Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Őszibarack, Nektarin és Sárga/kajszi/barack Terra Lotto Jackpot:
1600 terra    
Háztáji veteményes, növényei, örömei és bánatai, a gyümölcsös témái, valamint a kertben termesztett vadnövények jönnek ide. NE tessék ide írni módszerekről, pl. gyümölcsfák oltásáról.
  2018.04.27. 20:05  Hozzászólás  Válasz Jana11 (7268) hsz.-re     Olvasás  
  •   7269   

Lehet egy kérésem ? ...bár a nicknevem valóban atifoci , de beszélgetésben jobban szeretem a rendes nevemet használni ...vagyis Attila....mivel régóta fórumozok a rendes névhasználat régi ismerősökkel szimpatikusabb.

2018.04.27. 19:09  Hozzászólás
  •   7268   

Atifoci, ma délután néztem én is az őszibarackokat, s ha hiszed, ha nem, tőled több száz kilométerre ugyanezen gondolataim voltak. A Suncrest őszibarack, a Mariska, kibírta a kemény fagyokat, szép, nem tafrinás, sok kis
termés van rajtuk.
Az extreme sorozat néhány tagjával és a nektarinokkal kínlódok tafrina ügyben, sikerült azért valamelyes megmenteni,
bántotta őket a fagy és nagyon kevés kisbarack kötött.
Nem kell lebecsülnünk néhány régi jó magyar fajta barackot, mert nem kényesek, és megbízhatóak.

2018.04.27. 18:27  Hozzászólás
  •   7267   

A héten végigmentem az ősziken Cuproxattal...hogy miért ezzel ? Amin nincs vagy alig van tafrina arra nem tartottam szükségesnek felszívódót , ami meg tiszta tafrina fölöslegesnek tartottam :) Ez utóbbiról menjenek le a tafrinás levelek és majd az újakat védem valszeg Folicur Solo + Merpan kombóval. Score-t évek óta nem használok , sztem nem ér annyit amennyibe kerül , ráadásul a tafrina nem az a probléma amire túlságosan drága szert akarnék pazarolni /nyilván más a helyzet nagytermelőnél /.
Azt is megállapítottam /többé -kevésbe ez van nálam /, hogy minél újabb egy fajta annál érzékenyebb a tafrinára...persze vannak kivételek , de a hegyen ugye volt 1 azaz egy megkésett lemosózás. Ehhez képest a Cresthaven, Suncrest, Redhaven és változatai /Early és Bianca/ gyakorlatilag 98-100 %-ban tafrinamentesek , a második kategória az kb 40-60 %ban "mentes "..és vannak a Royalok , Extremek és nektarinok , amiken gyakorlatilag csak tafrina van.
A virágzás is vegyes volt , bár itt nem a fajták , hanem a gazda hibája...ami tavaly túl volt terhelve azon alig van virág , kivétel az Amanda, az nem volt túlterhelve mégsincs rajta szinte semmi...

2018.04.25. 21:17  Hozzászólás
  •   7266   

Sajnos egy kajszimat kikel vágjam mivel valami betegség támadta meg . Csináltam róla egy képet. Nem tudom mi lehet a baja. :fejvaka: Ha esetleg valaki tudja a kép alapján kérem segítsen.
WP_20180403_11_40_28_Pro.jpg
------------------------
Megtekintve 2280 alkalommal.

2018.04.23. 07:50  Hozzászólás  Válasz délkelet (7264) hsz.-re     Olvasás  
  •   7265   

Olvastam, hogy nagyon rosszul indult ez az év nálad. Köszönöm, hogy gondoltál rám, ha nem éli túl a belvizet a Padana az sajnálatos. Ősszel sikerült Cresthaven csemetét vásárolni többek szerint hasonlít a Padanára, valamivel korábban érik. Kajszi itt sem lesz sok némelyik fajtán semmi, de 20-30 kg.
lesz a magyar fajtákon. Legtöbbet a datolyaszilváktól várok Costata, Mercatelli, Vaniglia, Nikita's Gift jól birták a fagyokat és már szépen fakadnak. Vaniglián van néhány tavalyi ág ami nem hajt, de ez nem okoz termés kiesést úgyis metszeni kell kicsit.

