Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Vegyszeres növényvédelem Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2018.06.13. 22:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (864) hsz.-re     Olvasás  
  •   865   

Az az általános vélekedés, hogy ez a faj nem tesz nagy kárt, nem érdemes vele foglalkozni.
De természetesen a saját növényed esetében Te tudod eldönteni ennek mértékét.
Nálam a levélatka sokkal nagyobb mértékben károsít, mint a gubacsatka. Ezért kell rá fokozottan figyelnem.

2018.06.13. 21:45  Hozzászólás  Válasz Jani71 (861) hsz.-re     Olvasás  
  •   864   

Gubacsatka viszont nálam is megy ezerrel! Hagyhatom permetezés nélkül, vagy butaságot teszek?

2018.06.13. 21:43  Hozzászólás  Válasz Jani71 (862) hsz.-re     Olvasás  
  •   863   

A meglévő sorok iránya nálam optimális a napégés szempontjából, mert észak-déli tájolásúak (sajnos az új telepítésűek egy részénél kénytelen voltam épp ellenkezőleg kialakítani a sorokat). Viszont pár év óta kevesebb a beteg fürtök/bogyók száma, amióta eltávolítom mellőlük a leveleket.
Más: ma vettem észre néhány kirepedt bogyót. Szerencsére úgy látom, hogy nem a lisztharmat, hanem az esőzések következménye lehet.

2018.06.13. 21:34  Hozzászólás  Válasz délkelet (860) hsz.-re     Olvasás  
  •   862   

Nálam a napégésre nagyon kell figyelni. Amióta ilyen égetően forróak a nyarak, azóta nem igazán szeretem alkalmazni a levél leszedős módszert.
Volt már belőle gond. Max. ha úgy látom, hogy olyan az idő, esetleg megkockáztatom. De zsigerből semmiképpen.

2018.06.13. 21:32  Hozzászólás  Válasz délkelet (860) hsz.-re     Olvasás  
  •   861   

Ja, majd elfelejtettem: sajnos úgy néz ki, hogy az évekkel ezelőtti  zöldrothadás is újra jelentkezik. :( :@ Van egy-két olyan bogyó néhány fajtán.
(Az évek alatt persze kiderült, hogy ez nem Fanny... :lol: )
A gubacsatka is beindult... Szerencsére nem nagy mértékben, épp csak egy-két levelet találtam. Tavasszal megszórtam Flumite-tal a levélatkák miatt.
Ki is heverte... :dejo:

2018.06.13. 20:51  Hozzászólás  Válasz Jani71 (859) hsz.-re     Olvasás  
  •   860   

Én a fürtök mellől tépkedem le a leveleket, nekem nagyon bevált. Egyelőre csak módjával, mert napégést sem szeretnék okozni a bogyókon.

2018.06.13. 20:42  Hozzászólás  Válasz délkelet (850) hsz.-re     Olvasás  
  •   859   

Az előrébb tartó szőlőfajtáknál mostanában van a fürtzáródás. Érdemes a bogyókat kicsipkedni (fürtritkítás), a mostani és későbbi permetezések alkalmával
kiszórt szerek sokkal hatékonyabban tudják védeni a termést. Ráadásul már önmagában a szellősség miatt lényegesen kisebb a fertőzésveszély.
Kipróbáltam, kifejezetten bevált, jó szívvel ajánlom! :thumbup:

2018.06.13. 20:28  Hozzászólás  Válasz délkelet (850) hsz.-re     Olvasás  
  •   858   

Peronoszpóra: a védelem nélkül maradt szőlő esetében mostanában jelennek meg az első olajfoltok és a fonákon az első termőtestek
(legalábbis nálam - szerencsére nagyon kevés hely érintett, inkább csak olyanról van szó, ahol 'limbust' hagytam, de már az is frankó,
szépen hozzáférek a vegyszerrel: le is söpörtem az említett termőtesteket, egyelőre szappan használatával, a megsárgult levélfolt már
nyilván kampec, de legalább nem szórja a spórát...).

