nincs megfelelő hatás. Ha meg az oldékonyságot, tapadásfokozást nézzük, mint használandó tulajdonságot, a Bio-film, Eco-film szerek negyed-ötöd áron tudják ugyanazt...szerintem.

2019.01.04. 11:35  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2163) hsz.-re     Olvasás  
  •   2164   

Nekem most ugyan nincs chilim , de nézegetem a neten...egy kisebb adag a világ legerősebb chilijéből 2000 ft...ennyit megérne, hogy kipróbáljam :)...tavasszal amikor megindulnak a hajtások némi növényi olajjal / pl Wetcit / keverve rápermetezném a fákra...nyilván nem az egészre, hanem a leginkább veszélyezettekre...aztán meglátjuk milyen lesz a hatás :twisted: :lol: :twisted: :lol:

2019.01.04. 10:58  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (2162) hsz.-re     Olvasás  
  •   2163   

Nem éreztem olyan erős szagot, mint pl. egy öblítő, mert a csili nem párolog. Amúgy az öblítő is csak addig hatásos, míg meg nem szokják. Rosszul írtam, mert nem is az orrát akarom igénybe venni, hanem ha beleharap, akkor megcsípi a száját. Azért kevertem zsírba, mert talán úgy az eső nem mossa le. Egy bottal kenegettem rá, de előnyösebb lett volna a gumikesztyű, de a legjobb talán az lett volna, ha a zsírt felmelegítettem volna és ecsettel kentem volna a fára. Egyelőre csak az a célom, hogy kipuhatoljam mit szólnak hozzá az őzek. Majd később rájuk nézek, de maradt még a kenceficéből, így kenhetek még rá, ha úgy látom lekopott a mostani réteg.

2019.01.04. 10:44  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (2160) hsz.-re     Olvasás  
  •   2162   

A csilin én is gondolkodtam...de lehet hogy a zsír tompítja. Én vmi olyasmiben gondolkodtam, hogy a chilipor kicsit szabadabban legyen, jól bele tudjon szippantani...talán flakonokból vmi tartó, úgy hogy az eső ne tudjon belefolyni.
...de gondolkodtam a chilipor+nonitos permetezésen is, vagy más ragasztóanyaggal történő permetezésen...ez főleg a friss hajtások, levelek megjelenésekor lenne célszerű.

Következő