2018.04.22. 23:20  Hozzászólás  Válasz 123János (7261) hsz.-re     Olvasás  
  •   7264   

Igértem Padana-t ... lehet, hogy felelőtlenül, mert az az egyik leggyatrább kinézetű a belvíz miatt (átszemzés alatt áll ugyan, de lehet, hogy fölösleges fáradság volt). Mindenesetre jelezni fogom nem olyan soká, hogy tudok-e belőle nyárra szemzésnek valót küldeni (nagyon kicsi esélyét látom sajnos)

2018.04.22. 22:30  Hozzászólás
  •   7263   

Köszönöm szépen.
Szépnek indult minden, vettem lemosót, aztán valahogy elfelejtődött minden... sok a munka, itthon is, aztán már csak azt láttam, hogy virágoznak a fák. Mostanában jelenhetett meg, mert eddig - kb. 2 hetet mint ha átaludtam volna... - szép volt minden. A Champion-t kapta el legjobban.
Mondjuk ez is olyan, hogy bemegyek a helyi boltba, kezitcsókolom Cuprax van? Hát az nincs... aztán ad valami mást :D tegnap mondjuk pont be tudtam volna ugrani nagyobb gazdaboltokba, de hát ma láttuk...
Majd azért megkapják a bordóilevet is, majd meglesem hogy lehet kijuttatni :D

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2018.04.22. 22:09  Hozzászólás  Válasz tgwh (7260) hsz.-re     Olvasás  
  •   7262   

Cuproxat...elvirágzás után...

2018.04.22. 21:59  Hozzászólás  Válasz tgwh (7260) hsz.-re     Olvasás  
  •   7261   

Tél végén rügpattanás elött kellet volna egy lemosópermetezés. Egérfüles állapottól felszívodó szerrel kell védekezni 2-3 alkalommal. Egy adagot is lehet kapni ami 10 liter vízhez elég. Néhány kicsi fára persze nem kell ennyi inkább csak 2-3 liter, de annyit kell belőle bekeverni amennyi permetlé elfogy egy alkalommal. Fontos a megelőzés, mert ha már megtörtént a tafrinás fertőzés, akkor már nehéz megfékezni. Bió módszer nem igazán van az őszibarack eléggé igényes a növényvédelemre. Vannak tafrinára kevésbé fogékony fajták ilyen például a Redhaven. A levéltetvek elleni védekezésre is érdemes figyelni.

Nagyon jól levan írva a védekezés lényege.
https://www.novenypatika.hu/146-szibarack-tafrinas-levelfodrosodas

2018.04.22. 21:29  Hozzászólás
  •   7260   

Sziasztok.
Levélfodrosodás ellen, ha csak 4-5 pici/közepes fáról lenne szó, milyen szert ajánlanátok? Külön jó dolog, ha bio. Ha van...

,,Nem halott az, mi fekszik örökkön, A halál sem ér át végtelen időkön.'' /Lovecraft - A névtelen város/,,Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt.” /Wass Albert/

2018.04.22. 21:24  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7257) hsz.-re     Olvasás  
  •   7259   

Talán, de a szomszéd segítsége feltétlen szükséges lenne hozzá. Majd beszélek vele.

2018.04.22. 20:59  Hozzászólás  Válasz Laca9876 (7256) hsz.-re     Olvasás  
  •   7258   

Nálam él mindegyik.

2018.04.22. 20:58  Hozzászólás  Válasz délkelet (7253) hsz.-re     Olvasás  
  •   7257   

Ajaj...nem lehet elvezetni vhová a belvizet ?