2018.06.13. 16:06  Hozzászólás  Válasz Gyula77 (856) hsz.-re     Olvasás  
  •   857   

Köszönöm, kipróbálom.

2018.06.13. 15:24  Hozzászólás  Válasz Imre (855) hsz.-re     Olvasás  
  •   856   

A mospilan az gyenge https://www.gazdabolt.hu/900069-rovarolo-szer Én karate zeont meg Lider 200 sl vagy calypsot szoktam használni

2018.06.13. 15:15  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (853) hsz.-re     Olvasás  
  •   855   

Actarát már a tavasszal se tudtam venni. Mospilant adtak helyette, de nekem nem jön be. Tud valaki normálisabb rovarölőszert? Pl. keleti gyümölcsmoly ellen?

2018.06.13. 11:58  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (853) hsz.-re     Olvasás  
  •   854   

Az Actarat már rég kivonásra ítélték nemzetközileg,de nem tudom ha megtörtént mindenhol.Itt Romániában még nem

2018.06.06. 17:14  Hozzászólás
  •   853   

Ma halottam , hogy az Apacs növényvédő szert kivonják a forgalomból . Már van ahol nem lehet kapni. Állítólag az Actarát is de ez lehet, hogy csak pletyka. Esetleg ezzel kapcsolatban valaki tud valamilyen infót? Hol lehet megnézni mit vonnak ki a fórgalamból?

2018.06.05. 16:55  Hozzászólás  Válasz délkelet (850) hsz.-re     Olvasás  
  •   852   

Kikeltek az első lepkekabócák!

2018.06.04. 22:26  Hozzászólás  Válasz délkelet (850) hsz.-re     Olvasás  
  •   851   

Ma nálam is meg volt, nagyon kellett már...

2018.06.04. 22:24  Hozzászólás  Válasz Jani71 (849) hsz.-re     Olvasás  
  •   850   

Köszönöm a válaszodat ... azért azok a figyelmeztetések is nagyon jól jönnek :thumbup: (tegnap már permeteztem is a szőlőt)

2018.06.04. 22:10  Hozzászólás  Válasz délkelet (847) hsz.-re     Olvasás  
  •   849   

Nagyon köszönöm a megtisztelő bizalmat, de azt hiszem, hogy az én tudásom ehhez végtelenül aprócska. A nagyon hozzáértőtől pedig olyan messze vagyok, hogy azt már ki se lehet fejezni számokkal. Csupán egy lelkes és folyton próbálkozó, kísérletező kedvű hobbista vagyok. Nem több.
Leírhatom ugyan, hogy mit végeztem, de ebben aztán semmilyen komoly szakmaiság, mások épülésére, segítésére nem vagy alig használható tudásháttér
nem lenne (amit részemről egy szinte cseppet se következetes eseménysor követ). Arról nem is beszélve, hogy én meg folyton egy fajta 'kényszerben' lennék.
Az nagyon nem lenne jó. Az eddigi figyelmeztetéseimnek csupán az volt a célja, hogy időben szóljak, a lehető legkisebbre szorítva az olyan esetek számát, amikor az ember utólag kérdezi, hogy "ez meg mi a csuda és mit kell vele kezdeni?"
Emögött csak egy kis guglizás és némi tapasztalatocska áll, semmi komoly 'tudás'!
És legfőképpen nem az összes vagy legalábbis a lehető legtöbb nyavalyát tekintve.
Sajnálom, de erre nekem sajnos nincs meg a kellő tudásom. :$ :(

2018.06.03. 23:53  Hozzászólás  Válasz délkelet (847) hsz.-re     Olvasás  
  •   848   

Lelkesen egyetértek, és nekem sokat segítene. Igaz, összesen 10 tőke szőlőm van, de csaknem mindig akkor permetezem, amikor már késő. Na, talán nem, de sajnos többször előfordul.

