Google Earth: szélesség 46 fok 36'3.82É
hosszúság 17 fok 23'46.49 / ha jól írtam le.../
46°36'03.62" É 17°23'46.49" K ...na így jobb talán

A Google Earth keresőjébe ha beírjátok, hogy " atifoci birtok ", akkor elméletileg megmutatja hol is ga/rá /zdálkodok

Elöljáróban talán annyit, hogy még mindig a kedvenc hobbym a gyümölcsökkel való foglalatoskodás, de az idei év ...és talán az eddigi tevékenységem is...némileg megváltoztatta a gondolkodásomat, az elképzeléseimet. Az elmúlt 20-25 évben sokat tanultam, de sok minden van amit képtelen voltam megtanulni, leginkább a tanító hiánya miatt. Sajnos hiába olvastam el eddig is sok szakkönyvet, rengeteg cikket sok mindent nem tudtam átültetni a gyakorlatba, mert nekem az jobban érthető, amit gyakorlatban bemutatnak nekem ...nem telefonon, nem e-mailben, hanem közvetlenül, élőben.
Így aztán rengeteg hibát követtem el az elmúlt időszakban...de ez most mellékes

A „ kisregényhez „ magyarázatként még annyit, hogy a leírtak kizárólag az én véleményemet tükrözik, az én lehetőségeim, tudásom fényében ...csak hogy elkerüljem az olyan hozzászólásokat, hogy ez így vagy úgy jobb lett volna stb.
Hogy érthető legyek, melyek is ezek a lehetőségek

Ez nem fog változni, mert sok értelme nem lenne, nagytermelő nem leszek /anyagi okok miatt /, piacozni sem fogok / ehhez is nagyobb mennyiségű áru kellene, viszont munka mellett ez sem megy...és ugye segítséget sem várhetok sehonnan.Szóval marad hobby és punktum.
Idő: munka mellett csinálom, a munkaidőm jellemzően 07-16 között van, így kiszámítható, hogy mikor foglalatoskodhatok...hozzátéve, hogy a „ logisztikai központ „ anyunál van, így minden munkálathoz először oda kell kiautózni -biciklizni-gyalogolni .
...de mivel ez csak hobby a család rendszeresen keresztbe tesz, mert közülük senkit nem érdekel az ÉN hobbym....ebből következik a...
Munkaerő: 1 azaz egy fő, vagyis én...tehát ehhez a mennyiséghez kell kalkulálnom minden tevékenységet.
Kényes téma, a pénz: mivel ez csak az én hobbym /ezt többször kell hangsúlyoznom / így a családi kasszát nem nagyon terhelhetem vele, hiszen /női ésszel mérhető / hasznot nem hoz. Tehát annyit fordíthatok rá amit ki is termelek ./ na jó 1-2 alkalommal kaptam kiutalást...

Ha csak a fákat nézem jelenleg vhol 300-350 fa között van az állományom. Ez elsőnek elég soknak tűnhet, de ebbe beleszámoltam minden korcs, rosszul nevelt fámat is...mindent. / Idén némi határkorrekcióval ill. a mogyorós egy részének kiírtásával nyertem némi helyet, így maradt egy kevés mozgásterem / . Ha ezek jó területen, jó ellátással, jó kezekben lennének akkor már némi pénzkiegészítést is hozhatnának a konyhára, de a fentieket figyelembe véve eddig örültem ha a saját rezsijüket kitermelték.....na többek között ezért is akarok változtatni az eddigi gyakorlaton, mert az meg nem megy, hogy a bevételt csak a fák kis része hozza, a többi meg csak úgy elvan...igaz nem pénzmániás vagyok, de belátható, hogy ennyi fa termése /normális esetben /sokkal több, mint amennyit a család elfogyaszt...így akár némi hasznom is lehetne belőle.
A meglévő fáim nagyobb részét már én állítottam elő, ez a tendencia folytatódik a jövőben is.Igaz ha vmi nagyon kedvemre valót találok akkor azért veszek is oltványt, főleg külföldről jöhet szóba, de inkább az új alanyok beszerzésében gondolkodok.
Jellemző szaporítási módjaim: alma, körte oltás /omega /, ritkábban héj alá oltás ill. , chip szemzés /néha tavasszal is / ill. nyáron a hagyományos T-szemzés.Körtét ritkán szemzek a vastag rügyek miatt, viszont az oltás szinte 100 %-ban sikerülni szokott, leghálásabb a szaporítása..Cserkó, meggy: itt a chip vagy szemlapozás vált be .Őszibarack, kajszi: T-szemzés...szinte kizárólag.Szilvát ha csinálok inkább oltok, mert nem szeretm a szemzését csinálni.
Elég sok alanyfajta is megfordult már a kezem között, de van pár, amit szívesen kipróbálnék még /pl Montclar, Torinel, Rootpac, Docera, Geneva, stb/
Tápanyag felhasználás:
- szerves trágyához ritkán jutok, kevés az állattenyésztő a környéken, tudnék messzebbről, de a fuvar rettentő sok. Így csak időnként veszek 1-1 kocsival, amit főleg az ültetésekhez használok. Amihez persze még műtrágyát is használok .Idén pl Lubofoska 8-24-24/-9/ -et. Vettem egy zsák Karbamidot is, ezzel a különböző okokból lemaradt fáimat akarom megnoszogatni, de a többiek egy része is kap majd 27-es vagy 34-es nitrogént.
Talajvizsgálatot nem csináltattam, így megérzésre hagyatkozok

A füvesítsek vagy se ... is dilemmát okoz. Többféle verzió is előfordul, van ahol most számolom fel a füvesítést, de olyan is, ahol egy keskenyebb csíkot jövőre füvesítek.
Mondjuk a kapálógép működtetése olcsóbb, mint a damilos fűnyíróé...A kártevők a füvesítés ellen szólnak ill. a felső részen az is, hogy a kevés vizet is elhasználják.