2018.04.22. 20:58  Hozzászólás
  •   7256   

Nekem sem lesz nagyon kajszim, van két öreg kajszi fám azon egy kevés talán, a fiatalokon csak levél. Volt saját szemzésű egy éves kajszifáim kb 40-50 db abból is fagytak el legalább 10 % ami nem haj egy kicsit sem. Van egy érdekesség is amit megfigyeltem volt 1 éves Rubista oltványom is és máshol más területen olyan is ami kb 2-3 éves Rubista úgy néz ki elfagytak totálra, nem hajtanak. Felénk -20 volt a minimum márciusban.

2018.04.22. 20:37  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7254) hsz.-re     Olvasás  
  •   7255   

Köszönöm :) Ma már mindenütt rá lehet menni a talajra anélkül, hogy sáros lenne a cipőm. Ha ilyen maradna az idő, akkor úgy két hét múlva elviselhető mértékben visszahúzódna a talajvíz. Majd beszámolok a fejleményekről.

2018.04.22. 20:15  Hozzászólás  Válasz délkelet (7253) hsz.-re     Olvasás  
  •   7254   

Nagyon sajnálom! Szurkolok, hogy ne így legyen! Nálam szinte minden kajszifajtán lesz termés, első bálozók:
Zard, Kuresia, Harlayne, Vanila cot, Shamade. A magyarokon nem nagyon látok.. A legtöbb a Tsunamin, a Rubistán és a Zardon van, de egyiken sem több néhány kilonál.

2018.04.22. 19:40  Hozzászólás
  •   7253   

Nálam nagyon sanszos, hogy kb. 6-8 fiatal őszibarackfa elpusztul a magas talajvíz ill. belvíz miatt (az idősek is nagyon gyatrán néznek ki). A kajszi prognózisom is módosul: az összes fán lesz úgy 1-2 tálnyi barack.

2018.04.22. 17:13  Hozzászólás
  •   7252   

Kajszi nálunk nem lesz sőt vannak fagyott vesszők is, őszikből vegyes a kép a régi fajták egész jól viselték a hideget azokon lesz némi termés ilyen pl: Rhaven,Suncrest,Cresthaven, Michelini a koraiak elvéreztek.Ami meglepő ,hogy az új fajták is virágoztak és van is rajtuk kis barack itt a Sugar Time volt a gyenge láncszem.

2018.04.14. 16:10  Hozzászólás
  •   7251   

Sziasztok,

Mostanában nem sok idő jut a kertészkedésre, még kevesebb fórumozásra, azért igyekszem követni legalább az írásokat.
Kajszi virágzás....az ominózis március 1 nálam -18,5 fokot hozott, előtte pedig 4-5 napig -10körül voltak a hajnalok....
Spring Blush fám nem hajt /majd kihúzom ellenenőrzöm a gyökérzetét/.
Koraiakon semmi sincs, itt kivétel Prícia magas részén 1szem virág van.
Saját magoncaim virágoznak, semmi bajuk nem lett.
Bergeval szintén virágzik, inkább a vesszők végein, zöldek a bibiék.
Frisson szintén virágzik zöld bibe.
Ami meglepi az a Rubista, Ő is virágzik, viszont nem láttam zöld bibét, szóval félsiker.
Semmi más fajta nem virágzik, egy magyar sem....egész faluba egy virágzó kajszit nem látni.
Extreme 6-os őszi is virágzik zöld bibével, ezek szerint nála nem volt gond a hideg, ezen csodálkoztam.

Magonc kajszik termésére kíváncsi leszek, ha lesz nekik, egy régi kicsi termésű kajsziról vetettem jó pár éve, idén virágzik először. :)

2018.04.13. 21:13  Hozzászólás
  •   7250   

Sajnos az oszi szemzeseket jobban megviselte a tel ,mint tobbit...a 17 Gf / Barrier bol 6 indult meg...ez nem tul jo...bar a tobbinek iszold a szempajzsa...igy min remeny meg van.

2018.04.13. 12:27  Hozzászólás
  •   7249   

Nálam a Royalok mellett a Flavortop és a Lady Erica teljes virágzásban van, most kezdi a Redhaven és a Dixired. Van virág bőven, reméljük termés is lesz...