'Non est ad astra mollis e terris via". (Seneca)

2018.06.03. 22:21  Hozzászólás  Válasz Jani71 (845) hsz.-re     Olvasás  
  •   847   

Már sokszor megfordult a fejemben, hogy létre kéne hozni egy külön topicot, "Permetezési naptár" címmel. Mivel már sokan tudjuk, hogy nagyon hozzáértő vagy a növényvédelemben, vállalnád, hogy pl. a szőlő egész éves permetezési menetrendjét leírod? (mikor, milyen fenológiai stádiumban, milyen szerekkel /helyettesítő szerekkel/ stb?) Nekem ez egy nagyon jó támpont lenne! Ha nem tartod jó ötletnek,akkor pedig akár egy "Növényvédelmi alarm" topic is szóba jöhetne, az előbbihez hasonló módon.

2018.06.03. 22:08  Hozzászólás  Válasz Jani71 (845) hsz.-re     Olvasás  
  •   846   

Épp ma este néztem a fürtöket: hááát, nem mondom, hogy nem találtam olyant, amiben nem volt sérves bogyó... :thumbdown:
Fene a lisztharmatját! :@ Arra is folyamatosan gondolni kell! Meg egyebekre is, pl. Mg-hiány és más nyalánkságok.
Ahogy tanították: a szőlő hajlott embert kíván! Másként mondva (más ember szájából): a szőlő rabszolgát kíván.

2018.06.03. 22:02  Hozzászólás  Válasz délkelet (840) hsz.-re     Olvasás  
  •   845   

Még nem tudom. Holnaputánig van időm gondolkozni (addig nem érek rá - tudom, a gombát ez nem érdekli...).
Mondanám, hogy valami rézzel, de van egy-két oltás is, azok nem sokára elkezdik a virágzást. Nem tudom, hogy ennyivel a virágok kinyílása előtt mehet-e mondjuk egy Curzate, vagy az veszélyes még ilyenkor (a hajtások gyenge állapotáról nem is beszélve). Ha nem lenne az oltás, akkor adnék Curzate-ot,
így viszont lehet, hogy ismétlek egy Ridomilt (Gold MZ), aztán a kötődés után mennek a rezek. De ott van még az Aliette is.
Átolvasom a szereket, aztán meglátjuk. Olyan is lehet, hogy az oltott tőkéket 'finomabb' szerrel szórom, a többire rezet (akár felszívódóval: Curzate formájában, ahogy már írtam is).
Van egy rakás cucc, válogathatok. :nahat:

2018.06.03. 00:29  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (843) hsz.-re     Olvasás  
  •   844   

Nem biztos, hogy vakítás.
Inkább az, hogy a régiekben még benne volt a vegyszer, és a látszat ellenére "ideálisnak" mondható körülmények között volt a padláson.
Némelyik mai vegyszert megveszed, és mikor kijössz az üzletből, már akkor nem ér semmit ... :(

- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -

2018.06.03. 00:12  Hozzászólás
  •   843   

Egy találós kérdés. 1994-ben lejárt szavidelyü Hungazin gyomirtó amit ért a meleg és a fagy mert a padláson volt milyen hatással van a gyomokra használható-e még szerintetek? A választ ideírom mert én már kipróbáltam. Teljes mértékben kiírtja a gyomokat a szulák is megsárgul tőle egy kicsit, egyébként csak ez a gyom maradt életben és a kukorica. Ez egy kicsit ijesztő hogy egy vegyszer ennyi idő után is teljes mértékben működik ( 24 -25 év ) . A 3 éves szavidő vegyszereknél csak vakítás szerintem.

2018.06.03. 00:00  Hozzászólás  Válasz silvanus (841) hsz.-re     Olvasás  
  •   842   

Nem akarok belebeszélni de a Runner adagja 5ml / 10l-víz. Szerintem te a dupláját alkalmazod.

2018.06.02. 22:54  Hozzászólás  Válasz délkelet (833) hsz.-re     Olvasás  
  •   841   

Én használom a Runnert szilvára és almára, azóta mollyal nem találkoztam. 10ml-t teszek 10l vízbe az ajánlásnak megfelelően, ez az első év, hogy permetezek vele.

silvanus

2018.06.02. 22:06  Hozzászólás  Válasz Jani71 (839) hsz.-re     Olvasás  
  •   840   

Milyen szerrel fogsz permetezni ellene?