Esetleg a zöldtrágyázáson gondolkodok, az amire jön a szárazság már bedolgozásra kerülne a talajba./ ráadásul a kertben bizonyította a talajszerkezet javító hatását is /
Mivel a környékemen nagyrészt gabona vagy kukorica van, így valszeg, megpróbálkozok a sekélyebben gyökerező fasoroknál a szalmás sortakarással, 2-3 körbálára évente talán futja. Jó lenne a metszési nyesedéket is felhasználni, de egy jó ágaprító egyenlőre nem fér bele a keretbe.
Talán fajonként lenne érdemes végigmenni, mit is akarok változtatni és miért:
- van 2 diófám, mert annak egy tisztességes „hegyen” lennie kell . ..ezt esetleg egy gesztenye is kiválthatná, de az sokkal lassabban nő, meg egyéb baja is van./ többek közt hogy csak léha termést hoz, a környéken nincs másik gesztenye /.Szóval a dió marad, a gesztenye meg amúgy is rossz helyen van -egy őszibarack orsó-sor közepén- szóval jövőre kimegy. Hozzáteszem utálok egészséges fát kivágni, de ez az írás pont arról szól, hogy változtatni akarok, racionálisan...ebbe pedig beletartozik a gesztenyefa kivágása is. Mandula eddig nem volt fix helyen, most egy magoncnak -több éves, de csak megmarad -azért keresek helyet, aztán meglátom mi lesz a sorsa.
A mogyoró nagy részét kivágtam, öreg vagyok én már a négykézláb mászkáláshoz pár kiló mogyoróért, amúgy is leginkább csak a vaddisznóknak tettem eddig jót, na azokra meg végképp nincs szükségem . Szóval egy sor marad ugyan belőle, de az a „ hegy” alján, amolyan területhatárolóként az út mellett / ugyan már senki ne kóvályogjon az én földemen a traktorjával ...se /...na meg sok helyet is foglalt, a tavalyi kivágással pl meg tudtam szélesíten a terület egy részét, ez azt jelenti, hogy több fasort meg tudok hosszabítani.
- Ezekkel a legnagyobb problémáim, hogy nagyon macerás a növényvédelmük, macerás a szedésük / hangsúlyozom a munkaerő mennyiségét...1 azaz egy ember, én... /, nincs rá akkora kereslet, mint a többire, termőhely nem megfelelő /szilva a könnyen kiszáradó domboldalamra nem való /. Saját ellátásra igazából 1-1 fa bőven elég lenne, ehhez képest még mindig többszöröse van a kívánatosnál belőlük....de ezen segítek ill. segített a természet is. Cserkóból idén kiment a Germersdorfi, mondjuk ezt sajnálom. Igazából ha ez maradt volna nem lenne szükségem másik cserkóra, kiment a Katalin...alapból jó fajta, de kései, egyszerűen menthetetlen a kukactól, adieu . sajnos a saját szemzésű, idei ültetés Sweetheart pályafutása is rövid volt, kihajtott, majd azzal a lendülettel el is száradt / tavaly így jártam az ajándékba kapott Roket-tel is /.A A Lindámat tavaly majdnem kivasalta egy óriáshernyó, de van rá esély, hogy újra ki tudom nevelni...igaz 10 évet buktam vele...ha végre bekerítem, akkor az évek óta őzeledel Sunburstból is tudok talán fát csinálni, a Rita van a legjobb állapotban...pech hogy értéktelen fajta, megpróbálom majd átoltogatni, jó lesz gyűjtőfának...és van még pár fajta elszórva meggyekben / Carmen, Sándor, Alex ... a többi ment a menő fákkal.../
Na a meggyek...
- ahhoz képest, hogy pár éve /jó pár éve... / 20 körül volt belőlük mára leapasztottam 6-ra, de igazából még ez is sok...esetleg még a megmaradt Érdi jubileumnak van esélye távozni, de egyenlőre elég a 2 Érdi bőtermő menesztése is, annak ellenére, hogy igazából az egyik legjobb fajtának tartom, a probléma uaz vele, mint a Katalinnal, és hát ha nincs rá szükség minek foglalja a helyet.
A szilvákban csalódtam a legnagyobbat, a Cacakikatól már korábban megszabadultam, sharkásak voltak, mint az állat, a Rana, gyenge termőképességű is volt és igazából az ízüktől sem voltam elájulva...nos ez utóbbi a németekkel is probléma....ebből következően idén a Haganta biztos, hogy megy, az Elenán még gondolkodom, de esélyes. Marad a Tophit -Toptste kombó /egyenlőre /, a Presenta, a Jofela és pár szilva + hybrid kombi, de ezek is csak az első rossz évükig.
- A hybridektől sem ájultam el eddig, a Flavour Supreme marad, mert a családi kóstoláson erről pozitív volt a véemény, a Fekete kajszi színe és a Purpple candy állaga nem elég ahhoz, hogy maradjanak / max 1-2 ág rászemzésként /, van még 5-6 amit nem kóstoltam, majd elválik mi lesz velük.
Ezekkel együtt egy Empressel továbbra is megpróbálkoznék, de más szilva esélytelen.
Kajszi:
- Az idei év itt is több gondolatot vetett fel, legfőképp, hogy minek nekem ennyi fajta ? Azonos érésidőre fölösleges 2-nél több, de időnként még az is sok .
Emiatt pl a Wonder Cot -Tomcot -Tsunami trióból az utóbbi már mehet is, mert rosszabb, mint az első kettő.De lesz még szanálás, mehet a Kioto, Barbora, Radka,, Far-ok / a Fabaly kivételével /, Mediabel, Mino, de sok jövője nincs a Big Rednek sem, ill. részleges átszemzésre számíthat a Robada, és a Bergeval is . A Rubistával kapcsolatban bizonytalan vagyok, nagyon szép, biztos ráharapnának az emberek, de hamar puhul, csakúgy, mint a többi matt fajta...így a tavaly szemzettek egy részére rászemeztem, mert talán 6-8 fa ebből sok lenne.