2018.04.12. 08:45  Hozzászólás
  •   7248   

Bár Jana barátommal a legtöbbször egy véleményen vagyunk, nekem most némiképpen más a véleményem... A moniliának nagyon sok válfaja van, és kétségkívül a leghatékonyabb fertőzést a fa a virágon (bibén) keresztül tudja beszedni. Nem virágzó fák esetében szerintem nincs szükség olyan mértékű védekezésre, mint virágzáskor. Ráadásul ez az időjárás nem kedvez a moníliának. Ezzel együtt én is megejtettem már egy permetezést, és meg fogok majd még egyet, mert a fagyási sérüléseken bizony a fás részeket is könnyedén megtalálja a monília...

2018.04.12. 07:44  Hozzászólás  Válasz laposbarack (7246) hsz.-re     Olvasás  
  •   7247   

laposbarack, tapasztalatom szerint a monília és annak jónéhány változata nem csak virágzás esetén fertőz!!!
Az addig igaz, hogy legkönnyebben bejut a fába virágzáskor és legérzékenyebb a virágbibe. De ott vannak
a gomba képletei a repedésekben,ágakon,leveleken is. Ha a virág és termés nélküli évben nem megfelelő a
védekezés, az a következő év termésének vagy a fának a rovására megy, ezt már saját gyümölcsösömön keresztül
is megismertem.

2018.04.12. 00:54  Hozzászólás  Válasz Jana11 (7244) hsz.-re     Olvasás  
  •   7246   

Na jó, de ha nincs virágzás, akkor nincs virágmonília sem, nem?

2018.04.11. 07:42  Hozzászólás  Válasz CAMROM (7242) hsz.-re     Olvasás  
  •   7244   

Camrom, igaz hogy a finom gyümölcs termesztése a cél, de a fákat nélkülük is védeni kell a monília ellen. A gombás fertőzések levélen és fatörzsön keresztül is támadnak, ezért szinte ugyanaz a védelem kell egész évben, mintha lenne
rajtuk termés. Így van esély a megmaradásukra, jövőbeni termésre.

2018.04.10. 21:36  Hozzászólás
  •   7243   

Virágzik a Ladycot-om. A méhek és a dongók szépen dolgoznak.

20180410_174455.jpg
------------------------
Megtekintve 2181 alkalommal.

20180410_174429.jpg
------------------------
Megtekintve 2181 alkalommal.

2018.04.10. 20:28  Hozzászólás
  •   7242   

Helló mindenki,
Ha nincs virágzás a kajszin akkor is kell permetezni monília ellen?

2018.04.09. 21:03  Hozzászólás  Válasz edit (7240) hsz.-re     Olvasás  
  •   7241   

Sajnálom. Nekem sem indult a legjobban. A kósza-pockok nagyon garázdálkodnak.
Kirágták az ötödik éves meggyemet és a félig a három éves Bergevalomat.
A Farclo is amit részben átoltattam Farbalyra valamitől szenved. A gyökérnyak közelében élettelen a héja és kezdett leválni.

Van jó is. A fele a szemzéseknek hajt.
Virágzik a Hargrand és a Ladycot. Úgy nézem az idén lesz kajszibarack.
Ma adtam nekik egy Chorus permetet.

2018.04.08. 22:50  Hozzászólás
  •   7240   

Két nagy gumibarackfánk - igaz, nem voltak már teljesen egészségesk, de teremtek - egy az egyben meghalt. A másik 2 őszibarackon is teljes vázágak haltak el. A sárgabarackokon csak mutatóba van virág. Nem jól indul.

2018.04.08. 20:25  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7234) hsz.-re     Olvasás  
  •   7239   

Nálam egész tűrhetőek a Royalok.

