Olvasatlan
      Terra-kert Fórum

Időjárás Terra Lotto Jackpot:
1510 terra    
A talajművelésről, vegyszeres vagy biológiai védekezésről, vetésforgóról, ültetési tervekről, metszésről, szemzésről, dugványozásról, valamint a kerti szerszámokról szóló fórumrész.
  2015.12.23. 22:49  Hozzászólás
  •   0   

Habár nem betegség, egyre aggasztóbb méreteket ölt a klímaváltózás. Ez ezzel kapcsolatos gondolatokat várjuk ebbe a topikba.

Időjárás területenként

Ha valakinek esetleg "kriksz-krakszok" jönnek be, kérem, hogy használja a "refrest" (Ctrl - F5 vagy Ctrl - R)!

Tegnap, 10:15  Hozzászólás  Válasz Alibá (479) hsz.-re     Olvasás  
  •   481   

Ma hajnali minimum nálunk: - 3,0 °C. Derült ég, szélcsend. Meglátjuk...
A kajszik gyakorlatilag épp a teljes virágzásban vannak (ezek a kicsit később indulók), vagy egy hajszállal utána (a legelső Orangered).
A Cserikajszi ma kezdte.
Azért reggel megkapták a Chorust Dithane-nal. :alvaka: :fejvaka:

2019.03.19. 23:41  Hozzászólás  Válasz Alibá (479) hsz.-re     Olvasás  
  •   480   

Ez legyen a legnagyobb tévedésed :thumbup: Azért bízom benne, hogy megússzuk - szinte minden más előrejelzés enyhébb időt mutat. Viszont volt már példa egy-két alkalommal, hogy az OMSZ kemény előrejelzéseinél is hidegebb lett a valóságban. No, az nagyon nem kéne!

2019.03.19. 23:20  Hozzászólás  Válasz délkelet (478) hsz.-re     Olvasás  
  •   479   

Ja, tényleg. Minusz 3°-ot jósol. :remulet: :( Akkor meg remélem téved! Mint én. :$

2019.03.19. 19:20  Hozzászólás  Válasz Alibá (477) hsz.-re     Olvasás  
  •   478   

A csütörtök hajnalt nézted, Ali-bá? ;)

2019.03.19. 19:15  Hozzászólás  Válasz baby-lon (476) hsz.-re     Olvasás  
  •   477   

Remélem, hogy most is pontos lesz, mert ahogy látom ez se mutat fagyot felénk. ;)

2019.03.19. 14:25  Hozzászólás  Válasz Alibá (475) hsz.-re     Olvasás  
  •   476   

Sajnos ez pontosabb szokott lenni:

MET

Reméljük, hogy most nem így lesz...

2019.03.19. 14:23  Hozzászólás  Válasz baby-lon (474) hsz.-re     Olvasás  
  •   475   

Én nem azt látom:
https://www.idokep.hu/elorejelzes/Debrecen

https://www.yr.no/place/Hungary/Hajd%c3%ba-Bihar/Derecske/hour_by_hour_detailed.html?spr=eng

:mivanm:

2019.03.19. 12:25  Hozzászólás
  •   474   

Na most lett izgi sajnos... Azt mutatják az előrejelzések, hogy lesz egy szép tiszta fagyos hajnal az egész országban csütörtök reggel...

2019.03.18. 23:24  Hozzászólás  Válasz délkelet (472) hsz.-re     Olvasás  
  •   473   

Ilyen esetben a kinyílt virágokat viszi el a fagy. Ha a fa egyik részén mind nyitva van, akkor ott tarol. Tudom szeretnéd átcsoportosítani a megmaradt barackokat. :hiha: Konzultálj előzőleg a fával. ;)

2019.03.18. 22:39  Hozzászólás
  •   472   

Szerintem a következő dologról még nem esett szó a fórumon: egy jól berakódott fa esetén ha van egy olyan mértékű fagy, ami elviszi mondjuk a virágok/gyümölcskezdemények felét, akkor az mennyire arányosan vagy aránytalanul történik? Lehet, hogy így nem pontosan érthető, ezért körülírom: az arányosság alatt azt értem, hogy ha a felét úgyis le akartam volna szedni a kis gyümölcsöknek, akkor ezt megteszi helyettem a fagy, míg aránytalanság esetén kell még bőven ritkítanom a fa egyes részeiről, másutt pedig hagytam volna, de ott meg minden elfagyott.
Van valakinek ezirányú tapasztalata? Azért én azt tartom valószínűnek, hogy az igazság valahol a kettő között van.