Korábban volt olyan tervem, hogy azonos alanyra csinálok 2 sor kajszit, orsóformára alakítva.Ez végül felesben történt meg. Az Ishtara alanyúból sikerült megoldani egy sort, a Weivásból nem, így az vegyes Weiv+Ishtara+ őszibarackmagonc alanyú sor lett. Aztán volt olyan terv is, hogy egy kiválasztott fajtát minden általam begyűjtött alanyra szemezve csinálok egy sort...ez végül elmaradt, ma már hely se lenne rá illetve változott az elképzelés is / ami nálam időnként változik is...

Sajnos az is megállapítható, hogy a Weiva és az Ishtara jó alany ugyan, de az ilyen nyarakat az én körülményeim között nem bírják a hegyen, öntözni kellene /ez ugye nem megoldható / vagy olyan szinten ritkítani, hogy akkor meg minek annyi fa ?
Esetleg meg kellene próbálni kombialanyok bevetését, mondjuk erős gyökér / pl GF, Barrier, GXN / + törpítő törzs / Weiva, esetleg Ishtara /, talán ez ellensúlyozná az öntözés hiányát némileg.Ez a későbbi évek " játéka" lehet, mert egyenlőre nincs hozzá alanyom .
Még nem tudom mi lesz a 2 orsó sorral egyenlőre nagy részét megcsonkolom, aztán meglátom hogy reagálnak jövőre .Az biztos, hogy többségüket átszemzem és kevesebb fajtával számolok a jövőbenA korai időszakban valszeg a Wonder cot, Tomcot, Sweet Red, Orangered, Pinkcot ..és látatlanban bízok a Magc Cotban. a későbbiekből maradhat a Kuresia, a Hargrand, a Priboto, a Lady cot ill. kíváncsi leszek a Shamade - Frisson duóra .Mivel friss fogyasztásra nem nagy mennyiségben keresnek / nálam / esetleg egy lekvár célfajtát majd beújjítok, hogy mi lenne az ?? ...nem tudom, de talán magyar fajta lesz.
- Bővítés emiatt sem érdemes, a jelenlegi eladási szisztéma 1- 10 kg közötti tételekkel folyamatos igénybegyűjtés, szedés, terítés, munka mellett macerás /ez igaz a többi gyorsan érő gyümölcsre is /. Bár a hírem lassan de terjed, erre nem lenne érdemes fejlesztést alapozni. Cefreanyagban nem gondolkodok, mert azt csak sokkal olcsóbban lehetne eladni, meg aztán a sok fajta mellett nem is igen jönne össze 1-1 főzésnyi anyag.
Figyelembe kell vennem továbbá a vevőköröm anyagi helyzetét, az sem túl rózsás.Nem a Rózsadombra, de nem is a Balaton-partra hordom, hanem kis somogyi falvakba, kisnyugdíjasok, színes emberek, közmunkások a vevőim...igazából nem is szólhatok, hogy ők igénylik az én termésemet.
Az orsó egyébként nem lenne rossz, de szükségszerű lenne némi minimál támrendszer / sajnos a kajszitengely nem tartja meg magát, úgy mint a többi faj / ill. metszésre, ritkításra sokkal jobban odafigyelni / ha már öntözni nem tudok/, csak itt újra felmerül a munkaerő ill. idő probléma....A következtetés: a tavalyi szemzések felét elültetem, a másik felét átszemeztem aztán meglátom mi lesz velük, de darabszámban ez lesz a maximum. Ami nem pótlásra megy az nem orsó lesz, hanem kisebb váza / már ha le tudom koppintani Mozo módszerét, az ő ültetvényét élőben is láttam, hát...nagy sóhaj

Növényvédelmi észrevételek:
- a sharka sajnos jelen van, de odafigyelek rá, amig értékelhető a gyümölcs marad az ilyen fa, ha romlik, fejsze.Nagyobb gond a fapusztulás / gutaütés, fitoplazma, ps.../.Ettől jobban tartok.Nem tudom, hogy alanycserével vagy kombinálásával ki lehetne-e küszöbölni.Mivel őszibarackom még nem pusztult ki emiatt, talán ki kellene próbálni az őszibarackot törzsképzőként, ez persze csak laikus okoskodás, viszont mivel nem árutermelő vagyok bármilyen hülyeséget kipróbálhatok kockázat nélkül .
A monilia ellen itt virágzáskor tisztességesen kell védekezni, akkor megfogható ill. ahogy az őszinél is a rovarkárokat kell megelőzni és akkor a gyümölcsmonilia is csökkenthető.Más kártevők vagy kórokozók kisebb jelentőségűek, nemigen okoztak eddig problémát.
Némi -szubjektív- fajtaértékelő a kajsziról:
Ceglédi bíbor :
|
ál-Flavorcot :
|
Kuresia :
|
Big Red :
|
Bergeval :
|
Tomcot :
|
Radka :
|
Sweet Red:
|
Robada :
|
Kioto:
|
Priboto:
|
Sylvercot :
|
Jenny Cot :
|
Lady cot :
![]() Termesztési szempontból nagyon jó fajta, most már maradhat. Van jövője nálam is. |
Farbaly :
|
Farclo, Fardao :
|
Mediabel :
|
Mino :
|
Clarina :
|
Wonder Cot :
![]() |
Perle cot :
|
Tsunami :
|
Amelyek még nem termettek
- Frisson, Shamade, Harogem
- azokról nincs mit írni...max hogy reménykedek

Őszibarack:
- A kajszinál leírt első mondat itt is igaz.Azonos érésidőre elég 2 fajta, ha lehet az egyik fehér legyen.Itt több fa megérett a cserére, a koruk és/vagy az állapotuk miatt....illetve, hogy néhány fajta nem igazán vált be, vagy nem akarok túlzottan foglalkozni velük / nektarinok, laposok /. A sárgahúsúak túlsúlyát is jó lenne ellentételezni, de sajnos fehérből nem nemesítenek annyit...Igazából elég jó az érési sorom, ami talán lehetne jobb az a Redhaven előtt érő fehér húsú " szőrösek" . Tehát ha a jövőben rámozdulok újra az elsősorban ezek közül kerülhet ki. Idén 15 jó alanyra szemeztem ősziket csere céljából, ezek fele a korai időszak tuningolását szolgálják, a meglévők közül válogatva / Rich May, Manon, Sugar Time, Spring Lady, Early Fresh /, a korábbi Royalokból is csináltam, ill. a bevált régiekből is / Suncrest, Cresthaven...kiváncsi vagyok ezek mit alkotnak GF677en ill. Barrieren /. Az értékesítés talán annyival könnyebb, hogy ősziből sokkal többet megvesznek friss fogyasztásra / sőt elsősorban arra /, de elég hullámzó az igény. Amire a jövőben figyelnem kell / és rá is kényszerülök a szállítás miatt /, hogy keményen kell leszednem és árusítanom. Ezt már többször el is mondtam a vevőimnek, mert érett gyümölcsöt, a vidéki mellékutakon nem lehet szállítani .