2018.04.08. 20:24  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7230) hsz.-re     Olvasás  
  •   7238   

Lehet , hogy finom az ami..., de én ugye Vanillát akartam anno venni , nem vmi mást...azért gondoltam , hátha vkinek , van fajtaazonos és akkor szemeztem volna erre az ál-vanillára...de ezek szerint mindenki mást kapott helyette :(

2018.04.08. 19:18  Hozzászólás  Válasz Alibá (7233) hsz.-re     Olvasás  
  •   7237   

jó régen lehetett, még az indexen, éppen én vetettem fel az őszibarack oltását. Akkor alaposan meg is konzultáltuk.Kipróbáltam a szemzést életemben először, de macerásnak tartottam, a kis szemmel pepecselni, így visszaálltam az ékoltásra. Nem tapasztaltam különbséget. Olyan 70-80 % körül van az eredési arány. Ami idén nem ered meg azt beoltom jövőre. Egyébként az Atifoci topikjában most elmélkednek a fórumtársak, azon, hogy elfagyott az őszi szemzésük. Én maradok a tavaszi ékoltásnál. Délután dolgoztam a kertemben és megsimogattam a vesszőket, hogy jobb kedvvel eredjenek. Évente összesen kb. 100 oltást csinálok, attól függően mennyi alanyom és vesszőm van. Idén 120 körül saccolom. Ebből csak kb 20 db őszibarack, a többi egyéb gyümölcs.

2018.04.08. 12:23  Hozzászólás  Válasz Alibá (7235) hsz.-re     Olvasás  
  •   7236   

A Zard vizsgázott a legjobban nálam. A kicsi fa dugig van virággal az alsóbb részeken is...

2018.04.08. 12:20  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7234) hsz.-re     Olvasás  
  •   7235   

Sajnos nálam is :O , kajszi meg egyáltalán nem lesz. :'(

2018.04.08. 12:17  Hozzászólás
  •   7234   

A Dixiredet teljesen fel kellett kopaszítanom, mert lefagyott az alján minden vessző... A Royalok nem vették jól ezt a fordulót, a Sweet és a Lee is alig virágzik.

2018.04.08. 12:09  Hozzászólás  Válasz kedvescimbor (7232) hsz.-re     Olvasás  
  •   7233   

Már régebbemn megírtam, hogy kétségeim vannak a tavaszi őszibarack oltással. Szerintem mindent jó tavasszal oltani, csak az őszibarackot, nektarint nem. :( Én az augusztusi-szeptemberi szemzésnek vagyok a híve.

2018.04.08. 08:55  Hozzászólás  Válasz Alibá (7231) hsz.-re     Olvasás  
  •   7232   

Alibá, oltottam a Szilárdnak 5 alanyba az általad küldött Piroska vesszőkből. Szerencsétlenül indult a mutatvány, mert amikor megérkezett a küldeményed, utána jött a havazás a 21 fokos faggyal. Így kénytelen voltam várni az oltással. A múlt hétvégén a 4 napos ünnepet kihasználva tudtam csak oltani. Most meg azt tapasztalom, hogy az egyéb frissen vágott vesszőkből készített oltások rügyeinek szép egészséges színe van, míg a Piroskák egyre barnulnak, ami nem tetszik nekem. Tudnál-e távsegítséget adni? Arra gondolok, mint volt a Gyúrcsok József energia gyógyász, aki az éteren keresztül is tudott gyógyító energiát küldeni. Szóval kicsit rájuk szólnál, hogy szedjék össze magukat, mert így semmi se lesz belőlük.

2018.04.07. 21:37  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7230) hsz.-re     Olvasás  
  •   7231   

Finom volt tavaly az a néhány szem, ami volt rajta. Idén úgy látom nem lesz. Peregnek a fekete rügyek róla. Azért megint oltottam belőle egy másik fába.

2018.04.07. 20:58  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (7229) hsz.-re     Olvasás  
  •   7230   

Van, de még nem termett. Ali bá' oltott róla, és tudjuk, hogy nem a leírásoknak megfelelő. Mindenki ezt jelezte, akinek már termett. Viszont Ali bá' szerint nagyon finom...