2019.03.18. 21:38  Hozzászólás  Válasz baby-lon (469) hsz.-re     Olvasás  
  •   471   

Ha ez így halad, akkor pár nap és nyitott ablak mellett fogok aludni ;)

2019.03.18. 16:34  Hozzászólás  Válasz baby-lon (469) hsz.-re     Olvasás  
  •   470   

Folyamatosan megy feljebb az előrejelzésen a hőmérséklet. ;) Tegnap -3, ma -1°C.

2019.03.18. 12:51  Hozzászólás  Válasz délkelet (468) hsz.-re     Olvasás  
  •   469   

Á, de hogy nem jól láttad az időképen sem, nézd csak meg jobban... ;)

2019.03.17. 22:53  Hozzászólás
  •   468   

Az Időkép előrejelzése araszol lefelé: csütörtök hajnalra már -3-at jósol felénk, az OMSZ szerencsére 0-t jelez.

2019.03.17. 05:40  Hozzászólás  Válasz kertészgyuri (466) hsz.-re     Olvasás  
  •   467   

Ahhoz képest, hogy most hajnali fél 5-kor itt nálunk +5°C van, akár még meg is lehet ... :)

- A mai nap az a holnap, amin tegnap annyit aggódtál! -

2019.03.16. 21:31  Hozzászólás
  •   466   

sziasztok

Holnap állitólag 20 c fok lessz na erre kiváncsi vagyok!!

2019.03.15. 00:00  Hozzászólás
  •   465   

A tegnap reggeli minimum - 5,3 °C. A kajszik egy része fehér bimbós, a többi éppen az előtti állapotban van.
A Cserikajszi hasonlóan fejlett, a többi faj még sehol.

2019.02.24. 12:22  Hozzászólás
  •   464   

Ez a tegnapi, de föleg a mai reggel a meleg napok után érezhetően hideg volt.
Pláne hogy fúj a szél is...
2 mostani kép a Maya cot és Big red. Remélem túlélték...

DSCF5956.JPG
------------------------
Megtekintve 429 alkalommal.

DSCF5957.JPG
------------------------
Megtekintve 429 alkalommal.

2019.02.21. 20:01  Hozzászólás  Válasz andras (462) hsz.-re     Olvasás  
  •   463   

Ebből csak 18 fajta, ami hidegtűrő, illetve rezisztens.
Sok okosat én sem tudok még mondani, mert ezek a fajták 1-2 éve vannak nekem.
Ami most is látszik, hogy a többi már a képen látható állapotban van, míg ezek alszanak. A Clarina van egy nagyon picit előbb.
DSCF5949.JPG
------------------------
Megtekintve 482 alkalommal.

A Ceglédi Arany-t én nem soroltam ide, mert nem tartom jobbnak sokkal ilyen téren.
Másrészt gombás betegségekre érzékeny. Kb. 20 éves fám van belőle, ha nem verték át anno édesapám. De a jellemzői megegyeznek a leírtakkal.
Frisson-om nincsen.
Múltkor a kajszis témánál említettem pár fajtát, amiktől sokat várok.
Bár a Limbach-nál minden román és ukrán fajtára nagyon jókat írnak, ami gyanús...
Még a Puget Gold-ról, a Hoyt Montrose-ról és a Hunza-ról olvasok sok jó tapasztalatot.

2019.02.19. 21:53  Hozzászólás  Válasz Misimanó (460) hsz.-re     Olvasás  
  •   462   

Jelenleg éppen 44 fajta kajszit tesztelek. Remélem lesz olyan, ami kibír mindent.

Eddig melyik viseli a legjobban ezt a viszontagságos időjárást?

Nekem is van 19 fajta, kevés a tapasztalat,
de eddig a Frisson és a Ceglédi Arany vizsgázott a legjobban. :)

2019.02.19. 20:02  Hozzászólás  Válasz Misimanó (460) hsz.-re     Olvasás  
  •   461   