A kimenő ill csökkentett üzemmódba kerülő fajták / a teljesség igénye nélkül / Padana, Michelini, Extreme red, Sweet Lady, Loring, lapos fehér, Redhaven Bianca ...1-2 noname, Fayette, Silver Giant, Caldesi 2000.
A koronaforma továbbra is az orsó / 95 %-ban/, csak kicsit jobban oda kell figyelnem a fenntartásra. Az erős alanyúaknál pl az árnyékolás elkerülésére / hogy ne csak levelet meg vesszőt hajtsanak.../ . Első időszakomban próbálkoztam a sövénnyel, a régebbi nektarinokból csináltam egy sort...sajnos nem is igazán jó helyre ültettem, ill . a tudásom is kevés volt hozzá, ma már nincs meg...és azok a fajták sem / Harko, Red June, Andosa, Independence, Fantasia, Flavortop /.Később egy Palmetta-szerű sorral is próbálkoztam, de az sem sikerült igazán, ezt először átalakítottam orsóra /elég durva beavatkozás volt /, majd idén nekiálltam kiszedni a kevésbé beváltakat / nem is annyira a forma miatt inkább a fajták miatt /, reményeim szerint jövő ősszel ki tudom egészíteni a sort az idei szemzésekkel .Ha nagyobb területem lenne azért valószínű, hogy nagyrészt én is a hagyományos koronaformát alkalmaznám / váza, katlan.../.
...az is kiderült, hogy a hely adottságai ill. a lehetőségeim mellett 1,5 méteres tőtáv alá nem mehetek. Ha tudnék öntözni működne, de így csak hulladékot termeltem a sűrű soron idén.
Ja igen Royalok...eléggé változó a véleményem velük kapcsolatban, de alapvetően jó fajták...viszont a poloskák nagyon elveszik a kedvemet tőlük, mert vmiért szinte kizárólag csak ezeket a fajtákat pocsékolják. Tehát a poloskákra kell vmit kitalálni / azzal együtt, hogy pl a cefrecsapda sem érdekli őket...ellentétben a többi rovarokkal /.
igazából elmondható, hogy rossz őszibarackom nincs, max nem " annyira " jó, mint a nagyon jók

Tehát a konklúzió: bővítés nem várható, csak fajtacsere.Elsősorban a korai időszakra . Ha új jön leginkább fehér húsú esélyes. Törekedni kell - a szűk mozgásteret figyelembe véve - hogy 1-1 jobb fajtából több eladható legyen.
Előtérbe kell nyomni az erősebb alanyokat...viszont azok beszerzése a jövőben macerás lesz, így marad a saját előállítás.Így létrejöhetnek olyan alanyok, hogy magoncra szemzek Barriert, vagy GFet esetleg GXNt..és arra a nemest...vagy kipróbálom a Rubirát is őszibarackhoz..Sajnos a magonc ill. mandula aalnyú fák nem igazán hosszú életűek, viszont minden cifrázás nélkül termékenyebbek, mint az erős alanyok..ez utóbbiakat még ki kell ismernem, az már biztos, hogy nagyon fontos a megfelelően benapozott lomb .
Növényvédelmi észrevételek: a tafrina úgy érzem kicsit túllihegett probléma.Persze az nem jó, ha lekopaszítja a fákat, de nálam horror problémát nem okozott eddig.Ha normális tavasz volt minimális / egyszeri lemosós / védekezéssel szépen meg lehetett úszni, ha meg nyálkás idő volt fújhattam akármivel...szóval nem permetezek orrba-szájba...főleg ha ősszel sikerül legalább egy részét lenyomni meszes rézzel../ idén sajnos ez biztos elmarad /
Monilia csak a sebzett gyümölcsökön probléma, ezért a rovarok elleni harc a legfontosabb. A molyok nem okoznak veszélyes mértékű problémát, a tetvek már kellemetlenebbek, de a gyümölcskárosítók a legproblémásabbak. A " király" a poloska, ami ellen egyenlőre nincs ötletem .Cefrecsapdára nem mozdul, a szúrást kivédeni meg sztem nemigen lehet megelőző permetezéssel.... A többi bogár ellen minden megoldás / cefrecsapda, egérragacs, permetezés stb/ jó.
Ami érdekes /és felettébb bosszantó / az, hogy a poloskák szinte kizárólag a teljes fedőszínű / Royal -típusú / ősziket szúrkálják.