2018.06.02. 22:04  Hozzászólás
  •   839   

Dunszt van!!! :!: Indul a peronoszpóra (már ha a virágkötődésbe nem szólt bele...)!!! Adjatok neki, amíg nem késő!!! :!: (Én szóltam... ;) :P )

2018.05.23. 23:00  Hozzászólás  Válasz baby-lon (837) hsz.-re     Olvasás  
  •   838   

Felénk ha barackot mondanak, szinte mindenki kajszira gondol :)

2018.05.23. 22:51  Hozzászólás  Válasz délkelet (836) hsz.-re     Olvasás  
  •   837   

Őszi, természetesen...

2018.05.23. 22:12  Hozzászólás  Válasz baby-lon (835) hsz.-re     Olvasás  
  •   836   

A barackos őszit vagy kajszit jelent? Én őszibarackon találtam egy-kettőt.

2018.05.23. 22:02  Hozzászólás
  •   835   

Sziasztok!

Nagyon időszerű a védekezés a molyok ellen a barackosban, már találtam fertőzött gyümölcsöt...

Ma sikerült mindent lepermetezni molyok, tetvek ellen. Idén még egy gombaölőst tervezek (egybekötve a csemegeszőlő fürtzáródással), és ezzel remélem letudtam!

2018.05.07. 21:59  Hozzászólás  Válasz délkelet (833) hsz.-re     Olvasás  
  •   834   

Ja én is így vagyok vele,pedig nekem is kellene valami jó molypusztító

2018.05.07. 18:15  Hozzászólás  Válasz baby-lon (832) hsz.-re     Olvasás  
  •   833   

Engem is érdekelt az Alsystin...tavaly venni szerettem volna egy gazdaboltban, de elutasítottak, mivel I. forgalmi kategóriájú (Alsystin 480 SC). Utánanéztem kicsit: a szabadon vásárolható Alsystin 25 WP forgalomba hozatali engedélyét sajnos 2009-ben visszavonták, így nagy valószínűséggel ilyen rovarölőm nem lesz.
A Runner 2F-ről van valakinek személyes tapasztalata? (alma- és szilvamolyra lenne főleg)

2018.05.07. 12:47  Hozzászólás  Válasz Alibá (831) hsz.-re     Olvasás  
  •   832   

Köszönöm, megnézem, hogy kapok-e?

2018.05.07. 12:45  Hozzászólás  Válasz baby-lon (830) hsz.-re     Olvasás  
  •   831   

Van 10 éve, hogy az Alsystin-t használom. Egy évben kétszer permetezek vele, 30 nap eltolással. Nálam bevált. (Idén próbáltam ki szilvára.)

2018.05.07. 12:21  Hozzászólás
  •   830   

Sikerült permeteznem a molyok, tetvek, bolhák ellen. Ajánlhatnátok valamilyen hatásos szert almamoly ellen, ezzel az eggyel rendszeresen meggyűlik a bajom...

2018.05.02. 06:40  Hozzászólás  Válasz Jani71 (826) hsz.-re     Olvasás  
  •   829   

Nem működik (nálam). Megszárad, aztán mintha ott se lenne.

2018.04.30. 14:49  Hozzászólás  Válasz Mauzi (824) hsz.-re     Olvasás  
  •   828   

Nagyüzemi szer...abból nem csinálnak kiskerti kiszerelést...

2018.04.30. 06:15  Hozzászólás  Válasz Mauzi (824) hsz.-re     Olvasás  
  •   827   

Nem romlandó, kell több fát telepíteni :hiha: :hiha: :hiha: :hiha:

2018.04.29. 20:34  Hozzászólás
  •   826   

Úgy tűnik, a hangyák elleni fatörzskenésre a gépzsír is alkalmas  . Holnap kipróbálom. :nahat:

2018.04.25. 07:54  Hozzászólás  Válasz Mauzi (824) hsz.-re     Olvasás  
  •   825   

A Vertimec beszerezhető kis kiszerelésben...