2018.04.07. 11:33  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7226) hsz.-re     Olvasás  
  •   7229   

Jut eszembe , neked van Vanilla cotod ? termett már ?...elméletileg nekem is volt / vett oltvány/ de sajnos tuti nem az , tavaly át is szemeztem Magic cotra.

2018.04.07. 11:31  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7225) hsz.-re     Olvasás  
  •   7228   

Én a nagy Ceglédi aranyon látok kb 2,5 méter felett virágokat ill. egyenlőre csak piros bimbókat...a Frisson nálam is jó, kár hogy még csak nagyon kevés van belőle , de ez idén nyáron változni fog , mert egy csomóra rá fogok ebből szemezni.

2018.04.07. 11:29  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7226) hsz.-re     Olvasás  
  •   7227   

Ma én is ezt csináltam...volna. Kb 1 órát voltam kint , aztán megint esni kezdett...mostanában egyre csúnyábban beszélek...és kezd elmenni a kedvem. Ilyen pocsék évkezdetre nem is emlékszem.Csoda, hogy az ültetésekkel végeztem..de lemosó a hegyen nem volt , csak a kertben...most már eléggé esélytelen is / esetleg az alma+körte...az még nem nyílik /.A csonthéjasok metszésével sehol sem vagyok / a barackokon változó a virágmennyiség,/.Az oltásokat sem tudtam befejezni.
A szemzéseim sem túl acélosan indultak meg. A 15 Gf/Barrier alanyon lévőkből 6 on láttam mozgást egyenlőre. Az M9 almáim is lassan mozdulnak...a gaz meg a fű meg már nő...a mustárt a kertben nagyjából elvetettem...a hegyen semmi /vagy esik, vagy idő nincs vagy az utat cseszik szét a drága traktorosok.../.....ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ :angry-banghead:

2018.04.06. 09:57  Hozzászólás
  •   7226   

Tegnap elkezdtem az őszibarackok mentését. Viszonylag sok az elfagyott vessző, de a levágott résznek nem teszik ki az 5%-át sem, tehát nem nagyon van jelentősége. A virágok épek, de szemmel láthatóan kevesebb van belőlük a korábbi éveknél, úgyhogy én idén óvatosabban metszek, többet hagyok rajta, mint szoktam.

2018.04.06. 09:50  Hozzászólás
  •   7225   

Megkezdte a virágzást a Frisson.

Tegnap találtam virágot a Ceglédi óriáson is, a vesszők legtetején. A Tsunamin egyre több virág bújik elő, nagyon érdekes ez a fajta.

Március 1-én -19 C volt, 23-án -16 C....

2018.04.06. 09:37  Hozzászólás  Válasz Jana11 (7207) hsz.-re     Olvasás  
  •   7224   

Nagyon nem számoltam meg, de nálam gyakorlatilag egyetlen életképes virág sincs a kajszi fákon. :( Idén csak levél lesz...

2018.04.04. 21:07  Hozzászólás  Válasz Totya (7214) hsz.-re     Olvasás  
  •   7223   

Van így más is ...

2018.04.04. 21:06  Hozzászólás  Válasz baby-lon (7206) hsz.-re     Olvasás  
  •   7222   

Már csak normális idő kellene hozzá , mert nálunk vagy esik vagy fúj...permetezés kizárva :(

2018.04.04. 18:10  Hozzászólás  Válasz andras (7220) hsz.-re     Olvasás  
  •   7221   

De szépek!!! Szurkolok..

2018.04.04. 14:55  Hozzászólás
  •   7220   

Mai állás: Lady cot C29-en

20180404_152504.jpg
------------------------
Megtekintve 2553 alkalommal.

20180404_152414.jpg
------------------------
Megtekintve 2553 alkalommal.

2018.04.04. 07:24  Hozzászólás  Válasz délkelet (7217) hsz.-re     Olvasás  
  •   7219   

Sajnálom... Nálad valószínűleg előrébb tartott a vegetáció....

ElőzőKövetkező