Némi -szubjektív- fajtaminősítő az őszibarackról:
Symphonie: szép, jó, termesztésre érdemes |
Redhaven: lehet nála finomabb, de korrekt, bőtermő fajta, még mindig érdemes a termesztésre |
Mariska: idén kiöregett a fája, nem szemeztem belőle.Finom az igaz, de eladásra nemigen való, külön otthoni fajtát meg nem érdemes tartani, hiszen az eladni valókból is jut bőven haza. |
Calred: a szezon végi érésidőben egy szép küllemű, korrekten termő, méretes fajta, marad. |
Meystar: idén kicsit kiszerettem belőle, a nagy melegben lefolyt a fákról, ez rossz tulajdonság. Amúgy más bajom nincs vele, kisebb mértékben, de maradhat. |
Early Redhaven: érésidejében elmegy, de van jobb is. Amíg terem maradhat. |
Michelini: szintén idén ment ki és szintén nem mentettem meg belőle. Nem rossz fajta, de van már jobb is ![]() |
Padana: idén kivágtam, a rokona a Fayette egyenlőre marad, de nincs sok jövője. |
Maria Bianca: azt tudom rá mondani kb mint a Suncrestre . benapozva elég szép fedőszínű, nagy méretű, nagyon piacos, a moniliára ennél is figyelnem kell, de mindenképpen maradó fajta a jövőben is. |
Redhaven Bianca: lassan leépülő fajta, a hús állaga -nem lédús, inkább kráémes - nem tetszik . Van jobb. |
Royal Glory: az egyik legjobban bevált a Royalok közül / és az egyik amelyik hosszú távon is marad /, eladja magát, talán elég ennyi ![]() |
Royal Gem: mint az előző, kicsit talán kisebb mérettel . |
Spring Lady: a korai időszak vezető fajtája, eddig. nagyon korrekt, bőtermő jó fajta. A jövőben is marad. |
Incrocio Pieri:
|
Loring:
|
Vistarich:
|
Royal Jim,Time, Summer:
|
Royal Majestic:
|
Extreme Great:
|
Maria delizia:
|
Extreme July:
|
Flavorcrest:
|
Earlirich:
|
Rubirich:
|
Extreme 314 és 6:
|
Vesuvio:
|
Maria Rosa:
|
Tardibelle:
|
| Big Top:
|
Silver Giant:
|
Magique:
|
Venus:
|
lapos kopasz:
|
Ambra:
|
K8:
|
Summer lady:
Egyenlőre csak egy rászemzett ágon volt kostoló, de van belőle önálló fa is. |
Sugar Time :
|
Rich May:
|
- A többi fajtám még nem adott kostolót, így nem is írtam róluk.
Körte:
- eddig ebből volt a legtöbb fajtám...na nem azért mert annyi jó fajta van, hanem azért mert körtéből rengeteget ki kell próbálni ahhoz, hogy pár használhatót találjon az ember.Őszintén szólva az eddig kóstoltak /kb a fele / alapján még új csodafajta nem került elő / már piaci szempontból, mert ízben azért a Dicolor nálam nagyon ott van /. Ami eladható az a Vilmos, Packhams, Bosc...kisebb mértékben a Fétel. Idén először próbáloztam a korai olaszokkal, mondjuk ebben van perspektíva, mert sokkal jobbak, mint a régi koraiak. Mondjuk én a General Leclercben is látok fantáziát / ízben, állagban a Boscra hasonlít és méretes is /...a többi.?? A nyugati, É-nyugati fajták nem komálják a száraz,forró nyarakat.Hiába lenne közöttük használható fajta, azért az 1-2 tűrhető évért 10 évente nem érdemes velük vesződni, teljes fát fenntartani / Társulati esperes, Köstliche von Charneux pl.../. Sajnos a csehek sem győztek meg eddig. A Dicolorról tartom, ha Bosc méretű lenne verné a mezőnyt, na de így....a Vila, a Harbo mint Bosc származék nem éri el az alapfajta tudását /legalább is nálam /, sokat meg még nem is tudtam megkóstolni. A kintről szerzett oltványok nehezen találják meg a helyüket, a kapott oltóvesszők nagy része sem fordult még termőre.
Vannak teljesen értéktelen fajták is pl az Arabitka, az Aromata Bistrita, az állítolagos Concorde /ha az.../...nekem a Nemes Krasszán is az /nem az én ízvilágom /, nagy csalódás a Talgarka.
Az elkövetkező években mindenesetre sok fajtától várok kóstolót, aztán majd meglátjuk lesz-e köztük jó. Az elvárás: állag vagy lédús, vagy ropogós hús, semmi kősejt vagy szotyósodás, elsősorban édes/kés íz, piacos méret.
Ja igen...itt van a Delwilmor /ha az.../. 15 évig vadásztam rá, magyar faiskolából szerváltam anno 2 db-ot.Az egyik 3 év vegetálás után megadta magát, a másik 3 éve vegetál, egyszer azért termett pár szemet, ez alapján mondom azt, hogy jó fajta lenne, de momentán ha le tudok egy 10 centis vesszőt venni róla szaporításra, az már jó lesz....
Eladás: a körtére van kereslet, bár az újabb fajtákat nem annyira keresik ill csak akkor vesznek belőle, ha már a beváltakból nincs . A gond az, hogy az őszi fő fajták ha meleg az ősz nagy része /mint idén is / nem tárolhatóak sokáig /nincs hűtőházam, kamrám... /így sajnos nem nyújtható sokáig az árusítási időszak.Pedig ha csak legalább 1 hónappal is meg tudnám nyújtani...na akkor lenne értelme bővíteni.Így viszont marad a selejt fajták átoltása.Ezt Packhams-al meg is kezdtem, jövőre Bosc-al folytatom is.
Növényvédelmi észrevételek a körténél:
- Itt a varasodás ami kisebb gond, ezt elég jól ki tudom védeni.Levélbolha ellen eddig nem kellett harcolnom -szerencsére.Szerencsére a molyok sem okoznak nagy fejtörést, ritkán permetezek kifejezetten ezek ellen.Ami gond az szintén a poloska és a sleppje.Régebben aggódtam a bundásbogár miatt, de tapasztalatom szerint még hasznos is, mert besegít a ritkításba, viszont mennyiség csökkentő kárt eddig nem okozott.Amire még oda kell figyelni az az időnként felbukkanó tűzelhalás / Erwinia /, permetezni nem sok értelme van ellene / már a fertőzött fákra .../...azonnali részleges csonkolás vagy teljes kivágás.Nincs könyörület, mert nagyon veszélyes károkozó.