44fajta kajszi :o az igen nekem nincs annyi fám

2019.02.19. 19:19  Hozzászólás
  •   460   

Úgy gondolom, hogy nem egy malomban őrlünk. A problémám nem az, hogy van -5 és -10 fok, illetve + 15 és + 18 fok. Mert ez eddig is volt februárban, még hidegebb és melegebb is. De nem 24 órán belül és nem napokon keresztül.
Nálam most minden reggel -5 fok van lassan 1 hete. Délután meg 17-18 fokig megy fel a hőmérséklet északi oldalon árnyékban.
Az elmúlt pár évben a hullámzó hőmérséklet volt a jellemző. Ezt most egy új problémának gondolom.
A kajszik és a cseresznyék kezdenek beindulni. Még egy pár ilyen nap és egy fagyás elvihet mindent az idén is, mint tavaly..
A szombat és vasárnap reggelre már az időképen mutatják is a -6 és -8 fokot. Tévedhetnek jó és rossz irányba is.
Elég sok fajta fát próbálok telepíteni, hogy kiküszöböljem az elfagyást és a betegségeket. De lassan szélmalomharcnak érzem amit csinálok.
Jelenleg éppen 44 fajta kajszit tesztelek. Remélem lesz olyan, ami kibír mindent. ;)
A csapadék is lehetne több természetesen. Csak ne egyszerre! :)

2019.02.19. 17:27  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (458) hsz.-re     Olvasás  
  •   459   

Ez igaz , de azért egyre több a hómentes tél/ vagy nagyon csekély hó /, esőhiány is sokszor van...talán némi változás azért felfedezhető.

2019.02.19. 14:44  Hozzászólás
  •   458   

Nem kívánok vitába szállni a globális felmelegedéssel kapcsolatban, és azzal sem, hogy a "jelenlegi időjárás meg van bolondulva".

De gyerekkoromba volt, amikor március 15.-én rövid ujjú fehér ingeben mentünk a koszorúzási ünnepségre.
Másik évben meg Húsvétkor, mikor mentünk locsolni a lányokat, a Rákos patakon csúszkáltunk, mert be volt fagyva.
És akkor is volt olyan év, amikor előfordult márciusban a -10°C ~ -15°C hőmérséklet egy-két napig.
És volt olyan is, amikor februártól már gyönyörű tavaszias idők voltak egészen májusig.

Naptári évszakok (Európa):
    Tavasz: március 1-jétől – május 31-éig
    Nyár: június 1-jétől – augusztus 31-éig
    Ősz: szeptember 1-jétől – november 30-áig
    Tél: december 1-jétől – február 28-áig, vagy 29-éig (szökőév esetén)
Csillagászati évszakok (Európa):
    Tavasz: március 21-étől – június 21-éig
    Nyár: június 22-étől – szeptember 22-éig
    Ősz: szeptember 23-ától – december 21-éig
    Tél: december 22-től – március 20-áig
Akár hogy nézzük, még javában a télbe vagyunk, amikor természetes jelenség a mínuszos hőmérséklet akár nappal, akár éjszaka ... :)
És még hetek múlva fog jönni csak a szeszélyes tavasz eleje ... :)

2019.02.18. 09:23  Hozzászólás  Válasz Misimanó (456) hsz.-re     Olvasás  
  •   457   

Szerintem nem bolondult meg a természet... Ez egy nagyon átlagos tél és tavaszindulás, egyenlőre hajnali fagyokkal, és enyhe felmelegedésekkel. Bár tavaly álltunk volna így, mikor jött a március 1.... Hétvégére mond egy kis lehülést, no de -6, -8 ilyen fenológiánál semmilyen veszélyt nem jelent! Én csak azt kívánom, hogy ne legyen rosszabb, még visszajöhetne egy kicsit a hideg.

2019.02.17. 19:00  Hozzászólás
  •   456   

Hát nem tudom, hogy mit hoz ez az év...
Éjszaka -4 és -5 fok, nappal meg ma éppen +16 fok volt. A rügyek egyre jobban indulnak.
Ma egy rakás méhecskét és dongót láttam a tavaszi virágokon.
Teljesen megbolondult a természet. Hogy lesz így termés?!
A tavalyi totális kajszi-őszi elfagyást nem szeretném ismételni... :(

2018.12.04. 19:52  Hozzászólás
  •   455   

Valóban nagyon kell a csapadék a földek vízkészletéhez. Csak arra szerettem volna rávilágítani, hogy pld. az én
gyermekkoromban szinte "menetrendszerűen" jött egy heti-kétheti rendszerességgel áztató eső. Úgy hívtuk, nevelő időjárás.
Az idén volt olyan, hogy három hónapig semmi csapadék, pedig mennyire kellett volna! Most télen meg 2-3 nap
alatt jön nagy mennyiség. Az én kis egy emberöltőnyi életemben is nagyon látszik az időjárás-változás

2018.12.04. 15:37  Hozzászólás  Válasz Jana11 (451) hsz.-re     Olvasás  
  •   454   

2018.12.04. 15:34  Hozzászólás  Válasz Jana11 (451) hsz.-re     Olvasás  
  •   453   

javítva eggyel fentebb

2018.12.04. 10:13  Hozzászólás  Válasz Jana11 (451) hsz.-re     Olvasás  
  •   452   