2018.04.25. 06:14  Hozzászólás  Válasz csarli1 (823) hsz.-re     Olvasás  
  •   824   

Csak hogy hol kapható 100 ml-is kiszerelésben.Moventó.a literes ára egy kicsit sok..6 fához.

2018.04.24. 22:02  Hozzászólás  Válasz Mauzi (822) hsz.-re     Olvasás  
  •   823   

Vertimec, vagy Moventó, és ezek a katicákat nem hatnak

2018.04.24. 07:54  Hozzászólás
  •   822   

Szép Napot! Segítséget szeretnék kérni vértetű ellen miként tudnák védekezni..van olyan év hogy ragad a fiatal hajtás a sok tetűtől.

Érdekes volt a tavalyi év..megjelentek a katicák és 2 nap alatt elpucolták a vértetű fészkeket.Nem lehet mindig rájuk számítani..jó lenne rá valami jobb vegyszer.

Előre is köszönöm a választ! :)

2018.04.23. 23:03  Hozzászólás
  •   821   

Üdv! Alma, cseresznye,meggyfára keresek megoldást, virágzás utáni permetezésre.A lemoso kimaradt sajna.. Van olyan kombó amelyik mindeninkre jó? Rovar, atka és gombaölő.Köszönöm!

2018.04.21. 21:12  Hozzászólás
  •   820   

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2018.04.19. 15:26  Hozzászólás
  •   819   

Tegnap sikerült permetezni szilvadarázs és tetvek ellen. Hullik a szilva szirma, nagyon kellett már a permetezés.

2018.04.19. 15:17  Hozzászólás  Válasz zentay (816) hsz.-re     Olvasás  
  •   818   

Sajnos abban bénák vagyunk, hogy hogyan nem lehet gyümölcsöt termelni. Néha sikerül, de ez csak a vakszerencse kérdése. :nahat:

2018.04.16. 12:53  Hozzászólás  Válasz zentay (816) hsz.-re     Olvasás  
  •   817   

Kar lenne kivagni egy oreg fat azert, amiert azt teszi amiert a jo Isten megteremtette: gyumolcsot terem. Csak azert mert kenyelmetlen, hogy az auto feljarora potyog. Megint a kenyelem az elet elott. Nem lehetne egy nagyobb ponyvat leteriteni az utra aztan mielott jon az auto, szilvastol felhajtani majd visszaigazitani? Nincs valaki elvinne a ponyvarol osszegyujtott szilvat cefrenek?

2018.04.15. 11:42  Hozzászólás
  •   816   

Furcsának tűnő problémánk akadt, nem találunk rá megoldást.
Négy idős ember él egy családi házban, ahol van egy hatalmas, árnyékot adó és szeretett boldogasszony szilvafa. Sajnos, a rengeteg - mázsányi - apró sárga szilva egyre nagyobb problémát okoz, mert a termése a bejárati útra hullik és állandóan széttapossák a gondozóink autói. Feltakaríthatatlan.
Ezért a gondozóink ki akarják vágatni a fát, amibe a szívünk szakadna bele. Mi azt szeretnénk, ha a fa megmaradna, de nem teremne, mert a termés leszedhetetlen, összegyűjthetetlen és felesleges.
Valaki azt tanácsolta, hogy permeteztessük be a fát rézzel virágzáskor - drága pénzért kipróbáltuk, úgy néz ki, hatástalan, mert a termés már megkötöttnek látszik.
Tessék szives mondani: mit tehetnénk? Hogyan lehetne elérni, hogy a milliónyi apró gyümölcsöt termő szilvafa diszfává váljon, s ezáltal megmenthető legyen. Bízunk benne, hogy az kertészkedő ember szakértelme - ami nekünk sajnos hiányzik - segit megoldani számunkra ezt az egyre fájdalmasabb problémát.

Következő