Alanyként a birs értelmetlen, nem bírja a vízhiányt, én annyira a Faroldoktól sem ájultam el eddig, sztem a vadkörte tökéletesen megfelel és ellenvélemények ellenére simán lehet belőlök normális méretű orsót csinálni.Esetleg a vadkörte + Farold kombinációt lenne érdemes kipróbálnom.Lett volna lehetőségem a Pyrodwarf kipróbálására, de sajnos az egy szem alanyom / anno ajándékba kaptam.../ elpusztult, borzasztóan sajnáltam.
Új fajtákra kevés az esély, a cseh vonalat befejeztem, de a nyugati, gyűjteményes régi fajták sem mozgatnak meg.Ami esetleg kipróbálásra érdemes lehetne, a hiányzó korai olaszok / Aida, Boheme, Norma/ il. egy későbbi olasz / Falstaff / , aztán a német Saxonia-sorozat tagjai ill. a Harrow-sorozat tagjai.
Persze van néhány újdonság, de ezek beszerzésére belátható időn belül nincs esély. nagyon nem töröm magam értük, mert a fejlesztés fő irányához másra kell a hely .Itt nem írok külön fajtajellemzést, mert a lényeg a fentiekben benne van, a rengeteg fajtából nagyon kevés az igazán használható fajta...sajnos.
Alma:
- hogy miért is fordultam az alma felé ? Mert ennek az értékesítésével nem kell kapkodnom, mert az én lehetőségeim között viszonylag sokáig tárolható, mert keresik a jó almát ...és mert sikerült az elmúlt időszakban jó pár nagyon jónak tűnő fajtához hozzájutnom / itt viszont sajnálattal megjegyzem, hogy ezek nagy része nem kerül a fórum nyilvánossága elé, egyrészt mert az adományozó ezt kérte, másrészt, mert nem szeretnék sem másnak sem magamnak jogi bonyodalmakat, hiszen ezek többségében licences fajták./.
...mondjuk az ellene szól, hogy az elmúlt években elbénáztam a metszésüket - ugye én orsóval próbálkozok elsősorban-, így fám van, csak almám nincs...de majd csak fejbe dobnak a Bölcsek kövével és megvilágosodok / a metszőollót addig is tiltólistára teszem az almában /...ja és ellene szól, hogy a vadak egyik kedvence, na de majd azok ellen is csak kitalálok vmit.
Alanyként eddig ragaszkodtam az M9-hez, ami ugyan jó lenne az orsóhoz, de öntözött körülmények között, nálam a száraz domboldalban...hát, mondjuk úgy, hogy nehezen indulnak meg. Így most megpróbálok egy fokkal erősebbre, M26-ra váltani, csak hát a beszerzés...magyar faiskola kizárt /tavasszal egy rakás hurkapálcát kaptam, gyakorlatilag gyökerek nélkül...igaz az olasznál olcsóbban, de pénzkidobás volt... /. vagyis vhogy meg kellene oldani a megbízható, külföldi forrást....Esetleg szóba jöhet az erős alany gyökérnek + M9 törzsképző.Sajnos az igazán jó közbenoltáshoz való anyaghoz nem lehet hozzájutni, pedig magyar az előállítója...
Ami az almánál problémát okoz / a metszésbeni tudatlanságomon kívül /az szintén a vízhiány, a keserűfoltosság /fajtafüggő /.A varasodással ill. a rovarokkal kevesebb gondom van így eddig agyonpermetezni sem kellett. /na jó tetvek azért vannak..de pl a molyok ellen nem nagyon kell permeteznem./
Konklúzió:
- A legtöbb ültetés a következő években alma lesz / főleg ha megerednek a szemzéseim /, a jövőben kimenő fák helyére is almát ültetek. Új fajták beszerzése az almánál a jövőben is megmarad, kifejezett hansúllyal az új /minél újabb / fajták iránt.
Elsősorban a teljesen piros ill. kisebb mértékben a bicolor almák . A zöld és sárga almák kilőve. Lényeges a keménység, a lédússág. Előny az édesebb íz.
Némi szubjektív fajtaminősítés az almánál:
Mutsu: ízben nem jön be, termőévben sok a túlméretes /kinek kell fél kilós alma ?.../, nagyon ingadozó a termőképesség, nagyon hajlamos a keserűfoltosságra...szóval nem tetszik, nincs is rá kereslet, így folyamatosan oltogatom át, amolyan gyűjtőfát csinálok belőle /ez nem orsó, hanem a legnagyobb almafám volt./
Granny Smith: a feleségem kedvence én sok fantáziát nem látok benne. Nehéz rávenni hogy sokat teremjen, gyenge ízű.Előnye, hogy jól tárolható, kemény...
Elstar: nekem csalódást okozó fajta, nagyon alternál, vannak jobbak. Oltom át évek óta.
Gibson Golden: Vmiért nem akar teremni, pedig a régi Goldenünkön rogyásig volt...biztos én csesztem el...bár vannak szebb fajták, azért egy Goldennek van helye nálam.
Húsvéti rozmaring: vmiért ragaszkodtam hozzá..egy ideig, de ma már nem, hamar kásásodik, még ha kívül keménynek is tűnik.Oltoom át folyamatosan.
vmelyik Starking: ezzel az érdi kutató vert át-mást rendeltem anno-a fajtakörből is az egyik legvacakabbat sózták rám.Amúgy sem vagyok nagy rajongója.Rövid ideig tárolható minőség csökkenés nélkül ...igaz van " szurkolótábora "...minimális igénnyel, így részfaként marad, de azért oltogatok bele.
Freedom: amolyan rágós Jonagold, permetezni nemigen kell, az eredeti fa nagyon bőtermő is volt, az utóda még a sok vadrágás miatt nem tudott bizonyítani...de vannak jobb fajtáim is, szóval csak részfaként maradhat.
Jonagold: az alapfajtát nem ültetném, kevésbé látványos, aztán nagyon alternál, nagyon hajlamos a keserűfoltosságra is, az állaga is lehetne keményebb. A színes klónjai vmivel jobbak -Jonagored, J.Novajo. Az íze jó, ezért maradhat belőle, de már nem a jövő fajtája.