Csak az nem mindegy, hogyan oszlik el az év folyamán :thumbup:

2018.12.04. 09:54  Hozzászólás
  •   451   

Szeretnék mindenkit megnyugtatni, nincs is klímaváltozás. Nálunk például 2018-ban meglesz az évi 500 mm eső.
Az első részlet január 01. és december 02. között 250 mm, a második részlet december 3-4.-a között szintén 250 mm.
:oops: :thumbdown:

2018.12.01. 19:09  Hozzászólás
  •   450   

Hoozánk is ideért a tél, szerencsére a tüzelőt még sikerült 3-4 hete összevágni, és bepakplni a pincébe. A gyujtós még kint van, bepakolva, letakarva, kb 1 erdei m3 fenyő szélezés, azt még össze kellene vágni, de semmi kedvem kibújni.

2018.12.01. 19:01  Hozzászólás  Válasz délkelet (445) hsz.-re     Olvasás  
  •   449   

Nálunk is sikerült 11,4-ig süllyedni a hőmérsékletnek, kellemetlen a mínusz 1 után. A gyerekemmel hordtuk a tüzelőt a tárolóba, így nem fáztunk, a Robi sem :-)

silvanus

2018.12.01. 15:50  Hozzászólás  Válasz baby-lon (447) hsz.-re     Olvasás  
  •   448   

Azt hittem reggel, hogy rosszul látok, -12,8 a ház és a garázs között. Én ellennék a mínuszok nélkül. Ki sem szeretem dugni az orromat a házból ilyenkor.
A kutya meg nem megy be a sátorba. A kutyaházba már évek óta nem megy be ezért telente sátrat szokott kapni, de valahogy azt sem szereti, pedig évekig bevált. Bemegy, körülnéz és kijön. A macska viszont ott dekkol inkább mint a garázsban.

2018.12.01. 08:49  Hozzászólás  Válasz délkelet (445) hsz.-re     Olvasás  
  •   447   

Igen, mi is beszedtünk egy -12, -13 körüli minimumot. Dehát ugye, ennek van itt az ideje...

2018.12.01. 01:00  Hozzászólás
  •   446   

Nálunk most péntekről szombatra éjfélkor -7°C a hőmérséklet ... :(

2018.11.30. 20:30  Hozzászólás  Válasz baby-lon (444) hsz.-re     Olvasás  
  •   445   

Reggel? Már most is, ahogy nézem északkelet hőtérképét ... elég cudar képet mutat!

2018.11.28. 14:57  Hozzászólás  Válasz Ragadozo (443) hsz.-re     Olvasás  
  •   444   

Meg is lesz a következménye a szép tiszta égboltnak a következő 3 reggel...

2018.11.28. 14:14  Hozzászólás  Válasz Lactarius (442) hsz.-re     Olvasás  
  •   443   

Nálunk is -1°C volt hajnalba.
Most viszont egész nap hétágra süt a nap, kint száradnak a mosott ruhák. :)

2018.11.28. 12:53  Hozzászólás
  •   442   

Ma megvolt az első őszi fagy 2m-en...november 28-án!!! Kőkemény -1, hó nélkül. Tegnap délután még leszedtük a málnát :)) Hihetetlen.

2018.11.07. 22:05  Hozzászólás  Válasz Jani71 (440) hsz.-re     Olvasás  
  •   441   

Nálam az egyik rhododendron akar most virágozni (sajnos!)
Szép ez a fajta klematisz :thumbup:

2018.11.07. 21:55  Hozzászólás
  •   440   

Mai kép, Dr. Ruppel (múlt hónap 17-én a Dél-Alföldön több helyen is virágzó pipacsot láttam... :fejvaka: ):

DSC00449.JPG
------------------------
Megtekintve 1367 alkalommal.

2018.08.11. 01:25  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (438) hsz.-re     Olvasás  
  •   439   

Itt nálunk még jóformán felhőcske sem nagyon van ... :(
Bezengték a nagy hőmérséklet csökkenést, oszt' mindössze csak annyi, hogy 3°C - 4°C-al kevesebb lesz hajnalba. :(
Hétfőtől meg már megint 35°C - 40°C körüli hőmérsékleteket emlegetnek ... :(

2018.08.10. 20:21  Hozzászólás
  •   438   

Úgy nézem nagy IDŐ készül , a színe meg a formája alapján akár jég is lehet...na az ba..na be :'(

2018.06.12. 21:37  Hozzászólás  Válasz atifoci2 (435) hsz.-re     Olvasás  
  •   437   

Na mit mondtam...már szakad is....

2018.06.12. 21:04  Hozzászólás  Válasz laca12 (432) hsz.-re     Olvasás  
  •   436   

Hasonlóan vagyok én is...viszont bennem már felmerült , hogy befejezem. :alvaka: :( Sztem a jövő év sem lesz jobb nekem , mert ahhoz , hogy jobb legyen rengeteg melót és elég sok pénzt is bele kellene vinnem....alap lenne a kerítés , a zöldítés felszámolása , kicsit több tápanyag , sokkal komolyabb növényvédelem , az orsósorok egy részéhez tám...stb.
Szóval sztem nem fogok megbirkózni vele és ezek közül bármelyik kihagyása gondot okoz.

2018.06.12. 20:58  Hozzászólás
  •   435   

Hát....sztem érik a balhé , mert nagyon randa felhőkkel van beterülve a környék és most feltámadt rendesen a szél is. Mondjuk amilyen kedvvel mostanában járok ki a hegyre nagyon nem hatódok meg...én az idei évet már most lehúztam a vécén.

2018.06.06. 21:31  Hozzászólás  Válasz laca12 (432) hsz.-re     Olvasás  
  •   434   

És akkor rovarokról, gombákról, atkákról egy szót nem is írtál... Azok még tovább cifrázhatják... Csak hogy ne legyen már olyan végtelenül unalmas... :angry-banghead:
Én is várom a hőgutát, pokol sivatagi forróságot. Kb. mint léggömbárus a nyílzáport. Már a mostani meleg is totál kikészít!!! Egyszerűen nem bírom. :thumbdown: :(
Mitől lila a szőlő? Ezt egyelőre nem igazán értem.

2018.06.06. 20:47  Hozzászólás
  •   433   

A mi környékünk idáig még "szerencsés".
Nem csinált károkat a tavaszi fagy, nincs a környéken tűzelhalásra utaló helyzet.
Idáig volt lehetőség locsolni.
Nem akartam az "új" kerttel foglakozni a költözés miatt ebben az évben, de mégis úgy alakult, hogy jutott rá némi idő.
Nagyon szépen alakul a szeder, a szamóca, a málna.
A ribizli bokrok szépek, lesz rajta termés.
Az az egy tő Balatonfüredi Hosszúfürtű szépen megfogta, pedig a virágzás után lett a régi kertből átültetve.
A termés méretén, és mennyiségén azért látszik, hogy nem volt kedvező az átültetés, de úgy néz ki, hogy jövőre már újra szépen lesz rajta.
A Germersdorfi cseresznye igencsak beérett, nem tetves, és nem kukacos, le kellett szedni, mert már kezdett nagyon beérni.
Szépen volt rajta, bár voltak "üres" részek.
Eper van dögivel, már kezdem unni a szedését, de minden 2. napra van egy púpozott mélytányérral.

Mivel nem akartam eredetileg ebben az évben kertészkedni, így nem is palántáztam magokat.
De jött a szomszédasszony, hogy van pár darab paradicsom töve, nem akarja kidobni, mert olyan szépen elindultak.
Így aztán elültettem őket nem egészen egy hónapja (május elején), végül is 19 db. palántát.
Nem tudom, milyen fajta, lehet, hogy kicsit közel ültettem őket egymáshoz, de már tiszta "esőerdő" van a helyükön .
Térdig-combközépig érnek, de nagyon "izmos", vastag száruk van, és szépen virágzanak.

Ez a környék csendes ... :)
Tegnap volt egy kis zápor, miközben vagy 2 km-el odébb olyan felhőszakadás volt, hogy az utakon tengelyig ért a víz.
Egy km-el távolabb meg olyan jégeső volt, hogy egy rövid időre tiszta fehérek lettek a kertek.

Szóval ha néha akaratlanul is, de tovább kertészkedek ... :)

2018.06.06. 20:21  Hozzászólás
  •   432   

Ide irok mert ide vonatkozik a tavaszi fagy letarolta a barackost az áprilisi párás meleg idő nyakamra hozta a tűzelhalást,a májusi száraz időt nehezen viselte a veteményes, ma meg kaptunk jeget a szőlő déli délnyugati oldala "szép"lila , most már várom a júliusi és augusztusi 38-40 fokot az még hiányzik, a f.szom is kezd tele lenni ezzel az évvel ,de azért sem adom fel sokkal makacsab vagyok annál...2019 remélem jobb lesz...!!!! :angry-banghead: :twisted: :thumbup:

Következő