Florina: szintén egy nemszertem fajta. bár van aminek ellenáll, a foltosodásra ez is hajlamos, ízben nekem nem jött be, szépnek szép,Idén kiderült, hogy teremni is tud, ha nincs agyon metszve...na jó, ez az én hibám.Nincs jövője, oltom át.Max egy ág marad -emléknek.
Arlet: ízben nem nagy szám, nem is szép, egy kis ágat hagytam az eredeti teljes fából...de csak, hogy ilyen is legyen.
Imperial Gala: az alapfajta csúnya, a színes klónjai szépek és kedvelem is, az őszi időszak jó fajtája, bőtermő, gyerekbarát méretben és ízben is, helye van a fajtáim között.
Julyred: az egyetlen nyári almám, szép, bőtermő, de olyan mint a nyáriak általában...savanykás, nem tartós.Nagyrészt átoltom, amiért marad az 1-2 tepsi almáspite lehetősége a nyári időszakban

Golden Li58: ez még semmit nem produkált, pedig több éves...oltom át, mert elég egy Golden típusú is .
Téli banánalma: nem vált be, oltom át.
Rubens: eddig nem győzött meg, részfaként maradhat, mert van akinek az ízlésének megfelelhet.
Kanzi / Nicoteer /: ez viszont sztem egy perspektívikus, jó fajta.ű
Red Fuji: kicsit szívós a héja, de egyébként szeretem. Késői, jól tárolható, kemény, lédús és édes. Mondjuk jó lenne rájönni, hogy hogyan lehetne bőtermővé varázsolni.Van jövője nálam ... és színesebb klónokat is sikerült szereznem.
Pinova: ízben talán lehetne jobb kicsit, de így is a jó fajták közé tartozik, szintén van jövője nálam.
Red Rome van Well: szép küllemre, sokat eddig még nem termett, kombifa lesz belőle.
Elise?: nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, részfaként maradhat.
Sampion: Jonagoldszerű, elmegy.
Rubinola: csak pár szem volt eddig, szép, nem rossz, bár ízben nekem savanykás, meglátjuk később.
Ontario: számomra értéktelen fajta, kimegy.
Rewena: csak két ág van belőle, az maradhat.
Mantet: nem jött be elsőre, valszeg nem tartom meg...igaz csak egy ág van belőle.
Simonffy piros: sajnos nem az a fajta, ami dédapám kertjében volt, az jobb volt, ezt nem igazán érdemes tartani.
Téli fehér kálvil: számomra teljesen értéktelen fajta, minden betegségre fogékony, nem szép, savanyú...nincs rá szükségem.
Vanda: idén lett volna először pár szem, az őzek nem akarták..
Hausmütterchen: mint az előbbi, de ezzel már tavaly is így jártam.
- Sok fajta van amit még nem kóstoltam, róluk majd annak idején.
- Azok a fajták amelyekről negatívumokat írtam nem feltétlenül rossz fajták, csak nekem nem ízlenek vagy -termesztési hibák miatt -nem tudtak igazán produkálni. Vannak finom fajták is, amelyeket vmely rossz tulajdonsága miatt nem érdemes nagyobb mennyiségben / ez nálam egy teljes fa / termeszteni, de 1-1 ágat azért megérdemelnek.
JELEN ÉS JÖVŐ SORONKÉNT / visszautalás a 112-147. hszekre /:
- 1.sor:
2.sor:
3.sor:
4.sor:
5./félsor/:
6.sor:
7.sor:
8.sor:
9.sor:
10.sor:
11.sor :
12.sor :
13.sor :
14. sor :
15. sor :
Újabb ősziorsó-sor. Itt a sor elejére került egy Priscilla. A csak sínylődő nektarin kombót kivágtam, pótlás ősszel. A fák jelentős része kapott rászemzéssel lakót, meglátom melyik lesz jobb. |
16.sor :
17.sor :
18.sor :
- ez egy alma+ meggy sor volt...A sor elején lévő két Érdi jubileumot kivágattam . A fajtákkal nem volt bajom , de meggyből még most is túl sok van. A kukacosodástól nehéz megvédeni , a szedése szaporátlan , az értékesítése meg..esetleges ...egyszerűen nem éri meg foglalkozni vele.A sor közepén lévő Érdi nagygyümölcsűt viszont annak ellenére meghagyom , hogy nagy fa lesz és finoman szólva is befolyásolja a környezetében lévő fák életét...a kivágott meggyek helyére almák kerülnek jövő ősszel, a helyét fel is ástam és egyenlőre bevetettem mustárral /eredetileg kajszit ültettem volna , de a lehetőségeimet figyelembe véve nem érdemes tovább fejlesztenem /.Remélem az almák a védelemnek köszönhetően már teremni is fognak...ideje , hiszen itt is 6-8 éves fákról van szó. Hozzáteszem a Kanzi kivételével mindegyik kapott rászemzéssel lakót , de igazából csak a felső harmaduk lesz egyenlőre átdolgozva.
19.sor :
- ez pár éve még egy Érdi bőtermő sor volt...mára nem maradt egy sem , pedig alapból ezt a fajtát tartom a legtöbbre.A probléma , mint az előző sornál leírtak./ Azért 3 fa orsóként a következő sorban megmaradt belőlük /.
Ez egy vegyes sor , kb három részre osztva. Az elejére , a meggyek helyére , almát ültetek jövő ősszel. Középen körték vannak , amik most már jó lenne , ha megmutatnák magukat /a négyből három vegyes fajtájú, kombifa /.A harmadik harmad a szilva hybrideké...na ez az ami nem biztos , hogy sok évig így marad.Pl a tavasszal ültetett Fekete kajszi máris kimegy , annyira nem jó , hogy egy teljes fányi helyet elfoglaljon , a helyére költözik a már említett szilva+pluot kombó./ költöztetés megtörtént / A Cherrykose-t és a Purplle Candyt -részben- elkezdtem átszemezni , csodát ezektől sem várok. A másik kettő az első termésük megmutatkozásáig marad , aztán...
20.sor :
- ez a kísérleti sűrű ősziorsó sor ..volt.Sajnos bebizonyosodott , hogy öntözés nélkül az 1-1,2 m-es tőtáv nem működik , vagy csak jelentős vessző és/vagy termésritkítás árán. Gyakorlatilag az idei termés értékelhetetlen volt. Mivel a fajták elhelyezkedése miatt nem akarom minden másodikat kivágni , így hármas blokkokat csinálok-egyenlőre. A sor elején lévő mogyoró ill. a végén lévő -egyik -Rubira és egy füge kivágásával nyert helyekre a jövőben ültetek , 1,5 m-es tőtávval.A sor elejére már egy Zee Ladyt ültettem is.A fák mindegyike kapott /és kap is a produktumuk függvényében / rászemzéssel lakót. Van sok jó fajta , nem ragaszkodok a kevésbé értékesekhez.
21.sor :
- ez egy nagyon vegyes sor . Az elejére almák kerültek/nek. A következő 3 fa körte , de ezeket dolgozom át folyamatosan , a piaci szempontból értéktelenekből max 1-2 ág maradhat , a többit átoltom. Van utánuk egy lyuk , ide almát tervezek erősebb alanyra , az alanyt tavasszal el is ültetem ..Az érdi jubileum marad / egyenlőre /, miként a két nyomorult cseresznyém is. Ezeket mindenképp körbehálózom, hogy tudjanak végre a vadaktól védve , nyugodtan fejlődni / pár évig így sem nagyon lesz cseresznyém , hiszen idén és tavaly az összes nagy termőfám kimen...akaratomon kívül /A sor végére kajszik kerülnek / saját gyártásúak...már megvannak , csak kicsit erősödjenek.../, a kiment cserkók helyett.
22.sor. :
- egy szintén elszúrt kajsziorsó-sor.Míg az első azonos alanyú /Ishtara / , ez vegyes alanyú / Ishtara, Weiva, őszibarack magonc..és az idei ültetésű Rubira /. A sor elejére ültettem egyet a kiment mogyoró helyére, így ez teljes sor , de...sajnos nem jó fajtaösszetétellel , így aztán ezt is át kell dolgoznom.Az összes Far-t , a Mediabelt és a Kiotókat leépítem és átdolgozom...persze ez megint több éves dolog , de nincs értelme halogatni.Ezek a fajták nekem nem jelentenek komoly értéket , max 1-2 ág maradhat belőlük /a Mediabelből meg még annyi sem.../.Inkább a korai időszak fajtáit erősítem , ill. az idei /2018/ év kezdete miatt a fagytűrőbbnek látszó Frisson lehet a nyerő.
23.sor :
- Itt kisebb változások voltak: A Meteor korait /1.fa / folyamatosan dolgozom át-részlegesen - kapott meggy és cserkó-lakót is...ez továbbra is így lesz. A következő 5 fa körte , mivel az eredetiek nem váltak be folyamatosan dolgozom át őket /egyenlőre az 5. Decora kivételével.../ .A következő egy kajszilva , jó lenne ha megmutatná milyen is , az meghatározza a további sorsát. Ezután jön a megmaradt három Érdi bőtermő , de mindegyik kapott lakótársat is. A közeikben 2 szilva van , az Elenát már tavaly sikeresen átdolgoztam egy nektarin-szilva hybridre , amásik a Tegera még marad , de részlegesen átszemzem-oltom/ hajt s a rászemzés , egy Black Spendlor /.
24.sor :
- már nem ikersor. A mogyorót -1 kivételével - kivágtam , de az sem marad sokáig...csak kiváncsi vagyok milyen lenne törzses faként.Ez egy őszi+kajszi+alma vegyes sor lesz. Az őszik már a helyükön , 2 kajszit ősszel ültettem , a többi helyet idén ősszel töltöm ki / saját gyártású oltványokkal /.
25.sor :
- Ez egy alma+ nagyobb részt körte sor.A két végén tudom bővíteni , almákkal...alany ültetés már tavasszal / megtörtént , beoltással együtt... /..A körtékből sok a gyűjtőfa , az első termésig.Amint kiderül vmelyik fajtáról , hogy nem vagy kevésbé jó , megy le...a piaci viszonyokat figyelembe véve elsősorban Bosc és Packhams a " lecserélő " fajta.
26.sor :
- Ez is alma + nagyrészt körte vegyes sor , az előzőhöz hasonló tartalommal és jövőbeni elképzeléssel.
27.sor :
- Szintén az előző kettőhöz hasonló , csak korosabb sor. Itt is van 1-2 hiány , ezek körtével és/vagy almával lesznek pótolva.
28.sor :
- ez a maradék sor , jelenleg pár kajszival , egy pluottal és egy dióval a végén ...ezzel nem tervezek , ide majd a maradék jön jövő ősszel, ami lehet alma esetleg kajszi..
...valahol a kerti fáimról is kellene írni , de Ragadozó szétrúgja a gatyám

- Mindent összevetve igyekszem a jövőben kicsit normálisabban termeszteni . A fabeszerzés helyett a tápanyagpótlásra fordítani az anyagi lehetőségeket ill. a kiegészítő dolgokra : normális szerszám, támrendszer, vad elleni védelem, öntözés...bár ezek külön-külön is többe kerülnek, mint a fák beszerzése vagy előállítása.
Vmennyire jó lenne növelni az eladást is ....de a lényeg, hogy a gyümölcstermesztés iránt szenvedély megmaradjon...mint éltető erő

...s végül:
- sem ez az iromány, sem a gyűjtemény nem jöhetett volna létre a sok jószándékú, segítőkész kertbarát nélkül, NÉLKÜLETEK...ezúton is köszönetet mondok mindenkinek, aki hozzájárult mindehhez.

Eddigi működésem képekben: http://indafoto.hu/atifoci/collections
